Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Béééla


Béééla
őstag

Már csak a "word excel powerpoint" szentháromságon kéne továbblépni informatika gyanánt, mert amikor az infótanár nem a routert piszkálja ha elmegy a net, hanem az összes switchben cibálja ész nélkül a vezetékeket, akkor az elkeserítő. Meg a szomszéd Pistike, vagy a T-com szerelő ötezerér' varázsol wifit a routeren. Begyűrűzött a mindennapjainkba, tetszik-nem tetszik. Már nem elég az ECDL által nyújtott vicc.

Bélabá

(#2) dajkopali válasza Béééla (#1) üzenetére


dajkopali
addikt

annyiban teljesen igazad van, hogy egy kerettantervet a tanár tölt fel tartalommal, ő dönt, hogy milyen utat választ
annyiban kicsit ellenkeznék, hogy ha a tömegoktatásról beszélünk - és jelen esetben erről van szó elsősorban -, akkor bizony a "word excel powerpoint" meghatározó, egyszerűen azért, mert a munkaerőpiacon ezt várják el
igen, nem lesz képzett informatikailag az illető, de az elvárt feladatokat el tudja látni
ez persze távlatosan - és persze a hétköznapi gyakorlatban - nem jó: a rendszergazdák munkaidejének 95 százalékát olyan tevékenység veszi el, melyet nem kellene végezniük, ha felkészültebb alkalmazottakkal találkoznának, akik szintén rosszul járnak az időrabló beavatkozásokkal - a cégekről nem is beszélve, akik szintén azzal néznek szembe, hogy hülye és egyszerűen megoldható problémák veszik el a munkaidő egy részét

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#4) macilaci78 válasza Béééla (#1) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Én azt sajnálom, amikor egy "word excel powerpoint" képzésen átesett, vizsgázott, papírral rendelkező egyén még mindig egy írógép eszköztárával formáz szöveget. Behúzásokat, kiemeléseket, tördeléseket élből nem ismeri, az excelben nem tűnik fel neki, hogy a NumLock nincs bekapcsolva, csak szar a gép, és még sorolhatnám.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#5) #24737024


#24737024
törölt tag

Mint romániai lakos üdvözlöm az elképzelést, de látok némi gondot a megvalósíthatóság terén. Romániában ugyanis hatalmas a szakadék a nagyvárosi és a vidéki iskolák felszereltsége között. Míg Bukarestben vagy Temesváron a nevesebb iskolák sok szempontból nyugati színvonalúak, addig a kisebb vidéki városokban és községekben többnyire középkori állapotok uralkodnak. Sok iskola nem rendelkezik számítógéppel, amelyik meg igen, ott a géppakr többnyire elavult XP-s gépekből áll. Egy szó mint száz: ahhoz, hogy ez megvalósuljon a kormány nagyon mélyen a zsebébe kell nyúljon :U

[ Szerkesztve ]

(#6) aprokaroka87 válasza #00784640 (#3) üzenetére


aprokaroka87
nagyúr

nekem jó pár ismerösöm van,aki bizony fél a számitógéptől

még azután sem szánta rá magát az egyik,amikor közöltem vele hogy "haver,ha gondolod óránként 10 ezeré" megmutatom :D

(#7) dajkopali válasza #24737024 (#5) üzenetére


dajkopali
addikt

"Romániában ugyanis hatalmas a szakadék a nagyvárosi és a vidéki iskolák felszereltsége között. Míg Bukarestben vagy Temesváron a nevesebb iskolák sok szempontból nyugati színvonalúak, addig a kisebb vidéki városokban és községekben többnyire középkori állapotok uralkodnak."
akárcsak Magyarországon...
meglátjuk, hogy a nagy tervek mögött mennyi valós szándék és pénz van

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#8) fordfairlane válasza #24737024 (#5) üzenetére


fordfairlane
veterán

Az infotech részen mindig minket kell szidni, ez alapszabály. Ennek egyik eszköze, hogy modernkülföldöt szembeállítjuk mucsamagyarhonnal.

[link]
Nem a gép hiányzik innen, hanem a pozitív kisugárzás. Ez egy álomszép oktatási törvény, ami biztosan működni fog.

[ Szerkesztve ]

x gon' give it to ya

(#10) #06658560 válasza #24737024 (#5) üzenetére


#06658560
törölt tag

Mintha XP-n nem lehetne informatikát oktatni. Vagy bármely hálózatra kapcsolódni képes OS-sel.

