Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) sh4d0w


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Itt megint csak a szájtépés/szájkarate fog menni, vagy valóban történik előrelépés?

https://www.coreinfinity.tech

(#2) bambano válasza sh4d0w (#1) üzenetére


bambano
titán

közgazdász. még a nyakkendőjét sem tudja rendesen megkötni :P hogy nem lehetett egy szerencsésebb fotót kirakni róla...

csökkentették a licenszdíjakat... ja, csak sokkal kisebb lett a felhasználhatósági terület is.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3) bambano


bambano
titán

"a nyílt forráskódról szóló kormányrendeletben szabályozunk majd." meneküljüüüünk! :)

arról meg, hogy hogyan is (nem) álltak vissza a németek, majd akkor beszéljünk, ha megjött Moonman kolléga is :P

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#4) rudi


rudi
nagyúr

Jó merész vállalásnak tartom ezt a 2013-as határidőt. Kíváncsi vagyok, mi teljesül majd belőle.

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#5) spirit007


spirit007
senior tag

"Jobban fizetett informatikusok"

Hát persze!
Csak sajnos lehetetlen, mivel a legnagyobb kerékkötői:
-közalkalmazotti bértábla...
-tekintély elv
-a papír* mindenek felett
-azok akiknek az informatikusokat kellene "vezetni" fogalmunk sincs az alapvető összefüggésekről ...de a tekintély elv működik ugye :)

*versenyszférában pl. a programozók nagyjából felének nincs szakirányú végzettsége.
Sőt... jó részüknek egyáltalán nincs diplomája...
és mégis megkeresik a havi bruttó 5-6-700 ezret a képességeik és tudásuk miatt.
Na ez a közszférában sosem fog bekövetkezni.

(#6) Erasmus válasza rudi (#4) üzenetére


Erasmus
őstag

ha abbul indulunk ki, hogy a mobilszolgáltatók maguktól is ezt ígérik, akkor egyáltalán nem. pr, semmi más.

(#7) bambano válasza spirit007 (#5) üzenetére


bambano
titán

A közalkalmazotti bértábla semminek sem a kerékkötője. Másrészt meg ennél kisebb támogatottságú, fülkeforradalom nélküli kormánynak is volt rá módja, hogy változtasson rajta, a mostaninak pláne.

Azt pedig, hogy rendes informatikusnak nem szükséges rendes papír, kizárólag a rendes papírral nem rendelkező informatikusok szokták mondani.

#4 rudi: egyrészt semmi nem lesz belőle, másrészt meg kreatívan kell értelmezni a szélessáv fogalmát és akkor statisztikailag minden lehetséges. elég például csak lakossági létszám szerinti lefedettségben gondolkodni, nem területiben és mindjárt iszonyú nagyot ugrik a mérőszám.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#8) spirit007 válasza bambano (#7) üzenetére


spirit007
senior tag

"Azt pedig, hogy rendes informatikusnak nem szükséges rendes papír, kizárólag a rendes papírral nem rendelkező informatikusok szokták mondani."

Az lehet.
Viszont az tény -illetve a lényegén nem változtat, hogy szerintem kurvajól keresnek :)

(#9) Gadgetfun


Gadgetfun
tag

Szokásos politikusi mellébeszélés. Annyira unalmas, hogy félúton fel is adtam, mert majdnem bealudtam olvasás közben, pedig érdekelne a téma :((
A teljes lefedettséget meg már egy ideje ígérgetik a szolgáltatók, de eddig inkább csak epéniszt villogtattak a hiper/szupernettel ahelyett, hogy stabil és teljes lefedettségre törekedtek volna, de jövőre talán már lesz is belőle valami...

[ Szerkesztve ]

"Minnél ostobábbnak gondolnak az emberek, annál jobban meglepődnek majd, amikor megölöd őket" - Jó, tudom hogy az "fan" de mikor bereggeltem elgépeltem, és lusta voltam kijavítani...

(#10) .tnm


.tnm
addikt

licensz csökkentésekhez gondolom nem keveset adott hozzá a campus-os office és windows kihajítása. mert ugye a diákság az a tejben-vajban fürösztetett ingyenélő embertömeg, aki csak a pénzt viszi, mint a nyugdíjas, de nem elég érett ahhoz, hogy nagy számban szavazzon, viszont még elég fiatal ahhoz, hogy külföldön egy új, jobb életbe meneküljön.

viszont megszámolni is lehetetlen, hogy hány állami, közigazgatási vagy csak a kormányhoz köthető oldalon vannak még fenn hivatalos dokumentumok csak és kizárólag .doc-ban, vagy .xls-ben.

