Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Vakegérke


Vakegérke
veterán

Anno az "átkosban" minden húzósabb dolgot OTP hitelre vettem. Egy év, 6% kamat, a kenyér és tej ára évtizedek óta ugyanaz.

Ebben a szép új világban már semmit, ahogy mondod, még vasalót se.
"Ha csak egy kicsi hiányzik..."
No persze. Ha pár hónapig spórolna az ipse, felár nélkül vásárolhatna, de nem, kell neki az anyagi kolonc.

A lakás az más. A fiataloknak esélyük sincs, hogy kigazdálkodják az árát. Kell a kéró? Kell hát. Akkor itt írd alá, saját pénzeden megvettünk kilóra. Ja, és elalvás előtt számold meg a sarkokat.

Volt egy barátom. Ő csak volt, már rég nem az.
- Józsi, a kezesem leszel.
- Mit akarsz venni?
- Kocsit.
- Te, forró dolog ez. Nem biztos, hogy lesz munkád, aztán ha nem fizetsz, rajtam vasalják be a lóvét. Én még éheznék a kedvedért, de a gyerekek nem tehetnek a hülyeségemről. Keress más kezest, aztán ha nem találsz, csak akkor szólj, de nem ígérek semmit.

Volt egy barátom. Csak volt. Az eset után került, ha találkoztunk, átnézett rajtam.
Köszönöm, szép új világ.

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#2) guga válasza Vakegérke (#1) üzenetére


guga
Közösségépítő

Csak most vettem észre, hogy hozzászóltál :DDD

Start Menü\Minden Program\Kellékek\Szórakozás\Hangerőszabályzó

(#3) djculture


djculture
félisten

Ja atv láttam a Müller János fő bankszövetséges fő elnök fő akárkivel beszélgetést,sírt rít hogy a bankok tönkremennek mert nem tudnak hiteleket kihelyezni.Ki a szom akar olyan hitelt felvenni amit úgy változatatnak meg ahogy akarnak.Épp pár ebbe nyüglődő haver kapott papirt amiben forrásköltség emelkedésére hivatkozva emelnek 20-50 frankokkal és erre jön még majd rá az árfolyam.

(#4) tkazmer


tkazmer
addikt

jó olvasni az írást és a hozzászólásokat. tökéletesen megerősítenek abban, hogy a hitelfelvétel előtt nem a jövedelemvizsgálat, hanem egy alapos pénzügyi ismeretek teszt lenne a legfontosabb.

[ Szerkesztve ]

úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

(#5) #51736960


#51736960
törölt tag

a hitelboom idején a vidékiek körében az volt a jelszó, hogy "másfélszobát pesten 30 év hitelre", namost ennek az lett az eredménye, hogy a vidék szép lassan kihalt, budapest pedig egy élhetetlen felfújt lufi lett.

ez a hitelválság annyiban jó, hogy egy kicsit visszafordíthatja ezt a folyamatot, és egy fiatal vidéki pár először talán otthon próbál meg boldogulni.
mert régen talán igaz volt, hogy pesten több a lehetőség, de ma már ki lehet rakni a megtelt táblát, minden tekintetben...

(#6) Complete


Complete
tag

Bocs az off kérdésért,de egy társaságban szóbajött a következő kérdés és nemigen tudtam rá a választ.
Forint illetve deviza hitelekről volt szó és egy illető szóbahozta,hogy ő direkte nem vett fel frankot, maradt a forint hitelnél!
Mire jött a kontra,hogy az sem volt biztosabb,hisz mi lett volna,ha a világválság idején,ahogy riogattak tényleg csődbemegy az ország?
A kérdés tehát,hogy mi lett volna a forint hitelesekkel,ha anno csődöt jelent Magyarország???
:F

[ Szerkesztve ]

(#7) tildy válasza #51736960 (#5) üzenetére


tildy
nagyúr

Jah, aztan mehet a gyarba a szalag melle melozni 70 ezer forintert. Tenyleg de jo... Akkor inkabb mar pest, legalabbis annak, akiben van egy kis kurazsi.

