Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Mustang88


Mustang88
csendes újonc

Az a 70l/h nem kevés kicsit? Akváriumba még elmegy, de egy komplett rendszerben lehet megizzad.

(#2) #65675776 válasza Mustang88 (#1) üzenetére


#65675776
törölt tag

Ezek alapvetően egy blokk + egy 240/280-as radihoz vannak. Ahhoz még úgy szódával elmegy. Ha meg sok a veszteség, max kiveszi az ember a blokkból a jetplate-et.

(#3) Tikakukac válasza Mustang88 (#1) üzenetére


Tikakukac
titán

Nekem ennyi mostani áramlásom kopplevert rendszerrel. Itt az a kérdés ez mit tud majd.

[ Szerkesztve ]

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#4) Akula


Akula
őstag

Jaaaa, hogy egy kis ablakot is tettek rá! :C

"Akula Sub, ready for the deep!"

(#5) Dobrika


Dobrika
tag

Jézusom még mindíg létezik ezeknél ez a design? :F :Y
A leghangosabb pumpa, amit valaha legyártottak ezen a bolygón, még az újabb "csendesebb" verziója is.

[ Szerkesztve ]

(#6) Mustang88 válasza Tikakukac (#3) üzenetére


Mustang88
csendes újonc

Az én D5-ös pumpám 1500 l/h-t tud. 2 radiátor, 2 hűtőblokk, megannyi hajlítás és 90-es idom. A pumpa 50-60% körül megy, amikor hűtenie is kell. Sajnos nincs áramlásmérőm, csak indikátorom, de betippelek egy 30%-os átfolyás csökkenést az ellenállás miatt. A 70 l/h-ból nem sok maradna, jó ha keringene a folyadék :DD

(#7) Tikakukac válasza Mustang88 (#6) üzenetére


Tikakukac
titán

Ne tippelj, mert hülyeség jön ki. Az az 1500 is elég érdekes, az egy elméleti maximum.

Van D5 nekem is a rendszerben, nem úgy megy az. XT-vel együtt teljes csúcson a 2 sem bír többet, mint 380liter. És ez 1 blokk, 1 radi.

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#8) Mustang88 válasza Tikakukac (#7) üzenetére


Mustang88
csendes újonc

Hát akkor valami nem jó nálad. Egy tesztet láttam régebben, 1470 l/h volt ellenállás nélkül egy D5 PWM pumpánál. A tippem sem alaptalan, mert a 90 fokos adapterekből 5db kb 20%-al az átfolyást.

(#9) Dobrika válasza Mustang88 (#8) üzenetére


Dobrika
tag

Persze ellenállás nélkül, de egy szimpla radiátor is nagyon durván visszafogja a folyadék áramlását, ha még blokk is van a rendszerben, az pláne. Biztos, hogy túlbecsülöd az áramlást nálad. :)

(#10) Mustang88 válasza Dobrika (#9) üzenetére


Mustang88
csendes újonc

Nem becsültem túl, mert nem is tudom pontosan mennyi. Csak megközelítőleg írtam egy 30%-os csökkenést, de nyilván lehet ennél kevesebb (mármint nagyobb csökkenés). Viszont akkor hatványozottan érvényes a kérdésem, miszerint mire lesz elég a 70 l/h...

(#11) Tikakukac válasza Mustang88 (#8) üzenetére


Tikakukac
titán

Nálam minden tökéletes. Az 1500-as érték egy elméleti nagyon maximum. Ezt laborkörülmények között kihozod, utána soha-sehol.

A tippeket pedig tényleg hagyjuk. Több, mint 10 éve vizezek, a tippek szerencsejátékokra valók, nem erre a területre, mert semmit sem érnek :K

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#12) Dobrika válasza Mustang88 (#10) üzenetére


Dobrika
tag

Fontos részleteket nem vesztek figyelembe. Ez egy blokkba épített pumpa, tehát a blokk ellenállása nyílván már bele van kalkulálva, ráadásul a megadott adat feltehetően a komplett rendszerre vonatkozik radiátorral és ez esetben már rendben is van a 70l/h.

(#13) Mustang88 válasza Tikakukac (#11) üzenetére


Mustang88
csendes újonc

Ellenállás nélkül tud annyit, nyilván a rendszerben már nem.
Pár éve foglalkozom aktívan a vizes dologgal én is, szóval nem csak úgy hasra ütés szerűen írtam.
A tippnek a lényege csak annyi volt (a pontosság igénye nélkül), hogy a 70 l/h-ból mi marad ha még a komponensek ellenállása is előtérbe kerül.

