Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) MaxxDamage


MaxxDamage
félisten
LOGOUT blog

ígéretes, bár nekem a nagy hűtők is tetszenek ! :C
/majd az ára lesz a kérdéses ennek/
Viszont a zajszint az fontos ! (számomra és sokaknak is)

L

[ Szerkesztve ]

◄►Clevo® X170SM-G "DTR" Laptop *i9-10900K @ 5GHz (AIO Water System)*4x16GB=64GB 3200MHz CL20 RAM*RTX 2080 Super 8GB MXM 200W+ *4x2TB=8TB M2 SSD -_- LG® V30+ ThinQ DS 4/128GB "Blue"►Samsung® S20 Ultra 5G◄SM E80 3.5mm Jack►"Szép, a kinek esze nincs, de még szebb, a kinek van."◄►

(#2) eclipse006


eclipse006
őstag

Érdekes látvány egy kilós hűtőszörnyeteg után. :) Ha teszi a dolgát úgy, ahogyan azt írják is, akkor jó alternatíva lehet.

https://www.instagram.com/sz.sandor90/?hl=hu

(#3) LGLuke


LGLuke
őstag

Én egy kicsit szkeptikus vagyok. Inkább a gyári hűtőket válthatja ki, valamint ott használható szerintem, ahol kevés a hely.

Ellenben nem hiszek abban, hogy egy 3000 RPM-es ventilátor túl halk lenne, így pl HTPC valószínűleg kizárva, hiába oda kellene a legkisebb hűtő.
Vlamint a ventilátor résznek sokkalta nagyobb a súlya, hiszen műanyag helyett fémből van, így nem hiszem, hogy ugyanolyan időtálló lenne, mint műanyag társai, főleg induláskor és leálláskor lehet a folyadékcsapágyazásnak köszönhetően nagy a surlódás.
Ehhez ráadásul társul, hogy nem cserélhető a ventilátor: a '90-es években és a '00-es évek elején pont azt utáltam a VGA és CPU hűtőkben, hogy egybe volt aplikálva sok esetben a ventilátor és egyrészt komplett hűtőt kellett cserélni, ha a venti megadta magát, ráadásul, hiába volt jobb egy hűtő a társainál, ha gagyi minőségű ventilátort adott hozzá a gyártó, sajnos nem tudtad lecserélni.
Manapság tetszőleges 12 vagy 14 cm-es légkavarokat használhatunk a legtöbb hűtőhöz. Ez most újra elveszi ennek a lehetőségét. :(

(#4) buherton


buherton
őstag

Nagyon jó lesz, hogy az amúgy is hárklis elektrolit kondira fogja a meleget fújni :U . Ezt leszámítva üdvözölendő.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#5) pipo112


pipo112
senior tag

Jó lenne egy ilyen cpu Cooler végre ami nem egy házat kitöltő darab és teljesítményben hozza a nagy szörnyek tudását.
Viszont a decibel fontos, mind ezt mekkora hanggal lesz képes produkálni.
Na majd várom mit hoz a jövő :C

Azt tanácsolom mindenkinek, hogy ne fogadja el senki tanácsát. :P

(#6) Petyyyyy


Petyyyyy
addikt

Talán az egyetlen olyan ötlet, ami megmaradt a CES dömpingjéből, mint valamire érdemes darab.
Nagyon kíváncsi leszek arra a formára, amit majd készként mutatnak be. Illetve a rejtett/még ki nem derített mellékhatások lehetnek érdekesek, valamint az élettartam.
Nekem is bejönnek a nagyobb hűtők, de azért ez sem csúnya és ha tényleg olyan csendes lehet, mint ígérik... :)

Szemed az úton, pedál a padlón || Whatever, Im the star

(#7) pilóta


pilóta
nagyúr

Én csak azt nem értem, hogy hol adja át a hőt a ventinek a borda? Azon pici felületen, ahol csapágyazva van? :F

Aki él és nem boldog, az téved!

(#8) DaveJr válasza LGLuke (#3) üzenetére


DaveJr
őstag

Laptopomban jelenleg 3100-at pörög a venti. Kialakítása hasonló és alig hallható kb 50 centiről. Egy HTPC-hez ritkán kerülsz ilyen közel. Szóval nem biztos hogy hangos lesz.
Laptopban látnám ennek a legjobb használhatóságát.

