Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#2) kentucky


kentucky
őstag

Rendkívül rossz politikai döntései végső soron 400.000 magyarországi lakos halálához vezetett.

[ Szerkesztve ]

(#3) vhw válasza kentucky (#2) üzenetére


vhw
addikt

Vegul is milyen "jo" dontesek lehettek volna ott es akkor?

Lehetett volna a csehek utan egy magyar protektoratus is egy sajat Heydrich-kel, hogy aztan mondjuk mar '43-ban "felszabaditsanak" a szovjetek...
Lehet vitatkozni hogy jart volna jobban az orszag...

"Mi' csinálsz apa? Kapcsold ki a gépet!"

(#4) 8th válasza kentucky (#2) üzenetére


8th
addikt

Féligazság.

(#6) zolee5016


zolee5016
őstag

a legmegosztóbb magyar történelmi személy
talán mert a legmegosztóbb xx. századi időszakban, a legmegosztóbb politikai közegben,próbált helytállni..

Ha meghalsz,te nem tudod,hogy halott vagy,csak a környezetedben élők tudják..és nekik nagyon nehéz...namost ez a helyzet akkor is: ha hülye vagy---

(#7) lev258


lev258
veterán

Érdekesség:
Nem tudom, hallottatok-e Derenk volt községről?
A település eredetileg azért volt nevezetes, mert a trianoni egyezmény után ők is a Magyarországhoz való tartozást választották.
Évekkel később Horthy úgy döntött, szeretne létrehozni egy vadászterületet az észak-északkeleti részen. Derenk község viszont "rossz helyen volt", így megkezdődött a kitelepítése. A lakosokat kárpótolták, nagy részük Borsod-Abaúj-Zemplén más részeire költözött.
Hogy ki és hogyan vélekedik a történetről, azt rátok bízom, próbáltam tényszerűen írni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#8) bambano


bambano
titán
LOGOUT blog

vakoknak, tájékozatlanoknak megosztó a személye, ez alatt azt értem, hogy csak azok gondolják, hogy vitára érdemes, akik nem ismerik. akik ismerik, azok számára egyértelműen egy sötét gazember.

igaz, hogy akadályozni próbálta a zsidók deportálását, de nem azért, hogy védje őket, hanem azért, mert saját maga akarta rabszolgaként felhasználni.

ráadásul ha igaz lenne az, amit időnként mondanak róla, hogy nem tudta, hogy deportálni viszik a zsidókat, akkor még hülye is, mint a faék.

ennek megfelelően teljesen felfoghatatlan ez a mostani kultusz körülötte, az, hogy szobrot állítanak egy ilyennek. a józan ész megáll, hogy egy koncentrációs tábor-vezetővel egy megítélés alá eső valakit szoborral díjaznak.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#9) Vangelis


Vangelis
nagyúr

[link]

@@@@ https://armegoszto.hu/deals/new

(#10) fordfairlane


fordfairlane
veterán

Voltak hibás döntései, de messze nem volt olyan sátáni figura, mint amilyennek aztán a kádár éra próbálta beállítani. A #9-et pedig szerintem nyugodtan töröltesd, nem kell ide az ilyen mélysötét demagógia, még a ph házi demagógjától sem.

x gon' give it to ya

(#11) Vangelis válasza fordfairlane (#10) üzenetére


Vangelis
nagyúr

Nem biztos, hogy Vitéz urunk korában olyan rossz lett volna.

Legalábbis amit dédszüleim meséltek... visszasírták.

De lehet is olvasni róla sokat.
Meg van elég sok dokumentum film is.

[ Szerkesztve ]

@@@@ https://armegoszto.hu/deals/new

(#12) zoty0


zoty0
tag

nem kell több ennyi pont elég
Akkor abban a nehéz helyzetben a legjobbat próbálta kihozni.
Arról mi meg már nem tehetünk, hogy a szovjet elnyomás megpróbálta átírni/kitörölni a múltat.

[ Szerkesztve ]

cs go

(#13) fordfairlane válasza Vangelis (#11) üzenetére


fordfairlane
veterán

Én is kábé ezt írtam.

x gon' give it to ya

(#14) Vangelis válasza zoty0 (#12) üzenetére


Vangelis
nagyúr

Legalább az Ő idejében fejlődött az ország. Volt mit rendbetenni.. nem beszélve az akkori államadósságról... ami mennyi is volt :)?

