Hirdetés

2024. június 26., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) #90088192


#90088192
törölt tag

Végre
Így már lesz értelme az alaplapok között lévő ár differenciának.

(#2) Alogonomus


Alogonomus
őstag

Egyedül az a meglepő, hogy a "ragály" felkúszott a csúcs chipset szintjére is.

(#3) Ribi válasza Alogonomus (#2) üzenetére


Ribi
nagyúr

Ez a cikk pont nem a legjobb ide, mert itt nem a VRM a fő probléma, hanem a power limit out of the box be van-e kapcsolva vagy nincs. Ami egy viszonylag egyszerűen orvosolható dolog.

(#4) Geri Bátyó válasza Ribi (#3) üzenetére


Geri Bátyó
őstag

Szerintem pont ide való, mert arról van szó, hogy az olcsóbb (de így is 75K) Z690-es lapok pont arra nem lesznek jók, amire elvileg kitalálták őket. A K procik teljes értékű használatához. Tuningra meg pláne nem.

"Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

(#5) Ribi válasza Geri Bátyó (#4) üzenetére


Ribi
nagyúr

Mint írtam a TP cikk nagyrészt nem a VRM hiányosságról szól, hanem a nem tuningolható procik TDP menedzsmentjéről. A PH cikk pedig a VRM-ről szól legfőként tuningolható procik esetén. Ha megnézed a TP cikket, van benne tuningos rész ahol megkerülik tuninggal a TDP limitációt és csak kis mértékben korlátozza az adott procit a VRM. Teljesen másról szól a 2 cikk.

[ Szerkesztve ]

(#6) Petykemano


Petykemano
veterán

Ó már látom is a vitákat, hogy ha valami csak a megfelelő - drága - alaplappal együtt adja le a tesztekben látott teljesítményt, akkor összehasonlíthatóak-e csak a processzorok árai.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#7) sb válasza Ribi (#3) üzenetére


sb
veterán

A power limit az nem egy szoftveres on/off kérdése ha a hw oldalon nem bírja a VRM.
Attól, hogy a biosban látod, hogy 125, 250 vagy 2500W a power limit még nem tudod állítgatni ha fizikailag nem képes annyit leadni a VRM.

Vagy mi a kérdés? Miért ne függne az engedett TDP a VRM-től?
Ettől még persze állítható kell legyen a TDP is, ha esetleg sw-sel le van korlátozva, de van fizikai korlát is.

[ Szerkesztve ]

(#8) Chaser válasza Ribi (#3) üzenetére


Chaser
titán

ha a powerlimit le van tolva pont olyan lesz a teljesítmény is
szóval de, pont ide való dolog
meg is érdemli aki ezekből a sz@rokból vesz

Petykemano
eddig sem voltak összehasonlíthatóak csak a cpu -k árai, mivel magukban nehezen működnek
aki szerint igen, az a nyolc általánosnak neki futhat újra

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#9) Fred23


Fred23
nagyúr

Anno egy Pentium III 800-as 20W volt. (20,8W)

(#10) b. válasza Ribi (#5) üzenetére


b.
félisten

Az első bekezdésben kitér a K-s procik és egyes lapok különbségére is, amúgy nincs különbség , ha fizikailag nem bírja a lap.

Nem értem hogy ha már Z690 és nem B660, akkor miért nem szabnak neki minimum specifikációt, EZ így elég nevetséges hogy Intel így kezeli a specifikácókat.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#11) E.Kaufmann válasza Chaser (#8) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Azért én kíváncsi lennék, hogy DDR5-el hogy muzsikál egy ilyen gyengus lapban is egy I5 egy RyzenG-hez képest.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#12) bazsko


bazsko
csendes tag

Kíváncsian várom, hogy a jobb VRM-mel, viszont csak 8+4 pines (EPS) CPU tápcsatival felszerelt lapokon mennyire lesz tapasztalható visszaesés... Elvileg az ilyen konfigurációknak problémamentesen ki kellene szolgálnia még a 12900k maximum tápellátási igényeit is, azonban lehetnek még meglepetések...

(#13) Ribi válasza b. (#10) üzenetére


Ribi
nagyúr

Pont ahogy az AMD? Szerinted miért született AMD alaplap tier list?
X470 lapok nagyrészébe nagyon nem javasolt 3950 procit rakni.
Nem Intel kezeli így a specifikációt, hanem az alaplap gyártók.
De még x570-ből is vannak szarok.

