Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) Ringman válasza föccer (#50) üzenetére


Ringman
nagyúr

na ez nekem új.

nem törvényellenes ez egyébként? hogy dolgozol és nem kapsz ellenszolgáltatást érte?

(#52) DeFranco válasza Ringman (#51) üzenetére


DeFranco
nagyúr

Nem. Sőt, mondok más is, sok szakmánál te fizetsz, hogy elmehess gyakorlatra. Jobb helyekre, jobb mesterekhez ez elég gyakori.

(#53) Huma


Huma
addikt

Az ilyenek miatt (is) akarok végleg eltávozni nyugatra. Itt az ember megszakadhat a munkában, akkor sem jut előrébb. Teljesen ellehetetlenítik a népet. :(

Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

(#54) Ringman válasza DeFranco (#52) üzenetére


Ringman
nagyúr

tisztában vagyok vele
attól, hogy papíron pl az ügyvédi iroda fizet a jelölt után járulékot, pedig valójában azt a jelölt fizeti, az szokás, de attól még nem jogszerű pl.

(#55) tildy válasza Dany007 (#45) üzenetére


tildy
nagyúr

NApkozben nem igazan tudok netezni, leven prgoz melo van, hataridokkel. Rengeteget tanulok itt, es veletlen sem akarom, hogy lustanak tartsanak.

Baba meg nem jon, hamarosan megyunk Gorogorszagba nyaralni, segitem es egyengetem a frissen kijott ismeroseim utjat, hirtelen ennyi.

Ringman az attol fugg: nekem a Mavinformatikatol nem jott fizu az 1 honapos szakmai gyak idejen. Viszont kooperativ kepzesben a Pannontol igen.

Kokkantas: ha szerinted az a 4 het semmi, akkor abbol tuti nem lehetett volna otdk kulondijam. De lett. Es olyan projekten dolgoztam, amit imadtam,kesobb a diplomamunkamhoz is felhasznaltam az ott tanultakat.

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#56) Dany007 válasza tildy (#55) üzenetére


Dany007
veterán

Csak nem telefonról írsz :D Hát jó, elfoglalt vagy. És jó utat.
A többieknek valós segítségről, meg az egészről írhatnál bővebben. Érdekelnének a részletek. :)

Üdv.

(#57) Ringman válasza tildy (#55) üzenetére


Ringman
nagyúr

építőmérnöki karon kb mindenki kapott fizetést a köt. szakmai gyakorlatért.

én a Swietelsky-nél voltam egyébként.

(#58) föccer válasza Ringman (#57) üzenetére


föccer
nagyúr

Aki nálunk van, az pénzbeli fizetségen nem kap. Viszont az aki hozzánk jön kb 10^6x több ismerettel távozik az egyetemről, a betontechológiát tekintve, mint aki nem nálunk tölti a gyakorlatát. Aki ebben a szakmában a kivitelezési irányt választja, annak kötelezővé tennék legalább 1 ilyen hónapot, mint amit nálunk eltöltenek a gyakornokok. :K

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#59) Polllen válasza Huma (#53) üzenetére


Polllen
nagyúr

Ez csak részben igaz. A posztban szereplő hölgynek nem sok választása van, a fiataloknak még van. Itthon is.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#60) sketchifun


sketchifun
senior tag

Höhö.
Ma jól jártam úgy érzem.

Igaz, hogy túlóráztam 2 órát amit nem számolnak el ugye.

De ki vagy be, esetleg ki és be is pakoltam 20 autót. Nem volt meló, így besegítettem.
Kerestem 13 ezer forintot, volt aki csak 500-at adott, volt aki 1000-et. Tehát a napi bérem megállt 18-ba, és nem is szakadtam meg abban, hogy Jet-tel lepakoltam meg felpakoltam pár autót. :DDD

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#61) Geri Bátyó válasza D1Rect (#33) üzenetére


Geri Bátyó
őstag

Minden ügyvédi irodánál ez a helyzet. Az asszisztens végzi a munka javát és le sem sz@rják!

A saját céget hogyan gondoltad? Jogi asszisztens vállalkozás keres kiszolgálásra váró ügyvédet? :DDD

(#38): Nem tudom, hogy más cégeknél hogyan van, de én a volt munkahelyemen 3-4 nap alatt kitermeltem a fizetésemet járulékostul, mindenestül. A "maradék" 17-19 munkanapban meg a főnökeim zsebét tömtem.
Már szinte sajnálom őket, hogy a 160K fizetésemen felül még egyszer ennyit ki kellett fizetniük, miközben 1.5-2 millát kerestem nekik havonta! Adózás, költségek, stb. után alig marad fél milla! :O ;]

(#40) tildy: Engem sem érdekelne a főnököm fizuja, ha a sajátomból meg tudnék élni. Illetve, mivel fél éve munkanélküli vagyok ez teoretikus.
Ugyanakkor elkeserítő, hogy kapnék munkát, nettó 80-90K-ért, de az a lakástörlesztésre és a rezsire sem elég. A főnök meg azon problémázik, hogy az A7-es Audi egyedi fényezésére 3 hetet kell várnia! :(((

[ Szerkesztve ]

"Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

(#62) Dany007 válasza Geri Bátyó (#61) üzenetére


Dany007
veterán

Egyetértek. Bár azért azt meg kell jegyezni, hogy a munkaadó dolga, hogy munkát találjon neked. Lehetsz te akármilyen jó szakember ha nincs munkád amin dolgozhatsz semennyit se fogsz tudni termelni.

