Hirdetés
-
LOGOUT.hu
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
veterán
válasz robi-k #46399 üzenetére
Értelmetlen nekiállni. El kell adni, és az árából biztonságos, sztenderd megoldást vásárolni. Legyen az gyári, vagy otthon összeállított kompakt rendszer.
Hűtőrendszernek pedig otthoni módszerekkel nekifutni...hát, ez tényleg csak annak ajánlott, aki izoláltan tud ezzel hobbizni.
-
veterán
válasz axioma #46412 üzenetére
Én nem vennék gyári lifepo akkupakkot a helyedben, ehhez te túl kompetens vagy. Nagy a felára a házi, de kipróbált megoldásokhoz képest (prizmatikus cellákból összerakni egy 14 KWh akkut + BMS). Ha ezt összeveted bármely gyári megoldással (mondjuk Pylontech), akkor azt látod, hogy fele, de akár harmada is lehet 1 KWh költsége.
Deye ugye akkor kell, ha hibrid rendszerben gondolkodsz. Ha nem akarsz visszatermelni, akkor vannak olcsóbb megoldások is (MPP Solar inverterek most nagyon jó áron vannak, mert nyitott EU-ban képviseletet).
Na mind1, mehetünk szigetes irányba, csak itt nagyon kevés embert érint. Andi csoportjába nézz be esetleg, jó közösség.
-
veterán
Nekünk is jött egy ötös. A csatlakozási engedélynek jobban örültem volna.
-
veterán
...maga a korlat lenne uveg/uveg napelem
Ennek utána kell nézni, mert az üvegkorlát speciális ragasztott üveg szokott lenni, hogy az extra terhelést is elviselje. Nem biztos, hogy egy bifacial napelemtábla ezt tudja/minősítve van rá.Maga az ötlet egyébként nem rossz, de sok minden függ az elhelyezhető táblák számától. Tetőre is menne panel?
-
veterán
válasz senki68 #46783 üzenetére
Ennyi alapján érthető, hogy nem akar vele foglalkozni. Ha a terv szerint lett kivitelezve, akkor itt nincs garanciális probléma (nálam még csak nem is 4-es, hanem 2,5-es kábel lett betervezve). A cserép kivágást pedig talán pont te challenge-elted múltkor, amikor írtam, hogy ez elvárható lenne. De az se garanciális hiba.
-
veterán
válasz skitzoo #47596 üzenetére
Ha újra végiggondolod, akkor ennek semmi értelme. Amennyiben félsz az áramszünettől, akkor vegyél egy UPS-t, vagy egy aggregátort. Az összes többi scenario prepper kategória.
Egy 12Kw-os hibrid inverter milliós tétel. Mellé az akkupakk szintén. Megéri?
Persze a szaldó is ugrana.
-
veterán
Deye hibrid inverter. Azt akkor vegyél, ha vissza is akarsz termelni. Ha nem akarsz, akkor sziget invertert vegyél, ami olcsóbb.
Nem számoltad bele a matekodba a napelemek árát, ami szintén sokszázezres tétel. Egyszerűen nem jön ki a matek ilyen 100 ezres nagyságrendű villanyszámlák esetén.
Savas akkupakk is 200 ezer körül van. Ha meg "rendeset" akarsz, az millió.
Neked is azt ajánlom, mint a másik kollégának: vegyél egy UPS-t ezekre az 1-másodperces áramszünetekre.
#47600VaZso
Nem muszáj kettős konverziósnak lennie, a galvanikus leválasztás enélkül is megvalósítható. Minőségi sziget inverterben eleve benne van. -
veterán
Figyu, ez alaphangon milliós beruházás, és akkor egy minimál rendszerről beszélünk. És spórolsz vele 50 ezret évente. Jó, nem akarok én ebbe beleugatni, nekem van sziget rendszerem, nem is kicsi, de ez tényleg egy folyamatos költség, karbantartás, nyűg. Ha bele akarsz vágni hobbiból, akkor csináld, van ennek dedikált csoportja féjszen (több is), ott kapsz sok segítséget. De azt ne próbáld meg levezetni, hogy ez megéri, mert nem, nem éri meg. A szigetüzemet olyan helyre találták ki, ahol nincs lokál közcélú hálózat. Ott kompromisszumokkal használható, minden más esetben ez hobbi. Nem más, egy nagyon drága hobbi.