(#11) Fred23


Fred23
nagyúr

Gimiben tanultam latinul, de többet ért volna egy extra óra informatika. A nem nélkülözhetetlen ismereteket szerintem az egyetemeknek kéne meghagyni. A számtek kell a mindennapi élethez szinte mindenkinek; a latin nem. Szóval szerintem jól döntöttek.

(#12) [Prolixus]


[Prolixus]
addikt

Latinnak konkrétan csak orvosoknak meg gyógyszerészeknek van értelme, más szerintem életében nem használta még semmire ha tanulta. Vagy ha mégis, elhanyagolható az ilyen emberek száma.

Mindenesetre durva, hogy itt a szomszédban még latinnal fárasztják a diákokat.

I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

(#13) troller válasza [Prolixus] (#12) üzenetére


troller
senior tag

"Mindenesetre durva, hogy itt a szomszédban még latinnal fárasztják a diákokat."
Hát mer ők a régi rómaiak leszármazottai, nekik olyan a latin, mint nekünk az ómagyar rovásírás. ;] :D

Asus P8H67M-LE; i5 3330; 2x4GB DDR3; Gigabyte GTX 1060 3GB WINDFORCE OC

(#14) #24737024 válasza #06658560 (#10) üzenetére


#24737024
törölt tag

Mintha XP-n nem lehetne informatikát oktatni. Vagy bármely hálózatra kapcsolódni képes OS-sel.

Igaz is. Informatikát abakuszon, sőt papíron is lehet oktatni, minek törekedjünk arra, hogy modern gépparkkal rendelkezzenek az iskolák? :U Ez aztán az igazán progresszív hozzáállás

@[Prolixus]
Ezt az egész latintanítást ne úgy képzeld el mint az angol- vagy a némettanítást. Gyakorlatilag pár szállóigén kívül mást nem tanítanak. Heti 1 óra a 9. évfolyamban. Romániában amúgy pont nem igaz a cikkben említett tézis, miszerint a latintudás megkönnyíti az újlatin nyelvek tanulását, mivel a román maga is újlatin nyelv. Igy aki tud románul, annak alapból könnyen megy az olasz vagy a spanyol, nem kell ahhoz előbb latinul tanulnia .

[ Szerkesztve ]

(#15) #06658560 válasza #24737024 (#14) üzenetére


#06658560
törölt tag

Informatika tudás megszerzéséhez nem kell W10. Ahogy OSX sem. Értelmes, a témában és a tanításban is kompetens tanár, valamilyen, korábban már említett tudású OS-sel bíró gépparkkal elég.

(#16) aprokaroka87 válasza #06658560 (#10) üzenetére


aprokaroka87
nagyúr

hát xp-n is lehet tanítani...csak nincs értelme

(#17) dajkopali válasza #24737024 (#14) üzenetére


dajkopali
addikt

"Igy aki tud románul, annak alapból könnyen megy az olasz vagy a spanyol, nem kell ahhoz előbb latinul tanulnia"
ez persze igaz, de aki latinul tud - vagy akár románul -, annak az angol, a svéd, a német vagy a holland is könnyebb, mert itt az indogermán alap a fontos

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#18) Béééla válasza dajkopali (#2) üzenetére


Béééla
őstag

nem jó: a rendszergazdák munkaidejének 95 százalékát olyan tevékenység veszi el, melyet nem kellene végezniük, ha felkészültebb alkalmazottakkal találkoznának
Pontosan :K
Ma már elengedhetetlen, hogy a hálózatról, mint olyanról fogalma legyen a felhasználónak (intranet-internet különbségek például vagy a hálózati erőforrások, de továbbmegyek: ma már alapfokú IPv4-IPv6 tudás nélkül nem engednék senkit még okostelefon közelébe se, mert jönnek a "ménincsnetatelefonon" típusú kérdések, de persze wifire nem csatlakozna)

@macilaci78:
Én azt sajnálom, amikor egy "word excel powerpoint" képzésen átesett, vizsgázott, papírral rendelkező egyén még mindig egy írógép eszköztárával formáz szöveget.
Ez pedig a "vak vezet világtalant" eredménye javarészt. Még a rendszerváltáskor valahogy kibekkelték az orosztanárból átnevelt egyéb nyelvtanárt, de azok azóta fejlődtek. Az infótanár-alapanyag meg a legtöbb helyen konstans rossz (mivel aki egy kicsit is ért hozzá, az nem annyiért ül ott).

@Fred23:
A nem nélkülözhetetlen ismereteket szerintem az egyetemeknek kéne meghagyni.
Na és ők felismerték, hogy ma már nélkülözhetetlen. A felismerés fél eredmény!

