Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) #65675776


#65675776
törölt tag

Megint betelt egy topic, úgyhogy itt folytatjuk.

Előzmények:
Nagy RAM-os Topic III. [link]
Nagy RAM-os Topic II. [link]
Nagy RAM-os Topic I. [link]

Enjoy!

Némi információ:

Linkek

Memória időzítések, tuning: [link]
Memória chipek és a teljesítmény: [link]
(A jelek szerint az oldal szemlélete kissé megváltozott, ezért a cikkek olvasása regisztrációt igényel!)

TechPowerUP! Memory Database: [link] (Csak DDR RAM-ok vannak rajta, és elég régen frissítették utóljára.)
Melyik memóriamodulon milyen chip(ek) van(nak): [link]

Mire jó a Dual Channel?

Háttér információk:
A memória kezelését minden PC-ben a memória vezérlő végzi. Ez a vezérlő rendre az alaplapok északi hídjában kap helyet, ez alól kivételt jelentenek az AMD új generációs processzorai, ahol a processzorba építve helyezkedik el a vezérlő (IMC). A régebbi vezérlők 64 bit „széles” interfészen kapcsolták össze a processzort az operatív tárral (memória). Így a maximális sávszélesség még DDR 400mhz-s modulok esetén is 3.2Gbit/s volt. A Dual channel lényege, hogy a vezérlő a fizikai memóriát 2 csatornára osztva kezeli, akár egy időben is. Ez azt jelenti hogy a sávszélesség 128 bit re emelkedik, aminek egyenes következménye, hogy a CPU és a RAM közt a sávszélesség kibővül akár 6.4Gbit/s ra. Ez viszont NEM jelenti azt, hogy a dual channeles működés kétszer olyan gyors rendszert eredményez, hiszen ez a sávszélesség csupán elméleti, 100%os hatásfokkal dolgozó rendszer pedig nem létezik.

Mi kell ahoz hogy a Dual Chanel Létrejöjjön?
(továbbiakban DC= Dual Channel)

1. DC-t támogató alaplap illetve újabb AMD rendszeren DC kompatibilis processzor

2. 2(*) lehetőleg teljesen azonos méretű, szervezésű, és azonos memória chip-el szerelt memória modul (Ilyeneket célszerű úgynevezett KIT ben vásárolni, igaz láttunk már olyat hogy két nem azonos modul is hajlandó volt a DC-re, ám a tapasztalatok 90%ában épp az ellenkezője szokott történni.)

* 3 vagy 4 modullal is megvalósítható a DC.
3 Modulos DC: Nforce2 lapkával szerelt alaplapokra jellemző, ám értelmetlen, mert az esetek 90%ában nem működik megfelelően, és a socket A rendszerek nem aknázzák ki a DC lehetőségeit. A sebességnövekedés 3-5% ami gyakorlatilag nem észrevehető. Ezek a rendszerek sokkal többet profitálnak a „több memória gyorsabb gép” elvből.
ha mégis ezzel akarsz kísérletezni ajánlatos az első csatornába tett memóriamodulok összakapacitásával megegyező kapacitású modult tenni a második csatornába is.
2x256+512, 2x512+1024, stb
4 Modullal a következő a probléma. Nagy a terhelés a vezérlőn, gyakori a 400Mhz helyett 333Mhz-s üzemelés, illetve a tuning potenciál nagy mértékben csökken.

Dual Channel a gyakorlatban…

Hol kell beállítani a Dual Channelt?
A DC nem állítható egyik alaplapnál sem. Ha a körülmények megfelelőek, a BIOS automatikusan aktiválja a szolgáltatást.

'Honnan tudom hogy Dualban megy-e a memcsim? Az alaplapok az indításkor kiírják, hogy DUAL CHANNEL, de ha mégem, akkor everesttel meg kell nézni, hogy 64bit vagy 128bit a sávszélesség.
Ha ez sem sikerül ki kell venni az egyik modult, és csinálni kell everestel egy memória írás/olvasás tesztet, az eredményeket fölírni, majd 2 modullal megismételni és összevetni.
A mennyivel kéne gyorsuljon kérdésre az alábbi kis ismertető szolgál válaszul

Mennyivel növeli a teljesítményt a dual channel?
Socket A rendszerben 3-5% teljesítménynövekedés
Socket478 és LGA775 rendszereken 20-80% teljesítménynövekedés
Socket939 rendszeren majdnem annyi mint az inteles rendszereken

Ezek azonban csak a mért sávszélességre igazak! Az alkalmazások futási teljesítményében (tipikusan):

Socket A: ~0% növekedés
Socket478 és LGA775: 10-70%
Socket939: 3-5%

Konklúzió: A Dual Chaneles működésre igazán nagy hangsúlyt a Pentium rendszereken érdemes fektetni, mert a teljesítménynövekedés ezeken a rendszereken látványos.

