Hirdetés

2024. május 8., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) cybvek


cybvek
csendes tag

Hi!

Az lenne kérésem, hogy mi szükségeltetik LED-es megvilágításhoz. Azzal tisztában vagyok hogy kell LED:), de ezen túlmenően mi szükségeltetik: van e valami tulajdonság(pl feszültség, stb), ehhez sik hülye vagyok, meg hogy kell e valami ellenállás pluszba, illetve hogy kössem öket be, sorosan, párhuzamosan, etc.

Előre is kösz.

Üdv,

Cybvek

(#2) atus válasza cybvek (#1) üzenetére


atus
senior tag

Atól függ milyet akarsz. Ha pl kéket, annak darabja 4-600 Ft körül mozog, tehát pénz kell hozzá. Ha 4 LEDet sorba kötsz, akkor elvileg elszaladgálnak a 12V ról, bár erről konkrét tényanyagom nincs, ez csak tipp.(3V LEDek) Ugyan van piros 10 Ftért, de a nem nagy fényerejű, nem ér semmit. Kíváncsi vagyok mire jutsz... ;]

Ez bebizponyított tény, még a TV-ben is bemutatták! - by klepto

(#3) CsAbU


CsAbU
tag

Ez a téma engem is izgatna...

Tervezek egy ilyen világítós dolgot én is a gépembe, de még sose csináltam ilyesmit, meg én se értek LEDekhez. Én különböző színű LEDeket szeretnék majd használni (piros, zöld, sárga, kétféle kék). Nem lehet kapni olyan pirosat ami nem annyira gyenge?

LED elé nem kell kötni vmit még? Gépben a tápkábelek vezetékei hogy vannak kiosztva?

Ha valaki nagyon májer LED ügyben az lécci magyarázza el hogy hogy műxik a LED!

Thx!


CsAbU

Volare necesse est! http://pg.c2.hu

(#4) hi


hi
tag

Emberek ! Tevedesbe ne essetek, de:
- ahoz, hogy led-es vilagitast gyartsatok a PC-be tudni kell, hogy egy normal piros led kb. 17mA fogyaszt. Ha ennel lenyegesen tobb aramot vesz fel valoszinu ki fog egni.
- ezert kell egy ellenallast sorba kotni a led-el, hogy korlatozza a led altal felvett aramot. Az ellenallas eretekenek kiszamitasa a klasszikus R=U/I keplettel tortenik, vagyis R=12V/0.017A = 705.88 ohm, 1 darab led-el szamolva.
(ilyen ellenallast valszeg nem fogtok talalni, de pl egy 820 ohmos is jo lesz)
- h anagyobb ellenallast hasznalsz gyengebben fog vilagitani a led (vagy egyaltalan nem is fog ...)
- ha tobbet kell sorba vagy parhuzamosan kotni, ugyanigy ki lehet szamolni a megfelelo elotet ellenallasokat
- a megfelo ertekek kiszamitasa erdekeben: minden led gyarto megadja a sajat termekeinek , hogy mennyi a fogyasztasa.
Sok sikert !

(#5) emvy válasza CsAbU (#3) üzenetére


emvy
nagyúr

A LED a következőképpen müxik:

A LED egy félvezető eszköz, egy dióda, ami nyilván egyik irányba zár, másik irányba nyit. A LED szennyezve van színtől függően különböző anyagokkal, arzén, stb. A szennyezés lényege, hogy a félvezető tiltott sávjai kisebbek lesznek, mert a szennyezőanyagok további lehetséges energiasávokat hoznak létre, ezért az elektronok átfolyó áram hatására kapott energiái elegek ahhoz, hogy egy másik energianívóra ugorjanak. Onnan aztán vissza is ugranak gyorsan, és a két energiaállapot közötti energiát egy foton formájában kisugározzák, amelynek frekvenciája kizárólag a szennyezőanyagtól függ, és mindig konstans. Ezért a LED sajátos ''hideg'' fénye -> nincsenek infra hullámok; ezért nem ég ki sosem -> nincs izzó alkatrész. Szerintem 4 lednek sok a 12 volt, arra mondjuk 6-ot kötnék. Gépben a sárga kábel asszem a 12V-os. De nem biztos, szóval meg kell próbálni. Pirosban is kapható nagyon erős fényű led, lásd Cateye biciklilámpák. Csak az még olcsó is, nem mint a kék, mert a kék ledet elég nehéz gyártani a szennyezőanyagok miatt.
(nem volt teljesen precíz az info, de minek ide planck-állandó +egyebek, a célnak megfelel, nem? )

while (!sleep) sheep++;

