Hirdetés

2024. május 15., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) #04824576


#04824576
törölt tag

Újabb pofon az Intel-nek.

(#2) kovászos válasza #04824576 (#1) üzenetére


kovászos
tag

tick-tock-rotty

(#3) hallador válasza #04824576 (#1) üzenetére


hallador
addikt

Inkább az x86-nak.

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#4) Gróf... válasza #04824576 (#1) üzenetére


Gróf...
aktív tag

Magam/gunk ellen beszélek, de az a cég egy szép ki s KO-t is megérdemelne! Azért amit itt az elmúlt néhány évben üzletpolitika címen előadtak! Mondjuk egy 5-6 év helybetopival kiegyeznék. Nem vagyok fanatikus rajongója egyik pártnak sem.

Fogadatlan prókátorokra nem vagyok kíváncsi!

(#5) dondave1337


dondave1337
csendes újonc

Szigorúan nyers számítási teljesítményt nézve, úgy tudom, az A13 legyűri a mobil i3-ak egy nagy részét (mintha már az A11-nél is ez lett volna a helyzet egy-két benchben), és erre valószínűleg az 5 nm-en készülő A14 csak rá fog licitálni. Szóval simán esélyesnek gondolom, hogy a 2021-es Macbook Airek in-house CPU-t fognak kapni.

Lumia 925 --> S7 edge --> U11 --> 11 Pro Max

(#6) hemaka


hemaka
nagyúr

Ez szép lesz, bár elnézve a mostani bionic chippek erejét, várható volt.

(#7) p a s s e r válasza Gróf... (#4) üzenetére


p a s s e r
őstag

egyetértek... kéne a pofon...

beszéljünk másról! filmekről, képekről... semmit a lényegről, csak jelenségekről...

(#8) #89309696


#89309696
törölt tag

Ez még akár komolyabb kihatással is lehet a PC piacra a jövőben, az amúgy is végét járó x86 és nm kergetésnek.

(#9) #04824576 válasza hallador (#3) üzenetére


#04824576
törölt tag

Az x86 él, és virul. Az Intel bevételének viszont elég nagy részét adja az Apple. Ez most olyan nekik, mintha az AMD bukná a konzol piacot.

(#10) hokuszpk válasza #89309696 (#8) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

az X86 azelott is koszonte jol megvolt, mielott az Apple levaltotta a Powert es betuszkolta a Mekibe. Ezutan sem lesz maskepp.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#11) joysefke válasza #04824576 (#9) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

X86 fronton egyedül a notik között van érdemi részesedése az Apple-nek, de ott sem valami nagy a mac-eknek összesen 7,5% részesedése van. Nyilván meg fogja érezni az intel, de a világ nem áll a feje tetejére

(#12) arn válasza joysefke (#11) üzenetére


arn
félisten

a mobilt fogjak bukni, gyorsabb gepekben keves lenne az arm. foleg a mai 64 magos threadripperek ellen.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#13) ted_tris válasza #04824576 (#1) üzenetére


ted_tris
tag

Szerintem az apple csak onmagat rugja tokon.
Egy brutal arm teljesitmenye is fika egy barmilyen kozepes intel vagy amd procihoz kepest.
Ja hogy 800 mag lesz.
Na arra irjal szoftvert hogy normalisan fusson.
Mert ugy apple gepeiben a cikk.
Azaz az asztali is ezek koze ertendo.

#4 az apple erdemelne sallert azert amit az iparral muvelnek.
Kesz vicc. Csak szar.

[ Szerkesztve ]

"learatjuk a pálmát.."

(#14) joysefke válasza arn (#12) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

hja, szvsz a húrka-gyurka lifestyle gépekben az intelt cserélik ARM-re (a vevőkörnek úgysem számít, nekik meg sokkal nagyobb hasznuk van a saját processzoron). A "workstation" vonal meg vagy marad a régiben vagy váltanak Threadripperre.

