Hirdetés

2024. június 22., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#38802) cigam válasza _q (#38801) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Az Y kábel lényege, hogy az egyik ágról kapja a vezérlést, a másoktól a táplálást. A külső házból kilógó egyik kábel a Pi-be megy a másik meg egy külső tápegységbe.

A HDD-nek nem is kell Trimm.

Nem az a kérdés, hogy az USB csatlakozóról ki tud-e venni akkora energiát, inkább az a kérdés, hogy a Pi tápegysége képes-e beletolni akkorát.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#39242) _q válasza Aryes (#39241) üzenetére


_q
addikt

Lite verziót használ, ott nem tudom mi jelezne be. Egyébként úgy tudom, hogy 1 db HDD van rákötve az USB-re direktben, 2-t viszont 2 slotos HDD dokkolóban használ, ott pedig van külső táp. Egy 250GB-os HDD-t pedig a PI ki kell tudjon szolgálni, ezért szerintem nem táp limit lehet.

(#39402) Zirowe válasza cigam (#39400) üzenetére


Zirowe
nagyúr

Akkor a saját táp a maga 15w-jével bírni fogja a külső táp nélküli 2,5" hddt és ssdt, meg a két usb sticket?

We've jumped way beyond the Red Line. Limited supplies. Limited fuel, and now no hope! But I promise you one thing. On the memory of those lying here before you, we shall find it. And Earth will become our new home. So say we all!

(#39607) petty88


petty88
csendes tag

Sziasztok!
Egy PI4-et használok többek között Plex szerverként már majdnem egy éve. Idáig minden tökéletesen működött, azonban az elmúlt két hétben elkezdte ledobálni a rákötött 2,5"-os HDD-t. A HDD-nek nincs külön tápellátása, az USB-ről kapja. A dmesg-ben az alábbi látszik:
[    1.842245] usb 2-1: New USB device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber=3
[    1.842275] usb 2-1: Product: USB to ATA/ATAPI Bridge
[    1.842302] usb 2-1: Manufacturer: JMicron
[    1.842327] usb 2-1: SerialNumber: 0123456789ABCDEF
[    4.987653] usbcore: registered new interface driver brcmfmac
[ 3585.370089] usb usb2-port1: over-current change #1
[ 3585.609286] usb 2-1: USB disconnect, device number 2
[ 3585.651926] usb 1-1-port1: over-current change #1
[ 3585.891947] usb 1-1-port2: over-current change #1
[ 3586.131813] usb 1-1-port3: over-current change #1
[ 3586.369995] usb 1-1-port4: over-current change #1
[ 3588.799576] usb 2-1: new SuperSpeed Gen 1 USB device number 3 using xhci_hcd

Ebből az látszik szerintem, hogy nem bírja a táp egy idő után a HDD-t, ezért leválasztja, újracsatlakozás után meg nem mount-ol, az csak a rendszerindítással egyidőben történik meg.
Mivel majd egy évig jól működött ezért nem értem ezt a hibát, ha eddig bírta, akkor most is bírnia kéne. Próbáljam meg egy külső tápos USB HUB-bal? Vagy csak a HDD ház adhatta meg magát?
Szerintetek mi okozhatja ezt a hibát?
Köszi!

(#39893) Gabesz87 válasza Gabesz87 (#39892) üzenetére


Gabesz87
veterán

Na egyből volna is egy kérdésem: OMV feltelepítve, bedugtam egy 1 TB-os külső HDD-t (tokban, saját táppal), de az OMV Lemezek menüjében nem jelenik meg. Ext4-re volt formázva, mert előzőleg OpenWRT-vel próbáltam használni Kodi alatt, de most gépbe dugva NTFS-re formáztam. De sehogy nem látja. Mit lehet csinálni ilyenkor?

(#40204) jézusom


jézusom
addikt

Fúú gyerekek. Itt valami nem frankó. Próbáltam a webes torrentet elérni, nem ment. Gondoltam oda megyek pihez elindÍtom, de már ment! Nézegettem a torrentek álltak ugyan, ezt még én állÍtottam le, de maga a progi futott. Minden esetre a letöltéseket is elindÍtottam.
Vissza jöttem a laptophoz webes felülethez, és addigra betöltött a qbit oldala :) mondjuk nem tudom örüljek-e. A másik meg hogy közben nézem a pi kiÍrja egy kis ablakban hogy kevés a power. Vennem kell rendes tápot hozzá, nem tudom ez okozhat-e ilyen anomáliákat, de veszek az fix.
Egyébként papÍron elég erős a táp, kijelzője is van mutatja a feszültséget meg áramerősséget, sőt külön mérőm is van. Lehet hogy a kábel túl hosszú az egy méter? A külső HDD külön táplált usb hubon van!

(#40452) UberMutant válasza Roklif (#40450) üzenetére


UberMutant
őstag

ha már úgyis lesz docker, akkor a plex, torrent is mehet abba , sőt a nextcloud is. nekem a dockeres cuccok jobban bejöttek, már csak a frissítés egyszerűsége miatt is.

4 vs 8 GB a pénztárcád dönt, de a 8GB valószínűleg max cache-re lenne használva.

passzív hűtés kell, de aktívat nem igényel.vannak az egyszerű armor casek, 2 alu borda összecsavarozva, tökéletes. [link] pl.

2 USB 3 port van raja.

amúgy gondolkozz el az SD kártya mentes működtetésen, mert ha az SD megáll ( meg fog) akkor az szivattyú. gondolom elcsörög HDDről is, de nyilván egy SSD az elegánsabb.

HDD nél a lekapcsolgatást érdemes kiküszöbölni, mert az nem tesz nekik jót. meg legyen külső tápjuk. ha nem zavar , hogy ott lógnak a vinyók, akkor válaszd azt a bekötést, ami neked tetszik. (persze lehet, hogy nem értettem, mire gondolsz internal external alatt)

(#40453) cigam válasza Roklif (#40450) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Szerintem ez kb mindenre válaszol.
- ha nem használod desktop-ként, felesleges a 8GB
- elég a HDD (Még mindég olcsóbb mint az SSD, viszont ha szempont hogy hangtalan legyen ...)
- felesleges mindenféle plusz hűtés. Amit felsoroltál nem fogja kihajtani a lelkét, de egyéni ficam kérdése. Aktív hűtés meg végképp felesleges.
- Mármint ház? Pénz/ízlés kérdése. Nekem pl. 5. éve szabadon van a Pi2, de a 4-hez én ezt venném. SSD panel nélkül olcsóbb.
- Külső lemez is egyéni ficam kérdése. Kolléga nemrég linkelt egy dual házat, az elég pöpecnek tűnt. Mindenképpen külső táposat válassz.
- A raid 1 az nem backup. Bár valóban tükörmásolat készül, de ez csak az egyik lemez meghibásodásakor védi az adatokat. Ha törlöd, vagy egy vírus titkosítja, ugyanúgy ugranak az adatok. A mentés térben és időben külön eszközön van (egy plusz merevlemez a fiók mélyén amit pár hetente rádugsz és egy másik mentés a felhőtárhelyre jó kombináció)

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#40490) bollokcs80 válasza ReFleXx (#40488) üzenetére


bollokcs80
Korrektor

Igen, most is úgy megy. KODI van fent és alatta/mögotte Qbit. Gépen webes felületről berakom a torrentet és TV-n nézem.

Egy gyengébb Hitachi vinyó 2 év után megdöglött a tokban, valószínűleg a Pi3 gyenge tápja is ludas lehetett. Most egy új Pi4-em van, de nem volt más kéznél, csak egy 8 éves, USB2-es külső HDD. Egyelőre hibátlan, de hossszabb távra kellene valami.

B.Cs.

(#40496) solti válasza Tarokk79 (#40495) üzenetére


solti
senior tag

Sima raspberry os erre tökéletes, nem kell szerintem OMV. Passzív armor házzal is menne, nem tűnik túl számításigényesnek amiket írsz.
A pit ott vedd meg ahol olcsó ahogy a házat is meg a tápot is. Ha nem tervezel grafikus felületet használni (márpedig erre nem kell), akkor szerintem az alap 2 gigás pi4 is elég.
HDD-re itt az a mondás, hogy praktikusabb külső tápos USB hubba dugni (vagy külső tápos hdd-t használni ezt már csak én teszem hozzá). SSD-t én erre a célra nem tennék be, kivéve ha van feleslegesen 😉

(#40497) _q válasza Tarokk79 (#40495) üzenetére


_q
addikt

Rasbian OS-re mehet fel az OMV5. Én is NAS-ra használom, szekrényben szellőzés nem annyira megoldott, ezért én armor case hűtéssel üzemeltetem. 1 GB-ot használ a teljes rendszer. Én 4 GB-osat vettem az időtállóság miatt, de szerintem elég a 2 GB-os verzió is és használható arra, amire szeretnéd.
USB3.0-ról megy a 2.5"-es laptop HDD. 3.5" esetén már kell külső tápos verzió. Én ugreen-t használok USB3.0 és 3.1-est.

Szerk.
Persze lehet OMV nélkül is, ahogy #40496solti írja, az OMV csak egyszerűbb beállítást tesz lehetővé, van akinek megéri van akinek felesleges. Szerintem is ahol olcsóbb ott vedd.

[ Szerkesztve ]

(#40499) _q válasza Tarokk79 (#40498) üzenetére


_q
addikt

Ha van kéznél 2.5" táp nélküli HDD házad, akkor próbáld meg azzal, ha kevés akkor kell venni külsőt táposat. Nekem 500GB-ossal nem volt gond.
SMR-ről nem tudok nyilatkozni, ezt esetleg a HDD topikban kérdezd meg.

(#40500) PistiSan válasza _q (#40499) üzenetére


PistiSan
addikt

Nálam 1TB os hdd megy külső usb3 házról pár éve gond nélkül, a pi saját usb-jéről veszi a tápot, gyári pi táppal használom a cumót.

(#40519) Keem1 válasza Troy. (#40516) üzenetére


Keem1
addikt

Én ezt, tökéletesen bevált. Egy 1 TB-os SSD és egy 2 TB-os HDD van benne. Külső tápos, tehát a Pi-re direktben még bármit ráköthetek, egyetlen USB kábelt használ, így még mindig marad plusz egy USB 3.0 csati. Kiváló választás.

(#40687) Bazsee71


Bazsee71
őstag

Sziasztok,

Teljesen laikusként lenne pár induló kérdésem, a többit meg majd menet közben magamra szedem.
Egy barátomnál láttam Pi-t működés közben, azon tárolt minden dokumentumot, képeket, videókat, TV-vel összekötve. Nálam ugyanez lenne a feladat, biztonsági mentések kerülnének HDD-re, médialejátszás, viszont szeretném hálózatról elérni külső meghajtóként (Windows és mac OS alól is). Ha tud ilyet, akkor idővel a meglévő HDD-t egy erre való HDD páros váltaná RAID1-ben.
Elsőként a médialejátszás és biztonsági mentés. A többi elképzelés is megoldható vele?

Kezdő szettnek ez megfelel?
Raspberry Pi 4 8GB
Raspberry tápegység
Armorcase ház
32 GB SD (Itt láttam előtelepítve Pi NOOBS és Raspberry Pi OS változatokat, melyik lenne célszerű?)

Raspberry Pi esetén is felmentek most az árak (a készlethiányt látom), vagy ez kb tartósan ennyi lesz?

Előre is köszönöm a segítségetek. :)

(#40688) sztanozs válasza Bazsee71 (#40687) üzenetére


sztanozs
veterán

Nálam egy Pi4 4GB modell van, kb ebben a felállásban:
- OS (valami headless + OMV 5) egy külső USB3-as táp nélküli laptop vinyón (jobb lenne valami minimál SSD-n, de így is villámgyors)
- 2*3TB HDD egy dual USB3-as rack-ben (külső táppal)
- nincs benne sd kártya egyáltalán

Simán bírja azt amit leírtál:
- távoli elérés (vpn szerver)
- média lejátszás (plex, dlna, samba share)
- 2x2 TB partíció share
- 2x1 TB Raid 1-ben biztonságos tárolás (képeknek és mentéseknek)
- torrent kliens
- pi.hole (dhcp szerver és malware blocking)

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#40737) Plehboj


Plehboj
tag

Rp4-re valaki felrakott már olyan android verziót, amivel működött az "új" telekom tvgo app ? Ha igen pontosan milyen android build volt ?

Más téma: rpi4-hez usb3 csatolással külső hdd-t kapcsoltam + egy másik usb dugóba tv tuner sticket. Mivel így már kevés volt a kakaó vettem egy USB3 Y tápkábelt , amit egy sima mobil töltővel használok. Így már nincs táp probléma, de előjött az a hiba, hogy reboot esetében nem indul újra gép. Az újrainduláshoz ki kell húznom a segéd tápos mobiltöltőt és rögtön továbbmegy a reboot folyamat. Ez valami OS hiba (raspian van rajta) vagy valamelyik hardver komponenst nem tudja kezelni az rpi ? Esetleg más módon kellene +táppal ellátni a rpi-t ?

