Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) Rive válasza frescho (#99) üzenetére


Rive
veterán

Erdemes lenne megfigyelni az energia trendeket. Szerinted vlah elindul lefele a felhsznalt elektromos energia mennyisege?
Szerintem nem. Sőt...

A többi energiahordozó viszont lehet, hogy csökkenni fog.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#102) EmberXY válasza Rive (#101) üzenetére


EmberXY
addikt

Szerintem sem fog változni a felhasznált energia mennyisége, legalábbis csökkenni biztosan nem a jövőben, bár egyre energiatakarékosabb berendezéseket gyártanak, azonban ha elterjednek az elektromotoros járművek, a sokszorosára fog nőni az elektromos energia felhasználása.

[ Szerkesztve ]

Up the Irons!

(#103) ArchElf válasza Rive (#97) üzenetére


ArchElf
addikt

Mondjuk az is érdekes, hogy NY európában, ahol általában nincs gáz (pl BENELUX), ott szinte mindenhol villamos fűtés van. Nálunk csak azért elterjedtebb a gá, mert minden sarkon van egy gázcsap.
Amióta viszont a téli gáz kérdése néha több, mint kétséges valamint a hőtermeléses villamos ellátás is kezd háttérbe szorulni: Pesten pl. egyre kevesebb a főtáv előfizető, a hőtermelés javát meg a legtöbb helyen már nem az erőműben hanem épületenkén lokális hőközpontokban (ami ugye áramot nem termel csak fogyaszt) biztosítják.
Szerintem komolyan meg kell gondolni a gázhasználat visszaszorítását a villany javára (persz ez legalább annyira komoly infrastruktúrális befektetéssel járna, mint a most tervezett mindenféle gázvezetékek).

AE

Csinálok egy adag popcornt, és leülök fórumozni --- Ízlések és pofonok - kinek miből jutott --- Az igazi beköpőlégy [http://is.gd/cJvlC2]

(#104) villamos


villamos
őstag

Én csak arra gondoltam (telefonos fejjel), hogy mire Paksról az ország másik felére eljut az áram, a vezetékek csillapítása miatt veszteségek lépnek fel. Legalábbis feltételezem, hogy van némi csillapítása több száz kilométer vezetéknek... Vagy ez elhanyagolható?
Azt nem tudtam, hogy a gázüzemű erőművek áram termelésén kívül távfűtenek is... :))

[ Szerkesztve ]

Szép álmokat csillagom! És amíg te csicsikálsz, én hozok neked egy... LÁNGSZÓRÓT TAKAROGGYÁ!

(#105) ArchElf válasza villamos (#104) üzenetére


ArchElf
addikt

Asszem középiskolában (vagy főiskolában?) tanultunk valamit a magasfeszültségű vezetékekről... wiki

AE

Csinálok egy adag popcornt, és leülök fórumozni --- Ízlések és pofonok - kinek miből jutott --- Az igazi beköpőlégy [http://is.gd/cJvlC2]

(#106) frescho válasza ArchElf (#103) üzenetére


frescho
addikt

ArchElf: Pont erre gondoltam. Szerintem a gazrol fokozatosan el fogunk mozdulni az aram fele. Ha hoszivattyut hasznalnak, akkor hatekonyabb, mint a gaz, meg a tobbszori atalakitassal is. Raadasul ugyanaz a berendezes hasznalhato klimakent es barmirol elmegy, ami aramot allit elo, legyen az nap-szel-viz-atom-szeneromu.

Nagyfeszultsegu tavvezetekeknel kisebb a veszteseg. A veszteseg=Aram negyzete * vezetek ellenallasa. Mivel az atvitt teljesitmeny = U * I, igy azonos teljesitmenynel a feszultseg novelesevel aranyosan csokken az aram es negyzetesen a veszteseg.

https://frescho.hu

(#107) Lars válasza villamos (#104) üzenetére


Lars
őstag

Nem mindegyik gázüzemű erőmű távfűt is, csak nagy részük :)
Álltalában ahol erőmű van, ott távfűteni is szoktak. Ha már egyszer ott vannak a berendezések, úgyis termel hőt, akkor miért ne.
Pl Oroszlányi Erőműben is van távfűtés, pedig nem az a fő profil. Egyik gépet megcsapolják, és már mehet is hőközpontba a gőz :)

(#108) Lars válasza ArchElf (#103) üzenetére


Lars
őstag

És ha bele gondolsz, mennyire jó a sok kicsi, ímmel ámmal karbantartott és valamennyire beállított tüzelő berendezés, mint egy nagy hatásfokú, aminél elsődleges a hatásfok és a kibocsátás kérdése. Merthogy akik üzemeltetik, nekik lét kérdés hogy minél olcsóbban minél több hőt termeljen. Ráadásul a káros anyagok kibocsátását eléggé szigorúan ellenőrzik ... Folyamatos mérés stb ...