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#8) proci985 válasza tkazmer (#4) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

akkor már inkább tantervbe integrálni az alkalmazott matematikát/mikro/makrot. ha integrálásig/mátrixokig/valszámig el lehet jutni, akkor egyszerűbb gazdasági/pénzügyi folyamatokig is el kéne. egy pénzügyi felvételi tesztet el lehetne mismásolni, tantárgyat már nehezebb.

valamint akkor már forrásanalízis is kéne, avagy megtanítani az embereknek, hogy nem hiszünk el mindenkinek mindent. sokkal fontosabb lenne hosszú távon, mint a bivalyszesztercei csata a palákok és a csüngők között 869 január 13.-án, 15 óra 32 perctől 16 óra 42 percig.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#9) Complete válasza proci985 (#8) üzenetére


Complete
tag

Úgy tudom rengeteg milliárdos cég is tönkrement a válságban,pedig ott százával ültek a pénzügyi szagemberek...

(#10) tkazmer válasza Complete (#9) üzenetére


tkazmer
addikt

a pénzügyi szakemberek modellt tudnak építeni arra, hogy mennyi hülye hitelfevevő van, illetve egy hitelfelvevő mennyire hülye. az, hogy a modell helyes vagy helytelen, rengeteg dologtól függ, de az biztos, hogyha minden változót belevinnének, akkor mire a szuperszámítógép kiadná az eredményt, már rég semmi aktualitása nem lenne, nem beszélve arról, hogy minden szükséges adat nem is áll rendelkezésre.
a kevésbé demagóg összehasonlítás talán az lenne, hogy milyen arányban vannak a pénzügyekhez nem értő és a pénzügyekhez értő devizahitelesek között a nemfizetők és a fizetők.

(#8) proci985
amennyire tudom középszintű matematika érettségin sem integrálszámítás, sem linalg sem pedig valszám nincs, és ez nem is baj, egy festőnek vagy burkolónak baromira szükségtelen tudnia bármit a kvadratikus alakok definitségéről. mindemellett a bankoknak egyáltalán nem feladatuk, hogy képezzék az ügyfeleiket, az egy hitelválságokat megelőző lépés lehetne. viszont egy bármiféle teszttel szűkíteni lehetne a felelőtlenül hitelt felvevők körét, ráadásul nem is olyan bonyolult módon.

[ Szerkesztve ]

úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

(#11) Complete válasza tkazmer (#10) üzenetére


Complete
tag

Én csak ara hívtam fel a figyelmet, -mielőtt pénzügyi szakembert nevelünk mindenkiből- hogy rengeteg olyan vállalkozás is megbukott,ahol volt belőlük bőven,tehát pont fölösleges az egész..
Ki lát előre egy világválságot? Kevesen, maradjunk annyiban.
#6-ra válasz esetleg? :B

(#12) Sotho


Sotho
őstag

"Az van rajta, hogy: HÜLYE VAGYOK!"

Te vagy a hülye baz*eg.

(#13) DeFranco válasza Sotho (#12) üzenetére


DeFranco
nagyúr

Úgy látom, találva érzed magad. Van egy rossz hírem... ;)

(#14) Chaser válasza Complete (#11) üzenetére


Chaser
titán

Akinek $ sokmilliárdja' van és felebarátaival tudja befolyásolni a tőzsdét...mekkora véletlen már, hogy USA-ban néhány nagy bank valós fedezet nélkül osztogatott mindent és ez senkinek nem tűnt fel. Egy kis csúszó ide, egy másik oda, csökken a pénz értéke, vegyük zsák számra, aztán adjuk el ahogy a sok pór állam észbekap és erősíti saját pénznemét. Gazdálkodj okosan NAGYBAN. Az hogy pár állam megsínyli az nem gond, vettünk pár új szigetet meg ezt azt, megerősítettük pozíciónkat a világ első 100-200 leggazdagabb embere körében. Örömésbódottá'...pokol meg úgy sincs, nagy bajunk nem lehet...

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#15) Sotho válasza DeFranco (#13) üzenetére


Sotho
őstag

A nem bebukott devizahitelesek táborában vagyok.

Hülye vagyok? :D

[ Szerkesztve ]

(#16) DeFranco válasza Sotho (#15) üzenetére


DeFranco
nagyúr

Akkor meg ne b*zmegolj, ha volt annyi eszed, hogy annyit vettél fel, amennyit ki is bírsz fizetni. :D

(#17) lapa válasza Sotho (#12) üzenetére


lapa
veterán

+1.

ez az írás kicsit nagyot suhint, értelme meg amúgy nem sok van.

persze azok a királyok, akiknek van hol lakniuk hitel nélkül is. meg akik lakbért fizetnek életük végéig, hogy ugyanazt a rabigát fizessék a gyerekeik is.

hozzáteszem nincs (ingatlanos) devizahitelem csak forint, de ha elveszíteném egy időre az állásom, akkor ezzel is bajban lennék, nemhogy ennek a duplájával.

szóval ez így ahogy van 0 pontos. de jönnek majd biztos ide a topikba olcsó "elmész a picsába" sapkát árulók.

[ Szerkesztve ]

(#18) DeFranco válasza lapa (#17) üzenetére


DeFranco
nagyúr

Figyu, az elékpzelhetetlen, hogy valaki vegyen fel hitelt, akár svájci frankban is, de annyit, és nem többet amennyit minden körülmények között ki tud fizetni?

Egy gondolattal kisebbet kellett volna álmodni, és akkora lakásba belevágni, ami passzol az anyagi helyzethez.

Nincs ingyen pénz, ezt felejtik el sokan. Az, hogy a frankhitel olcsóbb volt a forintnál, az sem "ingyen" volt, hanem "hozam". Annak a kockázatnak a hozama, hogy jöhet még kutyára dér, elszállhat a svájci frank a p*csába, akár a duplájára (igen, igen, ez benne volt, nem kell leírni, hogy ki hitte volna sokan hitték).

Éppen ezért ezzel számolni kellett volna. Ha az ember egy 10 milliós forinthitel törlesztőjét tudta volna bevállalni úgy, hogy 4-6 havi biztonsági tartalék legyen, és talán egy egészen iciripicirit azért félre is tudjon tenni, akkor nem kellett volna 15-20 milliót felvenni frankban, amennyinek a törlesztőjét az ember akkor éppen centizve ki tudta fizetni.

Plusz a kocsi, TV, meg az ingyenhitel. Az meg a másik. Ingóságot hitelből? Fail.

Prudens gazdálkodás. Körültekintően, óvatosan tervezni a kasszát, inkább egy kicsit kisebbre vágyni, és ha megvan, kész, törlesztve, akkor lehet egy nagyobba menni. Ez hiányzott a többségnél, és ezek az emberek szívnak most, mint a torkos borz. Aki egy kicsit gondolkodott, az nagy sz*rban most sincs, csak "kicsiben", annyiban, hogy mondjuk vissza kell fogni a költekezést, kevesebb jut, de éhen nem hal senki.

[ Szerkesztve ]

(#19) Sotho válasza DeFranco (#16) üzenetére


Sotho
őstag

Nem csak erről van szó. Valakik döntöttek kockáztattak, hogy legyen hol lakniuk, vagy beinduljon a vállalkozásuk, nem jön be vagy rosszabbul alakulnak a dolgok az elvártnál, azt egyszer csak valaki lehülyézi őket otthonról hitel nélkül a bibliát idézgetve. :U
Bocs guga személyeddel semmi bajom csak nem értünk egyet.

[ Szerkesztve ]

(#20) tildy válasza lapa (#17) üzenetére


tildy
nagyúr

Ha ram celzol az elet vegeiggel: nincs igazad. Csak addig fizetek albit, amig mellette ossze nem rakom a sajat lakasra valot, vagy a lakas aranak legalabb a 60%-a a zsebemben van, es ugy hitel esetleg .

Arrol nem is beszelve, hogy sokan a jelenlegi valos igenyuknel nagyobb lakasra vettek fel a hitelt.

Vallalkozasra hitel tok mas teszta, mint sajat kocsira, ingatlanra, ha nem befektetesnek szanod. De ezt iskolabai kozgaz oran is tanitottak mar.

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#21) DeFranco válasza tildy (#20) üzenetére


DeFranco
nagyúr

(#22) lapa válasza tildy (#20) üzenetére


lapa
veterán

eléggé elrugaszkodott gondolat azt hinni, hogy mindenki megteheti az "albérlet is meg mellette lakástakarékosság is" dolgot. a 60% az nagyon alsó hangon is 6 millió. kérdezz már körbe hányan tudják ezt egy-két évtized alatt lakhatás mellett nyugodt szívvel félretenni.

egyébként nem rád céloztam, az írásra reagáltam.

az autó meg plazmatévé egy dolog, de az ingatlan mi, ha nem befektetés? az élet vállalkozás, mindig mindennel kockázatot vállalsz.

egy szóval nem mondtam, hogy mindenkit sajnálni kell. azt mondtam, hogy en bloc mindenkit lehülyézni nem kell.

[ Szerkesztve ]

(#23) Chaser válasza lapa (#22) üzenetére


Chaser
titán

Pesten lehet annyi a 60%, másutt meg már lakást is kapsz 6M-ért. Na nem falura gondolok, mert ott 2 házat is.

szerk: 1ébként én is hasonlóan gondolkozok mit tildy, nem vettem fel hitelt, közbeszólt a józan ész:) meg így eleve nem vagyok még helyhez kötve, inkább bérlek valamit aztán ha nem tetszik mehetek tovább..persze majd a korral biztos elmúlik ez:D

[ Szerkesztve ]

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#24) lapa válasza Chaser (#23) üzenetére


lapa
veterán

most éppen, és nem véletlenül. nyilván a helyben elérhető munkalehetőségek arányában alakulnak az ingatlanárak is.

upd: egy albérlet szerintem rizikósabb, mint egy jelzálogos lakás. családalapítással elmúlik az albérletben lakás románca, ja. persze nyugaton divat a vándorcigányság, meg is érdemlik ahova jutottak. ezt a "mobil munkaerő" bullshitet is a tőkések nyomják, hogy mindenki mindent tőlük béreljen.

[ Szerkesztve ]

(#25) elfelejtette válasza DeFranco (#18) üzenetére


elfelejtette
veterán

Tudod, mi a lehető legkisebbet vállaltuk be. 5MFt-os hitel egy 30nm2-es zártkerti házra. Semmi extra költség, csak a víz és a villany. Párommal keten kerestünk 100-100eFt-ot, ebből kellett volna kifizetni a 35eFt-os havi törlesztőt.
Csak ugyebár jött a válság, a törlesztő pedig felment 60eFt-ra. Igenám, csak a válság miatt a cégnél is csökkentek a megrendelések, csak ők rendesek akartak lenni, ezért nem küldtek el senkit sem, hátha hamar véget ér a válság. Így a kevesebb munka miatt kevesebb fizetést is kaptunk, konkrétan volt olyan hónap, hogy párommal ketten nem vittünk haza összesen 100eFt-ot. Ebből hogyan tudtuk volna kifizetni a törlesztőt?

"Nagyon jó dolog fontosnak lenni, de még fontosabb dolog jónak lenni."

(#26) Chaser válasza lapa (#24) üzenetére


Chaser
titán

Ez sztem kb mindig így volt.
Mivel a bankok alig adnak hitelt, meg az emberek alig akarnak felvenni most szép kis túlkínálat van ingatlanból ami lefele tolja az árakat.

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#27) tildy válasza lapa (#22) üzenetére


tildy
nagyúr

Tfh. Hogy havi 200 ezres fizum van, paromnak meg 120, havi 100at felrerakunk, ez evi 1,2 milla, 5 ev alatt meg is van. Az otlet nem elrugaszkodott, tapasztalat. Ket ertelmisegi embernek meg megcsak nem is az a hudejo fizu a fenti. Chaser odahaza volt, kb 1 evig.

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#28) ArchElf


ArchElf
addikt

Van ijjen - úgy híjják vadászpuska: csak nem pszichiátrián köt ki a három illető, hanem a szomszuéd kukoricásában elásva.
A delikvens meg ugyanúgy fogja végezni - sitten :DDD

Amúgy jó a történet. :R

AE

Csinálok egy adag popcornt, és leülök fórumozni --- Ízlések és pofonok - kinek miből jutott --- Az igazi beköpőlégy [http://is.gd/cJvlC2]

(#29) Chaser válasza tildy (#27) üzenetére


Chaser
titán

Angliában van 200k-s fizud? :F

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#30) DeFranco válasza elfelejtette (#25) üzenetére


DeFranco
nagyúr

1: a 6 havi tartalékból, amennyivel mindenkinek rendelkeznie kell (-ene, most nekem sincs, de én most vagyok túl egy lakásvásárláson és egy esküvőn)

2: abból a (15) pénzből, ami a forint (50) és a frankhitel (35) törlesztőjének különbözete, és amit havonta félretettetek, hiszen ha úgy csináltátok mint írtam, akkor a 50-et is ki tudtátok volna pengetni, tehát a 15 megmaradt, mint megtakarítás.

Nagyjából reális a szám egyébként, fejenként 70-75-ből ki lehet jönni rezsivel egész jól, nektek volt 200, lejön a 140-150, 35 megy a törlesztőbe, 15-25-öt el lehet tenni a "hideg" napokra.

(#31) lapa válasza tildy (#27) üzenetére


lapa
veterán

szerintem nem tudod pontosan milyen szegény az ország, és hogy hány családból hiányzik egy második értelmiségi, vagy csak egy második munkahely. vagy egy dadus, aki pár évig otthon marad a gyerekkel, hogy anyuka tudjon gürizni.

ha komolyan gondoltad amit leírtál (mint a hazai családok valamiféle "átlagos" megélhetése), akkor nincs miről beszélnünk. ez esetleg a felső és szerencsés 5%.

