Hirdetés

2024. május 14., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) .mf


.mf
veterán

"Háromféle felbontás közül választhatunk a Leica új modelljét használva"

Szoftveres leméretezés lenne a headline feature? :DDD
Biztos szép, igényes kidolgozású gép, a márka fanatikusai biztosan epekedni fognak utána, de még ha ingyen kapnám is, akkor se ezt választanám. 60 Mpx manuális fókusszal, stabi nélkül, egy run-and-gun, távmérős streetfotós vázba, annak kb annyi értelme, mint Ferrari-motort rakni egy Trabant-kaszniba, megfelelő fék, futómű és váltó nélkül. Az A9 24 Mpx-es stacked szenzorának, és vele a teljesen hangtalan működésnek több értelme lett volna streetfotóra. De mindegy, ez úgyis egy státusz-szimbólum termék, ahol nem a funkcionalitást tartják szem előtt.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#2) HThomas


HThomas
senior tag
LOGOUT blog

Csinálnának egy AF-es gépet modern belsővel, de ugyanezzel a külsővel, ugyanennyiért, szerintem vennék, mint a cukrot...

(#3) p_adam válasza HThomas (#2) üzenetére


p_adam
addikt

A Leica Q2 pontosan ez (és jól fogy).
Cserélhető objektíves AF-et tudó gépet ilyen minőségben csak sokkal nagyobb méretben és nagy optikákkal lehet tervezni (SL2).
Egy M külső megjelenése pontosan abból ered, hogy alapjaiban véve teljesen ugyanúgy működik, mint az első M 68 éve - és ugyanúgy kompatibilis az összes optikával, 1931-ig visszamenőleg.

(#4) .mf válasza p_adam (#3) üzenetére


.mf
veterán

"Cserélhető objektíves AF-et tudó gépet ilyen minőségben csak sokkal nagyobb méretben és nagy optikákkal lehet tervezni (SL2)."

A modern cserélhető objektívek nem az AF miatt lettek sokkal nagyobbak, hanem mert
a.) nagy felbontású szenzorokhoz lettek tervezve, más optikai dizájnt használnak (elterjedt a telecentric retrofocus dizájn a nagyobb élességért, ami sokkal nagyobb méretet jelent),
b.) általában nem volt cél kicsire tervezni - kivétel pl. m4/3-nál pár pancake, néhány APS-C MILC 16-50 kitzoom (Sony, Nikon), vagy FF MILCnél a Nikon 24-50-ese. Rangefinderek méretkorlátosak voltak, nem lóghattak bele (nagyon) a kereső képébe
c.) az optikai korrekciók (LaCA, LoCA, coma, peremsötétedés, újabban felkapott a focus breathing, stb) miatt több lencsetagból állnak, bonyolultabb a felépítésük. Éppen ezért is lesz érdekes, hogy az egyszerűbb, kevesebb tagból álló, kevés különleges (UHR, ELD, stb) lencsetagot használó Leica obik hogy fognak muzsikálni egy ilyen nagy felbontású szenzoron.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#5) p_adam válasza .mf (#4) üzenetére


p_adam
addikt

Ez így egyáltalán nem igaz, mivel az új M optikák a kevés elem ellenére ugyanolyan nagy felbontásra képesek, mint az SL optikák, és már sok éve léteznek (de 10 éve létezik olyan, amit már 150+ megapixelre terveztek).
Egyébként a régebbi optikák is bőven megütik a használható szintet. Egy ilyen olcsó, ráadásul SLR vázhoz tervezett optika is bőven bírja a 60+ megapixelt, egy jobb fajta Leica ennél is lényegesen jobb.

[ Szerkesztve ]

(#6) .mf válasza p_adam (#5) üzenetére


.mf
veterán

"Ez így egyáltalán nem igaz"

Ha te mondod, akkor az előtt biztos a fizika és optika törvényei is fejet hajtanak :U

"az új M optikák a kevés elem ellenére ugyanolyan nagy felbontásra képesek, mint az SL optikák"

Ilyen rosszak lennének az SL obik? ;] Talán a kép közepén közelítik - a kép szélén viszont jellemzően esik a rangefinder obik felbontása. Emellett jellemzően magasabb a vignetting, LoCA, LaCA, coma, és minimális fókusztávolságban is elég rosszul szerepelnek.

"(de 10 éve létezik olyan, amit már 150+ megapixelre terveztek)"

A linkelt sajtóanyag sehol nem említ 150+ megapixelt, csak egy gumicsont "a lens that fully achieves the opportunities offered by high-resolution camera systems" frázist tartalmaz, és akkoriban még 36 Mpx volt a FF szenzorok csúcsa.

"Egyébként a régebbi optikák is bőven megütik a használható szintet."

Ne csúsztass, sehol nem állítottam, hogy használhatatlan lenne. (Ja és ügyes próbálkozás, a Minolta 35 f2.8 egy közismerten éles obi. Én is sokat használtam pár Minolta MD és MC obit Sonyn).
Az állításom az volt, hogy a minél nagyobb élesség és optikai hibák csökkentésének hajkurászása miatt nagyok a modern obik, nem az AF megléte miatt, reagálva az állításodra.