Én ezért se alapítanék céget soha az életben. Nem lehet még csak megközelítően se megmondani, hogy az adott régióban adott körülmények között mekkora kereslet lesz arra a munkára amire vállalkozást alapítok.

De amúgy tényleg egyetértek. Általában én is egy hét alatt kitermelem a fizetésem kompletten, plusz a rezsi rám vonatkozó részét is. Persze ez munkától függ, van hogy egy nap alatt a többszöröse is megvan.
Én is úgy vagyok vele, engem se érdekel a főnök fizetése ha az enyém csak annyi lenne amiből kellemesen megélünk. De nem az. Ráadásul rendszeresen hallom a siránkozását miszerint mennyire szarul is megy a cég, meg mennyit kell ide-oda befizetni és hogy milyen szar meg így meg úgy... De közben azért csak megvan az újabb terepjáró, csak elmennek 4x nyaralni csak felépített egy kisebb palotát... stb...

Mert keressen többet a főnökség nyugodt szívvel. Ki nem sz...ja le? De akkor keressek legalább én is annyit, hogy normálisan megéljünk belőle. Főleg ha már látom, hogy mennyi pénzt is hoz a munkám. Mert ez igazából országos szinten is probléma, hogy egyre nagyobb a szakadék a jómódú, gazdag és az éppen hogy megélni tudó emberek között.

(#63) DeFranco válasza Dany007 (#62) üzenetére


DeFranco
nagyúr

Na látod, ez* tényleg valós probléma. A tőkés munkaadó réteg és a munkavállaló réteg közötti olló tényleg egyre szélesebb, és ebbe a folyamatba tulajdonképpen belenyúlni sem nagyon lehet. Ez úgy "alakul magától" nyilván sok más tényező függvényében, azok hatására, de hogy ez a folyamat hogy fog megállni, vagy visszafordulni, az most elég jó kérdés.

Ezért is kell most nagyon észnél lenni, és teljes erővel taposni, hogy kint maradj a szarból, mert most ahhoz hasonlóan nagy a katyvasz, mint a rendszerváltás idején volt. Az más volt, ne keverjük ide, de a zavar és a felfordulás akkora. Ha most valaki lecsúszik, az ott is marad, nagyon kell vigyázni.

*szemben a sok marhasággal, amit más topicokban, más témáknál összehord pár korlátolt

[ Szerkesztve ]

(#64) tildy válasza Geri Bátyó (#61) üzenetére


tildy
nagyúr

Nem tudom, ez engem akkor sem tudott izgatni, amikor fillerekert dolgoztam anno penztaroskent. Ha pedig ennyire jok vagytok, lehet erdemes vallalkozas inditasan elgondolkodni. Komolyan es segitoileg mondom.

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#65) D1Rect válasza Geri Bátyó (#61) üzenetére


D1Rect
félisten

Az ügyvédi irodánál szerintem a munka egyik legnagyobb feladata a "presztízs" felépítése és a megfelelő kapcsolati tőke összevadászása.
Ez az ami a "nehéz" és ezért ő keresi a "nagylóvét".

Ha tényleg 1 hónap alatt előállítasz 2-3mFt ellenértéket akkor nem értem miért nem a saját zsebedet tömöd. Még ha sz@rul is megy az első 1-2 évben és csak 600K-t termelsz havonta abból is megmarad 200-300.

(#66) Geri Bátyó


Geri Bátyó
őstag

(#62) Dany007; (#64) tildy; (#65) D1Rect: Megpróbálok egyszerre válaszolni mindegyikőtöknek.
A probléma az, hogy geológusnak tanultam, de a suliban tanítottak földmérést (geodézia) is és nekem ebben a szakmában sikerült elhelyezkednem. Papírom ugyan nem volt róla, de annyira azért értettem hozzá, hogy (kuli)munkát kapjak. Az évek során viszont annyira beletanultam a szakmába, hogy földmérő-ingatlanrendező mérnök szintű munkát végeztem. A legutóbbi munkahelyemen én tanítottam be (a normál munkám mellett) a frissen végzett technikus és mérnök(!!!) kollégákat! Mégis, amikor leépítésre került sor, engem hajítottak ki elsőnek!
Mivel nem ez a végzettségem, ebben a szakmában csak ismeretségi alapon kaphatok munkát.