Dual Channel hibakezelés...

Ha ezek után kísérletezel nem egyforma modulokkal, legalább az időzítéseiket állítsd be a BIOS ban, értelemszerűen a ''gyengébb'' (magasabb) időzítésű moduléira.
Ha nem megy akkor pech...

Miért érdemes többet fizetni a minőségi memóriákért?

Memóriát nagyon sok gyártó kínál: mint ahogy az lenni szokott az egészen olcsótól a márkásig széles a választék és egy gyártó kínálatában is több szint létezik. Alapvetően azonban két nagy táborra lehet osztani a memóriapiac kínálatát. Ha nagyon le akarjuk egyszerűsíteni a választ, akkor azt kell mondanunk az ajánlott és a nem ajánlott kategóriára. A nem ajánlott kategóriába egyértelműen a sok cég által csak ''brand''-nek titulált, másoknál néha megtévesztően és hibásan Samsung vagy Hynix márkanéven árult modulok tartoznak. A következő nagyon komoly indokok miatt kell kerülni ezeket a modulokat:
Megbízhatatlanság Inkompatibilitás Magas hibaszázalék Megbízhatatlan garancia Gyenge, lassú időzítések. A valós sebességadatoknál magasabb értékű cimkézés Dual-Channel üzemmód használhatatlansága.

A probléma forrása a gyártástechnológiában keresendő. A memóriamodulok tárolókapacitását a memóriachipek adják, melynek (elektronikai) tulajdonságai meghatározzák az egész modul működését. A memóriachipek gyártása során csak bizonyos százalékban sikerül elérni a megcélzott minőséget, a késztermékek egy része csak gyengébb teljesítményt tud produkálni. A memóriachipek természetesen teljes tesztelésen mennek keresztül, mely során különböző minőségi osztályba sorolják a chipeket. (gyakran fordul elő például hogy egy névlegesen 200 MHz-es chip csak 166MHz-en, vagy csak 150MHz-en üzemel biztonságosan hosszútávon) Azok a gyártók, akik modulokat állítanak elő, természetesen szabadon választhatnak a különböző minőségi osztályok közül, annak megfelelően hogy milyen árkategóriájú terméket kívánnak előállítani. Innen már nem nehéz kitalálni, hogy a nagy memóriagyártók a minőségi modulok készítéséhez csak minőségi chipeket használnak, a ''noname'' gyártók pedig a gyengébb minőségű (de azért általában jó nevű) chipeket használják fel moduljaikhoz, amit például az árérzékeny kelet-európai piac nagyon könnyen felvesz

Ezen memóriákat a bennfentesek és a gyártók ún. ''Downgrade'' ramoknak nevezik, amelyek alacsonyabb órajeleket bírnak ugyan, de azt amelyre eredetileg legyártották azt már nem.

A memória a számítógép stabil működésének egyik legfontosabb alapja. A legtöbb felhasználó nem is tud róla, hogy az ilyen márkátlan memóriák milyen meglepő mértékben fogják vissza a teljes rendszer sebességét, azt azonban már nagyon sokan a bőrükön is megtapasztalták, hogy a rendszer instabillá vált, igaz kevesen tudják, hogy mindezért a legtöbbször ezek a modulok a felelősek. Ilyen instabilitási hiba például a legtöbb esetben az úgynevezett ''kékhalál'' vagy a telepíthetetlen operációs rendszer és a 3D-s alkalmazásokból kilépkedő rendszer. A legnagyobb problémát általában a hiba megfoghatatlansága okozza.

A minőségi memóriagyártók moduljaikat minden esetben 2 év -vagy több- jótállással hozzák forgalomba, az 1 év garanciás termékek vélhetően hamisítottak, vagy ''downgrade'' minőségűek.

By: .:T.H:.