It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

(#11) .tnm


.tnm
addikt

a végére értem, a válaszok jó része természetesen nem a kérdésre válaszol, általában leginkább vágyak. egy csomó dologról csak bizonytalanul ("szerintem", "hiszem") nyilatkozott, ami nem sokat ér olyan helyzetben, amikor a tervezett törvényekről/ adózás átszervezéséről egy hónapon belül több egymásnak ellentmondó halálbiztos kijelentést tudnak tenni.

egyébként nem egy éve volt hír (de lehet kettő is), hogy a szélessávot a GPRS sebességével definiálták? vagy ez azóta változott? mi számít ma szélessávnak? (specifikáció szerint)

"Ha egy adott feladat elvégzésére a piacról bérelek munkaerőt, az általában nagyon drága. Ám ha ennek az összegnek a feléért, harmadáért felveszek valakit, aki azért így is jóval az átlag felett keres"

melyik átlag? magyar átlagfizetés, vagy a szakma/adott szakterület fizetéseinek átlaga? nagyon nem mindegy? (olyan másodlagos tényezőkről nem is beszélve, hogy a piac -meg a munkavállalók bizalmára épít-, de semmit nem árul el arról, hogy milyen garanciák alapján lenne meg ez a bizalom. ő maga mondja, hogy fél év múlva jön el az a helyzet, hogy átvizsgálhatják a cselekvései tervet, hát lehet ezzel számolni?)
következő választásokkor jöhet egy új kormány, ami meg majd arra fog rájönni, hogy fölösleges fenntartani egy nagy informatikai csapatot az év 365 napjában + overhead, amikor az üzemeltetéshez bőven elég egy csontváz csapat, és a projektszerű fejlesztésekhez meg megint lehet pályáztatni (de egyébként egy passzív felügyeletet igénylő üzemeltetésnél is jobban megérheti egy külső beszállító, mint egy idejének 70%-ban pasziánszozó közalkalmazott).

és akkor szépen elküldenek mindenkit, és kereshet állást megint a piacon, úgy hogy közben a referenciái nem piaci környezetből (versenyből) jönnek. nem csak a pénzről van szó, általános a bizalmatlanság -szerintem- az állami közalkalmazottsággal szemben és ha van biztosabb, továbbjutási lehetőségekkel jobban kecsegtető piaci variáns, akkor...

It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

(#12) elistvan válasza rudi (#4) üzenetére


elistvan
senior tag

Jó magyar szokás szerint majd határidőn túl lesz kész ez is. Aztán fizethetik a kötbért.

Minőségi angol humor magyar felirattal: http://goo.gl/5kvyBr

(#13) enginev3.0


enginev3.0
félisten

Valahogy nem tudok hinni ebben a 2013-as határidőben

A sas száll ide - száll oda, de a szálloda nem sas ide - sas oda || Logitech <3

(#14) #19617792 válasza rudi (#4) üzenetére


#19617792
törölt tag

én már most tudom: semmi, de azt is megfizettetik.

(#15) Brutális eb


Brutális eb
addikt

Remekűl ösztönzik a nagy cégeket fejlesztésre.
Pl a telekom különadó nagyszerű példa. ;]

Panni net lemondva már távol tőlem. Voda vicc! Nordtelekom korlátozza a p2p forgalmat,!Ice dsl trükközik a sávszélességgel.T-kábelnet?Próba hónap után jön a szekventálás vigyázz velük.Digi most még rendben.

(#16) stevve válasza .tnm (#11) üzenetére


stevve
nagyúr

"egyébként nem egy éve volt hír (de lehet kettő is), hogy a szélessávot a GPRS sebességével definiálták? vagy ez azóta változott? mi számít ma szélessávnak? (specifikáció szerint)"

A magyar szélessáv-fejlesztési koncepció a következőként értelmezi:
2013-ra 100%-os alapszintű szélessávú lefedettség (2 Mb/s le- és 512 kb/s feltöltési sebesség).

De ahogy bambano írta, ez valószínűleg úgy fog megvalósulni, hogy majd keresnek egy statisztikai képletet, ami alapján kijön a 98-99%.

Egyébként az interjúhoz:
Nem hülye ez a fickó, csak sajnos neki is beültették a politikusi bullshit gombot, amit mindig megnyomnak, ha beszélni kell. Alapvetően viszont érdemes figyelni, mert ezek a GOP-os pályázatok lehetnek jók és még akár jól is elsülhet a dolog. Legalább már nem csak állóvíz látszik mindenfelé.

(#17) enginev3.0 válasza stevve (#16) üzenetére


enginev3.0
félisten

Ahhha! 2mbit, na az mar most is megvan, tehat akkor el is felejthetem... nagyon szuper

A sas száll ide - száll oda, de a szálloda nem sas ide - sas oda || Logitech <3

(#18) dajkopali válasza stevve (#16) üzenetére


dajkopali
addikt

a sebességre én is rákérdeztem, de Vály-Nagy Vilmos kitért a válasz elől, mondván, hogy ezt még egyeztetik
aztán a pr-osztály ezt a kérdést a válasszal együtt ki is húzta...

