Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) IT.SZB.IKM válasza erdoke (#1) üzenetére


IT.SZB.IKM
csendes tag

Mint ahogyan a modem a telefonvezetéknél ez is csak egy vezetéken kommunikál (a táp kábelhez képest) és az nagy valószínűséggel nem a három fázis valamelyikén. Mivel nulla vezeték közösítve van az elosztónál és elosztók között így nagy valószínűséggel mindig azt a vezető eret használja. ;)

[ Szerkesztve ]

(#52) nvyktor


nvyktor
aktív tag

Én teszteltem hasonló kütyüt.

Az névleg 100 Mbps-t tudott, átlagosan ebből 60 volt meg, néha felkúszott 80-ig.
A különböző fázis nem volt akadály, átvitte szépen.

Internet szétosztására kiváló, ha nem járható út a WiFi.

Védd a fákat! Egyél hódot...

(#53) tDr1v3r


tDr1v3r
veterán

Nem rossz, de ezek hogy állnak ping terén?

disznóvágás, nepotizmus, pálinkagőzös hedonizmus | intelhüttö (c) Tirexi, szívünkben őrzünk örökre <3

(#54) irgum válasza tDr1v3r (#53) üzenetére


irgum
addikt

Nincs veszteség a ping értékben semmi. Pont olyan mintha utp-n menne.

(#55) Balage76 válasza Geffry (#13) üzenetére


Balage76
senior tag

Én erősen gondolkoztam rajta.
A szitu: új építésű társasház, lakás az első emeleten, garázs+tároló a ház alatt. Van egy gép ami éjjel-nappal megy amolyan NAS+mindenes. Ezt akartam száműzni a lakásból a fixen kb 18-20 fokos tárolóba. Még jobb is neki ott, mint a lakásban, ráadásul a brümmögés is kevésbé zavaró. Biztosítéktábla a lakásban, villanyóra a kerítésnél. Kipróbáltam egy hasonlót, gyakorlatilag használhatatlan. Még azonos fázison is alig volt sebesség, különböző fázison pedig totál kuka.
A vége az lett, hogy 2 napig elosztódoboztól elosztódobozik kűzdöttem az UTP kábelt, fúrtam faragtam festettem centiről centire... most stabil gigabit van két gép között 104MB/sec a másolási sebesség. Ezt ezzel a powerline dologgal lehetetlen megoldani.
Ha lakáson belül kell valamit megoldani, akkor a router + AP kombináció is jobb ennél. :(

(#56) weiss válasza tDr1v3r (#53) üzenetére


weiss
addikt

Átlagosan 2-3 ms.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#57) Kernel válasza pakesz (#45) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nem vagyok villanyszerelő (noha valamikor tanultam erősáramot is), de attól még, hogy HF helyett RF-re emlékeztem, nem jogosít fel téged arra, hogy ilyen stílusban szólj be nekem.

Lényegen szinte semmit nem változtat. Egy másik frekvencia, ennyi.

A többivel kapcsolatban pedig ne csak ugass, hanem érvelj!

Emlékszem, amikor régebben a HWSW-fórumon is beszólt nekem egy villanyszerelő, hasonló arccal. Amikor indokolni lusta valaki, csak az "nem úgy van és kész".

Persze, hatalmas ostobaságot írt, elemi fizikához buta volt a figura, amivel plusz munkát okozott nekem. Én ugyanis nem sajnáltam a fáradságot, hogy elmagyarázzam neki.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#58) #00523776


#00523776
törölt tag

Minden tiszteletem a tiétek, tényleg nem bántásképpen, szóval elnézést kérek előre is mindenkitől, de néhányan elefántcsont toronyban élnek, azt hiszik, hogy egy 60 nm-es lakás az átlag, és ha abban jól megy a WiFi, akkor az törvényszerű, hogy mindenhol tökéletes.

Hogy a powerline rétegtermék lenne?

Mi van azokkal akik bérlik a lakásukat, házukat?
Mi van azokkal akiknek nincs krimpelő fogójuk és fingjuk arról hol kapni Cat6 kábelt?
Mit csináljanak azok akik nem tudnak egy szöget sem beverni a falba?
És azok mit csináljanak akik gyors, olcsó és megbízható megoldást akarnak?
Mi van azokkal akiknek elég a sebesség? Nekem is van otthon 200Mbps-es PLA-m ls gyönyörűen nézem rajta a 1080p-s filmeket a NAS-ról.

Nos ezzel lefedtük kis túlzással a népesség 90%-át. Bár ha belegondolok valóban igazuk van itt egyeseknek. Az egész házukat be kell kábelezni CAT5-tel...

Na akkor kiderül mi is olcsóbb...

A másik oldalról viszont valóban feketébb a helyzet. Magyarországon nem sokan büszkélkedhetnek azzal hogy vadonatúj házban élnek és tökéletes munkát végzett a villanyszerelő, illetve megfelelő vezetéket és kötéseket használt a kötődobozokban. Valóban ez visszaveti a sebességet. Ha már általánosítani kell, akkor igen, én elégedett vagyok a powerline-nal. Az IPTV is gyönyörűen megy rajta, soha nem okozott gondot, ellenben a WiFivel, amit gyakorlatilag agyoncsapnak a szomszédok wifi-jei és egyéb berendezései. És én családi házban lakom...

http://www.youtube.com/watch?v=GENdaMnjEHk

(#59) iMaverick válasza #00523776 (#58) üzenetére


iMaverick
addikt

Mi van azokkal akik bérlik a lakásukat, házukat?
Vesznek ócsón wifi-s router-t vagy wifi menteset és ledobják az utp-t a földre! Azt gondolom Te sem képzeled, hogy aki albérletben lakik, majd el kezd flancolni ilyen ketyerékkel?

Mi van azokkal akiknek nincs krimpelő fogójuk és fingjuk arról hol kapni Cat6 kábelt?
Keresnek valakit, aki ért hozzá... Engem már párszor hívtak segíteni ilyen-olyan témában, pl. router-t beüzemelni...

Mit csináljanak azok akik nem tudnak egy szöget sem beverni a falba?
Lásd előző verzió. Ráadásul az ilyen emberkék nemhogy barkácsolni nem fognak, de ezeket a Powerline kütyőket összepárosítani sem.

És azok mit csináljanak akik gyors, olcsó és megbízható megoldást akarnak?
Olyan szerintem nincs, ami mindenből a legjobbat tudja és még "ingyen" is van. Ez egyszerű törvényszerűség.

A mai napig a legmegbízhatóbb és leggyorsabb a gigabites hálózat. Én személy szerint ragaszkodtam hozzá és nem bántam meg. Ja, hogy kicsit fúrni-faragni kell? Hát bocsánat, de azért valami kell hozzá... Pénzbe kerül? Kétségtelen! Azt azért ne felejtsük el, hogy a Powerline is pénzbe kerül és nem is kevésbe!

Ugye egy pár ketyere mindenképpen kell, a cikkben a legolcsóbb páros model 65 euro... Manapság olyan 300Ft egy euro, így kis matekkal 19500Ft a kütyő és UTP kábel is kell még a két végére... (Oké, nem 20-30m, mint a sima UTP-snél, de akkor is.)

UTP oldalon lehet ugye varizni: gigabites router-t már 14.000 jó magyar Ft-rt kapsz (persze n-es wifi-vel). Plusz költség a drót, de itt aztán lehet trükközni. (Nálunk még a panelból maradt ki 20m Cat5E spárga, ami tökéletesen jó volt a nővéremékhez. A hozzám áthúzott 2db Cat6 kábelpakk meg valami 5eFt-ban megállt, igaz nagyker áron hozta ki az egyik ismerős.)