[ Szerkesztve ]

(#40740) Plehboj válasza wassermann (#40739) üzenetére


Plehboj
tag

Ez igy elég fapad megoldás. Nálam nincs szükség kikapcsolásra, mivel döntően torrent szerverként üzemel 0-24-ben. Kizárólag távolból SSH-n keresztül szeretnem néha újraindítani, de ez a +táp bekavar neki. Olyat is olvastam, hogy alapból külső tápos hdd házaknál is előjön ez a reboot nem működik többé hiba, de mindenki csak találgat mi lehet a gond.

(#40824) Tyson5


Tyson5
tag

Sziasztok!

Most ismerkedek a málnával, vettem is egy pi 4 4GB-os verziót.

SD kártyán van a raspbian (aminek van grafikus felülete), illetve csatoltam 2 külső meghajtót, egy ssd-t és egy hdd-t USB3.0 kábellel. Ezeket felcsatoltam a /mnt/hdd és /mnt/rssd mappákba. Ha rebootolok szépen fel is csatolja magától, de változó időközönként, jellemzően 1-24 óra elteltével "eldobja" őket.

sudo blkid parancsal nem is látja a meghajtókat, mintha nem is lennének csatlakoztatva. Egy rebootolással megoldódik a probléma. Tapasztalt ilyet valaki?
próbáltam:
-külső táp nélkül, közvetlenül csatlkakozni a málnára,
-passzív USB hubról táp nélkül
-passzív usb hubról+telefontöltőt bedugni a hub-ba, ezzel tápot adni (ezt nem tudom mennyire lehet)
-aktív USB hubról tápot adni

De a jelenség folyamatosan fennáll.
Egyébként qBittorrent v4.1.5 + plex szerver fut rajta, egyenlőre semmi más.
Gyári tápot használok a raspberryhez.

A sebességével sem vagyok teljesen megelégedve, az SSD min. 300MB/s sebességet biztosan tud, de hálózaton keresztül csak 20MB/s körül tudok vele írni/olvasni, miközben a gigabitet is tudnia kéne (125MB/s??)

(#40936) UberMutant válasza g.gergo (#40935) üzenetére


UberMutant
őstag

még egy tipp, próbáld ki külső eszköz nálkül. csak SD kártyára torrentezve.
esetleg, ezt kombinákhatod új táppal is.

ha nem a PI döglődik, akkor azért a táp is lehet még a ludas, azért a hdd működtetése szignifikáns energiát igényel a PI tól.

fentebb is javasolta a kollega a hdd külső táplálását.

(#41241) Shummo


Shummo
aktív tag

Sziasztok. Jelenleg a ROuteremre van kötve egy HDD usb 3.0 házzal.
Tervbe vettem hogy átteszem a HDDt a raspberry Pi 4-re. (csak külső tápos ház is kell majd hozzá, szóval egyelőre infót gyűjtök megéri e)
PI-n fut még nekem Home assistant / wireguard /mysql, > kb 20 % CPU load mellett.

Kérdésem lenne hogy esetleg valaki használja e a raspberry pi-t RASPBIAN rendszerrel NAS ként is.
Ha igen, milyen tempót várhatok adatmozgatás terén? SMB/NFS érdekelne főleg.

Jelenleg nekem a routeren SMB/NFSként megy, max adatátvielti sebesség 35-40MByte/s. (szóval még bőven bírja a HDD)
Transmission letöltés pedig max 7-8MB/s.

[ Szerkesztve ]

(#41517) Murdock1981


Murdock1981
tag

Üdv! 3b+
Az usb portok áram erősségét lehet növelni valahogy?
Szintén mount hibám van,l egy 3,5" 2tb hdd-vel. Néha lecsatlakozik. Csak a 12volt tud külső tápról menni..

(#41528) Keem1 válasza elmo (#41520) üzenetére


Keem1
addikt

De-de, fstabban uuid alapján mountolok, persze. Most ideiglenesen a Pi-n van egy 3. diszk is, ezzel szenvedek. De az is lehet hogy marad, már leformáztam ext4-re :DDD

Gyors összefoglaló a diszkekről, mind /etc/fstab-ban uuid által mountolva, mind ext4
- 1 TB Samsung 860 Evo, egy külső tápos Raidsonic IcyBox 1. portján
- 2 TB WD Blue WD20SPZX, az IcyBox 2. portján
- 1 TB WD Blue WD10SPZX, egy táp nélküli USB 3.0 házban (ez a legfrissebben csatlakoztatott eszköz, ezt pár napja vettem ki a fiókból, előtte szólóban, ebben a házban pár hónapig a Pi storage-a volt)

Az SSD-nek ugye nem kell altatás, nem is lehet. A fő tárolóm ez. A célom, hogy a HDD-k ne túlzottan gyakran, de azért idleben álljanak le. Az egyterás WD-n 45 ezres start/stop count van, ezt soknak éreztem és arra jöttem rá, hogy túl agresszív a power management. Remount vagy reboot után visszaáll az APM 96-ra. A 2TB esetén nincs ilyen, 128 volt eddig is, most is (unmountolni nem szoktam, mivel a fizikailag vele egy házban lévő SSD a rendszer diszk). A 2TB diszk start/stop countja olyan 1400 körül van és decemberben vettem.

Szóval továbbra is azt az egészséges egyensúlyt próbálom megtalálni, hogy a két HDD teljesen fölöslegesen ne pörögjön 0-24-ben, hisz nem surveillance vagy nas diszkek, de azért a motorok se adják már meg magukat 1-2 éven belül (a nagytesó, asztali 1 TB-os WD Blue 5 éve szolgál a PC-ben, szintén csak háttér storage, amúgy ott egy 500 GB-os Samsung SSD a fő storage). Tehát a márka, product family nálam bevált.
A gyakran használt, de kisebb méretű dolgok (a rendszeren kívül), mint pl Apache webserver és hozadékai az SSD-n vannak. A HDD-re (most már HDD-kre) torrentezek (de nem folyamatosan), filmek vannak rajta, meg backupok. Most csináltam meg, hogy a /mount/hdd1/backup és a /mount/hdd2/backup folderek tartalma rsync-kel összhangban legyen, egyébként a PC-n lévő stock Win10 backup is ide ment.

Szóval még mindig keresem a HDD-knek az optimális beállítást, de legalábbis a kettes számúnak a permanens 128-as APM beállítást. Ezt továbbra se sikerült megoldani, viszont most hogy ezt is bekonfigoltam, újra nem igazán van leállítás vagy remount. Most a reboot már megoldódott, betettem a megfelelő APM configot a crontabba.

Többiektől bocs, hogy hosszú és kicsit redundáns lett, de még mindig vadászom a megfelelő konfigot és ezek alapján hátha bárkinek lenne még ötlete.