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#19) stevve válasza dajkopali (#18) üzenetére


stevve
nagyúr

De durva... pedig a DMCST (3.4.1. pont) és ezzel együtt a fenti konszolidációs koncepció is ezt említi, ráadásul nyilvánosan elérhető doksikban, úgyhogy a maszatolás számon kérhető lesz, ha nem jön össze a terv. :)

[ Szerkesztve ]

(#20) MageRG


MageRG
addikt

Azt hiszem ehhez csak annyit lehet hozzáfűzni, hogy bazinga.

"What is bravery, without a dash of recklessness!"

(#21) .tnm válasza dajkopali (#18) üzenetére


.tnm
addikt

ezek szerint a PR osztály még meghúzta ezt az interjút? jó tudni.

It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

(#22) dabadab válasza spirit007 (#5) üzenetére


dabadab
titán

"versenyszférában pl. a programozók nagyjából felének nincs szakirányú végzettsége."

Ez nekem erosen tulzasnak tunik. Oke, talalkoztam a palyan par csillagasszal meg hasonlo, TTK-s palyavaltokkal valamint par jo kepessegu, de valahogy a felsooktatassal nem boldogulo emberrel, de ez az 50% eros tulzasnak tunik.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#23) stevve válasza .tnm (#21) üzenetére


stevve
nagyúr

Ez nem egyedi és nem meglepő, hanem napi gyakorlat. Bárki bármit nyilatkozik, a kiadás előtt meg kell futtatni vele a kötelező köröket. Az is teljesen megszokott, hogy kihúznak dolgokat vagy változtatnak itt-ott.

A meglepődés tárgya most csak a sebesség lehet - nem tudják vagy nem akarják tudni.

dabadab:
Az 50% hihetetlen, nem csak túlzás. 1-2 embert én is ismerek, de biztosan kijelenthető: nem ők a többség.

[ Szerkesztve ]

(#24) bambano válasza dabadab (#22) üzenetére


bambano
titán

Szerintem 3-4 csoportra szét lehetne szedni végzettség alapján a programozókat.
1. van rendes diplomája, elte, jate progterv, esetleg klte (unideb) progterv vagy bme villanykaron infó szakirány
2. van valami (programozás szempontjából nézve) értelmes diplomája, pl. gyengeáramú villanyász vagy matematikus
3. van valami hulladék diplomája, tipikusan gábordénes
4. villamosjegye van max.

szerintem az első csoportba tartozók nem az 50%-ot nem érik el, a 25-öt is alig. ha veszem a papírjuk szerint rendes programozókat meg azokat, akikbe legalább valami mérnöki szemléletet meg vénát csepegtettek, ha más irányon is, akkor se hiszem, hogy megvan az 50%.

A programozásból élők zöme gdf vagy semmi kategória. ilyen orvos meg közgazdász meg hasonló nem szakmabeliek.

ha nem szorítkozunk a programozókra, hanem az informatikusokat nézzük (vagyis bővítjük a kört a rendszergazdákkal), ott talán még rosszabb a helyzet, nagyon soknak csak cégspecifikus tanfolyama és certificate-je van. Ami kilométerekre van a rendes szakmai diplomától.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#25) .tnm válasza stevve (#23) üzenetére


.tnm
addikt

engem az döbbentett meg, hogy a PR osztály húzza meg. a PR, az hogy ő személy szerint valamelyik válaszát nem akarja közzétenni az ok. ha a szakmai háttércsapat akar belejavítani az megint oké, erre vannak. az is rendben lenne, ha egy fizetett interjú lenn egy cégvezetővel, vagy valami hírességgel és a PR csapat belenyúl még az is elfogadható, védené kell a "terméket". De ennél az interjúnál nem az alany személye/személyisége a fontos, nem a csapat eladása, hanem a tájékoztatás lenne. Így semmi értelme az interjúnak.

Az is lehet, hogy a csóka tök értelmes válaszokat adott, csak a PR csapat kiherélte őket, mert akkor nem lesz majd később probléma, ha ki kell belőlük hátrálni.

Ez szomorít el.

Máshogy megfogalmazva: ha sajtóközleményt adnak ki, akkor is ők mondják, hogy mi legyen a szárazanyag tartalom, de ha kérdezel, akkor is ők.

Maga az a tény lehangoló, hogy a cikkíró sem érezte úgy, hogy a cikk végén fel kéne tüntetnie, hogy mely kérdéseire nem kapott választ. Mert legyen még az is ok, hogy a PR csapat kihúz egy választ, de hogy magát a kérdést is?

Én nem szeretném megkérdezni, hogy hova tűnt a tej, meg a kenyér a boltokból. Én csak azt szeretném megkérdezni, hogy hova tűnt Kiss meg Nagy elvtárs a gyűlésekről?

