Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) azbest


azbest
félisten

jó játék unatkozó hallgatóknak, de ennek semi köze egy mai számítógéphez...
8 bites 2 MHz alatti gépen elég jelképes lehet a használhatóság... egy jpeg kép dekódolására is lehet hogy sokat kell várni... nameg gondolom a színek is inkább 8 bitesek

(#2) localhost válasza azbest (#1) üzenetére


localhost
Közösségépítő

És a netre képes lenne? Egy jó kis flash-es oldal megjelenítésére?

Nekem is eszembe jutott, mi lenne faekével művelni a földeket és kőbaltával fejbecsapni az állatot.??? Hmmm.
Azt az állatot, aki ezt komolyan gondolja.

¤ Most már biztos: teljesen normális vagyok! ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... Mondták itt ezek a hangok is a fejemben. :)) ¤ My IP is: 127.0.0.1

(#3) juliabrilke


juliabrilke
addikt

De szeretnék én is ennyire unatkozni. :W

Arra mondjuk tökéletes, hogy lynx-et használva megnézzék a levelüket. :)

(#4) James Bond™


James Bond™
tag

Így nem fejlesztenék a fejlődő országokat, hanem fejletlenné tennék. 80 -as évekbeli számítógép? Akkor ott mikor lesz 21. századi? Nem ilyen butaságokon kellene gondolkodniuk. Bár az akarat kedves!

•> Figyelj, tanulj, hogy később rád figyeljenek és tőled tanuljanak!

(#5) Rive válasza localhost (#2) üzenetére


Rive
veterán

És a netre képes lenne?
Végülis, már C64-re is írtak webszervert...

Mondjuk én ehelyet inkább összeszedném és használhatóvá pofoznám a nyugati világ leselejtezett gépeit.

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#6) Vladi


Vladi
nagyúr

Kűdjünk nékik tamagocsit hadd nyomogassák :DDD

anyám... :(((

rive!

Vannak ilyen programok. A nevezett fiataloknak arra kéne inkább benevezni. :U

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7) dabadab válasza azbest (#1) üzenetére


dabadab
titán

Nem akarom megzavarni a gondolkodasodat, de en egy 8 bites, 1 MHz-es gepen (konkretan C64-en) tanultam meg programozni, ami, nem mellesleg, alig huszonot eve meg csucstechnikanak szamitott az otthoni szamitogepek kozott ill. eleg sok magyar vallalatnal is C64-eket hasznaltak konyvelesre meg ilyenekre.

Tudom, hogy egy mai fiatalnak hihetetlennek tunhet, hogy nyolc mag, husz gigahertz es sok gigabyte alatt is van elet, de ez az igazsag :)

DRM is theft

(#8) Vladi válasza dabadab (#7) üzenetére


Vladi
nagyúr

15 éve meg elavultnak. :U Ennél még tuning p1-esekkel is jobban járnának.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#9) #95561216 válasza Vladi (#8) üzenetére


#95561216
törölt tag

De programozi ugyan úgy kell, csak a nyelv más.

(#10) shtml válasza dabadab (#7) üzenetére


shtml
őstag

Én anno a 4MHz-es Enterprise-zal (Z80-as processzor, 128kB beépített RAM) tanultam programozni, persze nem a BASIC-et.

Edit: A C64-ről én már lemaradtam, de így utólag nem is bánom.

[ Szerkesztve ]

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#11) Vladi válasza #95561216 (#9) üzenetére


Vladi
nagyúr

Azért erre nem vennék mérget. :U

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#12) Rive válasza #95561216 (#9) üzenetére


Rive
veterán

Ha pure assembly beágyazott rendszeren akarsz nyomulni, akkor igen. De ha bármi webes izémicsodával, vagy objektumorientált szuttyogással, vagy adatbázissal szeretnél foglalkozni, akkor max. terminálnak jó úgy-ahogy.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#13) eziskamu


eziskamu
addikt

És mi van ha a programkártya, nem csak programot fog tartalmazni, hanem "segéd" procit is. Az eszközkezelést és megjelenítést végezné a NES klón, a kártya meg a komolyabb számításokat végezné?

(#14) dabadab válasza Rive (#12) üzenetére


dabadab
titán

Valahol el kell indulni, es nem valoszinu, hogy J2EE-vel erdemes kezdenie egy tizeves gyereknek, aki nagyvallalatot meg fenykepen se latott.

Egyebkent mar megint abba a hibaba esnek itt a forumozok, hogy erre a gepre mint vmi irogepre tekintenek, amin Wordnek, Office-nak meg brozernek kell futnia, pedig ez egy oktatasi segedeszkoz. Felteszem, az senkit se zavar, ha a hutojet vagy a vizforralojat egy nyolcbites kontroller vezerli es nem dobja ki azzal a felkialtassal, hogy tizenot eve elavult technologia.

