Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#4703) attiati válasza _BM_ (#4692) üzenetére


attiati
veterán

Szerintem nincs összefüggés, hogy x év pangás után emelkedésnek kell következni és nincs is elég hosszú idősor a normális mintavételhez. (a tőzsdén sincs olyan, hogy ennél lejjebb, feljebb aztán tényleg nem mehetünk...)

A másik, hogy egy lufi durrant ki az ingatlanpiacon (az oka sokféle: Közép és Kelet-Európa konvergenciájából való hirtelen kiábrándulás, az ide kihelyezett beruházások és tőke hirtelen hazavitele, népességelvándorlás, stb... + globális ingatlanpiaci és jelzáloglufi)

Igazából ha a rendszerváltás óta eltelt 30 évet nézzük csak az alacsony bázishatás miatt volt pár jó éve az országnak. (szocializmusból hirtelen rászakadt az országra a kapitalizmus, de nem tudtunk mit kezdeni vele. És az eladósodás (karöltve a konvergencia mesével) adott egy hirtelen lökést.)

Japánnak se sikerült kijönni az ingatlanpiaci lufiból jó pár évtizede, bármeddig tarthat a stagnálás.
Csak arra akartam rámutatni, hogy nincs összefüggés az eltelt idő és az emelkedés beindulása között.
Ettől függetlenül jó ötlet lehet, egy 7-9% hozamú lakásvétel (infláció elleni védekezésként (ott is alacsony most a bázis, lesz hova elindulni. Ft gyengülés elleni védekezés. stb... de veszélyforrás mondjuk egy hirtelen emelkedő globál és itthoni hozamkörnyezet)

[ Szerkesztve ]

(#4704) _BM_ válasza attiati (#4703) üzenetére


_BM_
senior tag

"Japánnak se sikerült kijönni az ingatlanpiaci lufiból jó pár évtizede"

De nálunk nem volt lufi, nem szöktek az egekbe az árak. Ha összevetnénk az elmúlt 25 év inflációs adatait és vele együtt az ingatlanárakat, akkor nem volt itt semmiféle lufi.

(#4705) attiati válasza _BM_ (#4704) üzenetére


attiati
veterán

igen, direkt ezért írtam a konvergenciából való kiábrándulást. Az is egyfajta lufi, ha sokan elhiszik, hogy ez a térség felzárkózik Ny-Európához, de ez nem következik be. Kevésbé látványos az emelkedés és az összeomlás, de a folyamat tartós lehet.

Konvergencia helyett most az ellenkező folyamat indult el.
Eddig a tőke jött ide az emberekhez. Most inkább az emberek mennek a tőkéhez. És a tőke is megy haza (főleg ebben a politikai garnitúrában)

De tényleg nem akarok senkit lebeszélni, mert én is gondolkodom lakásvételen.

[ Szerkesztve ]

(#4706) _BM_ válasza attiati (#4705) üzenetére


_BM_
senior tag

"Az is egyfajta lufi, ha sokan elhiszik, hogy ez a térség felzárkózik Ny-Európához"

Egyetértek. Majd lesz más várakozás. A 15 ezer mrd ft pénzügyi megtakarítás utáni megszokott kamatok töredékét kapják a betétesek. Sok embernek megélhetést jelentett a kamat, vagy legalábbis fizetéskiegészítést azoknak, akik a korábbi évtizedekben felhalmoztak, most meg masszívan munkanélküliek és azok is maradnak az egyre távolabbi nyugdíjazásig.. Ez is döntéskényszer lehet. Persze most még át tudják csalni őket befalapokba, de ki fog derülni azokról is, főleg a magyar kötvényalapokról, hogy nem pótolják a régi szép kamatokat.
Egyébként lehet vitatkozni arról, hogy befektetésként érdemes-e ingatlant venni, de aki saját használatra tervez ingatlant venni, és meg is van a pénze rá, az hülye, ha nem most lép.

(#5376) attiati válasza _BM_ (#5375) üzenetére


attiati
veterán

igen, azokra valószínű nem fog vonatkozni, de hogy vizsgálják majd azt, hogy a határon belül egyenesen hazaautózol, vagy valamelyik másik kerületben autózol?

de aki a zónán belül lesz, az szerintem duplán jól jár, sőt triplán:
1. jobb a tömegközlekedés kiépítettsége (és ahol "nem lehet" autózni, ott még jobban kellene fejleszteni)
2. ha mégis autózni akar, akkor valamiféle kedvezményt kap a nem ott lakókhoz képest
3. élhetőbbé válik a környezet (más kérdés, hogy mondjuk hosszútávon kitelepülnek e az irodaházak / munkahelyek egy olcsóbb külső kerületbe. Például mekkora szívás egy Ipon-nak vagy bármilyen logisztikai cégnek, ami a 13. kerületben van dugódíjas övezetben)

A megtakarítás részen én is gondolkodtam, ha lesz időm, akkor végigbújom az mnb statisztikákat.
Lehet, hogy fogalmak között van különbség és az mnb a lakosság pénzügyi eszközeit veszi számításba, míg a pénzügyi szektor csak a megtakarításokat veszi figyelembe. Nem tudom.

Egyébként a lakáspiac egy lassú valami. Előbb el kell terjedni a köztudatban, hogy "mennek" a lakásárak, és utána tényleg mennek. Jobb egy stabil, lassan kúszó lakáspiac, mint egy hisztérikusan emelkedő lufi. Mondjuk neked lakástulajdonosként nyilván utóbb lenne jobb :D
De nemhiába vannak ott a hazai lakásárak ahol vannak (a régiós országok áraihoz képest).

Épp ma beszéltünk róla, hogy otp, mol kapitalizáció / könyv szerinti érték 0,7-0,8 körül van ! :Y
Vagyis a teljes otp-t / mol-t a piac nem árazza annyira sem, mint amennyit az eszközeik érnek a könyvelésük szerint. Ez sem véletlen. De annyira hihetetlen.

