Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) bambano


bambano
titán

tényleg, kaptam is a múlt héten egy emailt egy bankvezér özvegyétől, hogy 1500 kilométer 32 szálas optikát kellene fusiban tárolni és feleznénk a végén...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#2) FoxiestFox


FoxiestFox
félisten

Civilizáció is alig van, de mire kialakul, net is lesz. :)

(#3) Neil Watts válasza bambano (#1) üzenetére


Neil Watts
veterán

:DDD :W

(#4) EmberXY válasza bambano (#1) üzenetére


EmberXY
addikt

és sikerült eltárolni? :D

Egyébként szerintem tényleg felesleges Afrikába az internet, szedjék fel a már meglévő kábelt is, nehogy véletlenül felzárkózzon 100 éven belül...
:W

Up the Irons!

(#6) ntomka


ntomka
nagyúr

"...1 Mb/s havi díja ... az Egyesült Államokban és Európában ... 5-10 dollár a szolgáltatók számára a nagyvárosokban."

Akkor 1 Mbps ~ 2000 HUF/hó a szolgáltatóknak. Ez nekem gyanús csak? Hogy a francba adnak akkor idehaza egyes helyeken 20-30 (meg még több) Mbps-t végfelhasználóknak 3-4000 forintokért? :F

[ Szerkesztve ]

ツ Headphones on - World off

(#7) GReddy


GReddy
tag

Amit A Nyugat nem vesz tudomásul:

Afrikában az emberek agyagkunyhókban laknak. Dolgozni nemigen hajlandóak, ráadásul hiába is tennék, mert a kultúrnövények számára nem túl kedvező az afrikai őstalaj, tehát sokkal több munkával sokkal kevesebb embert tud kielégíteni, mint máshol a világban. Ezek az emberek életcéljuknak azt tekintik, hogy legyek egy AK-juk (8-10 USD) amivel vidáman lőhetik halomba a szomszéd falu teljes lakosságát. Ez az életcéljuk. Nem a 100 megás net... Ami kultúra van afrikában, (Nyugati típusú nagyvárosok) az mind a fehér ember munkája gyümölcse. (Natal, Sun City, Pretoria, csak a példa kedvéért) Ami fekete afrikai benne az olyan is. Deszkabódé-városok, hihetetlen nyomorral, és nélkülözéssel, számunkra félelmetes mindennapi brutalitással. Egyébként meg ettől eltekintve valószínűleg a legkisebb gondjuk is nagyobb annál, hogy nincs 120Mbit-es net..

Dominate the woods... The Bowhunter.

(#8) bobsys


bobsys
addikt

haladnak lassan, van a cegnek irodaja afrikaban, par ember mert olyan iszonyat lassu a netjuk, hogy dolgozni rendesen onnan nem igazan lehet
multkor nagyjabol a 10szer lasabb elerest mertunk az europa-ceg rendszer illetve afrika-ceg rendszer kozott

Enterprise Admin? Kirk kapitany leszel? - Ne törődjél semmivel, egyél zsömlét kiflivel

(#9) EmberXY válasza GReddy (#7) üzenetére


EmberXY
addikt

De valaki(k) csak igényli(k) és meg fogja/fogják fizetni az internetszolgáltatást, ha már egyszer odahúzták azt a kábelt.. Nyilván nem véletlenül került oda.
Abból a 7-800 millió emberből csak van pár ezer, aki netán iskolába is jár(t), és mivel a születésszabályozás hiánya miatt szinte a népesség fele iskolás korú, előbb-utóbb csak lesz, aki már az internet ismeretével nő fel.
Aki AK-val járkál az utcán, az majd elkezd CS-zni vagy COD-ozni, és rájön, hogy az szórakoztatóbb. (aztán jöhet a WOW) :D
Előbb-utóbb majdcsak látunk némi fejlődést, ha nem is a deszkabódékban, de a nagyobb városokban...

[ Szerkesztve ]

Up the Irons!