[ Szerkesztve ]

It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

(#26) emvy válasza bambano (#24) üzenetére


emvy
nagyúr

Az is gond, hogy a 'programozo' eleg tag fogalom, kb. hasonloan tag, mint a 'rendszermernok'. Utobbi lehet, hogy a Hagyarosborondi Altalanos Iskola 2 486-os PC-jet menedzseli, meg lehet, hogy az XYZ multiceg 13000 szerverbol allo gridjet. Mas teruleteken mas a vegzettsegek aranya.

while (!sleep) sheep++;

(#27) luciferc


luciferc
őstag

A vezetékes hálózatfejlesztés költségei hogyan oszlanak meg? Olyanra gondolok, hogy van egy nagyobb városhoz viszonylag közel lévő település, akkor ahhoz hogy ott legyen normális drótos net el kell vinni a netet a faluba, ott kell központ, elosztók, meg sok minden, plusz kell csatorna a kábelnek, meg kell kábelezés a házakig, meg stb. Hogyan oszlanak meg a költségek?

(#28) stevve válasza .tnm (#25) üzenetére


stevve
nagyúr

Ez nem így működik. Ha egy politikust kérdezel interjún, akkor a készre jelölt írást minden esetben el kell küldeni a kommunikációs csapatnak (nevezzük PR-nak). Ők még valószínűleg megfuttatják a háttérben és a kozmetikázott változatot visszaküldik. Ez a bevett és nem csak itthon. teljesen mindegy, mennyire az információ a lényeg és nem az, aki mondja. Egyszerűen nem jelenhet meg akármi. Ők is mondhatnak felelőtlen dolgokat, amiket a stáb majd javít, kivesz, átír.

Hogy ez mennyire lehangoló, nem tudom, de ez a szokás.

(#29) luciferc válasza stevve (#28) üzenetére


luciferc
őstag

Erre a megfelelő válasz minden esetben a cenzúra tényének feltüntetése az interjú elején, plusz a kihúzott kérdések feltüntetése az interjú végén. Minden egyéb megoldás sima konformizmus, és nem éppen profi újságírás. E nélkül gyakorlatilag az újságíró ingyen ad kérdéseket, témákat, ami alapján kiadnak egy sajtóközleményt. Rengeteg információt hordoz az, hogy mire nem akar válaszolni a mi pénzünkből fizetett naplopó.

(#30) .tnm válasza stevve (#28) üzenetére


.tnm
addikt

De hogy maga a kérdés sem marad benne? Ez szerinted normális? (Még akkor is, ha mondjuk ez is bevett.)

Még az index is meg szokta írni (ami ugye messze nem tekinthető igazi újságírásnak), ha egy kérdésére nem kapott választ (persze a bulvár faktor is bejátszik ilyenkor), de akkor is ezt nevezném én teljes körű tájékoztatásnak (lehető legteljesebb körű...).

És közben meg nem titok, hogy nem válaszolt a kérdésre, hiszen itt a fórumon a riporter maga simán leírja, hogy kihúzták a kérdését az elodázó válasszal együtt.
Vagy a fórumig már nem jut el egy kormányalkalmazott sem, ott már lehet szabadon írni?

It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

(#31) bambano válasza luciferc (#27) üzenetére


bambano
titán

csinálsz egy központot, a központig el kell juttatni valahogy a netet. Megállapodsz a gerinchálózati szolgáltatóval, hogy hogyan kerül oda a net:
- vagy van kész megoldása
- vagy megoldja
ezen esetekben vélhetőleg benne lesz a számlában a díj
vagy nem oldja meg, akkor keresni kell egy pontot, ahol átveszed a szolgáltatást és a te költséged, hogy mi lesz vele.

a központból a lakásokig meg te építed ki a drótot, az a tied és te állod a cehhet.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#32) dajkopali válasza .tnm (#30) üzenetére


dajkopali
addikt

a dolog a következőképp működik:
- ha az interjúformát választom, akkor köteles vagyok egyeztetni, és a jóváhagyott szöveget közölni - a jelen esetben az eredeti változatot több ponton átírták, de úgy döntöttem, hogy a lényegi információk, amiket szóban is megkaptam, nagyrészt benne vannak, tehát mehet.
- riportot írok, ekkor nem szó szerint idézek, ekkor teljes a szabadság, azt írok, amit akarok, ha nagyon elferdítem az alany szerint, akkor legfeljebb perel, ha van jogalapja
Valóban, lehet vegyes forma, amikor az interjút kommentálom is, de ennek most nem láttam értelmét a fentebb említettek miatt

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#33) Brutális eb válasza .tnm (#30) üzenetére


Brutális eb
addikt

Teljesen igazad van ez nem normális hanem szánalmas.
Lenézik az embereket azt hiszik birkák és csak isszák a szavaikat és nem gondolnak bele semmibe.

Panni net lemondva már távol tőlem. Voda vicc! Nordtelekom korlátozza a p2p forgalmat,!Ice dsl trükközik a sávszélességgel.T-kábelnet?Próba hónap után jön a szekventálás vigyázz velük.Digi most még rendben.