(#32) tildy válasza lapa (#31) üzenetére


tildy
nagyúr

Nem gondolom, hogy a kb fejenkent havi netto 160E ft fizetes a felso 5% lenne. Inkabb egy atlagos ertelmisegi.

Persze tudom jol, videken mi a helyzet, vagy azt, hogy nem lehet mindenki ertelmisegi, bocsanat hogy mereszeltem az atlag prohardveresbol, akik kozt felulprezentaltak a diploma eloatt alatt vagy utan allok , nem pedig a tesco /auchan penztarosbol kiindulni. (akinek persze szinten lehet diplomaja , de maga a szakma nem igenyel diplomat. Elore is elnezest minden tesco penztarostol , bar magam is ultem kasszaban vagy 1-1.5 evet)

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#33) Complete


Complete
tag

A hitel nem rossz dolog, a nyugati világ elég régóta vele működik és higyjétek el nekem, mi frank hitelesek is átgondoltuk,mikor felvettük!
Plazma tv-k , számítógépek stb. esetében biztos volt olyan aki elcsábult egy-egy "0%-os" hitel láttán,de aki lakást vett, aki 20-30-40 évre vette fel a hitelt, az számolt a kockázatokkal!
Azonban vannak reális és irreális kockázatok.
Úgy is mondhatnám,hogy ha kimész az utcára reális kockázatok közé tartozik a megbotlás, az elcsúszás, hogy találkozol exed új pasijával és irreálisak közé,hogy a fejedre esik egy bárzongora vagy a sarkon befordulva elüt a kisiklott bécsi gyors!
Márpedig sajnos itt ez történt!
Az emberek nagy részének nem is volt más választása,hogy egyről a kettőre jusson, ha valakinek nem tudnak segíteni a szülei és Bp-en lakik albérletben jogosan gondolkozott úgy,hogy a bérleti díjat inkább a saját lakására fizetné, szerintem!
Márpedig, ha 150-200as fizetéseket veszünk,akkor valljuk be azokból elég sokáig kéne spórolni,hogy a lehető legkisebb 10millás lakást megvegyék. Igazából kb. öregkorukig,ha nem emelkednek az árak!
Azonkívül a válság előtt elég sok olyan vállalkozás volt,ami nagyon jól ment, amibe érdemes volt fektetni és ehhez kellett egy alap.
Az irreális kockázatokra visszatérve, mi 147-nél vettük fel a frankot. (hozzáteszem csomó bankban nem is volt más hitel,csak deviza)
Nos, ekkor átgondoltuk, igen átgondoltuk.
Számoltunk vele,hogy ha mozog változik majd 10%.ot !(akkortájt jópár éve nem volt semmi mozgása)
Na,de legyünk pesszimistábbak,gáz lesz 20%-ot fog változni, akkor lesz 170, vegyük a világvégét 30%-al...belefér megkötöttük!
Ehhez képest legutóbb 273-nál kb 80%-os volt az árfolyam növekedés,amire nemhogy egy átlag ember, de komoly, pénzügyi szakembereket foglalkoztató cégek sem számítottak!
Ne vessük már az emberek szemére,hogy egy adott helyzetben éltek egy jó hitellehetőséggel és megpróbáltak egyről a kettőre jutni, megpróbáltak tenni valami a sorsuk jobbáalakításáért és kockáztattak,szerintem ne legyünk ennyire szigorúak!
Ráadásul a probléma 50%-át nem az árfolyam okozza,hanem az elbocsátások, ez így együtt a probléma.
Hogy az a Laci-Gizi,aki 10éve volt egy jólmenő cégnél és felvette a hitelt, most a megállapodott összeg dupláját kénytelen visszafizetni úgy,hogy időközben egyik napról a másikra kirúgták attól az autókereskedő cégtől,mely a válság előtt szárnyalt.
Erre szerintem senki sem számított,nem is számíthatott.
Kivéve persze téged kedves olvasó, aki nem vetted fel a hitelt,mert olyan marha okos voltál már akkor.
Ha mindenhez úgy állnánk,hogy na megnézzük mi a legrosszabb verzió,akkor egy balatoni utazás már messze a felelőtlen dolgok közé tartozna.
Egyébként sok dolgot lehetett volna ez ellen tenni,de nem akarok politizálni, pl:egyszerűen szabályozni kellett volna a bankokat, mint külföldön.
Nem most, hanem kb.20éve, bár talán sosem késő.
Elég szomorúnak tartom,hogy most egyesek okoskodnak,hogy ki milyen felelőtlen volt, szerintem ez nem sokat segít azokon,akik most sz@rban vannak, ráadásul elég hiteltelen is (hogy stílusosan fejezzem ki magam), de persze okoskodni jó, ti tudtátok, hát ti aztán,hát ti naná...

[ Szerkesztve ]

(#34) tildy válasza Complete (#33) üzenetére


tildy
nagyúr

20-30-40 evre nem lehet szamolni a kockazatokkal. MEg 5-10 evre is nehezen , de azert konnyebb.

Gondolj csak vissza mi volt 20-30-40 eve. Itt abszolut nem tortent ez, aki latott mar mas devizat ingadozni ( dollar, font) , tudta , milyen kozkazatok lehetnek. Amellett ott van az 1992-1994 kozotti hirtelen megugro inflacio, kamatok... Es ez csak 17-18 eve volt, ennyire felejtenek az emberek? (es ugye elotte is viszonylag stabilnak tunt, ha hitelt vettel fel, nem valtozott a 80as evek vegen evekig...)

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#35) ArchElf válasza Complete (#33) üzenetére


ArchElf
addikt

Mi felvettük - szerencsére egyet 5 évre, amiből már csak 2 van hátra; másikat fix törlesztőrészletre, amiből az eredeti 6 év helyett most kb 10-nél tartunk.

30%-nál én sem gondoltam többet (és még akkor is jobban jártunk volna, mint forinttal) - szerintem aki pedig előre látta a válságot, annak köze is volt hozzá ;]

AE

Csinálok egy adag popcornt, és leülök fórumozni --- Ízlések és pofonok - kinek miből jutott --- Az igazi beköpőlégy [http://is.gd/cJvlC2]

(#36) DeFranco válasza Complete (#33) üzenetére


DeFranco
nagyúr

Nos kedves szakértő.

Mennyi volt akkor mondjuk 15 millió Ft hitel törlesztője frank alapon amikor felvetted? Mennyi volt ugyan ez forintban? Mennyi most a frank törlesztő?

A reális kockázat az volt, hogy felemelkedik a frankos hitel törlesztője a forintos hitel törlesztőjének a szintjére. Ez a minimum. Okos ember úgy számol, hogy mi van, ha a forintos fölé megy a törlesztő egy pár évre. Mert vastagon benne van. Ez tök reális volt. Milyen frank árfolyam kellett ehhez? Kb 240-260 között ha jól számolom. Mennyire futott most fel?

Ezt hívják úgy hogy árfolyamkockázat. Ezzel bizony, bizony, számolni kellett. A frankosok még mindig pénzen belül vannak a forintosokhoz képest, mert ha a két törlesztő közötti különbséget figyelembe veszed a hitel felvételétől, akkor még mindig pluszban vagy a forintoshoz képest.

---

Még egyszer leírom ide is, nem röhögök azokon, akik most bajban vannak, őszintén sajnálom, aki emiatt nehéz helyzetbe került, de azokat nem, akik nem voltak óvatosak, nem voltak körültekintőek, és tücsök módjára gondolkodtak, nem gondolva a holnapra.

[ Szerkesztve ]

(#37) tildy válasza Complete (#33) üzenetére


tildy
nagyúr

147es frankarfolyam meg akkor is alacsonynak szamitott, ha nem a legalacsonyabbnak az utobbi 10 evben. Alacsony arfolyamnal pont hogy nem erdemes felvenni a hitelt.

Amugy dollar ingadozas az utobbi evekben : 140-230
font ingadozas : 280-400.

Eleg szep sav. Amit en szamoltam , hogy franknal siman lehet 140-230 , mint ahogyan a dollarnal is. Oke a 243 mar folotte van ennek is, de 140-230al lehetett kalkulalni korabban is.

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#38) FF23 válasza Complete (#33) üzenetére


FF23
senior tag

Ez kb. tényleg így van. Nem az árfolyam okozza a legnagyobb problémát -most már az is- hiszen sokan már 200Ft-nál is a dupláját fizették, hanem az egyoldalúan módosított kamat nővelések, CHF-ben számolt kezelési költség, forrásköltségek emelkedése.... meg, hogy mindezt megengedik még most is.
Egy valós példa: 30 ezerről indult, mostanában 60 körül volt, e havi 72 ezer.

