Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

Neki (Michael Larabel) ismerték el a problémát:

https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Ryzen-Segv-Response

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#2) tlac


tlac
nagyúr

illetve natív Windows környezetben sem sikerült még reprodukálni

viszont windows alatt futtó wsl-lel, meg vmware-es linux-szal is állítólag már sikerült

(#3) Abu85 válasza tlac (#2) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Ezért írtam natív Windows környezetet. ;)

[ Szerkesztve ]

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#4) total90


total90
veterán

A pingvin soha nem szerette az AMD-s dolgokat.

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#5) alevan válasza total90 (#4) üzenetére


alevan
őstag

Inkább az, hogy pingvin közösségi cucc, a közösségben pedig az Intel procik jóval nagyobb részt harapnak ki a tortából, mint az AMD. Ergo nagyobb az esély, hogy a fejlsztők Inteles géppel rendelkeznek és nem fedezik fel az AMD hibákat.

"Ezért lovagol a pokolba a konzumer IT piac. A hülye igények... . Azt sem tudod, hogy mit akarsz de az jöjjon havonta frissités formájában."

(#6) tlac válasza alevan (#5) üzenetére


tlac
nagyúr

Ergo nagyobb az esély, hogy a fejlsztők Inteles géppel rendelkeznek és nem fedezik fel az AMD hibákat

a korábbi amd-s gépeken nem volt ilyen hiba

Abu85:

én meg azt, hogy "viszont" ;)

[ Szerkesztve ]

(#7) CPT.Pirk válasza tlac (#6) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ahogy Ryzen proci sem.

Abu85: na az ilyen alapos cikkeket szeretjük. :K

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#8) Madárpók


Madárpók
aktív tag

Már nem emlékszem, hogy hol olvastam, de elvileg volt valami power managementhez köthető bug, valami olyasmi, hogy bizonyos körülmények között az adott órajelhez képest túl alacsony feszültséget lőtt be magának és ezért instabil volt a proci, +10-25 mV fesz emelés megoldotta

(#9) Jack@l válasza Abu85 (#3) üzenetére


Jack@l
veterán

A WSL az natív... (lesz a szeptemberi update-el)

[ Szerkesztve ]

A hozzászólási jogosultságodat 2 hónap időtartamra korlátoztuk (1 hsz / 10 nap) a következő ok miatt: Az ÁSZF III 10/8. pontjának megsértése - trollkodás - miatt. Többször és többen is kértek már, hogy hozzászólás írásakor használd a linkelés funkciót, mert ennek elmaradása sokak számára zavaró.

(#10) b. válasza Abu85 (#3) üzenetére


b.
félisten

Korrekt, hogy megírtad a negatív részát is a dolognak.
Amúgy nem hinném, hogy ez annyira mérvadó hiba,de gondolom orvosolják hamarosan.

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#11) lev258 válasza total90 (#4) üzenetére


lev258
veterán

Ma már ez nem igaz. Ott tartunk, hogy az AMD videókárták támogatása jobb Linuxon, mint az Intel-é.
Ez a hiba pedig jó, hogy kibukott (komolyabb számításokra használt esetben), de a tipikus asztali felhasználók valószínűleg sosem fognak vele találkozni. Persze a javítás majd úgyis jön.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#12) F34R


F34R
nagyúr

A Ryzen meg mindig nem kapott teljes tamogatast kernel odalon es allitolag 4.13-ban sem lesz benne meg a thermal sensor sem.... a GCC 7.1 mar szinte az osszes utasitas keszletet tudja, de erdemes megfigyelni peldaul hogy 8.0 development kiadassal is csinalja-e ezt...

(#13) nemlehet válasza lev258 (#11) üzenetére


nemlehet
őstag

Csak az a baj, hogy szét lesz spammelve vele az internet. Már látom YT-n hogy több intel által (is) szponzorált streamer/vlogger tolja a videót erről. Tuti 100, hogy ez elő fog kerülni egyes intel fanboyok által minden Ryzen hír alatt az elkövetkezendő 1-2 évben.