(#2) Monday


Monday
csendes tag

Sziasztok memória vásárlás előtt állok. Jelenleg 2db 256/400 Corsair ketyeg a gépemben, ezeket szertném lecserélni 2db 512/400. Alaplapom Asus P4P800-E Deluxe ami tudja dual channelbel kezelni őket. Kérdésem ti milyet vennétek? Nézegettem Kingmaxot, Kingstonet esetleg ismét Corsair bár ez drágább szerintem! Húzni nem szertném őket! Köszi a válaszokat :R

[Szerkesztve]

(#3) #65675776 válasza Monday (#2) üzenetére


#65675776
törölt tag

Ha nem akarod húzni, akkor félig-meddig mindegy. Járj utána a kompatibilitásnak és vedd meg a legolcsóbbat. Persze azért nézd meg az időzítéseket is.

És nem Kingstone, hanem Kingston!

(#4) Vigneau válasza #65675776 (#3) üzenetére


Vigneau
félisten

Jól pörög ez a topik - nem mondom -, Kedves Barátom. :C
Már a negyediket éltük meg.

[Szerkesztve]

Te mondd azt, hogy rablótámadás, a te hangod mééélyebb... Blaaah...

(#5) Youri


Youri
veterán

Hali!
nekem olyan problémám van, hogy a Gigabyte NF9 Ultra lapom a DDR400-as moduljaimat DDR200-nak látja és nem tudom átállitani sehogyan. mit tudtok javasolni?

RTX ON

(#6) #65675776 válasza Youri (#5) üzenetére


#65675776
törölt tag

BIOS főképernyőn nyomj egy Ctrl + F1-et, utána Advanced Chipset Features -> DRAM Configuration -> DRAM Clock. Ezt kell DDR400-ra állítani (vagy 200MHz, nem tudom pontosan). Elméletileg itt van a beállítás.

(#7) rob210 válasza #65675776 (#6) üzenetére


rob210
nagyúr

És ezt mennyi ember nem tudja hog hogy kell a giga lapokon előhozni a rejtett bios menüket:)

Renault power

(#8) Rob_Taylor


Rob_Taylor
tag

Sziasztok !

Van egy Abit AN8 Ultra alaplapom és most tettem bele 2x1GB Kingmax DDR400 SuperRAM memóriát.

Alapból (DDR400) 3-4-4-8 1T ben mentek: ír/olvas/késleltet 5950/5160/56.4

Kipróbáltam 2.5-4-4-8 1T-ben és csak a késleltetés módosúlt 56->52.5

Tettem még egy próbát és feltettem az FSB-t 216MHz-re ( CPU 9x216 egyébként egy 3000+-os veniece ) így DDR433-on megy 2.5-4-4-8 1T-ben: í/olvas/késleltet 6500/5550/47.6

Memtestet 200%-ig futtattam ( idő hiányában ) és 0 Errors
Memtest azt írta, hogy a windows jelenlegi verziója (XP Prof SP2) korlátozza az egy program által engedett memória allokációt és futtassak két memtestet 820-820MB memóriával. :)

Viszont az FSB 233MHz-re állítását (DDR466) már fesz emeléssel sem bírta (értsd a win nem indult)

Lehetséges húzni a processzort ezekkel a RAM-okkal ? Mert a szorzót 9-nél nagyobbra nem lehet állítani, viszont a RAM a fentebb írt korlátokba ütközött.

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#9) #65675776 válasza Rob_Taylor (#8) üzenetére


#65675776
törölt tag

Vissza kell osztani a RAM-okat. A DRAM Clock-ot állítsad pl DDR333-ra, akkor azok órajele onnan (pontosabban annak a közeléből) indul. A teljesítményre nem fog komolyan kihatni a visszaosztott RAM.

(#10) Rob_Taylor válasza #65675776 (#9) üzenetére


Rob_Taylor
tag

Ezen már Én is gondolkodtam, csak nem értettem, hogy mi az istent lehet állítani a DRAM CLock-nál. Ugyanis első ránézésre semmi érelme. :)

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#11) Rob_Taylor


Rob_Taylor
tag

Kipróbáltam DDR333-on a DRAM Clock-ot. Az FSB-t 233-ra állítottam (16%-os húzás a CPU-n kb.) és most az eredmények:
Everest DDR380-nak látja, 2,5-3-3-8 1T-ben mennek és ír/olvas/késleltet 5720/5765/51.3

Így most a CPU 150MHz-el megy gyorsabban viszont a RAM olvasás 6500-ról 5700-ra csökkent, az olvasás viszont nőtt DDR400-hoz képest (érdekes), késleltetés ugyancsak csökkent 47,6-ról 51.3-ra. :F

[Szerkesztve]

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#12) Rob_Taylor


Rob_Taylor
tag

Kérdés, mivel járok jobban: ha 150MHz-el gyorsabb a CPU és kicsit ''lassabb'' a memória, vagy ha megy alapon a CPU de gyorsabb a memória ??? :F

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#13) #65675776 válasza Rob_Taylor (#12) üzenetére


#65675776
törölt tag

K8 esetén a CPU órajele sokkal többet hoz, mint a RAM-é. Maga az architektúra még 400-4200MB/s átviteli sebességgel is nagyon jól elvan.