Ezek mellett van egy Bt-m. 3 évig a saját cégemben dolgoztam (2006-2009). Olyan közműtervezők terveit digitalizáltam, akik nem használnak számítógépet (meglepően sok ilyen van) és nem is ment rosszul, de jelen gazdasági helyzetben minden ilyen jellegű beruházást leállítottak (szennyvíz-elvezetés, csapadékvíz-elvezetés, hulladéklerakó-bővítés) és ez korábban elképzelhetetlennek tűnt, mert mindegyik környezetvédelmi beruházásnak minősül, amit az EU nagyon komolyan vesz!
Most mégis cégek tucatjai mennek csődbe, akik erre építették az életüket. Tervező, kivitelező, lebonyolító területen egyaránt.

"Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

(#67) D1Rect válasza Geri Bátyó (#66) üzenetére


D1Rect
félisten

Csináld meg a papírt!
Komolyan, estin-levelezőn-távoktatásban-postagalamb segítségével-akárhogy.

(#68) Kassadin válasza Polllen (#59) üzenetére


Kassadin
addikt

Ezt annyiban módosítanám, hogy attól függ, mit tanulsz és milyen szektorban fogsz dolgozni.

Csak azt nem értem, hogy ha nem vagy diplomás mérnök/pénzügyes stb., akkor miért nem kapsz "kielégítő" fizetést. Egy pék vagy ápoló mivel kevesebb, mint egy diplomás ember? Mindkettő szakmában ugyanúgy lehetsz profi. Hogyan lehetséges, hogy nyugaton őket is megfizetik olyan szinten, hogy megtudjanak élni tisztességesen? Tudom, az ultimét válasz: szegény ország vagyunk. :U

(#69) MongolZ válasza Kassadin (#68) üzenetére


MongolZ
addikt

A fizetéseknek nem a profizmust, hanem az előállított pénz értékét kell(ene) tükröznie. Míg egy pék előállít naponta mondjuk 25e Forint értéket, addig egy mérnök (vagy akárki más) ennek többszörösét is (de kevesebbet is).

Ha mindenki ennyire fel van háborodva a saját és a főnöke fizetésén, tessék céget alapítani! Mondom ezt úgy, hogy én is a fallosz rossz oldalán vagyok...

Valaki emlegette a kezdő(?) programozó fizetést, ami "sajnos" 3-400 bruttó... Na, hát elárulom, hogy jópár év gyakorlattal, két műszaki diplomával, 1 nyelv műszaki, tárgyalóképes ismeretével és további 3 nyelv alapfokú ismeretével nem kapok ennyit, a Dunántúlon... Bocs, ha most széttörtem néhány téveszmét...

[ Szerkesztve ]

(#70) Geri Bátyó válasza MongolZ (#69) üzenetére


Geri Bátyó
őstag

Kicsit napirégészkedtél (bocs :) ), de nem tudok nem reagálni.

Részben azért, mert el vagy tévedve a pékekkel kapcsolatban. A sógorom pék (igaz, már más területen dolgozik), így bizton állíthatom, hogy az általad írt 25K-nál jóval többet termel ki naponta (úgy kb. 3-4-szeresét) és ezt stabilan, minden nap, mert kenyérre mindig szükség van. Igen, hétvégén is!
Ellentétben egy mérnökkel, aki van, hogy semmit sem termel és a hétvégéi (általában) szabadok.
Viszont, szerinted mit enne a mérnök, ha nem lenne a pék? Meg a hentes! És mit csinálna, ha nem ülne napi 12 órában a pénztár mögött senki? Valamint, ha út közben vizelnie kell és nincs a vécésnéni? És ha nincs az utcaseprő, hogy felszedje azt a szemetet, amit a "mérnökúr" lazán eldobál?
Szerintem mindenki megérdemli, aki jól és becsülettel végzi a munkáját, hogy meg tudjon élni a fizetéséből.
Én a helyedben nem becsülném le a vécésnénit sem, mert ő takarítja el az az "értéket", amit te létrehozol! :DDD

Cégalapítással kapcsolatban már írtam korában.

Én is ismerek pár programozót a Dunántúlon. 300-600K nettót keresnek, 1 diploma, 1 nyelv, több éves gyakorlat. Esetedben 3 lehetőséget látok:
1. Olyan környéken dolgozol, ahol nincs sok lehetőséged.
2. Túlképzett vagy (ezt az indokot hogy utálom a munkáltatók részéről) és ezért nem kapsz jobb munkát.
3. Valamit nagyon rosszul csinálsz.

"Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

(#71) tildy válasza Geri Bátyó (#70) üzenetére


tildy
nagyúr

Ez azert mar valtozik. Mi sokszor mernoksegunk ellenere itthon sutunk kenyeret, a penztarnal onkiszolgalonal fizetunk. Szemetet a kukaba dobjuk ( majdnem meg is verettem magam, mert masra is raszoltam emiatt) .