Bélabá

(#19) [Prolixus] válasza #24737024 (#14) üzenetére


[Prolixus]
addikt

Aha. Hát akkor is ablakon kidobott idő, ha engem kérdezel, még ha nem is feketttek bele sok energiát, akkor is.

"Informatikát abakuszon, sőt papíron is lehet oktatni, minek törekedjünk arra, hogy modern gépparkkal rendelkezzenek az iskolák? :U Ez aztán az igazán progresszív hozzáállás"

Itt szerintem nem arról van szó, hogy ne lenne jó fullextrás gépeken nyomatni az infót minden puruttyás falusi iskolában. Természetesen jó lenne, és erre is kell törekedni. De nem létszükséglet. Az alapokat valóban el lehet tanulni egy régi XP-s gépen is, az ilyesmi meg ma már filléres tétel. Máskülönben meg a középiskolai infó oktatásnak a nagy célja szerintem nem is az lenne, hogy mindneki profin tolja az exceles makrókat meg alapszinten programozzon valami objektumorientált nyelvben. A legfontosabb cél az lenne szerintem, hogy felkeltse a diákok érdeklődését az informatika iránt, "ne féljenek" a géptől, olyan alapvető dolgokat megtanuljanak, amire később már autodidakta módon is sok mindent ráépíthetnek, ha annka eljön az ideje (mert szükségük van rá, vagy csak mert érdekli őket). ÉS ehhez is bőven elég egy nagyon alapszintű géppark.

Mondom mindezt úgy, hogy amúgy semmi közöm nincs az informatikához, nem értek hozzá komolyabb szinten meg nem is dolgozom benne. De amikor áthívnak windózt telepíteni már harmadjára, 20-as éveikben járó fiatalok egy hónapon belül, az már ciki.

I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

(#20) #24737024 válasza #06658560 (#15) üzenetére


#24737024
törölt tag

Elméletileg igaz. De gondolj bele abba is, hogy a diákot motiválni is kell. Nem nagy kedvvel fog informatikaórára járni, ha kőkorszaki hardveren kőkorszaki szoftverekkel tanul. Mi első évben (2005) még az egyetemen is Borland C++ környezetben programoztunk és mindenki jogosan berzenkedett, attól függetlenül, hogy a C++ alapjait nyilván így is el tudtuk sajátítani.

[ Szerkesztve ]

(#21) [Prolixus] válasza #24737024 (#20) üzenetére


[Prolixus]
addikt

A semmitől még az is jobb volt. Az iskolában így van ez, ha csak elavult gépekre van pénz, akkor ez van, ezzel nem indokolható az informatika elhanyagolása. Egy jó tanár szerintem meg tudja értetni a diákokkal, hogy miért kell kőkorszaki eszközön tanulni, és arra is rá tud világítani, hogy az alapokat ezeket is meg lehet tanulni.

Különben meg ha megkérdeznéd őket, hogy latin vagy infó XP-s gépeken, szerintem mindneki utóbbira szavazna. :)

I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

(#22) aprokaroka87


aprokaroka87
nagyúr

múltkor egyik ismerösöm úgy akart venni okostelefont,hogy bizony nagyon komoly gondjai vannak az olvasással.
3 osztálya van....mondtam neki hogy bocsi...de nem javaslom,mert sokszor én sem értek hozzá

(#23) #24737024 válasza [Prolixus] (#21) üzenetére


#24737024
törölt tag

Egy jó tanár... Ez egy másik neuralgikus pontja az informatikaoktatásnak: a jól képzett fiatal informatikusokat felszívja az ipar. Számukra abszolút nem vonzó havi 1000 lejért (kb. 220 euró) általános iskolai informatikát oktatni, amikor a versenyszférában a legalacsonyabb informatikusi fizetés 3000 lejnél kezdődik és évről évre dinamikusan növekszik. Igy többnyire az egyetemet végigbukdácsoló, félművelt fiatalok kerülnek vidékre informatikátanárnak, de sok esetben a kémia-, fizika- vagy szélsőséges esetben akár a romántanár oktatja az informatikát. Sajnos a rendszer több sebből vérzik és gondolom Magyarországon is legfennebb egy árnyalattal jobb a helyzet :U

[ Szerkesztve ]

(#24) [Prolixus] válasza #24737024 (#23) üzenetére


[Prolixus]
addikt

Azért ne felejtsd el, hogy középiskolás szintű informatika oktatsához nem kell olyan pengének lenni infóból, hogy amúgy a tudásod alapján két kézzel kapna utánad az ipar.

A jó tanár nem egyenlő azzal, hogy nagy a tudása. Legalább olyan fontos a pedagógiai készség, hogy menniyre tudja motiválni a gyereket, mennyire tudja megértetni magát, érthetően magyarázni, mennyire tudja megszerettetni a tárgyat.

Az én fejemben egy jó informatika tanár olyan figura, aki remek pedagógus, a fenti kvalitásokkal rendelkezik, de a szaktudása egy "stabil közepes" (bármit is jelentsen ez :) ), és inkább generalista mintsem specialista (az ipar ugyebár inkább a specialistákat szereti eleve). Kémiatanárnak sem kell kenni-vágni a szerves szintéziseket meg mondjuk a kromatogárfiás analitikai módszereket. Az alapokat kell jól tudnia az oktatáshoz.

Ettől függetlenül persze a probléma, amit írsz, fennáll ezt nem vitatom. Nemcsak ott, itt is. Érdekes, lehet ez is amolyan klasszikus tévhit, mint sok "bezzeg nyugaton" dolog, de nekem tényleg az az érzésem azok alapján amit hallok/olvasok, hogy a posztszocialista országok már-már notóriusan elhanyagolják az oktatást. Kurvára nehéz felismerni, hogy egy országnak, főleg az olyannak, aminek nincsenek nagy természeti kincsei vagy turisztikai erősségei, a szakképzett munkaerő jelenti a legnagyobb erőforrást. Ahhoz meg triviális, hogy a jó oktatáson keresztül vezet az út.

[ Szerkesztve ]

I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

(#25) aprokaroka87 válasza [Prolixus] (#24) üzenetére


aprokaroka87
nagyúr

szerintem azért az nem árt,ha egy info tanár képzi magát,illetve van benne egy kis kiváncsiság is,meg esetleg a probléma megoldásban is van tapasztalata

(#26) #24737024 válasza [Prolixus] (#24) üzenetére


#24737024
törölt tag

Összetett probléma. Részben szerintem ez is, mint annyi minden más nyugat vs. kelet viszonylatában, többnyire anyagi okokra vezethető vissza. Ugye kis pénz, kis foci, na meg szarból nem lehet várat építeni. Más részről pedig érvényesül egyfajta tehetetlenségi elv is a renszerben. Minden kormány fél érdemben hozzányúlni az oktatáshoz és az egészségügyhöz, mert bármilyen reform hatalmas politikai kockázatokkal járna. Tüntetések, sztrájkok. Nem hiányzik egyik kormánynak sem. Toldozgatják-foldozgatják, de érdemi átalakítást senki nem mer bevállalni. Lásd Magyarországon is mekkora viták voltak a tandíj bevezetése körül és még a valóban piacképtelen egyetemi szakok megszüntetése is mekkora ellenállásba ütközött. Hasonló a helyzet nálunk is. A román oktatás legnagyobb gondja szerintem a minőség és a korszerű képzés hiánya. Környezetemben gyakorlatilag mindenki diplomás, de két kezemen megszámolom hánynak sikerült a tanult szakmájában elhelyezkednie. Sokan közgazdász diplomával Londonban mosogatnak vagy Berlinben bébiszitterkednek. Ez nyilván nagy érvágás az államnak és a társadalomnak egyaránt.

[ Szerkesztve ]

(#27) [Prolixus] válasza aprokaroka87 (#25) üzenetére


[Prolixus]
addikt

Ez az önképzés meg szakmai kíváncsiság szerintem alapból megvan abban, aki nem kényszerből lett informatikus, hanem azért mert szerette tanulni, érdekelte. Erre mondjuk lehetne mondani, hogy akkor ez ellentmondás, mert aki "érdeklődő", az olyan szintre tolja fel magát, hogy már az ipari színvonalat is megüsse a szaktudása, és akkor a sokkal nagyobb fiuzért már persze, hogy elszívja az ipar.

Erre azt mondom, hogy nem biztos. Iparban erősen specializált szaktudás kell a legtöbb munkavállalónak. Valamihez nagyon kell érteni, aztán sok más elsikkadhat, mert egyszerűen nincs szüksége rá. Van aki nem szeret ennyire alaposan elmélyedni egy területen, mert annak nyilván az az ára, hogy sok minden mást meg elfelejt. Tipikusan az ilyen emberek valók tanárnak.

