Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) bambano


bambano
titán

Nyugi van, olyan még nem volt, hogy gép fennmaradjon :P

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#2) ledgeri


ledgeri
nagyúr

Mi ez az új technológia, hogy mindenki most hall róla először? Még jó, hogy felakadt a szűrőn...

De komojan, eddigi tesz fázisai egyikét sem nézték meg, hogy "passzol-e a mostani rendszerekhez?

// #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

(#3) dchard válasza bambano (#1) üzenetére


dchard
veterán

Feltehetném azt a kínos kérdést, hogy ezeket a rádiós magasságmérőket nem ugyanaz az FCC enegdélyezi aki a C sáv használatát? Ugye mindkettő frekvencia engedély köteles...

Vihar a biliben.

" január 5-től a 40 legnagyobb amerikai reptéren nem tudják használni a rádiós magasságmérőket, ez már biztos, nem feltételezés"

Forrást legyen olyan kedves megjelölni a szerző. Forrás alatt pedig vizsgálati eredményt értünk, és nem valamelyik légitársaság sajtóközleményét...

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#4) BlackoutHUN


BlackoutHUN
csendes tag

Ebben a videóban egy amerikai pilóta a saját szemszögéből magyarázza el a dolgot: https://www.youtube.com/watch?v=942KXXmMJdY

(#5) hcl válasza dchard (#3) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

"Abban ugyanakkor majdnem minden fél egyetért, hogy az FCC és az FAA hatóságoknak ideje lenne leülniük egymással egyeztetni, és "
Nekem is ez jutott eszembe, hogy egy új telekommunikációs szabványhoz ezerfelé kell megfelelni, és a repülés olyan, hogy azt semmi nem zavarhatja messziről sem.

Mutogatni való hater díszpinty

(#6) dchard válasza BlackoutHUN (#4) üzenetére


dchard
veterán

Ez valami vicc? Mi a tököm ez?

Hát ezen az alapon az 5GHz-es Wifi alja is zavarja őket.

Lefordítom akkor érthetőre: egyáltalán nem zavarja semmi ezeket a magasság mérőket, csak hát a beépített szűrők vágása egy kalap szar (legalább is ha hiszünk a fenti képnek az RTCA riportból), ezért akármi zavarhajta őket.

Senki nem fog több száz MHz-nyi spekturmot elpazarolni, csak azért mert ezek a szűrők szarok (ha egyáltalán tényleg ez a tipikus, amit nehezen hiszek el).

A megoldás egyszerű: a szar minőségű szűrővel felszerelt rádiós magasságmérők szűrőit tessék kicserélni tisztességesre, és a probléma megoldódott.

Elképesztő, hogy megy itt a pánikkeltés. Látatlanban sejtettem, hogy bullshit az egész, de mostmár biztosan az.

Blanco videója szokás szerint alapos, de mivel nem távközlési szakember, nem tudja feltenni a jó kérdést: a riportnak igaza lehet, ha abból indulunk ki, hogy ezek a szűrők olyan szarok, mint az a riportban áll (megjegyzem: sehol egy specifikáció a vágásra, és a mellékelt kép Y tengelyén sincs skála). A kérdés: miért kéne elfogadni ezt tényként? Cseréljék a szűrőket és probléma megoldva.

[ Szerkesztve ]

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#7) dchard válasza dchard (#6) üzenetére


dchard
veterán

Lejárt a szerkesztési idő, de azért érdemes a videó alá nézni, hányan vannak hozzám hasonlóan megrökönyödve azon, hogy lehet ilyen szar a szűrő karakterisztikája valaminek, amin ember életek múlnak... A riport elején is jelzik, hogy az első ilyen készülékeknél az 1980-as években semmilyen szabvány vagy elvárás nem volt arra nézve, hogy milyen RF performanciát kell biztosítania a sávkizáró szűrőnek. Ez valami elképesztő...

Szokásos repülő ipari megoldás: mi voltunk ott előbb, szarunk mindenki másra, hangosan kell üvölteni hogy "safety critical" és majd az lesz amit mi akarunk. Isten őrizz, hogy 30 évente pénzt költsünk upgrade-re, alkalmazkodjon az egész világ a szar minőségű berendezéseinkhez...

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#8) Tüzi

"Szerintük az 5G biztonságos, nem okoz káros interferenciát, a repülést körülbelül 40 országban egyáltalán nem zavarja."