"Sokkal könnyebb gazdagon boldognak lenni, mint szegényen" (Moldován András)

(#60) defiant9


defiant9
tag

Az érpársodrás azért kell hogy a külső zajok mindig más fázisban nyelődjenek el a vezetéken így kioltva egymást. A betáplált hasznos jel fő távolsági ellensége pedig a kapacitív csatolás ami a két használt és a környező vezetékek közt is fennáll, ezek levezetik az energia egy részét ezzel csökkentve a hasznos jel nagyságát a célállomáson (csillapítás). További probléma az illesztetlenség, egy vezetékszakasz úgy csatlakozik a másikhoz hogy az átmérő nem folytonos, ilyenkor a hasznos jel egy része visszapattan a forrás irányába (reflexió). Az induktivitás (pl trafó), ellenállásként jelentkezik, minél nagyobb a frekvencia annál nagyobb mértékben akadályozzák a tekercsek a jel továbbhaladását.
Egyébként a tárgyi kütyü (jól láthatóan)vezetékes átvitelnek minősül ugyanis nem az elektromágneses sugárzára jellemző fotonok segítségével áramlik a információ(a hasznos irányba) hanem a szabad elektronok hullámzásába kódolva, és ez független a frekvenciától, az 50Hz-es brumm amit a tápkábel átsugároz egy közeli audio kábelre az viszont vezetéknék nélküli átvitel.

(#61) Kernel válasza defiant9 (#60) üzenetére


Kernel
nagyúr

Inkább úgy mondanám, hogy párhuzamosan futó vezetőkben a külső elektromágneses tér azonos fázisú és nagyságú áramot indukál, ami végül kioltja egymást, miután a fogadó erősítő bemenete elsősorban csak a vezetékek között fenálló feszültséget érzékeli. Ebben persze kulcsszerepet játszik a szimmetrizálás megoldása, baluntrafóval például.

Tehát ez a szimmetrikus jelátvitel, akár párhuzamos (erre példa a régifajta TV-szalagkábel), akár csavart érpárakon. A csavarás növeli a zavarérzéketlenséget, de ront a magasfrekvenciás átvitelen.

Aszimmetrikus jelátvitel pedig a koaxiális kábel, ahol van egy test (hidegpont, viszonyítási pont) és van egy jelút (melegpont), ahol tisztán az árnyékolás minőségére van bízva a zavarvédelem.

Az elektromos hálózat jelátviteli szempontból aszimmetrikus rendszernek tekinthető, hiszen itt van egy közös viszonyítási pont (föld, nulla), valamint egy "melegpont" (ha megfogjuk, pláne "hot") vagyis a fázis.

Egy ilyen rendszerbe rövidhullámú jel betáplálása kicsit felemás, elég jól halad "mindenfelé", nem csak a vezetéken, hanem a szórt kapacitásokon keresztül is, illetve még a trafók és egyéb induktivitások kapacitásain is átszivárogva.

Természetesen, mivel a jelet nem antennával sugározzuk és vesszük, ilyen értelemben ez vezetékes átvitel, míg a frekvencia rádiófrekvencia, az alkalmazott sokvivős modulációs technika pedig a digitális TV-adás területéről lehet ismerős.

Nyilván nem véletlenül használtam a korábbi hozzászólásomban is az "ilyen értelemben" kifejezést, mivel ez több irányból megközelíthető.

Csak pont a csavart érpáras témához nem kellene hasonlítgatni, ami abban is különbözik, hogy az alapsávi jelátvitel, ez pedig modulált nagyfrekvenciás átvitel, kicsit más téma.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#62) defiant9 válasza Kernel (#61) üzenetére


defiant9
tag

"Inkább úgy mondanám, hogy párhuzamosan futó vezetőkben a külső elektromágneses tér azonos fázisú és nagyságú áramot indukál, ami végül kioltja egymást"
Ezt így mondhatod, csak éppen a miértre nem adtál magyarázatot. Ráadásul ez ugye épp egy sima szalagkábelre teljesül a legtisztábban. Nem az a lényeg hogy a vevőponton legyen két nagy zavaró jelünk mindkét vezetéken. Valójában az történik hogy egy külső (merőleges) elektromágneses mező feszültséget indukál a vezetékeben, ha ezek párhuzamosan futnak akkor minden egyes ponton ugyanolyan mértékben eltérő nagyságút, így ezek összeadódva a vételi helyen már egy jó nagy érzékelhető jelnagyságot hoznak létre. Amennyiben csavart az érpát akkor az elemi egymás utáni vezetékszakaszokon felváltva generálódik a különbségjel aminek az összege így zérus lesz.

"nem kellene hasonlítgatni, ami abban is különbözik, hogy az alapsávi jelátvitel, ez pedig modulált nagyfrekvenciás átvitel, kicsit más téma."
Semmi különbség nincs, a csavart érpár ugyanazon elv mentén ellenállóbb az 50Hz-es zavarással szemben mint az 50MHz-essel.

(#63) Kernel válasza defiant9 (#62) üzenetére


Kernel
nagyúr

Valld be őszintén, hogy te ilyeneket csak kifilózol magadnak, vagy valami Interneten terjedő hülyeség, és akkor elnézem neked. Azt azért merem remélni, hogy ilyesmiket nem tanítanak sehol.

Ráadásul ez ugye épp egy sima szalagkábelre teljesül a legtisztábban.

Pontosan úgy teljesül a csavart érpáron is. Próbáld meg elképzelni, hogy hiányzik az egyik ér, csak egy szál vezeték fut önmagában, spirálban. Ha kicsit húzol rajta, már majdnem egyenes. Hogy a változó elektromágneses tér (vagyis a képzeletbeli erővonalak) pontosan milyen szögben metszik a vezetéket, az csak az eredő indukált áram nagyságát befolyásolja. Esetünkben mindkét érben pontosan egyformán, akár csavart, akár egyenesen párhuzamos.

Ha mindkét vezetékben ugyanaz indukálódik:


Ekkor, ha a két hullámot egymásra képzeled, egyik időpillanatban sem mérhető közöttük különbség.

A csavarás amellett, hogy javítja a szimmetriát, csökkenti az érpár saját kisugárzását is. Telefonkábel esetén például az egymás mellett haladó érpárakban a beszélgetést ne lehessen áthallani a másik vonalra. Adatkábelnél se zavarják egymást az érpárak.

ha ezek párhuzamosan futnak akkor minden egyes ponton ugyanolyan mértékben eltérő nagyságút,

Kicsit mintha belezavarodtál volna, ezt is gondold még át, vagy fogalmazz érthetőbben.

Semmi különbség nincs, a csavart érpár ugyanazon elv mentén ellenállóbb az 50Hz-es zavarással szemben mint az 50MHz-essel.

Nem követted rendesen a szálat (topik), az egész innen indult ki, a másik fórumozó megjegyzéséből:

A villamos hálózatot egyértelműen nem erre tervezték, nem véletlenül vannak csavart érpárok az UTP kábelben,

Erre mondtam én, hogy teljesen más téma a szimmetrikus, földfüggetlen jelátvitel, és megint más a szóban forgó földelt, aszimmetrikus rendszer, ráadásul nem is alapsávon, hanem modulált nagyfrekvencián.