Nokia 3310->3410->3100->6500 Slide(RiP Nokia)->Acer Liquid Metal ->Xiaomi Hongmi-> Xiaomi Redmi Note 3

(#14) lev258 válasza nemlehet (#13) üzenetére


lev258
veterán

Aki csak ilyenek alapján választ, az meg is érdemli.
Egyébként az Intel cuccokkal is voltak/vannak gubancok, arról is lehet videókat csinálni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#15) tlac válasza CPT.Pirk (#7) üzenetére


tlac
nagyúr

viszont ezek a procik visszafele kompatibilisek, tehát ami a korábbi gépen ment, az újon is működnie kellene

(#16) F34R válasza lev258 (#14) üzenetére


F34R
nagyúr

Most nem talalom, de gentoo topicban is volt egy post rola, hogy korabban volt az Intel korabbi CPU-ival is ilyen jellegu problema, csak azt nem vertek nagy dobra.

(#17) ttt válasza lev258 (#11) üzenetére


ttt
senior tag

Bár az Intel videokártya támogatásról nem tudok nyilatkozni, de az AMD-éről igen: katasztrofális. :W
A hozzáállásuk is f.stalicska, nem véletlenül hagyta abba még tavaly a gürizést a SUSE velük, dasztak rájuk, úgy, hogy elvileg koszorús támogatók, de hát a pénz ugye nem minden.

A cikkhez: Azért éreztem benne némi maszatolást. Komolyabb probléma ez annál, mint sem bagatellizáljuk el. Az meg külön szép, hogy a "korai példányok"-ra próbálják terelni. Kiadták? Ki. Akkor meg?

De ha tényleg sz.r az első/akármelyik széria, akkor tessék cserélni, szó nélkül. Ne pedig a tulajok "vegyék fel a kapcsolatot", ha ilyesmit tapasztalnak. Ha tényleg létezik ilyen, pontosan be kell határolni milyen sorozatszámtól - meddig fordulhat ez elő, ezeket tessék szépen visszahívni, önköltségen. (Azt ne felejtsük el, hogy mondjuk 1-2 év múlva használt piacra kerülhetnek ezek a darabok és akkor már nem biztos hogy az új tulaj úgy és arra használja, amire az előző) Szóval, ha mikrokód frissítéssel ez nem orvosolható, akkor cserélni illene.

(#18) lev258 válasza F34R (#16) üzenetére


lev258
veterán

Voltak ennél banálisabbak is az Intel-nél.
ttt: Le vagy maradva. A nyílt AMD támogatás már a felhőket súrolja (kicsit túlzok, de nem nagyon). Mind az AMD, mind a Valve komolyan fejleszti. A Catalyst-ot meg el kell felejteni. Ha akarsz róla beszélni, azt inkább Linuxos topikban tegyük.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#19) DraXoN válasza ttt (#17) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

szerintem a "vegye fel a kapcsolatot" alatt meg akarják határozni az esetlegesen hibás sorozatokat is...

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#20) ViZion


ViZion
félisten

Ha gyakori lenne ez a hiba, akkor azért nem fél évvel a megjelenés után derült volna ki. :U

Az ilyen jellegű hibákról egy saját tapasztalat: vettem egy kis NAS-t. Régi, de megfelel, főleg backup, egy custom FW került rá. Működik, mindenki boldog. Nemrég egy régi topikban találtam külön témaként, h egy fontos csomagot telepíteni kell, és valamit azzal "kioffolni", mert amúgy hiba lehet a hálózati kapcsolattal, lassul, stb... megtettem, semmi változás. Ha volt is ez a hiba, nálam nem jött elő, ill. nem befolyásolta annyira, h észrevegyem. Gondolom ez a bug is ilyesmi, ha nem mondják, akkor userek nagy része soha nem találkozna vele. De jó, h kiderült, majd pecselik.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#21) tlac válasza ViZion (#20) üzenetére


tlac
nagyúr

már pár hónapja jelezték az amd-nek, hogy valami zűr van, most jutottak el eddig

(#22) Jester01


Jester01
veterán

Előfordul, hogy valami hiba csúszik a procikba ugye, de ha csak rosszul skatulyázták akkor ne már, hogy szoftveresen kelljen a felhasználónak megkerülnie a dolgot. Ha egyszer vannak jó példányok akkor elvárnám hogy szó nélkül cseréljék a hibás darabokat.

Jester

(#23) ttt válasza lev258 (#18) üzenetére


ttt
senior tag

RX480 tulajként nem érzem magam annyira lemaradva. A nyílt driver meg vicc ahoz képest, amit a kártya tud. Azért ne legyen már nekem elég, hogy a desktopot el tudja vinni. A zárt driverük meg azért vicces, mert kb a csillagok állását hagyták ki azokból a komponensekből, amivel elindul a hardveres GL támogatás.