(#6) DcsabaS


DcsabaS
senior tag

A LED-ek nyitott irányban előfeszített P-N átmenetet tartalmazó speciális félvezető diódák (mint már szó volt róla). A nyitó feszültség színtől és típustól függően 1.6-3.5 V között lehet. A hagyományos piros, sárga és zöld színű LED-eken általában 1.6-1.9 V feszültség alakul ki az üzemi 10-20 mA-es áram hatására, a kék és a fehér fényű LED-ek nyitó feszültsége viszont csaknem kétszer ekkora, azaz 2-20 mA mellett a kialakuló feszültség 3-3.5 V lehet.

Fontos megérteni, hogy a LED-eket ÁRAMGENERÁTOROS üzemmódban kell hajtani, különben a közel exponenciális nyitó karakterisztika arra vezet, hogy ha a feszültség egy picit is nagyobb a kelleténél, akkor az áram tűrhetetlenül nagy lesz, és a LED elég, vagy legalábbis tönkremegy. Az áramgenerátoros üzemmódot egy közönséges soros ellenállással is megközelíthetjük, bár jobb egy valódi (legalább 1 tranzisztoros) áramgenerátort csinálni.

Ha soros ellenállást használunk, akkor úgy kell méreteznünk az ellenállást, hogy a tápfeszültségből először levonjuk a sorba kötött LED-ek nyitó feszültségét, majd a maradék feszültséget elosztjuk a kívánt árammal.

A korszerű nagy fényességű LED-ek általában 1-2 mA hatására is igen fényesek, ami 5 mA fölött már nem biztos, hogy sokat emelkedik (míg az élettartamot csökkentjük).

12 V-os gépkocsi akkuról 3 db sorba kötött kék LED biztosan hajtható, 4 db viszont csak akkor, ha viszonylag alacsonyabb nyitó feszültségűek.

Nagy fényerejű LED-eket pl. a Mikronikában és a Mikrovillben lehet venni.

(#7) cybvek


cybvek
csendes tag

Kösz a hozzászólásokat, közben már környezetemben is utána kérdezgettem. Az biztos hogy kék led akkor nem lesz ha ilyen drága, marad a zöld...az van 15ft-től fölfelé.... én is úgy terveztem hogy legalább 5-t kötök sorba... ha 1.5V a led...de gondolom annak elég kicsi a fényereje....

(#8) cybvek


cybvek
csendes tag

Ja elfelejtettem: hogy hol lehet kapni olyan Anatec féle led-es ventilátort?

(#9) Den válasza DcsabaS (#6) üzenetére


Den
veterán

Üdv :P

www.simson4t.hu

(#10) Kuznyikov


Kuznyikov
aktív tag

Hova kell nektek led??? Dísznek, vagy fénynek, legyen inkább 12V-os halogén... Na mind1.

Bármennyit beköthetsz, csak párhuzamosan kösd. 1 led 15mA, 10db 150mA, Tök mind1 mekkora feszt adsz neki (min 3V), a lényeg az áramerősség. Ha 12 V-ra kötjük a 10 led-et akkor R=12/0,15=80ohm. 5 led-re R=12/0,075=160ohm... Ellenállás nélkül nem nagyon ajánlatos bekötni led-eket ha hosszú életűre akarod...

(#11) Dale


Dale
aktív tag

Sziasztok!

Ugyan nem LED-es kérdés, de nem akarok emiatt egy új topicot nyitni, meg aztán hátha mást is erdekel itt... Szeretnék a szerveremre valami kis kijelzőt barkácsolni, amin monitor nélkül láthatnám hogy mi újság odabent. Úgy tudom lehet kapni 2 színű LCD kijelzőket amit aztán rádrótozhatnék az LPT portra. Van tippetek, hogy az ilyesmi nagyjából milyen árban van és merre lehet fellelni? Sajnos nem ismerek elektronikai boltokat Budapesten... Ha nem jön össze akkor rákötöm a Gameboy-omat a soros portra és azzal oldom meg. :)

Dale

https://enginedesigns.net

(#12) CsAbU


CsAbU
tag

Thx mindenkinek a tanácsokat!