(#34) dave666


dave666
aktív tag

Jobban fizetett informatikusok kellenek :F
Nagy szavak, egyenlőre...majd kiderül mi valósul meg :)

Dave666

(#35) luciferc válasza dajkopali (#32) üzenetére


luciferc
őstag

Szerintem a helyes megoldás az lenne ilyen esetben, hogy azokat a kérdéseket is leírod a végén, amire nem voltak hajlandóak válaszolni. Mivel közpénzt költenek közalkalmazottként, ezért úgy gondolom nagyon erős indok kell ahhoz, hogy egy kérdésre ne válaszoljanak érdemben. Éppen ezért ilyenkor kvázi kötelessége is az újságírónak megadni a válasz nélkül hagyott kérdéseket, mert infót hordoznak.

Az a kérdés meg, hogy mit tekintenek szélessávnak egy olyan kérdés, amire ha nem tud vagy akar válaszolni, az egy piszkosul beszédes dolog, beszédesebb mint sok "válasz", amit adott. Azt jelenti ugyanis olvasatomban, hogy halovány derengős sárga fingjuk nincs mit is kellene kezdeni az egésszel, de örülnek, hogy van jól fizető munkahelyük. Ennyi. Egy szánalmas naplopó szervezet képe látható itten.

(#36) stevve válasza luciferc (#35) üzenetére


stevve
nagyúr

Csak kiegészíteném, amit Pali írt: soha, sehol nem így működik. Itt nincs helyes megoldás, mert az újságíró elfogadja a feltételeket, amikor interjút ad. Ez nem csak politikusnál, például híresebb színészeknél is pontosan így megy. Az interjút véleményezni szokták. Ez nem konformizmus. Például egy projektben, ha születik egy emlékeztető, azt is körbe szokás küldeni véleményezésre, mielőtt publikussá válna.

Amikor véleményt ír a szerző, az már nem az interjú része, így abban írhatja, hogy egyebek között feltettük a szélessáv sebességét illető kérdést is, amelyre azonban nem érkezett válasz. Ennél tovább nem illik menni.

Az, hogy mit gondol az olvasó, már teljes mértékben magánügy. :)

Egyébként ez a "közpénzt költenek" szállóige a fotelből lázadók egyik önigazolási kifejezése, a gyakorlatban egy újságíró nem kérhet számon semmit.

[ Szerkesztve ]

(#37) dabadab válasza stevve (#36) üzenetére


dabadab
titán

"Ennél tovább nem illik menni."

Szerintem meg nem illik ennel tovabb nem menni.

Egy szinesz arra valaszol, amire akar, itt viszont kozszereplokrol van szo, akik - vegso soron - a mi alkalmazottaink, ennek megfeleloen ha kerdezunk toluk valamit, akkor arra valaszolniuk kellene.

"Egyébként ez a "közpénzt költenek" szállóige a fotelből lázadók egyik önigazolási kifejezése, a gyakorlatban egy újságíró nem kérhet számon semmit."

:F

Dehogynem kerhet. Sot, pontosan erre tartjuk az ujsagirokat, hogy kerjenek szamon. Ha nem adjak maguktol az adatokat, akkor pereljenek erte (ahogy egyebkent gyakran tenyleg perelnek is).

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#38) Tauren45


Tauren45
aktív tag

Ez is olyan szintű fejlesztés lesz mint a 4-es Metró?

Samsung Galaxy S2 - 4.0.4 - SGP Ultra Crystal | Lenovo W510 | The Settlers 2 |

(#39) luciferc válasza stevve (#36) üzenetére


luciferc
őstag

Kérlek kapcsolj át olvasás üzemmódra.

Nem azt írtam, hogy ne véleményezze az interjúalany, hanem azt, hogy a kihúzott kérdéseket az interjú végén említse meg a szerző. Ha nem teszi, az a konformizmus. Ő feltette a kérdést, nem kapott rá választ semmi gond (vagyis dehogynem!). Ez viszont nem jelenti azt, hogy nem közölheti, sőt nem kell közölnie, hogy erre meg erre nem kapott választ. Ha nem teszi, akkor ez egy újságírói tanácsadással készült sajtóközlemény. Bullshit, ha úgy tetszik.

Egy projekt emlékeztetőt meg ne hozz ide, mert ott a pontosság miatt küldjük tovább, illetve azért, hogy esetleg készüljön egy publikus verzió is. De a fő, esetleg nem is publikus emlékeztetőt nem szokás cenzúrázni, csak pontosítani, ha kell.

A szerző ne a fórumban írja meg a véleményét, hanem az interjúban jelezze a válasz nélkül maradt kérdéseket. Ennyi.

Egyébként ez a "közpénzt költenek" szállóige a fotelből lázadók egyik önigazolási kifejezése, a gyakorlatban egy újságíró nem kérhet számon semmit.
Miért is? Egy állampolgár is számon kérhet nagyon sok mindent, legfeljebb nincs meg rá az ideje, erőforrásai, hogy megtegye, amit ki is használnak pártunk és kormányunk vezénylői. Az újságírót meg ezért "tartjuk". Néha elő szokott kerülni, hogy fizetnénk-e a café-ért. Na ez pont egy ilyen pont, hogy ha az fizetős café újságírója nem ír le ilyeneket, vagy adott esetben nem perel érte, akkor nem fizetnék érte. Így meg csak szomorúan csóválom a fejem.
Szóval ez a fütyi, az elődei és az alattuk lévők a mi adóforintjainkból ülnek a kényelmes irodájában. Elvárom, hogy legyen fogalmuk arról, hogy mi a szélessáv számukra.

