Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Speed®


Speed®
HARDVERAPRÓD

-1 hőcső, -forrasztott lamellák, olcsójános venti, nulla innováció.
Ezt a szintet egy ID-SE-224-XT Basic ~féláron hozza..Noctua :(

(#2) Hieronymus válasza Speed® (#1) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

De legalább jó a PR tevékenység hozzá. Az első csapágyak is önkenőek voltak, amit PC ventilátorokban használtak. A csúszófelület porózus anyagból készül, amibe olajat préselnek gyártáskor.
A mágnesen tér elkerülhetetlenül van ott, nem muszáj előnyként tálalni.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#3) UMbikes


UMbikes
csendes tag

szerencsére ennyi pénzből kapni duplatornyos silentiumpc grandis 3at 6 hőcsővel, ami kryonaut pasztával max 3-4 fokkal van elmaradva a ht1-el kent d15-től

Az emberi hülyeség határtalan... De ha megfigyelő vagy egész szórakoztató.

(#4) Speed® válasza Hieronymus (#2) üzenetére


Speed®
HARDVERAPRÓD

A PR nem tud mindent elfedni, gyakorlatilag a sznobizmusra alapoznak már jó ideje, ha nem a legleg kategóriában jönnek ki valamivel, kényelmetlenül feszengve olvasom, mivel magyarázzák a szegénységi bizonyítványt..ill. próbálják, sajnos van, aki beveszi.

(#5) Lenry válasza Speed® (#4) üzenetére


Lenry
félisten

én pl őszintén bevallom hogy tök hülye vagyok a témában, de elolvastam a hírt és elgondolkodtam rajta, mert tök innovatívnak hangzik (nekem, akinek a hűtő az egy kicsi villanymotorral hajtott propeller, sztjónapot)
aztán elolvastam a kommentjeiteket és most átverve érezném magam, ha vettem volna ilyen hűtőt.
szóval jah, van aki beveszi :B

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#6) Hieronymus válasza Lenry (#5) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"...kinek a hűtő az egy kicsi villanymotorral hajtott propeller..."

Pontosan az, amit leírtál. Ez a ventilátor.
A valódi innovációt nehéz eladni. A lapátkerekek kialakításán sok múlik. A zaj és légszállítás hatásfoka. De ezt nem látja a felhasználó. A villanymotor csapágyazásán is nagyon sok múlik. Ha gyorsan kopik a csapágy lötyögni fog a tengely, indulási nehézségek lesznek. Ha lassan kopik a csapágy, elégtelen lesz kenés, a tengely fog kopni.
Ez a fajta csúszó csapágyazás nem szereti a leállásokat és újra indulásokat.
A golyóscsapágyaknál ez kevésbé probléma, viszont hangosabbak. és drágábbak..

Mindentől függetlenül ez a termék nem gagyi, ám olcsóbban lehet jobbat is találni.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#7) Zsmester89 válasza UMbikes (#3) üzenetére


Zsmester89
őstag

:D Mindig bántja valahol a kis lelkemet, amikor a D15-t istenítik, mivel a Phanteks PH-TC14PE-t azért nem hozta be...de szereltem D15-t is, a színén kívül más bajom azzal sem volt.

A "Hogyan lehetsz milliomos?" c. könyvet egy csomagban árusítják a BTK-val.

(#8) Solicidium válasza Speed® (#4) üzenetére


Solicidium
aktív tag

Van igazság abban, amit írsz sajnos. A procuhűtőik túlárazottak, bár van köztük tényleg nagyon jó, csak sokkal olcsóbban létezik majdnem olyan jó megoldás a konkurensektől. Azonban a ventilátoraiknak én nehezen találok alternatívát. Van magas légnyomású, nagyon halk (számomra a nagyon halk a kb. húsz centiről már néma, azaz nem hallható kategóriát jelenti), bordára való ventilátoruk (pl. NF-P12 redux 900) és van magas légszállítású nagyon halk házhűtésre való ventilátoruk (pl. NF-S12A ventik). Utóbbira könnyebb olcsóbb és majdnem ugyanolyan halk alternatívát találni, azonban előbbi esetben csak a nyers számokból kiindulva nem tudok olyan ventilátort, mely az adott zaszint mellett hasonló statikus nyomással bírna. A Redux széria még értelmes alternatívának tűnik, ha nem kellenek a mellécsomagolt sallangok, bár a gyakorlatban nem tudom milyen különbség van az SSO és az SSO2 megoldás között (sajnos nem teszteltem ezt még le), papíron számomra úgy tűnik, semmi. A Redux cuccok inkább úgy látom, a "sima" ventijeik kínálatában jelentkező réseket töltik be.
Ha tudtok olyan 12 cm-es a Noctuáknál a fenti paraméterek alapján jobb vagy hasonlóan jó ventiket olcsóbban, ne tartsátok magatokban az infót, én sem szeretnék túlárazott Noctua cuccokat venni, ha van másik hasonlóan jó/esetleg jobb/vagy majdnem olyan jó lényegesen olcsóbban.