(#14) Mustang88 válasza Dobrika (#12) üzenetére


Mustang88
csendes újonc

Hát én még nem láttam olyat, hogy belekalkuláltak volna egyéb komponenseket. A 4 watt teljesítmény alapján én azt gondolom, hogy üresen tud ennyit.
Na mindegy valakinek biztosan jó lesz, csak nekem fura. Kicsit olyan, mint ha a sz*rt cukrozám. :)

(#15) Tikakukac válasza Mustang88 (#13) üzenetére


Tikakukac
titán

Nem árt akkor egy rendes áramlásmérőt bedobni, hogy pontosabbak legyenek a tippek ;)

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#16) Dobrika válasza Mustang88 (#14) üzenetére


Dobrika
tag

Mivel ez nem csak egy pumpa üresen muszáj nekik, különben értelmetlen lenne az adat. Ráadásul ezeket régenc sak egyben lehetett kapni, szóval gyanítom, hogy a komplett rendszerre vonatkozik az adat. Amúgy pörgetik ezek a pumpák a vizet rendesen, pucoltam már néhányat, de a hangjuk valami borzalmas.

(#17) Mustang88 válasza Tikakukac (#15) üzenetére


Mustang88
csendes újonc

Alapból elvagyok nélküle, de következő átalakításkor beújítok egyet, talán a TT áramlásmérőjét.

(#18) Mustang88 válasza Dobrika (#16) üzenetére


Mustang88
csendes újonc

Igen, ez mondjuk jogos.
Nekem egy Corsair H115-öm volt, de arról nem találtam adatot, hogy milyen l/h-val dolgozott a pumpa. A 280-as slim radival még az a 70 l/h lehet élhető is.

(#19) imikee válasza Mustang88 (#1) üzenetére


imikee
tag

60L akváriumomban 450/h van :) oda is kevés a 70 literes

...

(#20) waterman_


waterman_
aktív tag

én is kevéslem kicsit a 70 l/h -át. (a pdf-ben 72 l/h-t írnak)
Egy szobai szökőkútszvattyúm volt, az 300 l/h-s volt a gyári adat szerint. amikor azt lecseréltem egy ddc-re és a csöveit egy vödörbe fogtam csak hogy lássam mennyire tolja a vizet, egy száraz pont nem maradt a fürdőszobában, szóval jóval erősebb volt.
70 l/h azt jelentené hogy 1,16 liter folyik percenként.
az empirikus bizonyítékokban hiszek, kiöntöttem fél liter tejet annyira vékony sugárban öntve, hogy még nem szakad meg a folyam, 52 másodperc volt. (nem laborkörülmények) ez 0,57 liter/perc, azaz ennek a dupláját tudja ez a pumpa. ennyi erővel maradhat szerintem a gyári légkavaró is a procin, ez a vízmennyiség is elég kevés.

..egy sikátorba talátak rám, egy régi frigóba próbátam viszatérni a főd légkörébe..

(#21) Dobrika válasza waterman_ (#20) üzenetére


Dobrika
tag

Mivel a hangerőt leszámítva, működnek ezek az alphacool hűtők, kár ezen ennyit filózni. :)

(#22) waterman_ válasza Dobrika (#21) üzenetére


waterman_
aktív tag

az valóban tény, hogyha a ddc nem egy dupla gumibakon lenne, hanem be lenne csavarozva a gépházra, akkor az egész gépnek olyan hangja lenne, mint egy kávédarálónak :D

..egy sikátorba talátak rám, egy régi frigóba próbátam viszatérni a főd légkörébe..

(#23) imibogyo válasza Dobrika (#16) üzenetére


imibogyo
veterán

Ráadásul ezeket régenc sak egyben lehetett kapni, szóval gyanítom, hogy a komplett rendszerre vonatkozik az adat.

És mégis honnan tudnák, hogy mi A komplett rendszer? Az szerintem is igaz, hogy a pumpa és a blokk, mint egy egység egészére számolhattak (így logikus), de ha már csak egy komponens is változik a "nagy" rendszerben már nem annyi lesz az áramlás amennyi, szóval kizártnak tartom, hogy egy fiktív rendszerre kalkulálnának, mert utána jönnének sorban a "panaszok", hogy "de hát ez nem is tud annyit, amennyit...." stb.

