Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) jeni


jeni
félisten

És más Európai országokban mi a helyzet ezzel?
A Nokia lemarad a zsírós falatról?

(#2) dolon75


dolon75
aktív tag

Jól gondolom, hogy egy ilyen kábeles net + Wifi mellett/ellen/helyett üzemelne?
Nekem, mint egység user, miért lenne ez jobb a kábel+Wifi?

Pa-kah! Pakah-pakah Pa-kah! Bokata-Bokata Pa-kah! Pakah-pakah

(#3) E.Kaufmann válasza dolon75 (#2) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Nekik jó, mert fizetsz, mint a katonatiszt, neked max azért, mert elég ha az (legalább a 4? vagy ) 5G-t támogatja az eszközöd, valamint a barangolás (nem a nemzetközi, hanem az adóállomások közötti) megbízhatóbban működik, ezen felül vannak energiatakarékos üzemmódok is az érzékelők számára, míg Wifi eszközöknél vannak rá kísérletek, de helyette érdemes inkább valami energiatakarékos BT vagy más direkt IoT-re fejlesztett protokollt használni külön koncentrátorokkal ("AP"-kkal).

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#4) Gargouille válasza dolon75 (#2) üzenetére


Gargouille
őstag

Neked mint "egység user" sehogy. Érdemes elolvasni a cikket is ha már kommentel az ember. ;] A teljesség igénye nélkül:

"kezdik meg a cégek számára az 5G-s magánhálózatok kiépítését"
"A vállalatok így gyorsan és biztonságosan telepíthetnek IoT-s eszközöket"
"a csatlakozás csak bizonyos eszközöknek, helyen lehetséges, például egy gyárban vagy kampuszon"
"Az 5G-t az egészségügyben, gyártásban, szállítmányozásban, logisztika terén, bevásárlóközpontokban, kikötőkben és stadionokban is elérhetőbbé tennék"

Nem otthoni felhasználók számára készülnek ezek az 5G magánhálózatok, hanem vállalati és intézményi környezetekre.

Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

(#5) dolon75 válasza Gargouille (#4) üzenetére


dolon75
aktív tag

Értem, amit írsz, a cikkből is lejött. Pontosítom a kérdést.
Nekem, mint egység user, miért jobb, ha a cég Wifi helyett ezt használ?
Értsd: ha a vezető megkérdi, hogy most jó ez nekünk, vagy sem, akkor mit tudunk válaszolni?
És nem csak az a szempont, hogy a cégnek olcsóbb-e, hanem hogy a felhasználói élmény milyen.

A cikk írja, hogy ezek zárt, magán hálózatok, és a csatlakozás bizonyos eszközöknek engedélyezett. Mik azok a bizonyos eszközök?
Bármilyen 5G-s telefon, csak valami jelszót fog kérni, mint WIFInél? Vagy kell bele egy spéci SIM kártya? Vagy IMEI alapján engednek be?
Jó lenne, ha erre is kitért volna a cikk, ha már írnak erről, ne kelljen már azonnal interneten keresgélni... :(

Pa-kah! Pakah-pakah Pa-kah! Bokata-Bokata Pa-kah! Pakah-pakah

(#6) E.Kaufmann válasza dolon75 (#5) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Na ezek engem is érdekelnének, szerintem olyasmi lehet, mint a virtuális magánháló, ami szintén mobilnet, de egyedi SIM-mel, csak itt telepített eszközökön.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#7) Gargouille válasza dolon75 (#5) üzenetére


Gargouille
őstag

Ja oké, így már más. A kérdéseid jogosak és erre én is kíváncsi lennék. :)

Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

(#8) dolon75


dolon75
aktív tag

Itt: [link]
A lap alján, a use case-eknél:

Threats such as malware may only need to steal or spoof credentials to gain access to networks. Private 5G communications are encrypted, and an appropriate SIM card must be present in the endpoint device to enable access.

SIM-hez van kötve a felhasználó.
Azaz a publikus használat így ki is van lőve.

A linkelt oldalon a security-t mondogatják, hogy mennyivel jobb, mint a Wifi, meg a sebességet. Illetve, hogy nem kell kábelezni.

Pa-kah! Pakah-pakah Pa-kah! Bokata-Bokata Pa-kah! Pakah-pakah

(#9) vicze válasza dolon75 (#8) üzenetére


vicze
félisten

Ez a case study, jelenleg működik.
A WiFi hatótávolsága viszonylag korlátozott, és legalább áramot igényel mesh kialakítás esetében. Az 5G annyiból egyszerűbb, hogy nagy területet tudnak, minden kábel nélkül lefedni, nagyrészt olcsóbban.
Belfastban, kifejezetten a szerencséteken Brexit megállapodás miatt volt erre szükség, hogy a lehető legjobban minimalizáljak a várakozási időket és a papirozást.

(#10) ATi GAMES


ATi GAMES
tag

Látom a létjogosultságát, csak az a baj, hogy sok helyen a 4G sem igazán elérhető. Értem azt is, hogy a cégeknek, meg egyéb nagy központi intézményeknek készül ez inkább, nem is annyira a lakosságnak. Csak az a baj, hogy ha nem fekszenek rá sokkal jobban a hálózatépítésre, mint anno a 4g esetében, akkor nem sok értelme lesz.

YOUTUBE: https://www.youtube.com/channel/UCPOOVQF1ff2oAL3strJ_5Uw

(#11) mepet


mepet
addikt

Volt szerencsétlenségem figyelemmel kísérni az ország talán első (a sajtótájékoztatón elsőnek nevezték) 5G magánhálózatának kiépítését. Teljesen értelmetlen volt a projekt, okai a következők voltak: a vezetők kivagyisága, pályázati pénzek felhasználása.
Gyakorlati haszna kereken 0 volt. A konkrét esetben a hálózati kábel műszaki szempontból sokkal jobb megoldás lett volna illetve volt korábban.

Én nagyon jó véleménnyel vagyok az 5G-ről, de szuperdrága wifinek (hát még LAN kábel helyett) használni egy rossz vicc.

(#12) vicze válasza mepet (#11) üzenetére


vicze
félisten

Nézd meg a linkelt case study-t, egy több négyzet km-es kikötőben, mit kábelezel?
Wifi kb. rémálom, a rengeteg konténer és árnyékolásuk miatt.

(#13) mepet válasza vicze (#12) üzenetére


mepet
addikt

Elolvastam az ír példát, amit linkeltél. Ott szerintem is van értelme.

Ami magyar példát pedig láttam, ott pedig nem volt semmi értelme.

(#14) dolon75 válasza mepet (#11) üzenetére


dolon75
aktív tag

ezeknél a privát hálózatoknál, leegyszerusitve, a kábeleket váltják ki az 5Gvel?
És a publikus terekben wifin szórnak?

Pa-kah! Pakah-pakah Pa-kah! Bokata-Bokata Pa-kah! Pakah-pakah

(#15) mepet válasza dolon75 (#14) üzenetére


mepet
addikt

Igen, nem kábelen vagy wifin megy a belső LAN hálózat, hanem 5G-n. 5G modemekkel működik kliens oldalon, amik vagy külön dobozok, amikből kijön egy LAN kábel, vagy az 5G modem a spéci ipari mikroszámítógépekbe bele is lehet építve (Internet of Thingsnek hívják ezutóbbit akkor is, ha csak a belső LAN-ra csatlakoznak, nem a nyilvános internetre).

A publikus tereket úgy érted, hogy vállalaton belül pl. a laptopokon legyen internet? Igen, ott wifi szokott lenni, de persze elvileg a laptopokban is lehetne 5G modem is.

(#16) dolon75 válasza mepet (#15) üzenetére


dolon75
aktív tag

Köszönöm!

Olyasmire vagyok kíváncsi, hogy pl. van egy hotel, vagy apartman komplexum, és nem kábelezik, mert kint van a puszta közepén, ahova nagyon drága lenne az üvegszálat behúzni. De akar publikus, azaz pl. guest hálózatot, azt hogy oldja meg?

Annyit tudok (ha jól tudom), hogy a privát 5G hálózathoz a SIM-et be kell kapcsolni a hálózatba, így nehézkesnek gondolom azt, hogy egy vendég mondjuk egy napra kapjon hozzáférést, a saját telefonján.

Úgy tudom ezt most elképzelni, hogy letesznek minden épületbe egy 5G modemet, ami WI-Fit szór, és arra meg könnyű csatlakozni a már megszokott módon.

Ilyesmi a megvalósítás?

Pa-kah! Pakah-pakah Pa-kah! Bokata-Bokata Pa-kah! Pakah-pakah

(#17) Gargouille válasza dolon75 (#16) üzenetére


Gargouille
őstag

Szerintem a konkrét esetben sokkal praktikusabb helyileg wifi-n megoldani az egészet és behozni mikrohullámon vagy akár 5G-n a netet. Szállodán belül nem látom értelmét 5G-nek. De mondjuk ha egy akkora területről van szó, amit wifi-vel lefedni már nehézkes vagy nagyon drága lenne (mondjuk egy sok hektáros földterület, vagy kikötő vagy gyártó üzem stb.) vagy ha egymástól távoli területeket kell összekötni akkor már valószínűleg a cikkben vázolt megoldás előnyösebb lehet.

Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

(#18) mepet válasza Gargouille (#17) üzenetére


mepet
addikt

Egyet értek, ha csak néhány km, akkor akár irányított wifi antennák is elegek lehetnek, messzebbre mikró.

5G-hez 500m-en belül kell legyél a toronytól, ezért nem lesz soha mindenhol 5G, nyilvános hálózatoknál ez csak egy kiegészítő technológia az 50-szer ekkora hatótávú 4G mellé.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.