(#14) Zaparozset


Zaparozset
tag

Előre is bocs a hülye kérdésért!!!
Olyan alaplap ami drr2 memót kezel az csak azt kezeli, vagy a sima drr memót is?

Kösz és még egyszer bocs!!!

Sz.F.P.

(#15) Youri válasza #65675776 (#6) üzenetére


Youri
veterán

Hát ott nincs ilyen beállitás :( csak dram timing, meg meg 4GB engedélyezése, meg ilyenek... meg az intelligent tweaker alatt van cpu/ddr timing 2/1-en, de ha 2/2re állitom (mert 1/1 nincs) akkor meg nem indul a gép azt clear cmos...

RTX ON

(#16) #65675776 válasza Youri (#15) üzenetére


#65675776
törölt tag

Elég régen láttam utóljára GB BIOS-t, ezért is írtam oda, hogy nem tudom pontosan. Valami hasonló elnevezésű beállítást keress a BIOS-ban. (DRAM Clock, Memory Clock vagy hasonló.) MEllesleg a GB néha átrendezi a BIOS-ait, tehát nincs egyértelmű válasz a kérdésre.

Egyáltalán milyen RAM-jaid vannak?

(#17) Youri válasza #65675776 (#16) üzenetére


Youri
veterán

Semmi hasonlot nem találtam... 2 helyen is irja a ddr speedet - 200Mhz - de egyiket sem lehet változtatni sehogy.
Samsung mind2, és 512-es pc3200-asok, nincsenek dc-ben. Elözöleg abit an7-ben mentek 400-on

RTX ON

(#18) Youri válasza Zaparozset (#14) üzenetére


Youri
veterán

fizikai képtelenség :)

RTX ON

(#19) #65675776 válasza Youri (#17) üzenetére


#65675776
törölt tag

Nézd meg CPU-Z-vel. Ha az 200MHz-et ír ki, akkor minden rendben, a CPU-Z ugyanis a valós órajelet írja ki.

(#20) Youri válasza #65675776 (#19) üzenetére


Youri
veterán

[link]
hát ezis 100-nak látja, meg az everest is... f@xa

[Szerkesztve]

RTX ON

(#21) #65675776 válasza Youri (#20) üzenetére


#65675776
törölt tag

Miért single-ben?

Egyébként az időzítéseket én lazítanám a helyedben, mondjuk 2,5-3-3-6-ra kezdetben. Akkor lehet normálisan elindulna.

[Szerkesztve]

(#22) Youri válasza #65675776 (#21) üzenetére


Youri
veterán

mert nem látom értelmét a dualnak...
megprobálom

RTX ON

(#23) rob210 válasza Zaparozset (#14) üzenetére


rob210
nagyúr

Léteznek hibrid lapok ddr 1 és ddr2 foglalat is van rajta de én nem javaslom.
A ddr 2 es foglalat viszont ha ezt kérdezed nem kezeli a sima ddr ramot bele se megy a foglalatba.
:C

Renault power

(#24) Mr. Tuty


Mr. Tuty
csendes tag

Helló!

Ti melyik memóriát ajánlanátok? Kingmax 2x512 MB 667Mhz vagy Corsair 2x512 MB 667Mhz??? Játszani kell, tuningolni - feltéve hogy lehet - nem akarom őket!

[Szerkesztve]

(#25) Youri


Youri
veterán

hát ugysem ment... 166-ig sikerült felvinnem, tovább nem... sehogy :O

RTX ON

(#26) RiddleR


RiddleR
aktív tag

Sziasztok!

Tudtok javasolni valamilyen olyan progit, amivel a memcsik stabilitását lehet tesztelni? Mondjuk példának okáért tuning esetén? :)

Üdv: R.

