Hirdetés

2024. május 26., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#18) waterman_ válasza orbano (#16) üzenetére


waterman_
aktív tag

lényegében igazad van teljesen :) csak arra akartam kikerekíteni a hozzászólásom, hogy hiába van a legtöbbjében ugyanaz a vezérlő, valamiért nem mindegyikben jelentkezik ez a hiba.

WonderCSabo: error correncting code. lényegében nem értem, miért van kiemelve, hiszen a hdd-kben eleve benne van. olyan mintha egy plüssnyúlra rá lenne írva, hogy vannak neki nyuszifülei is. ilyen ecc nélkül a mai winyók tulajdonképpen használhatatlanok lennének.
az ecc lényege, hogy az adatokat tartalmazó biteken kívül extra bitek vannak fenntartva a tároló eszközön. talán a legegyszerűbb ilyen technika a paritásbit használata. ennek az a lényege, hogy mondjuk mindig páros számú 1-esre egészíti ki egy byte tartalmát. tehát ha a byte mondjuk azt tárolja, hogy 00110011 akkor a bytehoz tartozó paritásbit 0 lesz (tehát ez kerül tárolásra: 00110011és0). visszaolvasáskor ellenben ha az jön hogy 00110010és0, akkor az elektronika azonnal tudja, hogy baj van, mert a paritás nem jó (hogy mi a baj, azt sajna ebből nem tudja, mert még az is előfordulhat, hogy a paritásbit romlott csak el). ez csak arra jó, hogy észlelni lehessen a hibát, vannak korrektebb algoritmusok, amikkel egyértelműen megadható a hibás bit is. ehhez természetesen több adatot kell tárolni, mint a tároló névleges kapacitása. ezért aztán ugyan minél több extra bitünk van, annál biztonságosabban tárolható az adat, de annál kevesebb tárhely lesz elérhető az adott hordozón (és minél komplexebb algoritmusra épül az ecc, annál nagyobb a erőforrás kell a visszafejtéshez). cd-ken például a hibajavításhoz, több mint 1/3ával több adat tárolódik el íráskor, hogy egy karcolás esetén is visszaolvasható legyen. az egyik ilyen legelterjedtebb ecc a read-solomon algoritmus. könnyen megvalósítható és kis hibánál javítani is képes, nagyobb (csoportos) hibánál pedig jelzi, hogy nem jó a visszaolvasott adat.

..egy sikátorba talátak rám, egy régi frigóba próbátam viszatérni a főd légkörébe..

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.