Folyadékcsapágynak pont az a lényege, hogy csükkentse a surlódást. Szerinted miért olajozzák a tengelyeket? Hogy nőjön a surlódás? Pont kis sebességnél kis értékű a folyadéksúrlódás.
Ezen kívül van még a MagLev csapágyazás is. Az viszont örök életű.

Isten és a programozók versenyt futnak egymással. A programozók egyre hülyebiztosabb programokat készítenek, Isten pedig egyre hülyébb embereket.

(#9) wolfman


wolfman
veterán

Mivel a játékosoknak készülnek az első darabok, így gondolom ők is tudják hogy az egyetlen réteg, ahol nem az elsődleges szempont a hang. Így mivel sejthetően ez sem túl halk a maga <35dB-jével, ami lehet 34dB is, nem is fognak utána kapkodni mások.

[ Szerkesztve ]

„Ami mérhető, mérd meg! Ami nem mérhető, tedd mérhetővé!” – Galileo Galilei

(#10) Jack@l válasza pilóta (#7) üzenetére


Jack@l
veterán

Parasztvakítás a négyzeten.

A hozzászólási jogosultságodat 2 hónap időtartamra korlátoztuk (1 hsz / 10 nap) a következő ok miatt: Az ÁSZF III 10/8. pontjának megsértése - trollkodás - miatt. Többször és többen is kértek már, hogy hozzászólás írásakor használd a linkelés funkciót, mert ennek elmaradása sokak számára zavaró.

(#11) DaveJr válasza pilóta (#7) üzenetére


DaveJr
őstag

Videóban 0:11-nél mutatja hogy van egy átadó réteg ami a teljes felületen átadja a levegő segítségével. Írták is a cikkben, hogy az alumínium a javasolt mert az veszi fel (és adja le) a legjobban a levegőből a hőt. Csak melegíts egy alu bordát hajszárítóval, pillanatok alatt meleg lesz.

[ Szerkesztve ]

Isten és a programozók versenyt futnak egymással. A programozók egyre hülyebiztosabb programokat készítenek, Isten pedig egyre hülyébb embereket.

(#12) darkarthur válasza Jack@l (#10) üzenetére


darkarthur
senior tag

Szerintem remek fejlesztés. Elsőre úgysem sikerül semmi, de ha lesz pénz továbbfejleszteni, akkor van benne ráció.

Samsung S23 Ultra 5G

(#13) Jack@l válasza darkarthur (#12) üzenetére


Jack@l
veterán

De figymá, ha egyszer az alapötlet hülyeség, akkor mivan? A venti vagy forog/lebeg, vagy hozzáér az aljához. Ha hozzáér, akkor súrlódik és hőt is termel. Ha nem ér hozzá, akkor meg levegő van közte, ami még hőszigetelő is vékony rétegben...
Dicséretes a nagy lapát, biztos sok levegőt elvisz, csak felület nincs amire ráfújja.

[ Szerkesztve ]

A hozzászólási jogosultságodat 2 hónap időtartamra korlátoztuk (1 hsz / 10 nap) a következő ok miatt: Az ÁSZF III 10/8. pontjának megsértése - trollkodás - miatt. Többször és többen is kértek már, hogy hozzászólás írásakor használd a linkelés funkciót, mert ennek elmaradása sokak számára zavaró.

(#14) pip válasza pilóta (#7) üzenetére


pip
aktív tag

ezt nem birom felfogni en sem... Szerintem ez maradni fog alfa fazisban :( Vagy kijon majd egy olyan verzioban, amelyben a holeadas nagy reszet a borda vegzi, de valamennyit elvezet a kozepen elhelyezett ventillator IS.