(#15) dabadab válasza #04824576 (#9) üzenetére


dabadab
titán

"Az Intel bevételének viszont elég nagy részét adja az Apple"

A fenéket.
Rendes processzort eleve nem is nagyon vesznek (a Mac Pro szinte láthatatlan a piacon), csak ilyen laptopba való cuccokat és azon a téren is elég kis játékos, a PC piac 7,5%-át adja.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#16) brumi1024 válasza joysefke (#14) üzenetére


brumi1024
veterán

Meg amúgy sokkal jobban is jár egy ultrabook egy ARM procival: hosszabb üzemidő, alacsonyabb fogyasztás, passzív hűtés.

[ Szerkesztve ]

(#17) Chal válasza dabadab (#15) üzenetére


Chal
addikt

szerk.: dabadab, bocsi nem neked szántam, a cikkre akartam commentelni, csak utólag vettem ászre, hogy neked ment válaszként.

Amióta egy telefonon elfut egy közepesen szarul kinéző játék, folyamatosan ezt olvasom, szinte menetrendszerűen érkeznek ezek a hírek minden évben, olyan nagy nevű mérnököktől mint pl. Magyarosi Csaba. Nem vitatom el amúgy az úriemberek elért érdemeit, és egy bizonyos szinten tényleg kézenfekvőnek és logikusnak TŰNHET a dolog, de szakmabeliként egyel tovább gondolva máris annyi negatívum merül fel, hogy nyilvánvalóan öntökönszúrás lenne egy ilyen lépés az Apple részéről. A platform most sem hemzseg a 3rdp szoftverekben, de a 2008-as váltás óta elért egy használható szintet. Ezt pedig kőkeményen szétcseszné egy újabb arch. váltás. Az ugyanis nem úgy megy, hogy beleteszünk egy arm cpu-t a gépbe, eladjuk, és az user ugyanúgy vígan kattintgat tovább az Adobe, MS és hasonló kaliberű cégek által készített termékekben. Anno ez azért történhetett meg mégis, mert egy jelentősen elmaradott és addigra már nagyon gyenge architektúráról váltottak egy csillagromboló kategóriára, ami akkora teljesítménynövekedést adott, hogy az átmeneti időszakban on-the-fly emluációval futtatta a régi kódokat az új CPU-n (hello Rosetta). Ja, vagy majd mindenki használja az iWork-öt, meg a FCPX-et, hiszen köztudott, hogy mac-en ezeken kiívül csak böngészőt és beágyazott webes lófasz appokat használnak csak az userek, ezek meg ugye lesznek azonnal? Hát ez nem így van.

Elnézve most a Catalina dockját a gépemen, az ott levő alkalmazások úgy 50%-ra nagy összegben mernék fogadni hogy nem írnák át arm-ra. A másik 50-nek úgy a felére tippelem azt, hogy a fejlesztő cég a *busás haszon reményében kiizzadna valami portot mondjuk úgy 1-2 éves távlatban. A maradék 25% kapcsán bizonytalan vagyok.

busás haszon: mekkora biznisznek tűnik már fejlesztői oldalról nézve, hogy az userek majd rohannak ÚJRA megvenni az egyszer már eladott sw-met, hogy legyen nekik arm-os példány is.... Nyilván így lesz, és biztosan nem várja el egyik se, hogy lehetőleg tegnapra jöjjön arm-os verzió ingyen. Így egy halom pénzt fogok keresni a portolásba beleölt munkáért cserébe :))

Azt amúgy el tudom képzelni, hogy kijön valami öszvér, ami az tablet és a laptop közé ékelődik be, de az meg csak tovább fragmentálná a portfóliót, viszont ettől még megléphetik, mostanában amúgy sem érdekli őket annyira ez a dolog.

[ Szerkesztve ]

(#18) dokanin


dokanin
aktív tag

És mégis milyen szoftverek fognak futni rajta? Ami most az Ipad-en oszt annyi?

(#19) dobost


dobost
senior tag

Szerintem egy Macbook airbe belépő szintre otthon netezgetni, általános felhasználásra tökéletes lenne. Alacsony fogyasztás, nagy üzemidő. Ár lesz a kérdés...