[ Szerkesztve ]

(#109) Thunderzolee válasza Thunderzolee (#94) üzenetére

Kérem szépen, én itten tegnap jól félre lettem értve.

Am Rive nagyjából azt írta amire én is gondoltam. :K
Beteszek azért egy táblázatot még, segítvén az erőmű-típusok közti választást.

[ Szerkesztve ]

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#110) lapa


lapa
veterán

ahogy tudom az atombombánál alapvetően két komoly feladat van:

az egyik, hogy megfelelően dús urán legyen benne. ehhez brutális technika kell, hangsebesség körüli vagy feletti kerületi sebességű centrifugákban kell hónapokig válogatni a 235 meg 238 (?) izotópokat. nem otthon megcsinálós cucc.

a másik mérnöki probléma, hogy a bomba begyújtásakor rendkívüli mértékben össze kell préselni a hasadóanyagot, egyébként legfeljebb az alatta állókban okoz kárt. ezt precíziós összerobbantással érik el, az atombombát jellemzően egy sima bomba gyújtja be. ez sem olyan, hogy otthon összedrótozod.

a hidrogénbomba erre tesz még egy kupacot, tehát azt meg a hagyományos bombával begyújtott fissziós bomba gyújtja be. amikor nagyon hideg volt a háború erre még további hidrogénbombákat álmodtak ill. el is készítettek párat. asszem a cár bombában is több fúziós bomba robbant.

az sg.hu-n volt korábban nagyon alapos történelmi és technikai áttekintés egy cikksorozat keretében.

[ Szerkesztve ]

(#111) lapa válasza frescho (#106) üzenetére


lapa
veterán

sajnos a megújulók még hőszivattyúkat hajtva is elenyésző energiát termelnek. nemrég olvastam, hogy Németországban a fogyasztás növekményét se fedezi a újonnan telepített megújuló.

számolgattam mennyi lenne egy 20-30w notit 7/24 hajtani megújulóról. a végén csak sírtam. szóval ha a hőszivattyút engedékenyen 20% teljesítmény-igényűnek vesszük (ami nem igaz mert -10 fokban a legjobbak is közelítenek 100%-hoz), akkor még mindig hiányzik... ...úgy 20-szoros teljesítmény.

az első lépés az lenne, hogy tízszeresére kéne növelni minden fosszilis árát. addig semmilyen lényegi elmozdulás nem várható.

[ Szerkesztve ]

(#112) frescho válasza Thunderzolee (#109) üzenetére


frescho
addikt

Thunderzolee: Kerlek par adattal egeszitsd ki, mert igy nem lehet beloni idoben es beruhazasban. Mikorra prognosztizaljak? Milyen eromuvi beruhazasokkal? Milyen fogyasztas bovulesi trendet vesz figyelembe? Mibol jon a prognosztizalt zold energia? A legjobb lenne, ha valami linket adnal.

lapa: atombomba Megmondom oszinten, hogy nem ertem hogyan jon a hoszivattyuhoz a noti fogyasztasa. Hoszivattyuval futeni lehet, aram termelesre finoman fogalmazva nem idealis.

https://frescho.hu

(#113) Rive válasza ArchElf (#103) üzenetére


Rive
veterán

ArchElf:Szerintem komolyan meg kell gondolni a gázhasználat visszaszorítását a villany javára...
Nem megoldhatatlan, sőt: de gondoskodni kell arról, hogy ez a fajta fogyasztás koncentrálható legyen a mélyvölgyi időszakra (energiatárolás). Akkor kifejezetten hasznos is lehet a dolog a VER szempontjából.
Csak, ahogy mondod is: sok-sok beruházás...

villamos:Azt nem tudtam, hogy a gázüzemű erőművek áram termelésén kívül távfűtenek is...
Ez inkább fordítva működik: egyes fűtőművek a haszon növelése érdekében áramot is termelnek...

Lars:És ha bele gondolsz, mennyire jó a sok kicsi, ímmel ámmal karbantartott és valamennyire beállított tüzelő berendezés, mint egy nagy hatásfokú, aminél elsődleges a hatásfok és a kibocsátás kérdése.
Nomost pl. a hőenergia tárolása 'nagy' méretekben szinte megoldhatatlan - kis méretben viszont a legkevésbé sem gond... Bojler, ugye.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#114) lapa válasza frescho (#112) üzenetére


lapa
veterán

arról beszéltél a hőszivattyúkat lehetne megújulóval hajtani (#106). a megújulók potenciálja kapcsán bátorkodtam megemlíteni a dolgot.