Lehetne sorolni.. jót is rosszat is.

[ Szerkesztve ]

@@@@ https://armegoszto.hu/deals/new

(#15) fordfairlane válasza fordfairlane (#10) üzenetére


fordfairlane
veterán

A #9-et pedig...

Nem is, a #8-at akartam írni! A #8-at! :Y

[ Szerkesztve ]

x gon' give it to ya

(#16) Vangelis válasza fordfairlane (#15) üzenetére


Vangelis
nagyúr

Ez zavart meg! :)

@@@@ https://armegoszto.hu/deals/new

(#17) bambano válasza fordfairlane (#15) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

mindig összekeveritek az ellentétes véleményt a demagógiával vagy a trollkodással.
rossz vitamódszer.

akinek a regnálása alatt 600 ezer embert gázkamrába küldenek, meg másik nagyjából 400 ezret kiirtanak itthon, az nem lehet pozitív megítélésű. mondjuk egy olyan világban, ahol az azeri baltás pozitív hős, minek lepődök meg bármin is...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#18) fordfairlane válasza Vangelis (#16) üzenetére


fordfairlane
veterán

Bocs, elírtam. Pedig egy pillanatra már reménykedtem, hogy máris kitörölték, és csak elcsúsztak a számok. Mondjuk ebben nincs semmi logika, a számok nem szoktak elcsúszni törlésnél. :DDD

x gon' give it to ya

(#19) f(x)=exp(x) válasza bambano (#8) üzenetére


f(x)=exp(x)
őstag

Kicsit finomabban, ha lehet. Nincs semmi gond az írásoddal, de az első bekezdés nagyon nyersre sikerült... :R
--------------------------
Köszönöm a segítséget, de nem kell tanácsokat osztogatni, eldöntöm mi üti meg azt a bizonyos ingerküszöböt, amit már a moderátorok se díjaznak! Ezt nem bántásként írom, csak azért, hogy ne szemeteljük tele a topikot! :R

[ Szerkesztve ]

(#20) 8th válasza bambano (#8) üzenetére


8th
addikt

"igaz, hogy akadályozni próbálta a zsidók deportálását, de nem azért, hogy védje őket, hanem azért, mert saját maga akarta rabszolgaként felhasználni." És a konteósok is megérkeztek. Hurrá.

(#21) kentucky


kentucky
őstag

Ez egyébként, hogy "visszasírták", meg "alatta legalább fejlődött az ország" duma egy kicsit viccesen hangzik. A gazdasági fejlődés Bethlen Istvánnak volt köszönhető, majd pedig annak, hogy a németekkel elég szoros együttműködéseket kötöttünk, aminek meglett később az ára. Továbbá azt is viccesnek tartom, hogy valaki azt hiszi nem volt más döntése. Volt, méghozzá nem is kevés, csak sorra halmozta a hibás cselekvéseket. Nem vagyok semmilyen beállítottságú, de egy embert "mosdatni" és hazafinak beállítani, aki a "saját fiait" háborúba küldte, és rengeteg magyar lakos életét elvetette, merő túlzás.

[ Szerkesztve ]

(#22) Feketelaszlo


Feketelaszlo
senior tag

Menő sárkányos tetkója volt, amit valamiért mindig lehagynak az őt ábrázoló képekről. Ééés, azthiszem ennyi (szigorúan csak a tényeket!).

(#23) Tóniszomszéd válasza #20749568 (#1) üzenetére


Tóniszomszéd
csendes tag

Szerintem egy aljas, hataloméhes gazember volt. Mindkét szülőm miatta nőtt fel félárván.

(#24) kentucky


kentucky
őstag

Miért került ki ez a topic a "Blogtermés" oldalsávból?

(#25) t72killer válasza bambano (#17) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

800ezres volt a magyar zsidóság a háború előtt, és összesen 400ezer volt az áldozat a "félignagy Magyarország" területéről származóak körében.

A transzportban, gettósításban, dunábalövésekben a "magyar nép", akik közül kikerültek a nyilas suhancok és akik feldobták a szalmakazalban rejtőzködő szomszédot SzVSz sokkal bűnösebb. Egy demokratikus rendszerből nézve a zsidótörvények - főleg a későbbiek - nagyon brutálisnak tűnnek, de ne hagyjuk ki a wiki szócikk ezen részét se:

"1939 és 1941 között körülbelül 10-20 ezer zsidó menekült Magyarországra Cseh- és Lengyelországból, Ausztriából, Németországból és Szlovákiából." - azaz a magyar vezetés az említett (még nem totális német kontroll alatti) időszakban elviselhetőbb körülményeket tartott fent, mint amilyen a szomszédainknál volt.

