Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) pilóta


pilóta
nagyúr

Szevasztok!
Ha valaki biztosan tudja, mondja már el, hogy mi a különbség a keserű mandula és a boltban kapható mandula között.
''Az hogy keserű'' beszólásokkal kíméljetek.
Kösz.

Aki él és nem boldog, az téved!

(#2) Szalma válasza pilóta (#1) üzenetére


Szalma
őstag

Több benne a cián. Azért olyan keserű.

Szeretettel:
Szalma

(#3) pilóta


pilóta
nagyúr

Akkor egy kicsit konkrétabban :)
Mi a különbség a két fajta között? Teljesen külön fajok, vagy csak az egyikből lett nemesítve a másik? Hol lehet keserű mandulát szerezni? Mennyire keserű? Meg lehet enni azért? stb. stb. stb.

Aki él és nem boldog, az téved!

(#4) Arius válasza pilóta (#1) üzenetére


Arius
aktív tag

És mi a kérdés, a Kicsi Gesztenye, és a gesztenye között? :)):DD:))

Bocsi tényleg, de nemtudtam kihagyni :DDD

Kevés vagy, mint Celeronban az L2 cache ;)

(#5) Arius válasza Arius (#4) üzenetére


Arius
aktív tag

Kérdés=Különbség....ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ koránvanmég :))

Kevés vagy, mint Celeronban az L2 cache ;)

(#6) pilóta válasza Arius (#4) üzenetére


pilóta
nagyúr

Nem tudom mi lehet köztük a KÉRDÉS. Talán: Hogy vagy?

Bocsi tényleg, de nemtudtam kihagyni :DDD

Aki él és nem boldog, az téved!

(#7) mura81 válasza pilóta (#1) üzenetére


mura81
senior tag

Nem vagyok biológus, de szerintem nincs köztük különbség. Amiket én szotam törni (origi csomagolásban érkezik a kertünkből:))) azok mindegyike egykicsit keserű ez a ciántartalmuk miatt van. A boltban vásroltak között már találtam olyat amelyiket valamivel előkezelték és az már nem volt keserű, de a fene tudja mit csináltak vele.

Controlling: ''In God we trust! - All others will be monitored''

(#8) Szalma válasza pilóta (#3) üzenetére


Szalma
őstag

A kevéssé keserű a nemesített. A tihanyi félszigeten van egy mandulás, ami már visszavadult rendesen, ott piszkosul keserű mandulákra tehet szert az ember. A faj pedig biztosan azonos. Legfeljebb a fajta más. :) Ha van türelmed, szerdán találkozunk kedvenc kertészmérnökünkkel és kifaggatom.

Megenni meg lehet, de úgy emlékszem nem tanácsos 0.5-1kg-nál többet enni egyszerre... Görcsös vigyor lehet a vége... ;]

Szeretettel:
Szalma

(#9) PeliScan válasza mura81 (#7) üzenetére


PeliScan
addikt

Kiszedték belőle a ciánt..? :DDD

(#10) Szalma válasza PeliScan (#9) üzenetére


Szalma
őstag

(Hőkezeléssel elbomlik egy része.)

Szeretettel:
Szalma

(#11) mura81 válasza Szalma (#8) üzenetére


mura81
senior tag

ELmúlt éveimben próbálkoztam azzal hogy 1szerre vmiből 0,5-1kg-t ettem meg, hát meg is látszott az eredménye. Mostmár 1 éve fogyókúrázom, és már kezd meglátszani az eredménye.
SZVSZ bármiből megárt az 0,5-1kg!!!:))

Controlling: ''In God we trust! - All others will be monitored''

(#12) Agyzuzo válasza mura81 (#11) üzenetére


Agyzuzo
addikt

Főleg 1kg zsír meg 1kg cukor esetén igaz ez... :D

Listen up, maggots. You are not special. You are not a beautiful or unique snowflake. You're the same decaying organic matter as everything else. ::: http://meatytears.hu :::

(#13) pilóta válasza Szalma (#8) üzenetére


pilóta
nagyúr

A türelmem végtelen :D

Legalábbis szerdáig kibírom...

Mire kell:

A keserű mandula tartalmaz B17 vitamint. A sárgabarack magja többet is, de az elég szar ízű. A mandulát szeretem, de nem tudom, hogy mennyire azonos a keserű mandulával. Ha rohadtul keserű, akkor maradok a sárgabarack magnál...

Aki él és nem boldog, az téved!

(#14) Kígyó válasza pilóta (#1) üzenetére


Kígyó
senior tag

Az élet nagy kérdései... :D

(#15) mura81 válasza pilóta (#13) üzenetére


mura81
senior tag

úgy tudom hogy a B vitaminok zsírban oldódó vitaminok és nem túl egészséges ha túl sokat szedsz be belőle, mert a szervezet nem képes a feleslegtől megszabadulni, mint pl a C vitamintól. Jobb ha esetleg valami vitamintablettában gondolkodsz ha vitamin hiányod van. Azokra pontosan rá van írva mennyi benne a vitamin, míg kevés mandulát láttam ami ugyanilyen ''tuninggal'' rendelkezett volna.
Ja és a tablettákban biztos kevesebb a cián - bár nem is olyan jó az ízük mint a mandulának:))

Controlling: ''In God we trust! - All others will be monitored''

(#16) pilóta válasza mura81 (#15) üzenetére


pilóta
nagyúr

Hol is lehet B17-et kapni?

Aki él és nem boldog, az téved!

(#17) SYZYGY válasza pilóta (#13) üzenetére


SYZYGY
tag

Meglehet enni a keserűmandulát! De inkább alanynak használják/alkalmazzák pl.őszibarack legjobb alanya.(meg Török rivierán is jó Alanya :DD ). Egyébként a mandula vad formája. Ennyi.Kemény a héja, meg keserű is. Sztem a kajszi mag sokkal finomabb, csak száritsd vagy 1-2 napot. Ráadásul jóval hamarabb lesz mint mandula!

''A hullák olyanok, mint Te vagy én, csak halottak.''

(#18) pilóta válasza mura81 (#15) üzenetére


pilóta
nagyúr

Egyébként meg a ciánnal semmi baj, ugyanis kötött formában van jelen a magokban, ami nem árt. Például a klór is rendkívül mérgező, mégse mondja senki, hogy ne egyél sót, ami nátrium-klorid ugye...

Aki él és nem boldog, az téved!

(#19) Szalma válasza pilóta (#18) üzenetére


Szalma
őstag

Hmmmm... Rossz példa. Az emésztőnedvek jelentős százaléka klór... A cián pedig idegméreg. Az, hogy ''kötött'' csak annyival jobb, hogy nem vegytiszta. (Egyébként nem számít: láttál már kukacos mandulát?)

Szeretettel:
Szalma

(#20) pilóta válasza Szalma (#19) üzenetére


pilóta
nagyúr

Hát nem szívesen találkoznék egy sötét sikátorban azzal a kukaccal, ami átrágja a mandula kemény héjját :D
És láttál már mandulaevésbe belehalt embert?

Aki él és nem boldog, az téved!

(#21) Adrian Mole válasza pilóta (#18) üzenetére


Adrian Mole
senior tag
LOGOUT blog

Hát a kötött cián sem olyan nagy fun. A tiszai szennyezéskor is főleg rézkomplexek voltak, aztán mégis. Sokféle komplex van...
A többihez nem sokat tudok hozzátenni, szinte minden elhangzott. A keserűmandula a ''vad'' fajta, tényleg alanynak jó átoltáshoz, szemzéshez, őszibaracknak, ''nemes'' mandulának. A keserűség nem csak a cián miatt van, hanem egyéb anyagcseretermékek miatt is. ''Nemes'' mandulából sem ajánlott kilónyi mennyiség elfogyasztása, a ciánvegyületek miatt (de pl. nyers borsó, egyéb pillandósoké sem).
A klór - klorid összehasonlítás nem igazán nyerő. A ciánban a cianidion a hunyó (hidrogén-cianid), ez minden ciánvegyületben ugyanaz, míg a klór (klórgáz) és a kloridion (pl a sóban) között ég és föld a különbség.

42

(#22) Adrian Mole válasza Adrian Mole (#21) üzenetére


Adrian Mole
senior tag
LOGOUT blog

Bocs, klorid-ion.

42

(#23) Szalma válasza pilóta (#20) üzenetére


Szalma
őstag

(Csonthéjdarabkától megfulladtat már igen... Brrrr....) Olyan alacsony a cián koncentráció egy mandulában, hogy több kilót kellene megenned, mint ahány Te vagy. De már jóval kevesebb is furcsa tüneteket okozhat. (1kg biztosan, legyél akár 100kg is!) Azért ne teszteld. ;] Mások már megtették.

Szeretettel:
Szalma

(#24) Szalma válasza Szalma (#23) üzenetére


Szalma
őstag

Ööööö... Most nézem: valószínüleg nem a ciánba, hanem a halálra zabálásba pusztulnál el...

Szeretettel:
Szalma

ui.: Drága Adrianem! HCl -> sósav. Gyomor? A gáz az tényleg gáz. Pandora

(#25) pilóta válasza Szalma (#24) üzenetére


pilóta
nagyúr

:D

De fordítsuk komolyra a szót. Kb napi 15-20 szem elég B17-et tartalmaz, úgyhogy a cián és a halálra zabálás veszélyei nem igazán fenyegetnek...

Azért kérdezd ki a haverodat, hátha van valami ötlete a dologról.

Aki él és nem boldog, az téved!

(#26) mura81 válasza pilóta (#20) üzenetére


mura81
senior tag

Na hát arra a kukacra én se lennék kíváncsi. Egyébként nem tudtam, hogy kötött állapotban van benne a cián és hogy egyáltalán nem ártalmas. De mostmár akkor 1 centivel okosabb lettem. Kösz

Controlling: ''In God we trust! - All others will be monitored''

(#27) Szalma válasza mura81 (#26) üzenetére


Szalma
őstag

(Ártalmas.)

Szeretettel:
Szalma

(#28) pilóta válasza Szalma (#27) üzenetére


pilóta
nagyúr

Persze hogy ártalmas, de ilyen szempontból mégis jó a klóros példa, mert a só sokkal ártalmasabb, mint a mandula, hiszen ha 1kg mandulát megeszel, legfeljebb nem érzed jól magad, de ha 1kg sót benyomsz, abba tuti beledöglesz :D

Aki él és nem boldog, az téved!

(#29) Adrian Mole válasza pilóta (#25) üzenetére


Adrian Mole
senior tag
LOGOUT blog

Mire kell neked a B-17 külön pótlás?
Az egyik korábbi hozzászólástól eltérően a B vitaminok nem zsíroldékonyak.

42

(#30) Szalma válasza Adrian Mole (#29) üzenetére


Szalma
őstag

Ajaj... ABDEK. Mond ez valamit, Adrian? Igen-igen. Általános iskola, biológia: zsíroldékony vitaminok. A többi a vizes...

Pandora

Szeretettel:
Szalma

(#31) Agyzuzo válasza pilóta (#20) üzenetére


Agyzuzo
addikt

Belehaltat nem, de egyik haverom kicsit túladagolta a mandulát és olyan rosszul lett, hogy gyomormosásra kellett vinni. Utána még 2-3 napig baromira rosszul volt... Úgyhogy csak óvatosan...

Listen up, maggots. You are not special. You are not a beautiful or unique snowflake. You're the same decaying organic matter as everything else. ::: http://meatytears.hu :::

(#32) Adrian Mole válasza pilóta (#28) üzenetére


Adrian Mole
senior tag
LOGOUT blog

De ionháztartás problémába döglesz bele, viszont a cián mérgezést okoz. Ne keverjük össze!
Ezek szerint a desztillált víz is méreg, mert ha megiszol belőle két litert, feldobod a talpad, kipucolja belőled a sókat... Na menj már... :D

42

(#33) bcs válasza Szalma (#30) üzenetére


bcs
aktív tag

Nem csak ADEK?

(#34) Adrian Mole válasza Szalma (#30) üzenetére


Adrian Mole
senior tag
LOGOUT blog

Belemehetünk. A B vitamonok egy több vegyületből álló család. Az alapvegyület vízoldékony. Az, hogy családon belül változik az oldékonyság, más tészta. Attólmég B vitamonok alapvetően vízoldékonynak számítanak. A merev kategorizálás sajnos nem mindíg írja le jól a valóságot.
Egyébként pedig ADEFK.

42

(#35) pilóta válasza Adrian Mole (#32) üzenetére


pilóta
nagyúr

Felhívom figyelmed az előző hozzászólásomban lévő ''ebből a szempontból'' részre.
Ez azt jelenti, hogy kérdéses téma (tehát a mennyiség, mint mérgezési tényező) szempontjából vizsgálva a dolgot. Tehát nem a mérgezés típusa (idegméreg, légzésbénítás, sóháztartás felborítás, torok elvágás, felakasztás, főbelövés vagy egyéb szempontok) szerint vizsgálva.
Tehát pont azt mondtam én is, amiről te azt írod, hogy ne keverjük össze.

Aki él és nem boldog, az téved!

(#36) mura81 válasza Adrian Mole (#29) üzenetére


mura81
senior tag

Bocs rosszul emlékeztem, tényleg nem zsíroldékonyak!
Keress rá google-n és meglátod, én megtettem de nam akarom így ideírni.

Controlling: ''In God we trust! - All others will be monitored''

(#37) Szalma válasza bcs (#33) üzenetére


Szalma
őstag

(Azannya... Süllyedek... Az a fránya memóriám...)
Adrian drágám! Mikor érsz rá...?

Pandora

Szeretettel:
Szalma

(#38) Szalma válasza Adrian Mole (#34) üzenetére


Szalma
őstag

(LSD egyel feljebb.) Hamu és kövek.

Szeretettel:
Szalma

ui.: Nem is ugatok többet, majd szerdán...

(#39) neduddki válasza mura81 (#11) üzenetére


neduddki
nagyúr

HI!

Hat nem tom, en a jo ksi otthoni cseresznyebol ennek a mennyisegnek a tobbszoroset vagyok kepes felfalni, megsincs negativ externalis, hacsak nem az, hogy alapos tisztitast vegez a belekben!!!:-))))))))) Melesleg ez a mennyiseg nalam a gyumolcsok tobbsegere igaz:-)))

udv

neduddki

p.s. erru gyun eszembe, tugyatok, hogy a cseresznye az egyik legklaszikusabb tisztitokura kajaja????

https://facebook.com/bestwax.eu, mailto: bestwax.eu@gmail.com hamarosan: www.bestwax.eu a lustasag fel egesseg, en tejjesen egesseges akarok lenni

(#40) Adrian Mole válasza pilóta (#35) üzenetére


Adrian Mole
senior tag
LOGOUT blog

Nehogymá flémeljünk :)
Vannak a mérgek. Ebből bármennyit eszel, rossz hatással vannak rád (cián).
Van a többi. Ezek mennyiségi szempontok alapján lehetnek rossz hatásúak is (kloridion). De ide lehet sorolni a vizet is :) bármilyen meglepő (láttál már vizihullát? :DDD )
Egyébként az utóbbi osztályba sorolandók a vitaminok is (!!!), sőt a vízoldékonyak is (!!!). Legfeljebb azok mennyiségi korlátai kissé később kezdődnek. Pl C vitamintól remek vesekövet, veseelégtelenséget lehet összeszedni egy idő után (persze egyéni érzékenységű).

42

(#41) Adrian Mole válasza Szalma (#38) üzenetére


Adrian Mole
senior tag
LOGOUT blog

Épülünk, szépülünk :DDD
Nekem is volt már nyilvános elsüllyedésem a Ph-n. :)

42

(#42) pilóta válasza Adrian Mole (#40) üzenetére


pilóta
nagyúr

Szerintem se flémeljünk, főleg, hogy nem erről szól a topic.
Maradjunk a témánál.

Tehát a cián és a mérgezés nem téma.

Aki él és nem boldog, az téved!

(#43) erdoke válasza pilóta (#20) üzenetére


erdoke
titán

Melyik kukac mászik befelé a gyümölcsökbe???
Kifelé másznak. Az anyukájuk még akkor teszi oda őket pete formában, amikor a termés még éppen csak beindul.
Mandulaevésbe belehalt emberről már hallottam, de neki nem a cianidokkal volt gondja, hanem letüdőzte...:(

A legjobb aláírás a héten

(#44) Adrian Mole válasza pilóta (#42) üzenetére


Adrian Mole
senior tag
LOGOUT blog

Bocs, ott volt egy :) , dehogy akarok/szeretek fl-ni.
Sztem hozzátartozik az összes fenti dolog a témához, de lelőhetem magam. Vagy megeszem egy csomó mandulát ;]

42

(#45) Cathfaern


Cathfaern
nagyúr

Lehet, hogy én vagyok vak, de nekem nem derült ki, hogy pontosan mit is okoz az, ha az ember túl sok mandulát eszik?

(#46) Adrian Mole válasza Cathfaern (#45) üzenetére


Adrian Mole
senior tag
LOGOUT blog

Attól függ, mennyire vagy érzékeny a glükotiocianátokra.
Kicsit rosszul leszel tőle, ha sokat burkolsz belőle. Ha nagyon sokat eszel, jobban. ;)

42

(#47) rdi válasza Agyzuzo (#31) üzenetére


rdi
veterán

Az én haverom meg a marhapörköltet adagolta túl, gyomormosás lett a vége :)
Beszrás ez a topic, kár, hogy csak most találtam rá.

Ja egyébként a cián (irtó) kis mennyiségben egészséges. Mintha a látással lenne kapcsolatban.

Cián sok mindenben van: héjasok, almafélék, patkányméreg.
Én inkább a gyümölcsöket ajánlanám.
:D

Fej! Tor! Potroh!

(#48) -boyscout- válasza pilóta (#1) üzenetére


-boyscout-
tag

ő pl. kifejezetten édesnek tűnik :D


Keserű madnula ...
egyébként mi az a madnula? :))

(#49) Adrian Mole válasza rdi (#47) üzenetére


Adrian Mole
senior tag
LOGOUT blog

Ja egyébként a cián (irtó) kis mennyiségben egészséges. Mintha a látással lenne kapcsolatban.
Hmm, ennek utánnanézek, de senkit nem bíztatnék, hogy látásjavítás céljából nyomjon a fejébe ciánt. Alapvetően a cián kompetitíven kiszorít a
- hemoglobinról
- a sejtlégzés elektontranszportláncáról
oda való dolgokat. A vasionokkal baromi erősen köt. Szóval csak vigyázni.

42

(#50) Szalma


Szalma
őstag

No, kertészmérnök szerint: kerti, nemesített fajta nem olyan keserű, de csak azért mert nagyobb, és ugyanannyi a ''keserűség'' benne, mint a keserű mandulában. A keserű mandulának titulált magok is ugyanolyan mandulák, csak kedvezőtlenebb körülmények között nevelődnek, emiatt kissebbek. Nem hallott még ''keserű mandula'' alfajtáról. Viszont valóban csökkenthető a ''keserűség'' 50 Celsius-on tartással. Tudomása szerint így kezelik a boltba kerülő, nem pörkölt magokat. Mert az jót tesz az ízének és a kártevőknek is. (Van egy lepkefajta, amely szereti a mandulát, de európában nem tud megélni. A nevét is mondta, de hallás után inkább nem írok latin szöveget... :) ) A mandula inkább jófajta magnézium forrásként szerepelhet az étrendben.
És a sárgabarack magja kevésbé ciános.

No, ennyi.

Szeretettel:
Szalma

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.