[ Szerkesztve ]

(#14) Chaser válasza E.Kaufmann (#11) üzenetére


Chaser
titán

én is - de esélyesen még úgy sem éri be -
ahogy arra is mennyi fogyasztással

szerk:
Ribi
tier list mindenből lehet, ne viccelj már
a b550m mortarba nyugodt szívvel beleraknék 5950x-et is némi ac. oc setuppal is
nagyon nem több száz euros lap ( :

ahog mondani szoktuk:
ez nem intel
de innentől triplán lehet majd mondani

[ Szerkesztve ]

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#15) b. válasza Ribi (#13) üzenetére


b.
félisten

Ezt Intel kezeli így, mert ekkora mozgásteret enged a gyártóknak . A deszka gyártó dönt , és mondja hogy az Intel által előírt minimum spechez gyárt olcsóbban lapot mint a többi, mert az még úgy is Z690, nem B660. A specifikációkat nem maguktól találják ki.
Az más tészta hogy az user meg van ezáltal vezetve mert a teszteredményektől igencsak el lesz maradva egy 75 ezres lappal működő 12900K ,akkor már lehet jobban jár h 5800X-et rak egy B550 be...

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#16) #95462144


#95462144
törölt tag

Az egész Alder lake felejtős. Túl sok a "ha" az egyenletben.
Gyorsabb a Zennél, ha megfelelő a deszka, ha megfelelő a RAM, ha olyan szoftvert futtatsz, akkor talán gyorsabb is, mindezt horror áron, HA lehet kapni egyáltalán...
A nagy Intel visszatérésről ennyit is, ráadásul fogyasztásban visszamentünk 10+ évet.

(#17) bitblueduck


bitblueduck
senior tag

olajradiátoromat cserélném 12900K-re ráfizetéssel

An open mind is like a fortress with its gates unbarred and unguarded.

(#18) dokanin


dokanin
aktív tag

Azért ez már kicsit durva. Ne mondja nekem senki, hogy az normális, hogy egy procit csak a legdurvább lapok bírják rendesen etetni. És ráadásul hibrid design mellett. Ebből is látszik, hogy mennyire a kényszer szülte ezt a kis mag nagy mag dolgot. Másképp képtelenség lett volna 16 magot bepasszírozni egyetlen prociba ilyen energiaigény mellett. Mert ugye, hogy nézett volna már ki, ha csak AMD-nek van 16 magos desktopja.

(#19) Aprósólyom válasza Geri Bátyó (#4) üzenetére


Aprósólyom
addikt

Annyiért lesznek az olcsóbb z690 deszkák? ;] Az igen!
Kíváncsi leszek mennyiért érkeznek majd a B és H chipsetes alsó- és középkategóriába szánt alaplapok. Egy kb. 125W-t tartósan bíró (mondjuk egy leendő i5-12400? párosítva) deszkának nem szabadna drágának lennie.

Nem várok nagy durranást, viszont várom a teszteket a BIG.little miatt. Kíváncsi vagyok miként muzsikál a gyakorlatban.

Ha jól emlékszem, mintha az AMD is beszélt volna már erről a lehetséges irányról. (Vagy rosszul rémlik? Forrást most nem tudok.) A mérnökök biztos úgy látják, hogy ezzel növelhető tovább jelentősen az energiahatékonyság?

[ Szerkesztve ]

Jevons paradox

(#20) snecy20


snecy20
veterán

Ez örömteli, nem? Végre értelmet nyernek a drágább alaplapok... :)

Az Oroszországnak küldött iráni drónszállítmányok csak elnyújtják a háborút.

(#21) arabus


arabus
addikt

Valaki tudna dobni egy legolcsóbb X570S alaplap árat?
Köszi. :R

Xeon Platinum 8490H,8468H,Ryzen 7500F,Gigabyte B650M K,Xeon Phi,i9 7960X,i9 7920X,Xeon w2135,Gskill royal 4400,Gskill Trident Z,Pico 4,Red Devil 7900XTX,Asrock W790 WS,Fury Pro RDIMM 6000,Z590,Intel Cryo,Intel 11900F,Ryzen 5600,Radeon 7600,Radeon 6800...

(#22) Joachim21 válasza arabus (#21) üzenetére


Joachim21
senior tag

:Y nesze neked big-little. Vártam hogy a cikkben lesz egy 1200W-os minimum táp kitétel is, de azt majd a tesztek utánra tartogatják úgy látom.

Aki kérdez az hülye, de aki nem kérdez az is marad.