(#9) zetor2000 válasza Solicidium (#8) üzenetére


zetor2000
senior tag

Olcsóbban szerintem akkor találsz hasonlóan jót, ha volument is veszel belőle.
Azaz az "otthoni" mennyiségek, ilyen 3-10db esetén nem nagyon lesz olcsóbb a jobb.
Vannak ventik, amik hasonlóan csendesek, csak körül kell nézni pl. a Papst katalógusban, és ott tuti van 1-2, ami ez a szint, vagy jobb.
Nekem valahol van egy Nidec ventim, ami istentelen halk, csak nem 25mm vastag, hanem 50. Emiatt gépbe építeni nem ideális. De ettől a gyártótól és a Delta márkától is tuti találni csendes, megbízható darabot. Vagy a sok tápegységben jelenlévő Adda gyártótól.
Csak mire kisakkozod, hogy az mennyibe kerül, mire a kezedben van, már vetekszik a Noctua kisker árával, és nem biztos, hogy jobb / csendesebb lesz 1-2 év múlva is. Akkor meg a ráköltött pénzed fogod siratni.
Nem mondom, hogy ez a non-plus-ultra ventilátor, de egynek igazán megteszi, és könnyen hozzáférhető, mert bemész a helyi számítástechnikai oltba, és leveszik a polcról, vagy 1-2 nap múlva átveheted.

Ez a dal a lelkünk közötti híd kövei között a malter közötti szeretetet átitató áldás közötti békesség.

(#10) Solicidium válasza zetor2000 (#9) üzenetére


Solicidium
aktív tag

Köszi a Választ! A Nidecről jut eszembe, nekem is van még 3db alig használt, anno a Scythe által árult Nidec Servo Gentle Tpyhoon 500 RPM-em, amik tényleg szintén hangtalanok (jó 10 évvel ezelőtt egy árban is voltak a Noctuákkal (4,5k)), bár a légszállításuk emellett is eléggé alacsony. A Scythe azóta már nem árul átmatricázott Nidecet, így már csak Nidec Servo-ként lehet jóval nehezebben ilyeneket beszerezni. Vicces egyébként, hogy azóta lett a Noctuának is a Gentle Typhoonra kísértetiesen hasonlító ventilátora, mely azonban állítólag a GT egy kissé javított, módosított verziójának tekinthető, tehát nem ugyanaz. Még a Noiseblockerben volt némi bizodalmam, de az eLoopok statikus nyomás szempontjából nem túl jók. Az olcsóbb 12-es BlackSilenFan-juk pedig hajlamos volt morogni nálam.

(#11) UMbikes válasza Zsmester89 (#7) üzenetére


UMbikes
csendes tag

nem azt mondom hogy a Noctua szar lenne, sőt. a legjobb léghűtő most is a d15, még ha csak marginálisan is. De pont ettől a minimális előnytől noctua a noctua. De a budget kategóriában rajthoz állni, tényleg csak a név meg az évtizedes venti élettartam az amit fel tudnak mutatni. Ez a hűtő árban elvérzett a fogantatáskor. Egyébként szintén volt közöm d15-höz, d14 és az emlegetett grandis 3 van a háztartásban.

Az emberi hülyeség határtalan... De ha megfigyelő vagy egész szórakoztató.