(#20) dokanin


dokanin
aktív tag

És mi lenne ennek az értelme? Mi lenne a hozadéka az átállásnak ami megéri a rengeteg tortúrát? Mit nyernénk vele felhasználóként? Nem 8 óra lenne az üzemidő hanem 10?

(#21) #04824576 válasza joysefke (#11) üzenetére


#04824576
törölt tag

Nem is mondtam, hogy hogy majd ettől mennek csődbe, csak hogy kaptak még egy pofont.

(#22) #04824576 válasza ted_tris (#13) üzenetére


#04824576
törölt tag

Ez így ebben a formában nagyon nem igaz. Teljesítményben az ARM processzorok között is vannak nagyon erősek. Ha pusztán a számítási kapacitás számítana, akkor komoly konkurencia lenne már most is az x86-al szemben. Az ARM-el a szűkösebb utasításkészlet támogatás a gond.

(#23) dabadab válasza #04824576 (#22) üzenetére


dabadab
titán

"Ha pusztán a számítási kapacitás számítana, akkor komoly konkurencia lenne már most is az x86-al szemben."

LOL :D

Nem, nem az.
Az armos egyszálas teljesítmény továbbra is nagyon gyenge és ezt nem fogja ellensúlyozni az, hogy beraknak ezer magot (mondjuk annyit nem is tudnak).

Az ARM-el a szűkösebb utasításkészlet támogatás a gond.

Ez például pont nem gond, már ha nem azt érted rajta, hogy az x86 utasításokat nem tudja végrehajtani :)

DRM is theft

(#24) rodrigez válasza #04824576 (#22) üzenetére


rodrigez
senior tag

Hogyne, amíg geekbenchet nézegetsz. :)

(#25) brumi1024 válasza dokanin (#20) üzenetére


brumi1024
veterán

Pont az, amit egy Surface Pro X hoz egy Surface Pro 7-en (eltekintve a jelenegi szoftveres problémáktól). Kevésbé melegszik, valós always on (nem kell szívni a felesleges alvással), IGP-ben nevetve jobb, mint az Intel féle megoldások.

Elég megnézni, hogy az általános feladatokra (szintén eltekintve az OS korlátaitól) mennyivel jobb egy iPad, mint egy Air. Aztán extraként ott van pl a Lumafusion: simán megvágsz egy nyaralásos 4K videót vele, míg good luck ezt élvezetesen megcsinálni valamelyik U-s procin.

[ Szerkesztve ]

(#26) bacsis


bacsis
Közösségépítő

Legalább tudjuk, hogy lehet tuningolni.

Majd jól be jumperoljuk 3,2V-os CPU feszültségre, és akkor a 75MHz-es FSB-t tuti vinni fgoja :DDD :DDD :DDD

(#27) Sanya


Sanya
nagyúr

ARM Aplle gépekbe? lenne hozzá rendes driver támogatás meg minden? Ez nekünk csak jó! ( ne fagyna be egy telefon az adott linux kernerre, mert nincs új vga, cpu stb driver.

A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

(#28) CharlieDrop válasza Chal (#17) üzenetére


CharlieDrop
veterán

csak szólok, ha nem lennél elég idős hozzá és/vagy nem emlékeznél rá, az Apple már megcsinálta egyszer ezt a váltást PowerPC-ről Intelre ;)

Nem használok AD-blockert a PH! oldalain!

(#29) adamssss


adamssss
veterán

Szerintem abszolút jó döntés lenne az Apple-től, hogy a belépő macbook (air) -be menne az ARM ahol a fogyasztás sokkal fontosabb mint a teljesítmény. És mint tudjuk az Apple elég jó abban, hogy egybe gyúrja a HW - SW-t.

Akik meg temetik az Intelt csak szólok, hogy jelenleg nem tudnak elég cpu-t gyártani a partnereknek szóval csak óvatosan a sírásással.