I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

(#28) [Prolixus] válasza #24737024 (#26) üzenetére


[Prolixus]
addikt

Mi itt Magyarországon azt látjuk,hogy lenne itt azért pénz, csak rossz helyekre költik. Például pont focira. Milliárodos stadionberuházások meg miegyebek. És akkor persze a rengeteg mutyiról meg állami szinten működő csalásról nem is beszéltünk, ami így vagy úgy, de magánemberek számláját gyarapítja az állam által, a teljes lakosságtól származó pénzekből, nem a közösség érdekeit szolgálja.

A reformokra meg azt tudom mondani, hogy egyrészt pl. a Fidesz nálunk úgy átalakította a választási rendszert a kétharmadával, meg annyira töketlen az ellenzék, hogy már sok éve is borítékolható volt, hogy (sajnos) még jó sokáig hatalmon lesznek, Nyugodtan, az újraválasztásos izgalmak nélkül csinálhattak volna alapos reformokat, nem kellett volna félniük attól, hogya következő alkalommal leszavazzák őket. De ez nem történt meg, csak tűzoltás van, átgondolatlan látszatreformok sorozata az, amit kapunk, én úgy érzem rosszabb a helyzet mint volt, és nem azért, mert ez pont az a nehéz, kvázi minden reformnál elkerülhetetlen viharos átmeneti időszak, ami után hűdejó lesz majd a helyzet.

A másik dolog meg az, hogy ha a fenti dolog nem is lenne tényező, akkor sem hiszem, hogy az eü rendbetételének vagy az oktatási reformnak racionálisan gondolkozó emberek között olyan hűdenagyon eltérő útjai/módjai lennének. Persze, mindneki máshogy gondolkozik, de az alapoknak ugyanazoknak kellene maradniuk. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy sokan mondják, hogy azért nincs értelme a reformnak, mert ha jön egy újabb kormány, akkor az egészet eltörli, és kezdődhet minden előlről. Na pontosan ez az, ami totálisan nem normális dolog szerintem. Nálunk tényleg ez van, hogy amit csinál egy kormány, a következő annak ellentetjét kell hogy csinálja. Akár értelmes úgy, akár nem, a lényeg, hogy ne úgy. Nálunk olyan teljesen elképzelhetetlen, hogy egy új kormány azt mondja, hogy "Aha, az előző kormány nagyon jó úton haladt ezen a téren, kis változtatásokal, de folytatjuk az átalakításokat".

Nyilván ez is összefügg azzal, amit írsz, az újraválasztásért való népszerűségi harc meg satöbbi. De az alapvető gondok itt kezdődnek szerintem. Hogy nem azért hozunk rendeleteket, törvényeket meg intézkedéseket, mert úgy gondoljuk, hogy azzal előrébb visszük az országot. Hanem azért, mert úgy gondoljuk, hogy azzal megnyerjük a következő választásokat is.

[ Szerkesztve ]

I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

(#29) #24737024 válasza [Prolixus] (#28) üzenetére


#24737024
törölt tag

Igen, ez mind igaz, nem nagyon tudok semmit hozzáfűzni :) Szerencsére az informatika egyike azon kevés területnek ahol a romániai oktatás versenyképes. Legalábbis főiskolai és egyetemi szinten. Tananyag és módszertan szintjén nincs érdemi különbség egy román és egy német egyetem között és a nagyobb egyetemek felszereltsége is egész jó. Nem véletlenül vált Románia amolyan kelet-európai Szilícium-völggyé. Nemrég olvastam a helyi sajtóban, hogy Kolozsváron minden 20 emberből 1 informatikusként dolgozik. Nem tudom mennyire hiteles információ de nem lepne meg ha igaz lenne. Nagyon pörög itt az IT ipar :K

[ Szerkesztve ]

(#30) PistiSan válasza dajkopali (#2) üzenetére


PistiSan
addikt

"95 százalékát olyan tevékenység veszi el, melyet nem kellene végezniük"

Maximálisan átérzem a dolgot, 0 hozzáértés fiataltól időstől egyaránt, word excel? Berakja a cd-t, és fogalma sincs hogyan tovább, mert hogy az automatikus indítás le van tiltva, és amikor mondom neki hogy nyissa meg a sajátgép/Számítógép ikont, akkor meg néz rám nagy boci szemekkel..... sokszor kiborító az biztos, és közben mindent csinálj meg, mint ha nem is kellene foglalkoznod az időd jó részében az 1 bites felhasználókkal.

(#31) #06658560 válasza #24737024 (#20) üzenetére


#06658560
törölt tag

Egyetemen tizenöt éve nekünk Turbo Pascal volt. Egy csoportnak delphi. És nem a nyelv lett volna fontos, hogy programozói logikát tanuljunk.