[ Szerkesztve ]

(#6051) updog


updog
senior tag

Ótépában szeretnénk előzetes hitelbírálatot csináltatni (asap), de nyári szabadságok miatt az én papírjaimmal lenne egy kis csúszás. Lehet olyat, hogy bemondásra ők megcsinálják, és később adom le az igazolást, vagy mindenképp a folyamat indításakor kell minden papír mindkét féltől, és onnantól indul az x hét amíg elkészítik? Valakinek van tapasztalata ezzel?

LOL, hirdetésbe ágyazva: [link]

Szöveg:

"Azt a tanácsot kaptam, hogy most van jó lehetőség eladni lakásaimat. még mielőtt a lufi kipukkan.
A legtöbbet ígérő személy viheti"

[ Szerkesztve ]

"Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

(#6223) Mercutio_ válasza attiati (#6222) üzenetére


Mercutio_
félisten

Arra vagyok kíváncsi - a szűken vett belvárost kivéve - meddig fújják még a lufit és ez a ciklus mikor és hogy ér véget (elkezd fokozatosan leereszteni, vagy ahogy fogy a türelem eladói oldalon ugyanígy egymás alá licitálva szállnak ki a csak befektetésként bevásárolt tulajok?)

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#6311) |AP| válasza updog (#6308) üzenetére


|AP|
veterán

"...de 110-ért meg 55nm-es fullos kétszobás albit is kapsz." Holholhol? Már megyek is :)

"Pont emiatt (!!!)szerintem(!!!) ugyanúgy nem éri meg most lakhatás céljára vásárolni" - ezt én is így érzem, de a 130/hó akkor is annyira sok, hogy ezt hosszú távon pénzkidobásnak tartom. Van egy 30nm-es garzonom a Corvin sétány mellett, 2007-es építés, van még rajta 4 millió hitel. Most az a terv, hogy attól minél jobb áron megválni (talán 14-15 körül is elmenne a mai árakon) és kicsit lenyugodni, nézelődni.
Vannak ÁFA csökkentési pletykák, ebben valamennyire bízok, mert ha ez nem lesz, akkor szerintem egy darabig még nem pukkan ki ez a lufi.

(#6310) amargo: az önkormányzati bérlakásokat nem zárnám ki, asszony kormánytisztviselő, én építész, nem tudom milyen szigorú a követelményrendszer, de talán bele is férhetnénk.

(#6330) attiati


attiati
veterán

"már csak az elvek miatt is elhúznék onnan, amilyen gyorsan csak lehet, mert így az az üzenete, hogy velünk bármit megtehet."
"Főbérlőnk észbe kapott az albérletárakkal kapcsolatban és az eddigi 65k/hó (tudom, eddig nagyon jól jártunk helyett) úgy döntött mostantól 130k/hó-t kér..."

Igen. Szerintem eddig a bérlő "használta" ki a tulajt, aki csak most kapott észbe, hogy mije van és mennyi az elvárható hozama.

"próbáltam alkudni persze, de esélytelen. És még ő tesz szerinte szívességet, hogy nem 150..."

Nem tudom hány nm a lakás, de ha a 150e/hó kb. 6%-os kiadási hozamra jön ki, akkor 150e/hó is reális.
Amíg egy KKJ állami garancia mellett 2,5%-ot kamatozik, addig nem lesznek 5-7% alatt a bérleti díjak.
Senki nem akar tulajdonjogot szerezni egy ingatlanban, ha nem kapja meg a kockázatmentes hozamhoz képest a 3-5%-os hozamprémiumot. Cserébe azért, hogy az ingatlan 10-15 éves időtávú befektetés és teljesen illikvid és rengeteg költséggel jár.

"Vannak ÁFA csökkentési pletykák, ebben valamennyire bízok, mert ha ez nem lesz, akkor szerintem egy darabig még nem pukkan ki ez a lufi."

Én is sokat várok (vártam) tőle, de végiggondoltam és valójában le fogják nyelni a fejlesztők a haszon (áfacsökkentés) jó részét (szerintem).
Jelen helyzetben nem nagyon éri meg fejleszteni ingatlant. Nagyon kevés a fejlesztő által indított projekt. Inkább (egyéni) vállalkozók építenek kisebb társasházakat. Ez nem egy egészséges ingatlanpiacra vall.
A fejlesztők akkor lépnek be a piacra többszáz lakásos társasházakkal, ha látják a megtérülést és a profitot. Az áfacsökkentés csak abban fog segíteni, hogy ez a stabil profit megjelenjen.
Pl. társasház fejlesztés költsége jelenleg legyen 350-400e/nm, eladási ára 450-500e.
Áfacsökkentés után az eladási ára közel ugyanannyi marad, de a fejlesztési költsége kevesebb lesz, így már van esély profitra.
Annyira távol áll a tényleges profit és az elvárt profit, hogy a fejlesztők nyilatkozata szerint az NHP-ban kínált kamatmentes hitellel elérhető 2-3%os profitnövekedés semmit nem segít, rá se mozdulnak.

Az áfacsökkentés szerintem csak abban fog segíteni, hogy lesz kínálat. És nem a kínálat hiánya miatt hajtják fel a vevők az árakat.

Más kérdés, hogy a 2016-os költségvetés már készen van, ahhoz nem nyúlnak hozzá. Legkorábban a 2017-es költségvetésben lehetne helyet csinálni az áfacsökkentésnek (ha lesz fedezet). Talán a választási év előtt belefér, de politikailag sokkal több hasznot hozó területen is el tudják költeni azt a pénzt.
Ráadásul az áfacsökkentés csak hosszútávon térülne meg, mert több ingatlan épülne és fele áfakulccsal talán lenne valami áfabevétel. Ami még mindig jobb, mint magas áfakulcs mellett a 0 építkezés / 0 bevétel.
De ennek hosszú a kifutási ideje, mire látják a hasznot. És erre a hosszútávra nem érdemes játszani választási év előtt.

