Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#151) ukornel válasza Reggie0 (#138) üzenetére


ukornel
aktív tag

"Nem mondtam, hogy a levego szigetel ebben alkalmazasban, ne emelj ki csak ket mondatot abbol a kommentbol. Arrol volt szo, hogy altalaban az elektronikai eszkozok huteserol volt szo."

Nem, ez a topik nem az elektronikai eszközök hűtéséről szól úgy "általában", hanem konkrétan a Coolchip hűtőjéről. Többen jöttek azzal, hogy az egész nem működik, nem működhet, marketinges bullshit stb, "mert a légrés szigetel". Amikor rámutattam (másokkal együtt), hogy a légrés kis vastagsága miatt annak hőellenállása nem jelentős a rendszerben, beszálltál az ellenzők táborába a #66-os hozzászólásoddal:
"Ahhoz kepest, hogy egy mikronnyi levego szerinted jelentektelen hoellenallast okoz, valamiert az emberek sokat szarakodnak a pasztazassal."
Ezzel egyértelműen arra utaltál, hogy a légrés hőellenállása "jelentékeny", és -nyílt állásfoglalás nélkül ugyan- a bemutatott eszköz működését alapjaiban kétségbevonók táborát erősítetted ezzel. (Azóta is a légrés hővezetését akarod feljavítani ásványi olajjal, hőkamrával, tűzzel-vassal - vélhetően nem tennéd ezt, ha szerinted is kielégítő lenne.) A vita kontextusa a későbbiekben sem változott meg, amikor ezt írtad DaveJrnak (#82):
"a mi alkalmazasi korunkben a levego szigetelo"
A "mi alkalmazási körünk" csakis a Choolchip hűtőjében alkalmazott 25 mikronos légrés lehet, hiszen végig az körül folyt a vita.
Ha a többrétegű üvegablakokra, vagy az üreges hőszigetelő téglákra gondoltál, akkor azzal inkább a "Milyen építőanyagokat vegyek?" topikot keresd föl.

ALLAT001 #67
"Amit kiszámoltál az a statikus levegőre vonatkozik.
Ha a réz palacsinta és a forgó rész között "pattognak" a levegő részecskéi (a résen belül, a forgás hatására), akkor valszeg sokkal jobb hővezetési tényezővel lehet számolni. Szal a 15mm rézből lesz mondjuk 1.5mm ami máris elhanyagolható hatásfok csökkenést jelent
"

A belinkelt PDF-ban a 22. ábrán erre is kapunk mérési adatokat. Kb felére csökken a gyorsan forgó korong alatt a levegő hőellenállása a mozdulatlan esethez képest.

#ROBOTER
"Mondjuk ilyen megoldással annyi a légpárna-hatásnak, mert oldalirányú felületek is közel kerülnek egymáshoz és ez növelné az elvárt gyártási pontosságot."

Oldalirányban viszont a tengely sokkal jobban tart és nem engedi hogy azok a felületek a kelleténél közelebb kerüljenek egymáshoz.
Azonkívül, a légpárna miért ne jönne létre oldalirányban?

[ Szerkesztve ]

(#152) ROBOTER válasza Reggie0 (#150) üzenetére


ROBOTER
addikt

Mondjuk ilyen megoldással annyi a légpárna-hatásnak, mert oldalirányú felületek is közel kerülnek egymáshoz és ez növelné az elvárt gyártási pontosságot. Én háromszögjel keresztmetszetre gondoltam, 45 fok esetén 1.4-szeresére növelné az átadó felületet.

(#153) helkis válasza Ribi (#149) üzenetére


helkis
addikt

egy forgó mágneses mező fölött forog/lebeg egy ellendarab annak milyen hangja lenne?
ill. azt már kitárgyaltuk, hogy itt nem egy statikus felületnek nyomja neki a venti a levegőt, aminek van hangja, hanem a ventivel együtt forog a felület is, tehát az is jóval halkabb lesz pont ahogy a coolchip megálmodta.

"Egyedi vagy és megismételhetetlen! Csakúgy, mint bárki más!!!'" - 3Dmarkillers - hwbot.org

(#154) Ribi válasza helkis (#153) üzenetére


Ribi
nagyúr

5000-el forgó venti magában is rohadt hangos. Még a 2000-el forgó is. Bár annak más a geometriája, de ennyivel forgó bármi hangos. Szerintem.
Lehet ők is egy 5k-s normál ventihez mérték a -30dB-t :)

Azért hogy te stabilan forgass 5k-val egy lebegő valamit, az szerintem igényel egy bizonyos vezérlést. Mert ez nem lesz egy stabil állapot. Vagy betesznek egy csapágyat, hogy legalább oldal irányba stabil legyen, de akkor lesz csapágy hang. Ha teljesen lebeg, akkor azt is el kell viselnie, hogy menet közben elfordítják. Ez pedig igen durva vezérlést, vagy előfeszítést igényelne. Szóval ez elméletben megoldható, de gyakorlatilag használhatatlan.

(#155) helkis válasza Ribi (#154) üzenetére


helkis
addikt

[link] részben itt már felhasználták ezt az ötletet, de nyilván tovább lehet gondolni.. van benne hangteszt is, ~6000rpm-nél 19-22dB körül van a hangja..