(#8) Mustang88: nekem a D5 áramlásmérővel mérve nem tudott többet mint ~200l/h maximum fokozaton sem. 2 darab 480-as radiátor, CPU + dVGA blokk, pár könyök és egyebek, plusz egy nagyobbacska tartály. Szóval az a 30%-os veszteség az 1500 l/h elméleti csúcsból több, mint optimista. Külföldi fórumokat olvasgatva is valahol 1 GPM a mért átlag (ezek persze különböző rendszerek), ami pedig ~227 L/h. Vagyis a reális saccolás is olyan 100-400 L/h lehet egy-egy rendszerben és nem 1000-1100 L/h. De lehet találni olyat is, akinek a D5 még a 40 L/h elérésével is szenvedett, épp ezért sokszor nem is mért neki a szoftver... ;)

[ Szerkesztve ]

(#24) Dobrika válasza imibogyo (#23) üzenetére


Dobrika
tag

Onnan, hogy ezeket nem lehet a végtelenségig bővíteni.

(#25) #16939776


#16939776
törölt tag

Nem kell észrevenni, hogy a 70L/h-t a pumpa+jetplate+cpu blokk eredője adja. Ez az érték nem összemérhető egy akármilyen pumpa elméleti maximális folyadékszállító képességével, amit zéró terheléssel mérnek. :U

[ Szerkesztve ]

(#26) imibogyo válasza Dobrika (#24) üzenetére


imibogyo
veterán

És mit jelent a "végtelenség" egy vízhűtéses rendszerben, ha ők maguk nem deklarálják azt? 1 radi + 1 blokk? 1 radi + 2 blokk? 2 radi + 1 blokk? 2 radi + 2 blokk? Nem érzed, hogy ez így mennyire fiktív meghatározás egy vízhűtéses rendszernél? Addig amíg ez nincs leírva másként, addig ezt a hivatalos brosúrában is olvasható 72 l/h-t és 1 méteres emelőmagasságot én csakis a pumpa+blokk-ra értem, ahogy egyébként is szokták tesztelni a pumpákat, önmagukban egy egységként. Ha ez jelen esetben a blokk+pumpát jelenti, akkor úgy és azt...

Nem mellesleg a 18W-os DDC tud 5 méteres emelőmagasságot és 900 l/h-s áramlást ugyanilyen "minimális ellenállású tesztfelépítésben", szóval eleve kizártnak tartom, hogy az 1 méteres emelőmagasságot ennél a 4W-os pumpánál "rendszerben" kapták volna... :N

(#25) Duracellm...: ezt már többen leírtuk. ;)

(#27) Dobrika válasza imibogyo (#26) üzenetére


Dobrika
tag

Tudtamml gyárilag annyit tud amennyit, tehát egy blokk a pumpán, plusz egy radiátor, bővíteni pedig másik AIO-val lehet (VGA), vagy bármivel, de akkor kell hozzá pumpa.

(#28) imibogyo válasza Dobrika (#27) üzenetére


imibogyo
veterán

Na épp ez az. Ez gyárilag radiátor nélkül érkezik (solo). És végignézve a többi Eisbaer szettet a honlapjukon mindenhova ugyanezt a 70 l/h-t írják a "Pumpe" szekcióba. Vagyis ugyanez az adat szerepel a "Solo" és a 420-as radiátorral szerelt szettnél is. Nehezen hiszem el, hogy ugyanazt tudja a pumpa nyújtani önmagában, mint egy nagy radiátorral. Ezért írtam, hogy ez csak az alap modul (pumpa + blokk egysége) teljesítménye és nem egy "komplett" rendszeré, mert az abban mért térfogatáram nagyon sok mindentől függ. :K

[ Szerkesztve ]

(#29) #16939776 válasza imibogyo (#28) üzenetére


#16939776
törölt tag

240-es radiátorral szerelt változatba iktatott áramlásmérővel 0,3GPM-et mértek, ami ~68L/h.

Egy db kis ellenállású radiátorba nem szabadna fogának beletörnie, még a szerény 4W-jával sem.

[ Szerkesztve ]

(#30) imibogyo válasza #16939776 (#29) üzenetére


imibogyo
veterán

Egy db kis ellenállású radiátorba nem szabadna fogának beletörnie, még a szerény 4W-jával sem.