Szerintem előbb utóbb luxus lesz a belvárosban maradni és ott bérelni.
Szóval az feláras.
Újpesten vagy a 9. kerület kevésbé felkapottabb részein talán lehet olcsóbban találni albérlet. A felkapott helyeken meg sajnos verseny van. Nekem is simán duplázhatna a tulaj a bérleti díjon. Gondolom egyelőre díjazza, hogy intézem a lakás minden ügyes-bajos dolgát és időben fizetek.

[ Szerkesztve ]

(#7615) attiati válasza Oppenheimer (#7614) üzenetére


attiati
veterán

bankfüggő, de kb ezek, ha jól emlékszem, és el is engedhetnek belőle (bankfüggő szintén)
10-20e folyósítási jutalék
40e közjegyzői
15e az értékbecslési
0,5-1% ügyvédi
12e földhivatali

Mercutio_: az elmúlt 8 év szerintem arról szólt, hogy lefelé és felfelé is korrigáltak az árak erős kilengéssel. Volt egy beszakadós és egy spekulatív emelkedő időszak. Most újra érett, lassú fázisában van szerintem az ingatlanpiac. Értékesítési idő most normális. Nem az, amikor 30 perced van dönteni, hogy megveszed vagy sem, mert kint áll a következő vevő. Van újra átlagos alkupozíció is. Nincs őrült rálicitálás, vagy 10-15%-os kisemmiző ajánlat.

Aztán azt senki nem tudja, hogy ebből egy őrült száguldó lufi periódus következik (a hozamok tartósan alacsonyan tartásával, ami torz értékelési szinteket hoz minden eszközben).
Vagy pedig beszakadás valamilyen újabb válság miatt. (Kínából érkező gondok vagy az általánosan megfigyelhető nacionalizmus erősödése miatt a globalizációs folyamatok az ellenkezőjére fordulnak)
Esetleg lassú emelkedés, lassú lecsorgás. Csak ez a 4 verzió van :D

[ Szerkesztve ]

(#8064) attiati válasza Zeki (#8063) üzenetére


attiati
veterán

és ki lakik 20-30 évig ugyanabban az ingatlanban?

érik egy nagy bukó, de mikor? lufiban az a szar, hogy nagyon sokáig lehet fújni és még mindig fér bele levegő. Vagy már lehet most tele van és nem ereszt, hanem lyukad.

5-10 évet késel az időzítéssel, és mehet a kukába az egész fixálás
ha bukóra készülsz, akkor minek nyitsz long pozíciót?

2350-nél nyitsz S&P500 long pozit, befixált jó drága lombard hitelre.

a) Kamatok durván elindulnak fel. De te megmenekültél, mert fix a hitelkamatod, így téged nem érint a kamatemelés. Az nem számít, hogy a S&P bezúg 2000-re és csomót buksz a long pozin :D
b) Kamatok csak több év késéssel indulnak el felfelé (vagy soha nem mennek annyit felfelé a futamidő alatt, hogy elérjék a befixált hitel kamatát).= A felesleges és drága kamatbiztosítás jó sok többletkiadást jelent.
c) Kamatok elindulnak felfelé rövid időn belül, de mérsékelten.A teljes futamidő alatt a rövid kamatok egyszer a befixált kamat felett, másszor alatt tartózkodnak. És kb 50-50% az esélye, hogy a teljes futamidő súlyozott hitelköltsége alapján megérte fixálni, vagy sem.

Az egész fixálás egyfajta fedezeti ügylet, aminek díja van.
a) durva bukót csökkenti
b) nyerőt csökkenti
c) nyugodt, de jó drága alvást biztosít

Körültekintő számolással, tervezéssel és optimalizálással éri meg fixálni.

[ Szerkesztve ]

(#8278) Zeki válasza Egon (#8269) üzenetére


Zeki
nagyúr

Mi is 5 évesre vesszük fel a Budapest banktól a hitelt, valami Egyenlítő KK2 a neve.
Úgy vagyok vele, ha a következő 5 évben nem pukkad ki az újabb pénzpiaci lufi, akkor talán már nem is fog. Valamit kitalálnak rá.

(#8279) Mercutio_ válasza Zeki (#8278) üzenetére


Mercutio_
félisten

Azért lufi, mert kipukkad....

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#8282) attiati válasza Zeki (#8281) üzenetére


attiati
veterán

Most növelted duplájára a lakáspiaci kitettségedet (ráadásul fedezetlenül = hitel)
Miért, ha lufinak érzed? Vagy ki tudsz szállni 1-2 év múlva?

Hitelpiac bedől, akkor a lakáspiac is. Ugyanis másoknak is fedezetlen a lakáspiaci kitettsége.

[ Szerkesztve ]

(#8547) Cheesy válasza Kobe (#8546) üzenetére


Cheesy
őstag

Ha csak az építőipart nézem építőanyag kereskedő szemszögből, akkor ez valóra fog válni 2019-ben.
Most a teljes szükséglet 60-70%-ára van elég munkaerő az építőiparban. Ez tény. 2018-ban az egész évihez ez a maradék hozzáadódik, de a választások miatt az év végén már kevesebb beruházás indul. Így is 120% lesz a munka/munkaerő aránya. 2019 I.-II. negyedévére még lesz munka. Egyelőre úgy néz ki, hogy akkor pukkan a lufi, 2. félévben.

www.vakbelmutet.hu

(#8548) Kobe válasza Cheesy (#8547) üzenetére


Kobe
veterán

Lehet nem jo a kovetkeztetes, de ez nem pont az ellentettje felett hstna ? Nem lesz eleg munkaero, kevesebb beruhazas, de ha valasztasokkor megint belengetnek valsmj lakossagi elenkito lufit akkor ha nem esik vissza drasztikusan a kereslet, az inkabb tovabb hajtana az arakat, meg elrugaszkodottabbak lennenek
(Bar a zugloi 64nm es lakas 10 eves epuletben 39 millaert tipusu ajanlatoknal elrugadzkodottabbat en a kis videki szemszogombol nem tudok elkepzelni :) )

(#8957) Oppenheimer válasza Mercutio_ (#8955) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Van lakáspiaci lufi? Szerintem nincs, már nem emelkednek olyan mértékben az árak mint pár éve.