Higgy nekem, én már eleve forrasztópákával a kezemben születtem, zsenge ifjúkoromban már saját tervezésű elektronikákat, rádiót, erősítőt stb. építettem, későbbiekben audió, video, majd TV szervizt üzemeltettem. Illetve jelenleg is.

Tehát most már szedd össze magad, gondold át jobban ezeket a dolgokat, kevesebb fantázia, alaposabb fizikai ismeretekkel "párhuzamosítva".

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#64) defiant9 válasza Kernel (#63) üzenetére


defiant9
tag

Valdd be hogy a személyeskedéssel nyitni csak a vitakultúrád alacsony színvonalára vall.

Pontosan úgy teljesül a csavart érpáron
Valóban ha egy csavart érpárt egyik erét elvesszük és kiegyenesítjük akkor ugyanúgy viselkedik, ezt felesleges volt ilyen hosszan elvezetned.

Amire én reígáltam ez volt:
a külső elektromágneses tér azonos fázisú és nagyságú áramot indukál, ami végül kioltja egymást, miután a fogadó erősítő bemenete elsősorban csak a vezetékek között fenálló feszültséget érzékeli.

Ez azt sugallja hogy nyugodtan lehet szalagkábelen vezetni a jelet mivel úgyis mindkét éren ugyanakkora jel lesz a végén amit így ki lehet vonni egymásból. A valóságban azonban egy zajos térbe tett párhuzamos vezetőt az scope-ra téve látni fogjuk a zajt, illetve halljuk ha olyan frekvenciájú.

"Ekkor, ha a két hullámot egymásra képzeled, egyik időpillanatban sem mérhető közöttük különbség."
Ez ugyan logikailag igaz, de továbbra is ugyanabban a hibában őrlődsz, a valóságban nem ugyanaz a jel indukálódik a két vezetéken, sarkítva valahogy így:
Noise in straight and twisted pair cables

Ha ugyanaz a jel indukálódna akkor valóban egyáltalán nem is lenne zaj probléma.

Hibásan látod azt hogy a csavart érpáron a vevőpont mindkét vezetékén megjelenik a zaj. Csavart érpáron egy szuper árnyékolt referencia kábelhez képest sem mérhető ki (jelentős)zaj egyik éren sem, míg szalagkábelen ott világít.

(#65) Kernel válasza defiant9 (#64) üzenetére


Kernel
nagyúr

Tévedés, én csak onnan kezdve váltottam kicsit stílust, ahol beszólt itt nekem egy figura, eléggé arcátlan módon. Sokan megmondhatják, én szívesen átadok a tudásomból, fórumokon, hobbiból. De amikor hülyének néznek, vagy nyilvánvaló butaságokról akarnak meggyőzni, azt már nem nagyon bírom.

De te akartad, én szóltam, hogy a vesztedbe rohansz.

A valóságban azonban egy zajos térbe tett párhuzamos vezetőt az scope-ra téve látni fogjuk a zajt, illetve halljuk ha olyan frekvenciájú.

Hagyjuk ezt, erre még külön allergiás vagyok. Letörne a kezed, ha azt írnád, hogy "szkópra téve", vagy pláne "oszcilloszkópra"? Ez egy magyar fórum, minek kell itt majomkodni?

Meg tudnád mondani, hogyan csatlakoztatod a szkópot, illetve hogyan kell szakszerű mérést végezni egy ilyen esetben, amikor földfüggetlen, szimmetrikus jelátvitelről beszélünk, az oszcilloszkóp pedig köztudomásúan aszimmetrikus bemenettel rendelkezik, vagyis földelt viszonyítási ponttal?

a valóságban nem ugyanaz a jel indukálódik a két vezetéken, sarkítva valahogy így:

Te miről beszélsz ilyenkor? Ha nem ugyanaz indukálódna, akkor a zavar durva feszültségkülönbséget okozna a két ér között, ami megengedhetetlen. Akkor feleslegesen alkalmaztunk érpárat, aminek épp ez a dolga, vagyis a megfelelő közösmódusú zavarelnyomás.

A rajzod nem bizonyít semmit az állításoddal kapcsolatban, minek ástad ezt elő? Valójában épp engem igazol: tökmindegy, hogy csavart vagy párhuzamos. Ugyanaz történik, mindkét esetben.

Szerintem azt nem bírod megérteni, hogy amikor a spirálban a vezeték, az erővonalak hatásához képest hajlik ide-oda (de ez nem is tudom értelmesen megfogalmazni, érezni kell), az egyeneshez vezetékhez hol több, hol kevesebb indukálódik benne, vagyis végeredményben nem történt semmi, mert a kis többletek és a kis mínuszok pont kiegyenlítik egymást. Mintha egyenes lenne.

http://hu.wikipedia.org/wiki/UTP

"Emellett a vezetékek párosával össze vannak sodorva, így csökkentve az elektromágneses és rádiófrekvenciás interferencia jeltorzító hatását. Az árnyékolatlan érpárok közötti áthallást úgy csökkentik, hogy az egyes párokat eltérő mértékben sodorják."

http://hadmernok.hu/2011_3_horvatht_1.pdf

"A ma használatos kábelek több, általában 4 érpárból állnak, amelyek spirális formában meg vannak csavarva, ezáltal csökkentve az érpárok közötti esetleges interferenciát."

http://www.ms.sapientia.ro/~vajdat/education/computernetworks/Szamitogep%20Halozatok%20kabelezese.pdf

"A legrégebbi és még ma is elterjedt átviteli közeg a csavart érpár (Unshielded Twisted Pair = UTP). A huzalok egymás köré spirálisan vannak tekerve, hogy csökkentsék az egymás közötti elektromos kölcsönhatást. Két párhuzamos huzal ugyanis antennaként is működik, szemben a csavart érpárral."

Most akkor én is ezt mondtam, vagy ezt mondtam?

Ha ugyanaz a jel indukálódna akkor valóban egyáltalán nem is lenne zaj probléma.

Hibásan látod azt hogy a csavart érpáron a vevőpont mindkét vezetékén megjelenik a zaj. Csavart érpáron egy szuper árnyékolt referencia kábelhez képest sem mérhető ki (jelentős)zaj egyik éren sem, míg szalagkábelen ott világít.

Teljesen félrebeszélsz ember, gondolkozz már, vagy kérdezz meg egy okosabbat... Szerintem neked még arról sincs fogalmad, hogy a hagyományos TV-szalagkábel miért nem csavart.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#66) defiant9 válasza Kernel (#65) üzenetére


defiant9
tag

Értem én hogy bőlére próbálod ereszteni meg beidézgetsz olyan dolgokat amivel nem vitázott senki de genyó leszek és kisarkítom a lényeget:

Állításod szerint mind a csavart mind az egyenes érpár esetén ugyanaz a feszültség indukálódik mindkét vezetőben(így a vételi ponton nem mérünk feszültségkülönbséget).
Állításom szerint egyik esetben sem, azonban míg egyenes érpár esetén az elemi vezetékdarabokon mindig ugyanazzal a fáziskülönbséggel történik az "indukció" így összegződik a zavarás, ellenben a sodrott érpárral ahol a folyamatos 180 fokos fázisfordítás kioltja a szomszédos vezetékdarabon indukált zajt.

Én leírtam hogy szerintem hogy keletkezik a zaj és hogy is lehet (részlegesen) eliminálni. Becsapoltam egy képet amin látszik hogy más is úgy látja ahogy én írtam.
Te ezzel még adós vagy.