És ennek én hol állítottam az ellenkezőjét? :U

Én is használtam kis teljesítményű pumpát (DC-LT - 4,9W) és egy 480-as radiátorral + egy cpu blokkal teljesen jól is szolgált. Lehetett érezni azért a javulást a hőfokokon, amikor kicseréltem egy DDC-re. Ideiglenesen még a 9x120-as rendszeremet is vitte és egész elfogadható ~42 l/h-t mértem amikor csak ez az egy radiátor volt a rendszerben. Szóval én nem becsülöm le ezt a pumpát sem, de akkor is adott nagyságú térfogatáramról csak egy adott rendszerben van értelme beszélni. Az egész mondandóm lényege az volt és most is az, hogy ezt a 70l/h-t maximum irányszámnak szabad elfogadni semmi másnak, mert ahány "rendszer", annyi féle térfogatáram lesz... ;)

[ Szerkesztve ]

(#31) #16939776 válasza imibogyo (#30) üzenetére


#16939776
törölt tag

Ugyan arról beszélünk. De azt mindig nem értem, hogy miért került szóba az, hogy egy ilyen kaliberű pumpa egy olyan rendszerbe helyezve miként teljesíthet, ami egyértelműen mesze túlmutat a képességein?

Ez a "diy-faktor"?

[ Szerkesztve ]

(#32) imibogyo válasza #16939776 (#31) üzenetére


imibogyo
veterán

Az egész onnan indult, hogy Mustang88 kolléga abszolút irreális flow értékeket írt, majd pedig Dobrika kolléga a 70l/h kapcsán "komplett rendszerről", meg "gyárilag" dolgokról írt. Én ezekre a felvetésekre (vagyis ezek sodrásán) reagáltam azzal, hogy az Eisbaer "gyárilag" is megvehető 120/140/240/280/360/420-as radiátorokkal és akkor még a bontható csatlakozós felépítés miatti egyéb konfigurációkról (plusz VGA blokk, plusz radiátor) nem is beszéltünk. Ezek pedig igenis reálisak (hiszen nem hiába bontható a lánc, maga a gyártó szerint is) és a pont az "i"-re, hogy mindegyikhez ezt a 70 l/h-t adja meg a gyártó (ebből következik, hogy nem a rendszerre írja ezt, csak a pumpa+blokk egységre).

Érzem a beszólást a "DIY-faktorozásban", csak nem tudom, hogy mi abban a DIY-ezés, ha egy terméknél, ami egy önállóan is megvehető egység én nem a gyári mondjuk 420-as, vagy 2x240-es radiátort használom, hanem a sajátomat? Miért ne tehetném be a saját rendszerembe, amihez már megvannak a komponenseim. A gyártó sem kizárólagosan a saját AIO komponenseihez szánta:

The connections for IN and Out are located on the reservoir and both of these connections are based on the standard G1/4" thread and are therefore compatible with all standard water cooling connections.

Vagy már minden DIY-ezés, ha már nem egy adott gyártó termékeit vásárolgatom össze? Arról meg már nem is beszélve, hogy az egy darab 1080-as radiátorom például sokkal kevésbé fogta le a térfogatáramot, mint a két darab 480-as ugyanazzal a pumpával. De mondhatnám akár a két darab 240-es slim radiátoros felépítést is (amiknek köztudottan nagyobb az ellenállása mint a "normál vastagságú" társaiknak) és "gyárilag" kiépíthető a fenti egységgel, tehát abszolút értékelhető összehasonlítási alap ezzel szemben egy mondjuk DIY 480-as "normál vastagságú" radiátoros rendszerrel. Még lehet jót is teszek neki... ;)

[ Szerkesztve ]

(#33) #89309696 válasza Mustang88 (#13) üzenetére


#89309696
törölt tag

A jetplate-es prociblokkokon kívül nem nagyon zavarja a rendszert az alacsony áramlás, így bőven elég ez is. Itt meg mivel blokkba van építve ehhez van igazítva neki a jetplate szélessége is. Eleve ez a blokkszovattyú egy kompromisszum.
A D5 egy átlag rendszerben nem tud 200 l/h-nál többet, nekem a két VGA-s, két radiátoros, északi híd+proci hűtővel maxon verte a 130 l/h-t és kettesen használtam (meg kb. mindenki), már nem emlékszem mert évek óta nincs vizes gépem, de valami 30-50 l/h volt ami ment kettesen és röhögve bírta.
Meg nem kell vele foglalkozni, hogy a léghűtés 70 fokai után vízzel 40 vagy 42 fokos-e a proci az áramlás miatt.
Eleinte a jó öreg Eheim szivattyúval is nyomtam 10/8-as csövezéssel, azt is silent módban, nem volt probléma az áramlással pedig az olyankor 3W.
Ez az áramlás téma már annak idején is túl volt lihegve.