(#12) #16939776 válasza Solicidium (#10) üzenetére


#16939776
törölt tag

Azok tök jó minőségű ventilátorok, de sajnos a golyós csapágy hangját kivezeti a fém tengely és a fém kupakra a rotoron. Azzal szemben állva tisztán hallatszik a hsss, hiába marad alacsonyan a fordulat. Nekem 2db 800-as van, azt tapasztaltam, hogy szelős bordára nem jó, mert kicsi a leszállítása, és a motor-hub nagy felületet árnyékol ki. Gyakorlatilag tisztán a ház szellőzéssel előrébb vagyok, zaj/hőmérséklet szempontjából mintha ezeket is rárakom.
Valószínű radiátoron futná ki magát, vagy valamilyen nagyon nehezen átszellőztethető léghűtőn. De akkor meg a 1850 fordulatos változat nagyobbat tol, ha netán hűteni is kell, kis teljesítményre, ahol elég lenne oda meg nem teszek sűrű bordát/vízhűtést.

Két érvet tudok mellé állítani:
-jól néz ki,
-nem megy hip-hop tönkre. (főleg ha nem használom)

On: Nem rég cseréltem le egy NF A14-et mert iszonyatosan rázott, kis fordulaton is, új korában is, és már nem tudtam hova elcsatolni a háztól.
Lecseréltem egy Factal desingn Silent series R2-re és ennek a címkéje alatt ott van a mélyedés, amibe egy másik noctua ventilátorból kitermelt neodímium mágnest ragasztottam, csak arra kellett figyelni, hogy melyik fele vonzza jobban a tengelyt.
Annyira simán jár, mint egy japán gyártású direkt-drive-os lemezjátszó tányérja.

Ez van. illetve elméleti szinten versenyben van vele még egy Redux P14S-1200, csak azért bízok benne, mert más felépítésű mint a A14, könnyebb a rotor, de van neki gyárilag mágneses tengely alátámasztása. Ez azért fontos tényező, mert rotorral lefelé, a forgórész tengely irányba is kitér(ne) ami a folyadékcsapágyas ventilátorok megnövekedett vibrációval jeleznek, ha forgás közben ebbe az orientációba fordítjuk őket.
Szerintem ebből mindegy, hogy V1 / V2 van benne, jó lesz ha jó az implementáció amit használnak.

[ Szerkesztve ]

(#13) Solicidium válasza #16939776 (#12) üzenetére


Solicidium
aktív tag

Köszi az érdekes infókat! Nekem is cserélnem kéne lassan a Mugen 2-n lévő leszabályozott Noctua NF-P12 1300RPM-t, mert hidegen már sajnos hangos, hiába állt nálam szépen függőlegesen az utóbbi 5 évben, mióta használtan megvettem. Valószínűleg túlértékelem még erre a célra is a statikus nyomás jelentőségét, de ezek alapján csak az Akasa Viper és az NF P-12 reduxok maradtak fent a rostán, mivel megelehetősen alacsony fordulaton tervezném járatni (vélhetően kb. 800 körül, de nyilván hallgatózos tesztelés fogja ezt eldönteni), hogy ne harsogja túl a többi komponenst. Ekkor viszont már ezen ventilátorok egyébként magasabb fordulaton kiváló statikus légnyomása is komolyan csorbát szenved, mely paraméter más ventilátorok esetén már tényleg megelehetősen gyenge volna.

Szerkesztés: OFF-topic

[ Szerkesztve ]

(#14) Solicidium válasza #16939776 (#12) üzenetére


Solicidium
aktív tag

Amúgy nekem is van egy ilyen 14-es Noctuám, mely kb. null kilométeres, mert nem győzött meg, hogy jobb lenne, mint az S12A, melyet helyette használok .

[ Szerkesztve ]

