Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#9) XMI válasza anaqer (#6) üzenetére


XMI
csendes tag

"Ennél tisztábban nem tudom, hogyan lehetne elmondani..."

Például, úgy hogy nem lenne elvi hibás a cikkben a leírás.

"...duplázódhat a szenzor telítődési jelszintje (ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy az érzékelő gyenge fényviszonyok mellett pontosabban képes értelmezni a bejutó fényből kinyert információkat, vagyis megnő a dinamikatartomány)"

Nem, nem azt jelenti. A telítődési jelszint pont dinamikatartomány ellenkező vége. Nem a sötét részek leképezése javul tőle, hanem a fényes részeké.

Azokon a részeken van jelentősége, ahol az eredeti szenzornak már túlexponálás miatt kiégne a képe (homogén fehéret mutatna, vagy színes háttérnél valamelyik színcsatorna előbb telítődne, mint a többi, így felborul a színkomponensek aránya és teljesen hamis szint hoz ki). Az új szenzor itt tudna még +1 fényértéknyi részletet megkülönböztetni. Ezt jelenti, hogy a telítési jelszint duplázódik.

Az utána közvetkező okfejtés a zajszintről már teljesen rossz előfeltételezésből indul ki. Maximum közvetett módon tud hatása lenni rá, ha szándékosan alulexponálsz, hogy a képen a fényes részek ne égjenek ki. Ilyenkor a sötétebb képrészek jel-zaj viszonyából áldozol fel valamennyit, hogy a fényes részek beférjenek. Az új szenzornál kicsit kevésbé kell alulexponálni, ezért a sötét részeken is kevesebb felesleges zajt hozol be.

Az eredeti sajtóközleményben valóban van szó sötét zajszintben elérhető javulásról, de ezt az erősítő (amp) tranzisztor méretnövelésének attribútálja. Azt azért tegyük hozzá, hogy a mai szenzorokon magas ISO-nál látható zaj nagy része már most is fotonzaj, nem pedig elektronikai eredetű. Nagyon drasztikus javulásra nem számítanék ezen a téren.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.