(#41542) Tarokk79 válasza UberMutant (#41516) üzenetére


Tarokk79
aktív tag

Nagy a gyanum, hogy nem bírta el az RPI 4-es, hogy rá van kötve egy 3,5"-os HDD külső táppal és egy 2,5"-os belső USB táplálással, és amikor túl sok volt neki, akkor leállította a külső HDD-ket. Amúgy a fájl hibák az NTFS fájlrendszerben is lehet ezzel volt kapcsolatos, bár találtam jópár badsectort is.

(#41543) Dißnäëß válasza Tarokk79 (#41513) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Apám 2.5" USB 3 tokba tett SSD-je is hülyült a Pi4-en (Volumio-val, ami egy Debian amúgy), végül kapott egy saját külső tápos másik házat az SSD és elmúlt minden baja.

Random le-le hullott meg minden baja volt, elég sunyi módon, amiből következtettél mindenféle bajra, holott "csak" a táp volt karcsú neki. Pedig Blue, semmi teljesítmény SSD.

Szerintem BÁRMIT is köt rá az ember HDD/SSD, illik saját táppal küldeni, ne a Pi etesse, akkor is, ha speckón belül van a rákötött eszköz áramfelvétele. (Mi is speckón belül voltunk vele).

[ Szerkesztve ]

POKE 16017,44 ..... SYS 2077

(#41665) 0519 válasza gahen (#41663) üzenetére


0519
senior tag

2A bőven elég a külső hdd-nek, és legalább azt nem a Raspinak kell biztosítania.
Ugyanakkor az ára elég húzósnak tűnik, lehet van ennél olcsóbb tápos USB hub.

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#42477) PistiSan


PistiSan
addikt

Sziasztok!

Jelenleg egy PI4-et használok, még abban az időben telepítettem rá a rendszert, amikor még az EEPROM nem volt képes USB-ről bootolni, ezért SD kártyára ment a rendszer, átmásoltam HDD-re, az SD kártyán pedig módosítottam a HDD UID-eket, hogy a hdd-ről bootoljon, szóval igen... elég régóta megy rajta az a fránya debian. Mostanában már PIOS-néven fut a rendszer ahogy hallom.

Szóval, újra akarom majd telepíteni, mert sok szemét dolgot raktam rá, gondoltam felrakom a hdd-re közvetlenül a rendszer, viszont itt azt olvastam, hogy a pi csak úgy fut usb-ről, hogy a teljes HDD-t kihasználja hozzá, tehát külön meghajtóra kell telepíteni.
Nálam jelenleg több partíció is van, SWAP, Rendszer, ADAT.
Szabad USB portal rendelkezem, tehát arra gondoltam, hogy veszek egy kicsi, 60GB (na jó ekkorát már kb nem lehet kapni) 120GB-os SSD-t, külső házzal, vagy közvetlen USB-set, és arra menne fel a rendszer. A jelenlegi HDD is külső házban lakik, USB-ről kapja az áramot.

Tehát, vagy az lesz, hogy 2 külső USB rack, és a PI-ről kapnak áramot, vagy külső tápos rack-et veszek, ami ha jól értem inkább ajánlottabb.

Használ itt valaki olyan külső meghajtót a PI-hez, ami kezel 2 SATA csatlakozós eszközt is egyszerre, és rendelkezik külső, saját tápegységgel?
Akinél ilyen eszköz működik, kérném hogy konkrét típusszámot írjon már le hozzá.

(#42478) cigam válasza PistiSan (#42477) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

azt olvastam, hogy a pi csak úgy fut usb-ről, hogy a teljes HDD-t kihasználja hozzá, tehát külön meghajtóra kell telepíteni.

Nem igaz. Ez csak a "telepítés"kor van így, mert nem az asztali rendszerekhez hasonlóan települ(partícionálás, formázás, másolás), hanem egy lemezképet ír ki az adott eszközre, majd az első induláskor az elérhető legnagyobb méretre átrendezi a /partícióját.
Tehát neked elég lenne egy szűz rendszert másolni egy 32GB-os SD kártyára. Erről indítva átméretezi a kezdeti partíció méretet 32GB körülire (lejön belőle /boot FAT partíció). Majd klónozod az SD kártyát a külső USB lemezedre, vigyázva hogy az eddigi partíciókat ne írd felül. Átírod az induláshoz szükséges azonosítókat és végeztél.

Persze lehet külön "kis" SSD-ről is indítani ahogy Te is írtad. Hiába írnak típusszámot, a 2lemezes konfiguráció csak a tápegységed(és a kábelek) jóságától (teherbírásától függ).

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#42623) 0519 válasza Crvsh3R (#42622) üzenetére


0519
senior tag

Mindenki tudja, hogy az Argon One egy ház, ezért téged a fogyasztókról kérdeztelek.
Ha a fogyasztókat külső tápellátással kötöd rá, akkor felmerül a kérdés, hogy miért akarsz egy ház miatt a gyárinál erősebb tápot alkalmazni?
A gyári tápban van tartalék, nem csak a Pi-t tudja ellátni, hanem belefér még egy 1 nagyobb fogyasztó (pl noti hdd, vagy egy ssd).

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#43061) icemad


icemad
nagyúr
LOGOUT blog

Sziasztok. Lenne egy kis problémám. Van egy rpi4-em, amit netes leírások alapján beállítottam torrentezni és plex szervernek. Egy 2.5-ös 3 tb külső hdd-t használtam. Ez időközben szűkös lett, ezért vettem egy külső tápos 3.5, 6 tb hdd-t. Sikerült is formattálni, csatolni, beállítani. Viszont azóta a qbittorrent random leáll. Nincs semmilyen hibaüzenet, egyszercsak eltűnik a futó processek közül. A pi hőmérséklete 58-62 fok között változik, memória 3.5 GB szabad (4gb-ból), CPU terheltség 30% körül.
Mi lehet a probléma?

Szerk: amit még ma észrevettem, hogy helyi hálózaton keresztül sem tudom elérni böngészőben ip címet megadva. Eddig ez is működött.

[ Szerkesztve ]

Are you Baby Shark? No, i'm a motherf*cking hardstyle fish!

(#43182) Fecogame válasza bwin.party (#43180) üzenetére


Fecogame
veterán

rTorrent mellé javaslom az RuTorrent webes felületet, egyszerűen kezelhető és erőforráskímélő, telepítési útmutató erre

A HDD-nek pedig mindenképp adj külső tápot, illetve a Raspberry-nek is legalább 3A-t.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#43416) icemad válasza Norbika88 (#43408) üzenetére


icemad
nagyúr
LOGOUT blog

Nekem egy 4gb pi4 van, raspbian os+GUI, qbittorrent, plex server, +2 darab külső hdd rákötve. Még sosem láttam, hogy 1 GB RAM használatnál több lett volna. Libreelec kb hasonló, szóval akár a 2gb is elég lehet. 4gb talán akkor kellhet, ha még több extra dolgot is akarsz futtatni. 8gb szerintem már egy kicsit overkill ilyen felhasználáshoz. Arra viszont figyelj, hogy vagy a gyári tápot vedd meg hozzá, vagy valami tényleg jó minőségűt használj.

