Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) j.bravo


j.bravo
addikt

Üdv!

1000 bocs, ha van már ilyen topik, nem volt energiám mind az akárhányszázat végignyálazni! :))) Legyen mivel felvágni a haverok és a csajok előtt :)))
Meg hogy poén, na. :)

Akad néhány ötletem arra, amit talán fellengzősen hívhatunk architektúrának :-) , de várok ötleteket!
Van-e esély arra, hogy valami emberi nyelven (Pascal, C, Delphi, C++, ilyesmi, amit még talán én is meg tudok (újra) tanulni) le lehessen programozni a dolgot?

De a leglényegesebb, amiről vajmi kevés ötletem van, hogy hogyan, milyen eszközzel lehet összekötni a PC-t a sok más masinériával?
( lehet, hogy ezt mondják csúnya szóval interface-nek? :DDD )

Lehet elárasztani az ötletekkel!

Whatever.

(#2) Cane válasza j.bravo (#1) üzenetére


Cane
őstag

Bocs! Ezt nem tudtam kihagyni, ez nagyon tetszett:

''Meg ha elmegyünk hosszabb időre, akkor automata kapcsolgassa a villanyt, hadd higgyék a rossz bácsik hogy otthon vagyunk.''

Ennyi erővel miért nem kezel bármilyen riasztót? :DD

Meg lenne ezzel a ''terminállal'' egy kis gond ha mindent kezel:
ha elmentek otthonról és lefagy, akkor is lehet hogy mindent kezelni fog, aminek nem biztos hogy örülnétek mikor hazamentek.

▫■ Ω Sēctσr - Γhē lαsτ lιηē σf dēfēηsē ▪□

(#3) j.bravo válasza Cane (#2) üzenetére


j.bravo
addikt

Az esetleges lefagyás miatt szeretném péel azt - bár ezt lehet h nem írtam le, hogy ne ez kezelje a riasztót, hanem ''csak'' legyen összeköttetésben a rendes, letesztelt, meg minden :) riasztóközponttal, és tudja mondjuk logolni a riasztóközp. eseményeit.
Illetve már csak azért se kezelje, mert ha azt akarom, hogy a cuccos megfeleljen a MABISZ ill. aktuális biztosítótársaság kritériumainak, valószínűleg nem tehetem meg, hogy az általam barkácsolt csoda legyen az.

Esetleg meg lehetne oldani azt is, hogy van valami kis kütyü, ami abszolút hardveres, és nem fagyhat le :-), és ránéz a gépre mondjuk minden órában, hogy él-e vagy fagyi van, és ha fagyi van, akkor rebootol.

De ha a kis ''terminálokra'' gondolsz, nem a központra, azok (ha egyáltalán van bennük, ami lefagyhat, nem csak gombkivezetések a központtól; még nemtom, ez milyen lenne, lehet hozzászólni! :) ) mondjuk x percenként le lennének kérdezve a ''központ'' által, és ha fagyi, akkor a központ rebootolja. Hmm?






No de a lényeg, hogy először el kéne indulni, a fentiek csak ötletek voltak, kezdetnek megtenné mondjuk a villanykapcsolgatás és/vagy hangforrások vezérlése is, és a többit majd később, ha ezek már működnek valamennyire.
Persze ehhez bővíthetőre kell tervezni, de talán az a legkevesebb.
Valahogy el kell indulni, és arra a villanykapcsolgatás is elég :-)

Whatever.

(#4) divot válasza j.bravo (#3) üzenetére


divot
veterán

Láttam pár éve egy technikai bemutatót a tévében, Bill bácsi tartotta, és azt magyarázta, hogy nemsoká mindent a pc-k fognak irányítani. Az kb. úgy nézett ki, mint a te elképzelésed, gondolom persze Bill-bá nem PI-ben gondolkodott. :)

(#5) biker


biker
nagyúr

ilyen van, és nem tet találtad ki...


Úgy hívják: épület gépészet automatizálás... (röv: épület automatizálás)

az összes hiperáruház evvel megy.
minden rendszer (viz, gáz, villany, klíme, hűtők, tűzoltók) ezen van rajta.