Tehát: Szerinted hogy keletkezik a zaj egyenes érpáron és miért nem keletkezik csavart érpáron.

(sajnálatos hogy úgy osztod az észt ráadádul magas lóról hogy ezeket az elemi kérdéseket tisztáztad volna)
Még1 kép, bár alapvetően ugyanaz mint az előző csak nem annyira sarkos az indukció, de nem is tud más lenni, ellentétben a te két fázisban lévő szinusz jeleddel ami nem a valóság.

ui. a mellébeszélés nem érdekel csak a low level fizikai jelenség értelmezése ui. ebben van a véleménykülönbség.

(#67) pakesz válasza gordonfreemN (#50) üzenetére


pakesz
aktív tag

eloszor is irtam hogy jobb lenne ha mas nagyobb tudasu foglalna ezt ossze, de hat megprobalom...
bocsi hogy konyhanyelven van, szoval ha van ertelmesebb ember aki osszefoglalna, akkor orulnek ha felul csapnatok az en kommentemet...

en most csak a taviro egyenletrol es a tavvezetekrol szeretnek beszelni

amikor te felkapcsolod a lampat es akkor te ugy latod hogy eg, az nem olyan egyszeruen tortenik :)
valojaban ugy tortenik hogy elindul a hullam (fenysebesseggel) es akkor visszapattan, majd ahol felkapcsoltad onnan megint csak pattan egyet es valamikor majd lenyugszik, azaz allandosul
ezt te ugye nem latod, viszont attol fuggetlenul ez igy tortenik, na most ez a lezarasnal hogy "visszapattan" ugye a lampa felkapcsolasanal egyaltalan nem gond, viszont ha a jelet at akarod tolni, akkor szamit hogy hanyat is pattan

ezt a "pattogast" a taviroegyenletnek a lezarasaval szoktak magyarazni
http://www.electro.uni-miskolc.hu/elektromagneses_uj.pdf
"KÜLÖNLEGES LEZÁRÁSOK
Érdemes megvizsgálnunk néhány speciális lezárást."
en el nem olvasom ezt meg egyszer :) valahol ott van :)

tehat a lezarasnal "visszapattan", na most ez tavvezetekeken van, aminek az a per definicioja hogy a hullamhossz osszemerheto a vezetek hosszaval
na most ha 1 mikrosecet nezek az alatt a feny / elektromos hullam megtesz ~ 300 m-t
a mikrosecnek megfelelo Hz az a MHz ami kb 0.5 Mbit - 2 Mbit et tud atvinni (max egy nagysagrendet tevedek :))) )
na most a cikk azt irta, hogy 600 Mbps, annal ez a magikus meret hogy tavvezetekkent tekinthessunk ra az ~ 1 meter

azaz taviroegyenlet / tavvezetek lesz lezarassal, ami legtobbszor ugy van megoldva, hogy nem pattog, azaz a vegen optimalisan van lezarva
"Bõvebben: a hullámimpedanciával lezárt távvezeték bemeneti impedanciája is a
hullámimpedancia. Ilyenkor a vezetéken nincs reflexió, csak pozitív irányba haladó
hullámunk van. Ezt a jelenséget úgy nevezzük: a lezárás illesztett(a vezetékhez).
Néha hullámillesztésrõl vagy reflexiómentes illesztésrõl beszélünk, megkülönböztetésül az ún. teljesítményillesztéstõl."
ami ugyebar nem varhato el egy kisfesz halozatrol, hogy a veget valamilyen ellenallassal esetleg lezarod :)))

na hat akkor visszajon a korabban kiadott jel, es annak ido kell amig lecsillapodik, es ez az atkoteseknel meg ugy finomodik, hogyha van egy elagazas aminel az egyik ag az
10 meter mig a masik 2 meter akkor a jel tenyleg ossze-vissza fog menni

legjobb tudomasom szerint ezt a bergeron modszert / lezarast adtak elo interfesztechnikan is az ISA busszal kapcsolatban

(#68) pakesz válasza defiant9 (#66) üzenetére


pakesz
aktív tag

akkor csatlakoznek az altalad mondottakhoz

http://wiki.git.bme.hu/index.php/Informatika_I
"Ismertesse a csavart érpár (utp) zavarvédelmét.
Az UTP kábeleknek mind a (általában) 8 rézvezetéke szigetelőanyaggal van körbevéve. Emellett a vezetékek párosával össze vannak sodorva, így csökkentve az elektromágneses és rádiófrekvenciás interferencia jeltorzító hatását. A két-két összesodort vezeték ellentétes jeleket szállít és a vevőkészülék a kettő közötti különbséget észleli. (Különbségi jeltovábbítás) A zajforrásoktól származó zajok az elektromos vagy mágneses mezők összekapcsolása által egyformán jelentkeznek mindkét vezetéken, így a vevőkészüléket ellentétes előjellel érik el -> zavaró jel és ellentettje kioltják egymást."

az hogy egy jel zajos es akkor kevesebb informaciot tud atvinni az meg egy alaptetel
http://hu.wikipedia.org/wiki/Jel-zaj_viszony

na es csak ratalaltam a pontos nevere !!!
http://en.wikipedia.org/wiki/Shannon–Hartley_theorem
"In information theory, the Shannon–Hartley theorem tells the maximum rate at which information can be transmitted over a communications channel of a specified bandwidth in the presence of noise."

na most egy elektronyos halozaton ahol van... tulfesz, tulfesz tuske, meddo, felharmonikus meg meg par dolog... ott nekem ne mondjak hogy nincsen zaj, raadasul ott a porszivo is :)

(#69) pakesz válasza Kernel (#57) üzenetére


pakesz
aktív tag

eredetileg ezt irtad:
"Ne feledjük, hogy az áramszolgáltató is a vezetékre csatolt rádiójellel kapcsolja az éjszakai áramról működő fogyasztókat,"

most a radiojel az ami egyreszt hangfrekin megy at a galvanikus kapcsolattal rendelkezo fogyasztokhoz vagy az a radiojel ami hangfrekin megy at a delejen (levegoben)

bocsi szoval total zavarodott vagyok mert te fegyverzetrol beszeltel ami kondenzator, es hogy le van valasztva, szoval akkor hogyan kacsazik at az a franya informacijo? levegon vagy a vezeteken?
meg nem mellesleg elozoleg ilyeneket mondtal: "Semmi köze (ilyen értelemben) a vezetékes átvitelhez, ez egy rádiós eszköz lényegében, rövidhullámon dolgozik, méghozzá televágja a sávot 1155 db vivővel:"
tehat tenyleg erdekel hogy a hangfrekis hogyan megy at a levegon, vagy ez a hfkv rossz pelda volt?

(#70) Kernel válasza pakesz (#69) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ezt már tisztáztuk, hogy véletlenül rosszul írtam, az éjszakai áramot hangfrekvenciás vezérléssel kapcsolja a szolgáltató. Nem foglalkozom mindennap ezzel a témával, régebben tudtam, csak hirtelen kiment a fejemből.

A cikk tárgyát képező eszköz modulált rövidhullámú jelet bocsát a hálózati vezetékre, tehát így szó szerint ez is vezetékes jelátvitel, de nagyon távol áll a csavart érpáras technikától, azzal nem összevethető. Ezt is már kifejtettem, hogy miért.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#71) Kernel válasza pakesz (#67) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nem veszed észre, hogy olyasmit bizonygatsz, amire én már két korábbi hozzászólásomban is utaltam. Ezeket is én írtam, ha nem tűnt volna fel:

"A csavarás növeli a zavarérzéketlenséget, de ront a magasfrekvenciás átvitelen."