(#23) bitblueduck válasza arabus (#21) üzenetére


bitblueduck
senior tag

64.600. viszont 5900x-hez találtam olcsóbb alaplapot b550 alapon. az a kérdés itt hol fog indulni a belépőszint, ha komoly vrm kell hozzá.
szerk: na ezt jól elnéztem :) [MSI MAG X570S TORPEDO MAX] 94 790 plusz minusz az apró. de a mondandó lényege az, hogy alder lake-nek hol fog kezdődni. mert lehet lesz olcsóbb lap, de a CPU miatt alapvetően drágább lehet minden kategóriában

[ Szerkesztve ]

An open mind is like a fortress with its gates unbarred and unguarded.

(#24) arabus válasza bitblueduck (#23) üzenetére


arabus
addikt

Linkkel együtt gondoltam.
Illetve b550-et ne is irjál mert ugye az nem teljes értékű chipset.

[ Szerkesztve ]

Xeon Platinum 8490H,8468H,Ryzen 7500F,Gigabyte B650M K,Xeon Phi,i9 7960X,i9 7920X,Xeon w2135,Gskill royal 4400,Gskill Trident Z,Pico 4,Red Devil 7900XTX,Asrock W790 WS,Fury Pro RDIMM 6000,Z590,Intel Cryo,Intel 11900F,Ryzen 5600,Radeon 7600,Radeon 6800...

(#25) b. válasza arabus (#21) üzenetére


b.
félisten

Ennek fényében mindegy mennyibe kerül és melyiket veszed. Itt lesz a probléma az Intelnél.
Az mellett a B550 alig marad el az X570 től.


és az 550 az X570 mellé :

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#26) [CS]Blade2 válasza dokanin (#18) üzenetére


[CS]Blade2
addikt

Erősen ferdít az író, mert a procinak az a megadott értéke, amit bármilyen alaplappal tud, és nem lassulás, hanem gyorsulás várható a drága lapokkal, csak ezt az érdeke szerint így megfordította. Az összes ilyen turbó és egyéb funkció egy automata tuning, csak régen bios-ban állítottuk, most meg megveszed a K-s procit, a prémium lapot és a jó hűtőt, és otthoni körülmények között magától úgy jár, ha olyan feladatot kap.
Olcsó alaplapba a nem K-s verziót kell venni, de ez már a tö...öm tudja, hogy mióta így van. Talán az első 1-2 K-s procinál nem volt így. És az előzőknél sem ment ugyanúgy a legolcsóbb és a legdrágább lappal, és éppen elég hűtéssel sem.

(#27) b. válasza [CS]Blade2 (#26) üzenetére


b.
félisten

és a teszteken szerinted olcsó Z690 lapokkal fognak marketingelni, és összevetni a Ryzenekkel? Olyanokkal amit általában az user megvesz? 20-30% különbségről van szó.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#28) snecy20 válasza b. (#27) üzenetére


snecy20
veterán

Régen is kellett a drágább körítés ahhoz, hogy egy CPU kifuthassa magából a maximumot.
Lásd 9000-es FX AMD-k. Nem volt mindegy, milyen alaplapba rakod.

Az Oroszországnak küldött iráni drónszállítmányok csak elnyújtják a háborút.

(#29) b. válasza snecy20 (#28) üzenetére


b.
félisten

Azonos chipseteken belül szerintem még soha nem volt ekkora különbség, én nem emlékszem rá. Itt ugye elméletileg Z690 lapokról beszélünk és állítólag 20-30 % különbségről.

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#30) PuMbA válasza arabus (#24) üzenetére


PuMbA
titán

B550 alatt is ugyanakkora a teljesítmény, szóval de, teljes értékű :) A chipset csak a másodlagos M.2, SLI támogatást és USB portok számát és sebességét befolyásolja, de a B550 a felhasználók 99%-ának elég. Te tudjuk, hogy a power userek közé tartozol, szóval neked pont kell ez az extra kis plusz, amit kb. kétszeres árba kerül.

Régi X570-eken elvileg nincs USB hiba, ha letöltöd a legfrissebb BIOS-t. Ennek nézz utána.

[ Szerkesztve ]

(#31) arabus válasza b. (#25) üzenetére


arabus
addikt

Nem mindegy mert én olyan lapot szeretnék amin 3 pcie 4.0-ás nvme ssd megy raid-ban.
Erre a b550 használhatatlan,régi ventillátoros x570-et sem szeretnék usb hibákkal.
Tehát akkor mennyi egy legolcsóbb x570S alaplap?