(#27) CPT.Pirk válasza RiddleR (#26) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

memtest86 - letölthető a bootolható .img fájl. elvileg.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#28) #65675776 válasza Youri (#25) üzenetére


#65675776
törölt tag

Amit még kipróbálhatsz: 3-3-3-8 2T.

Azt viszont megemlítem, hogy K8-nál a kétmodulos SC nagyobb terhelés a vezérlőre nézve, mint a 2x1 modulos DC! Nem véletlen, hogy a s754-es lapok többsége nem díjazza az egynél több modult DDR400-on.

K8-nál a DC ~5-10% többletteljesítményt jelent valós alkalmazásoknál.

(#29) slayer006 válasza RiddleR (#26) üzenetére


slayer006
addikt

RightMark Memory Analyzer 3.7: [link]

"Nem könnyű apának lenni, mikor a gyerek a lázadó korszakát éli." - Darth Vader

(#30) Youri válasza #65675776 (#28) üzenetére


Youri
veterán

hát sehogy se akar 400-on menni... mind1. ddr333 dual chanelben, egyelöre ez is jo. majd veszek vmi normális ramot

RTX ON

(#31) gfefe


gfefe
őstag

Milyen ramot jó venni manapság? 512/533 as kivetelben kellene... Samsungot javasoltak, de vele egy árban van még egy pár ram... Miet vegye szerintetek?

DOWNLOAD ██████████████ 105%

(#32) gfefe


gfefe
őstag

ja! még a kingmaxot is ajánlották

DOWNLOAD ██████████████ 105%

(#33) #65675776 válasza Youri (#30) üzenetére


#65675776
törölt tag

Azt még azért ellenőrízd, hogy a BIOS egyáltalán tudomást vesz-e arról, hogy állítottad az időzítéseket! Egyes GB lapok BIOS-a ugyanis leszarja mit állítasz be, többek között a K8NF-9-é is. Még esetleg egy BIOS-frissítéssel megpróbálkozhatsz.

(#34) Youri válasza #65675776 (#33) üzenetére


Youri
veterán

talán megprobálkozom azzal is, de mamár annyiszor nyomtam clear cmost, hogy kezdem félteni a lapot :))
azé kösz a helpet :R

RTX ON

(#35) RiddleR


RiddleR
aktív tag

Köszi a segítséget!

(#36) Rob_Taylor


Rob_Taylor
tag

Daa-raa !

A processzor FSB-jét feltettem 250-re, szorzót 9-en hagytam (25%-os húzás) és ( mivel a win el sem indult ezután ) megemeltem a feszűltségét 0,025V-al, na ekkor már ment. A memóriát DDR333-ra állítottam a DRAM Clock-nál ( így everest DDR410-nek látta ).

A probléma a következő volt: kb. fél órás játék után (Age of Emp 3) kék halállal, bizonyos memóriacímre hivatkozva újraindult a gép. Mi lehetett a gond ?

Tippek:
Vegyem vissza az FSB-t ?
Tegyek egy picivel nagyobb feszt a CPU-ra ?
Állítsak valamit a memória beállításain v. feszűltségén ? (2,6V 2,5-3-3-8 1T)

Memória gyári adatok: 2.5V +-0,2V 3-4-4-8 1T DDR400



[Szerkesztve]

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#37) mergal válasza Rob_Taylor (#36) üzenetére


mergal
aktív tag

Hát lehet hogy mind a kettőn állítanod kell. Cpu-ra feszt. meg lehetséges hogy a ramra is.
Ha még kékhalál van akkor valamelyik feszko kevés.

(#38) fueled18


fueled18
tag

hi ALL !!
1 hete sikerült öszerakni az új gépemet. Nagyon meg vagyok vele elégedve meg minden, de majd ídővel ki szeretném próbálni,ohgy tuningban mit bír!
Átvizsgáltam a biost, átnyálaztam, már kívülről fújom, de azt az egyet mondjátok meg,hogy mit jelent az 1T/2T memória időzítés??
gondolom az 1T gyorsabb, de nem tudom hogy mit takar. Valaki el tudná nekem mondani???
thx előre is

A vélemény olyan mint a segglyuk, mindenkinek van, de senki nem kíváncsi a másikéra

(#39) rollins


rollins
őstag

Egy s754 -es alaplap biosában a ramnál szereplő Burst Length beállításhoz 2, 4, 8 Beats lehet, ahol azt írja 64 bit Dq must use the 4 beats. Csak találgatni tudok mi lehet ez. 64bit szélesség ok, mert ez single-channel ddr, de akkor miért van még ott 8 beats, ami 128bit -es lehet. Vagy ez a memóriacímzés kiterjesztését jelenti?