Kérdés hogy 4-5 év múlva, mikor már rég elfogyott az uniós ciklus kohéziós budget-je (ergo nincs mi fűtse a gazdaságot és stagnálni fogunk) és az alapkamat már 2 éve emelkedik, hogy alakulnak majd a lakásárak. Lesz-e olyan befektető aki inkább részvény/kötvénypiacra viszi át a pénzét, és hogy a lakosság a stagnáló gazdaságban is mer e majd annyira bőszen lakásokat venni mint most. Remélem elsőre igen, utóbbira nem lesz a válasz. Na ekkor akarok majd venni.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#8958) Kobe válasza Oppenheimer (#8957) üzenetére


Kobe
veterán

bizonyos értelemben van lufi, főleg a használtak négyzetméter áránál

Érdemesebb nagyobb merítést végignézni a kínálatból, nem csak adott nm és szobaszám és lakástípus szerint, hanem egy bővebb kínálati mintát. Szerintem a kínálat 90%-a hulladék, vagy nevezzük moslék kategóriának.

Persze pest egyedi eset, teli olyan építészekkel, aki építkezni, tervezni se tudnak, de ettől valamelyest függetlenül, mégis hozzákapcsolódva, párhuzamosan megy egy másik folyamat is, és a használt típus / nm ár kezd nagyon gravitálni az újépítésű típus / nm árhoz.

Ennek a folyamatnak az eredménye a 80 nm-es családi ház, ami 2 méteres belmagasságal épült kb 50 éve még fészernek, azóta felhúztak mellé 3 tűzfalat, így már panorámásként is lehet hirdetni, és a nm ár az egekben van, mert a 80 nm az mégiscsak 80 nm....

Ugyanígy a panelok, amit árulnak 18-20ért, de még jó 6-7et kell rákölteni hogy használható legyen, és utána van egy 25 millás valamid, majdnem újépítésű áron, amiben kb 70%ban már jó ha meg tudtad valósítani az elképzelésed ( a konstrukció, építészeti kötöttségek miatt), illetve pontosan zérő ráhatásod van arra, hogy az épület maga milyen állapotban volt / van / lesz, így lehet jó drágán csiszolgattál egy gyémántot azért hogy a végén egy sz*rkupac tetejére rakhasd....

ez szerintem piac ide vagy oda, de nem épp a legszerencsésebb folyamat / mentalitás, nevezzük aminek akarjuk.
Kicsit afelé haladunk, mintha a szakadt trabantomat akarnám ugyanannyiért eladni mint egy vadonatúj VW Polo-t, mert hát méretre stimmelnek, mind a kettőnek van 4 kereke, akkor az biztos ugyanannyit is ér, vagy nagyon hasonlót....

Persze ezt is lehet folytatni, pörgetni, csak akkor esélyesebb hogy egy következő kisebb roggyanásnál nagyon sokan fognak kicsit keményebben találkozni a valósággal, mint szeretnének

(#9236) Mercutio_


Mercutio_
félisten

Ettől még a lakáspiac persze túlfűtött és benne van az esély a lufira, vagy akár 1 állami beavatkozás (airbnb tiltás, komoly adóztatás ÉS a törvény/rendelet betartatása) is megboríthatja.

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#9648) attiati válasza concret_hp (#9643) üzenetére


attiati
veterán

Az egy nemzetközi válság volt és egyébként sincs két egyforma.
És az hirtelen jött.

Úgy emlékszem, hogy előtte nem volt látványos lakástúlkínálat vagy keresletvisszaesés.
A mostaninál sokkal több volt az új átadott lakások száma és az adásvételek tranzakciószáma éveken át, ami egyébként egy pozitív jel a közhiedelemmel ellentétben. Ha nem pénzügyi válság okozza (mint az előzőt), akkor úgy kezdődik, hogy csökken az új lakásépítés és a lakossági adásvételek száma. (Minden más tényező változatlansága mellett ugye. Például a szabályzás (áfa, csok) eléggé torzíthat, mesterségesen élénkít vagy megszorít).
Pénzügyi oldalról meg: évekig brutálisan adósodott el a lakosság (kamat és árfolyamfedezet nélkül, (CHF)).

10 évben belül kettő, alapjaiban rendszerszintű válság a globális gazdaságban... nem kizárt. Olyat még nem próbált a világ. Jegybankok mérlege és eszközei sokkal bonyolultabbak és célzottabbak lettek.
És a jegybankok szerepe is megnőtt, így a hibázási lehetőségük is.
1. kidurranhat a Kínai hitelezési lufi (de ez évek óta slágertéma)
2. jegybankok generálhatnak (már most) egy válságot
Ezeknek nincs biztos előjele.
Itt egy érdekes gondolatmenet., hogy mennyire eszközár-érzékeny lett a világ. Nem csak a reálgazdaság hat az árakra, hanem az ingatlan, részvény, vagyonelemek ára is visszahat a gazdaságra és a jegybankokra.

[ Szerkesztve ]

(#9967) #41635072 válasza Kobe (#9966) üzenetére


#41635072
törölt tag

Ja azt hittem az esetleges ingatlanlufira gondolsz. Zsiday 2020-22 környékére vár lufit, de még nem a kipukkanásást csak a csúcsát. És ebben sem biztos. A kicsit magasabb kamat szerintem nem fogja csökkenteni az árakat maximum lassítja a növekedést, stagnálást hozhat nominál árakon.