Xeon Platinum 8490H,8468H,Ryzen 7500F,Gigabyte B650M K,Xeon Phi,i9 7960X,i9 7920X,Xeon w2135,Gskill royal 4400,Gskill Trident Z,Pico 4,Red Devil 7900XTX,Asrock W790 WS,Fury Pro RDIMM 6000,Z590,Intel Cryo,Intel 11900F,Ryzen 5600,Radeon 7600,Radeon 6800...

(#32) PuMbA válasza arabus (#31) üzenetére


PuMbA
titán

[link]
95k :)

[ Szerkesztve ]

(#33) dokanin válasza [CS]Blade2 (#26) üzenetére


dokanin
aktív tag

Én úgy tudtam, hogy a K-s procik voltak azok amik tuningolhatók, ha a user szeretné. Azaz, ha többet szeretne kihozni belőle, mint amit papíron tud.
Itt azonban, most arról van szó, hogy veszek egy procit, amit nem akarok tuningolni csak berakom egy lapba és megy. Viszont teljesen máshogy fog menni, ha egyikbe vagy másikba teszem. És ez nem tuning, még akkor sem ha K-s nak nevezik a procit.

[ Szerkesztve ]

(#34) b. válasza arabus (#31) üzenetére


b.
félisten

Én meg olyan deszkát szeretnék amit Z690 nek hívnak és olcsó ,de nem 30 % kal gyengébb mint egy olyan deszka amit szintén Z690 nek hívnak és ne azon lottózzak vajon eléri e a 10700 k teljesítményét a 12900K.

Az hogy te milyen extrákat akarsz a te dolgod a CPU teljesítényre nincs hatással egyik sem, az sem hogy RAID be tolod az SSD ket vagy az sem hogy ventivel hűtöd a chipsettet.
Itt a CPU teljesítményéről van szó .
DE legalább ugye tudod mit kapsz a B550 ben az X570 ben és az X570S ben és azt is tudod hogy az 5800X az 5-10 % teljesítményen belül lesz, bármelyik X 570 mellett döntesz.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#35) arabus válasza b. (#34) üzenetére


arabus
addikt

Most mondom mégegyszer magyarul.
Csakis az amd legujabb X570S chipsettel szerelt alaplap kell mindattól függetlenül hogy neked mi jó és mi nem vagy mit halanzsázol össze.
Tehát a legolcsóbb 95 ezer.
Köszönöm.

[ Szerkesztve ]

Xeon Platinum 8490H,8468H,Ryzen 7500F,Gigabyte B650M K,Xeon Phi,i9 7960X,i9 7920X,Xeon w2135,Gskill royal 4400,Gskill Trident Z,Pico 4,Red Devil 7900XTX,Asrock W790 WS,Fury Pro RDIMM 6000,Z590,Intel Cryo,Intel 11900F,Ryzen 5600,Radeon 7600,Radeon 6800...

(#36) b. válasza arabus (#35) üzenetére


b.
félisten

Leszarja mindenki mi kell neked, mert nem releváns a cikk trágyával kapcsolatban, meg amúgy is, kit érdekel.( persze tudjuk mi volt a kérdés valódi oka) Tehát bármit akartál itt nagy egoval érvelni ,félre ment.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#37) arabus válasza b. (#36) üzenetére


arabus
addikt

Nagyon nem ment félre okoska mert amit te akartál itt előadni az nem a valóság.
A valóság az hogy az AMD legújabb lapjai UGYANOLYAN DRÁGÁK! :DD

Xeon Platinum 8490H,8468H,Ryzen 7500F,Gigabyte B650M K,Xeon Phi,i9 7960X,i9 7920X,Xeon w2135,Gskill royal 4400,Gskill Trident Z,Pico 4,Red Devil 7900XTX,Asrock W790 WS,Fury Pro RDIMM 6000,Z590,Intel Cryo,Intel 11900F,Ryzen 5600,Radeon 7600,Radeon 6800...

(#38) b. válasza arabus (#37) üzenetére


b.
félisten

Mindenki tudta mire utalsz, ne aggódj ,Hisz ismerünk. ;]

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#39) kovcsrob válasza b. (#36) üzenetére


kovcsrob
tag

Hát a VRM es táblázatban túl sok lapot nem találtam, ami a cikkben megadott minimumnál kisebb lenne: link
Aminél ár is van az 180 USD
(bocs nem válasz akart lenni)

[ Szerkesztve ]

(#40) arabus válasza b. (#38) üzenetére


arabus
addikt

Azért.Nagyon unalmas már a sok hazudozásotok.
Meg nyöszörgésetek.
Aztán lehet menni ki mit akar azt venni.
Én is ismerem már a sok AMD heatert ne félj köztük téged is.
:))

Xeon Platinum 8490H,8468H,Ryzen 7500F,Gigabyte B650M K,Xeon Phi,i9 7960X,i9 7920X,Xeon w2135,Gskill royal 4400,Gskill Trident Z,Pico 4,Red Devil 7900XTX,Asrock W790 WS,Fury Pro RDIMM 6000,Z590,Intel Cryo,Intel 11900F,Ryzen 5600,Radeon 7600,Radeon 6800...

(#41) PuMbA válasza arabus (#37) üzenetére


PuMbA
titán

Hol látsz Z690 lap árakat? Én nem találok arukereso-n vagy Alza-n.

(#42) makkmarce válasza arabus (#35) üzenetére


makkmarce
őstag

nekem viszont nem kell a körítés., csak a CPU
tehát hol is kapok 25-30k-ért 12900k-hoz lapot, amiben tudja azt a sebességet, amit ráírtak a szórólapra?

okoskodom, tehát vagyok

(#43) Dragon3000 válasza arabus (#40) üzenetére


Dragon3000
veterán

Még jó, hogy olyan embernek írsz ilyent, aki elkerüli az amd-t :D

[ Szerkesztve ]

(#44) b. válasza arabus (#40) üzenetére


b.
félisten

Csak az a helyzet hogy nincs eszed felfogni, hogy nem az árral van itt a legtöbb embernek gondja és a cikk nem erről szól. Majd olvasd el miről is szól, aztán kommentelj.

Nekem saját használatú AMD deszkám és lapon Athlon XP 2500+ volt 2004 ben úgy álltam bele ebbe a vitába veled.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#45) snecy20 válasza makkmarce (#42) üzenetére


snecy20
veterán

Biztos hogy annyiért nem lesz alaplap, de ha lenne is, akkor is csak a CPU paletta legalját tudnád belerakni.

Az Oroszországnak küldött iráni drónszállítmányok csak elnyújtják a háborút.

(#46) -vitya- válasza snecy20 (#45) üzenetére


-vitya-
őstag

gyorsan meglestem, természetesen 690-es lap nincs sehol, de kiindulhatunk az 590-esek árából, amik 50 ezertől mennek 230 ezerig...

Szóval a legolcsóbb az elején valahol 60 ezer körül lesz. szvsz.

-=Витя=-

(#47) PuMbA válasza -vitya- (#46) üzenetére


PuMbA
titán

Nem indulhatunk ki szerintem, mert azóta nagyobb problémák vannak pl. szállítási gondok, többfajta hiány :)

[ Szerkesztve ]

(#48) kNG


kNG
senior tag

Ideje lenne az alaplap gyártóknak a supported CPU lista mellé írni azt is, hogy milyen processzorokat AJÁNLOTT használni az adott alaplappal, ha már Z690-es lapok között ekkora különbségek vannak. A témában kevésbé jártas felhasználóknak könnyebb lenne a választás (így nekem is). :U

MicroFluentAMP+DAC w. OPA BLUE, TMP Audio Ribbon IC, TMP Audio USB A-B, JDS LABS ATOM AMP + DAC, FiiO e10k, Sennheiser GSX 1000, Sennheiser HD560S, Grado SR 225i, AKG k712 PRO, AKG k371, Audio-Technica AD700X, Sennheiser HD 559, Sennheiser HD600, NO EQ! :)

(#49) Synthwave válasza Fred23 (#9) üzenetére


Synthwave
HÁZIGAZDA

Egy 386DX-40 meg 3,03 watt.

Full hiánytalan, kék Keychron Q9 knob ISO barebone billentyűzet ELADÓ – 25k + FOXPOST, 60 db Cherry MX1A Red kapcsolóval és Cherry profilos HK Gaming Milkshake dye-sub PBT-ABS blend kupakszettel 34k, és a FOXPOST-ot állom.

(#50) makkmarce válasza snecy20 (#45) üzenetére


makkmarce
őstag

?? már miért ne lenne? és mondom a titkot, bármi belemegy
https://www.argep.hu/product_2844742.html
19000 pénz.
belemegy az 5950X is
Nem mondom, hogy ideális párosítás, de működik rendesen.
Ez nem intel, hogy hasraütészszerűen limitálnak valamit, csak hogy a drágábbat vedd.

okoskodom, tehát vagyok

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.