"A csavarás amellett, hogy javítja a szimmetriát, csökkenti az érpár saját kisugárzását is."

Legfeljebb nem fogod egy ilyen fogalmazás mélyebb értelmét, amikor azt mondom, hogy "a csavarás javítja a szimmetriát".

Becsapoltam egy képet amin látszik hogy más is úgy látja ahogy én írtam.
Te ezzel még adós vagy.

Becsapoltál egy képet, ami semmit nem mondott, azon kívül, hogy lehet csavarni is.

ellenben a sodrott érpárral ahol a folyamatos 180 fokos fázisfordítás kioltja a szomszédos vezetékdarabon indukált zajt.

Én inkább erre lennék kíváncsi, ezt a 180 fokot hogyan számoltad ki?

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#72) Kernel válasza defiant9 (#66) üzenetére


Kernel
nagyúr

Előző hozzászólásomnál pedig véletlenül rossz helyre kattintottam, így az előzmény linkje nem stimmel, de gondolom értelemszerű.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#73) pakesz válasza Kernel (#70) üzenetére


pakesz
aktív tag

helyes...
szoval ervkent a hfkv az nem erv...
haladas :)

(#74) pakesz


pakesz
aktív tag

na megtalaltam a tablazatot...

http://www.telecomworld.ca/Guided.html
Cable Type Bandwidth
Open Cable 0 - 5 MHz
Twisted Pair 0 - 100 MHz
Coaxial Cable 0 - 600 MHz
Optical Fibre 0 - 10 GHz

az open cable az ugyanaz mint a twisted csak ki van egyenesitve :R es elegge karcsu
ez remelem eleg valasz a sok ketelkedonek... erre meg ravesszuk a zajossagot es csok...

ja es meg egy aproszag... a muholdas jelet a TVbe is lehet coaxon ganyolva vezetni rovid ideig, de hosszabb tavon nem

(#75) defiant9 válasza Kernel (#71) üzenetére


defiant9
tag

Csak kiemelem hogy a - direkt kérés ellenére - továbbra sem adtál magyarázatot arra hogy miként is jelentkezik a zaj egy érpár vételi helyén ugyanis eddig csak azt ecsetelted hogy miként nem:

úgy mondanám, hogy párhuzamosan futó vezetőkben a külső elektromágneses tér azonos fázisú és nagyságú áramot indukál, ami végül kioltja egymást, miután a fogadó erősítő bemenete elsősorban csak a vezetékek között fenálló feszültséget érzékeli.

Esetünkben mindkét érben pontosan egyformán, akár csavart, akár egyenesen párhuzamos.
Ha mindkét vezetékben ugyanaz indukálódik:


Ekkor, ha a két hullámot egymásra képzeled, egyik időpillanatban sem mérhető közöttük különbség.

Ez nyilvánvaló gyakorlati képtelenség egy rézvezetőnél bár papíron jól fest, ezt remélhetőleg már te is felismerted csak a szakmai önérzeted nem engedi nyilvánosan beismerni.

Becsapoltál egy képet, ami semmit nem mondott, azon kívül, hogy lehet csavarni is.
Sajnálatos ha számodra csak ennyit mondott. Segítek: a képen látszik hogy más más zavaró feszültség indukálódik a kér érben, és az is látszik hogy a csavarással ez a zaj nem jelenik meg a vételi oldalon. És ez szöges ellentéteben áll az általad kreált fenti agyszüleménnyel (ami ugye az hogy csak +5 ösök vannak az ábrán, a kimenetere pedig minden zaj eljut, nem oltják ki egymást a vezetékben)

Én inkább erre lennék kíváncsi, ezt a 180 fokot hogyan számoltad ki?
Ennél azért több önálló belegondolást várnék el. Képzeld el hogy egy teljeset sodorsz egy egyenes kéteres kábelen, ilyenkor mindkét végén pontosan ugyanabban a geometriai elrendezésben van a két ér(0 fok,360fok), ezt az egységnyi csavarintást két elemi kábeldarabkára felezhetjük, bármelyik félnek minden egyes pontjához tartozik egy olyan pont a másikon ami éppen 180 fokkal van elforgatva.

Összefoglalva: tartod-e a fenti képhez tartozó állításod miszerint ugyanaz a zavaró jel indukálódik a vezetékekben avagy nem?

ui: alapanyag egy kis önvizsgálathoz:
Emlékszem, amikor régebben a HWSW-fórumon is beszólt nekem egy villanyszerelő, hasonló arccal. Amikor indokolni lusta valaki, csak az "nem úgy van és kész".
Persze, hatalmas ostobaságot írt, elemi fizikához buta volt a figura, amivel plusz munkát okozott nekem. Én ugyanis nem sajnáltam a fáradságot, hogy elmagyarázzam neki

[ Szerkesztve ]

(#76) defiant9 válasza Kernel (#70) üzenetére


defiant9
tag

A cikk tárgyát képező eszköz modulált rövidhullámú jelet bocsát a hálózati vezetékre, tehát így szó szerint ez is vezetékes jelátvitel, de nagyon távol áll a csavart érpáras technikától
Annyira egyébként nem is áll távol mint elsőre gondolnánk, nem tudom szereltél-e mostanában MTK kábelt, de abban sem párhuzamosan futnak a vezetők hanem van egy enyhe csavarintás benne. Persze már csak az átmérő miatt sem annyira mint egy UTP kábel.

(#77) Kernel válasza defiant9 (#76) üzenetére


Kernel
nagyúr

A fő problémám nekem az volt, hogy itt-ott olyan zavarosan fogalmaztál, hogy az kapásból gyökér ostobaságnak tűnik.

Másik, hogy fő hangsúlyt helyezel a csavarásnak erre a tulajdonságára, aminek jelentősége szerintem el van túlozva, ezekben a fizikai méretekben, amit egy csavart érpár csekély össz. átmérője képez. Nyilván érzékelhető a jótékony hatása, nem véletlenül utaltam erre én is, de szerintem sokkal lényegesebb az érpárak közötti áthallás, vagyis az érpár saját kisugárzásának csökkenése.

Ezt a részét mintha maximálisan ignorálnád, következetesen a másik tulajdonságán lovagolva.

Később az idealizált hullámokkal én viszont a ló másik oldalára átesve próbáltam szemléltetni a dolgot, de ne feledjük, hogy korábban magam is utaltam a csavarás mindkét előnyére, nem is egyszer.

Segítek: a képen látszik hogy más más zavaró feszültség indukálódik a kér érben, és az is látszik hogy a csavarással ez a zaj nem jelenik meg a vételi oldalon.

Ne keverjük össze a képeket, ott még erről volt szó, én erre utaltam, hogy nem mond semmi újat:

Annyira egyébként nem is áll távol mint elsőre gondolnánk, nem tudom szereltél-e mostanában MTK kábelt,

Nem szerelek villanyt, vagy magamnak ritkán, de a kettő sajnos továbbra sem összevethető, mert a villamos hálózat egy földelt, aszimmetrikus rendszert képez, az UTP pedig földfüggetlen, szimmetrikus jelátvitel. Amellett esetünkben rövidhullámra ültetik az adatot, tehát ez már egy nagyon más technika.