-
veterán
válasz cinemazealot #47818 üzenetére
A megoldás az, hogy egyszerűen nem vásárolsz PET-palackos terméket. Tejnek pedig az üveg a legjobb.
-
-
veterán
válasz edeleny #48597 üzenetére
...a HR nyíltan mondta, hogy azért fizetnek ennyit mert ennyiért is talál embert.
Ez koppra ugyanazt jelenti, mint amit a kolléga is írt. Ha vidéken találnak embert a pesti fizetés feléért, akkor miért fizetnének többet? Ha nem találnak, hanem többért, akkor meg többet fog keresni. Ez így színtiszta piacgazdaság. -
veterán
válasz Lasersailing #48627 üzenetére
Nem lesz vele gond.
-
veterán
válasz kardkovacsi #48660 üzenetére
Ahogy a kolléga is írta, ilyen nincs, hogy ugrik a jótállás.
-
veterán
válasz H-Mano #48669 üzenetére
A garancia hatálya a napelemes rendszer eredeti feltelepített állapotához képest bekövetkezett bármilyen változtatás (pl. bővítés, napelemek leszerelése, napelem csere, inverter csere stb.) bekövetkezéséig érvényesíthető, kivéve, ha a változtatást a Vállalkozó végzi.
Azt jelenti, hogy nagy valószínűséggel ez a kitétel jogszabályba ütközik. Amúgy a garancia szó használata is aggályos, mivel az nem jogi fogalom. -
veterán
válasz bitpork #49382 üzenetére
A hibridnek csak előnye van, hátránya gyakorlatilag az ár:
- hálózati túlfesz gond esetén is el tudod használni a napelem termelését
- áramszünet esetén ellát energiával
- jövőben akkuval ki tudod egészíteni, azt elhasználni
- visszatermelési stop esetén is termel nekedPersze a hibridhez kicsit más logika kell, más kábelezés, valamibel bonyolultabb, mint egy buta termelő inverter. De a mai eszemmel már magunkhoz is ilyet raktam volna.
-
veterán
válasz bitpork #49385 üzenetére
Most nagyker áron kb. 150 ezer a különbség.
Az árajánlatod szerintem egy kicsit magas, beker árak:
25 db RISEN RSM40-8-410M 410W mono panel - (nettó 838 ezer)
- Fronius Symo 10.0-3-M inverter (nettó 660 ezer)
- Smartmeter (nettó 70 ezer)
- AC-DC túláram- és túlfeszültség védelem (nettó 100 ezer)
- alumínium tartószerkezet rozsdamentes acél rögzítéssel (nettó 200 ezer)
- engedélyeztetés, érintésvédelmi jegyzőkönyv (nettó 100 ezer)Ez így telibe 2,5 millió áfával.
Tehát marad 1,5 millió erre:
- szállítás
- teljes körű kivitelezésÉn kérnék máshonnan is ajánlatot a helyedben.
-
veterán
válasz szekera #49391 üzenetére
Technológiailag rendben van, az, hogy neked utólag nem tetszik, az szubjektív. Akkor kellett volna jelezni, amikor csinálták. Ezt így utólag megreklamálni olyan ehhh. Ingyen ezt nem fogják átrakni neked, mert nagy meló.
Hirtelen nem látom át, hogy miért így vannak forgatva a táblák soron belül is. Talán 2 string van itt valójában 1 tájoláson? Amúgy ez a hátránya az asszimmetrikus paneleknek. Érdemes őket kerülni.
[ Szerkesztve ]
-
veterán
Most végzett a regszerelő a villanyóra átvezetékelésével. Vertünk le új földelő szondát, 16-os kábellel elhoztuk az óráig (fontos, hogy a szonda rákötése nem lehet a föld alatt, és a földelő kábelen nem lehet megszakítás az óráig). A korábbi föld már kuka volt. Kiderült, hogy a 0 vezetéke 1,5-es volt a lakáselosztóig. Most minden cserélve lett 10-es rézre, föld 16-ra az óra előtt.
120-ezerbe került számla nélkül. Jó csapat volt, igényes munkát végeztek.
1-2 héten belül meglesz az érintésvédelmi, aztán mehet a készre jelentés.
[ Szerkesztve ]
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest