Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) szabi__memo


szabi__memo
nagyúr

Komoly, hogy ezt a szintet is elértük

(#2) MK VII


MK VII
veterán

Nofene..
Attól nem félek, hogy nem lesz kitalálva valami új technológia amire mikor rájönnek, akkor csapnak a fejükhöz, hogy "basszus ezt már 10 éve megcsinálhattuk volna".. :)
Na majd a jövő megmondja mi lesz. Egyenlőre csíkszélességlázban égünk. :)

(#3) Pug


Pug
veterán

(#4) DithenS


DithenS
senior tag

A jövő szerintem a grafén alapú processzoroké lesz.Itt könnyen le lehetne menni 1nm-ig.De lehet hogy ennél is drága lenne a gyártás.Minden esetre szerintem nem áll le a fejlődés 21 után sem,lesz itt 3nm processzor is,max nem az átlagfelhasználóknak,szerverekbe nyílván megéri a kisebb hő és a fogyasztás miatt,de nekünk az otthoni gépben már nem igen,sőt felesleges is.Ha egy proci 5wattal kevesebbet fogyaszt azt észre nem veszem,de ott ahol több ezer van belőle egy szobába na,ott már komoly fogyasztáscsökkenés érhető el.

(#5) MK VII válasza DithenS (#4) üzenetére


MK VII
veterán

A quantum részecske alapú processzoroké a jövő.. Már vannak prototípusok is belőle.
Igaz még csak alapvető számításokat tudnak elvégezni, ilyeneket, hogy 2x2 meg 3-2, de nagyon jó irányban haladnak.
A lényege ezeknek a processzoroknak, hogy egy quantum részecske egyszerre két helyen tud megjelenni, létezni és két külön műveletre képes. Ha kifejlesztik a technikát, olyan gyors processzorokat tudnak csinálni amik egy másodperc alatt a földön létező összes kódot képes megfejteni, kiszámolni. Ez még tényleg a viszonylag távoli.

(#6) Narxis válasza MK VII (#5) üzenetére


Narxis
nagyúr

:Y

Nekem akkor kell majd az a számítógép. Remélem nem lesz túl drága.

Thanos was right.

(#7) Madárpók válasza Narxis (#6) üzenetére


Madárpók
aktív tag

Az ilyen berendezéseket jelenleg folyékony héliummal kell hűteni és piszkosul érzékenyek minden zajforrásra.

@DithenS

A grafén mindenre képes, csak a laborból nem tud kilépni :DDD .

[ Szerkesztve ]

(#8) RoyalPredato válasza MK VII (#5) üzenetére


RoyalPredato
csendes tag

Csak gondolkodok...
Nem lehetne heatsinkeket integrálni a chipekbe?
Mármint lehet hogy már van, de pl 3D-s megoldásnál valami köztes lapka ami hűt.
Önmagában azt se értem, miért nem gyártanak pl "U" vagy "[]" alakú NYÁKokat (pl GPU-nak), mert akkor körül ölelhetné a hűtőbordát. kisebb méreten, kompaktabban.

Ráadásul ahogy utána olvastam 1-2x, jobb fémekkel brutálisan jobb hőelvezetést el lehet érni.
Pl képzeljük el, hogy ami most 83C-nél beáll ("indokolatlanul", mert 50% a fan speed...), az mehetne 50C alatt is, nem sokkal drágábban. Persze kérdés hogy megérné-e, de már szívesen láttam volna ilyen elite hűtőket PC-kben is.

Mondom, csak gondolkodom! :D

A kanalakat a menzáról lopom... Műanyag tálcákról. Lehet ezért haragszanak rám a konyhásnénik. De nem tehetek róla, ha a menzás spenótra gondolok, a kanalak maguktól elgörbülnek O.o

(#9) haxiboy


haxiboy
veterán

Lesz ez még kisebb is. Hirtelen jön majd valami okos fazon aki megmondja hogy mégis lehet gazdaságosan gyártani. :K Aztán majd jönnek az Ångström csíkszélességen gyártott lapkák is.