Timbuktu, Elefántcsontpart, Mauritánia, Szenegál, Benin, Togo, Gána... ;]

どんな時代だろうが、機械は決断しない、 戦闘は人間がやるんだ。

(#9) Chiller válasza Tüzi (#8) üzenetére


Chiller
őstag

Meglepődnél hány országban van már aktív C-band. Igen, otthon is, mindhárom szolgáltatónál :DDD

Itt valami nem kerek, a C-band 100%, hogy nem zavarja a gépeket, max azt tudom elképzelni, hogy az amcsi reptereken valami kőkorszaki technológia van, és azt veszik elsődlegesnek a gépek/irányítók/pilóták, és azokat valahogyan zavarja.

Ha ez az igazság, akkor inkább az a rohadt gáz, hogy még mindig 40+ éves radartechnológiák alapján repülnek a civil gépek az USA-ban...

[ Szerkesztve ]

(#10) dchard válasza Chiller (#9) üzenetére


dchard
veterán

Nézd meg a RTCA-s doksit. Vicc az egész, ha tényleg azok a paraéterek, amik abban vannak... Komolyabb a sávkizárás egy FM rádióban, mint ezekben a vevőkben...

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#11) hcl válasza dchard (#10) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ez még a kisebb gond :D Komolyan gondolja valaki, hogy pont a légüggyel nem volt egyeztetve az 5G szabvány? Ha volt (márpedig muszáj), akkor ennek már ott ki kellett volna derülnie :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#12) Oldman2


Oldman2
veterán

És ez csak most jutott eszükbe?

Hol éltek ezek eddig, a Marson?
:F

(#13) #16939776 válasza dchard (#6) üzenetére


#16939776
törölt tag

Mivel itt mozog a talaj a repülőgéphez képest, és a terepről visszavert jel frekvenciája a dopler hatás miatt eltolódik, ezért tarthat kifele ebből a sávból, pl.: jelentősebb sebeség különbség esetén. A "hülyék" meg tudták, hogy ha meredeken vágnak a sávszéleken, akkor ezekben az esetekben nem fogja látni a radar akadályt. Ami ha bekövetkezik kontraproduktív lehet ezen az alkalmazási területen.

Amúgy olvastam ezt a helyzet elemzést, és cselekvési tervet: [link]

Nem az látszik, hogy megoldhatatlan a probléma, csak be kell tartani a 5G tornyok biztonságos telepítésre és a kiszolgáló épületek árnyékolására az irányelveket. Az elsőben valószínű nem akarnak partnerek lenni a szolgáltatók, és ez okozza a "vészhelyzetet".
Amúgy teljes megoldás lenne rá, az érintett gépeket kellene más technológiát használó magassági radar rendszerrel felszerelni, de az min. évekbe telik, a tanulmány szerint.

[ Szerkesztve ]

(#14) dchard válasza #16939776 (#13) üzenetére


dchard
veterán

Már ne haragudj, de ha neked 4200-4400MHz-es sávot határoznak meg a működéshez, akkor azon belül kell megoldanod a hatékony működést, nem panaszkodhatsz arra, hogy 3950MHz-en van zavarforrás, mivel semmi közöd az adott sávrészhez. Ez fordítva is igaz. Egyébként a cselekvési terv is kiemeli a RADALT berendezések szűrésének javítását. Ha ehhez hozzávesszük, hogy az RTCA riportjából kideül különösen a korai RADALT berendezésekkel kapcsolatban semmilyen elvárás nem volt ezzel kapcsolatban, akkor azért elég egyértelmű, hogy kinek van vaj a füle mögött. Az is érdekes, hogy az EU területén számos reptér közvetlen közelében működik C band 5G, de nem hallani arról, hogy probléma lenne. Valószínűleg az lehet ennek az oka, hogy nálunk sziguróbbak a RADALT RF performanciára vonatkozó szabályok.

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#15) #16939776 válasza dchard (#14) üzenetére


#16939776
törölt tag

50Mhz-el arrébb ha kiteszel egy nagy teljesítményű adót az kifekteti a vevő részt, "végtelen" szelektivitással is túlterhelődik.
Működött mert nem adtak ki adó engedélyt a környékére, azt hiszem 3700Mhz-től csak műhold-föld közötti fixantennás (parabola) átvitelre lehetett használni, ami azt jelentette, hogy semmi nem zavarta ezt a sávot és környékét.
Természetesen egyetértek abban hogy elavult.