"egy jobb fajta Leica ennél is lényegesen jobb."

Aha, és az ultra-széles Leica obik hogy szerepelnek?

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#7) p_adam válasza .mf (#6) üzenetére


p_adam
addikt

Mivel nem én vagyok az, akinek nincs fogalma hogy milyenek a Leica obik, ezért nem én csúsztatok :)
Ezek az új APO optikák tökéletesen élesek mindenhol, minimum távolságon is (ami általában 70cm de már vannak újabbak amik közelebbre is fókuszálnak), a vignettálást nyilván korlátozza a fizikai méret.
Itt egy viszonylag új fejlesztésű nagylátószögű objektív, minden szempontból kifogástalan, de lesznek még ennél jobbak.
A Leica M optikák képes úgy borotvaélesek lenni, hogy tartják a kis fizikai méretet. Ugyanez hasonló szinten korrigálva pontosan azt eredményezi, mint az SL optikák. Mivel az AF-hez, blendemozgatáshoz kell elektronika, az üvegeket pedig úgy kell tervezni, hogy legyen közöttük olyan csoport, ami mozog - gyorsan :) . A többi gyártó legtöbbször nem korrigál ilyen szinten, már vannak hasonlók, de azok is nagy méretű optikák.
Most inkább az a divat, hogy nagyobb hangsúlyt kap az automatikus torzítás- és egyéb szoftveres korrekció (egyébként a Leica vázak is alkalmaznak bizonyos korrekciót, de nem így)

[ Szerkesztve ]

(#8) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

"UV és infravörös szűrővel megtámogatott szenzort"

Ez konkrétan mit jelent? A szokásos BG39 szűrőt lecserélték másra?

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#9) p_adam válasza t72killer (#8) üzenetére


p_adam
addikt

Nem, csak kétrétegű, még vékonyabb, a lehető legjobban illeszkedik az M objektívekhez (a színszűrő is új). [link]

(#10) hcl válasza .mf (#1) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Vagy csak minden 3. pixelt kihagyja, vagy átlagoilja, de RAW-ban, stb.
Mondjuk azt sem értem, hogy miért nem csinált még más ilyet.

Mutogatni való hater díszpinty

(#11) p_adam válasza hcl (#10) üzenetére


p_adam
addikt

Átlagolt. A Canon már korábban csinált ilyet az 5D Mark IV / 5Ds (R) kamerák esetében, aztán lecserélték a cRAW formátumra, ami veszteségesen tömörített, de teljes felbontású, mert szerintük ez jobb rugalmasságot ad hasonló fájlméret mellett, a Sony meg már eleve ezt használta és később adták hozzá a tömörítetlen, majd veszteségmentes tömörítésű formátumokat. Ami a Leica esetében érdekes, hogy a dinamikatartományt egy értékkel nagyobbra adják meg csökkentett felbontás esetén.

(#12) t72killer válasza p_adam (#9) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

:R

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#13) hcl válasza p_adam (#11) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Azám, nem véletlen, mert már a RAW előállításakor tud zajt szűrni.
Az ilyen szoftveres butítást meg sosem értettem. Meglepő is, hogy a Canon utólag adott olyan feature-t, ami semmibe nem kerül... :D (De intervalométert persze luxus pakolni a vázaikba...)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#14) p_adam válasza hcl (#13) üzenetére


p_adam
addikt

Az nem igazi plusz dinamika, ha egyszer a teljes felbontásúnál is meg lehet szűrni utólag, szóval nem tudom, ez a +1 EV hogy jön ki. Mindenesetre praktikus.
Nem utólag adta, a CR3 formátumot használóknál opció. Intervalométer hol van, hol nincs, az újabbakban van ;)
Egy ideje mindenkinek megéri szoftvert fejleszteni, a Canon-t is beleértve. A C70-be pár nap múlva belekerül egy hiányolt dolog: belső Cinema RAW Light videofelvétel - ingyen ;)

(#15) hcl válasza p_adam (#14) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Nem tudom, de szerintem amikor a szenzort olvasod ki, valamivel tudnak játszani, max. így érheti meg.

Mutogatni való hater díszpinty

(#16) p_adam válasza hcl (#15) üzenetére


p_adam
addikt

Plusz információ akkor se lesz (amit az is bizonyít, hogy a RAW és JPEG tetszőlegesen variálható, tehát lehet kis RAW-t és teljes JPEG-et is rögzíteni egyben).
Belegondolva valószínűleg reakció arra, hogy egyes más gyártók is úgy adják meg a dinamikát, hogy a RAW-ban van némi zajcsökkentés.

(#17) hcl válasza p_adam (#16) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Hm, az gyanús.

Mutogatni való hater díszpinty

(#18) HThomas válasza p_adam (#14) üzenetére


HThomas
senior tag
LOGOUT blog

Szerintem csak sima átlagolás, a +1EV ugyanúgy igaz, ha szoftveresen méretezed le a képet, csak nyilván azt a gyártó nem írjhatja bele a marketinganyagába.

Nikonnál is van mRaw és sRaw, ott is növekszik a dinamikatartomány az újramintavételezés miatt.

(#19) p_adam válasza HThomas (#18) üzenetére


p_adam
addikt

:R

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.