(#15) scansat


scansat
tag

Ventilátor élettartamot, zajt és hűtési teljesítményt figyelembe véve a Noctua az egyik legjobb a piacon. Ennek megfelelő az ára is. Aki sokallja az mindig talált más márkát mivel éppen meg volt elégedve, max kicsit hangosabb volt, vagy 2 év múlva már cserélhette. Ezzel a termékükkel bővítették a palettát, akinek nem kell akkora hűtés az olcsóbban is tudjon vásárolni. Gyakorlatilag egy prémium márka elkezdte megcélozni a kisebb pénztárcájú vásárlókat is egy olcsóbb verzióval. Nálam megy jelenleg 4 Noctua processzor hűtő és 7 darab ház (PC ház ill. rack Linksys switch) ventilátor. Van ahova a legdurvább 2 ventis NH-D15 került és van ahova elég volt a pont akkora hűtős de csak 1 ventis NH-D15S mert pont mögötte amúgy is van a házban egy venti. Van egy U12-esem is, és pont hogy elég neki az egy venti, a másik még a dobozában (tartaléknak jó lesz) Ergo ha akkor ez létezett volna lehet hogy ezt veszem. Szóval nem aggódom én, hogy erre nem lesz vevő. Szerintem minél nagyobb a választék annál jobb.

(#16) #16939776 válasza Solicidium (#13) üzenetére


#16939776
törölt tag

A két ventilátor között elég jelentős motor áram eltérés van. Az eddigi tapasztalataim alapján alacsony fordulaton a motor kezd el hallhatóan zenélni/kattogni(pwm), a motor áram és a keltett zaj mértéke között, pedig szoros összefüggés van.
Biztos, hogy a viper a magasabb statikus nyomása okán, jobb hőmérsékletet produkál azonos fordulatszám esetén, de valamilyen kompromisszum árán teszi ezt. A P12 redux szerintem összesebbében "kiegyensúlyozottabb", kérdés, hogy kell-e jobb nála?

[ Szerkesztve ]

(#17) Solicidium válasza #16939776 (#16) üzenetére


Solicidium
aktív tag

Én is így látom, hogy a kettő közül a Noctua lenne a biztonságosabb választás, ezen kívül nem is hinném, hogy van számomra elérhető jobb nála. Hangsúlyozom, valószínűleg túl is lihegtem a kérdést, mivel gyárilag a bordákhoz csapott ventilátorok is - melyek közel sem bírnak ekkora statikus nyomással - lehűtik megfelelelően a porcikat, teszik ezt akár jó halkan (pl. legutóbbi tapasztalatom alapján egy Mugen 5 Rev.B a gyári ventijével egy Ryzen 7 2700-t).
Ezzel egyébként vissza is kanyarodtam az alap tézisemig, miszerint van olyan Noctua ventilátor, melynek sajnos nincs valós alternatívája, ha szigorúan nézzük a paramétereket. Főleg nem olcsóbb, sajnos.

(#18) scansat válasza #16939776 (#16) üzenetére


scansat
tag

Noctua-nál erre az alacsony fordulatszámú PWM zajra van a kábelbe iktatható "zajcsökkentő" ha jól tudom. Tény, hogy halkabb tőle. Első hűtőnél dobozába hagytam, de beszerelve tényleg csendesebb lett.

(#19) Solicidium válasza scansat (#18) üzenetére


Solicidium
aktív tag

Ha az LNA vagy az ULNA "adapterre" gondolsz, az csak egy sima ellenállás, melynek a célja a fordulatszám csökkentése, az nem a kolléga által leírt jelenség orvoslását szolgálja alapvetően, éppen azt tudja esetleg előidézni.

(#20) zetor2000 válasza #16939776 (#16) üzenetére


zetor2000
senior tag

PWM zaj ellen talán megoldás lehet, ha lekötöd a PWM vezetéket. Ekkor "csak" forogni fog, és a fordulatszámot közli, de a PWM vezérlés kimarad. Hátha. Esetleg a korlátozó ellenállást beiktathatod. LNA / ULNA cucc, mint fentebb meg lett említve.

Ez a dal a lelkünk közötti híd kövei között a malter közötti szeretetet átitató áldás közötti békesség.

(#21) Solicidium válasza zetor2000 (#20) üzenetére


Solicidium
aktív tag

Revideálva az előző kijelentésem és reagálva a #20-ra, ha a motor valóban a PWM vezérlés miatt produkálja a leírt jelenséget, akkor nyilván segít a nem PWM alapú, pl. ellenállással történő vezérlés (ld. Noctua LNA és ULNA adaptere), de ha nem a PWM miatt adja ki a hangot, hanem egyszerűen így reagál az alacsony fordulatra (bár az már eleve kérdéseket vet fel a ventivel kapcsolatban), akkor sajnos az ellenállás sem segít.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.