Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) a2d2


a2d2
addikt

4 éve nagyon vaciláltam hogy oled TV legyen vagy LCD, végül jó pár átböngészett éjszaka után utóbbi lett. Hiába csúcs készülék, fald meg minden anyámkínja, azóta is bánt kicsit mikor fekete háttérrel meglátok fehér szöveget.
Viszont a beégés teljesen valós probléma volt itteni fórumtapasztalatok alapján is.
Na most ennyit fejlődött azóta a technológia hogy pl egy folyamat látszó Windows taskbar nem fogja beégetni már ezeket?

A pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#2) adamssss válasza a2d2 (#1) üzenetére


adamssss
veterán

Mas a paneltechnologia.
okostelefonokban is van mar oled evek ota es nincs beeges. En tv-bol is oled-et hasznalok tobb mint 5 eves es semmi bajom nem volt eddig a technologiaval.

Addig gyorsítottuk a világot míg mi magunk maradtunk le...

(#3) a2d2 válasza adamssss (#2) üzenetére


a2d2
addikt

Mondjuk nekem is oled telefonjaim vannak évek óta, de ott azért lekapcsol a telefon képernyője fél perc után. Szerintem akkor a következő TV már oled lesz, monitorról még nem merek nyilatkozni.

A pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#4) .mf válasza adamssss (#2) üzenetére


.mf
veterán

A munkára használt fényképezőgépem keresője OLED - 4 éves modell, 3 éve használom, ebből idén és tavaly nyáron napi pár órát, azon kívül ritkábban; pár hete tűnt fel, hogy amit eddig valami koszfoltnak véltem, az biza beégés.
Telefonnál az alkalmazások rendszeresen eltakarják a fenti státusz-sávot, így az nem marad konstans - egy laptopnál viszont napi sok órán át viríthat a tálca.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#5) count_zero válasza a2d2 (#3) üzenetére


count_zero
tag

Nekem a Samsung Galaxy Nexus óta csak OLED kifejzős telefonom volt, és bizony mindegyik beégett. Lassabban vagy gyorsabban, de a status bar ikonjai, az óra, a navigációs sáv mindegyiknél megjelent. Legcsúnyább talán az OnePlus 7 Pro volt.

There are many secrets in District 9

(#6) bteebi válasza adamssss (#2) üzenetére


bteebi
veterán

Pedig beégnek azok is, bár most már valamivel nehezebben. Annak idején még Samsung Galaxy S6/S7 telefonoknál láttam pár hónapos kiállítási példányoknál (mondjuk jó nagy fényerőn) erős beégést a demó anyagoktól. Egy LG V30-at vettem használtam még Angliában, az POLED-es. Direkt teszteltem is a kijelzőjét tesztprogrammal, R-G-B alatt semmi gond nem volt. Aztán végül otthon vettem észre, hogy biza' a gombsáv alul (amit fehér háttérrel használtak) be volt egy kicsit égve. Nehéz észrevenni, ritkán van olyan homogén háttér, hogy látszódjon, de egyértelműen ott van.

És ahogy írta is más, egy monitorhoz képest nagy előnyben van egy telefon kijelzője, mert viszonylag ritka, hogy teljesen ugyanaz a kép látszódjon valóban hosszan. Mondjuk OLED-es telefonnal pont emiatt nem igazán szeretek navigálni.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#7) count_zero válasza bteebi (#6) üzenetére


count_zero
tag

Mindenesetre ha elterjed az OLED monitoroknál is, akkor ez várhatóan ki fog kényszeríteni olyan fejlesztéseket, amelyek idővel teljesen megszüntetik talán ezt a jelenséget. Emlékszem az első LCD panelek iszonyatos színképzésére, válaszidejére, betekintési szögeire, ehhez képest hatalmas utat tettünk meg 1-2 évtized alatt.

[ Szerkesztve ]

There are many secrets in District 9

(#8) a2d2 válasza bteebi (#6) üzenetére


a2d2
addikt

Ráadásul egy teló max 5-6 évig van a családban, fiam használja épp még az S7-esem, viszont egy monitort azt bőven 10+ évre veszünk mi, mert szépen körberotál még a gyerekeknél a régi ha megunnám és újat veszek.

A pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#9) flexxx2


flexxx2
őstag

TV-nek én simán mernék OLED-et venni. Már nincsenek logók, mivel senki nem nézi az RTL-t meg a többit.
Sőt, én vettem egy Asus OLED notit (1 éves), amin sokat olvasok és nincs beégés rajta, pedig a PDF olvasó címsáv ott van.
Nyilván meg lehet oldani, hogy beégjen, de ahhoz szerintem nem normális használat kell.

(#10) GeryFlash


GeryFlash
veterán

Erdekes hogy mennyi ember panaszkodik hogy a telefonja beegett, lehet hogy nem (csak) a kijelzo technolgiaval van baj. Csaladban Xperia 5 cirka 2 ev alatt nem egett be, se az OLED-es iphoneok. Sot, ugy en bloc soha nem hallottam olyanrol, hogy iPhone OLED kijelzo beegett volna. Tv-k mas kerdes, ott valoban problema, de ott is leginkabb LG-eknel hallom. Panel moge rakott elektornika es szoftveres magickek szerintem sokat szamithatnak.

Hi, i'm new to APHEX TWIN, so i was wondering how much the IQ requirements was to enjoy his stuff. and understand all the underlying themes, because its really complex stuff. I have IQ of 119 but i heard that you need atleast 120 is it true?

(#11) flexxx2 válasza GeryFlash (#10) üzenetére


flexxx2
őstag

Ugye, nekem is gyanús, csak már nem merem leírni, hogy az 5 éves oledes mobilom nekem nem égett be (de most leírtam)

(#12) #72042496 válasza GeryFlash (#10) üzenetére


#72042496
törölt tag

Szerintem csak sokféleképpen használják ezeket. Nekem az 5 éves tévé és 3 éves telefon se égett be, de ritkán van statikus elem rajtuk, és csak esetenként használom őket magas fényerőn.

[ Szerkesztve ]

(#13) count_zero válasza flexxx2 (#11) üzenetére


count_zero
tag

Előfordul azért. Keress rá az iPhone OLED burn in-re, és a rengeteg képtalálat van.
Nagyon sokan észre sem veszik az ilyesmit, mert igazán csak homogén színfelület mellett feltűnő, normál üzemben rendszerint maguk a statikus képernyőelemek vagy a fekete háttérszín elrejti.

There are many secrets in District 9

(#14) GeryFlash válasza count_zero (#13) üzenetére


GeryFlash
veterán

Elhiszem, csak ha ez 100 milliobol par ezer keszulek akkor az gyakorlatilag 0.01%os arany. Ugy mondom akkor inakbb, hogy eloben meg soha nem lattam vagy hallottam barkitol ilyen problemat. Nem az a kerdes hogy nem lehet megcsinalni, hanem hogy mennyire fordul elo ilyen.
Monitort ettol fuggeltenul en sem vennek, igazabol ott a Microsoftnak kene megoldania ezt a dolgot, de toluk barmit elvarni.... Meg kell nezni amit a DirectX Raytracingszel -szel szerencsetlenkednek az elmult 4-5 evben.

Hi, i'm new to APHEX TWIN, so i was wondering how much the IQ requirements was to enjoy his stuff. and understand all the underlying themes, because its really complex stuff. I have IQ of 119 but i heard that you need atleast 120 is it true?

(#15) flexxx2 válasza count_zero (#13) üzenetére


flexxx2
őstag

Persze, van eset, nem elhanyagolható.
pl ha 100ból 5 beég, abból 2 felkerül a netre, a maradék 95 ami nem ég be abból 1 se. A rossz hír mindig nagyobb figyelmet kap, mint a semleges vagy "nem hír".

(#16) mad823


mad823
őstag

Az OLED jellegéből adódóan mindig is hajlamos lesz beégésre. Lehet persze pixel shift-tel trükközni, meg konstans tartalmat halványítani, de egy klasszikus irodai használatba mind bele fog dögleni. De! Számos olyan use-case van, amikor második monitorként, kizárólag média megjelenítésre használják, ez nyilván bírni fogja a strapát.
Hordozható eszközöknél előnye amúgy a technológiának, hogy vékonyabb tud lenni a kijelző, azonban a fogyasztása magasabb egy LCD-hez képest!

(#17) Alaaf Pi válasza adamssss (#2) üzenetére


Alaaf Pi
aktív tag

"okostelefonokban is van mar oled evek ota es nincs beeges. "
Aztán az ember betéved a hülyeboltba és meglátja a kiállítási darabot valami puccos cuccból.

Mate 10 Pro-m esetében nem látok beégést, de a kiállítási Fold Samu rózsaszín beégése durva volt anno.

[ Szerkesztve ]

(#18) bteebi válasza Alaaf Pi (#17) üzenetére


bteebi
veterán

Mindig vakarom a fejem rajta, hogy a nagyobb láncok hogy nem jutnak el - legalább egy idő után - agyilag arra a szintre, hogy ne égessék be az OLED kijelzős bármit. Többfajta demo kellene, kevesebb "használat", és kisebb fényerő. Hónapokkal, de akár évekkel is ki lehetne tolni a beégéseket - vagyis meghagynák a lehetőséget a felhasználóknak. :DDD

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#19) ricsip válasza count_zero (#7) üzenetére


ricsip
addikt

jah, pl. a tv csatorna logo vándorolhatna lassanként kicsit balra, kicsit jobbra, fel meg le, illetve átkerülhetne jobbról balra, majd balról jobbra, néha pár percre el is tűnhetne, illetve halványodhatna. De a tv csatornák nyilvan basznak rá ezekkel foglalkozni, szopjon a tv gyártó h. dsp-vel, meg hisztogrammal nézegesse hol van a képen a logo, és halványítsa sajátma.
Ugyanígy windows tálcan az ikonok is kicsit jobbra, kicsit balra mozoghatnának időnként, illetve halvanyulhatna stb.

-

(#20) Alaaf Pi válasza bteebi (#18) üzenetére


Alaaf Pi
aktív tag

Ez akkor jó, amikor valami top terméket promóznak amúgy, hogy minden idióta menjen nézze, és lehetőleg vegye is meg.

(#21) ricsip válasza bteebi (#18) üzenetére


ricsip
addikt

gondolom médiamarktban a samsung, lg kipakolja a tv-it, és beállítják ŐK hogy nézzen ki (max fényerő, sztrókos orrvérzésig kitolt kontraszt), a legharsányabb színű gyári demók mennek rajtuk nonstop. Azaz nem a médiamarkt alkalmazott a tv osztályon dönti el, hogy a samsung tv hova legyen kipakolva (kb a leginkább szembetűnő helyet köti ki a szamszung a bérleti szerződésben), vagy hogy a képe mennyire legyen harsány a sony mellett.
A gyártó (akár samsung, akár lg v. sony, philips, panasonic) leszarja, ha évi 100-200 ezer eladott tv mellett 2-300 az orszagban mindenfelé kiállított bemutatódarab meg beég. Puff neki, beégett. Év végén v. mikor jön az új széria, a régiek mennek leselejtezésre. Leírják költségként v. tököm tudja mi erre a bevált könyveléstechnikai mágia. Az h. az átlag csóró magyar csak vágyakozik akár csak 1 db ilyen tv-re, a gyártónál 1 ilyennek a tönkremenetele szószerint NEM TÉTEL, az ingerküszöbét nem éri el az alkalmazottnak aki utána kezeli a leselejtezését.

[ Szerkesztve ]

-

(#22) Sidorovich válasza a2d2 (#1) üzenetére


Sidorovich
senior tag

Lehet én vagyok a bátor, de én 3 hete vettem egy 42 colos LG C2 OLED tévét, monitor használatra. OLED monitort akartam hasonló méretben, de több mint 2x ennyibe kerülnek, miközben ugyanúgy LG panel van bennük. Majd pár év múlva beszámolok, hogy beégett-e. :DDD

Munka, YouTube és alkalmi gaming felhasználásra van, de én viszonylag optimista vagyok.

Desktop használatra max 50% de inkább kevesebb SDR fényerőn használom, a pixel eltolást és logó védelmet is bekapcsolva hagytam.

Ehhez képest a Nintendo Switch OLED beégés tesztjén a fenti mágiák nélkül, max fényerőn 3600 órán át kellett egy statikus világos képet virítani ahhoz, hogy egy minimális beégés legyen amit homogén háttérnél is alig lehet kiszúrni.

[ Szerkesztve ]

(#23) Alaaf Pi válasza ricsip (#21) üzenetére


Alaaf Pi
aktív tag

Telefonról volt szó részemről.
Beégett termékkel szerintem elég nehéz bármit is eladni.

(#24) bteebi válasza Alaaf Pi (#23) üzenetére


bteebi
veterán

Részemről is. Beégett demó TV-t még nem láttam, bár nem kizárt, hogy van. Azokon a statikus tartalom gyakorlatilag nulla. Akkor is, ha ugyanazt a 2-3 perces demó szart futtatják rajta egész nap. Valószínűleg úgy vannak belőve a demók, hogy ne nagyon lehessen vele beégetni a TV-t még kb. végtelen használat mellett se.

#22: Az a 3600 óra elég jól hangzik.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#25) a2d2 válasza Sidorovich (#22) üzenetére


a2d2
addikt

Oled switchet mondjuk én is bármikor vennék.

A pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#26) Joci10


Joci10
őstag

Én egy másik oldalt mutatnék be: az LCD is beéghet. :D
A viccet félretéve, nálunk melóhelyen egy ősrégi Dell LCD monitor (konkrét típusa: IN2030Mc) dolgozik vagy 2-3 éve. Folyamatos statikus megjelenítés mellett (vízműnél egy vezérlő program 24/7-ben megy rajta) most vettem észre 1-2 hónapja, hogy a felső menüsor csíkja kezd beleégni a kijelzőbe. Persze, régi technológia, és valószínűleg már a végét húzza szegényke (bár más gondja még nincs), de van ilyen is. Ehhez az időhöz képest az OLED csak jobb lehet. :)

(#27) fatal` válasza bteebi (#24) üzenetére


fatal`
titán

Ha dolgozol egy monitoron, akkor nem sok az, 1,5 év. Ha mellé már is csinálsz, mert otthoni HO akkor kevesebb.

(#28) Low Noise


Low Noise
senior tag

Késtek vele 15-20 évet, de jobb későn mint soha.

(#29) bteebi válasza fatal` (#27) üzenetére


bteebi
veterán

Mondjuk ez is igaz... de elsőre elég soknak hangzik. :) Némi odafigyeléssel azért kitolható lehet ez az "élettartam" bőven 1,5 év felé. De ahhoz tényleg oda kell figyelni, ami nem igazán szerencsés.

Tegyük hozzá, a beégéshez elvileg 3600 óra max. fényerős statikus kép kellett, és még homogén háttér mellett is alig látszott. Szóval racionálisabb felhasználással, érdemben kisebb fényerővel lehet(ne) az a 3600 óra sokkal több is, talán még 10000+ óra is. Azzal meg a számolásod alapján már "csak" közel 5 év után jelenne meg a beégés. Annyi idő után pedig szerintem már a belefér kategória lehetne. Már ha tényleg 5 év, és csak kis beégés.

FALD-os LCD TV-m van, aminek egyrészt nem igazán homogén a képe, másrészt meg a local dimming miatt a fehér szövegek fekete hátteren elég szarul tudnak kinézni. Ezek külön-külön is hasonlíthatóak a beégéshez (=inhomogenitás), és még csak nem is bugról, hanem (technológiai) fícsörről beszélünk. Persze az OLED beégése is fícsör, de az ellen legalább tudsz tenni, még ha megakadályozni nem is tudod.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#30) Sidorovich válasza bteebi (#29) üzenetére


Sidorovich
senior tag

Még mielőtt fix tényként kezelnénk ezt a 1,5 évet, azt is tegyük hozzá ahhoz a 3600 órához, hogy ez egy igen életszerűtlen teszt során jött elő. :)

Az OLED tévék (és gondolom a monitorok és egyéb kijelzők is) néhány óránként ha kikapcsoltad, lefuttatnak egy úgynevezett kis kompenzációt a panel karbantartására, illetve 2-4.000+ óránként egy nagyot. Ez szintén nagymértékben járul hozzá a beégés kitolásához. A fentebb linkelt Switch OLED tesztben 24/7 virított a kijelző max fényerőn, így ennek esélye se volt működésbe lépni.