[ Szerkesztve ]

(#115) bandus válasza frescho (#92) üzenetére


bandus
veterán

Pakson kezdetben 3,6%-os dúsítású kazetták használtak, nemrég tértek át a 3,82%-ra, és most folyik a 4% feletti fűtőelemek bevezetése. Idén fog majd órát tartani nekünk az atomerőmű egyik munkatársa, aki a zónatervezést végzi, akkor tudok majd pontosabb infokat eről mondani.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#116) frescho válasza lapa (#114) üzenetére


frescho
addikt

Elnezest, de meg mindig nem ertem. En amit irtam nem zold energiarol szolt:

"legyen az nap-szel-viz-atom-szeneromu."

A hoszivattyuhatasfoka a ket kozeg homerseklet kulonbsegetol fugg. Ha levegos a hocserelo igazad van, de mar par meterrel a felszin alatt is kozel allando a homerseklet. Talajszondaval az atlagos hatasfok 300% folotti is lehet, akkor minek bajlodna valaki a levegos megoldassal? Ha a tobbiek altal emlitett hotarolast is bevetik, akkor kapcsolt arammal fel lehetne hasznalni a "folos" energiat, jojjon az barmilyen forrasbol.

Oszinten szolva a klimak idiotan mukodnek. Akkor akarunk hot leadni, amikor a legmelegebb van kint, de pont ebben az idoszakban rossz a hatasfok. Raadasul az energiat kidobjuk az ablakon, ahelyett, hogy vizet melegitenenk vele.

https://frescho.hu

(#117) Lars válasza Rive (#113) üzenetére


Lars
őstag

Hát tárolás az kicsit nehézkes. Viszont miért is tárolnám, ha akkor állítom elő, amikor szükségem van rá ?
Amikor nincs rá szükségem, akkor meg nem csinálom meg. Legdrágább energia az, amit nem használunk el. Ezt szokák nekem mondani :)
Ha arra gondolsz, hogy pl vezérelt villamos energiával, mélyvölgyben, vagy amikor éppen olcsó az áram, akkor megtermelem a hőt, és akkor hasznosítom, amikor szükségem van rá, akkor értem a tárolási dilemmát.

[ Szerkesztve ]

(#118) moha21 válasza frescho (#116) üzenetére


moha21
addikt

Gratulálok a színvonalas cikkhez! :R
Most hirtelen csak annyit off-ba, hogy én tiltanám is a klímát... :(((

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#119) Lars válasza moha21 (#118) üzenetére


Lars
őstag

Én a munkahelyemen pl hőgutát kapnék klíma nélkül. Más kérdés, hogy nem hagyományos kompresszos hűtővel van megoldva a kérdés. Vannak esetek, ahol az ember kénytelen klimatizálni. Viszont a hagyományos megoldás valóban sok esetben felesleges. Egészség szempontjából több kárt tud okozni mint amennyi hasznot hoz pl.

(#120) moha21 válasza Lars (#119) üzenetére


moha21
addikt

Igen, nem is teljesen úgy gondoltam, de azért zöldebb társadalomban kellenének rá szigorúbb szabályok.

Ja csak érdekesség a reprocesszálómű több sugárzást bocsájt ki, mint maga az erőmű.

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#121) Lars válasza moha21 (#120) üzenetére


Lars
őstag

Igen, pl nem 21 fokot csinálni a legnagyobb nyárban.
Az pont semminek nem tesz jót. Technika, ember egyformán megsínyli.
Abban látom a problémát első sorban, hogy olyan mértékben hozzászokott az ember az olcsó energiákhoz, hogy meg sem fordul a fejében, hogy majdnem a létező legrosszabb megoldást alkalmazza egy bizonyos problémára. Tipikus esete ennek a klíma.

(#122) moha21 válasza Lars (#121) üzenetére


moha21
addikt

Amúgy volt idő mikor itthon is megérte villannyal fűteni... még pici voltam kb 18 éve

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#123) frescho válasza Lars (#117) üzenetére


frescho
addikt

A ho tarolasa nem nehezkes. Mar irtak a bojlert, de a falfutes is hasonloan jo megoldas.