(#40) MageRG válasza luciferc (#35) üzenetére


MageRG
addikt

+1
Jó ötletnek tartom, és ebbe még Szalai Annusmarcsi sem köthet bele.
A nyugati demokráciák pont attól működnek jól, hogy erős a független sajtó, van ellenőrző, tényfeltáró szerepe.

"What is bravery, without a dash of recklessness!"

(#41) .tnm válasza stevve (#36) üzenetére


.tnm
addikt

Már lent is írtam, egy színésznek a portékája a személyisége, személye (lásd Stohl András, akinek magánéleti baromságából adódóan szakmai munkáit mondták vissza, mert őt így nem lehetett eladni az embereknek). Jelen esetben az interjú alany nem a személyét adta el/elő, nem a véleményeit közölte, hanem a tájékoztatási kötelezettségének tesz eleget. (Legyen ez a kötelezettség akár csak morális is, de ugye bizonyos esetekben törvényileg szabályozott.)

Egy emlékeztetőnél jellemzően egyenrangú felek egyeztetnek (legalábbis formálisan egyenrangúak). Egy riport viszont egy alá-főlérendeltségi viszony: a riporter azért megy, hogy kicsipegesse az alanya agyából azokat az információkat, amelyekről azt tartja, szélesebb köröket érdekelhet. Jellemzően nem is az alany véleményére kíváncsi egy ilyen szakmai/szakpolitikai interjúban, hanem a szakmai válaszokra. Nem a magánéletéről kérdezték; Vályi-Nagy Vilmos nem Vályi-Nagy Vilmosként volt riportalany, hanem mint a kormányzat infokommunikációs államtitkár.

És legfőképpen a riporter kérdései nem a riporter véleményének a részei, ha elkezdi tippelgetni, hogy vajh' miért azt a választ kapta, amit, vagy miért nem kapott egyáltalán választ, akkor az már vélemény. De a kérdés maga az nem. Ha a kérdés hülyeség, agresszív, provokatív, tájékozatlan, vagy egyéb módon nem helyén való, stb. és ezért nem ad választ az alany, akkor az már az olvasó dolga, hogy ezt észrevegye, vagy egy másik újságíró feladata, hogy rámutasson, esetleg az alany védheti meg magát egy másik interjúban, illetve sajtóközleményben.

Kérdést kivenni, csak az újságírónak szabad. Ha az újságíró ezzel visszaél, és a kérdésekből csak azokat hagyja benn, amivel a saját véleményét akarja alátámasztani, (ne-adj-isten a válaszokat is így húzza meg), akkor az alany az egész interjút egy-az-egyben visszautasíthatja (vagy tűri és vállalja a következményeit).

[szerk: gatyába ráztam a szövegem]

[ Szerkesztve ]

It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

(#42) stevve válasza dabadab (#37) üzenetére


stevve
nagyúr

"Dehogynem kerhet. Sot, pontosan erre tartjuk az ujsagirokat"

A gyakorlatban? Igen kevés az a fajta rámenős oknyomozó, aki bevállalja, hogy esetleg beperlik, ellehetetlenítik, stb. Ha valamit nem lehet bizonyítani, akkor veszett ügy, de ha lehet is, a többség ügyet eltusolják.

Továbbra sem értem, mi a probléma azzal, hogy a stáb megvéleményezi az interjút. Szerintem ez rég óta szokás - akár kiveri a biztosítékot, akár nem.

luciferc:

"Nem azt írtam, hogy ne véleményezze az interjúalany, hanem azt, hogy a kihúzott kérdéseket az interjú végén említse meg a szerző. Ha nem teszi, az a konformizmus."

Szerintem egyáltalán nem. Nem nagyon láttam még nem vágott vagy szerkesztett interjút, amiben azért zárójelben megemlítik, hogy itt volt még valami, de ezért vagy azért kivették.

"nem szokás cenzúrázni"
Az a baj, hogy ezt cenzúrának tekinted. Ha cenzúra lenne, már az elején kivették volna a kérdést.

"Egy állampolgár is számon kérhet nagyon sok mindent, legfeljebb nincs meg rá az ideje, erőforrásai, hogy megtegye, amit ki is használnak pártunk és kormányunk vezénylői."

Nem, az átlag nem meri meglépni, mert azok ott fent hiába hülyék, messzire elér a kezük. Ne legyünk naivak.

.tnm:

"Kérdést kivenni, csak az újságírónak szabad."

Vagy a stábnak. Ez bevett szokás, ne velem vitatkozzatok és ne engem akarjatok meggyőzni.

[ Szerkesztve ]

(#43) .tnm válasza stevve (#42) üzenetére


.tnm
addikt

Ha bevett szokás, akkor nagyobb elnyomásban élünk, mint hittem.

Egyébként érdekesen definiálod a véleményt, ha szerinted egy kérdés kihúzása (eleve kilométeres a különbség a kérés kihúzásának kérése és utasítása között) "megvéleményezés".

Az egész interjú sz*rt sem ér, ha csak az van benne, amiből a minden szép, minden jó sugárzik. És ha ezzel az újságíró is együtt tud élni, akkor ő se ér sokat újságíróként. (Persze megértem az ellehetetlenítést, meg a kényszereket.)

De ez így egyszerűen gusztustalan. Én nem húzhatom az érettségimből a történelem tárgyat, hogy ne látszódjon kettes, az indexemből a bukott vizsgákat/tárgyakat, egy bűnöző se húzhatja ki az emberöléseit, amikor BKV ellenőrnek akar állni és az erkölcsi bizonyítványát kérik. Állásinterjún megmondani a leendő főnöknek, hogy az előző kérdését úgy kell venni, mintha meg se kérdezték volna. Ezek a riportok is okkal készülnek.

Nem akarlak meggyőzni, de nálam az nem érv, hogy ez megszokott dolog (igazából nem is tudom elhinni, hogy egy szakmai interjúnál ez rendben lenne egy demokrata államban, egy exköztársaságban) és most találkoztam ennyire nyilvánvalóan először evvel, naná, hogy "véleményezem".

Kicsit rövidre zárva: az adófizetők pénzéből van egy PR csapat, akinek az a munkája, hogy a saját seggét védje: nagyszerű. Ezt nem tudom máshogy fogadni, csak gyomorforgatóként.

It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

(#44) luciferc válasza stevve (#42) üzenetére


luciferc
őstag

Szerintem egyáltalán nem. Nem nagyon láttam még nem vágott vagy szerkesztett interjút, amiben azért zárójelben megemlítik, hogy itt volt még valami, de ezért vagy azért kivették.

Hát ebben áthidalhatatlan módon nem fogunk egyetérteni. Attól, hogy nem nagyon láttál még ilyet, attól bizony elő szokott fordulni, bár valóban túlságosan ritkán, de ez semmiképpen nem jelenti, hogy nem ez a helyes működése a sajtónak. Az csak úgy általában a sajtóviszonyokat jellemzi, hogy ez nem mindennapos.

Az a baj, hogy ezt cenzúrának tekinted. Ha cenzúra lenne, már az elején kivették volna a kérdést.
Átfogalmazom. Az a baj, hogy nem tekinted ezt cenzúrának.

(#45) stevve


stevve
nagyúr

Ezt a kérdést eleve nem terveztem megvitatni, de amúgy sincs jelentősége. ez nem elnyomás, cenzúra, 1984. Egyszerűen volt egy előre egyeztetett kérdés, amire nem volt képes értelmes választ adni az illető és mivel nem a PR csapat válaszol a kérdésre, nem írták meg a saját verziójukat, hanem egyszerűen kihúzták. Nyilván nem így megy, ha arra kérdez rá Pali, hogy mondjuk xy miből vett megint hajót, mert azt az interjút élből törlik.

Nincs itt cenzúra. Szerintem kicsit eltúlozzátok. Bármelyik újságban olvastok interjút egy-egy celebbel, az szinte biztos, hogy át van írva az eredetihez képest és nem szó szerint az van benne, amit válaszolt a híresség.

Ettől ez még nem a csak szépet és jót kategória. Nem azt húzták ki itt sem, ami sértő. Sima kozmetika. Hogy ez mennyire elfogadható másoknak, nem az én gondom, de ez akkor is így van.

"Kicsit rövidre zárva: az adófizetők pénzéből van egy PR csapat, akinek az a munkája, hogy a saját seggét védje"

Nem védte senki a seggét - kozmetikáztak egy szöveget. Nem hazudoztak, tagadtak vagy esetleg elhallgattak valamit. Legalábbis a sebességre vonatkozó kérdést nem tekintem kardinálisnak - még akkor sem, ha Vályi-nak illene tudnia.

"attól bizony elő szokott fordulni, bár valóban túlságosan ritkán, de ez semmiképpen nem jelenti, hogy nem ez a helyes működése a sajtónak."

Túlértékeled te is. Ez egy teljesen elfogadott dolog, de még a Nők Lapjánál is, gondolom. Minden interjút szerkesztenek megjelenés előtt.

"Átfogalmazom. Az a baj, hogy nem tekinted ezt cenzúrának."

Mert semmi köze a cenzúrához.

(#46) bambano válasza luciferc (#44) üzenetére


bambano
titán

én nem tudom értelmezni a cenzúrát azonos érdekeket védő emberek között... ugyanazon munkahelyen dolgozó, ugyanazon titoktartásra megállapodott felek hogyan cenzúrázhatnák egymást?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#47) .tnm válasza stevve (#45) üzenetére


.tnm
addikt

köröket járunk, de:
a celebnél az interjú az eleve nem interjú, sokkal inkább maga a termék, vagy legalábbis marketing.