[ Szerkesztve ]

(#10036) Kobe válasza concret_hp (#10034) üzenetére


Kobe
veterán

kis ingatlanpiaci realitás: [link]

Pár hete ezt 34-ért hirdették (nem ilyet, hanem pontosan ugyanezt, és tudnék még más hirdetést mutatni ami ugyanilyen

de nem lufi az 5M-es lépcsőkben ugrálni.... :D

[ Szerkesztve ]

(#10300) pepe76 válasza #41635072 (#10290) üzenetére


pepe76
csendes tag

Meg is vesznek mindent? Eddig gyorsan nőttek az árak, kis túlzással mindent el lehetett adni egyre drágábban, a panelt is, a felújítandót is, a rossz helyen fekvőt is, a rossz beosztásút is. A mostani árszinteken már nagyon megnézik a vásárlók, hogy mit vesznek. Ha mégis tovább nőnének az árak, az szerintem már lufi lenne, és érzik ezt az MNB-nél is, ezért szigorítják a hitelfelvételt.

Én csak annyit mondok, hogy csak azért ne vegyen valaki most, mert attól fél, hogy 1 év múlva sokkal drágábban tud csak venni. Főleg ha szülőkkel/haverokkal él együtt. És ha mégis vesz most, nagyon nézze meg, hogy mit tud az a lakás (vagy akarjon legalább 10 évig abban élni). Persze ez csak egy vélemény, én sem vagyok látnok.

Azt, hogy az albérlet mennyire pénz-égetés, nagyon nehéz megmondani. Itt olyan faktorok számítanak, amit nem könnyű forintosítani. Ha albizol könnyebben mozdulsz egy új munkahelyre, nem érdekelnek a ház ügyei, mert ha gáz a szomszéd vagy lerohad az épület, legfeljebb kiveszel egy másikat. Jó esetben nem a tied a mosógép ami manapság 5 év után tönkremegy, sem a cirkó. Stb. Én nem albiztam, lakást vettem fiatalon, amiből 3 év után 3 millió bukóval szálltam ki (15-ből csináltam 12 milliót, de ez már 10+ éve volt). Ha úgy nézzük nullszalldós volt, mert albira is elment volna az a pénz, de utáltam ott lakni. Fiatalon nem ismeri annyira magát az ember, nagyon leegyszerűsítő pusztán az albi árát összevetni a hitel törlesztővel.

(#10650) Oppenheimer


Oppenheimer
veterán

Sokszor visszatérek ide újra-evaluálni a lehetőségeim, megint elérkezett rá az idő. :D Jövő májusban az akkor 2 éve futó LTP-imen (5 db) felül lenne 11 millió megtakim. 4. kerületben egész jó 3 szobás future-proof lakások vannak 30 milkáért. Jelen gazdasági helyzetben szerintetek érdemes lenne belevágnom egy 20 milliós hitellel? 5-10 évre fixálnám, ennyi idő alatt ki is fizetném, és 15 éves futamidővel venném fel.
Gondolok itt az EKB és az MNB kezdődő szigorítására. Senki se látja a jövőt előre, de szerintetek a budapesti ingatlanpiacon lesz lufieresztő hatása a következő 2-3 évben ennek? Vagy csak elinflálódni fognak a lakásárak?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#10776) Kobe válasza attiati (#10774) üzenetére


Kobe
veterán

Amit en matematikailag nem ertek : nagyon mondjak, hogy ez meg nem lufi mert a piac csak tavaly erte utol a valsag elotti allapotot.

Amimor ezt a kijelentest teszik, akkor statisztikailag mire gondolnak? Gondolom valsag elotti eves nm ar, evente inflacio mertekevel novelve, vagy egyeb szorzot is belevesznek?
Mert probalgattam 2008-2009-es nominal arakat inflacioval nezni, es ott nagyon nem jott ki a matek

2008-2009 321K volt a tetoponton, ezt novelgetve az eves inflaval meg mindig messze a 800K alatt kellene lennie

(#10867) Kobe válasza Csabroncka (#10866) üzenetére


Kobe
veterán

Erdekes kerdes, mert ezzel a kormany beismeri a demografiai valsagot. Must have a 3 gyerek mert jon a veg vagy a migrancsok.
Csak akkor meg ugye az lesz a nagy kerdes hogy oregedo tarsadalomban, ahol fogy a lakossag es no az ures lakasok szama, mi a jo hubelebanc fogja fenntartani vagy feljebb tolni az arakat.

Az biztos hogy valamilyen formaban az igazsag pillanata kerult kozelebb - piaci eszkozar lufi van, vagy demografiai apokalipszis, innentol mar nehez magyarazni miert folyik ket iranyba a duna

[ Szerkesztve ]

(#11340) .tnm válasza RexpecT (#11334) üzenetére


.tnm
addikt

+@(#11335) -=Libria=-

jajj istenem ennyire nehéz beleélni magatokat?

18 éves vagy, van (szüleidnek) 5 millió forintod, vehetsz 12mó hitellel alacsony kamatok mellett egy 20nm-es lukat 5-10 percre az egyetemtől, melótól, vagy bérelsz 30+nm-t, havi 120+-ért ugyanígy. ha valaha szeretne egy 50, netán 70+nm-es lakást, netán egy cs.házat és nincs házastárs, gyerek, akkor nyilván az előbbi éri meg, mivel az 5mó-ja jelenleg semmit nem kamatozna, a lakás viszont várhatóan nem fog az értékéből veszteni. tekintve, hogy:
1, azokat a szakmákat, ahol jól lehet keresni, tipikusan nem a terv szerinti 3,5-5,5 év alatt végzik el a hallgatók, ezért vagy azért fog beleragadni egy pár évig 23 után is egy ilyen helyzetbe, mert vagy még mindig egyetemista, vagy mert nem tudott elég sok pénzt gyűjteni.
2, az első gyerek vállalása, (első) házasodás is egyre feljebb tolódik, megintcsak összhangban azzal, hogy nem 23 évesen van az a pont, amikor a 20nm már tarthatatlan.