Nem a klimaval van a fo baj, lehet (es kell) azt is hatekonyan mas rendszerekkel kombinalva kiepiteni es esszel hasznalni. A gond az epitkezesi szokasainkkal van. Egy epulet beruhazasi koltseget megdobja a kornyezettudatos kivitelezes. Ez alatt lehet erteni passziv hazat, de akar csak normalis szigetelest, hocserelos szellozteto rendszert vagy klimakkal torteno hasznalati melegviz eloallitast. A gond ott van, hogy nem jutnak el odaig a beruhazok, tulajdonosok, hogy egy epulet nem 10 evre epul, marpedig ezek a rendszerek ennyi ido alatt kezdik visszahozni az arukat. Ez meg inkabb igaz, ha a jelenlegi energiar trend megmarad. De a mai fogyasztoi tarsadalom mar nem emberoltokre tervezi meg az epuleteket se... :(

https://frescho.hu

(#124) lapa válasza frescho (#116) üzenetére


lapa
veterán

végülis az általad is idézett mondatra reagáltam. értem, hogy elsősorban nem a zöld energiáról szólt a mondat, csupán az elektromosság univerzális bevethetőségéről.

azért szeretik a levegős hőszivattyúkat, mert csak egy doboz kvázi végtelen nyersanyaggal. talajszondát építeni nem mindenhol könnyű. onnan tudom, hogy már ástam ki gödröt neki. bobcat sem mindenhol jöhet szóba, ahol már van meglévő kert, kisház, akármi. van, ahol a talaj sem az igazi és komoly területen kell körbemenni. új építésnél természetesen az a jobb, feltéve ha van tőke egy ilyen beruházáshoz. de a legtöbb építkező ugye nem passzívházban gondolkodik, pedig az hatékonyabb, mint 50 évig a rosszul szigeteltet akár hőszivattyúval kifűteni. persze sajnos még csak nem is hőszivattyúban gondolkodik, hanem abban hogyan fejezi be a tetőt télig a menet közben elfogyó pénzből.

természetesen egyetértünk, hogy alapjaiban kéne sok mindent megváltoztatni. a hűtőtől kezdődően a szellőztető nem létező hőcserélőjén keresztül az elfolyó melegvízig ezer helyen vérzünk. gondolom a zöldeknek is az az (egyik?) baja, hogy az atomerőműne nyomott pénz nem próbálja megoldani a problémát, nem viszi az embereket a spórolós-takarékos irányba. és azt sem szabad elfelejteni, hogy az egész nukleáris infrastruktúra (erőmű pár kiló vasa, betonja, távvezetékek, uránbánya) is fosszilisből épül fel. szóval ott is vérzünk azért, de végülis minden lélegzetünkkel.

...és mindezt úgy írtam, hogy még nem láttam a #123-at.

[ Szerkesztve ]

(#125) Rive válasza Lars (#117) üzenetére


Rive
veterán

Ha arra gondolsz, hogy pl vezérelt villamos energiával, mélyvölgyben, vagy amikor éppen olcsó az áram, akkor megtermelem a hőt, és akkor hasznosítom, amikor szükségem van rá, akkor értem a tárolási dilemmát.

Efféle.

A VER egyensúlyát nem csak a termelési oldalról lehet fenntartani. Vegyük pl. a fentebbi esetet: van 2GW Paks régi: van 2GW Paks új: van 2GW kötelező kapcsolt termelés - és van szumma 4GW fogyasztás. Vagy visszaszabályozzuk az atomot, ami nem igazán buli (egyrészt nem olcsóbb, másrészt hordoz valamennyi rizikót, macerát), vagy 'eldisszipáljuk' a felesleget. Mondjuk egy rakás vezérelt hőszivattyúval. És akkor - a megfelelő infrastrukturális beruházás után - az atom máris gázt váltott ki. A hőt pedig könnyen felhasználhatjuk máskor is. A villanyt viszont lényegében csak a keletkezés időpontjában...

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#126) Thunderzolee válasza frescho (#112) üzenetére

Volt már itt atomenergiával foglalkozó topic, ott keresgettem vissza, illetve Hetesi Zsolt "Fenntartható jövő" előadásaiban.

logout.hu/cikk/befellegzett_az_atomenergianak_index/teljes.html

logout.hu/cikk/a_radioaktivita_selettani_hatasai/teljes.html

A grafikon konkrétan innét van:
index.hu/tudomany/Ideje megbékélni az atomerőművekkel?/
Valóban lemaradt a kép alól, h "Vázlatok 2025-ig".

Egyebek meg ezekből:
index.hu/tudomany/Új atomerőmű kell Magyarországnak

index.hu/gazdasag/Paks: hosszabítás, növelés, előkészítés

...