[ Szerkesztve ]

(#16) dchard válasza #16939776 (#15) üzenetére


dchard
veterán

Igen, csak ez 250MHz, nem 50. Értem amit írsz, csak ezen az alapon akkor minden zavarhat mindent. A másik, hogy pont az 5G vágása kifejezetten jó, ez egyébként fontos szempont volt, amikor a filtered OFDM-et kiválasztották mint az 5G alap modulációs eljárását. Ez elemi érdekük a telkóknak, ellenkező esetben leginkább egymást zavarnák, vagy a nagyobb védősávok miatt kevesebb spektrum jutna. Az RTCA riportban azért vannak blődségek, például nézd meg hogy egy 8x8 vagy 16x16-os AAS-re milyen kimenő RF teljesítményt vizionálnak: láttam egy szektorra 68dBm-es EIRP-et is (több mint 6kW!), ilyen a mesében sincs. Ha megnézem bármelyik vendor AAS-ét, akkor 200-300watt közötti EIRP-et lehet látni, de hogy nem a kilowattos tartományban van, az biztos...

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#17) Radeon_5


Radeon_5
aktív tag

Nalam a Voda-s netet zavarja be az 5G - ezt mondta legalabbis a 2. szerelo, miutan tobb honapos szivas, net-nem mukodes (modem nem tud csatlakozni WANra), es szerelo sem tudta megoldani a dolgot.
Azt mondta, a kornyeken mindenkinek ez a gondja most - valszeg regi arnyekolatlan koax kabelek miatt.

Son of a Bit

(#18) dchard válasza Radeon_5 (#17) üzenetére


dchard
veterán

Ez nagyon is lehetséges. Amikor elindult 800MHz-en az LTE már akkor voltak komoly aggályok a kábeltv hálózatok "tömörtelenségével" kapcsolatban, a szolgáltatók többsége egyszerűen kiürítette a 790MHz fölötti részt. A 700MHz elinudlásával ezt már nem fogják tudni megtenni. Persze itt sem az 5G a probléma valódi forrása, hanem az ezer éve szarul kiépített és azóta sem karbantartott kábeltv hálózatok.

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#19) hoffman_ válasza dchard (#18) üzenetére


hoffman_
nagyúr

márpedig infarstruktúra fejlesztésben a telekom cégek legalább annyira jók, mint az villamosenergia átviteli és/vagy elosztóhálózat. vagy csak a 60+ éves aluvezeték bármely Bp bérlakás falában. sajna : )
azért nem gondolom, hogy lesz itt nagy csinadratta, mert az 5G lobbit ezek sem tudják megfogni.

"The time you enjoy wasting is not wasted time."

(#20) bambano válasza #16939776 (#13) üzenetére


bambano
titán

Ebben igazad van, hogy van doppler hatás.
Gimiben velünk kiszámoltatták egy feladat kapcsán, hogy mennyivel kell a piros közlekedési lámpa felé menni, hogy zöldnek lássuk.
az jött ki, hogy a fénysebesség kétharmadával.

Tehát ha Rey landolni akar a Sólyommal úgy, hogy a sminktükör miatt nem látta időben a sebesség-előjelző táblákat, akkor valóban baj lesz.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#21) dchard válasza hoffman_ (#19) üzenetére


dchard
veterán

Nade ne viccelj, nem is a mobil szolgáltatók építettek szar minőségű hálózatot, vagy használnak engedély nélküli sávrészt. Fizetnek érte egy rakás pénzt, naná hogy használni akarják. Mondjuk az nagy poén lesz, amikor a monjduk a Voda 700-on a saját (ex-UPC) hálózatát fogja zavarni, persze ugyanez igaz a Telekomra is. Kénytelenek lesznek költeni végre, ami akár jobb minőséget is jelenthet közép távon a drótos ügyfeleknek. Persze az ellenkezőjét is el tudom képzelni: úgy döntenek, hogy túl sok a macera a oax-szal, inkább optikáznak végre, ami persze majd 10 év alatt készül el, addig meg szívhatnak a meglévő ügyfelek.

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#22) #16939776 válasza dchard (#16) üzenetére


#16939776
törölt tag

Igen azt elnéztem.
A gépen lehet max. 30W adóteljesítmény, lefelé-előre irányított antennával "nyereséggel". Ha közelebb jön a földhöz talán 100-250mW -ra lemegy vele. Az 5G torony meg egyrészt ehhez képest sokan van, el van eresztve össz. adóteljesítménnyel ráadásul képes még ezt a teljesítményt fókuszálni az elemi antennák összekésleltetésével, fokozni a nyereséget. Mindkettő a Földfelszínre dolgozik, mindkettő visszaverődik onnan a gép felé. Ahogy nő a tornyok száma nem lehet azt garantálni, hogy egy nagyobb dózis RF ne verődjön vissza alacsony szögből a földfelszínről, és kapja telibe a gép alját - ahol az antenna is van- leszálláskor.
Ahogy körbejártuk Innen max. elmenekülni lehet egy olyan technológiára, ami kibírja ha 50m-ernként raknak egy 5G átjátszót és azt full gázon veretik..