és ugyanezzel a dilemmával (pénznyelő bérlés vs. alacsonyköltségű hitel) szembesül az is, aki 40 évesen épp válik és valahova mennie kell (jobb esetben nem a gyerekkel együtt); és az is aki vidékről jár fel dolgozni és csak hétvégén megy haza a családjához.

nyilván mindegyik szívesebben venne 300nm-es penthouse lakást újépítésű tetején, de az árak miatt erre futja egyelőre. aztán ha tovább nő a lufi, akkor megyünk majd lejjebb nm-ben... (remélem nem)

közben az albérletek kiadó szobáit meg majd leváltják a "munkásszállók"

It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

(#11823) codec


codec
senior tag

Ez a lufi ezek szerint sose pukkan ki.

Az intelligencia hiánya gyógyíthatatlan betegség, azonban a tünetei jól kezelhetőek!

(#11893) attiati


attiati
veterán

Ausztrál lakáspiac tűnik igazán lufinak
[link]

(#11901) Kobe válasza Revolit (#11900) üzenetére


Kobe
veterán

Ez csak azt mutatja, a kapitalizmus onmagaban halalra itelt jelenseg, mert kotelezo fujni valamelyik lufit, hogy menjen a szeker.... Aztan ha elfogy a szufla, jonnek a bajok.

Amugy elsore a nyugati szinvonalat utolerni sem lenne rossz, mar mondjuk a berleti piacokon olyan kifeheritett allapotokkal, amik arrafele vannak. De hat az orszag meg nagyon koszovo jogi szempontbol....
Helyette maradnak a kilora megvett kolykok, az biztos jobb :)

[ Szerkesztve ]

(#12096) instantwater válasza Mercutio_ (#12094) üzenetére


instantwater
addikt

Ha jól emlékszem Németországban dolgozik a kolléga.

(#12095) Ironizer
Csak egy ingatlanpiaci lufi pukkadás kell.
Válságban munkád sem lesz, akkor miből vennél ingatlant?

[ Szerkesztve ]

(#12228) vg válasza Gombinyó (#12227) üzenetére


vg
addikt

Ha most az általatok annyira várt lufi kipukkanás megtörténne és az ingatlan árak mondjuk hirtelen 30-40-50%-ot zuhannának, akkor az nem döntené be a hitelező bankokat? Mondjuk aki vett 30 milliós ingatlant 20 milliós hitellel, és hitelen csak mondjuk 18-at ér az ingatlan a piac szerint, akkor mit tehet a bank mert hiszen hitelen -2 milliót bukott is?

(#12251) codec


codec
senior tag

Nagyon kellene már az a lufi pukk.. Senkinek nem jók ezek az irreális árak, sem eladóként, sem vevőként nem lehet nyertes az ember. A bankok járnak a legjobban, mivel még és még hitelt kell felvenned, hogy tudjál valamit venni. De onnantól aztán nincs se munkanélküliség, se betegség, semmi... mert a bank csúnyán és nagyot tud ütni a szegény kis hitelesre.

Az intelligencia hiánya gyógyíthatatlan betegség, azonban a tünetei jól kezelhetőek!

(#12401) A Zéé válasza Lokids (#12395) üzenetére


A Zéé
addikt

Csökkenni nem fognak az árak, arra felesleges várni. A 2012-es szintre meg pláne...
Ha kipukkan a lufi, és esni fog a kereslet, akkor sem lesznek lényegesen olcsóbbak a lakások. Bp.-en a Hungária körúton belül olyan legolcsóbban is 5-600k nettóért lehet építeni egy m2 lakást. Szóval 600k alatt akkor se fogják adni, ha beüt valami krach. A használt lakások fognak esetleg visszább esni valamennyit, de azok is inkább csak stagnálnak.
Hogy mit tudsz csinálni? Bele kell törődni, hogy a mi generációnknak kiváltság lesz az öröklakás, és marad az albérlet. Az meg sajnos megint csak olyan, amilyen... És ebben kellene az államnak, önkormányzatoknak meglátni a lehetőséget a segítségre
... Ha piaci alapon, esetleg kicsit az alatt adnának ki normális lakást, is lenne rá kereslet.

Just a simple Lineman...

(#13412) updog válasza #41635072 (#13411) üzenetére


updog
senior tag

Most az előző immo1 hsz-em miatt pont visszakerestem a 2015-ös írásaimat. Akkor írtam, hogy a 2015-ben 15M árú ótvar panel már akkor 1-2 éve 10M-ért is túl volt árazva, és hogy szerintem ez egy rövid lufi. Nem jött be, most ugyanezek (csak öregebbek lettek, semmi más nem változott) 30-40M között mennek. Kiszámoló írta valamelyik aktuális cikkébe, hogy szerinte nem lesz korrekció ha nem lesz komoly állami beavatkozás (itthon nem lesz, legalábbis nem a csökkenés irányába), vagy nem lesz válság (ami ellen az egész világ érthetetlen módon foggal körömmel küzd).

De ugye megint csak a jelenlegi infók alapján véleményt tudunk írni, ha tudnánk mi lesz 1-5-10 év múlva, nem itt írogatnánk. Egy biztos, hogy nagyon jó eséllyel "bukni" fogsz (az idézőjel ugye pont azért, hogy sokminden van mérlegen), szerintem más hozzáállással (pl. nyerészkedés) nem is érdemes ebbe belevágni, ahhoz nagyon kis halak vagyunk. Ha lakáscélra kell lakás, akkor szerintem bármikor érdemes.

[ Szerkesztve ]

"Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

(#13521) Mercutio_ válasza t72killer (#13520) üzenetére


Mercutio_
félisten

Tök felesleges linkelni a 2 hetente ismétlődő portfólió/napi.hu cikkeket.
Vagy közismert tényeket ír le, vagy riogat, miközben 3 nap múlva épp az ellenkezőjét üvölti világgá valami clickbait címmel...
Pl. mindjárt kidurran az ingatlan lufi vs. akár még további 30% áremelkedés sem kizárt ;]

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#14195) Jojo5 válasza A Zéé (#14194) üzenetére


Jojo5
őstag

Azt tudom, hogy az ingatlan lufi megjosolhatatlan, de ha beleugrok egy vadonatujba brutal felaron siman lehet, hogy nem jarok annyival jobban mint egy par evessel, nem ??

