Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Quantum - x-akták (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) Divi


Divi
aktív tag

Üdvözlet!
Érdekességképp elmesélem mi történt velem a hétvégén.

Van 2 db Quantum tipusú vinyóm. Egy 20 gigás Fireball AS20 (Pri-master) és egy 26Gigás Fireball lct 08.(Pri-Slave)

A hétvégig pompásan mentek egymás melett. Fent figyelt egy atomstabil w2003 én meg teljesen boldog voltam tőle, mindaddig amíg meg nem utaztattam a 24gigás vinyót (film hordozás céljából)
Bátyám gépén fellöktem egy Maxtor vinyó mögé. És fura módon a BIOS nem ismerte fel a vinyót. Azaz felismerte de a neve helyett mindenféle írásjelet írt ki. (_,!''''_ '''d!ˇ^`˙-) És a dózer is csak így ismerte fel. Persze használni nem lehetett. Akkor áttettem a Secondary IDE csatornára. Egy CD-ÍRÓ mögé és láss csodát, működött. Igaz tetvesen lassan.

Mikor hazaértem és visszadugtam a vinyómat. A dózer induláskor kék halált okozott. És erősen ajánlgatta, hogy szedjem ki a Vinyót.

Felbootoltam DOSba...

PQMagic5 Semmi hibát nem jelzett a Partíciós táblában.
Fdisk szintén.
PowerMax (Maxtor-Quantum vinyó manager program) semmi hibát nem jelzett.

(azaz egyszer jelzett, és adott egy hibakódot az AS20as vinyóra. (684f6978) de másodjára lefutattva a teljes felületi átvizsgálást, meg mittudoménmit ismét hibátlant jelzett [és akkor EGYEDÜL volt rákötve a gépre], mellesleg az a vinyó nem is volt hurcolva)

Felbootoltam Recovery Console-ba:
chkdsk nem jelzett hibát. (Ha jól emlékszek)

Ennek ellenére a dózer szentűl nem tudott felállni.
Safe Móban ha töltötte a ''drvmain.sys'' -t vagy meghalt vagy felbootolt.

Ezután próbálkoztam a Low Level Formattal. Összeszedtem az egyik vinyóra az összes fontos adatot. És a másikat legyalultam nullákkal. Majd át az adatok, és a másikat is felszántottam. Ekkor pl. bizakodtam.

És AKKOR SE. A legmeglepőbb, hogy a Windows2003 TELEPÍTŐJE IS kék halált dobott, hogy PAGE_IN_NON_PAGED_AREA (vagy valami hasonló) és ez okozta partman.sys (.exe .dll ?)

Ekkor már a fejem régen lilás árnyalatokban tündökölt.

Egyszer feltűnt, hogy amikor, a mind2 vinyó be volt dugva a CD (ami egyébként más csatornán van) lassan tölti a telepítő fájljait. Hogy mi az összefüggés ?!?!

Előszedtem egy hosszú 40 eres IDE kábelt, és elkezdtem játszani, hogy miként lehet így-úgy összedugni, hogy működjön.

Volt olyan eset, hogy a BIOS mindent látott, de a Win telepítője 1db HDDt nem látott! :Y
És akárhányszor a windows vagy a telepítője leállt és resetelnem kellett, újraindulás utná A BIOS SE LÁTTA a vinyókat, csak a CDromot. Ha kikapcsoltam/visszakapcsoltam azután volt hajlandó újra detektálni a vinycsesztereket. :O

Az ''istenes'' megoldás ez lett:

Elsődleges mester: Fireball AS 20 (sys)
Másoldagos mester: Cdrom
Másodlagos szolga: Fireball lct 08 (data)

ebből:
80eres: Elsődleges mester: Fireball AS 20 (sys)
80eres: Elsődleges szolga: Fireball lct 08 (data)
40eres: Másoldagos mester: Cdrom



Mindenhol 40 eres kábel. Miután ez így működik, nem próbálkoztam tovább. Lehet hogy a 80eres kábellel is menne.
Ha 1 kábelre kerülnek akkor Kék halál.


Mitől lehet lehet ez? Bátyám gépe, hogy tudta ennyire meghülyíteni a vinyómat, hogy az az egész rendszeremet elkúrja?
Mitől lehet az, hogy a vindowz annak elenére, hogy a chkdsk /f nem talál hibát BOOTnál elhal?

Gondoltam még Firmware újraégetésre, de maxtornál nem hinném, hogy találnék egy sokéves vinyóhoz firmware-t :O

ötlete valakinek? :O

UI: bocs, ha kissé érthetetlen az írás, de igenigen ki vagyok borulva - megyek is ordítozni valahova :D)

lá lá lá lá lá lá lá Lila Liba gá gá gá gá gá gá

(#2) Divi válasza Divi (#1) üzenetére


Divi
aktív tag

Egyébiránt az alaplapom: egy Abit-KR7A KT266A chipsettel.

A bűnös alaplap meg valami Low Cost Intel deszka.

lá lá lá lá lá lá lá Lila Liba gá gá gá gá gá gá

(#3) corlagon


corlagon
senior tag

Hát megpróbálok elhinteni néhány tippet:

1. Bátyád gépén alighanem azért ment lassan a vinyó, mert nem volt bekapcsolva az UDMA mód a secondary channelen (a windows alapból nem mindig engedélyezi).

2. A ''windows nem ismeri fel a vinyót'' meg a ''bootnál furcsa karaktereket ír ki'' nagyon gyakran csatlakozási hiba: rossz a kábel, megsérültek vagy elhajlottak a tüskék a vinyó hátán stb. Mobil vinyónál is gyakori ez.

3. Nézd meg a tápot is. Én már láttam gépet 3 vinyóval, 1 cd-vel és 1 dvd-vel, 235 W-os noname táppal. Ha túl gyenge, az okozhat instabilitást.