"át van írva az eredetihez képest"
"Minden interjút szerkesztenek megjelenés előtt"

de k*rvára nem mindegy, hogy kik (által).

"a sebességre vonatkozó kérdést nem tekintem kardinálisnak"

az egyetlen biztos (számon kérhető) állítás/ígéret az interjúban az, hogy 2013-ig közel 100%-os lesz a szélessávú lefedettség itthon. sztem így rohadt kardinális, hogy milyen számítás szerint kell venni a közel 100%-ot, és hogy mit értett szélessávon. enélkül az egész "interjú" csak egy csapatmunkában készült sajtóközlemény.

It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

(#48) luciferc válasza bambano (#46) üzenetére


luciferc
őstag

Nem voltam egyértelmű. Nem egymást cenzúrázzák, hanem az újságíró kérdéseit. Ezt egy celeb megteheti, egy minisztériumi alkalmazott viszont szerintem csak akkor teheti meg, ha már maga a kérdés feltétele is államtitkot sért. Egyéb esetben ha a kérdésre nem tud válaszolni, akkor a válasz az, hogy nem tud még rá válaszolni, vagy kamuzik valamit (amiről úgyis tudja minden értelmes olvasó, hogy kamu), de nem húzzuk ki. Ez a fickó nem egy celeb, hanem egy nagyon nagyon jól megfizetett közszolga. Dettó a pr csapata. Ha kihúz egy kérdést bárki, az cenzúra.

(#49) luciferc válasza stevve (#45) üzenetére


luciferc
őstag

Ez a fickó és csapata nem celeb. Kötelessége válaszolni a kérdésekre, ha mást nem, akkor azt, hogy nem tudja még a választ. Nem értem miért mosod ide állandóan a celebeket. Az egy iparág, nincs is értelme cenzúráról, átírásról, meg nem kívánt kérdésről beszélni, hiszen egy termékről van szó.

Nem védte senki a seggét - kozmetikáztak egy szöveget. Nem hazudoztak, tagadtak vagy esetleg elhallgattak valamit. Legalábbis a sebességre vonatkozó kérdést nem tekintem kardinálisnak - még akkor sem, ha Vályi-nak illene tudnia.

Olvastad te ezt az interjút. A fickó úgy nagyjából semmit nem mondott, ami bármilyen szinten is az orra alá dörgölhető 1-2-3 év múlva. Az interjú semmi de semmi érdemi infót nem tartalmaz, egy nagy marketing bullshit. Tele lózungokkal és vágyálmokkal. Vályinak nem illene tudnia, hanem tudnia kell. Ha nem tudja, akkor lopja a pénzünket. Ha tudja, de nem mondja, akkor meg miért is nem mondja? Hogy ne lehessen számon kérni? Majd a határidő előtt 1 nappal definiálják szépen a szélessávot pont úgy, hogy a vállalás teljesüljön.

Túlértékeled te is. Ez egy teljesen elfogadott dolog, de még a Nők Lapjánál is, gondolom. Minden interjút szerkesztenek megjelenés előtt.
Lényegtelen, hogy Nők Lapja vagy Financial Times. Ha közszolgáról van szó akkor egy újságíró ne engedjen kérdést kihúzni. Ha engedi, nem újságíró. Akkor ugyanis engedte magát cenzúrázni.

Hol kezdődik a cenzúra, ha nem ott, hogy kihúzok egy számomra kellemetlen kérdést?

(#50) stevve


stevve
nagyúr

Jaj, tényleg ennyire nem lehet érteni vagy már ennyire csak az elnyomás lebeg a szemetek előtt?

Hogy a celeb mit ad el, vagy mit nem, lényegtelen abban, amit írok. Az interjúkat 99%-ban szerkesztik megjelenés előtt, de a politikusoknál hatványozottan érvényes, hogy nem érdemes a tyúkszemükre lépni és meg kell futtatni a cikket náluk. (nem valószínű, hogy ez a kérdés kellemetlen, mert vagy három hivatalos, publikus doksiban le van írva, max. csak hülyeséget válaszolt, azért törölhették. ez csak neki égő, de nincs hatással semmire.)

Teljesen elfogadott világ szerte, nem cenzúra, nem elnyomó hatalmi eszköz. Pont.

"Olvastad te ezt az interjút. A fickó úgy nagyjából semmit nem mondott, ami bármilyen szinten is az orra alá dörgölhető 1-2-3 év múlva."

Mit vártál? Ezer éve így nyilatkoznak a politikusok. Pár mondatba lehet kapaszkodni, de sokszor azt is letagadják később. Ez megint nem újdonság. :)

"Kötelessége válaszolni a kérdésekre, ha mást nem, akkor azt, hogy nem tudja még a választ"

Egyáltalán nem kötelessége. Vagy elfogadja az interjút vagy nem. Akinek kötelező válaszolnia, az a focista vagy a kosaras vagy az F1 pilóta, mert neki szerződése van erről. A politikusnak nincs.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.