általában (2 ilyenen dolgoztam már)
van egy központi gép, ami a fő gépezet, minden ide fut be.
itt fut egy oprencer, meg egy független plc, az oprencer a gépen csak a plc-t vezérli, amiben van egy default eseménylista, amit mindíg megcsinál, akkor is, ha nem megy a pc

van ált 3-4 önálló terminál, a pc-re kötve:
1: tűzrendszer, független tápról
2: hűtők, kétirányú rendszeren
3: klíme, kétirányú rendzsre
4: riaztók ,egyirányú (ne lehesen b.tatni)

a pc vezérli az alaprendszert, a világítást program szerint, a hűtőket, klímákat, vízrendszer szelepeket, áramot, stb.
ált mindenből 2 van (két szelep, két szívattyú) mert ha egy leáll, aut. átáll a mási kszelep/másik szívattyú párra, és riasztja a szerlőt, aki kiköti, és megjavítja.
ugyanez a trafónál.
ha eaz egyik leáll, akkor a másikra irányítja a terhelést, és pl. leállítja a tv-falat, ami annyit eszik, mint az állat

aztán áramszünet esetén a plc alpprogramja megy:
- alap hőfok, alap világítás
- keringés ellenőrzés
- semmi extra de ezeknek menni kell!

ehhez a géphez csalk a karbantartó fér hozzá, és azért vannak kis terminálok, hogy pl. a hűgépház, a légkondi vez, és a kishűtök vezérelkhetők legyenek, meg a riasztók is...

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#6) Szalma válasza j.bravo (#1) üzenetére


Szalma
őstag

Csak annyit szeretnék hozzátenni, hogy ha az elektromos hálózat nem csillagpontos az automatizálni kívánt épületben, akkor csak drága buszos kommunikációval lehet profira megcsinálni. (X10, például...)

Nem egyszerű móka, de nem is lehetetlen! :)

Szeretettel:
Szalma

(#7) supercow


supercow
őstag

Kezdetnek, tervezéshez, ötletek: [L]http://www.p5.hu/[/L] az X10 rendszerek magyar forgalmazója.

Szerintem soros portos interfésszel tudnád vezérelni a dolgokat,
[L]http://www.dunaweb.hu/bajielektronika/[/L]
ott a modul áramkörök aloldal, relék stb., itt kapsz néhány száz Ft-ért többek között taps-érzékelőt, ami relét kapcsol (régebbi ötletem: tapsra fel/lemegy a redőny stb. mint a moziban)

Neten sok helyen találsz soros port kapcsolásokat, néhol szoftvert is. A legegyszerűbb megoldás az lenne, hogy soros portos infra cuccot csinálsz, amihez keresel (írsz) szoftvert, amit betanítasz a tévé, hifi stb. infra jeleire, így a PC-d (mint távirányító) tudja vezérelni ezeket.

A hűtő, mosógép, mikró, kávéfőző vezérléséhez van Bricostore, Praktiker áruházakban ''távirányítós konnektor'' (olyasmi mint az időzítő amit a konnektorba dugod, és abba a hálózati tápkábelt, tehát a konnektor és a gép között van ez a micsoda). Hozzá adnak egy kis mütyür távkapcsolót, azzal tudsz ki-be kapcsolni, egy kis moddolással azt is be tudnád kötni valamelyik soros/párhuzamos/usb/infra portra.

Esetleg ha sok pénzed van, veszel egy Palm vagy pocket PC alapú gépet, amit wireless hálózaton össze tudsz kapcsolni az asztali gépeddel, onnantól a kis pocket-pc lenne az univerzális vezérlő egység.

In nomine Pasta, et Fusilli, et Spaghetti Sancti. Ramen.

(#8) biker


biker
nagyúr

és kell egy hangfelismerő, és akkor ''villany fel'' :DDD

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#9) Szalma válasza biker (#8) üzenetére


Szalma
őstag

(Aha. Meg az ajtókat is ki lehet spórolni, mert csak ''átsugázást'' kérek a WC-re... :) )

Szeretettel:
Szalma

(#10) biker válasza Szalma (#9) üzenetére


biker
nagyúr

hát nekem a linuxos csatin mondták egyszer:

én: nem hiszem hogy 1h20 alatt feljössz pestre :))

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#11) Szalma válasza biker (#10) üzenetére


Szalma
őstag

Hehe... :))
(A forgalmatlan régi M7-en az Osztyapenkó-Siófok városközpont (a vásárcsarnok) távolság 27 perc... :) )

Szeretettel:
Szalma

(#12) biker válasza Szalma (#11) üzenetére


biker
nagyúr

nemtommiaza' ostyakenyér...