Are you Baby Shark? No, i'm a motherf*cking hardstyle fish!

(#43687) wassermann válasza Isendel (#43686) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Külső táp kéne nekik (külső tápos ház vagy USB Y-kábel), a Pi nem biztos hogy elbír 3 külső HDD-t

(#43689) Isendel válasza wassermann (#43687) üzenetére


Isendel
csendes tag

Csak USB-n keresztül tudok csatlakozni? Van hdd dokkolóm, ami usb-t használ és külső tápos. Viszont annak elvileg nagy a 12TB-s vinyó.
Nincs hozzá valami satás bővítőmodul?

[ Szerkesztve ]

(#44166) Shummo


Shummo
aktív tag

Sziasztok.
Raspberry pi 4-el kapcsolatban az alábbi problémába ütkoztem.

Alap konfig. USB3.0ról (SSD) bootol a rendszer, ami bullseye alapú raspbian. + a másik 3.0 porton lóg egy 1 TB-os HDD. (SSD axagon / HDD +tápos orico külső tokban )

Az utóbbi időben meggyűlt update/upgrade után a bajon a HDD felcsatolásával, de 1-2 restart után csak sikerült neki.
csak az SSD látom /sda alatt, de a HDD nem csatolódik sdb-re.

Tegnap frissítettem egyet, aminek az lett az eredménye, hogy már nem is látja a HDD-t ha bedugom a 3.0-ba, de USB 2.0n minden hibátlan, megy az automount is.

/ets/fstab így néz ki:
UUID=c................................... /media/d....a ext4 defaults,auto,users,rw,nofail,x-systemd.device-timeout=15  0 0

Tudnátok segíteni, hogy milyen irányba induljak el.
Kernel gond lehet ez?

[ Szerkesztve ]

(#44177) Shummo


Shummo
aktív tag

Sajnos mégse jó. Elindulni elindul szépen felcsatolódik, de ha a HDDről akarok másolni, akkor egyből behal.
Dmesg az alábbit írja, ebből valaki ki tud hámozni valamit??
sdb a 2. drive (külső tápja is van a háznak)

91.132758] usb 2-1.1: cmd cmplt err -71
[   91.133768] usb 2-1.1: cmd cmplt err -71
[   91.148707] usb 2-1.1: cmd cmplt err -71
[   91.164134] usb 2-1.1: cmd cmplt err -71
[   91.183128] usb 2-1.1: cmd cmplt err -71
[   91.198858] usb 2-1.1: cmd cmplt err -71
[   91.216662] usb 2-1.1: cmd cmplt err -71
[   93.176447] usb 2-1.1: USB disconnect, device number 4
[   93.185436] sd 1:0:0:0: [sdb] tag#25 uas_zap_pending 0 uas-tag 1 inflight: CMD
[   93.185449] sd 1:0:0:0: [sdb] tag#25 CDB: opcode=0x28 28 00 0c 6b e1 40 00 04 00 00
[   93.185460] sd 1:0:0:0: [sdb] tag#26 uas_zap_pending 0 uas-tag 2 inflight: CMD
[   93.185466] sd 1:0:0:0: [sdb] tag#26 CDB: opcode=0x28 28 00 0c 6b e5 40 00 04 00 00
[   93.185475] sd 1:0:0:0: [sdb] tag#27 uas_zap_pending 0 uas-tag 3 inflight: CMD
[   93.185476] sd 1:0:0:0: [sdb] tag#25 UNKNOWN(0x2003) Result: hostbyte=0x01 driverbyte=DRIVER_OK cmd_age=2s
[   93.185481] sd 1:0:0:0: [sdb] tag#27 CDB: opcode=0x28 28 00 0c 6b e9 40 00 04 00 00
[   93.185490] sd 1:0:0:0: [sdb] tag#24 uas_zap_pending 0 uas-tag 4 inflight: CMD
[   93.185491] sd 1:0:0:0: [sdb] tag#25 CDB: opcode=0x28 28 00 0c 6b e1 40 00 04 00 00
[   93.185494] sd 1:0:0:0: [sdb] tag#26 UNKNOWN(0x2003) Result: hostbyte=0x01 driverbyte=DRIVER_OK cmd_age=2s
[   93.185498] sd 1:0:0:0: [sdb] tag#24 CDB: opcode=0x28 28 00 0b 0b 40 00 00 04 00 00
[   93.185498] blk_update_request: I/O error, dev sdb, sector 208396608 op 0x0:(READ) flags 0x80700 phys_seg 128 prio class 0
[   93.185500] sd 1:0:0:0: [sdb] tag#27 UNKNOWN(0x2003) Result: hostbyte=0x01 driverbyte=DRIVER_OK cmd_age=2s
[   93.185505] sd 1:0:0:0: [sdb] tag#28 uas_zap_pending 0 uas-tag 5 inflight: CMD
[   93.185505] sd 1:0:0:0: [sdb] tag#26 CDB: opcode=0x28 28 00 0c 6b e5 40 00 04 00 00
[   93.185510] sd 1:0:0:0: [sdb] tag#28 CDB: opcode=0x28 28 00 0b 0b 48 00 00 04 00 00
[   93.185512] sd 1:0:0:0: [sdb] tag#27 CDB: opcode=0x28 28 00 0c 6b e9 40 00 04 00 00
[   93.185513] blk_update_request: I/O error, dev sdb, sector 208397632 op 0x0:(READ) flags 0x80700 phys_seg 128 prio class 0
[   93.185518] sd 1:0:0:0: [sdb] tag#0 uas_zap_pending 0 uas-tag 6 inflight: CMD
[   93.185520] blk_update_request: I/O error, dev sdb, sector 208398656 op 0x0:(READ) flags 0x80700 phys_seg 128 prio class 0
[   93.185524] sd 1:0:0:0: [sdb] tag#0 CDB: opcode=0x28 28 00 0b 0b 50 00 00 04 00 00
[   93.185531] sd 1:0:0:0: [sdb] tag#1 uas_zap_pending 0 uas-tag 7 inflight: CMD
[   93.185537] sd 1:0:0:0: [sdb] tag#1 CDB: opcode=0x28 28 00 0b 0b 58 00 00 04 00 00
[   93.185544] sd 1:0:0:0: [sdb] tag#2 uas_zap_pending 0 uas-tag 8 inflight: CMD
[   93.185549] sd 1:0:0:0: [sdb] tag#2 CDB: opcode=0x28 28 00 0b 0b 60 00 00 04 00 00
[   93.185577] sd 1:0:0:0: [sdb] tag#0 UNKNOWN(0x2003) Result: hostbyte=0x01 driverbyte=DRIVER_OK cmd_age=2s
[   93.185579] sd 1:0:0:0: [sdb] tag#28 UNKNOWN(0x2003) Result: hostbyte=0x01 driverbyte=DRIVER_OK cmd_age=2s
[   93.185584] sd 1:0:0:0: [sdb] tag#24 UNKNOWN(0x2003) Result: hostbyte=0x01 driverbyte=DRIVER_OK cmd_age=2s
[   93.185587] sd 1:0:0:0: [sdb] tag#0 CDB: opcode=0x28 28 00 0b 0b 50 00 00 04 00 00
[   93.185588] sd 1:0:0:0: [sdb] tag#28 CDB: opcode=0x28 28 00 0b 0b 48 00 00 04 00 00
[   93.185595] sd 1:0:0:0: [sdb] tag#24 CDB: opcode=0x28 28 00 0b 0b 40 00 00 04 00 00
[   93.185594] blk_update_request: I/O error, dev sdb, sector 185288704 op 0x0:(READ) flags 0x80700 phys_seg 128 prio class 0
[   93.185595] blk_update_request: I/O error, dev sdb, sector 185290752 op 0x0:(READ) flags 0x80700 phys_seg 128 prio class 0
[   93.185604] blk_update_request: I/O error, dev sdb, sector 185286656 op 0x0:(READ) flags 0x80700 phys_seg 128 prio class 0
[   93.185648] sd 1:0:0:0: [sdb] tag#1 UNKNOWN(0x2003) Result: hostbyte=0x01 driverbyte=DRIVER_OK cmd_age=1s
[   93.185658] sd 1:0:0:0: [sdb] tag#1 CDB: opcode=0x28 28 00 0b 0b 58 00 00 04 00 00
[   93.185665] blk_update_request: I/O error, dev sdb, sector 185292800 op 0x0:(READ) flags 0x80700 phys_seg 128 prio class 0
[   93.185705] sd 1:0:0:0: [sdb] tag#2 UNKNOWN(0x2003) Result: hostbyte=0x01 driverbyte=DRIVER_OK cmd_age=1s
[   93.185704] blk_update_request: I/O error, dev sdb, sector 185290752 op 0x0:(READ) flags 0x0 phys_seg 1 prio class 0
[   93.185715] sd 1:0:0:0: [sdb] tag#2 CDB: opcode=0x28 28 00 0b 0b 60 00 00 04 00 00
[   93.185721] blk_update_request: I/O error, dev sdb, sector 185286656 op 0x0:(READ) flags 0x0 phys_seg 1 prio class 0
[   93.185723] blk_update_request: I/O error, dev sdb, sector 185294848 op 0x0:(READ) flags 0x80700 phys_seg 128 prio class 0
[   93.187921] Aborting journal on device sdb3-8.
[   93.187969] Buffer I/O error on dev sdb3, logical block 121667584, lost sync page write
[   93.187988] JBD2: Error -5 detected when updating journal superblock for sdb3-8.
[   93.402674] sd 1:0:0:0: [sdb] Synchronizing SCSI cache
[   94.032695] sd 1:0:0:0: [sdb] Synchronize Cache(10) failed: Result: hostbyte=0x07 driverbyte=DRIVER_OK
[   96.676905] EXT4-fs error (device sdb3): ext4_get_inode_loc:4382: inode #2097417: block 8388656: comm smbd: unable to read itable block
[   96.691517] EXT4-fs error (device sdb3): ext4_get_inode_loc:4382: inode #2097417: block 8388656: comm smbd: unable to read itable block
[   96.713396] EXT4-fs error (device sdb3): ext4_get_inode_loc:4382: inode #2097417: block 8388656: comm smbd: unable to read itable block
[   96.734350] EXT4-fs error (device sdb3): ext4_get_inode_loc:4382: inode #2097417: block 8388656: comm smbd: unable to read itable block
[   96.756573] EXT4-fs error (device sdb3): ext4_get_inode_loc:4382: inode #2097153: block 8388640: comm smbd: unable to read itable block
[   96.782828] EXT4-fs error (device sdb3): ext4_get_inode_loc:4382: inode #2097153: block 8388640: comm smbd: unable to read itable block
[   96.809998] EXT4-fs error (device sdb3): ext4_get_inode_loc:4382: inode #2097593: block 8388667: comm smbd: unable to read itable block
[   96.830396] EXT4-fs error (device sdb3): ext4_get_inode_loc:4382: inode #2097593: block 8388667: comm smbd: unable to read itable block
[   96.849925] EXT4-fs error (device sdb3): ext4_get_inode_loc:4382: inode #2097593: block 8388667: comm smbd: unable to read itable block
[   96.869336] EXT4-fs error (device sdb3): ext4_get_inode_loc:4382: inode #2097593: block 8388667: comm smbd: unable to read itable block
[   96.886061] EXT4-fs warning (device sdb3): htree_dirblock_to_tree:1028: inode #2097153: lblock 0: comm smbd: error -5 reading directory block
[   96.887258] EXT4-fs warning (device sdb3): htree_dirblock_to_tree:1028: inode #2097593: lblock 0: comm smbd: error -5 reading directory block
[   96.888670] EXT4-fs warning (device sdb3): htree_dirblock_to_tree:1028: inode #2097593: lblock 0: comm smbd: error -5 reading directory block
[   96.889611] EXT4-fs warning (device sdb3): htree_dirblock_to_tree:1028: inode #2097153: lblock 0: comm smbd: error -5 reading directory block
[   96.911973] EXT4-fs warning (device sdb3): htree_dirblock_to_tree:1028: inode #2097153: lblock 0: comm

(#44246) Crvsh3R válasza cigam (#44244) üzenetére


Crvsh3R
senior tag

Lemértem, 5V-ot ad mind a 2 hub esetén. Az új hub esetén csak akkor indul újra a Pi (és nem fagy ki) ha nincs külső táplálása a hub-nak. Külföldi fórumok tele vannak a külső tápos hub-ok visszatáplálási problémájával. Állítólag csak Pi 4-nél van jelen a probléma. Csak bizonyos külső táplálásos hub-ok esetén nem áll fenn a probléma. Egyik megoldásnak vicces módon azt írták, hogy a Pi és a külső tápos hub közé rakni kell egy nem tápos hub-ot. Ez mondjuk működhet, de eléggé költséges megoldás.

Mások hogyan oldják meg a több HDD/SSD usb-s csatlakoztatását?

Samsung Galaxy A52s 5G || Steam: Crvsh3R || Nintendo Switch OLED || NS friend code: SW-6235-6627-3408 || Hirdetéseim (Switch kiegészítők, stb.): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/crvsh3r/index.html

(#44402) #68216320 válasza AiRLAC (#44400) üzenetére


#68216320
törölt tag

A chip-ek 3.3V-ról mennek, amit a tápcsati mellett lévő pwm szabályzó állít elő. Az megcsinálja 4V-ról is, nem igazán érdekli.
Az 5.1v azért van a hivatalos tápon, hogy biztosan meglegyen az USB csatin az 5VDC.
Pendrive, SSD, USB hangártya, etc szintén 3.3V-ról mennek, amit az USB port 5V-ból saját maguk állítanak elő. Egyetlen valós probléma mondjuk egy USB-re kötött 2.5-ös laptop hdd esetében lehet, ha nincs meg az 5V, mert a motor igényelné. Mondjuk az meg jellemzően 700-900mA-t kér induláskor, szóval amúgy sem hiszem, hogy külső táp nélkül beindulna.

A lényeg, hogy az 5.1V táp az USB/GPIO portokon megjelenő 5V miatt van. Minden egyéb esetben amúgy 3.3V-ra van redukálva.

(#44405) PistiSan válasza #68216320 (#44404) üzenetére


PistiSan
addikt

Sima 2,5 colos sata, belső hdd, vettem hozzá egy külső usb keretet, én raktam bele a HDD-t, erről megy hibátlanul. Nem tudtam, hogy legetetlen, ezért megcsináltam. :)
Anno azt olvastam, hogy a pi usb3 portja elbír egy hdd-t, ha már 2-t szeretnél rárakni akkor kell külső táp is. De ha nálad más a tapasztalat, lehet csak nálam szerencsés a helyzet.

(#44500) sMblz


sMblz
csendes tag

Sziasztok! :)

A segítségeket szeretném kérni blk_update_request: I/O error-al kapcsolatban; korábbról találtam egy hasonló bejegyzést de az én esetemben csak ezt a hibát jelzi a Pite. Samba/MiniDLNA lejátszásnál folyamatosan ezt logolja ki a dmesg de akadás nem igazán van a lejátszásban. Ha például Transmission-el szeretnék letölteni egy torrentet akkor becrashel az egész Pite és akkor is ezt az errort találom.

Nem tudjátok, hogy mi lehet a baj?

Az alábbi HDD-t használom (pár napja vettem) ezzel a külső házzal, így a tápellátással sem lehet gond. Pitét a hivatalos töltővel használom. Boot configban megadtam pluszban: max_usb_current=1; arm_freq=600 (enyhe underclock de igazából cpu/memóriával sosem volt gond)

dmesg log:
[Tue Jul 19 19:58:15 2022] sd 0:0:0:0: [sda] tag#0 CDB: opcode=0x28 28 00 04 a5 a7 68 00 00 f0 00
[Tue Jul 19 19:58:15 2022] blk_update_request: I/O error, dev sda, sector 77965160 op 0x0:(READ) flags 0x84700 phys_seg 3 prio class 0
[Tue Jul 19 19:58:16 2022] usb 1-1.1.3: reset high-speed USB device number 5 using dwc_otg
[Tue Jul 19 19:58:16 2022] sd 0:0:0:0: [sda] tag#0 UNKNOWN(0x2003) Result: hostbyte=0x07 driverbyte=DRIVER_OK cmd_age=0s
[Tue Jul 19 19:58:16 2022] sd 0:0:0:0: [sda] tag#0 CDB: opcode=0x28 28 00 04 a5 ab 68 00 00 f0 00
[Tue Jul 19 19:58:16 2022] blk_update_request: I/O error, dev sda, sector 77966184 op 0x0:(READ) flags 0x84700 phys_seg 3 prio class 0
[Tue Jul 19 19:58:20 2022] usb 1-1.1.3: reset high-speed USB device number 5 using dwc_otg
[Tue Jul 19 19:58:20 2022] sd 0:0:0:0: [sda] tag#0 UNKNOWN(0x2003) Result: hostbyte=0x07 driverbyte=DRIVER_OK cmd_age=0s
[Tue Jul 19 19:58:20 2022] sd 0:0:0:0: [sda] tag#0 CDB: opcode=0x28 28 00 04 a5 db 68 00 00 f0 00
[Tue Jul 19 19:58:20 2022] blk_update_request: I/O error, dev sda, sector 77978472 op 0x0:(READ) flags 0x84700 phys_seg 3 prio class 0

(#44505) sMblz válasza cigam (#44501) üzenetére


sMblz
csendes tag

Köszönöm a gyors választ cigam; lefuttattam HD Sentinellel a smart adatokat de első ránézésre jónak tűnik (alap változat; csak ezért nem akartam pro licenszet vásárolni); egyébként Ext4-ben van formázva a HDD, lehet érdemesebb lenne NTFS-ben használni? Piténél az USB 2.0, illetve 100 Mbit LAN port (gigabites port alatt szétfagy a raspberry pi 3b+) korlátnál szerintem mindegy a format, mert úgy sem tudja leadni a Pite a net/usb3.0 valódi sebességét.

Sajnos nincs külső ház az ismerősöknél de nem hinném, hogy azzal lenne a gond mert a gyártó tápjával használom a Pitét és a külső házat is.

Szerinted mivel próbálkozhatnék még?

[ Szerkesztve ]

(#44600) J0shu4M1ll3r válasza sztanozs (#44596) üzenetére


J0shu4M1ll3r
senior tag

Köszi, megnéztem de sajnos nem jutottam előre. SD kártya windows alatt látszik 2 partíció de nem lehet megnyitni őket.
Illetve egy külső hdd-t használtam korábban hozzá, viszont az sem látszik windows alatt. Ha csinálok egy másik kártyára egy új os-t és rákötöm a hdd-t, akkor meg fogom tudni nyitni? Van pár adat, ami kellene.

Ugyanitt, mennyit érhetnek a következő pakkok? :)
1. Pi3, 16gb sd kártya, hivatalos táp, sima egyszerű ház
2. Pi4 4gb, 32gb kártya, pi ház, pi táp, hűtőborda, micro hdmi- hdmi kábet

"There are things you can't fight. Acts of God. You see a hurricane coming, you get out of the way. But when you're in a Jaeger, suddenly, you can fight the hurricane. You can win."