Asszem az lesz hogy lemegyek a Mikronikába (úgyis csak két saroknyira van :) ), oszt megmondom mire kéne cucc, eladó meg majd remélhetőleg ad, ami kell (további szaktanácsot is ideértve). 1-2 alkalommal vásároltam ott eddig, segítőkésznek tűntek...

Üdv!


CsAbU

Volare necesse est! http://pg.c2.hu

(#13) BoGár


BoGár
tag

Sziasztok!
Most vettem 3 V-os nyítófeszültségű kék LED-et. Mekora áramerősséggel rendelkezhet, mekkora ellenállás kellene hozzá?

A pénz beszél! Azt mondja: pá!

(#14) andorpapa válasza Dale (#11) üzenetére


andorpapa
őstag

Ha minden jól megy, lesz nálunk LCD-s cikk, de ez még távolabbi anyag, szóval várni kell rá, nincs minden meg a tökéletes kivitelezéshez. Viszont érdekes, hogy ti a fórumban mindig rátapintitok arra, ami tervbe lett véve. Ilyen az ablakvágós mod, és most az LCD is.

COOLNESS! - somebody ssssstop me!

(#15) cybvek


cybvek
csendes tag

Hi!

Nah megvannak a LED-ek. 4-et kötöttem sorba egy venti hátsó megvilágítására és benyomtam egy 5.25 férőhelybe...semmi gond nem volt vele, nem melegedett, nem is raktam pluszba ellenállást...nem vakított el így se a fénye de azért elmegy. A kék 530Ft volt, úgyhogy nem az lett, inkább veszek bele 3000 ért egy neon-t, ha már kék fényt szeretnék.

Hallotam valami sunon ventikről is, valaki nemtudja hol lehet olyat kapni?

Na üdv,

(#16) Egon válasza cybvek (#15) üzenetére


Egon
nagyúr

Pl. Mikronika, de sajna nem nagyon van választék...:( A minap kerestem én is ventit (Sunont, Papst-t), nem csak ott. Egyik általam ismert cég sem tudott igazán HALK modellt ajánlani (ugyanis az hogy egy venti Sunon gyártmány, még nem garancia a halk működésre: meg kell nézni a honlapjukon, a nagyobb fordulatszámú példányok igencsak hangosak...:( ). Mondjuk nekem elég magasak az igényeim: max. 20-21 dB-es zajszintű megoldásokat kerestem, na ilyen paraméterekkel nem találtam sehol, semmilyen méretű ventit... A Sunonnal az a gáz, hogy csak nagyobb darabszámot lehet rendelni általában (ha a cég forgalmaz adott típust, és nincs raktáron akkor általában 5+ a minimum tétel, ha nem forgalmaz (nincs a katalógusában) akkor esélyed sincs: 1000+ a minimum rendelhető tételszám a gyártótól. A Papst esetében kicsit jobb a helyzet: bármelyik ventijét meg tudod rendelni, ha ki bírod fizetni (5-6K nettó/db a drágábbja...)...:( ).

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#17) boca111


boca111
tag

Sziasztok!

Nemrég én is ilyen helyzetben voltam, de a net azért van, hogy kutassuk :))

Egyébként az LCD-vel kapcsolatban nem értem miért nem lehet átmásolni a coolness-en lévő cikket, hiszen már egyesültetek, vagy mi. Egyébként a cikk alapján én is megépítettem, és ha be lesz végre rendesen építve, akkor lesz róla kép is :))
http://www.matrixorbital.com/
http://www.rendo.dekooi.nl/~fjbgp/smartie/

Jó moddolást :)

(#18) boca111


boca111
tag

Még valami eszembejutott. Én is vettem kék ledeket, de nem volak ennyire drágák. Pontsan nem tudom mennyi volt, de a Lomxben vettem. (letölthető árlista: www.lomex.hu :))
Az LCD-t is ott vettem: 2*20 4560 FT.
És az is eszembe jutott, hogy ha valaki a power és a hdd ledeket akarja kicserélni, akkor nem kell előtét ellenállás :))

Have fun!

(#19) Surda


Surda
tag

Ha a kék túl drága, csinálj lilát: fesd le a piros ledet valami kék félig átlátszó festékkel.:)) Ugyanígy keverheted a többi színt is:))

A garancia meg... ha a címke meg...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.