[ Szerkesztve ]

Premium Mining Rigek és Gamer/Workstation gépek: tőlem, nektek :)

(#10) MK VII válasza RoyalPredato (#8) üzenetére


MK VII
veterán

Valószínűleg az "okosok" is gondolkodtak már olyanokon mint amin Te viszont a költséghatékonyság a "pórnép" szektorban az első helyen van.. Biztos sokkal megdobná a költségeket egy hatékonyabb hűtési mechanizmus amit már nem tudnak ráerőltetni a userekre. Gondolj bele.. Mennyibe kerüljön egy processzor egy átlagos otthoni gépbe? 300 ezer? Mondjuk lassan már ott tartunk...

A profi szektorban meg amúgy is vannak külön fejlesztések amikről mi még csak nem is tudunk, de már használják és talán sosem fogja megkapni a piac őket.

(#11) Madárpók válasza haxiboy (#9) üzenetére


Madárpók
aktív tag

Az a baj, hogy az már annyira kicsi, hogy összemérhető a szilícium atomok méretével. Pár tucat atomból álló tranzisztorok mellet nem lehet gazdaságosan gyártani semmit. Nagyon úgy tűnik, hogy belátható időn belül ennek nem lesz praktikus megoldása.

(#12) #06658560 válasza MK VII (#5) üzenetére


#06658560
törölt tag

"A lényege ezeknek a processzoroknak, hogy egy quantum részecske egyszerre két helyen tud megjelenni, létezni és két külön műveletre képes"

Ez így tudtommal nem igaz.

(#13) Madárpók válasza RoyalPredato (#8) üzenetére


Madárpók
aktív tag

Asszem az IBM kísérletezett egy időben azzal a gondolattal, hogy barázdákat marnak a szilíciumba és így folyadékhűtéssel tudnák hűteni az egymásra pakolt lapkák belsejét. Aztán persze semmi további hír nem volt róla, valószínűleg problémás volt, hagyták a fenébe és betették a fiókba.

[ Szerkesztve ]

(#14) MK VII válasza #06658560 (#12) üzenetére


MK VII
veterán

Elég mély dolog a quantum fizika és mivel nem vagyok quantum fizikus ezért nem is megyek bele mélyebben, de a lényege gyakorlatilag ez.. Egy quantum részecske egy időben két helyen tud jelen lenni ezért egy időben két számítási műveletet fog tudni elvégezni. Ez a lényege a quantum processzoroknak.

(#15) #06658560 válasza MK VII (#14) üzenetére


#06658560
törölt tag

"Elég mély dolog a quantum fizika és mivel nem vagyok quantum fizikus ezért nem is megyek bele mélyebben, de a lényege gyakorlatilag ez.."

Igen, látszik, szóval ennyire sem kéne belemenned. A részecske nincs két helyen. Hanem kétféle állapot szuperpozícióit veszi fel egyidejűleg. Pl. a spinje méréskor lehet nulla vagy egy. Mérésig a két érték tetszőleges szuperpozíciós állapota..

(#16) Pug válasza #06658560 (#15) üzenetére


Pug
veterán

Igen, látszik, szóval ennyire sem kéne belemenned. A részecske nincs két helyen. Hanem kétféle állapot szuperpozícióit veszi fel egyidejűleg. Pl. a spinje méréskor lehet nulla vagy egy. Mérésig a két érték tetszőleges szuperpozíciós állapota..

Avagy Schrödinger részecskéje... :K

(#17) #16939776


#16939776
törölt tag

A legolcsóbban leggazdaságosabban gyártható lapkáké a közel-jövő, nem lesz itt semmilyen nagy technológiai változás, az nagyon sokba kerülne rövid távon, és van már egy pár elavult, de olcsón működő gyártósor, ami még mindig ontja a feldolgozott homokot magából..
Másrészt a piacon kapható jó ár-érték arányú megoldások több nm-el le vannak maradva, nem érdekel senkit hogy 10x-es áron 50%-al fogyaszthatna kevesebbet. Aki meg kifizeti a technológiai előnyért a 10X-es árat az felsőbb ligában focizik, és az ügyfelei ki fogják fizetni a késztermék árát, mindegy nekik hogy a készülék következő verziója 10%-al vagy 20% drágább...