Peldaul ahol kazan van, mennyire fontos, hogy kondenzacios legyen vagy a jovoben atterjenek ra stb.

Sajnos nem vagyok otthon mit erdemes nezni, amit en mint kulsos fejjel tudok, az pl. a rezsi, vagy, hogy nem szeretnek panelba menni.

pl amiket kineztek par pelda:

xviii ban
elso

masodik

17.ker

x.ker

[ Szerkesztve ]

http://www.youtube.com/watch?v=_MuMSARgyJs

(#14556) Kobe


Kobe
veterán

Ti a koronavirus koruli piaci hisztiben mennyire mernetek nekivagni most a lakasvasarlasnak?
Szembejott velem egy hirdetes, olyan kornyeken amit ismerek, olyan lakas ami meretben felepitesben elrendezesben is tetszene.
Pont ismerem magat az epuletet is, 2-3 eve 35%al olcsobban cserelt ott gazdat egy ugyanilyen lakas ismerosi korben, nyilvan azota volt meg 2-3 ev rally.
Arban a hatarmezsgye, de egy 10% koruli alkuval nem lenne dragabb hitellel sem, mint a mostani feleakkora lakas amit berelek, igy hajlanek arra hogy belevagok.

Viszont ez a koronapara elegge aziranyba mutat hogy kipukkadt a lufi..... Igy eleg szar lenne abban a tudatban belevagni h sikerult a tetot megvennem

(#14560) Stanlee válasza Kobe (#14556) üzenetére


Stanlee
őstag

Rexpect forumtarssal ertek egyet. Ha jo es lakhatasi cellal veszed, akkor az most ne erdekeljen, hogy corona virus meg leeresztett az ingatlanlufi. Nem biztos, hogy olyan sokaig eresztget itt ez a lufi, stagnalas is johet es akkor minnel hosszabb ideg nem inditod a projektet annal kesobb lesz a tied a keco.

Ugy jarsz mint anyukam, neki is volt kedvenc epulete, ahol lakast akart venni, de sokba kerul, meg biztos lentebb mennek az arak, blablabla, aztan most 6 misivel tobbert vettunk ugyanott, ugyanakkora lakast masfel evvel kesobb.

A virus meg par honap es a multe, majd lesz ellene oltoanyag es bekerul ugyanoda, mint az influenza. Ennel sokkal durvabb fertozesi forrasok is vannak, azokkal megse nagyon foglalkozik a media.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#14588) Kukipapa_rr válasza Kobe (#14583) üzenetére


Kukipapa_rr
tag

Többször leírtam, de leírom újra.

Ingatlant mindig nehéz és kockázatos venni, mindig az volt, és mindig az lesz. Mindig lesznek indokok, hogy épp most miért ne.

Ha pörög a gazdaság, mindenki költ, "irreálisak" az árak, lufi van, dehogy veszek.

Ha áll a gazdaság, mindenki kapaszkodik a munkahelyébe, leesnek az árak, ki az a hülye, aki ebben a lerohadt országban ingatlant venne, külföldre kell húzni, itt úgysincs jövő.

Abban igazad van, hogy egy fordulópontnál, viharban a legkockázatosabb a vétel, nem erre biztatlak. Viszont tudomásul kell venni, hogy hiába vár az ember olyan helyzetre, hogy a kényelmes, biztos, jól fizető állásával válságárakon válogat majd.

Ahogy feljebb írták: ez inkább attól függ, megvan-e az alapvető biztonság. Ezek szerintem: 10 év alatt vissza tudd fizetni (nem baj, ha hosszabb a futamidő), és ne okozzon problémát, ha duplázódik a törlesztő. A lakhatásod csak másodsorban pénzügyi befektetés.

(#14596) Kukipapa_rr válasza Kobe (#14594) üzenetére


Kukipapa_rr
tag

Látod, erről beszélek, de mintha nem menne át.

Ha félsz venni a bizonytalan környezetben, akkor maradnak az "irreális" lufi árak, 35M-s lepukkant panelek.

Ha alacsony áron akarsz venni, az csak sokkal rosszabb, kockázatosabb környezetben megy, mondjuk, mint a mostani, csak még nem gyűrűzött be az áresés (megjegyezném, hogy az elmúlt évtized tapasztalatai nekem azt mutatták, hogy a jó ingatlanok nominálértéken kb. stagnáltak, reálértéken vesztettek csak az értékükből, mondjuk 2006-2014 között).

Nincs kockázatmentes, magas hozam, mint azt a sok lufipukkanást váró elképzeli.

(#14778) Mauzes válasza Don.Corleone (#14774) üzenetére


Mauzes
őstag

Senki nem tudja, az egyedi véleményéket ne fogadd el igazságnak, főleg ne egy fórumon (enyémet sem). Én pl. gyors esésre nem számítok, és simán el tudok képzelni egy oyan helyzetet, amikor nagy kivárás után visszatér a kereslet/kínálat és kb. stagnálással vagy kis eséssel megússza a piac.

Nekem pl. beszédes a 2008-as válság utáni nagyon lassú lecsorgás, pedig ott aztán ingatlan lufi kipukkanásról beszélt mindenki, bankok hitelezése negyedelődött, stb.

(#14852) Mercutio_ válasza kexksz (#14850) üzenetére


Mercutio_
félisten

Az a havi 30k csökkenés (ha nem megy lejjebb) is 3 év alatt 1milla

StanLee: Kérdés a felfújt lufi ingatlanárakban mennyi irreális marzs volt, ami most eleve el fog tűnni a pénzbőség (olcsó és könnyen megszerezhető hitel) megszűnésével? Ettől még osztom a véleményed, hogy az árak aljához kell 3-4 év, a kérdés inkább, hogy milyen lesz az árcsökkenés görbéje addig :U

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#14870) Kukipapa_rr válasza Stanlee (#14851) üzenetére


Kukipapa_rr
tag

Részemről többször nekifutottam, hogy rávilágítsak a sok lufipukkanást és válságot várónak, hogy ha ez eljön, kisebb gondjuk is nagyobb lesz, mint hogy épp ingatlant vegyenek, de hiába. Elég hamar eljött az élő demonstráció ideje.