[ Szerkesztve ]

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

(#39) 33as válasza tildy (#37) üzenetére


33as
senior tag

Jaah.... tildy 2003-ban amikor még York-ban dolgoztam én is úgy emlékszem, hogy közel 400ft volt a font akkoriban.

MacBook Air M2 , iPhone 11 , Watch , iPad , Apple TV , Pixel 6a , Pocket 2 és Action, Nikon P900 , Htc G1 white , iPod classic , xDuoo X2 , Xbox One , RC Pilot

(#40) Complete válasza DeFranco (#36) üzenetére


Complete
tag

DeFranco, tildy

Mégegyszer írom, nem csak az árfolyam változás okozza most a problémát ezeknél az embereknél!
Az maximum a baj 50%-a!
A mostani helyzethez egyrészt a frank megugrása, másrészt a munkahelyek elvesztése kellett!
Azok az emberek,akik egy atombiztos (nak érzett) autókereskedésben ültek , vagy egy több százas hivatalban voltak évek óta, egyszercsak utcára kerültek.
Ha szerencséjük van, jó magyar szokás szerint csődbement céggel, végkielégítés nélkül.
Ez a baj ,másik fele.
Azt gondolom erre a kettőre együtt nem lehetett számítani és semmi jogunk pálcát törni olyanok felett, akikről fingunk nincs,hogy mikor-miért és milyen körülmények közt vettek fel hitelt!
Hazugság, ostobaság,hogy átgondolatlanul!
Nem,senki sem átgondolatlanul vett fel 20évre hitelt!
Nem egymást kéne okítanunk,hanem pl elérnünk,hogy a bankok minimál szinten szabályozva legyenek, ne CHF-ben számolják az ügyintézés költségeit és pl. lehessen egyszer ingyenesen előtörleszteni.
Inkább ezen törjük a fejünket, ha már úgyis olyan okosak vagyunk!

Nya, vitatkozni nem szeretnék,csak leírtam egy nézőpontot. :K

(#41) Kassadin válasza tkazmer (#4) üzenetére


Kassadin
addikt

Inkább pénzügyi alapismeretek tanítása a sulikban...Hogy legalább a mostani fiatalok(később felnőttek) ne ugorjanak bele mindenféle információ nélkül.

[ Szerkesztve ]

(#42) tildy válasza Complete (#40) üzenetére


tildy
nagyúr

Emlekeim szerint az egyszeri ingyenes elotorlesztes jopar banknal van.

Amit be lehetne vezetni,az a minimal onero fogalma , de nem 10%on....
40-50% nincs a zsebben? Akkor nem adunk hitelt, mert kockazatos.

Euroban veszed fel, vagy svajci frankban? Oke, miben szeretned fizetni , forintban vagy devizaban? (vannak joparan akik kulfoldre is dolgoznak, euroban kapjak a fizut, de hiaba vesznek fel hitelt euroban, forintban fizetik vissza!)

kezelesi koltseg milyen penznemben? legyen lehetoseg forintban.

Maximalizalni a futamidot is pl. 15 evben , lakashitel eseten, nem 20-30.

Igen, kevesebben kapnanak igy hitelt, ambator kevesebb is bukna be .

Azt azert meg kellmondanom, hogya bank nem jotekonysagi intezmeny, egy szerzodes van az ugyfel es a bank kozt. Azt kell elerni,hogy ez a szerzodes mindket reszrol maximalisan be legyen tartva.

Azok az emberek,akik egy atombiztos (nak érzett) autókereskedésben ültek , vagy egy több százas hivatalban voltak évek óta, egyszercsak utcára kerültek.

A rendszervaltas ota semmi sem biztos. Csak a valtozas.

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#43) lapa válasza tildy (#32) üzenetére


lapa
veterán

az "átlag prohardveres" hogy jön ahhoz az kiinduló helyzethez, hogy minden frankhiteles le lett hülyézve? ne tekerd mindenfelé, szó nem volt felülreprezentált ph értelmiségiekről (főleg pénzügyiválságotmegjósóló-márakkorisafejétingató-szuperközgazdászokról nem).

szóval ha a frankhitelesek halmaza a téma, akkor induljunk ki a teszkós pénztárosokból is.

én tényleg nem vagyok érintett (bár úgy hangozhat, hogy személyes sértés okán védem a dolgot), de szerintem ilyenkor okosakat mondani meg másoknak a tények teljeskörű ismerete nélkül számtanórát tartani legalábbis nem illik. legyen nekik elég az, hogy úgy kelnek és úgy fekszenek, ahogy.