Teljesen feleslegesen lett behozva a topikba a csavart érpárakon való rugózás kérdése, köze nincs a témához.

Mintha azt mondanánk, hogy van ez a MinDigTV-adás, hát ez nem az igazi, mert a HDMI-kábel sokkal jobb. ??? Értelmezhetetlen. (Csak a MinDigTV nem vezetékes, de most hirtelen nem tudok jobb hasonlatot.)

A cikkben szereplő eszköz konstruktőrei nagyon jól megtalálták az adott feladatra optimálisan alkalmazható frekvenciasávot, kihasználva a korszerű, sokvivős, digitális modulációs technikát. A hálózatra tett jelszint nyilván olyan alacsony szintre van beállítva, hogy az igyekezzen a vezetéken belül maradni, rádiós kisugárzást nem, vagy csak kismértékben okozni, lakás határait lehetőleg nem átlépni, vagy minimálisan. Ez ki van találva.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#78) Kernel válasza pakesz (#73) üzenetére


Kernel
nagyúr

helyes...
szoval ervkent a hfkv az nem erv...
haladas

Mire nem érv? Az egyik eljárás HF-jelet juttat a hálózatba, a másik trükk RF-jelet. Ez is egy frekvencia, meg az is. Elvi alapon nem mindegy?

A gyakorlatban a technikai megvalósítás különbözik, ami természetes, hiszen a különböző nagyságrendű frekvenciák kezelésének megvannak a sajátosságai és technikai fogásai, de sok esetben az alapelv teljesen ugyanaz.

Gondoljunk például a hangdobozokból közismert keresztváltó elvére, két frekvencia szétválasztására vagy közösítésére. Maga az elv nagyon sok területen, sokféle frekvenciára alkalmazható, csak képzeld bele a cikk tárgyát képező eszközbe is.

az open cable az ugyanaz mint a twisted csak ki van egyenesitve :R es elegge karcsu

Ne essünk túlzásokba, az egyszerű távíróvezetéket ne vessük össze például egy TV-szalagkábel minőségével, ami lehet mára elavult, de azért pár helyen a földi digitális TV-adást még ma is ezen nézik. Vagyis szalagkábellel van levezetve az antenna a padlásról. Attól még az simán működik.

ja es meg egy aproszag... a muholdas jelet a TVbe is lehet coaxon ganyolva vezetni rovid ideig, de hosszabb tavon nem

Ez meg nagyjából érthetetlen, 75 Ω-os koaxon működik a rendszer, ez a módja, nem gányolás. Nem tudni, miről beszélsz.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#79) pakesz válasza Kernel (#77) üzenetére


pakesz
aktív tag

kemeny vagy ember, most mar latom is milyen elvakultakkal vitatkozni!!!

http://en.wikipedia.org/wiki/Twisted_pair#History
ezen tul ne keljen mar szajbaragosan magyarazgatni :B
ott van hogy a szabadon allo vezeteket is tekergetik, 4szer egy kilcsin, es ezt valtottak fel 1881ben
szoval ez annyira alaptetel hogy csak na

(#80) pakesz válasza Kernel (#78) üzenetére


pakesz
aktív tag

"Ne essünk túlzásokba, az egyszerű távíróvezetéket ne vessük össze például egy TV-szalagkábel minőségével, ami lehet mára elavult, de azért pár helyen a földi digitális TV-adást még ma is ezen nézik. Vagyis szalagkábellel van levezetve az antenna a padlásról. Attól még az simán működik.

ja es meg egy aproszag... a muholdas jelet a TVbe is lehet coaxon ganyolva vezetni rovid ideig, de hosszabb tavon nem

Ez meg nagyjából érthetetlen, 75 Ω-os koaxon működik a rendszer, ez a módja, nem gányolás. Nem tudni, miről beszélsz."

bevallom oszinten lehet egy kisse rosszul fogalmaztam es inkabb TV szalagkabelt kellett volna mondanom, viszont nalad komoly agyi gondok lehetnek hogy nem veszed eszre hogy a 2 fent jelzett dolog az EGY es UGYANAZ

hosszu tavon (ami a rendes adatatvitel) szoktak a MHz -t megadni, az egy tablazat, latszik, hogy az open cable az max 5 MHz mig a twisted max 100 MHz, ezen ne vitazzunk ok?
ilyen erovel -baszom alassan- nincsen gravitacio hanem a kis elfecskek fenysebeseggel felugralnak a fold alatti lyukakbol es lehuznak mindig egy picit
en akkor a te dolgaidra nem referealnek, ott van hogy Dell 1881ben rajott erre, ott van a tablazat hogy mekkora Mhz megy at az open wiren ha ebbol nem vagy kepes meggyozodni, akkor menjel el hitteritonek, a sziriuszi kovetok mar varnak egy karizmatikus vezetot

(#81) Kernel válasza pakesz (#79) üzenetére


Kernel
nagyúr

Akkor rád is érvényes, pedig tegnap csak véletlenül írtam rossz helyre:

"Nem veszed észre, hogy olyasmit bizonygatsz, amire én már két korábbi hozzászólásomban is utaltam."

viszont nalad komoly agyi gondok lehetnek hogy nem veszed eszre hogy a 2 fent jelzett dolog az EGY es UGYANAZ

Na ne viccelj, rosszul írtál valamit, de én vagyok a hibás... ne fárassz...

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#82) gordonfreemN válasza pakesz (#80) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Vu, ezt mar en sem ertem, most mi ugyanaz? A szalagkabel es a koaxkabel?

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#83) pakesz válasza gordonfreemN (#82) üzenetére


pakesz
aktív tag

nem nem ugyanaz, de a lenyeg az szamit
rovid tavon elbirja a nagyobb szavszelesseget is, mint a muholdas --> koax vagy amit a sziriuszi meggyozodesu irt a DVB --> szalagkabel

de ettol fuggetlenul, az UTPt megsem rakja ki senki szabadonallora ugye meg rovid tavra sem?
vagy a kabelTVn nem kezd el senki egy kis 220as hosszabbitoval megoldani a kabelhianyt?

(#84) defiant9 válasza Kernel (#77) üzenetére


defiant9
tag

Ezt a részét mintha maximálisan ignorálnád, következetesen a másik tulajdonságán lovagolva
Később az idealizált hullámokkal én viszont a ló másik oldalára átesve próbáltam szemléltetni a dolgot

Akkor nézzük a számokat, vegyük ezen elsődlegesen nem nagyfrekvenciás adatátvitelre tervezett kábelek (telefon, MTK) azon frekvenciasávját ahol még tűrhető csillapítással rendelkeznek, legyen mondjuk 1 MHz-es vivő. Az 1 MHz-es szinuszjel hullámhossza 1,48mm, tehát egymástól 0,74mm távolságra vezetett ereken indukálódik a legnagyobb zavar. Látható hogy ez a mérettartomány beleesik a tárgyalt vezetékek geometriai paramétereibe.
Tehát a rajzod nem kicsit volt idealizált hanem akár ellenfázisú szinuszjeleket kellett volna felrajzolnod.