"Vázlatok 2025-ig"

2025-ig Magyarország energiaszükséglete kábé 4-5 GW-al nő.
Alapon 6-7GW-nyi alaperőműre lesz szükség, ráadásul addigra a jelenlegi erőművek 60%-a elöregedve kiesik a termelésből, és "kiáll a sorból".
Ezeket pótolni kell. Lignittel, gázzal, atommal, megújulóval, illetve amiket ezek közül az okosok választanak.
Vannak akiknek érdeke lenne, h gázerőműveket építsünk, de remélhetőleg az atomlobbi fog győzni minimum 2×1000MW erejéig.

Ahogy Rive is írta, mostanság van 4GW-os fogyasztási mélypont, ennek felét adja Paks mostani 4 blokkja, a többit az ilyen olyan helyi erőművek, amiket nem is lehet csak úgy lekapcsolgatni, mivel egy részük távfűtést is ellát, ill. gőzt termel üzemek részére.
Ehhez 2025-ig kell majd még 2-3GW-nyi alaperőmű, amiből lehetne 2×1000, esetleg 2×1200 nukleáris is. Mivel egy atomerőmű 10 évig épül (szemben pl. a gázerőmű 3 évével), ha mostanában elkezdjük építeni, 2020 körül bekapcsolódhat a termelésbe fokozatosan.
Ha elhalasztjuk, a gázipari lobbi fog győzni, mert azt "gyorsan" fel lehet építeni.
A másik megoldás egy 1600-as blokk (ez felépülne 2020-ig), ami mellé elkezdik építeni a másik 1600-ast is (2020 után), így mire 2032-2037 közt Paks mostani 4 blokkja végleg leáll, lesz ami a helyére álljon.
A kisebb fűtő erőművekre amúgy is szükség lesz, ezek nagy része lignit, ill. gáz alapú lesz/marad.
Ezen kívül 2020-ig 13%-ra kell bővíteni (az EU-s vállalásunk alapján) a zöld (megújuló) energia arányát. A sötétzöldek persze szeretnék, ha ez még magasabb lenne, de szvsz jó, ha elérjük a 13%-ot.
Egy atomerőmű által megtermelt ~2GW-nyi áramot nem lehet szél- meg naperőművekkel pótolni, bármennyire is szeretnék.
Gázzal lehet, de az meg pazarlás lenne.
Szénnel is lehet, de akkor meg a Kiotói megállapodást rúgjuk fel.

Hmm.. az előbb még nem volt itt ennyi hsz..

[ Szerkesztve ]

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#127) Lars válasza Rive (#125) üzenetére


Lars
őstag

Nem atomerőmű fejjel gondolkodom bocs :)
Így már érthető amit próbátál fentebb leírni.
Viszont gőzöm sincs, hogy mekkora beruházás lenne egy ilyesmit létrehozni, amit kifejtettél. Az ötlet feltétlenül tetszetős. Kérdés hogy tényleg mekkora költségekkel jár.
Jövőre szűkülni fog a KÁT, kíváncsi leszek, hogy hogyan fog átalakulni a helyzet itthon.
Érdekes időknek nézünk elébe, remélhetőleg jó irányban mozdulunk el. :U

(#128) Lars válasza Thunderzolee (#126) üzenetére


Lars
őstag

Gáz egyértelműen gyors indításra való, szerintem nálunk olyan szerepet kéne betöltenie, mint jelenleg Sajószöged, és Litér. Kivétel természetesen a helyileg termelt mesterséges gázok, amivel amúgy nem tudnának mit kezdeni. Kohógáz, stb ... Ezeket el is kell használni, világ legnagyobb marhasága lenne, ha nem tennénk.
Szén még mindig inkább alaperőműnek való, mint a gáz. Ugyanez vonatkozhat egy nagy bio tüzelésű blokkra. Bio tüzeléssel kapcsolatosan tele van gondolatokkal a fejem, sok jó, és sok rossz is van. Szerintem nem olyan ideális a kép, mint ahogy az elsőre látszik.
Kétségtelen, hogy az atom mellett nagyon sok érv szól. Érdemes elgondolkodni ezeken.

(#129) Thunderzolee válasza Lars (#128) üzenetére

"...egy nagy bio tüzelésű blokk.."