Nem tudom mennyire néztél már bele a kódjaikba, de az vicc. Sajnos én rákényszerültem már tavaly. Az első működő drivert okt/nov körül hozták ki ( jun/júl megjelenésű kártya), de azóta se kellene "összevissza" ;] frissítéseket csinálni a rendszeren -azaz ne frissítsek semmit, se kernelt, se desktop kezelőt, stb.- , ha szeretném, hogy menjen. Ha meg megírod nekik, hogy ez meg az ezért meg azért nem megy, esetleg ezt vagy azt be lehetne tenni (nem nagy dolgok, csak néhány eszement direkt drótozás) a füle-botjuk se mozdul.
Most gyorsan rá is néztem hogyan is állnak a driverrel; van egy-két vicces "Known Issues", főleg úgy, hogy ezekből pár lassan egy éves lesz. :(((

[ Szerkesztve ]

(#24) lev258 válasza ttt (#23) üzenetére


lev258
veterán

Mint írtam, nem ebbe a topikba tartozik.
Ha megnézed a teszteket, a nyílt driver (kernel + Mesa) már nagyon jó teljesítményre képes, bizonyos teszteken a Windows-os drivert is veri. Hogy kihasználhasd, nem mindegy, mennyire aktuális rendszert használsz. Az viszont valóban igaz, hogy a kártya megjelenésekor még messze nem ilyen volt a helyzet. Te valószínűleg a Pro driver-ről beszélsz, azt viszont már gyakorlatilag nem ajánlják, csak az ipari felhasználóknak.
Többet itt már nem fogok írni neked.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#25) ttt válasza tlac (#21) üzenetére


ttt
senior tag

Már az első példányok tesztelésénél kaptak visszajelzéseket, csak ugye akkor még nem tudták kizárni, hogy kernel, gcc vagy valami más-e a hibás.
Remélem azért nem olyan fatális hiba és javítható lesz a már legyártott példányoknál is. :K

(#26) sh4d0w válasza tlac (#21) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Az más hiba volt, már javították.

https://www.coreinfinity.tech

(#27) ttt válasza lev258 (#24) üzenetére


ttt
senior tag

Ok. Pro diver igen, de azt nem tudom értelmezni, hogy nem ajánlják, mivel pont most ki jött újabb. Sehol se látom, hogy otthoni user ne töltse. (Most látom, hogy Ubuntu user vagy. Ott lehet jobb a helyzet, azt elég jól támogatják.)
Nem támadlak, nehogy azt hidd. Csak leírtam a véleményem, peace!
Amúgy, ha tudsz valami jó linket a nyílt driverükről azt szívesen megköszönném! :R (Nem igen találok relevánsakat)

(#28) velizare válasza nemlehet (#13) üzenetére


velizare
nagyúr

dehogy lesz, ahhoz meg kéne mutatniuk, de szerintem még egy shellt sem képesek elindítani rajta. ;]
redditen is lecsengőben a téma, aki eddig nem csinált róla adást, az ezután sem fog.

[ Szerkesztve ]

Tudod, mit jelent az, hogy nemezis? Az érintett, erősebb fél kinyilatkoztatása a méltó büntetés mértékét illetően. Az érintett fél jelen esetben egy szadista állat... én.

(#29) CPT.Pirk válasza ttt (#27) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az AMDGPU-Pro driver még elég "új", pl. a támogatása nem ért le a GCN 1-es hardverekig, majd csak fog. Lassan...

A nyílt driverről sokat olvashatsz a phoronix.com oldalon. Rendes komoly tesztekkel, mesa verziókkal, fejlesztői nyilatkozatokkal, mindennel.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30) ttt válasza CPT.Pirk (#29) üzenetére


ttt
senior tag

Köszönöm!

(#31) ppeterka válasza CPT.Pirk (#29) üzenetére


ppeterka
tag

Hát lehet hogy az én 7870-esem (GCN 1) erről nem tud - 17.30-cal megy szépen. A Release Notes is ezt sugallja... Vagy valamit félrenéztem?