Szóval továbbra is robogunk a "semmi" felé, csak az a kérdés hogy lesz-e aki kifizeti a fejlődést.
A most elérhető lehetőségeket sem használja ki a gyártás, mert nincs igény hogy kitapasztaljanak minden lehetőséget, inkább csíkszélességet váltanak mert azzal "látványosabb" a fejlődés.

[ Szerkesztve ]

(#18) Forestgreen


Forestgreen
aktív tag

Minden technológia annyira gazdaságos, amennyire hosszú távon akarják használni, a mai világban meg ugye ami 2-3 éves, az már nem modern, kukába és jöhet az új megoldás...

MSI Z690 Torpedo + Core i5-12600K+Noctua NH-D15S, EVGA RTX 2070 XC Gaming, 1 TB SSD, ADATA 2x 16GB DDR5 Corsair Crystal 680X RGB

(#19) Lacok


Lacok
őstag

Az egyik lehetséges irány a molekuláris tranzisztorok fejlesztése [link]

"Errare humanum est, sed in errare perseverare diabolicum"

(#20) MK VII válasza #06658560 (#15) üzenetére


MK VII
veterán

"egy dolog ugyanabban az időben több helyen is előfordulhat, ahol az esélyek és valószínűségek határozzák meg a történéseket, ahol úgy tűnt, hogy a valóság csak akkor létezik, ha megfigyeljük azt."

Ajánlom figyelmedbe a "A kvantumfizika titokzatos világa" című nagyon jó két részes filmet amit a National Geographic adott le nem is egyszer.
Nem írsz rosszat sőt.. Csak máshonnan közelíted meg az egészet..
Valójában fizikailag is képes egyszerre két helyen jelen lenni egy quantum részecske. Pont ez a lényege. Harmadszor írom le..
De én téged nem akarlak meggyőzni semmiről.. Úgyis van egy sajátos világképed ami mindenki válaszánál és információjánál feljebb helyezkedik el.. Én meghajlok előtted, hisz mindent meg tudsz magyarázni.. Szóval itt be is fejeztem inkább.. :R

(#21) lev258 válasza MK VII (#20) üzenetére


lev258
veterán

Részecskéről akkor beszélhetünk, ha adott a helye és az impulzusa. Máskülönben hullámtermészetről lehet szó, ami a teljes térben kiterjed és az egyes pontokban van valamekkora megtalálási valószínűsége a részecskének egy adott pillanatban. Ha már méred és megtalálod, akkor részecskét találsz, de csakis egyetlen helyen (összeugrik a hullámfüggvény).
Amit idézel, lehet kissé helytelen magyar fordítás, vagy egy, a nagyközönségnek szánt megfogalmazás, ami nem egészen helytálló ebben a formában.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#22) Pug válasza MK VII (#20) üzenetére


Pug
veterán

Már ne haragudj, de ebben a témában nem igazán a NatGeo-s ismeretek a mérvadóak :DDD

Kezdésnek pár wiki olvasmány a témához, ha ezek megvoltak, akkor lehet kicsit mélyebbeket is vadászni:

Wave–particle duality

Uncertainty principle

(#23) MK VII válasza Pug (#22) üzenetére


MK VII
veterán

Nem haragszok én.
A wiki-t milyen források alapján állítják össze? Fizikusok tanulmányai, mérései és leírásai alapján..
Jim Al-Khalili professzor is ugyan olyan fizikus mint akiktől az anyagot összeszedték a wikire. Sőt, lehet, hogy még az ő munkássága is visszaköszön ott..
Nos. A National-on ő beszél mindazokról amiket leírtam.. Lehet pontatlanul emlékszek rá, de az megragadt amiről írtam, hogy két helyen tud jelen lenni egy azon időben a részecske.

[ Szerkesztve ]

(#24) haxiboy válasza MK VII (#23) üzenetére


haxiboy
veterán

Szerintem amiről te beszélsz az ez : Double-slit experiment.

Premium Mining Rigek és Gamer/Workstation gépek: tőlem, nektek :)

(#25) MK VII válasza haxiboy (#24) üzenetére


MK VII
veterán

Na igen.. Erről is?.. :)
Köszi a linket.