(#44) lapa válasza tildy (#42) üzenetére


lapa
veterán

"A rendszervaltas ota semmi sem biztos. Csak a valtozas."

és akkor te például ilyen megfontolásból gyereket se fogsz vállalni? vagy csak akkor, ha aranytömbben / sóban / gyémántban megvan az iskoláztatására a pénz?

(#45) Complete válasza tildy (#42) üzenetére


Complete
tag

"A rendszervaltas ota semmi sem biztos. Csak a valtozas."

Ezen logika alapján mindenki felelőtlen,aki azóta vállalkozásba kezdett?

(#46) tildy válasza lapa (#44) üzenetére


tildy
nagyúr

HA arra celzol, erre az esetre mar elore gyu"jto:k.
AMugyis gyereket nem csak ugy a "semmire" szul az ember, egy stabil egzisztencia kell hozza.

Nem veletlenul nincs meg gyerekem.

complete: kiforgatod a szavaim. Nem ezt mondtam, hogy mindenki hulye-> eleve ilyet nem is mondanek . Aki vallalkozasba kezdett , es tenyleg odatette magat, az nem fog sirni rini, hanem elfogadja, hogy a vallalkozasnak vannak veszteseges evei is, ahogyan nyeresegesek is.

Annyit mondtam, tisztaban kell azzal lenni, hogy minden valtozik . es ami lemaradt: ALKALMAZKODNI a valtozasok alapjan, netan ujat tanulni, atkepezni, uj teruletekre belepni, stb. Azaz folyamatosan igazodni az ugyfeligenyekhez.

PErsze le lehet ragadni stabil jol bevalt korabbi rendszereknel, de ez csak akkor lesz kifizetodo, ha nagyon ott vagy benne, ha nagyon ertesz hozza, es a vallalkozasod eleve tradiciora epul. De ez a ritkabb eset.

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#47) vhunor


vhunor
őstag

Én azt nem értem, mi ez a nagy irtózás az albérlettől sok ember részéről. Én akkor fogom meggondolni, hogy saját lakást/házat vegyek, amikor legalább a 70%-át le tudom rakni készpénzben úgy, hogy legalább 6-8 hónap tartalékom is marad, és olyat tudok venni, ami tényleg tetszik. Ha 40 leszek, akkor, ha 50, akkor. Bár őszintén ha már van 8-10 millióm, inkább fialtatom tovább, a hozam fizeti az albérletemet, és van bőven megtakarításom is. Nekem egyáltalán nem hiányzik egy saját lakás, így teljesen mobil is vagyok, ha holnap timbuktuban kell dolgozni, akkor már ma összecsomagolok. Ma a röghöz kötöttség számomra több hátránnyal jár mint előnnyel.

(#48) Chaser válasza tildy (#42) üzenetére


Chaser
titán

Ha visszafele fordult volna a kocka és a frank mondjuk most 50ft lenne vajon a bankok hány ft-nál verték volna a Parlament kapuját, hogy ennyebennye' ;] Persze, hogy nem jótékonysági intézmények, de fordított helyzetben ugyan mi lett volna?

szerk: vhunor: Te európai gondolkodású vagy, sokan meg nem:D Nemrég épp erről volt szó nálunk, mért depressziósak az emberek. Valaki kb ezeket mondta el, a magyar ragaszkodik az 50-100 nm2-éhez, a német meg albérletben lakik és nem fáj a feje a lakással együtt járó miatt. Persze ez így nagyon általános, de van benne valami.

[ Szerkesztve ]

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#49) vhunor válasza Chaser (#48) üzenetére


vhunor
őstag

Semmi nem lett volna, mert a bankok frankot vettek, hogy frankhitelt adjanak, ha lefele mozog az árfolyam, mindenki törleszt, mindenki boldog. Max. tömegesen megrohanták volna az emberek őket, hogy devizára váltsák a forinthitelüket.

Lehet, de inkább élek így, mint attól rettegve, mikor viszik mindenemet.

(#50) Nkboy válasza Chaser (#48) üzenetére


Nkboy
senior tag

Mindenki a némettel, meg az osztrákkal példázódik. Mi sem felfogásban, sem életszínvonalban, sem másban sem hasonlítunk rájuk. Húsz év múlva, meg száz év múlva is meglesznek a különbségek.

[ Szerkesztve ]

A fekete kormánylégzsák a bézs utastérben felér egy őszinte vallomással

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.