Azzal egyetértek, hogy vitatott-erősen vitatható a szerepe: a 2.vh-ba való belépésünket is feleslegesen elsiette, tömegeket küldött az orosz frontra, majd a végén elbaltázta a kiugrást. Kicsit ügyesebben taktikázva "megspórolhattunk" volna többszázezer magyar életet, sőt, a kiugrás ügyes lemanőverezésével még a bécsi döntéssel visszacsatolt területek is megmaradhattak volna.

Mindenesetre a XX.szd. egy rendkívül véres időszakában volt vezető, ebben a kontextusban (és abban, hogy akkoriban nem lehetett facebook-csetről informálódni majd skype-on titkosítva felcsörgetni Obamát, hogy küldjék be Drebin hadnagyot rendet csinálni) kell a szerepét megítélnünk.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#26) Narxis válasza kentucky (#24) üzenetére


Narxis
nagyúr

Mert érzékeny téma.

Thanos was right.

(#27) kentucky válasza t72killer (#25) üzenetére


kentucky
őstag

Sajnos ilyen nincs, hogy "sokkal bűnösebb". Az Ő által előterjesztett hatalom miatt bírták ezeket a dolgokat megcsinálni.

[ Szerkesztve ]

(#28) t72killer válasza kentucky (#27) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Persze, könnyű a nagyfőnökre mutogatni, de ezt nem mossa le magáról a kisember soha:

A „zsidótlanítást” végrehajtó magyar szervek viselkedése még Adolf Eichmannt is elképesztette. A magyar zsidók deportálásának német irányítója következőket mondta a magyarországi deportálásokról:

„Egyes esetekben embereimet megrázta a magyar rendőrség [értsd: csendőrség, Eichmann nem tesz különbséget a két testület között] embertelensége. Dieter Wisliceny [SS-Hauptsturmführer, Eichmann közeli munkatársa] beszámolt róla, hogy bár nem mindenhol, de néhány kerületben a rendőrök úgy hajtják a zsidókat a vagonokba, mint a barmot a vágóhídra.”

Edmund Veesenmayer a nürnbergi per idején
A korábban a szlovákiai és görögországi deportálásokat irányító Wisliceny a következőket mondta:

„Úgy látszik, a magyarok valóban a hunok leszármazottai; nélkülük így sose boldogultunk volna.”

Ahogy nézem, az 1944es hierarchiában egyedül Horthy próbálta lassítani a folyamatot, a Sztójay admiszitráció maximális hatékonyságra törekedve nyomta a vonatokat Auschwitzba. Előtte Kállay próbálta játszani a "kettőst" miniszterelnöki szinten, de őt a német megszálláskor félreállították.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#29) f(x)=exp(x) válasza kentucky (#24) üzenetére


f(x)=exp(x)
őstag

Biztos megvan az oka, bár még nem kaptam róla értesítést, gondolom nem is fogok.
Ha jól tudom, az ilyen jellegű bejegyzések átkerülnek egy másik kategóriába, így kikerülve az oldalsávból. Bár szerintem sokak kíváncsiak a témára, de "fent" biztos jobban tudják.

(#31) bambano válasza t72killer (#28) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

de egy tettnél nem szabad elfeledkezni az indítékról, ami háromféle lehet:
- pisztolyt fognak a fejéhez és úgy írja alá az ukázt.
- ostoba módon, tájékozódás nélkül írja alá
- örül neki, hogy aláírhatja.

Horthyról a legtöbb forrás azt mondja, hogy a második, nem tudta, hogy mi fog a deportáltakkal történni.
De van, akik azt állítják, hogy azért kezdte akadályozni a deportálást, mert megijedt attól, hogy ki fogja működtetni a gazdaságot, ha a zsidókat elviszik és megölik. és ez a fontos vízválasztó, hogy önös érdekből kezdte akadályozni a deportálást, nem azért, mert embert ölni bűn.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#32) f(x)=exp(x) válasza t72killer (#28) üzenetére