Gondolom nem a Szerencsre megálmodott szalmaerőműre gondolsz.
Az egy agyrém. :/

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#130) Lars válasza Thunderzolee (#129) üzenetére


Lars
őstag

Nem tudom mennyire ismered mondjuk a Pécsi Erőművet. Na valami hasonló dologra gondolok. Hozzá teszem, amit ott el lehet égetni, és hőenergiát lehet belőle kinyerni ( amiből tetszés szerint aztán mondjuk villamos energiát csinálunk mondjuk ) azt sok mostani Erőműben is meg lehet oldani kis technikai átalakításokkal. Lásd ismét példának a Vértesi Erőművet, ahol a szén mellett bio tüzelőanyagot is használnak. Szóval rövid távú alternatívának gondolom, és nem fő csapásiránynak.
Külön erre infrastruktúrát építeni szerintem is minimum meggondolatlan cselekedet :)

(#131) Thunderzolee válasza Lars (#130) üzenetére

Ajkai Hőerőmű is nagyrészt ilyen biotüzelésű már.
Bár ott kimerül a bio jelentése a "fa" szócskánál..

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#132) Lars válasza Thunderzolee (#131) üzenetére


Lars
őstag

Igen, nagyrészt fa, és egyéb mezőgazdasági mellékterméket szoktak biomasszának hívni.
A helyzet az, hogy ez is 2 élű dolog. Egyrészt jó, mert a " hulladékot " felhasználjuk, másrészről meg rossz, mert kivonjuk fokozatosan a fontos tápanyagokat a földekből, és idővel kimerülnek. Szóval mindenképpen csak időleges megoldásnak tartom ezt is.

(#133) Thunderzolee válasza Lars (#132) üzenetére

Igen,a bio nagyrészt ezt jelenti csak. :(

Eredetileg Ajkán épült volna meg a közép-dunántóli regionális hulladéklerakó, és az ott keletkező bio, ill. egyéb végtermékeket is az ajkai erőműben hasznosították volna energiatermelés céljából. Mármint elégetve természetesen.
Csak a szakmailag toppon levő képviselő-testület Isten tudja milyen indíttatástól vezérelve nem szavazta meg.
Persze értem én, ne hordják ide a régió 176 lerakójának szemetét, de azért ennél szakmaibb érveket vártam volna.. :/

Volt még egy másik speciális hulladék is amit Ajkán szerettek volna ártalmatlanítani. Ez a MOL Kalorexe volt. Csak Ajkán van olyan fajta kazán (hibrid-fluid) amiben elégethető lett volna, de ezt meg a sötétzöldek akadályozták meg, még népszavazást is tartottak róla anno, amin a bölcs, agyoniskolázott ajkaiak nemmel szavaztak..

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#134) Lars válasza Thunderzolee (#133) üzenetére


Lars
őstag

Az olajtól félnek az emberek, mert az füstöl :)
Szénnél ugye ott az elektrofilter, szépen megfog minden láthatót. Arra nem gondolnak, hogy valamivel azt a szenet meg is kell gyujtani. Legalább az elején.
Kicsit elkalandoztunk a fő témától :B

(#135) frescho válasza Thunderzolee (#126) üzenetére


frescho
addikt

Koszi a kiegeszitest. A novekmeny nagy reszet lehetne az uj blokkokkal potolni. A beruhazas idoszuksegletet nagyon optimistan adod meg, ugyanis a donteshez, palyaztatashoz szukseges ido itthon legalabb enyit ki fog tenni. Az abran az nem lathato, hogy 20 ev elettartam hosszabbitassal is a 2030-as evekben sorban leallnak a regi blokkok.

Sokkal olcsobb az az energia, amit meg sem kell termelni. A zold energiat nem tudom hogyan fogjuk osszehozni, nekem eros fenntartasaim vannak. A biomasszat mar erintettetek. A szel es napenergia ingadozasat kompenzalni kell. Vizeromu epiteset nagy meretekben nem tudjuk kivitelezni, szimplan nincs ertelmes helyszin. (Nagymarost mar elinteztek...)

OFF: Amig ertelmes disputa folyik, addig szerintem senkit sem zavar.

https://frescho.hu

(#136) Rive válasza Thunderzolee (#126) üzenetére


Rive
veterán

...lehetne 2×1000, esetleg 2×1200 nukleáris is....
Hááááát...

Szóval: elsőre ésszerűnek hangozhat néhány nagy blokkal letudni az egészet, de másodikra már közel sem biztos, hogy az!

Első sarkalatos pont, hogy az atomerőműveket (is) rendszeresen le kell állitani: karbantartás, üzemanyagátrakás/frissités, satöbbi miatt.

Második pont, hogy a VER-nek elég tartalékkal kell rendelkeznie ahhoz, hogy a legnagyobb termelőjének nem tervezett kiesését pótolni tudja.

Szóval minél nagyobb blokkokat épitünk - párhuzamosan: minél kevesebbet - annál több tartalékot kell biztositani a rendszerben...