DRM is theft

(#15) rdi válasza dabadab (#14) üzenetére


rdi
veterán

Ja, ez szerintem is így van, arról nem is beszélve, hogy azért ez egy más típusú processzor... nem is ismerjük igazából, meg játékon kívül másra nem is alkalmazták.
A Z80-as is nyolc bites nem? Egyszerűbb szövegszerkesztő meg futott rajta.

Fej! Tor! Potroh!

(#16) Vladi válasza dabadab (#14) üzenetére


Vladi
nagyúr

Felteszem nem is hűtőgép informatikusnak tanulnának a gépen.

De ne vesd el a sulykot. Ez egy 1 mhz-s gép...
De semmi gond, mert natívan fut rajta a mortál kámbet. :U

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#17) Rive válasza dabadab (#14) üzenetére


Rive
veterán

Valahol el kell indulni, es nem valoszinu, hogy J2EE-vel erdemes kezdenie egy tizeves gyereknek, aki nagyvallalatot meg fenykepen se latott.
Az egyszer biztos: de amire ez képes, az olyan messze van a jelentől, hogy SZVSZ inkább hátráltatna, mint előre vinne.

Egyebkent mar megint abba a hibaba esnek itt a forumozok, hogy erre a gepre mint vmi irogepre tekintenek, amin Wordnek, Office-nak meg brozernek kell futnia, pedig ez egy oktatasi segedeszkoz.
A számítógép ezen funkciói messze szélesebb körben használtak és igényeltek, mint a programozhatósága. Bocs, de úgy gondolom, hogy az alapvető számítógépes ismeretek ma nem annyira a BASIC szabályait jelentik, mint inkább a klaviatúra, az egér, meg az alapvető programok magabiztos használatát.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#18) Rive válasza Rive (#17) üzenetére


Rive
veterán

Ennek megfelelően persze olyan gépet gondolok 'minimálisnak', amin igenis elfut valami Office-szerű alkalmazás, lehet vele levelezni, böngészni, és nem csak karakteres képernyőn. Még ha mondjuk pl. a flash-buggyantott weblapokat nem is eszi.
Azaz valahol P1/100 és '95 funkcionalitásától fölfele.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#19) Jancsi


Jancsi
aktív tag

Baromi sok ideje van egyes egyetemistáknak. 1,78MHz és 8 bit, abszolút életképtelen, manapság, főleg hálózat nélkül (gyanítom egy hálózati modul a gép árának többszöröse lenne legyártani), gépelni meg lehet rajta tanulni, ovisoknak és kisiskolásoknak még valami készségfejlesztő játék jó lehet, de azokat meg nem egy vibráló tv elé kellene leültetni.
Ami szerintem életképes lehet olcsógép szegmensben az a Geode, AVR32 és néhány ARM magos egyéb System On Chip. Jóformán fillérekért hozzájuk lehet jutni (2004-ben volt $26,5 a legkisebb Geode, 790F+ÁFA egy olyan AVR32, ami képes Linux-ot futtatni, igaz csak 55Mhz-es) a párszáz MHz-ük elég egy irodai csomagnak. Amúgy ilyen low cost megoldásoknál az a fő probléma hogy ha elég egzotikus és gyenge a hardware akkor szűgös és sok idő rendszert fejleszteni, ha már egy kész rendszert akarunk feltolni rá pl Linux-ot, akkor ideális esetben nem is kell programozni, de cserébe erősebb és drágább hardware kell.

(#20) remington2


remington2
senior tag

Én ezt kicsit másképpen látom. Szerintem egy rakat egyetemista fogta magát, és egy nemes cél érdekében elkezdett gondolkodni. Ezzel gond nincs, de ezt Amerikában tették ( és akkor nem célozgattam). Onnan nézve mi itt ugye lovon járunk, meg isten tudja milyen sztereotípiáik vannak a bukaresti hunokról, meg akár bármilyen más népről. Szerintem azt sem tudják, hogy erre létezik fejlett ország, gondolom csodálkoznának, ha kiderülne, a magyarok (vagy megint bármilyen más nép) tud olvasni, látott TV-t (!), Internetet (!!), DVD lejátszót (!!!!!). Szerintem az ő kis világukban max. kés-villa szintjéig jutottunk el. Na, így tessék nézni ezt a csodát, mint a "felsőbbrendű" Amerikai nemzet ajándékát a kőkorszaki szakiknak.

:W

[ Szerkesztve ]

They see me trollin' / They hatin' / Patrolling they tryin' to catch me ridin' dirty . . . :D

(#21) dabadab válasza rdi (#15) üzenetére


dabadab
titán

"ez egy más típusú processzor... nem is ismerjük igazából"

Lehet, hogy te nem ;), de a MOS 6502 a Z80 mellett a masik nepszeru 8 bites CPU csalad. Emlekeztetoul: ilyen volt pl. a C64-ben, az Apple II-ben, sot, a NES-nek a Famicom nevu verzioja gyakorlatilag rendes szamitogepkent volt hasznalhato, ill. a 6502 a mai napig hasznalatban van mikrokontrollerkent.