A programozassal kapcsolatban, Budapesten , mikor ott dolgoztam SOSEM erte el a fizum a brutto 300-600k-t.

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#72) Geri Bátyó válasza tildy (#71) üzenetére


Geri Bátyó
őstag

Nyilvánvaló, hogy kissé sarkítottan fogalmaztam, de azt akartam érzékeltetni, hogy az "előállított érték" nem mindig pénzben mérhető!

Haveri körben vannak páran, akik hasonló munkakörben dolgoznak, de pénzről nem szoktunk beszélni.
Azt viszont látom, hogy egyikük lakás és autóhitel mellet konditerembe és masszíroztatni jár, évente 6-8 koncertre elmegy (8-20K darabja), külföldön nyaral, mindezek mellett jól megél és még komolyabb összeget félre is tud tenni. A másik házépítés és másoddiploma mellett gyereket vállalt. A harmadik gondol egyet és azt vesz, amit akar (legutóbb egy 1200-as honda CBR-t). Egyikük sem vezető beosztású.

"Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

(#73) MongolZ válasza Geri Bátyó (#70) üzenetére


MongolZ
addikt

Ha érdekel a téma, akkor miért ne? :) Várjak addig, amíg valaki újra feldobja? :)

Tekintsünk el attól, hogy hasraütésszerű számokat írtam... Egy mérnöknek nehéz látni a munkájának gyümölcsét. Pl. azt miben fejezed ki, hogy pl. kiadott egy árajánlatot, ami a vevőnek tetszett, megrendelt belőle X mennyiséget és ezért a cégének van munkája? Vagy, hogy pl. kitalált egy másik, egyszerűbb és gyorsabb eljárást (van ilyen...), amivel mondjuk ugyanannyi idő alatt 1.5x annyi termék állítható elő?
Egyáltalán nem lebecsülésről van szó, csak egyszerűen arról, hogy minden munkának megvan az ellenértéke - amit viszont nehéz meghatározni.

Iparosodott környéken dolgozom, a munkanélküliségi arány 8.7% (tavaly 9.3% volt), ami nagyon rossz, a válság előtt 3.4% volt (talán a legjobb az országban). Menetelek előre a langlétrán, gyakorlatilag ez tart itt (meg a jövőre lejáró tanulmányi szerződésem), sőt, már hallottam olyan pletykát is, hogy áttesznek másik osztályra elég magas beosztásba, amiért azért ittmaradnék még 2-3-4 évig... na nem azért, mert olyan rendes vagyok, hanem mert egy másik munkahelyen ugyanazért a beosztásért már sokat kapnék :)
Jelenleg is ajánlanak munkákat, volt olyan, ahol 2x annyit adnának, viszont egy beosztott, szinte előrelépési lehetőség nélküli munka lenne (természetesen multinál)... na, hát akkor inkább maradok is és tanulok, edződök, még van mit... Plusz nem utolsó szempont, hogy 10 perc sétára van a munkahely... (sőt, talán a legfontosabb) Van olyan volt osztálytársam, akinek én írtam meg a CNC házijait, mert ő nem ért hozzá (utolsó évben egyetemen!), erre elhelyezkedett automatizálási mérnökként br. 450-ért... azóta karbantartó mérnök lett (nem tudom, hogy miért), ahol annyi a dolga, hogy megrendeli a karbantartáshoz szükséges szerszámokat és eszközöket, plusz megszervezi a munkákat... hát, akkor inkább maradok itt kevesebbért.

Sose nézd, hogy ki mire költött, nem tudhatod, hogy mennyi a hitel, mennyi az örökség, és ha mégis mondanak valamit, az sem biztos, hogy igaz. Én is felújítok meg építek, de családi háttér nélkül ezek nem mennek, hitel szerencsére nincs - és ha minden jól megy, akkor nem is lesz.

tildy: Ez marha ellenséges lesz és csak az egóm mondatja: a programozók nem mérnökök (még ha az angol megnevezésben az is van)

(#74) tildy válasza MongolZ (#73) üzenetére


tildy
nagyúr

A villamosmernok miota nem mernok? :P Ez is az lett :U :P
Update: ket diplomam van. Igaz , hogy a mernok informatikusihoz all a szakmam kozelebb, de ettol meg ott a zsebemben a villamosmernoki is.

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#75) Huma válasza Geri Bátyó (#70) üzenetére


Huma
addikt

Teljes mértékben egyetértek ezzel a hozzászólással.
Mindenki megérdemli hogy a munkájáért megfelelő fizetséget kapjon. Jelenleg viszont nem ez a helyzet. Ugyanis a szakképesítést nem ill. alig igénylő munkáknál (pl építőipar, segédmunkás) elég gyér a fizetés. Nyugaton megbecsülik a kétkezi munkást, de nálunk nem.