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#137) #06658560 válasza Lenry (#26) üzenetére


#06658560
törölt tag

semmivel. Az urán bomlása, s neutronok keletkezése természetes folyamat, nincs szükség a beindítására.természetes reaktorok a földön

(#138) Thunderzolee válasza Rive (#136) üzenetére

Mostanában csak ilyen nagy blokkokat építenek..

A linkekben szerepelnek a lehetséges változatok, az atomerőmű honlapján is ezek vannak fent, azok közt csak ezekről írnak. Pakson az erre a célra fenntartott helyen csak 2 blokknak van hely, az 1600-as ráadásul amúgy is nagyobb a többinél.

Az viszont igaz, h kell megfelelő tartalék arra az esetre, ha kiesik egy blokk. :K

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#139) commanDOS válasza frescho (#123) üzenetére


commanDOS
senior tag

Továbbmegyek: az épület addig érdekli a beruházót, megbízót, amíg szerkezetkész állapotban nem lesz, meg kiválasztja a burkolatokat, nyílászárókat, világítást, szanitereket. Ha gépészetről van szó, akkor az összes milliomos fillérb@szó lesz. Jöhet a legolcsóbb olasz kazán, stb stb.
Úgy gondolom egyébként, hogy a gázban még sok van. Jóval olcsóbb és nagyságrendekkel egyszerűbb a kivitelezés. A napkollektor nem butaság, mint rásegítő fűtés vagy használati melegvíz készítés, de ennyi. Általában nem térül meg addig, amíg tönkre megy. Tehát mire visszajön az ára, már lehet újat venni. Talán majd ha beszállnak a kínaiak is, akkor jelentősen leszorítják az árakat. Hőszivattyú? Meg kell nézni, hogy mégis hány egység elektromos energiába kerül 1 egység hő kinyerése a talajból/levegőből/vízből.
Egyből nem olyan jó...
Jelenleg az ésszerű takarékoskodásban látom a megoldást. Kellő tömegű, tisztességesen szigetelt falak, nyílászárók, tetőszerkezet. Ha van légtechnika, akkor ahogy említetted: hőcserélő vagy visszakeverés. Fűtésnél, alacsony hőmérsékletű, felületfűtési rendszerek, illetve napkollektor rásegítésnek. A kellő tömeggel rendelkező falszerkezet főleg nyáron hálálja meg magát, amikor nem kell éjjel-nappal nyomatni a klímát, holott le van szigetelve a ház... könnyűszerkezetes házak egyik nagy hátránya ez. És ha már klíma: érdemes központi folyadékhűtőt használni és/vagy kútról, talajszondával megoldani a hidegvíz táplálást. Csak mindez irtózatos beruházási költség, és erre mondja a környezettudatos paraszt, hogy majd inkább fizet havonta 15-20 ezerrel nagyobb gázszámlát meg nyáron villanyt, mert megteheti meg még úgyis olcsóbban jön ki, mintha ezt a sok sz@rt így megcsináltatja, amit a hülye mérnök javasol.

[ Szerkesztve ]

Kihelyezett tőke visszaáramoltatási szociális ügyintéző: pénzbehajtó :)

(#140) bandus válasza Thunderzolee (#138) üzenetére


bandus
veterán

És arra is kell megfelelő tartalék, ha épp az új blokk esik ki. EPR igen nagy valószínűséggel nem fog itt épülni, egyszerűen túl nagy a magyar villamosenergia rendszerbe. Ha ilyen blokkot építenénk, akkor kellene hozzá létesíteni még ugyanennyi tartalék teljesítményt.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#141) Rive válasza commanDOS (#139) üzenetére


Rive
veterán

Általában nem térül meg addig, amíg tönkre megy.
De, manapság már jócskán megtérül (bár még függ attól, hogy mit vált ki).

Talán majd ha beszállnak a kínaiak is, akkor jelentősen leszorítják az árakat.
Már beszálltak rég :DDD Az árakat ma más, helyi érdekeltségű problémák tartják magasan.

Hőszivattyú? Meg kell nézni, hogy mégis hány egység elektromos energiába kerül 1 egység hő kinyerése a talajból/levegőből/vízből.
Ezt hívják úgy, hogy egy-per-COP, vagy mi :K Amúgy a hőszivattyú az, ami ma még csak speciális körülmények között térül meg.

...hőcserélő vagy visszakeverés...
A megtérülése olyas', mint a napkollektoré.

Amúgy meg igazad van. Szigetelni, szigetelni és szigetelni, ahogy Lenin bá' mondaná manapság :K

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#142) moha21 válasza Rive (#141) üzenetére


moha21
addikt

Jah csak agyonszigeteled a házat, és nem jár a levegő. :F

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#143) Rive válasza moha21 (#142) üzenetére


Rive
veterán

Érteni azért kell hozzá...