"De ahhoz tényleg oda kell figyelni, ami nem igazán szerencsés." - nálam az egyetlen odafigyelés a monitornak használt OLED tévénél, hogy beállítottam egy 5 perc inaktivitás utáni képernyőkímélőt, ha itthagynám a gépet munka közben.

Meg persze az, hogy a fényerőt munkához 50-re levettem, különben a retinám jóval a panel előtt fog beégni. :DD

HDR gamingnél természetesen mehet a max fényerő, de a HDR az más.

[ Szerkesztve ]

(#31) bteebi válasza Sidorovich (#30) üzenetére


bteebi
veterán

"Még mielőtt fix tényként kezelnénk ezt a 1,5 évet"

Nem kezelem tényként, az csak egy indikatív számolás volt. Nyilván nem mindegy, hogy milyenek a körülmények, mint ahogy te is írtad. Vagy hogy éppenséggel mivel égeted, égetnéd be a képet. Egy full fehér statikus elemmel, vagy csak az R, G vagy épp B szubpixelt járatnád maxra? Nyilván nem mindegy. De amúgy ha úgy volt a teszt, hogy pl. 2-3 hétig ment a TV full fényerőn, anélkül, hogy esélye sem volt a kompenzációt lefuttatni, akkor ez a 3600 óra egy nagyon worst case scenario. Ilyen alapon meg az a 1,5 év talán nem is csak mondjuk 5 lenne, hanem némi szerencsével 8-10. Az meg már bőven elég lenne. De mint ahogy mondtam is, minden nagyon attól függ.

Azt egyébként nem tudom, hogy minden OLED TV-ben van-e kompenzáció. Az LG-kben tutira van, de a többi gyártónál (akár LG panelt használ, akár nem) nem tudom biztosra. De valószínűbb, hogy van. Laptopoknál szintén nem tudom, hogy van-e ilyen (valószínűleg nincs). Mobiltelefonoknál és tableteknél pl. (tudtommal) nincs.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#32) Benőke válasza bteebi (#31) üzenetére


Benőke
őstag

2 alapvető gond van ezzel.

OLED marha drága 3x annyiba kerül mint egy IPS paneles monitor, vagy TV.
Szóval nem fognak rohanni érte sehol.

Másik hogy a beégéshez nem kell ezer óra. Egy munkanap után a Startmenü nyomokban ott marad az első ki és bekapcsolásig vagy ha úgy jobban tetszik a pixel frissítésig. Nem csak a Startmenü a statikus tartalom. Nagy része az irodai használatnak statikus tartalom.
Persze ne legyen nagy a fényerő, akkor majd kevésbé ég be, igaz hogy akkor csak egy sötét irodában lehet látni de dolgozni meg nem lehet vele igazán...

Na most 3x ár, élettartam pedig bizonytalan...
Csak azért hogy szebb legyen a szöveg szerkesztő, vagy a mélezés... Az ágyúval a verébre effektus, és még foglalkozzunk azzal hogy ne is égjen be.

TV -nek jó. Monitornak jelenleg csak korlátozottan. Internet tele van tesztekkel hogy egy év után monitornak használva biza beégett az ablakok kerete és a statikus tartalom. Van ahol segített a pixel frissítés van ahol meg nem.
Fejlődik a technika, és trükköket is bevetnek amivel a ma megvehető jobb OLED kijelzők esetén ez jóval kevésbé probléma, de jelenleg még mindig probléma.
Nem nagyon van monitorom amit 2-3 évente cserélgetek. Első Philips IPS LCD monitorom 22 éves, mai napig frankó. Napi használatú DELL IPS monitorom is 10 éves.
Nem lennék boldog ha beégne valamelyik is. Start menü pedig ott van mindig. Napi 12-14-16 órákat. Nem fogom elrejtegetni, mert ki nem állhatom az ilyen felesleges animációkat.
Ikonokat sem pakolom el az asztalról.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.