(#32) proci985


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog (1)

Latin erre már orvosoknál is kopik ki a lingua franca szerepből. Nem érti a beteg. Angol pedig tényleg átvette a közös nyelv szerepét.

Nyelvtani alapokra jó, de arra mondjuk a német, vagy akár az izlandi is használhatóbb. Vagy akár kiváltani formális nyelvekkel, ha tényleg egy metanyelvet akarunk pedagógia céllal használni. Nyelvtanulásban akármelyik másik nyelv ismerete segít, szóval ez se igazából előny. Inkluzíve az automata teória.

Középiskolában második nyelvnek latin-olasz-francia hármasból választhattam a német mellé (első nyelvként angol volt a német alternatívája), használhatatlan nyelvvel nem voltam hajlandó foglalkozni. Angol harmadik nyelvként ment. Franciául sose tudtam, angolból tárgyalóképes vagyok.

Ez a helyes út, nem pedig a latin erőltetése és a múltban élés.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#33) dajkopali válasza proci985 (#32) üzenetére


dajkopali
addikt

alapvetően egyetértek, de nem mindenben - az orvosi szakmában az, hogy nem érti a beteg, az nem hátrány, hanem cél volt - ezt erodálja a mostani, nem igazán érvényesülő törekvés, hogy az orvosi tolvajnyelvnek legyen vége, és a beteg is pontosan tudja, hogy a kezelője miről beszél
ebben nem foglalnék állást, mivel azoknak is erős érveik vannak, akik szerint a diagnózis megfogalmazása maradjon az orvosok belügye, és azoknak is, akik a nyíltságot szeretnék - én nem tudnék dönteni

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#34) [Prolixus] válasza proci985 (#32) üzenetére


[Prolixus]
addikt

"Latin erre már orvosoknál is kopik ki a lingua franca szerepből. Nem érti a beteg. "

Mondjuk az orvosi szaknyelv itthon részben pontosan ezért latin. Hogy ne értse a beteg. Másrészt meg persze, nincsen magyar szó számtalan dologra. De alternatíva nem nagyon van a latinra. Az angolok is oldották meg a dolgot, hogy a latint angolosították. Így nekik megvan a szaknyelv is, de a nyelvtanával nem kell szenvedni a latinnak. Angolosított latin szavat használnak, de angol nyelvtannal.

Nálunk is maximum eddig lehet fejlődni a latint elhagyásával.

dajkopali : Ha nem lene latin vagy latinosított magyar szaknyelv, akkor azzal sok magyarázkodást meg felvilágosítástól lehetne megkímélni a szakembereket. Összességében viszont szerintem sokkal több kárt okozna, mint hasznot. Olyan dolog ez, hogy attól, hogy értesz egy szót, szó szerint le tudod fordítani, még nem feltétlen érted, hogy valójában mi fán terem az adott dolog. Ha nincs meg nálad az a szaktudás, ami a szó mögötti definíciót is ismeri, ami tényleg tudja, hogy mit is jelent az adott szó, akkor az félreértések és félreértelmezések sorozatát szülheti, ami veszélyezteti akár a gyógyulásodat is. Gyakorlatilag ma ezt látjuk...beteg otthon utánakeres a neten a latin szakkifejezésnek, aztán minenféle baromságokat "olvas ki" belőle vagy a magyarázatából. Arról nem is beszélve, hogy ha komoly dolgokról van szó, sokszor még segít a páciens lelkivilágán, ha az orvos kicsit szépít a dolgokon, ahogy elmagyarázza a helyzetet (feltéve persze, ha utána otthon nem keres rá a beteg neten a dolgokra).

[ Szerkesztve ]

I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

(#35) dajkopali válasza [Prolixus] (#34) üzenetére


dajkopali
addikt

hogy egy régi kedves tanáromat idézzem: "az angol csak egy rontott latin nyelv" - és nem kevéssé van igaza, az angol a francia közvetítéssel sok ezer szót vett át a latinból, szerkezetében pedig eleve rokon

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#36) [Prolixus] válasza dajkopali (#35) üzenetére


[Prolixus]
addikt

Yep, ez így van. Viszont érdekes, hogy amióta az angol a világnyelv, meg pont fordított jelenség van...angol szavakat vesznek át máshol is, pl a tudományos életben vagy akár a közéletben.

