Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Help me! (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) Jasper


Jasper
csendes tag

Abit VL6 alaplapom van, az eredeti bios verzió:VZ-volt.
Csak volt!
Ugyan is elszúrtam a frissítést, rossz verzót a VL6_7K lett betöltve.
Azt hittem, hogy ez az Abit VL6 újabb bios verziója, nem tévedtem ez, csak nem az én alaplapomhoz, állítólag!
Nem áll fel a gép, bootolni sem tud semmiről, a billentyűzet sem él.
Próbálkoztam már rendszerlemezzel, awdflash.exe ill. az eredeti bios verzió betöltésével, sajna nem fogadja.
Már szinte minden variációt próbáltam (az általam ismerteket)kicseréltem a bios procit egy másikra, azzal még a képernyő sem jött be!
Az lehet, hogy az újonnan betett proci nem volt jó!
Nem tudom!
Próbálkoztam a CMOS jumper, elem eltávolításával stb. eredménytelenül.

Profi, rutinos bios hozzáértők véleményét várom, mit tegyek!
Előre is köszi!

A gép ezt írja ki.

Award BootBlock Bios v1.0
Copyright (c) 1998, Award Software, Inc.

Bios ROM cheksum error

Detecting floppy drive A media...
INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER


[Szerkesztve]

(#2) Flashy


Flashy
veterán

legközelebb rendes topikcímet légyszi.
csinálnod kell egy olyan bootfloppyt, amin autoexec.bat-ból indul a bios írás, és az előző, jó bios imaget írja vissza. ezt várja most a gép.

mintha azt írtad volna hogy ezt már próbáltad: arra mit írt ki?

[Szerkesztve]

(#3) Jasper válasza Flashy (#2) üzenetére


Jasper
csendes tag

Köszi a választ!
Ezzel már próbálkoztam, semmi, meg sem nyikkan!
Annyi volt csak, hogy a floppy led világított egy darabig, majd kialudt.
Ennyi!
Olvasni nem tudta!
Az a gond, hogy nem tud semmiről sem bootolni!

(#4) Flashy válasza Jasper (#3) üzenetére


Flashy
veterán

biztos hogy jó volt a floppy? ebben az állapotban csak annyira képes a bios, hogy a floppymeghajtóban levő lemezen az autoexec.bat-ot lefuttatja, de csak biost képes belőle írni, oprendszert bootolni nem.

(#5) Jasper válasza Flashy (#4) üzenetére


Jasper
csendes tag

Úgy hiszem jó a lemez, ugyan is 3 lemezen is meg van!
Biztos ami biztos!
Nem hiszem, hogy 3-ból egyik sem jó.

(#6) Flashy válasza Jasper (#5) üzenetére


Flashy
veterán

rendszerlemez volt, és autoexec.bat-ban egyetlen sor volt, a bios égetés?

(#7) Jasper válasza Flashy (#4) üzenetére


Jasper
csendes tag

A lemezen redszerinformációk, (autoexe, command com stb. ill.
eredeti abit vl6 bios file-k: awdflash.exe, vl6_vz.bin) stb. található.

(#8) Flashy válasza Jasper (#7) üzenetére


Flashy
veterán

de autoexec.bat-ban benne volt hogy égesse be a régi biost? parancssort nem fog adni, hanem lefuttatja autoexec-et.

(#9) Jasper válasza Flashy (#8) üzenetére


Jasper
csendes tag

Szerintem nem, csak a sima boot lemezről lett kimásova.
Be kell még írnom valami mást is az autoexec-be?

(#10) Flashy válasza Jasper (#9) üzenetére


Flashy
veterán

nem, csak azt a sort amivel égetsz. próbáld így, szerintem menni fog. ha nem akkor a B terv a bios hotswap, az macerásabb lesz.

(#11) Jasper válasza Flashy (#10) üzenetére


Jasper
csendes tag

Írd már meg, hogy mit és hová írjak be!
Előre is köszi!

(#12) eddie303 válasza Jasper (#11) üzenetére


eddie303
őstag

edit autoexec.bat
awdflash /Sn /Py biosfile.bin

Innen a bios-file-t cseréld amire kell.
Mentsd el a fájlt, tedd be, s engedjed bootolni.

Linux.... The choice of a GNU generation.

(#13) Jasper válasza eddie303 (#12) üzenetére


Jasper
csendes tag

Köszi, megpróbálom így!

(#14) Jasper válasza Flashy (#10) üzenetére


Jasper
csendes tag

Milyen a ''B'' terv a bios hotswap, nem ismerem?

(#15) Flashy válasza Jasper (#14) üzenetére


Flashy
veterán

keresel egy működő gépet, bebootolod DOSba, menet közben kiveszed a bios IC-t, beteszed a sajátodat, és beleégeted a progiját.

(#16) Jasper válasza Flashy (#15) üzenetére


Jasper
csendes tag

Végül is ismerem csak én másként akartam csinálni, nehogy kinyírjam más gépét!
Szereztem más bios procikat és azzal próbálkoztam, eddig sikertelenül.
Ha ezek tönkre mennek nem gond!

Semmi nem történt, lehet hogy rosszak voltak a procik?
Még az sem jött be a képernyőn mint az enyémmel!
A monitor be sem kapcsolt!