(#32) ttt válasza ppeterka (#31) üzenetére


ttt
senior tag

Nekem is ment már az RX480-m is, de egy kernel frissítés és annyi. Azóta nem jön össze. (Nem részletezném milyen összetevők kellettek anno hozzá, de tavaly december óta nem tudtam hiba nélkül installálni.
Na de be is fejeztem, már nagyon offolok, egy bant nem ér meg. :N

(#33) lev258 válasza ppeterka (#31) üzenetére


lev258
veterán

Vannak Linuxos topikok, ott tessék kérdezni.
ttt: Ment PM.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#34) CPT.Pirk válasza ppeterka (#31) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Már nagyon off, de röviden:

Minimum 4.10-es kernelre és a hozzá kapcsolódó xorgra van szükség hozzá. A 4.9-es kernelben hozták be a GCN1 (Souther Islands) experimental támogatását, de az alapból ki volt még kapcsolva. Azt nem tudom, hogy most a 17.30-ban már túlléptek-e az experimental szinten ezeknél a hardvereknél.

Mondjuk mióta megszűnt a Catalyst, csak nyílt drivert használok itthon Linuxon. Eddig megelégedéssel, a játékok is jól mennek vele de ki fogom próbálni a pro-t is, ahogy lesz rá lehetőségem.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#35) Dilikutya válasza nemlehet (#13) üzenetére


Dilikutya
félisten

Csak ez a hiba még a keményvonalas fanboyokat sem érinti, a teszt úgyis összehányja magát a Pentium G-n eleve szerintem. :)
Extrém terhelésről beszélünk, hozzáértő emberekről, azok meg tudni fogják, mitől van a hiba, és hogy nekik Intel vagy AMD kell-e.

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#36) pengwin válasza tlac (#6) üzenetére


pengwin
addikt

Igen, korábban nem ez, hanem az volt a probléma, hogy a Bulldozer és származékai 4 magként/4 szálként látszódtak mert a kernel nem két magként látta a modulokat.

Egyébként az AMD újabban példaértékűen áll az Open Source közösséghez, szóval én nem aggódok, ezt a hibát is orvosolni fogják valahogy.

(#34) CPT.Pirk
Ha jót akarsz akkor felejtsd el a Pro drivert, openGL-ben lassan rádupláz a mesa.
A Vulkan és openCL része jobb, mint a nyílt drivereké, de utóbbit lehet magában is telepíteni a mesa mellé.

[ Szerkesztve ]

Üdv, pengwin

(#37) nemlehet válasza Dilikutya (#35) üzenetére


nemlehet
őstag

Ez mikor érdekelt bárkit is? :D Tudom nem ugyan az, de folyton arról volt szó, hogy a 4,6-4,8-ra rántott 7700k mennyivel jobb. Ja csak éppenséggel statisztikailag nagyon kevesen tuningolnak és azok közül a meghatározó hányad léggel teszi azt ahol már nagyon szerencsésnek kell lenni egy 4,8-hoz.... De attól még kb minden 2. hsz erről szólt.

Amúgy kiderült, javítják, nincs itt semmi látnivaló. Remélem a visszhangja nem lesz nagyobb mint indokolt.

Nokia 3310->3410->3100->6500 Slide(RiP Nokia)->Acer Liquid Metal ->Xiaomi Hongmi-> Xiaomi Redmi Note 3

(#38) sh4d0w válasza nemlehet (#37) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Ne bízz benne, az AMD TLB-bugját is felfújták, miközben az Intel ugyanúgy rászaladt, de attól nem volt hangos a sajtó...

https://www.coreinfinity.tech

(#39) atike


atike
nagyúr

De csak Linux alatt....? :F Windows alatt meg nem? csak átfutottam a cikket, volt erről benne szó?

(#40) lev258 válasza atike (#39) üzenetére


lev258
veterán

Igen, jelenleg csak Linuxon sikerült reprodukálni ezt a konkrét problémát.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41) Blazs120gl válasza lev258 (#40) üzenetére


Blazs120gl
aktív tag

Vajon van más olyan egyenértékű fordító Linux alá, amivel ugyanazt a build műveletet végig lehet csinálni, mint a hibát reprodukáló GCC-sek?