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#144) commanDOS válasza moha21 (#142) üzenetére


commanDOS
senior tag

Van ezerféle szigetelőanyag a piacon és nemcsak ezen múlik, nagyon összetett a dolog, de a lényeg, hogy nem a levegőt kell bent tartani, hanem a hőt, ez szálas hőszigetelőanyaggal nem probléma. Nem a levegő a lényeg egyébként, hanem a páradiffúzió. A vízgőznek szépen át kell tudnia áramolnia a falszerkezeten, anélkül, hogy közben bárhol lekondenzálódna. Ha hülye módon a belső falfelületre teszed a szigetelést, akkor gyönyörűen a fal és a szigetelés között fog lecsapódni a pára és kivirágozni a penész meg szanaszét rohadni a fal. De erre megvannak a szakemberek, nem a szomszédtól kapott tipp alapján kell szigetelni a legolcsóbb nikecellel. Megdöbbentő amúgy, hogy egy 4 tagú család 1hét alatt annyi vízgőzt termel, amit lecsapatva félig telne egy fürdőkád. De ez már nagyon off. :)

Rive: ha az elszívott meleg levegőből visszakeversz x százalékot a beszívott friss levegőhöz, hogy a CO2 szint normális maradjon az nem kerül sokba. Feltéve ha mindenképp szellőzőrendszert akarsz üzemeltetni. Nem mind1, hogy a -10C-os levegőt fűtöd fel 26fokra vagy a 21-22-essel összekevered és ezen fűtessz még néhány fokot.
Amúgy szakmabeli vagy, netán csak érdekel? :)

[ Szerkesztve ]

Kihelyezett tőke visszaáramoltatási szociális ügyintéző: pénzbehajtó :)

(#145) Duree


Duree
veterán

Hát remek írás,sokat megtudtam az atomerömüvekröl,amit ezidáig nem tudtam.
Csak gratulálni tudok

duree54

(#146) Lars válasza commanDOS (#144) üzenetére


Lars
őstag

26 fok :Y
Az már egészségtelenül meleg. Ha mondjuk 20-21 fokot tartasz a lakásban, még a végén a gatyád sem megy rá a fűtésre. Oké, lehet szigetelni, és akkor olcsóbb. Ellenben még mindig azt mondom, hogy élhető környezetet kell alkotni minél gazdaságosabban, és nem a gazdaságosság korlátait feszegetni, minél nagyobb komfort jegyében. Éppen ebből származik az az energia pazarló életvitel, amit sikerült kialakítanunk, és most isszuk a levét, mert fogy az energia forrás.
A többi részével tökéletesen egyetértek amit írtál, csak ne 26 fokozzunk télen, mert a hátamon feláll a szőr :U

(#147) Rive válasza commanDOS (#144) üzenetére


Rive
veterán

ha az elszívott meleg levegőből visszakeversz x százalékot a beszívott friss levegőhöz, hogy a CO2 szint normális maradjon az nem kerül sokba. Feltéve ha mindenképp szellőzőrendszert akarsz üzemeltetni. Nem mind1, hogy a -10C-os levegőt fűtöd fel 26fokra vagy a 21-22-essel összekevered és ezen fűtessz még néhány fokot.
Hőcserélővel hasonlitottad első körben, nem a sima szellőzéssel...

Amúgy szakmabeli vagy, netán csak érdekel?
Évek óta gyűjtöm, hogy mit és hogyan is kellene majd csinálni, ha meglesz rá a lóvé... Szakmabeli nem vagyok, de mind a szakmabeliek, mind a megrendelők visszatérő sirámaiból kap az ember egy alapos keresztmetszetet, ha figyel :B

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#148) Lars válasza Rive (#147) üzenetére


Lars
őstag

Te öntanító tudatos vásárló vagy, ha kérdezik, ezt kell válaszolni :D
A mai világban jó ha az ember odafigyel mindenre, és körüljárja a témát. Túl sok a 2 napon belül meggazdagodni vágyó ember. És pont nem törődnek azzal, hogy te hány évig dolgoztál azért a pénzért, amiből ő rosszul csinál meg neked valamit ....

(#149) Rive válasza Lars (#148) üzenetére


Rive
veterán

öntanító tudatos vásárló
Még én is utálom ezt az összetételt igy, egy boltos meg egyből falra is mászna tőle :DDD

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#150) Lars válasza Rive (#149) üzenetére


Lars
őstag

Az már a boltos baja :P

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.