[ Szerkesztve ]

Addig gyorsítottuk a világot míg mi magunk maradtunk le...

(#30) Chal válasza CharlieDrop (#28) üzenetére


Chal
addikt

Csak szólok hogy a commentemben erre külön kitértem (a magyarázatra is, hogy az miért volt lehetséges), és sajnos elég idős vagyok ahhoz, hogy elmondhassam, hogy volt PowerPC-s Macem (nem utólag, nem retró jelleggel).

Anno ez azért történhetett meg mégis, mert egy jelentősen elmaradott és addigra már nagyon gyenge architektúráról váltottak egy csillagromboló kategóriára, ami akkora teljesítménynövekedést adott, hogy az átmeneti időszakban on-the-fly emluációval futtatta a régi kódokat az új CPU-n (hello Rosetta).

Sok sikert hozzá, hogy arm-on x86-ot emulálj használható eredménnyel.

[ Szerkesztve ]

(#31) CharlieDrop válasza Chal (#30) üzenetére


CharlieDrop
veterán

(excuse, láttam, de így kiragadva jobban látszik mire gondoltál)
kihagyják az emulációt.

Szerintem ami egy átlagusernek kell, annak már rég van ARM bázisú kódja, ami meg egy PRO-nak kell, ott még nem lesz váltás. Majdnem biztos, hogy egy ideig két lineup lesz.

Amúgy az MS is dolgozik egy 64 bites emulátoron Win10 ARM-hez. És az Almának már van annyi előnye, hogy eleve ki vanak kukázva a 32bit/X86 alapú programok.

[ Szerkesztve ]

Nem használok AD-blockert a PH! oldalain!

(#32) prolad


prolad
őstag

Majd az új Airbe mehet, ott már a mostani is a legalapabb hardvert kapta, azt már biztos lenyomja az aktuális A1x megoldás.

(#33) Petykemano válasza Chal (#17) üzenetére


Petykemano
veterán

Az az igazság, hogy a A13 SpecInt2006 szerint már most is 60-70%-kal magasabb IPC-vel bír, mint az intel skylake. Ezt persze csak 2.5Ghz-en tudja, nem 4-5Ghz-en.
Figyelembe véve az Arm magok fejlődési ütemét, amit az elmúlt években produkált (+20-30% IPC & +5-10% frekvencia) azért úgy tűnik, hogy néhány éven belül elérkezhet olyan szintre, hogy "csillagromboló" lesz és gond nélkül fog x86-ot emulálni.
Persze tegyük hozzá hogy HA és amennyiben az x86-os srácok nem szedik össze magukat. (Márpedig muszáj lesz.)

Mert azért azt is el kell mondani, hogy a skylake-hez képest a majd elvileg 7nm-en érkező intel golden cove +40%-os IPC előnnyel fog rendelkezni és ha nem akarnak kiesni a versenyből (vagy ARm-ra átnyergelni), akkor az AMD-nek is tartania kell a lépést ezzel. Itt egyelőre úgy tűnik, hogy a zen iterációk fogják hozni a kötelező köröket. (MÍg az intelnél a 7nm ki tudja mikor lesz kapható)

Az apple helyében én most még csak az AMD-re nyergelnék át, aztán 2-3 év múlva meglátjuk.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#34) Petykemano válasza prolad (#32) üzenetére


Petykemano
veterán

A MacBook Air-be - persze elméleti szinten - számításba venném a Lakefield-et is.
De ott van az AMD Renoir megoldása is, ami 8magos és 8CU-val rendelkezik 150mm2 15W TDP-vel. De ezt megfelezve már fogyasztásban is versenyképes lehetne.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#35) Tigerclaw


Tigerclaw
nagyúr

Legalább ekkora kérdés, hogy ha ez bekövetkezik, milyen OS lesz rajta. Mire lesz képes a Mac OS-hez képest. Az okos lépés szerintem az lenne - ha ebbe az irányba mennek - hogy hibridként fut pár évig, vagyis 2 külön OS és bizonyos szempontból két hardver kerül egy gépbe. Lenne benne egy x86-64 és egy Arm alapú APU, a hardver többi része meg nagyrészt közös lenne. Ezzel lehetővé tennék, hogy az új OS első pár évében ne legyen fapados egy kifejezetten drága laptop. Nagy kockázat lenne piacra dobni egy új hardvert, új hibrid OS-el, valahol az iOS és Mac OS között, várhatóan nagyon kevés optimalizált alkalmazással. Az iOS esetén továbbra is félúton vannak a "pro" használatra való átalakításban. Szintén nagy hiba lenne, ha a végleges OS inkább iOS lenne mint Mac OS.

Alkalmas platform erre az amúgy sem túl jól sikerült 12 inches Macbook lenne. Az Air-t épp csak frissítették, azt nem dobják kukába, akármennyire is félresikerült (az is). Ráadásul egyszerűbb összeházasítani két low-end vasat egy vékony gépbe... Persze más részt lehet hogy nem lenne logikus egy gyenge x86 és egy gyenge Arm hardvert összerakni, mert akkor nem lenne értelme váltani a kettő között. Egy kb. 10 óra üzemidőre képes 4-6 magos Core i5-7, vagy Ryzen 5-7 mellé jobban illene egy 48+ órára képes Ax chip. Ha kell az erő, meg a kompatibilitás, akkor az előző módban indítja, ha az üzemidő a fontos, akkor az utóbbit választja. Szóval lehet hogy egy Macbook Pro lesz a választás.

Mielőbb szükség lenne egy Arm-os Xcode-ra is, persze már csak Swift támogatással.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#36) sb válasza Petykemano (#33) üzenetére


sb
veterán

Így van.
Fentebb szerintem sokan itt-ott elferdített tények alapján hoznak döntést.
1. Az Apple cpu-i elég erősek egyszálas teljesítményben is.
2. Az órajel nincs azonos szinten, de azért noti fronton az x86 sem annyira acélos, ott 3-4GHz volt eddig is a limit kb.
3. Bónusz, hogy mostanában kezd terjedni a több mag ami szintén az arm többmagos design malmára hajtja a vizet szvsz. A 2/4 i7-ek kora épp most van leáldozóban és 4, de inkább 6 mag jön (és mégtöbb szál) jön notiban is.... úgyhogy az egyszálas üldözési mánia is épp most kezd átalakulni x86 fronton is. Nyilván itt ugyanaz igaz: csökkennek az órajelek (még ha az egyszálas Turbo marad is magasabb), jönnek a jobban optimalizált alkalmazások...
4. Vagy nem jönnek... és itt rákanyarodhatunk az sw témakörre.
Szvsz ez az egyetlen valós hátrány (és előny x86-on). De épp a fenti váltás miatt és mert amúgy is toldozott-foltozott maga az x86 is, előbb-utóbb valamit váltani kell. Ez előjött már a HSA/gpgpu kapcsán és szépen el is bukott a fenti érv alapján. Ezt én sem vitatom, a legnagyobb költség sw-ben átállni. De az idők végezetéig nem lehet halogatni, egyszer eljön az a pont ahol megéri, mert több a másik oldalon az előny.
Ha a böngészős átlagfelhasználást nézzük akkor teljesítményben már rég megugrottuk a szintet. Nem mondok nagy hülyeséget ha azt mondom sokszor reszponzívabb az S10e-m levelezni/netezni, stb... mint az asztali Ryzen 7 8/16+NVMe+Win10 kombó.