+motorok is vannak ilyen elvvel: [link]

"Egyedi vagy és megismételhetetlen! Csakúgy, mint bárki más!!!'" - 3Dmarkillers - hwbot.org

(#156) Ribi válasza helkis (#155) üzenetére


Ribi
nagyúr

Ja, főleg ha leírnák hogy mit és mivel és hogy mértek. Mert csak táblázatok vannak. Elhiszem, hogy halkabb mint 1 normál, de 5k rpm venti vagy szélzajt generál, vagy nem mozgat meg sok levegőt. 5kHz amúgy sem egy kellemes freki. Persze lehet úgy alakították ki, hogy kb annyi levegőt mozgasson mint egy nomrál venti 1k rpm mellett. Mert hűtésre az is elég.

(#157) Reggie0 válasza ukornel (#151) üzenetére


Reggie0
félisten

Altalanossagban volt rola szo, azert mondtam, hogy alkalmazaskorunkben es nem azt, hogy a jelen alkalmazasban. Nem kell maszatolni.

Ha megnezed az abrakat, akkor lathatod, hogy a legres a teljes rendszer hoellenallasanak 20%-at adja legalabb, szoval nem lehet jelentektelen. Az, hogy te taborokban gondolkodsz, a te korlatoltsagod, attol en meg nem vontam ketsegbe a mukodeset.

Az epitoanyagok csak peldakent voltak, hogy ramutassak a "szigetel" szo nem abszolut voltara, es nem azokrol kivantam diskurzust folytatni. Olvasd el megegyszer azt a hozzaszolast, mert ezek szerint feluletesen tetted.

(#158) ukornel válasza Reggie0 (#157) üzenetére


ukornel
aktív tag

"Altalanossagban volt rola szo, azert mondtam, hogy alkalmazaskorunkben es nem azt, hogy a jelen alkalmazasban. Nem kell maszatolni. [...] en meg nem vontam ketsegbe a mukodeset."

Ha valaki maszatol, akkor az te vagy, elmagyarázom még egyszer, miért. Ez a topik a Coolchip hűtőről szól, és itt többen kétségbe vonták a működési elvet, mondván, hogy lehetetlen, mert a levegő szigetel. A hozzászólásomra, melyben leírtam, hogy esetünkben ezt a vékony levegőréteget nem kell szigetelőnek tekinteni, úgy reagáltál, hogy "Ahhoz kepest, hogy egy mikronnyi levego szerinted jelentektelen hoellenallast okoz, valamiert az emberek sokat szarakodnak a pasztazassal."
Gyakorlatilag cáfoltad a kétkedőknek írt cáfolatomat!
Emellett egy mukkot sem írtál arról, hogy különben a hűtő szerinted is működőképes lenne! Sőt, a továbbiakban sem, egyszer sem, egészen mostanáig. Ha tényleg ezt gondoltad is, szemérmesen elhallgattad, így a fent idézett kijelentésedet csakis úgy lehetett értelmezni, hogy szerinted a légrés hőellenállása túl nagy ahhoz, hogy a hűtő elvégezze a feladatát. Erre még az is ráerősített, hogy ezek után többféleképp a légrés hővezetését akartad "feljavítani" hőkamrával, vagy akár ásványi olajjal.

"Ha megnezed az abrakat, akkor lathatod, hogy a legres a teljes rendszer hoellenallasanak 20%-at adja legalabb, szoval nem lehet jelentektelen."

Senki sem akarta elhitetni, hogy végtelen a légrés vezetőképessége. A lényeg, hogy nem olyan jelentős, hogy akadályozza a működésben. Értve vagyok?

" Az, hogy te taborokban gondolkodsz, a te korlatoltsagod"
#142 "De jobb lenne, ha az ovodas megjegyzeseid helyett [...]"

Őszintén szólva amúgy sem volt túl érdekes veled beszélgetni, de az ilyen megjegyzéseket végképp megtarthattad volna magadnak. A további érdektelen hozzászólásaidat ignorálom.

[ Szerkesztve ]

(#159) kekegsm válasza Cathfaern (#30) üzenetére


kekegsm
őstag

Hány fokos az a "forró" levegő?

Lépj ki, lépj be, próbáld meg újra...

(#160) kekegsm válasza ROBOTER (#46) üzenetére


kekegsm
őstag

Erre gondolsz a koncentrikus bordázás címszó alatt?: http://media.bestofmicro.com/5/N/473243/original/DSC01634.jpg

Itt vannak még képek:
http://www.techpowerup.com/live/CES_2015/Coolchip

Lépj ki, lépj be, próbáld meg újra...

(#161) ROBOTER válasza kekegsm (#160) üzenetére


ROBOTER
addikt

Na ezaz, visszajuttatom a hozzászólásomat a múltba és perelni fogok! :)

Csak mint említettem, nekem ebben annyi a gubanc, hogy ha oldalirányú felületek között is tartani kell a mikronos pontosságot, akkor a légpárna nem segít, ott nem hinném, hogy átlagosnak nevezhetnénk a megmunkálás pontosságával szembeni igényt. Én csak egyfajta "háromszögjel" keresztmetszetet képzeltem el. Az is nagyobb felület, de van légpárna.

Egyébként tényleg poén, elképzeltem, a rendszer gyengepontja lehet nagyobb hűtésigény (nagyobb alap) esetén a nagy méretű réz alapban a rosszabb hővezetés és emiatt javasoltam a mini-hőcsöves rendszert csak az alapba. Erre mit látok a pdf-ekben és most az általad linkelt képeken? Hibrid megoldást! :)

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.