(#23) dchard válasza #16939776 (#22) üzenetére


dchard
veterán

" Innen max. elmenekülni lehet egy olyan technológiára, ami kibírja ha 50m-ernként raknak egy 5G átjátszót és azt full gázon veretik.."

Én továbbra is a megfelelő sávkizárásra szavazok. Ezzel kapcsolatban most újraolvastam a Doppler hatásos hozzászólásodat, és arra jöttem rá, hogy adott frekvencián és sebességnél a Doppler hatás által okozott frekvencia eltolódás mértéke nem lehet nagyobb a kHz-es tartománynál, tehát az sem stimmel, hogy szándékosan volt ilyen "szar" a vágása ezeknek a sávkizáró szűrőknek.

Érdekes összehasonlítás lenne megnézni, hogy az EU-s szabályozás mennyire szigorú az FCC-hez képest, de ilyen tényfeltáró újságírást sajnos nem hazai portálokon fogunk olvasni, az is biztos...

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#24) #16939776 válasza dchard (#23) üzenetére


#16939776
törölt tag

A "b," tippem ez lett volna: az impulzus szerű jel reprodukálhatóságát a kimenetén a meredek, több fokozatú a szűrő nagyobb csoportkésése, fázis forgatása le tudja rontani.

1 rendű bandpass szűrő, 4,2-4,4Ghz töréspontal:

4 rendű szűrő, szintén ide méretezve:

[ Szerkesztve ]

(#25) dchard válasza #16939776 (#24) üzenetére


dchard
veterán

A bökőt nem tenném a nyakamra, de ha ez egy állandó hiba, akkor ki lehet kalibrálni a szűrő ilyen irányú hatását. Persze ebben az esetben már nem él a "szimpla szűrőcsere" megoldás.

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#26) Tüzi válasza dchard (#18) üzenetére

Mondjuk 30 éve még szinte mobiltelefonok sem voltak, nemhogy mobilnet, meg ötgé.
Az akkor kiépített hálózatot hibáztatni egy 20-30 évvel későbbi fejlesztés során fellépő inkompatibilitásért azért talán harsh egy kicsit.
Valszeg' a polgári repülésben sem azért használnak 30-40 éves technikát mert az oldschool a király (amúgy az), de ha a te felelősséged lenne napi sokmillió ember élete, akkor te is a 99.999%os technikát választanád, nem a 99.9-eset.
Biztos sokkal jobb lenne a polgári repülés fázisvezérelt antennával felszeret gépekkel amik 3-400km-erre ellátnak, de egyrészt értelmetlen, másrészt drága, harmadrészt redundensnek kell lennie a gépnek. Meg atombiztosnak. Hiába hal meg napi 3-4szer annyi ember autóbalesetben mint repülőgép-balesetben két év alatt, előbbinek nincs hírértéke, utóbbinak meg van.

Aztán mondjuk meg lehet tiszni az egészet ha egy BUK-ot ráengednek, de mivel kutya ugat, a pénz meg baxik (vagy mi)... érted.
Szerintem leginkább itt kell keresni az okokat.

どんな時代だろうが、機械は決断しない、 戦闘は人間がやるんだ。

(#27) btprg válasza Radeon_5 (#17) üzenetére


btprg
senior tag

Árnyékolatlan koax kábel? :F

"Tepid! Tepid is no good for a star, but it'll do for stardust." (nmlorg/naim)

(#28) MaCS_70 válasza btprg (#27) üzenetére


MaCS_70
félisten

Sima egy eres MCU...

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#29) bambano válasza btprg (#27) üzenetére


bambano
titán

imho:
árnyékolatlan koax kábel lehet:
1. olyan koax, aminek az árnyékolása sérül, nem fed eléggé
2. olyan koax, amit nem árnyékoltak elégszer. például az upc sok éve már háromszoros árnyékolású koaxokat használ. tehát mondhat olyat a szerelő, hogy árnyékolatlan koax, ami alatt ő egyszeres árnyékolásút ért.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#30) bambano válasza Tüzi (#26) üzenetére


bambano
titán

ha 40 évvel ezelőtt 200MHz sávszélesség volt a követelmény, és 40 évvel ezelőtt se tartották be, akkor a repülés a hibás, akár ellenőrizte valaki/valami a szabály betartását, akár nem.

egyébként pedig a fázisvezérelt antennához való elektronika kevesebbe kerül, mint egy rendes kövér gázfröccs a négy turbofan hajtóműnek (miután már egy rakás kommersz wifi router is használ ilyet). és teljesen biztosan kevesebbe kerül, mint az a csörömpölő hang, amit egy a380 ad, mikor azt hiszi, hogy 100 méterrel feljebb van, de nem.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#31) #16939776 válasza bambano (#30) üzenetére