(#44793) Xenophobermn válasza AiRLAC (#44792) üzenetére


Xenophobermn
csendes tag

Az, hogy a gyári tápegység csak 3A, és folyton, napi szinten ledobálja(van hogy csak a teljes rendszerindítás segít) a rendszer a külső dokkolós(USB) HDD-ket, és azt mondták többen is, hogy nagy esélye van, hogy kevés neki az Amper. Így ki szeretném próbálni a 6A-es külső táppal.

(#45062) cigam válasza BalanceR (#45060) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Egyik alkatrésznek sem lenne szabad "ficeregni". Az ujjaddal óvatosan(!) teszteld az IC-k hőmérsékletét. Nem túl meleg(forró!!!) valamelyik?
Csak általánosságban tudok tippeket adni:
- Monitoron ad valami képet? Kiír valamit?
- A kártyát letesztelted? Próbáltad másikkal?
- Másik táppal próbáltad? Esetleg tudsz feszültséget mérni? Próbáltad másikkal?
- Ha minden külső perifériát ( HDD, bármi más ami pluszban rá van dugva valamiért)lehúzol róla, akkor sem indul el?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#45249) tasiadam válasza Blue@X (#45244) üzenetére


tasiadam
veterán

Mivel csináltam PiNAS-t, kicsit áttúrtam ezeket, mit bír és mit nem.

A Pi4 2 USB-n tud annyi áramot adni, amelyből 1 darab HDD tud menni, ami kb 2x annyi, mint 1 sima SSD. Az NVMe van kb ott, ahol 1 HDD. Szóval USB csatin maximum 1 darab HDD mehet külső táp nélkül. NVMe azért nem érné meg, mert eléggé visszafogná a másolását az USB.

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#45270) Kferi899


Kferi899
újonc

Sziasztok!

Elég sok hozzászólást végigolvastam itt a topicban de kissé kezdek elveszni, és egy kis segítséget szeretnék kérni az induláshoz.
Egy Rasberry PI 4-et (8GB) szeretnék a következőre használni:
- Plex mediaszerver és Qbittorrent

Amikben tanácsot szeretnék kérni :

-Melyik oprendszert lenne célszerű felrakni az SD kártyára? én aRasberry PI OS 64 bitet gondoltam (DebianBullseye +Pi Desktop) - alapvetően belső hálózatról SSH-n szeretném elérni mobilról vagy egy laptopról, a qubittorrentet pedig WebUi-n.

- Tud -e valaki ajánlani egy bevált HDD házat? - szükséges-e hozzá külső tápegység vagy sem? (amiket néztem : LogiLink UA0115 vagy RaidSonic ICY BOX 2.5 (IB-273StU3) - utóbbihoz Y kábel + egy telefontöltő adapter)
//olvastam olyat hogy néha probléma lehet ha külső tápegységről is meg van táplálva a HDD mert egy estleges rendszerújraindításkor (pl parancssorból SSH-n keresztül, problémák lehetnek//
A HDD amit elsőre beltennék egy Samsung 1TB "kiszuperált" laptop HDD lenne [link]
Mire érdemes formázni? - az olvasottak alapján én az ext4-re voksolnék.

Összegezve, ha van esetleg valakinek egy jól bevált HW+SW konfigja a fent említett feladatra, amit megosztana, az sokat lendítene rajtam és talán másokon is. :)

Köszönöm

(#46998) Ablakos


Ablakos
őstag

1db külső táp nélküli ssd van a pi4-esen. Ezzel hiba nélkül működik. Van valamilyen korlát, hogy mennyi külső táp nélküli ssd,hdd akasztható? (max 4db port)

(#47312) kutga


kutga
nagyúr

Hölgyek/Urak!

RPI4-et állítanánk be nas feladatokra, erre a célra van otthon egy WD Red 2,5" terabájtos hdd otthon, külső 2,5" usb3 házban.

Ahogy olvastam, már nem nehéz beállítani a pi-t úgy, hogy usb-ről bootoljon, a kérdésem, hogy teljesítményben egy ilyen hdd hogyan viszonyul mondjuk egy cl10 sd kártyához, illetve, mivel a háznak nincs külön áramellátása, a pi hivatalos tápegységgel meg tudja-e hajtani?

Let the Zone take me if I am.

(#47402) kutga


kutga
nagyúr

Hölgyek/Urak!

RPI3B+ az alany, szeretném beállítani egyszerű kis média szervernek, erre a célra tettem bele egy 64GB-os sd kártyát, raspberry pi os 64bit lite verzió (desktop nélkül), addig jutottam el tegnap, hogy telepítettem a frissítéseket rá, de semmi többet.

Haladnék tovább a projekttel. Az adatokat egy külső usb házban lévő 1 terás 2,5" hdd-re tenném, viszont érdekelne, hogy az oprendszer nem mehetne-e a külső tárolóra, ami valószínűleg megbízhatóbb, mint az sd kártya. A tápegység a hivatalos raspberry táp, a külső háznak nincs külön tápellátása, eddig viszont gond nélkül üzemelt.

Többféle videót is találtam erről az interneten, de mind desktop környezetből indult, a lite verziót hogy tudnám átrakni a hdd-re?

Valami ilyesmi működhet?

[ Szerkesztve ]

Let the Zone take me if I am.

(#47632) Vasti74 válasza kovbandi82 (#47620) üzenetére


Vasti74
aktív tag

Azt, hogy a rájuk osztott feladatok ellátása mekkora terhelést jelent a mostani hardvereknek (CPU és memória használat, stb.) , azt te látod ;-) Mert lehet, hogy ezek mind kb. 0%-ot csinálnak, és az is lehet, hogy csak az Apache igényelne valami sokkal izmosabbat, mert olyan valami fut rajta.

A HDD eldobálás azt jelenti, hogy szoftveres raid-ed van, és abból esik ki lemez, vagy egy felcsatolt lemez eltűnik? Ja, kb. mindegy, mert bizonytalan adatátvitel - gyenge tápellátás okozhatja ezeket. Sajnos ilyen ez a mindent mindenhonnan mindenfélével megtápláló és USB kábelekkel összekötő játék :-(

Szóval nem tudom pontosan, hogy mi a cél, mik az elvárások a vassal kapcsolatban, de én tuti keresnék vagy valami mini PC-t (pl. a jobb HP gépekbe fér 2-3 M.2 és egy SATA meghajtó, annyi talán elég ;-) akár régebbi, 4.-6. generációs Intel procival, vagy egy NAS-t, ami megfelel neked (hardverben és szoftverben, pl. a telepíthető alkalmazások között ott van minden, ami neked kell)

Egyik sem passzív, az igaz...

Régebben én is szórakoztam minden célra Rasberry-vel, de aztán rájöttem, hogy ami mindenre jó, az semmire sem. Mostanra egy RPI3 maradt kijelzőbe építve, külső DAC-al zenelejátszónak.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.