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#13) divot válasza Szalma (#9) üzenetére


divot
veterán

Sőt, nem is kell az egész humanoid egyedet átsugározni, elegendő csak a béltartalmát átküldeni a rákospalitai hulladékégetőbe. :D

(#14) Szalma válasza divot (#13) üzenetére


Szalma
őstag

Király! Látod ez az igazi zsenialitás! Fejet hajtok előtted... :t

Szeretettel:
Szalma

(#15) bitfarkas


bitfarkas
őstag

Ebben az egészben alapvetően nem a PC, illetve a program a meghatározó. Azok a világítási kapcsolók, és egyéb berendezések működtető elemei, amiket így vezérelnél, elég bonyolult és drága távvezérelhető kapcsolókra cserélendők ki, ráadásul kezelniük kell azt a szitut is, mikor otthon vagy, és egyes köröket a PC parancsait felülírva kézzel akarsz működtetni. Ugyanis kicsit bonyolult lenne úgy kávét főzni, hogy bekészíted a főzőt, utána beszaladsz a PC-hez és kiadod a ''fűts'' parancsot. Ennek a rendszernek a bekábelezése pedig egy már másként kialakított lakásban csuda jópofa lehet.:DDD

(#16) j.bravo válasza supercow (#7) üzenetére


j.bravo
addikt

Köszönöm az eddigi hozzászólásokat, várom a többit!
Különösen Supercow-nak az URL miatt is!
Pénzem amúgy nagyon nincs, (talán majd egyszer lesz :) ), úgyhogy pocket pc egyelőre biztos nem játszik, de ötletnek, gondolatébresztőnek király!

Még vsz. ma reagálok észletesebben is néhány hozzászólásra, csak mindjárt vissza kell menni órára (főiskola rulez...)

Minden jót addig is

Whatever.

(#17) atus válasza supercow (#7) üzenetére


atus
senior tag

Ez most meglehetősen OFF lesz:
A baji elektronikás linken találtam ilyet:
12/ 230V inverter 40W (80W) - 1000 Ft - 12V DC-ből 230V AC négyszög. 9V-os hálózati trafó szükséges! 80W-os ráfizetéssel!

Nem tudom jól értettem-e, de lehet, hogy ez az amire nekem szükségem van, és ezért nem nyitok új topikot. Szóval ez 12V egyenfeszültségből (autó akksi) csinál 230 Volt váltófeszültséget(hálózati fesz) ? Tehát effektíve egy konnektor lesz a kocsimban ha jól értem. Ha igen az egyszer jó.
Másik, hogy párhuzamosan (vagy ahogy kell) kötve k darabot ebből, k-szorosára növekszik-e a felvehető teljesítmény? (320W=4×80W lenne jó)
Ez is automatizáláshoz kell, csak nem lakáshoz, hanem kocsihoz...

Ez bebizponyított tény, még a TV-ben is bemutatták! - by klepto

(#18) biker válasza atus (#17) üzenetére


biker
nagyúr

háj!

van rajzom 160/200W-osra, de fejleszthető!

illetev 800W-osra, de a 800-as nem 220-as, hanem az végfokhoz kb +- 60V-os

meg van 600VA-es 230V-os rajzom is!

keress meg emilben!

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#19) j.bravo


j.bravo
addikt

Üdv! Na most jóóól válaszolok mindenkinek ;)

biker:
Természetesen tisztában vagyok vele, hogy nem én találtam ki :))) )


bitfarkas:
Ki mondta, hogy kávét is akarok főzni? Csak azt mondom a replikátornak, hogy kávé, tejszínnel, cukorral, forrón :-)
Amúgy nyilván úgy lenne, hogy nem a PC parancsait vezérelgetem felül, hanem a parancsot a pc-nek adom. És nem szaladok be a PChez, hiszen van a konyhábanis terminál. Meg ugye ilyenekt azért nem. Maradjunk a villanykapcsol- esetleg fényerőszab-satöbbi szinten, egyelőre. Először meg kell tanulnom mászni, hogy aztán megtanulhassak járni (majd táncolni :)))


OFF:

atus, biker:

Lehet hogy hülye kérdés de már megszoktátok tőlem ;) :
Ez kicsit atus problémája, visszafelé:
Jónak kinéző meg hallatszó, autóba szánt végfokokat szokik látni az ember óccsóbban, mint konnektoros erőlködőt.
Érdemes-e gondolkodni, próbálkozni ezek portolásával a lakásba, vagy nem, mert esetleg nem elég ha nemes egyszerűséggel ad neki 12V-s tápot az embör, mert valami olyan kell, amit csak az aksi tud és kész? És/vagy a megfelelő táp+előfok legyártása után máris drágább lenne mint a rendes erőlködő?


ON


Várom a további 5leteket, bátorító vagy lebeszélő hozzászólásokat!

:DDD

Whatever.