[ Szerkesztve ]

(#26) lev258 válasza MK VII (#25) üzenetére


lev258
veterán

Ott továbbra is a hullámtermészetről van sző, nem a részecske van egyszerre két helyen. Érdemes elolvasni és értelmezni.
Megjegyzem, rögtön ütközne pl. a tömegmegmaradással a kijelentés.
Lassan nagyon OFF-topic leszünk. :DDD

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#27) HyP3b0y válasza MK VII (#23) üzenetére


HyP3b0y
senior tag

Ez akkor is sántít, lehet fordítás volt pontatlan (feltéve, hogy nem eredeti nyelven nézted felirat nélkül)

"ez a 3d olyan mint az űrverseny volt a hidegháborúban: sokba kerül, problémás, de muszáj csinálni, mert a versenytársak is csinálják" by JoeYi :)

(#28) flashpointer


flashpointer
őstag

...és ezek fölé nagyon nehézkes építkezni, mert szimplán beragad a hő az egymásra helyezett lapkák közé...

Hát épitkezzenek alá! :DDD

(#29) MK VII válasza lev258 (#26) üzenetére


MK VII
veterán

Na igen.. A hullámtermészet.. Igazad van teljes mértékben.
Innentől szépen elmagyarázza ezt a dolgot.

A lényeg.. Valamiért mégis az ragadt meg bennem amit fentebb írtam illetve amikor a quantum processzorról láttam egy filmet akkor ott is mintha azt említették volna, hogy két helyen van egy időben.
Ha nagyon hülyeséget írtam bocsi, de teljes meggyőződéssel írtam amit írtam..

(#30) gabor7th


gabor7th
addikt

Azt hittem ez már rég nem játszik.

A számítástechnika új negatív trendjei: ujtechkor.blog.hu

(#31) #06658560 válasza MK VII (#20) üzenetére


#06658560
törölt tag

Harmadszor leírva is hülyeség. amit most kicsit részletesebben is leírsz, az sem igaz. Olyan van, hogy quantum összefonódás- két részecske egymással szinkronba kerül- s pl. az egyik spinje 1, a másik nulla lesz, minden más paraméterük teljesen azonos. Ezt a két részecskét el lehet távolítani egymástól, s a kapcsolatuk megmarad. Ha az egyik spinje módosul, a másiké is fog, mert a kizárási el nem engedi az összekapcsolódott, teljesen azonos állapotú részecskék létezését. Így lehet pl. információt teleportálni. De a részecske nem jelenik meg több helyen.

(#32) lev258 válasza MK VII (#29) üzenetére


lev258
veterán

Legalább beszélünk ilyenekről is. Az AMD vs. Nvidia, Windows vs. Linux párharcok mellé kell ez is. :P

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#33) haxiboy válasza #06658560 (#31) üzenetére


haxiboy
veterán

Lehet kéne nyitni egy elméleti fizika topicot :D

Premium Mining Rigek és Gamer/Workstation gépek: tőlem, nektek :)

(#34) MK VII válasza #06658560 (#31) üzenetére


MK VII
veterán

Igazad van neked is.
Az én agyam gondolta tovább a dolgot.. Úgy van ahogy leírod..
Nem értem miért volt meggyőződésem amit írtam.. Valószínűleg egy félreértett mondat vagy gondolatsor vitt ide.
Köszönöm az emberi hozzámállást. Pozitívan csalódtam most benned! :R

(#32) lev258
Felüdülés egy ilyen téma egy AMD vs. NV ph!-s harc után. :D

(#33) haxiboy
Nem rossz ötlet. Én támogatom :)

(#35) lev258 válasza haxiboy (#33) üzenetére


lev258
veterán

Úgy látom, van Fizika topic. [link]

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#36) Alchemist válasza Forestgreen (#18) üzenetére


Alchemist
addikt

Az x86-os termékvonalra ez a 2-3 éves elavulás egyre kevésbé igaz.

Éppen olvasok egy érdekes könyvet az antigravitációról... képtelen vagyok lerakni.

(#37) KisDre válasza MK VII (#29) üzenetére


KisDre
senior tag

Még tovább gondolva:
Milyen menő már! Legyártasz 1 kvantum processzort, 2 lett, maradhat? :D :DDD

KisDre.artstation.com

(#38) Zsmester89 válasza Pug (#22) üzenetére


Zsmester89
őstag

Aki valamire való középiskolába vagy főiskolára járt, azoknak első órán elmagyarázzák, hogy miért tilos wikipédiát forrásanyagnak megjelölni.

[ Szerkesztve ]

A "Hogyan lehetsz milliomos?" c. könyvet egy csomagban árusítják a BTK-val.

(#39) emvy válasza #06658560 (#31) üzenetére


emvy
nagyúr

> Így lehet pl. információt teleportálni.

Jelenlegi tudasunk szerint nem lehet (marmint nem megy gyorsabban, mint a fenysebesseg).

while (!sleep) sheep++;

(#40) Pug válasza Zsmester89 (#38) üzenetére


Pug
veterán

Bármilyen szakmai értekezéshez erősen nem ajánlott, sőőőt.

Ha a témában van annyi előképzettséged, hogy meg tudod állapítani, hogy az adott wiki article tartalma mennyire valós és hiteles, akkor egyszerű "ismeretterjesztési" célzattal, egy magyar informatikai portál fórumán nyugodtan linkelheted. ;)

Peace :R

Ps.:

Plusz még halkan megjegyzem, hogy a kanonizált felsőoktatási berkekben is sokat változott a viszonyulás a wiki-hez, mint valid forráshoz.

Egy pár konferencián részt vettem, ahol a Wiki ilyen jellegű megítélése, validitása és a rendszerében lévő validálásának mikéntje, minősége volt a téma. (ELTE, PTE..) ;)

[ Szerkesztve ]

(#41) AusWolf


AusWolf
őstag

Már látom is magam előtt: "3D-s Intel proci AMD grafikus maggal"
Ja nem. :DDD

Ha úgy vesszük, a SoC is csak mobilokban, konzolokban és kisteljesítményű gépekben működik. Ahová több kakaó kell, ott kénytelen az ember különböző gyártók chipjeiből válogatni CPU+VGA kombót. Szerintem ez ennek a 3D-s ötletnek a legnagyobb ellensége (a hő mellett persze).

Az önvezető autó olyan, mint az önmegivó sör.

(#42) Tomassy00


Tomassy00
senior tag

Mennyi mérnök, tudós van itt :C

Mindenki keni vágja a témát :DD

(#43) #06658560 válasza emvy (#39) üzenetére


#06658560
törölt tag

Attól még teleportálódik, mivel jelenleg nem ismerünk közvetítő közeget, plusz az eredeti helyén is megmarad. Valamint olvastam már olyan kísérletről, ahol mérési hibán belül, de gyorsabbnak tűnt a fénysebességnél. Annak okát nem tudták megmondani. Ahogy fénysebességnél gyorsabb neutrínókat is érzékeltek már, szintén teljes tanácstalanság mellett.

(#44) lev258 válasza #06658560 (#43) üzenetére


lev258
veterán

A neutrínós dolgot hagyjuk, arról kiderült, hogy mérési hiba volt (kábel, szinkronizációs probléma).
Egyébként nem ezt nevezzük teleportálásnak, de van olyan jelenség-mérés is, csak nem 100%-os hatásfokkal és csak azonos atomokra sikerült eddig.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#45) #06658560 válasza lev258 (#44) üzenetére


#06658560
törölt tag

Kösz az infót, arról már nem olvastam.

(#46) haxiboy válasza #06658560 (#43) üzenetére


haxiboy
veterán

Van egy jó elméletem, de megkíméllek tőle titeket. Amúgy is elmeroggyantnak néz akinek elmondom :D

Premium Mining Rigek és Gamer/Workstation gépek: tőlem, nektek :)

(#47) #06658560 válasza haxiboy (#46) üzenetére


#06658560
törölt tag

Nekem jöhet.

(#48) arn


arn
félisten

Alacsonyfogyasztasu chipeknel mar nem lenne megvalosithato a 3ds chip?

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#49) Cefet


Cefet
aktív tag

Analóg számítógépek jönnek, memrisztoros alapokon. (Csak hogy én is mondjak valamit.) :)
- Windows: Be akarja zárni az ablakot?
- Lehetséges válaszok: Nagyon, Eléggé, Közepesen, Talán, Alig, Esetleg

(#50) MZperX75


MZperX75
addikt

mégsem sry.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.