Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) orbano


orbano
félisten

Valahogy én továbbra is fordítva tartanám logikusabbnak. Asztalra wide. notiba 4:3... Érdekelne, miért ez a nagy kereslet-beli eltérés a két kategóriában. :F

A vér nem válik VAZZE!™

(#2) Cloud_s


Cloud_s
aktív tag

''mint hagyományos, 5:4-es képarányú''

Inkább 4:3 az...

(#3) Jim Tonic válasza orbano (#1) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Nem értem, miért kellene más notiba, mint asztalra. A notik pont általában arra vannak használva, mint amiben előny a wide: irodai alkalmazások.
Ezen felül a billentyűzet alakja is inkább széles, mint magas, vagyis jobb elosztást eredményez a noti felépítésében.

Elfelejtitek, miért lett kitalálva a wide kijelző: a látótered arányai ehhez hasonlítanak, nem a 4:3-hoz, ezért logikus, hogy mindenhol ezt használják.

Várom Erdoket, csak beköszön. :D

[Szerkesztve]

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#4) erdoke válasza Jim Tonic (#3) üzenetére


erdoke
titán

Hi! :D
Valóban, egy Word sokat profitál a Wide-ból (pl. 2 db bolhaszarnyi oldal egymás mellett)...
Önmagában persze a wide nem gond, sőt ahogy írod is, közelebb áll az ember látóteréhez mint a 4:3. Csakhogy a leggyakrabban használt alkalmazások pont függőleges görgetést igényelnek, így csak fölös tér marad oldalsó irányban, a 4:3-ra szűkített mérete pedig sokkal kisebb egy 15,4'' wide kijelzőnek mint egy 14-15,1'' hagyományosnak.

Laptopokban azért terjed sokkal jobban a wide kijelző, mert a gyártók erőltetik. Alig drágább a 4:3-nál, és a billentyűzet sokkal jobban elfér(hetne) alatta. Más kérdés, hogy sok esetben ugyanazt a klaviatúrát tolják alá, így csak a káva lesz szélesebb. :(
Majd ha a Landscape doc lesz az általánosan elfogadott, és nem sokkal több sor lesz egy átlagos Excel tablicskuban mint oszlop, akkor jön el a széles kijelzők ideje. A másik lehetőség az elforgathatóság, amit (sajnos) általában még az asztali wide monitorok se támogatnak, laptopnál meg ugyebár egyéb problémákat is felvet.

Nem véletlen, hogy mozizásra és játékra ajánlják, csak azt felejtik el a vásárlók, hogy a noti főleg nem erre való. Aki megengedheti főleg ilyen célra, az persze vegye...

[Szerkesztve]

A legjobb aláírás a héten

(#5) pilóta válasza erdoke (#4) üzenetére


pilóta
nagyúr

Jaja. Ofiicehoz álló A/4-es kijelző az ideális. Minél wájdabb, annál szarabb...

Szvsz azért erőltetik, mert így ugyanolyan felületű/árú panelre nagyobb átlót írhatnak. És ugye a nagyobb szám = drágábban adható...

Aki él és nem boldog, az téved!

(#6) orbano válasza Jim Tonic (#3) üzenetére


orbano
félisten

nem véletlenül lettek a könyvek olyan arányúak, mint amilyenek. hiába a széles látótér, olvasni, és a látott kép részleteit értelmezni a szemed erőltetése nélkül csak a középső régiábóban tudod, így pontosan az ellenkezője teljesül: irodai munkában a hagyományos monitorok a kedvezőek. a wide kijelzők a következő területeken használhatók sikeresen:
-content creation (toolboxok a képernyő szélére helyezhetők, így szinte egy teljes 4:3-as terület marad a lényegi munkára, a toolbarra pedig úgyis ritkán nézel, az mehet a perifériára. kedvelis is nagyon a profik a wideot :)
-játék: pont mivel jól betölti a látóteret, jobb élményt nyújt. aki fikázza, az még nem próbálta...
-film: vajh miért :)

Erdokenek pedig nagyon is igaza van, en is gondoltam ra, hogy azert ennyireelterjedt a wide, mert eroltetik a gyartok. A legtobb olcso gepbe ilyet raknak, persze ugyanazzal a kasztnival. Igy kisebb alapteruletu lesz a kijelzo, de nepszeru, mert jol hangzik a wide szocska a feature-listában...

A vér nem válik VAZZE!™

(#7) #95561216


#95561216
törölt tag

Imho widenak csakis akkor van értelme, ha 12'' a gép, így jobban elfér alá a bill, no meg azokra a felhasználásokra amit orbano felsorolt, bár játékra és filmre inkább asztali/konzol/házimozi. Ezen kívül csak divat, no meg a notebooktáskák gyártói profitálnak belőle, ha áttér valaki 4:3-ról 16:10-re (tényleg, akkor már lenne legalább 16:9...) :DDD

(#8) dabadab válasza Jim Tonic (#3) üzenetére


dabadab
titán

''Elfelejtitek, miért lett kitalálva a wide kijelző: a látótered arányai ehhez hasonlítanak''

Nem, te felejted el, miert lett kitalalva a szelesvasznu mozi*: mert a periferikus latasod mezoje ilyen aranyu. Az eleslatas mezoje (amire szamitogep hasznalata kozben szukseged van) nagyjabol kor alaku es nagyon kicsi, egy atlag monitornak talan a tizedet sem fedi le - vagyis a szamitogepes felhasznalas szempontjabol a latomezo formaja egyaltalan nem hatarozza meg a kepernyo aranyait.

*: a 16:9 meg ugy alakult ki, hogy esszeru komprumisszumnak tunt az igazan szelesvasznu mozis 2,akarmennyi:1 meg a hagyomanyos TV 4:3 oldalaranya kozott (a 16:10 meg gondolom a 16:9 + taskbar elgondolas eredmenye)

[Szerkesztve]

DRM is theft

(#9) erdoke válasza #95561216 (#7) üzenetére


erdoke
titán

Nekem 12-es 4:3-as subnotim van, éppen elfogadható a billentyűzete. Sokkal inkább szívnék az 1280x800-as felbontáson elszórt, pixelnyi betűkkel.

A legjobb aláírás a héten

(#10) orbano válasza dabadab (#8) üzenetére


orbano
félisten

no meg egy 15 colos vagy kisebb notebooknál a kijelző mindenképpen beleesik a látótérbe, akármilyen arányú. Pont, hogy minél wideabb, annál több kihasználatlan hely marad a látótérből függőleges irányban...

A vér nem válik VAZZE!™

(#11) #95561216 válasza erdoke (#9) üzenetére


#95561216
törölt tag

Nekem néha a 15'' bill is kicsinek tűnik (pl 3 gombot nyomok meg egyszerre), ehhez viszonyítva gondolom, hogy jobb lenne nekem egy wide 12-es. Bár ha 1200*800 a legkisebb Wide felbontás akkor storno..

(#12) Jim Tonic válasza dabadab (#8) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Ez is igaz, de szerintem a monitort is úgy használod a látás szempontjából, mint bármi mást. Amire konkrétan nézel, az pár cm2, a többi periférikus látásban van.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#13) dabadab válasza #95561216 (#11) üzenetére


dabadab
titán

''Nekem néha a 15'' bill is kicsinek tűnik (pl 3 gombot nyomok meg egyszerre)''

Tekintve, hogy a 14''-es gepemen pont ugyanakkora billentyuk vannak, mint egy asztali billentyuzeten (es, mivel neked is IBM-ed van, ezert biztos, hogy nalad is ez a helyet), itt inkabb a ''user error'' esete forog fenn :)

DRM is theft

(#14) dabadab válasza Jim Tonic (#12) üzenetére


dabadab
titán

Igen, de ami a periferikus latasban van, azt (filmeket meg jatekokat leszamitva, amikor mukodik az, hogy az ember a ''szeme sarkabol'' felfigyel vmi mozgasra) abszolut figyelmen kivul hagyja az ember agya. Pontosan errol van szo :)

DRM is theft

(#15) #95561216 válasza dabadab (#13) üzenetére


#95561216
törölt tag

Ez utóbbi elég valószínű :)

(#16) Male válasza Jim Tonic (#12) üzenetére


Male
nagyúr

wide kijelző -> hosszú sorok... ez előnytelen olvasási szempontból (csak próbáld ki, mondjuk nyomtass ki egy teljes oldalnyi szöveget 12-es betümérettel egyszer fekvő A4-re, egyszer állóra, és már tesztelheted is, hogy melyiket kényelmesebb olvasni)

(#17) orbano válasza Jim Tonic (#12) üzenetére


orbano
félisten

igen, de a szövegszerkesztés pldájánál maradva, illetve mondjuk weboldalaknál olvasod is a látott képet, szöveget. olvasni pedig nem jó ''szélesen'', mivel fárasztja a szemedet, ha sokat kell mozgatni, ezért is keskenyebbek a könyvek, mint amilyen magasak...

A vér nem válik VAZZE!™

(#18) Cyber_Bird


Cyber_Bird
senior tag

Sokan írtátok hogy elsősorban nem filmnézésre használják a notikat.
Én special, asztali gép helyett használom. Játszani nem játszok, internetezek és filmet nézek, igaz nekem (sajnos) még hagyományos tftvel szerelt notim van.
Szóval elég nagy létjogosultsága van szerintem, ahogy egyre jobban esnek a notik árai.
Nyílván aki irodai alkalmazáskat futtat csak annak előnyös, de akár programozáskor is hasznos lehet egy wide screen, vagy photoshop használatakor ugyebár :)

(#19) pilóta válasza Cyber_Bird (#18) üzenetére


pilóta
nagyúr

Hát photoshpnál rohadtul nem előnyös. Irodai alkalmazáskor meg pláne nem. Fentebb már kitárgyaltuk, hogy miért. Egyedül filmnézésre (egy notin, ugyanmár, jóhogy nem mobiltelefonon...) vagy játékra előnyös.
Nem tudom miért jobb neked a wide, hiszen egyszerűen kisebb a kép és kész. Ragszd le a monitorod felső 5 centijét, és máris élvezheted a wide összes ''előnyét''...

Aki él és nem boldog, az téved!

(#20) #54715584


#54715584
törölt tag

nekem peldaul kifejezetten elonyos lenne wordben, mert a mostani melohelyi 19 vagy 20'' hiaba nagy, jobb oldalt is van megnyitva help, baloldalt meg a dokumentum kicsinyitett masa, es kozepen mar alig van hely szerkeszteni...

viszont egyik haverom gepe wide screenes, es mindent osszenyom, a IEben meg hulyen neznek ki a betuk...szoval kinek mire kell :) mozizasra meg nem hasznalom, arra ott a projektor meg a fal az asztali dvdvel :DDD

(#21) orbano válasza #54715584 (#20) üzenetére


orbano
félisten

akkor nyomja össze, ha 4:3 arányú felbontást használ és nem a gyári, natív felbontást, tehát elérkeztünk a user error újabb kapitális esetéhez.. üdvözlöm a haverodat ;)

a widescreen létjogosultságáról 20'' kategóriában nem esett szó, pont, hogy szerintem pl. ott van értelme. de egy 14-15''-os miniatűrnél csak ámítás... akkor inkább egy 1400x1050-es TFT a notiba, az az igai, azon jó sok betű elfér minden irányban... :U

A vér nem válik VAZZE!™

(#22) #54715584 válasza orbano (#21) üzenetére


#54715584
törölt tag

na erre nem is gondoltam hirtelen, de hat o is csak inkabb barat, mint felhasznalo :)

(#23) #64791808


#64791808
törölt tag

az elmondottakhoz annyit tennék, hozzá, hogy a widescreen-nek irodai felhasználásnál nem ott van az előnye, hogy két mütyűr a4 elfér egymás mellett, hanem ott, hogy mikor egy kimutatásadatbázist írsz access-be egy excel táblából, akkor ideálisan használod ki a widescreent, balra access, jobbra excel. Lényeg: ha egyszerre használsz két alkalmazást, MÁR jó.

Egyébként egyetértek, hgoy notiknál 15 collon semmi értelme a widescrennek, ahogyan nincs értelme pl 17''-on 1680*1050 -nél nagyobb pixelszámra. Miért? Nem látod, ennyire egyszerű. Multkor haver mutatott 15,4''-es panelt 1920*1xxx nemtommenyi felbontással, hamar elküldtem a pitchába, mert nem lehetett elolvasni.

Szóval van értelme a widescreen-nek a legtöbb esetben, de nem teljesen úgy, ahogy a gyártók ezt gondolják (gondoltatni akarják)

(#24) Ijk


Ijk
nagyúr

Engem worldnél nem zavar hogy széles képernyős notim van. Aki meg villámolvasni akar az tényleg használjon 4:3-ast, azon jobban elfér 1-1 oldal...

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#25) #54715584 válasza #64791808 (#23) üzenetére


#54715584
törölt tag

huuu a legfontosabb, ki is ment a fejembol, pedig most is dolgozom :DDD

mi is 2 alkalmazast futtatunk eccerre es latnunk kell mindkettot...na, ez az en igazi ervem :DDD

(#26) orbano válasza #64791808 (#23) üzenetére


orbano
félisten

két ablak egymás melletti futtatására nem is a widescreen a nyerő dolog, hanem a nagy felbontás. hiába wide mondjuk egy 1280 pixel széles monitor, 1280 pixel szélesség édes kevés két ablakhoz, 1680, vagy 1920 már teljesen jól használható, persze már egy nagyobb felbontású 4:3-as kijelzpn is tehetsz egymás mellé két ablakot, max hosszúkásnak fognak tűnni. de ettől az 1280x768 widetól komolyan hülyét kapok...

Egyébként én 12 és 14 collban is imádom az 1400x1050-et. teljesen jól látom és el sem tudom képzelni, hogy valaha is wxga vagy xga felbontást kelljen használnom. olyan érzésem van tőle, mint ha valami nagyítón át nézném a monitort... idegesít!

A vér nem válik VAZZE!™

(#27) zeg


zeg
senior tag

Szerencsére minden notin van vga/dvi kimenet (vagy utólag 'belepakolható'), így ha + kijelző(k) közelében filmnéz/dolgozik az ember, akkor lényegtelen a noti képaránya :)

3dfx cuccokat keresek megvételre

(#28) orbano válasza zeg (#27) üzenetére


orbano
félisten

és mi van, ha nincs kijelző a közelben? sokaknak pont azért szimpik ezek a notik, mert relatíve olcsóak, és nem kell mellé semmi más, és hordozható. Aki ilyen megfontolásból vesz notebookot, az nem fog mellé otthonra venni egy külön megjelenítőt, így neki nem mindegy, hogy valami vacak használhatatlant, vagy egy jó tulajdonságokkal rendelkező kijelzőt kap, ami passzol a valós vagy vélt igényeihez :) fu na ezt jol megaszontam :DDD

A vér nem válik VAZZE!™

(#29) dabadab válasza pilóta (#19) üzenetére


dabadab
titán

''filmnézésre (egy notin, ugyanmár, jóhogy nem mobiltelefonon...)''

Miert, mi a baj vele? A vonaton ucsorogve teljesen jo, raadasul ilyenkor a 14''-es kijelzo effektive nagyobb ( = a latomezom nagyobb reszet tolti be), mint a kanapen ulve a 40''-es TV. Nyilvan nem az a konkret hazimozi elmeny, de mondjuk animesorozatokhoz teljesen megfelel.

DRM is theft

(#30) orbano válasza dabadab (#29) üzenetére


orbano
félisten

én is simán moziztam notival vonaton, meg suliban. emlékszem vonaton hogy nézetta mellettem ülő, amikor a Scarface-t néztem :D. Persze a wide kijelző ide sem túlzottan indokolt, főleg ha ugyanaz a kasztni (a kép nem lesz nagyobb, max kevesebb lesz a fekete csík)

A vér nem válik VAZZE!™

(#31) zeg válasza orbano (#28) üzenetére


zeg
senior tag

Ha nincs mindig úton, akkor egy nagyobbacska kiterjesztett asztal valszeg nem ront a filmnézés élményén (is) :)
A 4:3-as kijelzők szimpibbek azért, mert úgy érzem minden az orrom előtt van( a szélek még így is homályosak). A 16:9-nél a szemem kiesik mire végigolvasom a doksik széles sorait, meg állandóan görgetnem kell az álló A4-es oldalakat. Helyes hogy a 16:9-esek terjednek, de abban nem vagyok biztos hogy az ált. apró kijelzős notiknál ennyire szükség van erre a képarányra.

[Szerkesztve]

3dfx cuccokat keresek megvételre

(#32) PowerBuldog


PowerBuldog
veterán

nekem egy 17''-os Widescreen laptopom van. Billnek alatta akkora hely van, hogy egy teljes numerikus rész is befért, ugyhogy én megvagyok vele elégedve.

Eladó motyók: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/powerbuldog/index.html

(#33) Petya25


Petya25
addikt

Nem értem, minek nyomatják ennyire a széles képernyőt...
Dolgozni nem a legjobb rajta, most vettünk >500k-ért egy HP 17''-os wide gépet, aminek full tükröződik a képernyője. Hát szerintem egy szutyok. (amúgy kétszer küldtük vissza, mert elsőre a billentyűzet volt rossz, másodikra meg a ram szart be azonnal) Ennyi pénzért is értelmetlen és vacak szart sóznak az emberre.

[Szerkesztve]

Antonio Coimbra de la Coronilla y Azevedo, bizony!

(#34) orbano válasza Petya25 (#33) üzenetére


orbano
félisten

az, hogy tükröződik, nem azért van, mert széles a kijelzője, hanem azért, mert vacak galre type kijelzős modellt választottatok... kár volt ;)

A vér nem válik VAZZE!™

(#35) emvy válasza #64791808 (#23) üzenetére


emvy
nagyúr

Szerintem nincs igazad. :) Pl. WXGA (1280x1024) felbontás esetében a 12'' feletti képernyő már gázos, 15.4''-nál minimum az 1680x1050, de inkább legyen az az 1920x1200 :)

Legalábbis ha dolgozni akarok rajta. Betűméretet lehet növelni, kéremszépen, a Vistánál (stb.) meg egyébként is DPI-függetlenen méretek lesznek.

while (!sleep) sheep++;

(#36) Petya25 válasza orbano (#34) üzenetére


Petya25
addikt

Nincs közte összefüggés, az tiszta sor, csak mi hiába fikáztuk, sajnos vannak felettes szempontok is.

Antonio Coimbra de la Coronilla y Azevedo, bizony!

(#37) #64791808 válasza emvy (#35) üzenetére


#64791808
törölt tag

ja te 10 centiről olvasod? :) az más :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.