(#42) lev258 válasza Blazs120gl (#41) üzenetére


lev258
veterán

Nemcsak GCC-vel sikerült előidézni, hanem a Phoronix Stress Test-tel is. Bár lehet, az is csinál fordítási műveleteket. Azt hiszem, Clang alatt is jelentkezik.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#43) Blazs120gl válasza lev258 (#42) üzenetére


Blazs120gl
aktív tag

Hmm... Köszi :)

(Csak azon morfondíroztam, hogy a GCC által fordított programok (nemtom h pl. a PST azzal lett-e) végső soron mutathatják-e ugyanazokat a hibákat, mint maga a GCC (->következményhiba). Egy teljesen független fordítóval történő build (az ott látott/nem látott hibák) progi az eltérő eltérő rutinok használatával talán jobban szűkíti a hibateret. :F )

Egyébként vevői oldalról sztem az lenne a korrekt, ha pl. egy AMD-s programmal mindenki lemérhetné mennyire érintett (repro-zható). Az alapján a progi generálna egy report-ot, amivel lehetne az AMD-nél igényelni árleszállítást (voucher), vagy RMA-t, user igény szerint. Vagy sorozatszám alapján (AMD fórumos komment alapján batch függő lehet a problémá) visszahívás.

(#44) Blazs120gl válasza lev258 (#42) üzenetére


Blazs120gl
aktív tag

"Azt hiszem, Clang alatt is jelentkezik."

Kerestem erre forrást, de nem találtam. Neked megvan? :U

(#45) lev258 válasza Blazs120gl (#44) üzenetére


lev258
veterán

Itt említettek ilyet.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#46) Blazs120gl válasza lev258 (#45) üzenetére


Blazs120gl
aktív tag

Nézem :R

(#47) Lacc


Lacc
aktív tag

"nem kizárt, hogy más Unix-alapú környezetben is előjön, megemlítve a FreeBSD-t, bár utóbbi operációs rendszeren a panaszok nagyságrendekkel ritkábbak, illetve esetlegesen más hibákra is visszavezethetők. A cég azt is elmondta, hogy a Ryzen Threadripper és EPYC CPU-kkal a hiba nem jön elő, illetve natív Windows környezetben sem sikerült még reprodukálni."

Én egy hete olvastam már BSD fórumokon ezt a hibát, de ott azt írták, hogy "ez" a hiba jelentkezik az EPYC-eken is, illetve volt aki a Thread-Lock-ra gyanakszanak. EPYC-ben biztos vagyok, de volt aki Kaveri-n is belefutott ebben a hibában, igaz nem írták a fórumon, hogy most FreeBSD vagy Linux kernel lenne.

Számomra kezd már egy kicsit homályos lenni, hogy hol mi a probléma. Bár ha a Windows kernel esetén nincs gond, akkor én inkább a Linux kernel-re tippelnék, hogy probléma lehet.

[ Szerkesztve ]

(#48) velizare válasza Lacc (#47) üzenetére


velizare
nagyúr

meg volt, akinek 2600k-n is előjött.

Tudod, mit jelent az, hogy nemezis? Az érintett, erősebb fél kinyilatkoztatása a méltó büntetés mértékét illetően. Az érintett fél jelen esetben egy szadista állat... én.

(#49) Lacc válasza velizare (#48) üzenetére


Lacc
aktív tag

Az Intel vonal annyira nem gáz, elég sok fejlesztést/javítást kapnak, láttam már én javítást a HyperThreading-hez is (tavasszal sok fejlesztői kommitot olvastam).

Én gondolkoztam, hogy Ryzen procit veszek, végül maradtam az Intel vonalon, linuxos tesztek alapján (amire én használtam volna főleg) nem mutatott semmi többletet ott a Ryzen (Redis és Apache Benchmark teszteken, illetve NodeJS szerver).
Meglátjuk, remélem az AM4+-os Ryzen procik jobbak lesznek :)

Az AMD-hez elég gyéren érkeztek anno commit-ok. Két oka lehet, az egyik, ahogy fentebb is írták, mindenki Intel-en fejleszt a Linuxnál, vagy annyira hibamentes az AMD proci, hogy nem kell hozzá javítás :D

[ Szerkesztve ]

(#50) S_x96x_S válasza Lacc (#49) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> (amire én használtam volna főleg) nem mutatott semmi többletet ott a Ryzen - #Redis

Azért én kiváncsi leszek egy friss Glibc2.6 alapú tesztre is,
Hatalmas előrelépés a Glibc2.5-höz képest és talán a többmagot is jobban preferálja.
De akár az is lehet, hogy az Intel előnye még nagyobb lesz, mivel a Redis kód nagy része továbbra se támogtja a többprocesszort.

"Glibc's Per-Thread Cache Is Helping Out Some Benchmarks" ( 6 August 2017 )
http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Glibc-2.26-Redis-Test

Mottó: "A verseny jó!"

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.