f(x)=exp(x)
őstag

Olvasva a különböző forrásokat, eléggé kettős érzet alakul ki az emberben Horthyval kapcsolatban.
Az én meglátásom szerint a belpolitikai ügyeket elég jól rendezte, bár a "parasztoknak" elég kiszolgáltatott volt a helyzetük, konkrétan alig éltek meg elképesztően sok munka után is. Az oktatást, egészségüggyel is kezdett elég sok mindent, bár még így is elég elmaradott ország voltunk/vagyunk, mert ekkor volt a legkisebb különbség Magyarország és az akkori nagyhatalmak között. A csendőrség elég jól kézben tartotta a helyzetet, abbanaz időben ismerték a közbiztonság fogalmát az egyszerű emberek is, nem ógy, mint napjainkban.
A személyes kultusz kiépítése volt a tartóoszlopa kormányzásának, az akkori vasszigort máig megemlegetík a ma is élő öregek, akik mondjuk ki, szerették az akkori rendszert. Mert akkoriban volt hite szinte minden magyar embernek. Az egységes és majdhogynem egyetlen vezérgondolat miatt kialakult az emberekben a hazaszeretet. Tudom, ezt most egy kicsit elcsépeltnek tűnik, lehet az is, nem éltem akkor!
A külpolitikai döntései viszonterősen kétségesek. Nem nagyon értem, hogy hogyan lehet, hogy Hitlernek szinte nemet mer mondani, majd amikor már nincs más választása, Magyarországon történnek a legkegyetlenebb összegyűjtési akciók, amelyet magyar csendőrök hajtanak végre...és azt mondja, nem tudott róla! Hát maradjunk annyiba elég érdekes.
Minden, amit itt leírtam a megfelelő hangnemben kritizálható, mert én se vagyok elsőkézből tájékoztatva, csak azt tudom, amit innen-onnan olvasok/látok.

(#33) t72killer válasza #20749568 (#30) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

A tény elkerülhetetlen volt - ha ellenállunk, akkor nagyon gyorsan a lengyelek sorsára jutunk, ami neméppen volt rózsás a '39-'45-ös időszakban. Ők hősiesen ellenálltak, amit a szövetségesek nagyban lesz@rtak (ld. Varsói felkelés nem-segítése a háború végén). Egyedül az időzítésekkel lehetett volna játszani, de eléggé pengeélen táncolt az akkori magyar vezetés. Egyetlen rossz mozdulat, és mennek a levesbe, a németek meg előhúznak egy sokkal fasisztább brigádot - ahogy Szálasiékat előhúzták a legvégén.

Kérdés, vezetőként mit teszel:

A-verzió: hős vagy 2 napig, amíg el nem pucolnak az útból, jön egy a németek szavára ugró kormány és extra hatékonysággal végrehajt mindent

B-verzió: lemondasz/főbelövöd magad (Teleki), majd a helyedre kerül egy fentebbi ideológiájú kormány

C-verzió: maradsz a s@ggeden és amennyire a rendszer engedi, megpróbálod lassítani az eseményeket, vigyázva, nehogy hirtelen az A-verzióban találd magad.

D-verzió: egy követ fújsz a németekkel, mindenben követed a szándékaikat.

SzVSz Horthy személyesen a C kategóriát próbálta meg, közepes eredményességgel. D-verzió, ahogy a Kádár rendszer alatt beállítani akarták egyáltalán nem, az Sztóyai és méginkább Szálasi volt.

#31: szted mi lett volna a vége, ha nyíltan nekiáll a zsidóság teljes szabadágáért kiabálni, összes zsidótörvényt eltörölni (ld fentebb A-verzió...)? Kényszermunkásként a 400ezer deportált megúszhatta volna ÉLVE. Hogy a valós szándékok mik voltak a háttérben (=valójában zsidógyűlölő volt-e, és ha igen, milyen mértékben), azt nem tudjuk, sosem fogjuk megtudni. Amúgy pisztoly volt, a fiát elrabolták.

Mellesleg távol álljon tőlem a zsidóellenesség, de annyit elmondanék azért, hogy a II.vh nem csak a zsidóságról szól, nem csak ők haltak milliószámra ártatlanul. A Don-hoz küldött magyar baka, vagy a pesten lebombázott magyar család se tudom, mit követett el...