(#10) ArchElf válasza ntomka (#6) üzenetére


ArchElf
addikt

Úgy, hogy ez garantált 1 Mbps... Amit meg itt kapsz garantálva, az a negyede/tizede.
Nézz körül...

AE

Csinálok egy adag popcornt, és leülök fórumozni --- Ízlések és pofonok - kinek miből jutott --- Az igazi beköpőlégy [http://is.gd/cJvlC2]

(#11) ntomka válasza ArchElf (#10) üzenetére


ntomka
nagyúr

Tisztában vagyok vele, akkor nézzük is így: [link]

StartNET - 2 500 Ft - garantált sávszélesség: 4/2 Mbit/s

Ez lefele még mindig négyszerese, felfele kétszerese, árban meg kb. annyi, mint amennyiért kapják elméletileg az 1 Mbps-t. Szóval?

[ Szerkesztve ]

ツ Headphones on - World off

(#12) ArchElf válasza ntomka (#11) üzenetére


ArchElf
addikt

De ez csak a Digi hálózatán belül garantált sávszélesség...
BIX - DIGI kapcsolat 40 Gbit. Ez 40.000 előfizetőre fejenként átlagosan 1 Mbit... Tavalyi hír:
A gyorsjelentésben szereplő négy legnagyobb kábelmodemes szolgáltató, az UPC, a T-Kábel, a Fibernet és a DIGI szélessávú internet-előfizetőinek száma 568 ezerről 573 ezerre emelkedett.
Azóta megszerezték a TVNetwork előfizetők nagy részét is.

AE

[ Szerkesztve ]

Csinálok egy adag popcornt, és leülök fórumozni --- Ízlések és pofonok - kinek miből jutott --- Az igazi beköpőlégy [http://is.gd/cJvlC2]

(#13) ntomka válasza ArchElf (#12) üzenetére


ntomka
nagyúr

Egyszer még nagyon be fog dőlni ez a mostani rendszer...

ツ Headphones on - World off

(#14) shabbarulez válasza ntomka (#6) üzenetére


shabbarulez
őstag

Ez nem így nem számold, mert a kettőnek semmi köze nincs egymáshoz. Alma és körte esete. $5-10/Mbps költségszintet maximum a legnagyobb centralizált csomópontok közötti pont-pont kapcsolódások között elérni, ott ahol nagyon sok szolgáltató, nagyon sok kábele fut össze, igen nagy kapacitásokat kínálva. Ennek hatására a Mbps-re vetített költségszint itt a legolcsóbb. Nem véletlen hogy a nagy tartalom szolgáltatók az ilyen centralizált csomópontokhoz rakják a kiszolgáló szervereiket, mert fajlagosan itt tudják a legolcsóbban rárakni a netre a tartalmat.

Ráadásul ezt az $5-10/Mbps-et ne úgy érts hogy ha veszel 10Mbps-et akkor az $100. Ez az alacsony fajlagos költségszint minimum 10 Gigabites kapacitás esetén jön ki, szóval akkor ha a vásárló legalább száz ezer dollárt kiköhögött, akkor az 1 Mbps-re vetített fajlagos költségszint kijöhet $10-ra. És ez is persze csak a nagy csomópontok között, mondjuk egy LINX, AMS-IX, DE-CIX vagy nagy amcsi POP-ok közötti pont-pont kapcsolódások esetén.

A sávszélesség ára viszont nem egy fix költség hogy mindenhol ugyanannyi legyen. Egyre kisebb csomópontok felé, ahova egyre kevesebb szolgáltatónak van kábele és azok is egyre kisebb kapacitást képesek kiszolgálni fajlagosan egyre drágul. Ráadásul az eltérő hálózati szakaszokon: gerinc, felhordó, elérési az alkalmazott technológiáktól függően is egész mások a fajlagos Mbps-re vetített költségszintek.