(#20) papaja válasza j.bravo (#19) üzenetére


papaja
csendes tag

No, hát ide csöppentem Bravo!
Volt nekem egy kollégám, azi is ilyen PC-s rémálmokat dédelgetett (szoftveres volt az istenadta), de azt hiszem a mai napig nem megy nála a ház vezérlése.
Én más úton indultam el, a PC-ben ugyanis nem bízom, hogy 7/24-ben tökéletesen megy, fagyi nélkül. A fogyasztásáról nem is beszélve.
Én kicsiben kezdtem a Thorsmann rendszerrel, ez kis dobozokból áll (van ilyen a Peha-nak is), ennek van egy központi CPU egysége, és vannak Input (16) és output (8) portos modulja, ezeket DIN sinre lehet mind feltenni. A kimenetek relések és 10A v. 16 A -esek. A rendszer mehet óravezérléssel, vagy kézi, v. infra portja is van. A lényeg, hogy a programozást itt is PC-vel (VT emuláció)val végzed.

Később én is áttértem az X-10 rendszere, mert a Thorsmannhoz kell külön kábelezés, az X.10 a 220-as hálózaton megy, de azzal sem vagyok elégedett.
Mindehhez hozzá van kötve a DSC riasztórendszer, neki van modemje is, és X.10 interfésze, így távolról is vezérelhető, v. lekérdezhető sok minden, telefonról, vagy GSM-ről.
A már említett P5 honlapon vannak igazán jó házvezérlők (X.10), sajnos áruk 60-100 e HUF körül van. Ezek mind önnálló processzoros cuccok, de PC általában kell a programozáshoz.
A vezérlő szoftrerekről csak annyit, hogy általában igen primitívek, de azt stabilan, megbízhatóan hozzák.
PC-vel barkácsolni azért is problémás, mert egy áramszünet, v. szabotázs esetén nem tudod mi fog történni. Gondold el, egy hiba, v. rosszul megírt program miatt elkezd szirénázni, és bekapcsolja a kávéfőzőt, jó esetben csak a Hifit döngeti.

Én egyébként a Thorsmannt a mai napi használom, több szekcióban az öntözést vezérli, tudja a fűtést, és wc, fürdőszoba szellőzést is.
Az X.10 hez létezik wireless távvezérlés is, ezt pl. egy jobb univerzális távszabályzó tudja vezérelni. Az itt emlitett wireless konnektorok hátránya, hogy megveszel egy szettet, és nem tudod bővíteni, mert a távvezérlő csak 3 csatornát tud. A protokolljuk rendszerint nem szabványos. Amúgy olcsóak, és kényelmesek.
Ha kérdésed van csak irj nyugodtan, már mindenfélét kipróbáltam...

p

PPJ

(#21) biker válasza j.bravo (#19) üzenetére


biker
nagyúr

erölködőre:
nem érdemes, mert...
amin spórolnak, azok a tápszűrése, és a trafó.
ha egy autós 20W-os (mert ehhez nem kell még fesz kétszerező, vagy extra táp) autós erölködő árához (ugye stereo, és akkor kettő ilyen kelll, baji elektronikában ez pl 1200/db, és átlagos...) veszel egy 50-60VA-es trafót, meg kb 10.000 mikros kondit, meg graetzet, meg hűtőbordát a graetzűre, akkor majdne megyezi kaz ára a hálózatival!
előfok ritkán kell, mert ált. 150mV-osak, hogy ne kelljen :)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#22) freezer


freezer
csendes tag

Én ehhez csak annyit szólnék hozzá ha egyszer sikerül ezt valakinek sufnituningban létrehoznia az dobjon nekem egy mailt!

How many people wanna' kick some ass ? %Đ

(#23) j.bravo válasza freezer (#22) üzenetére


j.bravo
addikt

OK, nyilván ha valami apró feladatot is sikerül (nem célom profi, sőt fél, vagy akár negyedprofi rendszer alkotása sem :)))

Whatever.

(#24) j.bravo válasza j.bravo (#23) üzenetére


j.bravo
addikt

No, legutóbbi hozzászólás óta jól lekötött a vizsgaidőszak na meg a más topikokban ecsetelt CD-vinyó stb. dolgok (a vizsgaidőszak sajna még fog is egy darabig), de azér' gondoltam felhozom a mélyből a topikot, hátha valaki mond valami okosat ... :))) :
_Pontosan_ mi a PIC, mi a PLC illetve van-e közöttük különbség? Ilyen csodák mibe kerülnek; érdemes lenne-e a topik címében emlegetett célra ilyen eszközökben (is) gondolkodni?

Bár lehet h először tréningnek valami light-osabb, aztán kevésbé light-os (és itt nem kell LED hegyekre meg cold cathode -ra gondolni :)) ) casemod-ot kéne csinálni...? NO de ezek úgyos mind kiderülnek majd vizsgaidőszak végén. De azért addig is lehet ellátni tanácsokkal, rá- avagy lebeszéléssekkel...

Whatever.

(#25) j.bravo


j.bravo
addikt

Izé, lebeszélésekkel. Francba.

Whatever.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.