4. Kábelek: 80 erest használj + a régieket dobd ki a rákba, a kontakhibáktól meg lehet őrülni.

5. A low-level formatot, meg általában a vincsi formázását szvsz felejtsd el, nekem még sosem segített, ha kell, partition magiccel lekapod a partíciót, oszt feldobsz egy másikat 1 perc alatt. Ha felülethiba van, az meg nortonnal úgyis kiderül. A firmware-t is hagyd békén, nem tudom, hogy vinyóra egyáltalán lehet-e frissíteni, de hogy nem szokás, az tuti.

6. Vinyó tesztelésére: húzz le mindent a gépről, csak a vinyó maradjon primary masterként, 100%-osan jó kábellel. Ha van rajt oprendszer, így tesztelj mindent, ha nincs, vinyóról telepíts, mennie kell.

Ennyi jutott eszembe, vár a DC...



(#4) agostonl válasza Divi (#2) üzenetére


agostonl
tag

Bár szentül hiszem ebből flame lesz a vége leírom, hogy én mit tapasztaltam.
Szeretném mindenki figyelmét felhívni, hogy tapasztalatról beszélek, minden ki lett próbálva!

Adott egy Maxtor 20GB-os vinyó és egy Seagate 40 GB-os vinyó.
A kettő külön kábelen tökéletesen működött. Egy kábelen látszólag (!!!) semmi hiba mindaddig, amíg a Motherboard Monitor-ral el nem kezdtem figyelni a SMART értékeket. A Seagate hőmérséklete -40 és +260 celsius között ugrált 1 tized másodperces bontásban.
Külön kábelen nem jött elő a hiba, a hőmérsékletek: Maxtor 40c, Quantum 45c

Anno vagy 4 éve hasonló állapotot produkáltam, de nem Seagate, hanem Quantum vinyóval. Ott amint egy kábelen indultak a vinyók (Maxtor, Quantum) a Quantum elektronikája rögtön elfüstölt.

Nem akarok messzemenő következtetéseket levonni, de nekem úgy tűnik, hogy a Maxtor vinyók időnként, némely egyéb tipust nagyon ki akarnak utálni a saját kábelükről.

Egy másik gépemben ugyanakkor tökéletesen működik egy Maxtor-Quantum páros egy kábelen, tehát ez nem egy exakt probléma.

Azt mondják, Einsteint az ő idejében csak 10 ember értette a világon. Ha engem senki nem ért, zseni vagyok?

(#5) corlagon válasza agostonl (#4) üzenetére


corlagon
senior tag

Érdekes hibák...

A hőmérséklet ugrálásánál a szenzor hibája lenne logikus, de hogy miért csak egy kábelnél jött elő?

Az elfüstölést viszont nem hiszem, hogy az IDE kábel okozta volna, ahhoz, hogy kiégjen, kell pár Volt, inkább táp lehetett a ludas.

A Maxtor-Quantum-ra: nekem is ilyen kombó van a primary channelen, gond nélkül megy. Egy cégről van szó amúgy, a Maxtor a Q lct sorozat után vásárolta fel a Quantumot ha jól emlékszem.

(#6) Divi válasza corlagon (#3) üzenetére


Divi
aktív tag

...News...

Meguntam és kiraktam az egész gépet az asztalra a gépházat meg elküldtem szabadságra.

A fejlemény: Nagy valószínűséggel, nem kontakt hiba lesz a gondja. Lévén most a 80eressel megy a primary 40eressel a secondary. (a secondaryn is 80lenne ha lenne 80eres :D)

A táp, egy Chiefech(vagymi) 300W . És nem egy erőmű a gép, így nafta van bőven.

A low lewel format már hozott nekem vissza életbe vinyót, és ez spécisen Quantum-Maxtor vinyókhoz való, így legalább ez nem jelent hibaforrást.

Köszi az ötleteidet...

lá lá lá lá lá lá lá Lila Liba gá gá gá gá gá gá

(#7) mr_ricsi válasza agostonl (#4) üzenetére


mr_ricsi
veterán

''nekem úgy tűnik, hogy a Maxtor vinyók időnként, némely egyéb tipust nagyon ki akarnak utálni a saját kábelükről.''
A Seagate inkább gyanúsítható ezzel. :)

''amint egy kábelen indultak a vinyók (Maxtor, Quantum) a Quantum elektronikája rögtön elfüstölt.''
Ha hidegek voltak a vinyók, akkor a táp küldhetett egy indulási feszültséglökést.
(A dróton csak 5V-os TTL feszültségek lehetnek, amit minden vinyó minden be és kimenete gond nélkül kibír.)

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#8) mr_ricsi válasza corlagon (#3) üzenetére


mr_ricsi
veterán

3. A gépem 2 vinyóval és 2 dvd-vel 105W-ot fogyaszt, ezért a 235W-os nonane tápon nem bírok fennakadni. Kevésnek csak ott bizonyul, ahol minden alkatrészt húznak ezerrel.

4. Kábelek: ahol lehet, 40 erest használj, mert a 80 eresek kontakhibáitól meg lehet őrülni.

5. a LLformat jó lehet -már badszektoros vinyót is állítottam helyre vele, és később sem lett újra az- csak arra vigyázz, hogy mindig a gyári progit használd!
A partition magic, és a hozzá hasonló ''buherátor'' progik tudják a legnagyobb gondokat okozni. Az fdisk azért olyan ''keményfejű'', hogy véletlenül se' lehessen a járt útról letéríteni.
A Norton DiskDoktora a fő lemezbuherátor progi, ami a Kürt kft. adatmegsemmisítő tesztjén ötcsillagos minősítést ért el. :))


Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Quantum - x-akták (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.