Két földrajzi pont között más és más a sávszél ára. Mondjuk egy frankfurti DE-CIX és londoni LINX-es csomópont között $10-ért kapsz 1Mbps-et, ha legalább 10GE vonalat veszel, de mondjuk egy London Perking között egész más lesz a díjszabás, vagy egy London-Budapest kapcsolatra szintúgy. Nyugat-európában sok nagy szolgáltató van jelen, sok kábellel és nagy szabad kapacitásokkal így az ottani nagyobb városok közötti kapcsolódás olcsóbb mint Kelet-Európai városok felé, ahol más sokkal kevesebb szolgáltató van jelen, jóval kisebb hálózati kapacitásokkal. Ázsia felé szintúgy.

De ezek még csak a nagyobb városok közötti gerinc összeköttetések. Ott vannak a regionális kapcsolódások, amelyek ára megint más költségszint. Pl. egy Budapest-Kecskemét-Szeged-Békéscsaba útvonal fajlagos Mpbs költsége megint magasabb lesz mint egy London-Budapesté.

Szintén egész más a költségszint ha egy nagyobb város egyes kerületrészei között kell elvinni a felhordó hálózati szakaszt. Vagy arról leágazva egy konkrét épületig kell elvinni az elérési hálózati szakaszt. Ezeken megint más a Mbps költségszint, a felhasználóhoz közeledve egyre magasabb.

Egy internet szolgáltatónak minden szakaszon jelentkező költséget össze kell gyúrni és abból a felhasználók számosságát szem előtt tartva egy olyan átalány díjas konstrukciót kell kialakítania ami képes fedezni ezeket a költségeket. Persze egy szolgáltatónak nem csak az adatutak költségeivel kell kalkulálnia hisz vannak még ezen kívül más költségei is. Vannak hálózati eszközei amik fokozatosan cserélődnek, vannak alkalmazottai akik után bért, járulékot fizet, jellemzően vannak hitelei, aminek a részleteit törletenie kell, adóznia is kell, stb, stb.

(#15) shabbarulez válasza ntomka (#11) üzenetére


shabbarulez
őstag

Ezt megint felejtsd el így ebben a formában mert totál hülyeség. Köszönhetjük a volt NHH-knak aki pár éve behozták a marketing garantált sávszélesség definicióját, mert elégedettlenek voltak a valóságot jobban tükröző, de szerintük túl alacsony minimál értékekkel. Most vannak a valóságtól totál elrugaszkodott garantált értékek, minden szolgáltatónál csak úgy repkednek a megabitek, ami totál komolytalanná teszi az egészet. A valós garantált értékeket száz kilóbit/s-os nagyságrendek közelében keresgéld, ez az aminek realítása van egy best effort lakossági szolgáltatás esetén, ezek a Mpbs-es értékek amik most vannak csak parasztvakítás kategória.

Két féle szolgáltatási formát alapból érdemes elkülöníteni. Az egyik a bérelt vonali garantált elérésű, ahol valóban kapsz dedikáltan egy akkora adatcsatornát amire előfizetsz a nap 24h-ra és senki nem fog ferde szemmel nézni rád, ha azt 100%-ban ki is használod. Persze ezért keményen fizetni is kell majd 20Mbps-et nem 2500-ért adják majd mint a Digi, hanem száz ezerben lesz mérhető, ha még külföld felé is garantált szakaszokat akarsz akkor meg még jóval föntebb.

A másik a best effort, a tipikus lakossági elérési internet szolgáltatás. Itt az olcsó árszint értelemszerűen annak köszönhető hogy nem kapod meg garantáltan, 24h-ban a maximális sávszélt amit megrendeltél és ennek megfelelően elég ferde szemmel fog rád nézni a szolgáltató, ha mégis arra próbálsz törekedni hogy ezt te teljesen kihajtsd a vonalból. Mivel a garantált sebesség itt töredéke a maximálisnak így az ár is ezzel arányosan csökkenthető egy a lakosság által széles körűen megfizethető árszinte. Cserébe ésszerű és moderált használat szükségeltetik.

20 Mbps garantált bérelt vonali sávszélnél, ha napi 24h-ban maxon járatják 6TB havi adatforgalmat lehet elérni. Egy tipikus hálózati kihasználtság görbe nem egy maxon futó egyenes, hanem sziniuszosabb kinézető, hisz az emberek este jellemzően alszanak is nem használják a netet, napközben jellemzően suliban, munkában vannak, este jobban előjön a csúcsidő használatban, akkor jobban ráérnek az emberek netezni így a használat is jellemzően ide csoportosul. Így az előző példánál maradva egy 20 Mbps-es bérelt kapacitásból ha havi 3TB adatátvitel el lehet érni az már reálisabb érték. Egy internet előfizető átlag havi 30GB-nál nagyobb forgalmat nem igazán generál, így ez a kapacitás akár 100 best effort előfizetőt is ki tud szolgálni, akár sok Mbps-es marketing maximum és garantált értékek mellett is a nélkül hogy az esetek döntő többségében ebből bármi problémája lenne a usereknek, hisz a nethasználatuk időben elszórt, nem egyidőben történik. És azt még zárójelben érdemes hozzátenni hogy az átlag 30GB/hó nem azt jelenti hogy minden előfizető annyit el is használ. Az előfizetők döntő többsége alig havi pár GB-ot forgalmat, míg értelemszerűen a mérleg másik serpenyőjében kell lennie jóval kisebb számú, de igen magas, akár havi több száz GB forgalmat generáló hardcore ügyfélnek is. A szolgáltató arra törekszik hogy a nagy átlag forgalma olyan szinten legyen, amekkora forgalmat a hálózata megfelelően ki tud szolgálni és a bevétel/költség mutatói is megfelelőek hogy gazdaságosan tudjon működni. Ha a mérleg kibillen és túl sok a hálózati forgalom, akkor értelemszerűen nem a pár GB-os, az előfizetők döntő többségét kitevő fogyasztót fogják korlátozásokkal megregulázni, hanem azt a bevétel kisebb részét adó nagyfogyasztót, akik miatt mérleg egyensúlya kibillent.

Erről szól a best effort, a közös hálózati erőforrások, ésszerű és optimális elosztásáról, annak érdekében hogy a költségek is ésszerű, a nagy többség számára megfizethető ársávba legyenek leszorítható. Ha nem lenne ez a konstrukció jó tíz év óta, akkor a mai napig csak igen kevesen engedhetnék meg maguknak az internetet. Gyakorlatilag csak nagy cégek vagy állami intézmények lennének hajlandók több száz ezret fizetni bérelt vonali garantált elérésekét, ha csak az lenne, a lakosság számára ez nem elfogadható árszint, amit széleskörűen hajlandó megfizetni. Nem véletlen hogy a 90-es évek elején nem volt túl sok előfizető és ma sem lenne 500 millió vezetékes előfizetés világszerte, ha a best effort jellegű szolgáltatási modell ezt nem tette volna lehetővé.

(#16) DJS válasza shabbarulez (#15) üzenetére


DJS
tag

Lehet, hogy hülyeséget kérdezek, de miben különbözik ez a módszer az összes többi infrastruktúra elosztásától (gáz, víz, villanyáram, stb.)? Azokat már évtizedek óta így csinálják, nem?

[ Szerkesztve ]

(#17) dabadab válasza GReddy (#7) üzenetére


dabadab
titán

Elég nagyvonalúan átsiklasz afelett, hogy a világ legöregebb civilizációi közül kettő is Afrikában van (Egyiptom meg Etiópia) meg úgy általában elég elnagyoltan vázolod fel a dolgokat, csak azért, hogy ideböföghesd ezt.

Elég unalmas már, hogy minden Afrikát / harmadik világot érintő hírnél megjelennek ezek a hazug sztereotípiák.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#19) Pheadar válasza GReddy (#7) üzenetére


Pheadar
tag

azért megnéznélek téged, hogy akkor is ilyen rohadtul kulturált és széles látókörű lennél, ha épp a túlélésért küzdenél...
nem az emberek, hanem a körülmények teszik afrikát olyanná, amilyet te leírtál szakikám
az emberek szeretnének dolgozni, de ahogy te is írtad, elég nehéz a sivatagban bármit termeszteni, azokon a területeken ahol viszont van normális termőföld, átoknagy multik tulajdona minden, a kisembernek semmi nem jut, ezért éheznek, ezért nagy a szegénység, és ezért nem tudnak semmivel szolgálni a világnak, amiért cserébe pénzt kapnának
viszont egy internetes infrastruktúra talán lehetővé tenné a munkahelyek létrehozását és segítene afrikának, hogy talán felzárkózzon valamelyest, esetleg éppen egy információ alapú társadalomba

Meg kellene próbálni boldognak lenni. Ha másért nem, legalább a példa kedvéért.

(#20) Sanya válasza bambano (#1) üzenetére


Sanya
nagyúr

lol :C

A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

(#21) hack69 válasza Pheadar (#19) üzenetére


hack69
aktív tag

Szerintem jól közelítedted meg a témát. Ma a multik gyarmatosítanak és nem csak Afrikában. Persze lehetne jó oldala is ennek egy darabig (állandó munka és fizetés miatt nem a földeken kéne dolgozni, vagy vándorolni az állatokkal), de a cégek rendszerint bányászatot akarnak, amit gyerekkel a legkönnyebb és olcsóbb, az első ipari forradalomból ismert okokból. Ebből a szempontból ígéretes Kína előretörése, mert ad hitelt és technikát, amit a híreszteléssel szemben ma már nem fegyverekre szórnak el (vagy az utolsó "skót király" esetében saját magára), hanem oktatásra és közegészségügyre.
Amúgy állítólag a nyugati demokráciák számára a legvadabb ellenpéldában (anarchia), Szomáliában a legkönnyebb nethez jutni a kelet-afrikai térségben.

(#22) dajkopali válasza hack69 (#21) üzenetére


dajkopali
addikt

csak egy adalék (és utána is nézek majd, mivel írni akarok róla): manapság Kína számít az egyik legnagyobb afrikai befektetőnek - hogy ez jó-e, vagy nem, azt még nem döntöttem el :)

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#23) balco


balco
aktív tag

Kár hogy megszűnik a munkahelyem, de mi sokat dolgoz(t!)unk afrikai szervereken.
Tragédia a sebesség. 500-600 ms a válaszidő, leütsz egy karaktert és vársz... Jó esetben megjelenik, rossz esetben "beragad" és 30-40 karaktert dob ki. Futtass így scripteket! :(

A legrosszabbak tapasztalatom szerint Angola, Mauritius, Ghána stb. De Dél Afrika sem egy nagy szám. Amit egy európai szerveren megcsinálok 15-20 perc alatt az ott órákba telik.

(persze Belső-Ázsiában is van bőven "internetmentes övezet")

(#24) bigga


bigga
aktív tag

És még azt hittem milyen fejletlen, a nyugati normáktól lemaradt országban élünk - vagy már be is köszöntött a jólét az internet formájában? Mert azt sikerül a nyugati minta szerint bevezetni, és fenntartani, a többit miért nem? :(

" You know what capitalism is? Getting f*cked! "

(#25) veector válasza GReddy (#7) üzenetére


veector
senior tag

a magyarok csak gulyáslevest esznek. az írek csak sört isznak. a britek csak teát isznak. az amerikaiak hamburgert esznek.

egyáltalán minek internet?

(#26) Suker10 válasza dajkopali (#22) üzenetére


Suker10
aktív tag

Mindenhol Kína a legnagyobb befektető. :D
Én azt nem értem, hogy mire lehet kihasználni az egyre növekvő sebességet. Ritka kivételektől eltekintve szerintem sehol nem használják ki.

Müzli 38% gyümölccsel: "Száraz, hűvös helyen tárolandó. Az elemzés értékeit a természetes termékek biológiai variáció. Hiszen ebben a gabonafélék természetes termék tartalmazhat nukleáris alkatrészek, részek és kő shell alkatrészek is." De legalább természetes.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.