I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

(#37) dajkopali válasza [Prolixus] (#34) üzenetére


dajkopali
addikt

az utólag beszúrt kommentre: ezért írtam azt, hogy nem foglalok állást a kérdésben, mivel nem látom át annyira, hogy határozott véleményt tudjak alkotni

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#38) proci985 válasza dajkopali (#33) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog (1)

Közeli családtag orvos Skandinaviában. Első időben neki is fura volt, de itt érvényesül, hogy a betegnek értenie kell a diagnózisát. Felnőtt ember, joga van hozzá.

---

Viszont nálunk ITn nem igazán vannak ilyen szempontok, ellenben pl fórumok, kutatási cikkek, könyvek meg úgy általában az információ angolul érhető el könnyebben.

[Prolixus]: És miért ne keresne rá otthon a beteg a dologra? Változik a világ.

Viszont az tény, hogy csomó minden a latinból átment az angolba. Az is igaz, hogy nagyon sok az angol jövevényszó. Viszont az is igaz, hogy angolból is nagyon sok jövevényszó van.

Egyébként orvosi részt én is csak laikusként látom, tudom, hogy vannak pro és kontra érvek.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#39) Grodd válasza PistiSan (#30) üzenetére


Grodd
tag

Mondjuk az is érdekes szervezet lehet, ahol cd-kel kell a júzereknek bajlódni. Söt, ahol egyáltalán van optikai meghajtó a gépekben.

(#40) janos1988 válasza macilaci78 (#4) üzenetére


janos1988
addikt

Jaj ne is mondd mert agygörcsöt kapok! És még meddig lehetne sorolni, a space-el formázókat és A Képzésen átesett társaik hozzá nem értését... :) A kedvencem, amikor húzogatja excelben a vonalakat jobbra-balra, hogy illeszkedjenek a szöveg hosszához, mondom neki klikkelj egy duplát a vonalra és úgy csodálkozott, mintha az örök élet titkát árultam volna el neki.

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/watch?v=mkDSGbRyjz8&list=PLVJH24yGtE_w5Ke4aWmRV8erFQmqRD1dK Minden egyes új rész rátesz még egy lapáttal :-D

(#41) Grodd válasza [Prolixus] (#34) üzenetére


Grodd
tag

"Mondjuk az orvosi szaknyelv itthon részben pontosan ezért latin. Hogy ne értse a beteg."

Hát Google korában ez elég gyenge érv lenne

(#42) alevan válasza Grodd (#39) üzenetére


alevan
őstag

Azért ha pályázatot számolsz el, csak CD-n vagy DVD-n fogadják el Brüsszelben a videóanyagokat. Esküvő után is DVD-t vagy BD-t kapsz az adott videós cégtől, hisz a pendrive nem törlés biztos, emelett drágább.

Az optikai adathordozóknak manapság is van létjogosultsága.

"Ezért lovagol a pokolba a konzumer IT piac. A hülye igények... . Azt sem tudod, hogy mit akarsz de az jöjjon havonta frissités formájában."

(#43) Grodd válasza #24737024 (#29) üzenetére


Grodd
tag

Hát, lehet, hogy az informatikai szakokon jó a képzés, de máshol kevésbé rózsás a helyzet. Volt szerencsém román (key) júzereket supportolni, hát még a magyarokon is túltettek néha, pedig az nem kis szó. Én a
kelet-európai régióból inkább a délszlávokat emelném ki, azokkal volt a legkevesebb hajtépés.

(#44) dajkopali válasza Grodd (#41) üzenetére


dajkopali
addikt

ez azért nem így megy :), a google ennyire nem okos - egyelőre még
a latin orvosi szakkifejezések lefordítása nem szótári kérdés, épp ez a lényeg

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#45) [Prolixus] válasza Grodd (#41) üzenetére


[Prolixus]
addikt

Google korában? A Google kora max. 20 éve tart. Szerinted ez mikor alakult ki/mikor dönötték el? Cirka 120-150 éve. Azóta latin van az orvosképzésben, latin van az orvosi szaknyelvben. Miért? Mert vagy tradíciónak tartják, vagy nem látnak az ilyen téren döntéshozók kellő indokot a változtatásra, vagy ezek kombinációja. Guglinak ehhez semmi köze.

proci985:

"Közeli családtag orvos Skandinaviában. Első időben neki is fura volt, de itt érvényesül, hogy a betegnek értenie kell a diagnózisát. Felnőtt ember, joga van hozzá."