Azért én egyszer megnézném a sok irodistát, hogy mit csinálna ha nem lenne egyetlen egy kétkezi munkás sem akinek köszönheti az ételt, a ruhát, a házát, az autóját, az összes holmiját, meg kb mindent.

Az az igazság, hogy a bérezés nem áll arányban a megtermelt értékkel.

[ Szerkesztve ]

Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

(#76) MongolZ válasza Huma (#75) üzenetére


MongolZ
addikt

tildy: Nem tudtam, visszaszívom.

Huma: Egyszer megnézném, hogy mit csinálna a sok kétkezi munkás, ha nem lennének "irodisták". Akiknek köszönheti a szervezést, kommunikációt, szellemi hátteret, fejlesztéseket, szabályok, szabványok, törvények ismeretét, stb.

[ Szerkesztve ]

(#77) DeadMeat válasza MongolZ (#76) üzenetére


DeadMeat
veterán

Le lehet nézni a kétkezi melóst, de a képlet visszafele is igaz... Megnézném az irodistákat, a melósok nélkül.Hiába tervezik meg szépen a dolgokat, a menetrendet,ect ha nincs aki végrehajtja....
MErt számomra semmivel nem különb a tervező mérnök, aki megtervezi papiron a házam, mint a kőműves aki felépíti nekem.. egyik sem tud meglenni a másik nélkül. Csak sajnos aki kicsit feljebb van a "ranglétrán" lenéz minden alatta lévőt kis hazánkban... Természetesen tisztelet a kivételnek, sajnos nem sokat ismerek..

Mar a jovo sem a regi; Powered by beer and crisps!

(#78) Crystalheart válasza DeadMeat (#77) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Nekem minden jó szakember különb a másiknál, csak mind másban. Hülyeség, hogy "egyik sem különb", az emberek nem egyenlő képességekkel születtek. Mindezen túl azonban mégis meghatározza az úgymond "értéküket", hogy a világon, vagy legalábbis a régióban mennyien képesek elvégezni azt a munkát. Építészmérnöknek sokkal kevesebb ember válik be, mint kétkezi munkásnak, és sokkal többet is kell hozzá tanulni; építőművész pedig... nos, rég nem látott már a világ igazi, értékes építőművészt. Ez nem azt jelenti, hogy egyiket vagy másikat le kellene nézni, mert ha jól végzi a munkáját vagy hivatását, megbecsülést érdemel.

[ Szerkesztve ]

(#79) DeadMeat válasza Crystalheart (#78) üzenetére


DeadMeat
veterán

Persze, szép világ is lenne, ha mindenki csak diplomás mérnök volna, nem is tudna működni semmi.Az építész és kőműves csak egy példa volt.Amire ki akartam lyukadni, hogy mindkettőnek szüksége van a másikra a munka (egy adott akármilyen munka) elvégzéséhez. Mert hiába jó a terv, időben megvannak a hozzávaló alapanyagok, ha kókány a melós, nem ért ahhoz amit csinál.Fordítva is igaz. A jó szakembert meg kell becsülni, legyen az irodai dolgozó, vagy kétkezi melós. Mindkettőre szükség van.Így értettem a nem különböt.Sajnos ezt sokan elfelejtik.
Tapasztalatból beszélek, tudom milyen az amikor a kedves főnök, aki elméletben Über szakember, vágja az adott témát, naprakészen olyan utasítást ad ami fizikailag kivitelezhetetlen.Elméletben jó, gyakorlatban nem.Oldjuk meg :)
Vagy egy másik példa alvállalkozó hozza az embereit, minőségi hegesztés kellene, a terhelése az adott résznek óriási.Megyek ellenőrizni, már attól sírva fakadok, ahogy tartja a berendezést, a munkáját meglátva egyenesen megáll a szívem.Kérdem tőle mit csinált eddig? (~50 éves lehetett a pali) Válasz: 20 éve kertész, csak most kirúgták és kellett a munka.A vállalkozó nem kérdezte tud-e, ő nem mondta, hogy nem tud hegeszteni... De legalább olcsó munkaerő.. Minden szépen meg volt, rajzok, eszközök alapanyag, ect a vége még is az lett, hogy bírt 3 napot üzem közben és csinálhattuk újra az egészet.. Valakinek megérte :U

Mar a jovo sem a regi; Powered by beer and crisps!

(#80) MongolZ válasza DeadMeat (#77) üzenetére


MongolZ
addikt

Ha visszaolvasol, akkor láthatod, hogy én csak tükröt tartottam az előttem szólóknak, nem mondtam, hogy akármelyik is feljebbvaló lenne - ezt a beosztásomban nem is tehetem meg. Sőt! (Bár tény, hogy főleg a sok multinak és a túl sok diplomásnak köszönhetően ez az alap hozzáállás.) Mindenkitől sokat lehet tanulni (és az sosem szégyen), még az egyszerű söprűstől is, csak meg kell látni a lehetőséget. Mindenki függ a másiktól, ha valaki a műhelyben elront valamit, az ugyanúgy kihat az irodistákra, mint amikor az irodisták rontanak el valamit és azt megérzik a műhelyben. Sajnos ezt nem látja a többség, ezért hiszik azt, hogy a másik nem csinál semmit, amíg ő kigürizi a belét. Soha nem fogjuk megtudni azt, hogy mi lenne akkor, ha a látszatra semmi munkát nem végző ember egyszercsak nem jönne be többet. Lehet, hogy semmi nem történne, de lehet, hogy hatalmas káosz lenne. Nem szabad a másikat lenézni, főleg nem azért, mert azt csinál, amit.