(#40) Zaparozset válasza rob210 (#23) üzenetére


Zaparozset
tag

Thx!
És még egyszer bocs! Életemben nem láttam még ddr2-es memót! :U

Sz.F.P.

(#41) Hydra SR


Hydra SR
addikt

Sziasztok

Talán kicsit láma de annál könnyebben megválaszolható kérdésem van:
Egy 667-es ram előnye csak akkor jön elő egy 533-ashoz képest, ha a proci FSB-je is 667 MHz?

Thx

A privát arra való, hogy olyasmit írj, ami nem tartozik másra. A szakmai kérdéseknek általában van topicja. Ha nincs, nyiss egyet.

(#42) Hydra SR válasza Mr. Tuty (#24) üzenetére


Hydra SR
addikt

Szerintem ha nem akarod tuningolni, akkor vagy az olcsóbbat vedd meg, vagy amelyikre több a gari:) Attól függ, melyik neked a fontosabb. De ha egyáltalán nem akarod tuningolni, akkor egy noname is megfelelő lehet, ha a lapoddal nem veszik össze. Úgy tudom, hogy a Kingstonok pl élettartam garisok, szóval ha a biztonság a fő szempont, akkor azt pl tudom ajánlani. (lehet, hogy a Kingmax és/vagy a Corsair is élettartam garis, ezt sajna nem tudom)

A privát arra való, hogy olyasmit írj, ami nem tartozik másra. A szakmai kérdéseknek általában van topicja. Ha nincs, nyiss egyet.

(#43) Mr. Tuty válasza Hydra SR (#42) üzenetére


Mr. Tuty
csendes tag

Köszi a választ! :R
Ezek szerint inkább a Kingmaxot veszem, mivel arra élettartam gari van, míg a Corsairra ''csak'' 5 év!

(#44) FanTomasz21


FanTomasz21
tag

Sziasztok! Átakartam állítani a ramok időzítését 2,5-4-4-8ról más értékekre de az everest még mindig ugyan azokat az értékeket irja ez mitől van?

(#45) MekkMaster válasza FanTomasz21 (#44) üzenetére


MekkMaster
tag

Az Everest csak akkor változik, ha át is állítod, nem akkor, ha csak át akartad állítani:)
Bocs a viccért, amúgy nem tudom a választ.

Mekk

(#46) #65675776 válasza FanTomasz21 (#44) üzenetére


#65675776
törölt tag

És el is mentetted a beállításokat, vagy csak simán kiléptél a BIOS-ból?

(#47) rollins válasza #65675776 (#46) üzenetére


rollins
őstag

(bár nem élet-halál kérdés), de nem tudod mi lehet az, amit a #39 -nél kérdeztem?

(#48) FanTomasz21 válasza MekkMaster (#45) üzenetére


FanTomasz21
tag

:D ez jó.Igen daa-raa elmentettem természetesen.Kicsit tágabbra vettem az időzítést mert memtestben annyi hiba volt alap időzítésnél mint a fene mivel húztam a procit.És most elöbb megint nekirugaszkodtam memtestnek a lazább időzítésekkel és nincs egy hiba se tahát ezek szerint átállította meg megnéztem biosba 2szer is azok a beállítások voltak amit beállítottam de everestbe változatlan :DDD

(#49) M1kk0


M1kk0
csendes tag

Ramhúzásról lenne szó...1 kingmax mars 1024mb 667mhzes ramom van... a lapom egy Asus p5nd2 SLI.Nálam az osztóktól függően a bios a proci húzásával a ramokat is állítja, hol kicsit 667 alá, hol felé. Az lenne a kérdésem h lehet e húzni a ramokat feljebb, és hogy ne legyen gáz, mit kell csinálni? Nyomjam egy kicsit feljebb a ram áramellátását? Vegyek rá hűtőbordát, esetleg hűtőt? Még az időzítésekről. Ebben a témában teljesen n00b vagyok. Mik a jó időzítések, és mit változtatnak azok? Ha jó időzítéseket akarok akkor mennyire állítsam azokat?

fasto forgotso

(#50) Loretto


Loretto
veterán

Valaki vásárolt már a Z0ty-féle extrememoryból? [link]

Soirée...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.