[ Szerkesztve ]

(#34) Mustang88 válasza #89309696 (#33) üzenetére


Mustang88
csendes újonc

Azért azt feltételeztem, hogy egy 70 l/h-s pumpára nem kötne rá senki 2 radit, meg 2 blokkot, de most már rendesen kíváncsi vagyok, hogy milyen hőfokokat produkálna. :)
Mindenki rákapott arra, hogy könnyelműen 30%-ra betippeltem az áramlás csökkenést. Nem néztem utána, hogy milyen értékeket produkál egy full rendszerben, de ez meg nagyon rendszer függő, szóval általánosítani nem lehet. Ha pl egy egészen pici rendszerről beszélünk, akkor nem hinném, hogy 1500-ból marad 150, de ha tele van pakolva, akkor reális lehet.
Tudtommal azért van egy pici kihatása a hőfokokra az átfolyásnak, de majd utána nézek.

(#35) Mustang88 válasza imibogyo (#23) üzenetére


Mustang88
csendes újonc

Igazából mindenki rákapott erre az "irreális flow értékre", amit a pontosság igénye nélkül írtam, mert jelen esetben nem volt arra szükség, hogy pontosan meg legyen határozva, csak egy viszonyítást szerettem volna, hogy ha pl itt 30%, akkor a 70 l/h-ból is lejön ugyanannyi. Ami persze megint csak egy viszonyítás, mert itt a fórumon csak elméletben lehet beszélni róla, a gyakorlat mutatná meg, hogy akkor mennyi is maradna abból a 70-ből... :)

(#36) Dobrika válasza Mustang88 (#34) üzenetére


Dobrika
tag

PEdig de, ráadásul mindenki leszabályozva használja a pumpákat, mert senki sem akar megsüketülni, a valós mindennapi hazsnálat melletti áramlás a legtöbb rrednszerben kb az alphacool értékének fele. :DDD

Ja és nem hűtenek ám rosszul ezek a hűtők, csak hangos a pumpájuk.

(#37) Mustang88 válasza Dobrika (#36) üzenetére


Mustang88
csendes újonc

Nyilván felesleges lenne maxon járatni, de pl az én D5-ös pumpám maxon nincs olyan hangos, mint a H115 pumpája volt normal módban...

(#38) imibogyo válasza Mustang88 (#34) üzenetére


imibogyo
veterán

A #29-es hozzászólásban Duracellm... már részben válaszolt erre a kérdésedre. Egy darab 240-es (gyári) radival megvolt majdnem a 70 l/h. Én többek között ezt (sem) vitattam, csak azt, hogy ahány rendszer annyi áramlási érték. Még 240-es és 240-es radi között is van különbség ellenállásban.

Ahogy Fehér Farkas is írta, általánosságban túl van ez az áramlás téma lihegve, de természetesen minden rendszernek van egy minimum áramlási igénye, ami mellett már optimális hatásfokkal tud üzemelni (a nagyobb flow érték általánosságban véve jobb/erősebb turbulens áramlást generál ami jobb hőelvezetésben jelentkezik, valamint könnyebbé teszi a légtelenítést) . Ha van vízhűtésed és állítható fordulatszámú pumpád, akkor érdemes ezzel kísérletezni, hogy mi az a fordulatszám ami felett már nem igazán nyersz semmit, csak hangosabb lesz a pumpa. :K

[ Szerkesztve ]

(#39) Mustang88 válasza imibogyo (#38) üzenetére


Mustang88
csendes újonc

Igen, ezt már megtettem, olyan 60-70% között volt az optimális.

(#40) csakszabi


csakszabi
csendes tag

Lehet csili-vili, de, hogy rá nem raknám a procimra az is biztos.

(#41) Cefet


Cefet
aktív tag

70l/h? Jó az, nem kell betojni. Az 1kW-os hasznos teljesítményű mikró 1 percre beállítva mennyit melegít 1 liter vízen? Kb 15-20 fokot. És 200W? Köszönöm, több kérdésem nincs.
Nem az áramlási sebesség a legfontosabb, hanem a hűtőblokk illeszkedése, és a hőcserélő felületek nagysága.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.