(#15) LGLuke válasza DaveJr (#8) üzenetére


LGLuke
őstag

Félre értettél, vagy nem érted a csapágyazás lényegét.
A folyadékcsapágyazás esetében felpörgéskor és leálláskor megszűnik a vékony "filmréteg", amit a centrifugális erő hoz létre. Ekkor kopik a legjobba pl. az autó motorja is, mikor beindítod, vagy mikor leállítod és már nincs elég fordulat a folyadék réteg fenntartásához a tengely és a fal között.
Ebben az esetben egy 70 tonnás vas-beton tengely sokkal jobban koptatja a felületet és hamarabb kezd el lötyögni, mint egy 10 grammos műanyag! :))

(#16) mepet


mepet
addikt

Egyszerű de nagyszerű ötlet. Kár, hogy nem nekem jutott eszembe először. :B

(#17) pilóta válasza DaveJr (#11) üzenetére


pilóta
nagyúr

Na de az átadó réteg hogy működik? Hozzá nem érhet, mert az durva súrlódást okozna, ha meg a levegő adja át, akkor az erősen pofon a sz.rnak kategória. Azért adja át a levegő a hőt a ventinek, hogy aztán az leadhassa a levegőnek?

Aki él és nem boldog, az téved!

(#18) ROBOTER


ROBOTER
addikt

(#19) DaveJr válasza Jack@l (#13) üzenetére


DaveJr
őstag

Mérnök vagy hogy kijelentsd, hogy hülyeség?

Ha szigetel a levegő vékony rétegben akkor szerintem nyugodtan rakd a kezed 1mm távolságra egy bekapcsolt kerámia lapos tűzhely fölé. Biztos nem fogod érezni, hogy meleg:)

pilóta: Írják hogy mikron méretű a hézag, szóval nem ér hozzá. Viszont olyan vékony az a réteg, hogy minimális a levegő hőátadó képességéből származó veszteség.
Azt is vedd figyelembe, hogy annak a levegő rétegnek a felülete "x" amin keresztül átadja a bordának, a bordáé pedig 100 "x".

[ Szerkesztve ]

Isten és a programozók versenyt futnak egymással. A programozók egyre hülyebiztosabb programokat készítenek, Isten pedig egyre hülyébb embereket.

(#20) Ribi válasza LGLuke (#3) üzenetére


Ribi
nagyúr

Szerintem is úgy hülyeség az egész ahogy van.
Mikor kitalálták a "tömör fém" hűtők után a hőcsövet, nyilvánvaló volt, hogy az jobb. Most ezek megint egy tömör fém cuccal akarnak versenyre kelni?
Eleve a hűtő semmiben sem különbözik attól, ha nem forogna a felső rész, hanem egy venti tolná rá a levegőt fentről. Csak nem lenne közte a légrés. Eleve ha a hűtőt paszta nélkül rakja fel valaki, kb kategóriákkal szarabb lesz a hőátadás. Itt hozzá sem ér? Másik, hogy pont a CPU alatt van a motor, tehát pont ott nem tudja a bordának átadni a hőt ahol a leginkább kellene. Alapjaiban hülyeség az egész és a hosszútávú dolgokról még szó sem esett... :(

(#21) macskea válasza pilóta (#7) üzenetére


macskea
őstag

Pontosan, ez nekem is gyanús!

''You can't measure safe driving in miles per hour'' Paul Smith

(#22) ROBOTER


ROBOTER
addikt

Még szerencse, hogy kb. a 10-edik hozzászólásban kérdezik meg azt, ami benne van a cikkben/videóban:

Hőátvezetés az álló és forgórész között a mikrométer nagyságrendű légrésen.

[ Szerkesztve ]

(#23) ALLAT001


ALLAT001
senior tag

Jó kis cucc, el tudom képzelni h a következő generációs alacsony fogyasztású gépeket ezzel hűtik. Lassan a PC is annyi helyet foglal majd mint egy hálózati modem :DDD

Btw hogy lehet h az aluminium jobban hűt? :F Zalman CNPS 7700 közül nem a Cu hűtött jobban mint az AlCu ? :F

(#24) flexxx2 válasza LGLuke (#15) üzenetére


flexxx2
őstag

Többet fog számítani élettartam szempontjából az indulások száma, de egy venti folyamatosan megy. A változó fordulatot kell még kezelni.

(#25) kekegsm


kekegsm
őstag

Szerencse, hogy pár hozzászóló látja, hogy hülyeség. Ha van szabadidejük, írhatnának a CoolerMaster-nak, hogy ne fektessenek bele pénzt mégse...

http://hexus.net/tech/news/cooling/79349-coolchip-coolermaster-partner-kinetic-coolers/

Lépj ki, lépj be, próbáld meg újra...