Itt visszakanyarodhatunk kicsit az egyszálas/abszolút teljesítményhez, hogy még tovább árnyaljuk.
- Oké, hogy Geekbenchen kívül másban esetleg lemaradhat egy ARM proci, de ha a valós felhasználói progikat nézzük akkor mi a helyzet? Sokszor jobban futnak ezen a "szerencsétlen" többmagos, gyengébb egyszálas környezetben mint a szupererős x86-on. Innentől szerintem felesleges csak a bencheket nézni.
- Épp a fent említett Adobe, CAD, stb... "hc" x86 progik azok amik már x86 alatt is a tákolt szar kategóriát képviselik, nem skálázódó, 10+ éves kódbázison. Produktivitásra épülő progik amik profitálnának bármilyen masszív párhuzamosításból de közben az 5GHz Trubos cpu-kat keresik alájuk pár párhuzamosított (mert egyébként használhatatlan) plugin mellett.
- Mobil környezetben eddig sem a top teljesítmény volt az elsődleges cél. Az átlagot meg már lassan a középkat mobilok hozzák, nemhogy az ultrabook kategória. Ide elég lesz az ARM. Sok is. Cserébe jönnek a feature-ök amikre 15 éve pislogunk x86-on: always on, akkuidő... esetleg a sebességben is jobb felhasználói élmény, nem csak feature-ben.

(#37) Chal válasza Petykemano (#33) üzenetére


Chal
addikt

Abban egyetértek én is, hogy ez megtörténhet, hiszen a PPC-vel is megtörtént (bár az x86 már rég uralta a világot azokban az időkben is, szóval egy kicsit más a szitu), de ennek azért még kell egy kis idő, ahogy te is írtad. Illetve közben lehet valami frankeinstein ami a Macbook és az ipad-ek között helyezkedik el, csak kérdés hogy ki veszi meg.

(#38) sb válasza sb (#36) üzenetére


sb
veterán

Szóval összefoglalva: előnye lenne ennek bőven. Most is használható vagy azzá lehet tenni az átlaguserek számára szerintem mrá viszonylag egyszerűen ha a meglévő ios ökoszisztémát is idevesszük.
Aminél meg nagy lenne a költség ott a jelenlegi x86 ökoszisztéma is dadog már egy kissé. Vagyis ott is pénzt kéne igazából beleönteni.
szerk: És még egy. A 7.5% sem olyan kis szelet szvsz. Nyilván nem 80%-on kezdődik el a váltás.

[ Szerkesztve ]

(#39) #04824576 válasza dabadab (#23) üzenetére


#04824576
törölt tag

Azt értem alatta, hogy ha x86-os programokat akarsz futtatni ARM-en, akkor emulálni kell, és akkora architektúrális különbség van, hogy ez az emuláció rengeteget lassít a futási sebességen.

Ha minden futtatni kívánt program, bele értve az oprendszert is, át lenne fortítva, és natívan futna ARM-en, hozzá optimalizálva, akkor nem lenne akkora lemaradása az ARM-nek, mint amekkora van, mert egyébként nyers számítási kapacitást nézve vannak meglehetősen izmos ARM procik is, még ha a jelentős részük nem is ilyen.

[ Szerkesztve ]

(#40) Meridian válasza Chal (#17) üzenetére


Meridian
senior tag

"Az ugyanis nem úgy megy, hogy beleteszünk egy arm cpu-t a gépbe, eladjuk, és az user ugyanúgy vígan kattintgat tovább az Adobe, MS és hasonló kaliberű cégek által készített termékekben."

Ezt én is így gondolom. Amúgy van rá élő példa is. Pl a Ryzen 3000 sok mindenben röhögve agyonveri az intelt, de játékok alatt nem. Miért is nem? Mert a különféle játékmotorok, mint pl Unity, Unreal Engine, Cryengine nagyon komplexek, és alapvetően Intelre lettek elsődlegesen optimalizálva, és az AMD képességeit kompatibilis módon használják csak. De már csak idő kérdése, és megcsinálják az optimalizálást a Ryzen-ekre is, és akkor jön az igazi égszakadás és földindulás az Intel számára...! Egy Cinebench renderelő részét átírni egyszerűbb, mint egy teljes engine-t, ezért van az hogy CB20-ban a Ryzenek már tarolnak, míg mondjuk BFA-ban kicsivel ugyan, de még le vannak maradva.

Na, most egy teljes oprendszert és úgy az arra épülő összes alkalmazást amik közt vannak hasonlóak komplexek is, na az nem egy év...

(#41) Chal válasza Meridian (#40) üzenetére


Chal
addikt

Igen, és mindezt úgy, hogy az AMD szintén x86, és ott sétagalopp egy ilyen optimalizáció (mivel csak optimalizáció) egy teljesen más architektúrára való portoláshoz képest.

[ Szerkesztve ]

(#42) arn válasza Petykemano (#33) üzenetére


arn
félisten

ahogy az x86 jo alacsony fogyasztasnal, igy az arm sem lesz tul jo magas fogyasztasnal... az, hogy vmi hatekony egy adott tdptartomanyban nem jelenti azt, hogy tetszolegesen skalazhato. nem tudnanak arm alapon csucskozeli teljesitmenyt. kisfogyasztasu gepekbe jo lesz.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#43) Petykemano válasza arn (#42) üzenetére


Petykemano
veterán

Így fogalmaznék:
ahogy a jelenlegi x86 implementációk nem igazán jók jo alacsony fogyasztasnal, úgy a jelenlegi ARM implementációk sem túl jók magas fogyasztásnál.

Ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne alacsony fogyasztású x86 implementációt csinálni, mint ahogy az intel meg is tette a Lakefield esetén
És nem jelenti azt, hogy ne lehetne magas fogyasztásra jó Arm implementációt csinálni. Persze lehet, hogy 5ghz nem lesz meg, csak mondjuk 3.5Ghz.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#44) arn válasza Petykemano (#43) üzenetére


arn
félisten

az armnal mindig az alacsony fogyasztas es a hatekonysag volt az elsodleges... lehet kesobb elviszik mas iranyba, de eddig ez volt az elsodleges celpont. a jelenlegi apple processzorokat szvsz nem lehet ezzel a felepitessel magasra skalazni, hogy ne romoljon jelentosen a hatekonysaga.

a lakefieldeknel sem emlekszem, hogy nagyon levertek volna a top arm procikat abban a tdp osztalyban. itt nem arrol van szo, hogy ne lehetne alacsony vagy magas fogyasztasu procikat csinalni, hanem arrol, hogy az adott tdptartomanyban mennyire lesz jo/hatekony/gyors a konkurenciahoz kepest. az intel mar baromi regota kinlodik azzal, hogy az x86 megvesse a labat a mobil eszkozokben.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#45) Petykemano válasza arn (#44) üzenetére


Petykemano
veterán

Az ARM-nál eddig mindig az alacsony fogyasztás és a hatékonyság volt az elsődleges és nem is nagyon állt rendelkezésre olyan ARM design (terv), ami alkalmas lett volna felfelé skálázni.

De évről évre nő az IPC. Persze a tranzisztor mennyiség is.

A jelenlegi Apple processzorokat nem lehet ezzel a felépítéssel magasra skálázni. Igen. Amit ma az iphone-ba raknak, azon valószínűleg nem lehetne csak feltekerni a frekvenciát. Túl sűrű is ahhoz, hogy nagyobb TDP-t el tudjon viselni. Nem véletlen, hogy a zen2 tranzisztorsűrűsége nem éri el az Apple socokét.

De ez nem jelenti azt, hogy az Apple ne tudna készíteni egy másik ARm implementációt, ami kevésbé sűrű, direkt magas frekvenciára van optimalizálva, stb. Ennek hátránya, hogy ez egy másik design, egy másik implementáció. Ahhoz hasonlatos, mint ahogy az intelnél is van Core, meg Atom mag. Ezek más és más imlementációi az x86-nak.

A Lakefield egyébként egész versenyképesnek tűnik. EGyetlen baj van vele, hogy mire kijön, már nem lesz az :D

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#46) gliskard


gliskard
senior tag

OS szinten az Apple már régen felkészült a váltásra...
Még a MacOS alatt megugrották a 68k-->PPC váltást, késöbb már OSX alatt pedig tovább léptek a PPC-ről az X86-ra. Technológiájuk és tudásuk van.

HW szinten az ARM processzor mellé szépen berakják a saját MetalAPI-ra kihegyezett GPU-jukat, ami persze gyengébb mint a nvidia vagy az amd megoldásai, viszont a hw és az sw egyeltlen kézben van. GPU teljesítmény szempontjából az iPad és iPhone a mérvadó, elsődleges cél a kompatibilitás lesz, mert a saját játék/szorakoztató paltformjukat fogják tolni, nem számít a hard core gamer réteg. Apple szempontjából lényegesen jobb profitot generál a casual gamer. Láthatoan a saját játék paltformjuk is rájuk épül, nem akarnak konkurálni sem a PS sem az XBOX vonallal.

Az átlag igényeket amire a MacBook, MacBookPro és iMac gépeket veszik valószínűleg elég lesz az arm és a saját gpu. Videó vágás, rendering, stb. esetében pedig ott az iMacPro és a MacPro.
MacBook és MacBookPro eddig is jobb üzemidőt produkált mint azonos árkategóriájú x86/Win gépek, egy ARM váltás után, amikor egy kézben lesz a HW és SW ez valószínűleg (és remélhetőleg) még jobban eltolódik.

Az pedig egy más kérdés, hogy az Adobe mennyire lesz rákényszerítve egy komolyabb kód refaktoringra, hogy elfogadható teljesítménnyel fussanak a szarjai termékei majd ARM-on is.

[ Szerkesztve ]

(#47) paprobert válasza Meridian (#40) üzenetére


paprobert
senior tag

"Miért is nem?"

Mert a Zen memória késleltetésben gyengébb alapból. Egyharmadára csökken a játékbeli hátránya a Zen2-nek, ha tuningolod az IO die-t, és mellé gyors RAM-ot pakolsz. A fordítónak ehhez nem sok köze van.

A Cinebench pedig egy throughput benchmark. Teljesen mást céloz.

[ Szerkesztve ]

640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

(#48) Petykemano válasza paprobert (#47) üzenetére


Petykemano
veterán

Ezen várhatóan a Zen3, az egy CCX-be szervezett 8 maggal és megosztott 32+MB-os L3$-sel valószínűleg jelentősen fog javítani.

Mind az 1 mag által elérhető L3$ mérete, mint pedig a 8 mag általi megosztottság javít a data-locality-n. Manapság ez a trend.

(De lehet, hogy érdemes lehet egy pillantást vetni majd a monolitikus Renoir-ra is, ahol nincs külön IO lapka)

[ Szerkesztve ]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#49) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Tény hogy ha egy kézben van a hw, sw fejlesztés az a legjobb.
Ma már viszont ezek amúgy is eléggé közeledtek egymáshoz, nincs túl sok súlya.
Megvannak hozzá az erőforrásaik, hátrány nem származna belőle. Az biztos, a készenléti ideje sokkal jobb egy Arm-es gépnek, hordozhatóságot növeli.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#50) #16939776 válasza sb (#36) üzenetére


#16939776
törölt tag

Egy az x86-nál jóval egyszerűbb felépítésű rendszernek meg van az az előnye hogy sokkal gyorsabban tudja az energiagazdálkodási állapotokat váltani, ha erre a gyorsan reagáló erőforrásra az OS jól szervezi le a feladatok végrehajtását onnantól UX-ben és energiahatékonyságban is nagyon szépet domboríthat az ARM.

Jelenleg PC-s ökoszisztémába egyre komplexebb és nagyobb nyers teljesítményű alkatrészek jöttek és jönnek. Amik az OS energiagazdálkodása felől nézve látszólag semmit sem fognak csinálni az idő abban a részében, amikor számítana az UX. Almáék már kapargatják a megoldást, PC-s vonalon még az egyik oldalon az egy szálat folyamatosan turbózó processzor a "gyógyír" erre, a másik oldalon ilyen sincs, az akadozásokat kell/lehet kerülgetni default windóz alatt.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.