#16939776
törölt tag

Az ottani hírközlési felügyeletet is nyugodtan melléjük állíthatod, mert általuk szándékosan túl volt biztosítva ez a "200MHz", mert tudták hogy ez fail-safe funkció, és az optikai magasság mérés-megközelítés ennek fail-safe-je, ami rossz időben nem működik.
Azóta annyira megbízható lett, hogy az idő 98%-ában rá van bízva a robot pilótára a gép irányítása, és elkényelmesedtek annyira a pilóták, hogy időnként kötelezően kézzel kell leszállniuk, hogy megmaradjon a rutin. Most erre azt mondták ki, hogy ja, ez a rendszer nem biztonságos, szájatok le ezentúl csak kézzel. Mekkora felelősséget raknak vissza a pilótára. Ugye a gép nem hibázik, csak valami nem működik megfelelően, általában emberi mulasztás miatt. Az ember meg stresszhelyzetben sokkal rosszabb találati aránnyal dolgozik. Ergo feleslegesen kockáztatják az utasok épségét. A fasznak hiányzik 1000-ból egy-két pity-puty eset helyett újra 80-90 ből 1-es arányra visszamenni, bizalmat veszteni.

[ Szerkesztve ]

(#32) Radeon_5 válasza btprg (#27) üzenetére


Radeon_5
aktív tag

Egyebkent egeszsegugyileg, az emberre nezve, van valami hatar, ami felett mar tenyleg van ra esely hogy artalmas lehet? Nem is csak feltetlenul az 5G, hanem minden egyutt mar, 2-4 G-ig es azok valtozatai, a 30 Wifi ami adott pillanatban er, GPS, plusz minden egyeb dolog egyuttveve. Igy laikus szemmel kicsit kezd mar ez tuladagolasnak tunni.

Son of a Bit

(#33) ledgeri válasza Radeon_5 (#32) üzenetére


ledgeri
nagyúr

Ami lényeges az az energia, és a frekvencia. Az infra sugarakat érzed, mint meleg, a fényt látod, mint szinek, a rádiót használjuk, a gamma meg az atomreaktoros/bombás elkerülendő ;]

// #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

(#34) bambano válasza #16939776 (#31) üzenetére


bambano
titán

és hol lesz a határ?
megint az van, hogy valakik nem tudják a befektetésüket használni, mert másvalakik trógerkedtek, a tróger hozzáállásukkal egy rakás pénzt megspóroltak, és ezek után elvárják, hogy más fizesse ki a spórolásuk terheit. az nem normális, hogy a haszon nem ott képződik, ahol a költség.

az pedig az én személyes tragédiám, hogy valahogy mindig a távközlési cégeket csesztetik, ami engem is érint. ha minden jogszabályt betartanának, nem lehetne internetet szolgáltatni sehol.

egyébként pedig amikor a bőingesek kavartak és két gépnyi ember lezuhant, az rendben volt? hogy lehet, hogy még mindig hullanak ki a csontvázak a szekrényből? hogy nem lehetett valamikor eldönteni, hogy akkor most elég volt a kendácsolásból és az elejétől a végéig mindent leellenőrzünk? a légitársaságoknak már megint mindent szabad?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#35) MaCS_70 válasza bambano (#34) üzenetére


MaCS_70
félisten

A repülés mindig is helyzeti előnyben lesz, mert kézzel fogható, látványos, és évszázados története alapján közvetlenül kapcsolódik hozzá az emberáldozatok képe.

Az pedig még érintőlegesen sem ment át a köztudatba, hogy a távközlés tökéletességén is múlhatnak emberéletek...

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#36) borg25 válasza Radeon_5 (#32) üzenetére