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#34) f(x)=exp(x) válasza #20749568 (#30) üzenetére


f(x)=exp(x)
őstag

Valóban, de abban azért egyetértünk, lehetett volna kevesebb is az áldozatok száma. Vagy ha már ennyi, lehetett volna értelme is meghani annyi embernek, mert Donnál nem sok értelme volt egyetlen magyart is feláldozni. :)

(#35) t72killer válasza f(x)=exp(x) (#34) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Nekem az a meglátásom, hogy általában a kisebbik rosszat választotta, viszont voltak kritikus hibák. Egyik a Don, másik a sikertelen kiugrás, harmadik, hogy még időben nem talált valami "sürgős munkát" a zsidó lakosságnak, hogy legyen nyomós indoka itt (=életben) tartani őket. Ezek közül a hibák közül egyik se olyan, amihez direkt rossz szándék kellene.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#37) f(x)=exp(x) válasza t72killer (#35) üzenetére


f(x)=exp(x)
őstag

A Don mondjuk nem teljesen az ő hibája, Hitler nem nagyon adott más választást neki. Már mint ha jól tudom, Horthy nem nagyon akarta (sőt) a magyarokat az egyértelmű halálba küldeni.
Azt már az előbb is meg akartam kérdezni - csak kiment a fejemből - hogy hogy érted a kiugrási kísérlet elbaltázását? Szerintem halva szült ötlet volt alapból, nem segített volna rajta semmiféle "ügyes manőverezés".
A zsidósággal kapcsolatban pedig az értetlenkedésem továbbra is fennáll, bár bambano felvázolt már néhány tisztának tűnő képet.

(#38) Vangelis válasza f(x)=exp(x) (#37) üzenetére


Vangelis
nagyúr

Mindig csak ők... Miért nem maradtak otthon?
Nem lett volna gond.

Nem kell bántani az egyik legnagyobb magyart!

@@@@ https://armegoszto.hu/deals/new

(#39) f(x)=exp(x) válasza Vangelis (#38) üzenetére


f(x)=exp(x)
őstag

? Ezt konkrétan mire is írtad? Kik miért nem maradtak otthon? A Donnál elesettek?
1. Széchenyi István a legnagyobb magyar.
2. Nem bántja innen senki, csak információcsere folyik, tedd ezt te is, ha már szerinted a kormányzó legnagyobb magyar.

(#40) kentucky válasza t72killer (#33) üzenetére


kentucky
őstag

Zsidótörvény eltörlése? Nem eltörölni kellett volna, alapból nem kellett volna engedni ezeknek a létrejöttét. Az a probléma, hogy kár beleképzelni, hogy a "kisebbik rosszt" választotta. Simán helyt engedett pl. a fajvédő pártnak is. Nem csodálom, hogy a Vitézi rendet helyreállították, sok ember számára megtiszteltetés a Vitézi cím, holott Horthy is csak egy hivatalos rendszert hozott létre a hódolói számára, akik pl. földet kaptak.

(#41) Vangelis válasza f(x)=exp(x) (#39) üzenetére


Vangelis
nagyúr

Azt írtam az egyik!

Nem a Don kanyarra gondoltam.

[ Szerkesztve ]

@@@@ https://armegoszto.hu/deals/new

(#42) f(x)=exp(x) válasza Vangelis (#41) üzenetére


f(x)=exp(x)
őstag

Bocs, siettem, nem olvastam el.
Viszont a többit még mindig nem tudom, hogy értetted... bár gondolom.

[ Szerkesztve ]

(#43) Vangelis válasza f(x)=exp(x) (#42) üzenetére


Vangelis
nagyúr

Nálam leginkább az maradt meg munkásságából, hogy nem volt adóssága az országnak.
Fejlődtünk minden tekintetben. Iskolák ; kórházak; intézmények... stb stb.

Persze egyik rendszer sem jó mindekinek. Nekem azt mesélték mindig, hogy a legjobb korszak volt a háborút eltekintve.

Jó pénzünk is volt .. az sem volt hátrány.

De persze jött a ..... komcsi banda.

[ Szerkesztve ]

@@@@ https://armegoszto.hu/deals/new

(#44) #34642176 válasza Vangelis (#43) üzenetére


#34642176
törölt tag

Nálam is ezt mesélték, hogy a legjobb korszak a Horthy alatt volt.
A kommunistáknál ezerszer jobb volt az biztos.

(#45) Vangelis válasza #34642176 (#44) üzenetére


Vangelis
nagyúr

Akkor igazat mondtak...

@@@@ https://armegoszto.hu/deals/new

(#46) Kalandor


Kalandor
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Zártam.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.