#79: Hopsz, látom azért egyetértünk :)

[ Szerkesztve ]

(#81) Huma válasza MongolZ (#80) üzenetére


Huma
addikt

Én tudom, hogy fontos a szellemi munka is, de ahogy azt már felettem is leírták gyakran kicsit túlértékelik magukat az azt végzők. Nem akarok most általánosítani, de ez nagyon gyakori eset. Csak abba nem gondolnak bele, hogy a kétkezi munkásnak köszönhetnek kb mindent és nem értékelik, hogy olyan melót végeznek ezek az emberek amit ők akkor sem végeznének el, ha korbáccsal vernék őket.
És ehhez még hozzájön az, hogy nagyon alulfizetettek a fizikai munkások. Egy fizikai munkás 50 évesen gyakran már kész roncs. És ezt egyáltalán nem fizetik meg.

Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

(#82) Crystalheart válasza DeadMeat (#79) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Oké, ez evidens, csak na, azért az kemény volna, ha az építész meg a kőműves ugyanakkora fizetést kapna, volt ilyen is, de azt a kort inkább nem kérem. Egyszerűen nincs egálban a két munka tanulási igénye. A kétkezi munkások fizetése persze nyugaton (pár helyen keleten is) reálisabb, de ott az irodistákat még-még jobban megfizetik.

De igazából kár ezen filózni, mert mindent csak a piac áraz be. Csuda tehetséges művészek kallódnak, míg tehetségtelen kontárok műveit kiadják, és vezetik az eladási listákat. Egyre-másra kapják a megbízást az unalmas modernista építészek, míg aki Ybl-höz méltó lenne, inkább el sem megy építésznek, mert úgysem kapna megrendelést. Ésatöbbi... Beszélhetünk-e akkor hasznosság-alapú bérezésről?

[ Szerkesztve ]

(#83) Huma válasza Crystalheart (#82) üzenetére


Huma
addikt

Nyugaton az itteni bér kb nyolcszorosát keresik a fizikai munkások.
A fizetéseket nem is a hasznosság szabályozza, hanem az hogy milyen könnyen pótolható valaki. Egy fizikai munkás könnyen pótolható ezért ha valakinek nem tetszik a kevés pénz akkor rögtön találnak 10 másikat a helyére. A fizikai munkás csak egy szerszám aminek kényszerűségből csurgatni kell egy kis pénzt. Legalábbis nálunk kb csak ennyibe nézik őket.

Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

(#84) Crystalheart válasza Huma (#83) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Na és miért könnyen pótolható? Egyrészt mert aránylag könnyű megtanulni a munkát és így sokan képesek is rá, míg egy elméleti szakember munkáját sokkal nehezebb, vagy ha könnyű is, csak kevesen képesek rá. Amiként az arany értékesebb a vasnál, hiába gyöngébb az arany és hiába létfontosságú a vas, úgy az elméleti munkás is - általában - értékesebb a fizikai munkásnál. Másrészt, és ez az, ami végtére is a rossz béreket indukálja, ha nagy a munkanélküliség az adott szakterületen, akkor könnyedén találni olyat, aki akár minimálbérért is megcsinálja.

(#85) MongolZ válasza Huma (#83) üzenetére


MongolZ
addikt

Alapvetően egyetértünk, viszont vedd figyelembe azt is, hogy mekkora különbség van egy fizikai dolgozó és mondjuk a 2-vel felette lévő, már irodista ember felelőssége között. Ha egy tárgyaláson xy valamit rosszul csinál (elszámolja, bunkó, akármi), a vevő nem vesz és a műhelyben nincs munka. Egy darab rontás miatt. A fizikai dolgozó a műhelyben: elront egy terméket, hát javítsuk ki/selejtezzük le, csinálunk másikat.
Ettől függetlenül a kettő nincs meg egymás nélkül.

Crystalheart: Pontosan. Ettől függetlenül azt a fizikai munkást, aki becsülettel, jól dolgozik, megbecsülik és nem cserélik le (indokolatlanul).

[ Szerkesztve ]

(#86) Huma válasza Crystalheart (#84) üzenetére


Huma
addikt

Azért fizikai munkásnak sem alkalmas mindenki. Arról nem is beszélve, hogy egy síkhülye fizikai munkás nem épp leányálom. Több kárt okoz mint hasznot.
Nem tagadom, hogy sok olyan szellemi munka van amihez komoly tanulmányok kellenek. Viszont rengeteg olyan van amihez bőven elég lenne egy érettségi, de mégis diplomához kötik.