Ne keverjük össze a képeket, ott még erről volt szó, én erre utaltam, hogy nem mond semmi újat
Nekem valóban nem mond, azonban a balra-jobbra mutató nyilak jól mutatják hogy nem ugyanaz a zavar keletkezik az ereken. Azért mondtam hogy sarkos a rajz, mert azt sugallja hogy a zavarás 180 fok eltéréssel hat, a valóságban ez csak egy kitüntetett frekvenciára és annak páros számú felharmonikusaira igaz.
Azt azonban jól mutatja hogy bármilyen zaj is éri a csavart érpárdarabkát a szomszédos csavarintásokon ezzel azonos nagyságú, de ellentétes irányú jel indukálódik.

de a kettő sajnos továbbra sem összevethető
Pedig - nem meglepő módon ugyanolyan - villamos jelek közlekednek az UTP kábelen(CAT5 100MHz) mint Homeplug (30MHz).-on.

Teljesen feleslegesen lett behozva a topikba a csavart érpárakon való rugózás kérdése, köze nincs a témához.
Nem értek egyet. Egy otthoni erősáramú hálózatot ki lehet építeni 1 eres tömör rézvetővel.

De akár MT kábellel is.

Anélkül hogy kimértem volna azt valószínűsítem hogy ez utóbbival nagyobb átviteli sebesség érhető el ami a csavarás miatti zajjal szembeni ellenállóképességére vezethető vissza. Annak ellenére mondom ezt hogy tudom hogy árnyalja a képet az hogy különálló(távoli) vezetéket közt jóval kisebb a kapacitív csatolás(ezért nem helyes a fénycső és a nagyfrekvenciás előtétje közt párhuzamosan neadjisten csavartan vezetni a két drótot.)

(#85) gordonfreemN válasza defiant9 (#84) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Akkor már csak ki kell próbálni, van -e értelme annak amiről megy a vita.
Kell 20 méter tömör 1,5mm2 vastag és ennek az MT megfelelője. Rádug, kipróbál.
Szerintem az eredményekben olyan jelentéktelen különbség lesz, hogy kár a szót fosni tovább. ;]

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#86) defiant9 válasza gordonfreemN (#85) üzenetére


defiant9
tag

Ezzel közvetve azt mondod hogy 20m UTP kábel is kb. ugyanazt tudja mint 20m szalagkábel (eltekintve a sodrás sűrűségétől).
Nem tűnik megalapozott kijelentésnek...
Az hogy óriási szórás van a ténylegesen elért átviteli sebességekben szintén arra utal hogy a vezetékezés minősége nem elhanyagolható szempont.

[ Szerkesztve ]

(#87) gordonfreemN válasza defiant9 (#86) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Persze hogy nem, de ezek alapján ott ahol jó az átviteli sebesség, ott sodrott 3 eres dupla szigetelésű kábel van a falban? ...mmm

Én inkább arra gondolok, hogy a vezetékezés szerelése a kritikus pont. szerk: az érintkezési csatlakozási pontok

Illetve egyel feljebb azt szerettem volna sugallni, hogy ezzel az eszközzel (amiről a cikk szól) ki kell próbálni és kiderül.
UTP kábelt még csak ki se ejtettem a számon (azaz nem írtam le).

[ Szerkesztve ]

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#88) Kernel válasza defiant9 (#84) üzenetére


Kernel
nagyúr

Pedig - nem meglepő módon ugyanolyan - villamos jelek közlekednek az UTP kábelen(CAT5 100MHz) mint Homeplug (30MHz).-on.

Ezzel pedig szintén alátámasztod, hogy miért nincs értelme a korábbi fórumozó kijelentésének, amiből az egész kiindult, illetve láthatóan mások is benézik ezt:

A villamos hálózatot egyértelműen nem erre tervezték, nem véletlenül vannak csavart érpárok az UTP kábelben...

De ezen a hálózaton nem is akarunk 100 MHz-et átvinni, csak 30-at, épp ez a trükkje. És hiába említettem már többször is, hogy az egyik földelt, aszimmetrikus rendszer, az érpáras technika viszont földeletlen, szimmetrikus jelátvitel, az elektrotechnikában ez egy nagyon fontos különbség, de ebben a topikban ilyeneken átsiklanak.

Csak megy az állandó rugózás a csavart érpáron. Ti erre teljesen rá vagytok kattanva, holott a cikk tárgyához nem is tartozik, az eszköz működésében szerepet nem játszik.

Az alkalmazott modulációs és demodulációs technikának persze ilyenkor saját hibajavító trükkjei vannak, a digitális műsorszóráshoz hasonlóan, de ezzel talán nem mondtam újat.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#89) iMaverick


iMaverick
addikt

Teszik, hogy ennyi szaki van itt a topicban, de a tényen akkor sem változtat semmit, hogy ezek a Powerline-os ketyerék iszonyat lassúak! Ráadásul ha nem direkt a falba dugja az ember, hanem egy elosztóba, amin ráadásul még osztozkodik valami másik ketyerével, akkor meg vége is a dalnak...

Oké-oké, tudom, ma Mo-n a többségnek nem adnak 100/100-as netcsomagot, így ami van, azt is kiszolgálja a Powerline, csak hát nem csak a net van, hanem esetleg akar a user a LAN-on adatokat másolgatni (a mai biztonsági másolatok a filmekről nemegyszer 10 GB és felette), esetleg "csak" stream-eli, de ott sem tesz jót a filmnézés élményének, ha egyfolytában a bufferelésre vár a lejátszó...

A fizikai oldaláról még annyi érdekelne, hogy a kismegszakítóknál is megszakad a dolog, vagy csak a villanyóránál?

"Sokkal könnyebb gazdagon boldognak lenni, mint szegényen" (Moldován András)

(#90) defiant9 válasza gordonfreemN (#87) üzenetére


defiant9
tag

Én inkább arra gondolok, hogy a vezetékezés szerelése a kritikus pont
A reflexiós (szerelési pontok) minősége mind csavart mind egyenes vezetőnél egyértelműen fontos pont, jelentős energiamennyiség tud visszaindulni az adó irányába. Azt mondanám ez is fontos, meg a mikró helye, meg a kábel csavarása, meg az RF interferenciák, stb.

UTP kábelt még csak ki se ejtettem a számon
Ezért mondtam hogy közvetve. Azt mondtad hogy egy elektromos kábel csavarásának nincs (jelentős) hatása az átviteli kapacitására a nem csavarthoz viszonyítva. Az UTP kábel pedig ugyanezen elv mentén működik a szalagkábelhez viszonyítva...

Shannon törvénye óta tudjuk hogy egy csatorna átviteli kapacitását két dolog befolyásolja a rendelkezésre álló sáv szélessége és a jel-zaj viszonya. A csavarás pedig nagyon jótékonyan hat a jel-zaj arányára.

(#91) defiant9 válasza Kernel (#88) üzenetére


defiant9
tag

Elbagatelizálhatod a csavarás gyakorlati hatását, de attól még totális hülyeség marad a külső zaj érpárakra hatásáról kitalált elméleted.

De ezen a hálózaton nem is akarunk 100 MHz-et átvinni, csak 30-at, épp ez a trükkje.
Remélem ezzel nem azt akarod mondani hogy a 100MHz és a 30MHz már a fizika két külön ága

És hiába említettem már többször is, hogy az egyik földelt, aszimmetrikus rendszer, az érpáras technika viszont földeletlen, szimmetrikus jelátvitel, az elektrotechnikában ez egy nagyon fontos különbség,

A modemet tervező mérnök számára valóban fontos, azonban ha csak a falban futó 1 méteres vezetékre zoomolsz ahol zaj indukálódik azt nem érdekli, akármit is kötsz a végére a csavar érpár természeténél fogva eliminálja a zajt.

az eszköz működésében szerepet nem játszik.
Az eszköz úgy működik hogy az inicializációs fázisban szépen végigszkeneli az összes vivőt és megállapítja hogy mekkora zaj van rajta, minél kisebb annál több bitet leíró állapotot tesznek rá (QAM). A zaj és a csavarás összefüggése pedig már unalomig ismételt.