(#26) mghltm válasza ALLAT001 (#23) üzenetére


mghltm
addikt

olvasd el a teljes irast, mert ott van benne a valasz:

"A felhasznált fém lehet réz vagy alumínium is. Ventilátornak utóbbi a kedvezőbb alternatíva, mivel a levegő felé hatékonyabb a hőátadása, mint a réznek."

still 4 sale https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/mghltm/index.html || http://www.youtube.com/watch?v=85VErvTqgWc

(#27) Ribi válasza ALLAT001 (#23) üzenetére


Ribi
nagyúr

Alu egységnyi súlyra nézve jobban elvezeti a hőt. Ugyanez rézből valszeg mocsok drága és nehéz lenne. Hőcsöves rendszert nem lehet megverni egy sima fémes cuccal.

(#28) LGLuke válasza flexxx2 (#24) üzenetére


LGLuke
őstag

Persze, hogy az indulások száma számít a legtöbbet, de ebben az esetben jóval kisebb a hőleadó felület, mint egy batár 1 Kg-os réztömb esetében.
A hűtés hatásfoka akkor a legjobb, ha nagy a hőmérséklet különbség a talp és a légkavaró között: ha 80 fokos a talp és a ventilátor rész 70 fokos, akkor sokkal lassabban tudja leadni a hőt, ha viszont a ventilátor szobahőmérsékletűre tud hülni, akkor nyilván sokkal több hőt tud átvenni a talptól. Ehhez viszont az kell, hogy jóval magasabb fordulatszáma legyen, mint az átlagos ventilátoroknak. Itt nem lesz 800 RPM-es változat, egy 95+ TDP-s CPU-hoz. A magas fordulatszám pedig bizonyosan magasabb zajszintet és nagyobb kopást fog eredményezni.

(#29) DaveJr válasza kekegsm (#25) üzenetére


DaveJr
őstag

+1

Ja biztos jobban értenek a thermodinamikához mint azok akik fejlesztik ezt...még jó, hogy vannak fórumok ahol ki tud derülni az ilyen:)

Isten és a programozók versenyt futnak egymással. A programozók egyre hülyebiztosabb programokat készítenek, Isten pedig egyre hülyébb embereket.

(#30) Cathfaern válasza buherton (#4) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Igen, ez a probléma nekem is feltünt. A hírben lévő képen is látszik, hogy oldalról szorosan körbe van véve a hűtő. Szóval így a minden alkatrész (kondik, memóriák, stb.) kapják majd telibe a forró levegőt. Nem hangzik túl hatékony dolognak, ha az egész gép hűtését nézem, és nem csak a CPU-ét.

(#31) ALLAT001


ALLAT001
senior tag

A kérdésem változatlan: ha a Zalman CNPS 7700 CU jobban hűt, mint a Al-Cu, akkor ennek a forgórésze miért nem hűtene jobban ha rézből lenne? :F

Cathfaern a 40-50 fokos légmozgás még mindig jobb mint a sehány fokos. Több meg nem lesz, mert ez nem kazán hűtésre van tervezve.

[ Szerkesztve ]

(#32) ROBOTER válasza ALLAT001 (#31) üzenetére


ROBOTER
addikt

Mert a kialakítástól függ, hogy a hővezetést vagy a levegőnek való hőátadást kell előnyben részesíteni. Tehát rézből készítve a forgórészt picivel kisebb lenne a forgórész alja és teteje közötti hőmérsékletkülönbség, de többet veszítenének a kisebb hőátadáson a levegő felé.

[ Szerkesztve ]

(#33) LGLuke válasza ALLAT001 (#31) üzenetére


LGLuke
őstag

Erre az lehet a magyarázat, hogy ott a fémen belül terjed jobban a hő. Tehát a CPU magtól végig rézen belül jobban, ha úgy tetszik, akkor gyorsabban terjed a hő a lamellák végéig, ahol a ventilátor hűti.

(#34) DaveJr válasza ALLAT001 (#31) üzenetére


DaveJr
őstag

Mert a fém-fém közötti hőátadás sem tökéletes. AL-CU esetén: CPU->(paszta->)réz->ALU
Csak réz esetén CPU->paszta->)réz. A réznek rosszabb a hőleadása a levegő felé viszont fém felé jobb mint az alumíniumnak.
A forgó résznek ezért jobb ha aluból van mert jobban leadja a levegőnek. A videón látszik hogy az alsó réteg ami a CPUval érintkezik rézből van mert ott fém érintkezik fémmel (persze nem tökéletesen ezért van a paszta).

Isten és a programozók versenyt futnak egymással. A programozók egyre hülyebiztosabb programokat készítenek, Isten pedig egyre hülyébb embereket.

(#35) ALLAT001 válasza ROBOTER (#32) üzenetére


ALLAT001
senior tag

Akkor ezért lett osztatlan a (réz)heatpipe + alu torony borda koncepciója :U Most még... amíg szükség van 50-100W-ot hűteni.

DaveJr Zalman Al-Cu hűtőjének az lehet a baja, hogy kis felületen találkozik a réz és az alu.

[ Szerkesztve ]

(#36) fityesz9


fityesz9
tag

A mérnöki részébe nem tudok beleszólni, nekem annyi magyarázat is elég, hogy varázslat. ;]
De jól néz ki, nekem legalábbis tetszik, és szerintem az összkép is jobb lesz, hiába, hogy tudom, hogy fontos alkatrész a hűtő, de néha olyan ormótlannak találom. :U
Én amit laikusként először megkérdőjeleznék, az az időtállósága. Jobb lesz attól, hogy fém, rosszabb...
Mert cserénél azért drágább dolog.

Garrus, am I your dirty little secret?

(#37) Ribi válasza DaveJr (#29) üzenetére


Ribi
nagyúr

Ők is valszeg pontosan tudják, hogy hülyeség az egész, de a marketing BS bedarál elég embert, akkor bizony ők is akarnak 1 kis szeletet. Xarra masnit kötve eladható, akkor el is adják. Szerinted CM miért rak alá egy 4 hőcsövet? Megsúgom, hogy egyáltalán használható legyen. Szerinted miért nem közölnek tényleges teljesítmány adatokat? Gondolj már bele abba, hogy egy normál CPU borda alá nem raksz pasztát mennyire fos lesz a hőátadás. Ennyire egyszerű a megoldás. :(

(#38) DJ. Ru$y válasza DaveJr (#29) üzenetére


DJ. Ru$y
félisten

Szólok az illetékesnek, hogy olvassa át a fórumot, hátha fel tud venni pár "okost" a további fejlesztéshez :DDD

Szakmai kérdésekre privátban nem válaszolok! Használd a fórumot! | R.I.P PH!TV!

(#39) ALLAT001 válasza Ribi (#37) üzenetére


ALLAT001
senior tag

Nem értem miért kell leírni ezt a fejlesztést :(

Van most olyan kis teljesítményű hűtő, ami 1) halk 2) hatékony 3) olcsó ? :U

[ Szerkesztve ]

(#40) mepet


mepet
addikt

Szerintem ez a koncepció működőképes. Egészen az első porszem megjelenéséig...

(#41) ROBOTER válasza Ribi (#37) üzenetére


ROBOTER
addikt

Véletlenül se zavarjon a tény, hogy egy bezárt légrésben milyen levegőáramlás van és két, egymáshoz képest állandóan elmozduló fém között milyen levegőáramlás van, és ezáltal milyen a hőátadás.

Szerintem a végső verzión lesz valami koncentrikus gyűrűs bordázás a hőátadó felület növeléséhez.

[ Szerkesztve ]

(#42) pip válasza ROBOTER (#41) üzenetére


pip
aktív tag

ugyanerre tippeltem en is picit fenneb
marmint a koncentrikus bordara

[ Szerkesztve ]

(#43) ROBOTER


ROBOTER
addikt

Az igazi az lenne, ha magának a processzor felületének lenne nagyméretű és tökéletesen sík, fém felülete, amire közvetlenül "csatlakozna" a forgórész, a motor pedig felül lenne.

Persze ehhez komoly szabványosításra lenne szükség.