Ja, a betegnek ahhoz is joga van, hogy visszautasítsa a kezelést, aztán vagyonokat áldozzon hatástalan hőkamerára, homeopátiára meg mágnesszalagokra. Aztán ha már nagy a baj, végül mégis visszakerül a bizonyítékokon alapuló orvoslés mezejére, és gyógyíthatják 10x annyiért (már ha egyáltalán sikerül a progresszió miatt), Skandináviában is például...közpénzből. Ezzel mindnekinek árt a nagy jogait használva, kivétel a kóklereknek. Az embereknek sokszor olyan jogaik is vannak, amilyenekkel nem lenne szabad rendelkezniük. Vagy csak úgy, hogy a joghoz kötelességek is társulnak, vagy feltételekhez kötött a jog "gyakorlása".

[ Szerkesztve ]

I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

(#46) [Prolixus] válasza proci985 (#38) üzenetére


[Prolixus]
addikt

Erre elfelejtettem válaszolni, bocs a dupláért.

"És miért ne keresne rá otthon a beteg a dologra? Változik a világ."

Mert megbízik az orvosában? Vagy mert van olyan intelligens, hogy tudja, a interneten sok a félrevezető információ, és különbség van a szavak lefordítása meg a szöveg értő olvasása között, ha idegen eredetű fogalmakkal telepingált szakzsargonról van szó? Vagy mert járt már úgy mondjuk, hogy totál tévhitben élt sokáig, az internetes dezinformáció vagy rossz interpretáció miatt, és ezt el akarja kerülni a jövőben? Vagy esetleg mert idős beteg, és nincs is számítógépe nem tudja hogyan kell használni? Vagy egyszerűen csak nem egy egészségtudatos habitusú valaki, akit nem érdekel különösebben a téma, úgyhogy nem akar szabadidejáben is még ilyeneket böngészni, max csak ha nagy gáz van? Vagy esetleg azért, mert fél attól, hogy a valóság egy árnyalatnyival sötétebb, mint az orvos lefestette, úgyhogy inkább a boldog tudatlanságot választja? Úgy még a placebo is jobban érvényesülhet...

Azért akad pár reális lehetőség szerintem.

I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

(#47) PistiSan válasza Grodd (#39) üzenetére


PistiSan
addikt

Ilyen alapon az USB portokat is le kell tiltani, amúgy meg a munkája része a számára átadott adathordozón található tartalom megtekintése, lehet ez pendrive, lemez, akármi más. Amúgy javul a helyzet, mert 1-2 éve még elég sok floppys ügy is volt, szépen lassan felfogják hogy meghízhatatlan vacak és nem használják.
Nekem a fax szokott még lenni amin kiakadok, néhány állami intézmény még mindig ezt tartja csak a hivatalos útnak, nem is fogadnak el máshogy semmilyen iratot, kivéve posta persze.
De hogy még egy kis ízelítőt adjak, többször volt már rá példa hogy átküldtem egy excel fájlt, hogy ami nem jó adat módosítsák meg és küldjék vissza, ezt szépen kinyomtatták, lehúzták, tollal mellé írták, vissza szkennelték és vissza küldték.
Szóval én örülnék már egy pár olyan felhasználónak is, akik valóban értenek valamit legalább a word-höz és excelhez. A vezetők szerepe itt nagyon fontos lenne, de mivel ők is informatikai analfabéták így nem igen fog ez egyhamar változni

(#48) Depression válasza macilaci78 (#4) üzenetére


Depression
veterán

Mert a word egyszerűen túl bonyolult. Egy vacak bekezdés lejjebb rakása vagy 2 enter, vagy 3 perc turkálás a menüben mindenféle cuccok állításával.
Van egy tök egyszerűen használható egér. Miért nem tudok oda bökni, hogy pontosan innen akarok írni, az meg oldja meg, ahogy akarja?

Orr alatt hordott szájmaszk pont annyit ér, mint a herére húzott koton.

(#50) Grodd válasza #32839680 (#49) üzenetére


Grodd
tag

Hát ez nem annyira nem-függö (csak hogy adjak a hímsovinizmusnak egy pofont)
A férfi info tanárok is ugyanolyan nagy arányban le vannak maradva pár évtizeddel az IT fösodorától, mint a nök. Csak annyi a különbség, hogy férfiakból sokkal kevesebben (tényleg csak a nagyon hülyék - esetleg az oktatás iránt nagyon elkötelezettek)maradtak a pedagógiai pályán, miután férfiak közül a félanalfabéták többsége is sikeresen el tud helyezkedni a versenyszférában, ami a nökröl kevésbé mondható el, így sokkal több hülye informatika tanár nöbe lehet ütközni, mint férfiba. Az info-hoz hülye férfiak többsége a versenyszférában dolgozik, nem a közoktatásban :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.