borg25
senior tag
LOGOUT blog

Ahogy ledgeri is mondta energia és frekvencia függő.
Amíg a sugárzás frekvenciája nem elég nagy ahhoz, hogy ionizálhasson, és egy elektront a helyéről kilökve átszabja a DNS-ed, addig más módon képest kárt okozni: Hő. A fehérjék nem szeretik a 40+ hőmérsékletet. Ez akkor jelenthet gondot, ha a becsapódó foton képes annyira felmelegíteni a fehérje/DNS környezetét, hogy az kicsapódjon. Itt jön be megint az energia és a frekvencia, hogy ezek arányosak. Ezen a frekvencián egy fotonnak ehhez is kicsi az energiája, egy kis területen belül soknak kell elnyelődnie, hogy fel tudják melegíteni a területet. A fotonok számát meg az szabja meg, hogy mekkora teljesítménnyel sugároznak. Itt jön be, hogy a mobiltelefon bármennyire dolgozhat 2,4GHz-en akár a mikrohullámú sütő, de mégse mobil mikro, a kisugárzott teljesítményben nagyságrendi különbségek vannak.
A hőnek/entrópiának van olyan rossz tulajdonsága, hogy szeret kiegyenlítődni, itt hűlni. Szóval lehet, hogy a tojás a mikróban 1 percig van bent és megfő, a te fejed mellett a teló meg mikor az asszony beszél hozzád 2 órát, az alatt az idő alatt a fotonok által leadott hő folyton elvezetődik, nem tudja elérni a kritikus hőmérsékletet.
De nem vagyok kvantumfizikus, vagy fizikus. Lehet, hogy más részletesebben ki tudja neked fejteni, lehetnek olyan elemek amikre nem gondoltam. Attól függően, hogy ki finanszírozza a kutatást sok eredmény született már a témában.
Egyébként most is folyamatosan keletkeznek rákos sejtek a szervezetedben, csak míg egészséges vagy az immunrendszered felismeri és elpusztítja őket.

(#37) E.Kaufmann válasza borg25 (#36) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Én nem vagyok 5g ellenes, de azért inkább kutassanak még egy kicsit, még ha a többség vállat is vonna. Azért lehetett olyat hallani még kevésbé vicclapok szintű sajtóban is, hogy pl sejtfejlődésre vagy idegrendszerre lehet hatásuk. Nem mondom, hogy kapcsoljuk le, de azért nem árt elő-elővenni a kérdést időközönként és vizsgálódni. Persze az meg a másik véglet, amit most olvastak, hogy radioaktív medálokkal védekeztek a zötgé ellen :W , bár nem tudom mennyire igaz az is.
Az ionizáló sugárzásról meg eszembe jutott, hogy fiatalabb koromban ködkamrát meg lehetett nézni egy kiállításon. Különböző ércek mellett szépen látszódtak a mintázatok, míg a régi C35-ösöm mellett még hívás kezdeményezésekor se nagyon változott semmi, pedig jó közel tartottam :DDD

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#38) MaCS_70 válasza E.Kaufmann (#37) üzenetére


MaCS_70
félisten

Én azt nem értem (pedig 5G-ellenes, COVID-tagadó laposföldhívőkből errefelé nincs hiány), hogy miért maga az 5G a mumus, miért nem bizonyos frekvenciatartományok... :F

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#39) E.Kaufmann válasza MaCS_70 (#38) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Mert egyszerűbb kimondani :D 5G, 4G, 3G, 2G ... és van még egy g, ami már politika ;]
De igazad van, tudományos szempontból az az érdekesebb, mert arra még kisebb a sansz, hogy valamilyen moduláció vagy mintázat mentén lenne káros egy ilyen technika.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#40) borg25 válasza E.Kaufmann (#37) üzenetére


borg25
senior tag
LOGOUT blog

Az a szörnyű, hogy a 2 éves gyerek kezébe adott mobiltelefonnak bizonyítottan nem az 5G miatt lesz idegrendszeri defektje, hanem amiatt, mert egy életre megtanulja, hogy a boldogsághoz nem emberek, hanem tárgyak kellenek. Aztán 20 év múlva gondok lesznek a párkereséssel, empátiával, társasági élettel, de foglalkozik ezzel bárki? Olyan jó, ha Tibike csendben eljátszik, míg a nagyok beszélgetnek.

Ehhez képest azon megy a szájkarate, hogy az a telefon amit nem kéne a kezébe adni legyen-e 5G vagy ne. Jó, tudom új 5G flagship telefonja 2+ év fölött is bárkinek lehet, de no. Bizonyított problémák nem érdeklik az embereket, nem bizonyítottakról megy a lapos földezés. Ez akkor is szomorú, ha én is azt mondom, hogy lehetne jobban kutatni az elektroszmog hatásait.

(#41) E.Kaufmann válasza borg25 (#40) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Szerintem nem csak kettő éves kort kellene nézni, hanem a negyvenkettőt is... Azért pl a face is meghülyített sok középkorút is, hogy idősebbekről ne is beszéljek.
Nekem mondjuk nem okoz most akkora örömet egy új telefon, mint gyerekkoromban egy szimpla walkman (ami csak portable casette player volt :DDD )

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#42) MaCS_70 válasza E.Kaufmann (#41) üzenetére


MaCS_70
félisten

+1

Mi most nagyon esküdözünk, hogy három éves koráig nem adunk képernyőt a kissrác kezébe (bár ijesztő módon mindig az órám után nyúlkál), de van itt egy nagy dilemma:

A minap hallgattam egy nem bulvár interjút egy nevelési szakértővel, aki elmondta, hogy éppen felnőtt korba lép az első kifejezetten képernyőnyomogatós generáció, és elég ijesztő jelenségnek lehetünk tanúi:

Azok a fiatalok, akik már egészen kiskoruktól képernyőket néznek és piszkálnak ugyan valóban gyengébbek emberi kapcsolatok terén, viszont durván jobban igazodnak el a digitális világban mint azok, akiket személyesen és nem kütyükkel neveltek. Ahogy mondta: elképesztő versenyelőnyben vannak velük szemben, és minden bizonnyal ők lesznek a szeretettel nevelt gyerekek főnökei. :(

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#43) Radeon_5 válasza MaCS_70 (#42) üzenetére


Radeon_5
aktív tag

Nos igen..ezek konkret tenyek, amiket sokszor a rosszul vagy benan kimondott szavak alapjan ugyancsak konteonak szoktak belyegezni. Plane azt a reszet, hogy miert is tortenik mindez - valojaban mi szuksegunk is van erre, lenne-e szuksegunk ra ha nem eroltetnek rank, hogy az emberi kapcsolatainkat, az emberi eletunket lecsereljuk gepek birtoklasara, es kozosseg nelkuli maganyos eletre?

Son of a Bit

(#44) Radeon_5 válasza borg25 (#40) üzenetére


Radeon_5
aktív tag

Igen, nagyjabol igy, bar az idegrendszerre es az agyhullamokra valo hatasairol mindenfele hullamoknak azert en meg szivesen neznek sok (!fuggetlen!) kutatast. Vagy nem tudom, vannak-e mar ilyenek, jelentosebbek.
Az 5G konkret szidasa talan inkabb ilyen leegyszerusites lehet - a kozneptol mindig ilyesmik jonnek, az nem tud koztudatba ivodni meg jelszova valni hogy mittom 'Le a bizonyos hullamhosszok es adott frekvenciatartomanyok tulzott merteku sugarzasaval a VolTe es a 5ghz wifi savokban!'
Es hat ha nem is konkretan maga az 5G a ludas, de megis maga az eszme, hogy 2g 3g 4g 5g vegtelen g, egyre feljebb, egyre jobban nyomjuk, egyre fiatalabbak kezebe a kutyuket, egyre jobban az elet minden egyes legaprobb reszleteit is vegye at az emberi cselekves es gondolkodas helyett a gep - szoval mindennek talan a megtestesitoje jelenleg az 5G, ezt tudom igy elkepzelni meg szociologiailag. Es ilyen modon legalabbis, en is sajnos teljesen egyetertek vele - mert ezek mar mind lathato tapasztalhato bizonyithato tenyek es folyamatok. Es mind olyan, amivel egyaltalan nem latom mar, hogy mivel jobb nekunk embereknek, ellentetben sok regebbi valoban segito vagy attorest nyujto talalmannyal.
Mindenesetre masnak a felelmet teljesen elbagatelizalni akarmiben, es hulyenek kikialtani nem sokat segit. Inkabb elmagyarazni mi van, mi lehet es mi nincs.
Erre lenne valo tobbek kozott a tudomany es az ertelmisegiek ugye - mar ha nem lenne az is fundolva es elteritve az ellenerdekelt cegek altal..

[ Szerkesztve ]

Son of a Bit

(#45) #16939776 válasza bambano (#34) üzenetére


#16939776
törölt tag

Neked egy ready to use rendszert adnak a kezedbe, amiben annyi a kihívás, hogy szabályosan kell telepíteni, hogy szabályosan működjön, ne zavarja és ne zavarjon semmit az aktuális előírás mértékéig.
A repülőn meg javarészt élesben, valamilyen szinten ember életek kockáztatása mellett fejlesztették ki "ott tökéletesre" ezeket a rendszereket, melyek 10-20-30 év után is, csak azokra az esetekre vannak felkészülve, ami ott fenn ez idő alatt szembe jött.

Te látod előre a jövőt a bevezetésre kerülő szabványok leírásából, ők meg 5-10 év késéssel tudnak erre átfogó, kipróbált, bizonyított megoldással reagálni.
Látszólag nincs szinkron a kettő között, való színű soha nem is lesz.

(#46) borg25 válasza MaCS_70 (#42) üzenetére


borg25
senior tag
LOGOUT blog

Tudsz további támpontot megadni a forrásról, mert érdekelne!