Szerintem a technika fő problémája az hogy az átviteli hálózat nem független a rácsatlakozó elektromos eszközök "tápegységétől", az hogy az idő 99%-ában rendelkezésre áll egy tűrhető zajosságú hálózat az sovány vigasz akkor amikor egy combosabb fogyasztó bekapcsolása miatt széthullik a rendszer.

[ Szerkesztve ]

(#92) gordonfreemN válasza defiant9 (#90) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Nem, azt mondtam, ebben az esetben nem lenne nagy jelentősége, de látom szereted csavarni a dolgokat.

Látszik ez abból, hogy még a true állításokat is ignorálod és belemagyarázod a saját igazad, hogy úgy tűnjön, te vagy az aki megmondja. Nem bánom, tégy így.

Szóval még mindig ott tartunk, próbáljuk ki és akkor van alapja az itt elhangzottaknak ;)

Részemről vége, nem ezért tévedtem ide, hogy viaskodjak. :R

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#93) defiant9 válasza gordonfreemN (#92) üzenetére


defiant9
tag

Végülis mondhatod hogy te csak azt mondtad hogy ki kell próbálni akkor majd kiderül, de ez trivialitás, ezért felesleges volt hozzászólnod.
Azonban azt is mondtad hogy szerinted nincs jelentősége az érpár csavarásának, ezt azonban semmivel nem támasztottad alá csak kijelentetted.

Erre én azt mondtam hogy az UTP/szalagkábel analógiából kiindulva ez nem logikus következtetés.

A true állításod hatását(reflexió) én már sokkal korábban leírtam(illetve más is megemlítette a kötések fontosságát), te csak megismételted más szavakkal, majd azzal vádolsz hogy a te állításodat én akarom magaménak tudni...

[ Szerkesztve ]

(#94) Kernel válasza defiant9 (#91) üzenetére


Kernel
nagyúr

Remélem ezzel nem azt akarod mondani hogy a 100MHz és a 30MHz már a fizika két külön ága

Nem erről van szó, de ha ismernéd az RH és URH rádiótechnika áramköreit, gyakorlati sajátosságait, akkor talán jobban éreznéd a különbséget.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#95) Madárpók válasza Kernel (#20) üzenetére


Madárpók
aktív tag

Kösz az infót, de a lényeg amit mondani akartam, hogy az elektromos hálózat sokkal ellenségesebb és változóbb közeg mint egy UTP kábel. Pl. különböző vezetékezések, kötések, toldások, fogyasztók, zaj, stb. A más technológia, a fejlett hardver, a hibajavítás segít, de még mindig sok minden befolyásolja, hogy az adott házban, az adott felállásban mennyit fog tudni a max. sebességből.
Habár az UTP kábelek minősége is változó, még mindig megbízhatóbban adják a sebességet.

Basszus mekkora flame war-t indítottam el :Y :(

(#96) defiant9 válasza Kernel (#94) üzenetére


defiant9
tag

Akkor azt mondom hogy VDSL csavart érpáron (30MHz), és Powerline (30MHz). Ugyanaz a fizika határozza meg mindkét átvitelt, de a 100MHz-es UTP kábel is ugyanezen elvek mentén nyeli be/oltja ki a vonali zajt. Sőt az xDSL jelet simán vezetheted UTP-n is ami ezáltal jobb lesz mintha egy egyenes telefonkábelen vezetnéd.

(#97) Beri válasza iMaverick (#89) üzenetére


Beri
addikt

Gyorsabb mint a wifi és ugyanúgy nem kell hozzá plusz kábelekkel szórakozni. Mért ne lenne értelme?

eladó Aromamizer RDTA V1

(#98) erdoke válasza Beri (#97) üzenetére


erdoke
titán

Az a baj, hogy nem feltétlenül gyorsabb, mint a WiFi. Nálunk pl. a tetőtér (2. emelet) és a földszint között kellene átvinni 120 Mbitet, WiFi-vel általában 30 Mbps megy, de nem elég stabil az se. Mikró szépen le tudja dögleszteni a médialejátszós streamet, de szomszédoknál elhelyezett eszközök is lehetnek hasonló kedvezőtlen hatással (sorház). Ami a powerline esélyeit illeti: a tetőtér és a garázs egy fázis, a földszint és az emelet a másik kettő (nem pontosan, de nagyjából). Az emeleten és a tetőtérben ilyenkor kapcsolgat 1-1 split klíma, a földszinten két hűtő. Az nem megoldható, hogy a powerline egységek közvetlenül a fali dugaljba csatlakozzanak. Az említettek miatt nem merem megkockáztatni a beruházást, mert attól tartok, hogy még a WiFi-s 30 Mbps se lesz meg. Ezért szeretném kipróbálni, mit tud a technológia a gyakorlatban, és akkor nyugodt szívvel kezdek fúrkálni a kábelnek. (Amiből CAT5E elegendőnek tűnik, egyébként se lesz nehéz cserélni, ha mégse.)

[ Szerkesztve ]

A legjobb aláírás a héten

(#99) iMaverick válasza Beri (#97) üzenetére


iMaverick
addikt

Bocsi, de olyat hol írtam, hogy "nincs értelme"? Ha valaki végképp kifogy a lehetőségekből, akkor pont hogy ott van értelme ennek.

A mostani Chip magazinban van egy jó cikk a hálózati lehetőségekről és ott gyönyörűen kijön, hogy ez a Powerline-os dolog nem kiváltja, hanem kiegészíti a mostani megoldásokat.

Nekem inkább a zavarokra való érzékenysége és a sebessége nem tetszik. (Na jó, az ára sem.)

A wifi sem egy sebességbajnok, hozzám sem ér már át a szüleimtől a wifi (illetve átér, csak a telefon, meg a tablet állandóan eldobálta a kapcsolatot), ezért fogtam magam, hogy ha már amúgyis áthúztam a Cat6-ot, akkor nem a számítógépbe megy bele, hanem egy TP-Link n-es routerbe, ezzel meg így "hirtelen" lett 3 plusz gigabites LAN csati is. (Most a TV-t is rá tudtam dugni a hálózatra, bár sok értelme nincs, úgyis helyileg kapja HDMI-n az anyagot.)

Gyorsabb mint a wifi és ugyanúgy nem kell hozzá plusz kábelekkel szórakozni.

A wifi ha más nem a laptopokhoz, smartphone-okhoz úgyis kelleni fog...

Itt van egy jó kép, csak az a bajom, hogy a "B" szobában az aljzatba dugott Powerline-ra először egy wifi-s ketyerét kellene csatlakoztatni, az majd kiszolgálná a szoba ketyeréit. Itt a lényeg a két szoba közti távolságon lenne, ugye ha nem egymás melletti szobák, akkor a wifi nem biztos, hogy jó megoldás, helyette jöhet a powerline.

[ Szerkesztve ]

"Sokkal könnyebb gazdagon boldognak lenni, mint szegényen" (Moldován András)

(#100) gordonfreemN


gordonfreemN
addikt

Egy kis hasznos olvasmány a kedves szakértőknek
[link]

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.