Van a helyzetnek jó oldala is. Több éve halasztott felújítást tudtam épp elkezdeni, mert egyszer csak ráért a vállalkozó, és kezdeni tudott másfél hét múlva. Lassan a fizető ügyfél újra érték lesz, ez pedig már nagyon kellett, mert tele volt a hócipőm, hogy még nekem kell kuncsorognom, hogy fizethessek, és a dupla árra is visszautasítanak (túl kicsi munka).

Az a szemléletváltás is ráfért már sok emberre, akik eddig a munkaerőhiány miatt szörnyülködtek. No, itt az alternatíva.

Sok szempontból kijózanító időket élünk.

(#14871) lajafix válasza hurenzon (#14861) üzenetére


lajafix
addikt

Áh, majd gyere le a falvédőről. Bevételből megállapítani egy vállalkozás tartalékait, olyan mint kövekből jósolni.

Ezekből a vállalkozásokbol mennyi a tankönyvi tőkés és mennyi a bérelt eszközzökkel, bérelt telephelyén urambocsá otthonról pár alkalmazottal dolgozó magát vállalkozónak csak gondoló? Ráadásul egyes iparágakban bahhatod már, lufi volt eddig is.

[ Szerkesztve ]

Rock'n Roll

(#15914) golfvariant válasza Oppenheimer (#15909) üzenetére


golfvariant
aktív tag

Lehet nem fog összeomlani, de az egyik legszarabb táraasház a panel... volt ismerösöm akinél télén az illesztésnél ki lehetett látni és fújt be a szél... ezt a vásárláskor nem vette észre mert ugye bútorozottan vette meg...

Az is sokat elmond az egeszről amikor a 2011-12ben nézegettünk lakásokat, ugyan azt a m2-t az utca túloldalán panelban az 5 eves újépítésűhöz képest 40%os áron kínálták...
Most hogy beindult az ingatlan lufi, olcsosága miatt elkezdték vinni, és felzárkózott árban, de attól még nem változott, amint a piaci helyzet úgy hozza, ezeknek az ára fog elsőnek esni..

[ Szerkesztve ]

(#15943) longwild


longwild
aktív tag

Lakások áraiban láttok bármit akár tavaly, akár idén?

Leírom az én tapasztalataimat:
2019: mindenki fújta a lufit még, de már stagnálás volt a hirdetések alapján. Beszéltem rengeteg ingatlanossal márciusban , nyár végén és tél folyamán is. Tavasszal még paráztatták a népet a várható babaváróval, hogy majd július 1-től ismét drágulás lesz..
Eljött július 1 és nem lett már drágulás. Sőt! Amely ingatlanokat úgy kínálták, hogy még a babaváró előtt vegyük meg, azok nem hogy július 1 után, de még tél elején is ott álltak...
Teljesen kommersz 50nm korüli panelekről beszélek...

2020: szerintem tartott (volna) a stagnálás, azonban a koronavírus, a szállodai versenyképességi, munkahelyteremtési AIRBNB tiltás miatt egy pillanatra több találatot adott a kereséseimben. Ez néhány hetes időszak volt.

2020 július: oylan lakóparkban, agglomerációban, ahol tavaly 60+M Ft-ért kínáltak lakásokat, most 80-ról indulnak a tökéletesen azonos alaprajzú, CSOK compatible belső, kétszintes lakások...
És el tudják adni, mert emberek tömegei felelőtlenül veszi fel a 30+M hiteleket... + CSOk + babaváró + minimal önerő :(

Kérdés: szerintetek merre fognak menni az árak? Milyen távon? Van még realitása annak, hogy a 30M körüli panelek ismét meglódulnak 35-40 irányába? Esetleg stagnálás következik jónéhány évre?

Van esetleg olyan ingatlanos ismerőse valakinek, aki elhagyta a pályát a jelenlegi stagnáló piac miatt?

[ Szerkesztve ]

szoftver szakmabeli && Beverly250

(#15954) longwild válasza dave118 (#15945) üzenetére


longwild
aktív tag

Eladói? Én a kicsi dollárokra várok a vevői oldalon! Évek óta kuporgatom a pénzem, de még mindig lufinak tartom az egész ingatlan piacot...

szoftver szakmabeli && Beverly250

(#15956) Mercutio_ válasza longwild (#15954) üzenetére


Mercutio_
félisten

Évek óta kuporgatom a pénzem, de még mindig lufinak tartom az egész ingatlan piacot
Ha a második igaz, az elsőt évekkel ezelőtt egy lakásvételre kellett volna cserélned, tavaly pedig (de most se késő) kiszállnod nagy haszonnal ;]

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#15957) dave118 válasza longwild (#15954) üzenetére


dave118
senior tag

Hasonló cipőben járunk! :) Nem lufi ez, hanem valóság. Szerintem olyan válság mint 10-15 évvel ezelőtt nem lesz, egyre jobban azt látom, hogy az ingatlanok árának "eséséhez" igen nagy gebasz kell. Még egy ilyen világméretű pandémia sem vert oda, bár ennek hatása, lehet, hogy néhány hónap múlva fog előjönni. Egyébként tegyük fel 10-15% ot esnek az ingatlanárak (ami realitás), akkor sem vagyunk sehol a 2015 utáni 50% os dráguláshoz képest. Úgyhogy csatlakozom az előttem szólókhoz, lufi pukkanást várni szerintem is felesleges.

(#15956) Mercutio_: az élethez ugyebár szerencse is kell :) Mi sajnos most jutottunk el odáig, hogy saját ingatlant tudjunk halászni. Mindenféle hátszél nélkül, abszolút 0-ról hosszabb ez a folyamat. De nincs lehetetlen (csak magas elvárások :DDD )!

[ Szerkesztve ]

... Ami ami, az az.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.