Rive: nem tudom, hogy milyen iskolaba jartal, de en pl. altalanos iskolas koromban nem Wordot meg Excelt tanultam, hanem irni, olvasni, szamolni, tortenelmet, termeszettudomanyi alapokat: azoknak az oktatasahoz meg siman lehet ilyen gepet is hasznalni (egyebkent annak idejen az USA-ban sem szovegszerkeszteni meg tablazatkezelni tanultak a nebulok az Apple II-kon, hanem mindenfele oktatoprogramok futottak rajta, pl. a szepemleku Oregon Trail, ami azt a korszakot mutatta be, amikor az europai telepesek meghoditottak Amerika kozepso es nyugati reszet).

remington2: egy jonevu egyetem diakjairol van szo, szoval valoszinuleg joval arnyaltabb kepuk van a vilagrol, mint neked az amerikaiakrol ;)

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#22) Rive válasza dabadab (#21) üzenetére


Rive
veterán

A cikkben az 'informatika használatára' való felkészítés szerepelt célként, nem pl. azok a kémiai/matek/mifene oktatóprogramok, amivel minket is boldogítottak anno általánosban, C64-ről :)

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#23) eziskamu válasza Rive (#22) üzenetére


eziskamu
addikt

Mondjuk vezérlési feladatok leprogramozására (villogók, adatátvitel robotkar vezérlés, stb amit tanítottak nálunk pl irányítás és méréstechnikán) alkalmasak lehetnek (gondolom csak van vagy építhető hozzá párhuzamos és vagy soros port, mégha nem is teljesen a pc-s szabványnak megfelelő).

Én sajna csak 1 félévet tanultam irmértech-et, és szoptam is rendesen az adatátvitellel az elején, de mókás volt pl opszcilloszkóp progit programozni, mégha nem is lett valami normális progi. Ja meg sajna csak C-ben ment nekem a dolog, assemblyhez hülye vagyok.

[ Szerkesztve ]

(#24) DarkByte


DarkByte
addikt

A szándék nemes, viszont a gép egy picit gyenge választás. Tényleg legalább egy linux nem ártana, ahhoz legalább elérhető megfelelő program kínálat és programozhatóságban is kevésbé van megkötve mint egy ilyen célhardver.

Maga az ötlet, hogy egy ilyen "billentyűzetben az egész gép" megoldással foglalkoznak, nagyon tetszik. Az Atom -os lapokra lehetne ilyen retro hangtalan gépet csinálni. Tudom hogy létezik már hasonló,

de egy Atom -os megoldás mellett nem égne le a kezem pár óra használat után, illetve vékonyabb billentyűzetet is lehetne gyártani. Azok a régi szép C64 -es idők. :) Bár lehet már van is ilyen mod hogy Atom lap C64 házban.

(#25) azbest válasza dabadab (#7) üzenetére


azbest
félisten

A hattagú csapat most azon dolgozik, hogy modern szoftvereket írjanak a gépre, akár olyat is, amellyel mobiltelefonos internetezés is megoldható. ...
Szeretnék a gép szerény memóriáját is bővíteni, hogy a felhasználók akár saját programokat is írhassanak az egyébként BASIC-interpretert alapból tartalmazó hardverre.

Na ez az amin bukik, ahogy más is írta, ez nem elég erős ahhoz sem, hogy tisztességes GUI-t jelenítsen meg. Ha jól értem ők akarnak készíteni hozzá olyan programokat, amivel a mai kor követelményeinek megfelelő számítógépként lehetne használni.

Ilyen billentyűzetes nes klónokat errefele is árultak évekkel ezelőtt is..

Arra jó, hogy hardveres átalakítások után, assembly nyelvén írt programmal esetleg demoscene partin villantsanak, de hétköznapi használatra alkalmatlan. (arra jó, amire a 80-90es években használták, de ma már nem ez az elvárás... egy weblap kódját sem tudná a pár kilobájtnyi memóriájába betölteni)

Programozás tanulgatására meg bármi jó amit lehet programozni :D
Úgy tudom létezett pascal nyelvű c64-es is.

Az első számítógép amihez szerencsém volt egy IBM XT klón volt: 1.44es fdd, 8088as proci, 512kb ram, cgi vga, no hdd :D dos alatti parancsok tanulására 94ben a suliban.
A c64eket épp előtte selejtezték ki. Valami Nes klónom volt talán akkoriban.

Manapság nagyon pazarolják az erőforrásokat, arra jó lehet, hogy megérzik a hallgatók milyen lehetett annak idején, komoly limiteket kerülgetve programozni :R

[ Szerkesztve ]

(#26) rdi válasza dabadab (#21) üzenetére


rdi
veterán

A commodorban ilyen volt? Megint tanultam valamit. :)

Fej! Tor! Potroh!

(#27) csakegyreg


csakegyreg
tag

ez jó pofa :D

http://kismalac.net/malacka/mic/e7 ->>> katt! elég sanyarú velem mostanába a sors de.. .. :D

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.