De amúgy a probléma gyökere az, hogy sokan nem emberként, hanem csak egy eldobható, pótolható eszközként tekintenek egy munkásra. Csupán annyi fizetést adnak neki, hogy ne menjen el máshová dolgozni. Az egész kapitalizmus a kizsákmányolásra épül. :(

Minden ember megérdemelné, hogy jól meg tudjon élni a fizetéséből. Függetlenül attól, hogy milyen munkát végez.

szerk:
Svájcban egy sima szalagmunkás (átszámolva) kb másfél millió Ft-t keres. Szóval van ahol megbecsülik a fizikai dolgozót. De van ismerősöm aki németben dolgozik gipszkartonosként és kb nettó 1 milliót keres.
Nyugaton egészen máshogy állnak a dolgokhoz.

[ Szerkesztve ]

Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

(#87) Crystalheart válasza Huma (#86) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Nem releváns, hogy nyugaton mennyit keresnek egyes szakmákban, inkább az a lehangoló, ha a keleti blokk országai is leköröznek bérekben.

(#88) MongolZ válasza Huma (#86) üzenetére


MongolZ
addikt

Nyugat: Azt tudod, hogy mondjuk Németországban mennyibe kerül az élet? Mert az egy dolog, hogy mennyit keresnek, viszont valahol lakni is kell. Ott alapvetően az albérlet a jellemző, és ahhoz, hogy albérletbe mehess, először regisztrálni kell (~1000 EUR), majd pengethetsz havonta, nem is keveset. Ott egy lakás, vagy ház ára közel tízszerese az itthoninak. Ismerősömék a frankfurti reptér közelében (légifolyosó alatt) építettek házat, csak a telek volt átszámítva 65 mFt. 4 éve, amikor voltam kint nálunk, már majdnem befejezték a 150 m^2-es házat, de 160 mFt fölött jártak...
Másik történet: ismerősömék fiai Angliába mentek dolgozni, megy a szöveg, hogy fúú, micsoda élet, halálra keresik magukat, kéthetente focimeccset néznek stadionban, bulik, stb... mikor hazajöttek, a szüleiktől kértek repülőre kölcsön pénzt... Munkatársam lánya Németországban dolgozik, apja támogatja havi fixszel és kevesli... Ott sincs kolbászból a kerítés.

(#89) DeadMeat válasza MongolZ (#88) üzenetére


DeadMeat
veterán

Igaz, hogy nem releváns, mennyit keres a nyugati szakmunkás, de az elv, hogy az esélyt megadják egy "utolsó" munkásembernek a normális élethez.Amihez sajnos nyugaton is kell a pénz.A gyárban a szalag mellet dolgozó emberrel a főnöke nem beszél úgy, mint egy darab "szarral", jó munkáért nem a normát emelik meg az épp elért szintre, hanem megdicsérik, esetleg pénzjutalmat is kap érte.Idehaza sajnos inkább az előbbi a jellemző.. Mert szerintem meg tudnák oldani máshogy is, csak rájöttek, hogy az elégedett munkás kicsivel talán jobban is dolgozik.Idehaza, viszont max. azt vágja a fejéhez a főnök, hogy sorban állnak a kapunál, nem tetszik el lehet menni.Kint normális érdekképviselet is van a dolgozóknak, akik ténylegesen az ő, nem pedig a munkáltató érdekeit nézik.

Odakint nem kötik magukat röghöz az emberek, nem építenek házat, csak a "gazdagok", mindenki más bérel.Ha kapnak egy jobb ajánlatot munka ügyben mérlegelés után pakolják a famíliat és költöznek.Idehaza nagyon kevés esetben költözik a delikvens a munkahely miatt.Inkább ingázik órákat. Édesanyám tesco dolgozó, szokta mesélni honnan járnak be emberek.. 2-3 óra alvás jut egy napra, mert nincs közlekedés, fél háromkor kel, 8-kor kezd, 16 óráig meló, a busz este 8-kor indul haza.Mire hazaér 10-11 óra... Amikor megkérdik miért nem költözik közelebb fel van háborodva.. Nem egy ilyen esetet mesélt, bár ez volt a legdurvább.

Sok ismerősöm dolgozik nekem is Angliától, Ausztriáig, nem azt mondják, hogy nagy lábon élnek, de jó érzés a hónap végén ha még telik kajára is akár... Dolgozni mindenhol kell, sehol nincs kolbiból a kerítés.De aki okosan gazdálkodik a kinti minimálbérből is megél, ha nem is jobban, mint itthon, de szvsz nem mindegy, hogy a hónap végén marad-e valamennyi pénzecske a buxában, vagy sem. Persze aki ész nélkül szórja a pénzt kint sem tud eleget keresni :)

Aztán lehet csak én látom furán a dolgokat. :DDD

[ Szerkesztve ]

Mar a jovo sem a regi; Powered by beer and crisps!