[ Szerkesztve ]

(#44) Ribi válasza ALLAT001 (#39) üzenetére


Ribi
nagyúr

Igen, van, és az is hőcsöves.
De ez nem lesz hatékony, és olcsó sem. Halkság majd kiderül.
Kérdésem. Miért raktak alá 4 hőcsövet?
Azért írom le a fejlesztést, mert hülyeség, mert a levegő höszigetelő. Ennyit kellene már megérteni.
Itt 1 teszt mi történik, ha van kontakt a cpu és a hűtő között, csak paszta nincs. Nem hogy légrés. Légrés és paszta nélkül kb 5x olyan szar lesz a hőátadás.

ROBOTER Koncenrikus bordázás? Mégis minek? Az a baj, hogy te tényleg nem tanultál termodinamikát, de még műszaki érzéked sincs hozzá, de magyarázni azt tudsz. :(

Folpack? Átütésről hallottál már? Atya világ te valahol nagyon el vagy tévedve :W
Eleve hogy jön ide az elektromos vezetés?

Na itt kiszálltam, mert jól láthatóan túl sok a "műszaki" ember.

[ Szerkesztve ]

(#46) ROBOTER válasza Ribi (#44) üzenetére


ROBOTER
addikt

Ez aztán nyomos érv.

Még nem bírtad megemészteni azt a tévedésedet, hogy az álló levegőt a mozgóval hasonlítod össze, ugye?

Helyes döntés, emelkedni fog a színvonal.

Az még egy dolog, hogy analfabéta vagy ahhoz, amiről beszélsz, de hogy még az humort sem érted...

[ Szerkesztve ]

(#47) ALLAT001 válasza Ribi (#44) üzenetére


ALLAT001
senior tag

Valóban az az egyik fő kérdés, hogy az 1 mikrométer az valóban 1 mikrométer lesz-e illetve annak milyen hatékonysága lesz. A linkelt tesztnél nem derül ki pontosan milyen volt az illeszkedés azon kívül h nem volt pasztázva.

(#48) DaveJr válasza Ribi (#44) üzenetére


DaveJr
őstag

Ha a levegő 100%-ig hőszigetelő lenne nem működnének a sima hűtők sem....hiszen mindent az vesz körül:) Sőt...akkor nem is kéne beszélnünk olyanról hogy kint milyen hideg/meleg van....

Biztos folytattál olyan tanulmányokat és olyan tapasztalataid vannak ilyen területen ami alapján leírod a fejlesztést....

Óóó ember...a teszt szép és jó....De! Se a CPU felülete se a hűtő felülete nem 100%-ig sima...ebből jön az, hogy paszta nélkül 10négyzetmilliméteren érintkezik fém a fémmel. A levegő így is ad át hőt, de sokkal rosszabb a hőátadása mint a pasztáé. Azért kapsz jobb eredményt. Sőt ha a CPU és a hűtő is tükörpolírozva van akkor még jobb lenne az eredmény. Akkor a te gondolatmeneteddel a paszta is szigetel....

[ Szerkesztve ]

Isten és a programozók versenyt futnak egymással. A programozók egyre hülyebiztosabb programokat készítenek, Isten pedig egyre hülyébb embereket.

(#49) Alg


Alg
veterán

Hű mennyi önjelölt fizikus/fejlesztőmérnök van itt, nem is gondoltam volna ;]

Hőcsövekre meg nem kell felakadni, azok csak azért vannak hogy a réz féltégla túlfelébe is elérjen a hő és a száznegyvenharmadik lamella ne legyen tök hideg. Ha kicsi a hűtő, felesleges a hőcső bele.

Ha a felület növelése helyett inkább a hőeladás mennyiségé tudják növelni hajrá, kíváncsi leszek rá.

[ Szerkesztve ]

"I love not man the less, but Nature more" // Giant TCR Adv. '16 Di2 // Fenix 7 SS // FiiO BTR3 + Truthear ZERO

(#50) eclipse006


eclipse006
őstag

Lehet itt mindenfélét állítani amíg nem készül el a végső változat. Ha majd lesznek teszteredmények, akkor lehet vitatkozni, hogy jó-e vagy sem.

https://www.instagram.com/sz.sandor90/?hl=hu

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.