Egyébként az egzisztenciára meglepő módon az IQ-nak kisebb a hatása, mint az EQ-nak. Szóval lehet, hogy penge lesz a gyerek ha kütyüt kell használni, de hogy főnöknek, uram bocsá: vezetőnek milyen lesz az más kérdés.
A másik, hogy ok értem, cél a sikeresség: Csak megint az van, hogy a sikeresség és a boldogság nincsenek okozati viszonyban. Fel is teszek rá egy egyszerű kérdést: Szeretnél nagyon sikeres és gazdag, de beteg és magányos ember lenni?
Aki kütyü mellett nő fel, s leszokott az emberi kapcsolatokról, hiányérzetet fog érezni, csak nem fogja tudni, hogy mitől, nem tudja megoldani, csak veszi majd az újabb és újabb kütyüket, amiktől nem lesz boldog. Egyenlőre még nem kell ezen törpölnöm, hogy a gyerek kapjon-e kütyüt a kezébe, de szerintem nincs az az előny, ami felérne azzal a hátránnyal ami az emberi kapcsolatok leépülésével jár. Főleg, hogy a kütyű szemben a cumival és a 40-50-es évek beli hagyjuk a gyereket magára módszerrel szemben pszichológus által se javítható hibát eredményez.

(#47) #16939776 válasza borg25 (#46) üzenetére


#16939776
törölt tag

Egy ilyen, mint főnök olyan megoldást fog választani, ami a kezére áll, "természetes", így azokról a síkokról ahol ember-emberrel találkozna fokozatosan a kütyüzés irányába lesz terelve a problémák megoldásának a lehetősége. Így erőszakkal megszűnnek azok a gyakorlati problémák, amik ebből a helyzetből származnának jelenleg. így szépen lassan, nem is fogunk tudni megoldani olyan dolgot, amire nincs előre legyártva a megoldás.

Pl.: párom apukájának bőrkötéses személyigazolványa van, nekik már nem lesz plasztik kártyája, amit 8 évente megújítani, mert az állam úgy ítéli meg, hogy abban a korban nincs rá szükségük, mert úgy sem ők intézik a dolgaikat..
De egyik telefon/net szolgáltató sincs arra felkészülve, hogy valaki majd nem a /6db szám - 2 db betű/ formátumban adja meg a személy ig. számát, tehát az a mező "hibás lesz" egy egy online űrlapon. Így Ő nem tud önállóan elintézni egy adategyeztetést, vagy csomag módosítást, akármit a szolgáltatónál.
Sőt a telefonos ügyfél-szolgálatuk is ugyan ezzel a felülettel dolgozik, így az sem tud ezzel a helyezettel mit kezdeni.
Vélhetően a probléma, - mivel nem túl nagy az esetszám ahhoz, hogy foglalkozzanak vele - akkor fog lerendeződni, ha ezek a bőrkötéses személyigazolvánnyal rendelkező emberek meghalnak. :U

[ Szerkesztve ]

(#48) MaCS_70 válasza borg25 (#46) üzenetére


MaCS_70
félisten

Sajnos nem ismerem a forrást, mert teljesen véletlenül kerültem olyan helyzetbe, hogy szólt a rádió és éppen ez a riport ment.

De sajnos nagyon úgy látom, hogy kőkeményen ez lesz a jövő, sőt, látom lassan munkavállalói korba kerülni azt a generációt, amelyben ez a kettősség eklatánsan megvan. Persze régebben is volt már ilyen, de ennyire nem volt durva.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#49) bambano válasza MaCS_70 (#35) üzenetére


bambano
titán

értem, de ezt a történetet mégsem az utca emberének kellene eldöntenie, hanem a hatóságoknak, ahol elvileg képzettebb emberek ülnek.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#50) asdf_ válasza #16939776 (#31) üzenetére


asdf_
veterán

Azóta annyira megbízható lett, hogy az idő 98%-ában rá van bízva a robot pilótára a gép irányítása, és elkényelmesedtek annyira a pilóták, hogy időnként kötelezően kézzel kell leszállniuk, hogy megmaradjon a rutin.

Ez szerintem nem így van. Alapesetben kézzel teszik le a gépet, a felszállás utáni és a leszállás előtti 5-10 perc megy kb. kézzel és a többit viszi a robotpilóta. Akkor mennek át gépi leszállásra, ha a látási viszonyok kézi megközelítésre alkalmatlanok. De ehhez a gépnek és a pályának is úgy kell felszerelve lennie, hogy mehessen az automatikus landolás (de nyilván egy mostani gép es egy standard repulőtér fel van, akit jobban érdekel: wiki)
A parádé amiatt van, hogy ha a gép automatán landol, a pilóta nem lát szart sem, és közben téved mondjuk 10 métert a gép magasságmérője, akkor az ott kb. 100+ halott.

(A kötelező gyakorlás az a ruszki metrón volt inkább, amikor villanyfék nélkül, csak légfékkel kellett fene tudja, talán naponta megállniuk.)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.