(#90) MongolZ válasza DeadMeat (#89) üzenetére


MongolZ
addikt

Ha nem is ennyire végletesen, de van igazság abban, amit mondasz. Sajnos az a helyzet, hogy mi alacsony bérű ország vagyunk és az a dolga minden egyes munkásnak, hogy eltartson egy nyugati munkást... Hány olyan történetet hallani, hogy nyugatról, mondjuk Dániából áttelepül egy gyártósor, ahol mondjuk előállítottak 800 db terméket egy műszakban, itthon meg kevesebb munkással előálíltanak 1200 db terméket ugyanannyi idő alatt... és mellesleg azért fizetnek még legalább 1 szellemi dolgozót ("mérnököt"), hogy csökkentsék a normaidőket, a sor mellett állva stopperrel a kezükben, minden egyes másodpercért megküzdve...
Az igaz, hogy nagyon sokan hajtogatják, hogy "nézd meg, mennyien állnak a kapu előtt", de ezek az emberek néhány éven belül eltűnnek a süllyesztőben. (Viszont tény, hogy bizony sajnos vannak olyan emberek, akivel csak és kizárólag ilyen hangnemben lehet beszélni, egyébként nem érti meg, hogy dolgozni vették föl és nem a fél sihtet átdumálnia...)

[ Szerkesztve ]

(#91) Crystalheart válasza DeadMeat (#89) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Mondjuk az is egy fura világ számomra, ahol szinte senkinek sincs saját háza. Én azért kötődöm ehhez a darab földhöz. Hacsak meg nem gazdagszom annyira, hogy brahira lehessen több ingatlanom is, egyszer eladom, mert ritka gyönge, homokos a talaj, de addig is kötődöm hozzá, és utána is néha ránézek majd a házra, amit felépítettünk, és ahol ennyit küzdöttünk. Ha költözik az ember, elhagyja a közösséget is, ahol addig élt, el a szomszédokat, a települést, az iskolát...

Persze hozzátartozik az igazsághoz, hogy a pesti polgárság zömmel szintén bérpalotákban élt annak idején.

[ Szerkesztve ]

(#92) DeadMeat válasza Crystalheart (#91) üzenetére


DeadMeat
veterán

Igen, nálunk ez társadalmilag elfogadott, ott viszont nem kötődnek annyira a fix helyhez.Valahol megértem, mennek a munka után.Megtenném én is, ha volna alternatíva :B

Mar a jovo sem a regi; Powered by beer and crisps!

(#93) tildy válasza MongolZ (#76) üzenetére


tildy
nagyúr

Semmi gond, nem volt kiplakatolva a homlokomra :B ;)

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#94) MongolZ válasza Crystalheart (#91) üzenetére


MongolZ
addikt

Hja, én sem tudnám elhagyni a házat.... meg hát akkor hogyan is tartod a kapcsolatot a rokonokkal? Nyugaton egyszerűen sokkal lazábban a rokoni kapcsolatok. A véglet az USA, megházasodott kint egy ismerősöm, a párja évente 1x fölhívja a szüleit, Karácsonykor...

(#95) Crystalheart válasza MongolZ (#94) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Szó se róla, édesanyám rokonsága Baranyában él, és max. telefonon tartják a kapcsolatot, anyai nagyanyám meg Ercsiben, ő gyakrabban látogat fel. De ezek USA viszonylatban minimális távolságok, mondhatni egy kőhajítás. :D De akárhogy is, hazánkban sokkal később jött el a földtulajdonosok, parasztok birtokfosztása (nyugaton ugyebár az ipari forradalom idején a birtokosok kitették a parasztok jó részének a szűrét, hogy birkát tartsanak), a városi munkásokat leszámítva egészen a kommunizmusig a föld volt mindennek az alapja, nem csoda, ha kulturális alapja van az ingatlanhoz való kötődésnek. És ha megnézzük, az USA-ban a farmerek is ezt az elvet követik. A nyitja ez, az agrárvidékek jobban kötődnek a saját földjükhöz. (Az Ewingok is mit össze küzdenek Southforkért. :P)

(#96) MongolZ válasza Crystalheart (#95) üzenetére


MongolZ
addikt

Ez is igaz. Amerikában viszont még több a szabad föld, ami még senkié, mint Európában. Nem hiába tart az építő/bontóipar általánosságban úgy 5-8 évvel előbbre Európában :) Mi már rákényszerülünk arra, hogy sok területet újra felhasználjunk. Egyre értékesebbek lesznek a telkek, földek, bár most a válság miatt eléggé visszaestek, de vissza fog az még menni...

Már megint? :) Az eredeti sorozatot is csak "hallgattam", az újnál már azt sem csinálom :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.