(#17) Flashy válasza Jasper (#16) üzenetére


Flashy
veterán

ha nem a te gépedhez való bios akkor hogy bootolna be vele? perszehogy nem bootol. csak nagyon hasonló alaplapok biosai bootolnak be egymással legfeljebb. de legalább ha van több IC-d akkor lehet kísérletezni, hogy a sajátodat meghagyod egyelőre így és egy másikba írod bele a jó biost. Mikronikánál 150Ftért megcsinálják ha esetleg arrafele laksz. ha nem megy, akkor marad a másik alaplap. oda kell figyelni, nem szabad ráejteni az IC-t az alaplapra és egyenesen tartva kell berakni. nem muszáj teljesen belenyomni csak amikor már érintkezik, ha nem érintkezik akkor az égető ugyis hibát ad, megtudod. más trükkje nincs, esetleg ha bekapcsolás előtt meglazítod hogy könnyebben kijöjjön.

(#18) Jasper válasza Flashy (#17) üzenetére


Jasper
csendes tag

Köszi!
Küldtem neked e-mailt, olvastad?
Azzal kapcsolatosan, hogy az autoexec-ben pontosan hová írjam be a következő
adatot: awdflash /Sn /Py biosfile.bin
Én beírtam, de lehet, hogy rossz helyre!
Semmi nem történt.
Ugyan az van, mint eddig.

(#19) Flashy válasza Jasper (#18) üzenetére


Flashy
veterán

válaszoltam is már :)
töröld ki a többit és csak ez a sor legyen benne. az eredeti írást milyen paraméterekkel csináltad? ha több volt mint a py sn akkor azokat is írd bele ugyanugy.

(#20) Jasper válasza Flashy (#17) üzenetére


Jasper
csendes tag

Jól értem?
Mindent töröljek ki az autoexec.bat-ból és csak ezt írjam be,hogy
awdflash /Sn /Py biosfile.bin

(#21) eddie303 válasza Jasper (#18) üzenetére


eddie303
őstag

Egy tipp: Ha van Config.sys a lemezenm, töröld, ne kavarhasson be semmi.

Linux.... The choice of a GNU generation.

(#22) Flashy válasza Jasper (#20) üzenetére


Flashy
veterán

igen. a többi rész ramdriveot csinál, másolgat rá, cdrom drivert install, stb.
azaz, config.sys-t is töröld ahogy eddie mondja, azt el is felejtettem. az autoexec meg csak 1 sort tartalmazzon, az égető sorát.

(#23) Jasper válasza Jasper (#20) üzenetére


Jasper
csendes tag

Illetve írd már meg akkor, hogy ebben az esetben melyek azok a file-k amelyek mindenképp kellenek, mert a fölöslegeseket akkor kitörlöm belöle.

(#24) eddie303 válasza Jasper (#23) üzenetére


eddie303
őstag

io.sys, msdos.sys, command.com, autoexec.bat, awdflash.exe, biosfile.bin Ezek kellenek csak.

Linux.... The choice of a GNU generation.

(#25) Flashy válasza Jasper (#23) üzenetére


Flashy
veterán

io.sys, msdos.sys, command.com, autoexec.bat, meg a bios égető dolgok: a bios image és az award.exe vagy hogy hívják. de ha a config.sys-t törlöd és az autoexec.bat 1 sort tartalmaz akkor a többi file nem zavar.

(#26) Jasper válasza eddie303 (#24) üzenetére


Jasper
csendes tag

OK!
Köszi!
Megpróbálom így!

(#27) Jasper válasza Flashy (#25) üzenetére


Jasper
csendes tag

OK!
Köszi!

(#28) Jasper válasza Flashy (#25) üzenetére


Jasper
csendes tag

Sajna nemsikerült így sem!
A floppy led viágított most is mint eddig, de semmilyen mozgás nem történt.
Pedig most már csak tényleg ez a néhány file volt a lemezen!

Kérdés!
Mi lenne, ha leformatálnám ezt a winchestert?
És csak sima dos 6.22-t telepítenék csak rá!
Semmi többet!
Kiszedném a memoriát, majd visszaraknám!

Ezeknek semmi jelentősége?

(#29) Flashy válasza Jasper (#28) üzenetére


Flashy
veterán

nem fog menni. a bios a mostani állapotában annyira hajlandó, hogy floppyról megpróbál bebootolni és elindítani valamit. a vincseszterre rá se néz. a memória sem segít, maga a bios program hibás. hol laksz? Mikronika nem játszik? állítólag viszed floppyn a biost, meg zsebben az IC-t és belerakják.

(#30) Jasper válasza Flashy (#25) üzenetére


Jasper
csendes tag

Az a baj, hogy most tulajdonképpen az eredeti (Abit) VL6_VZ.bin helyett a VL6_7K.bin van beégetve valószínüleg most a biosban.

De azt nem igazán értem, hogy igy a szóban forgó renszer filek-kel miért nem nyikkan meg a floppy meghajtó (csak a led világít, mint, ha csinálna valamit, de semmit), ill a billentyüzet miért nem él?

(#31) Jasper válasza Flashy (#29) üzenetére


Jasper
csendes tag

Attól tartok, hogy úgy lesz, ahogyan írtad elviszem és beíratom a programot!
Csak nem gondoltam volna, hogy ilyen olcsó, ugyan is ahol én jártam (számítástechnikai cégnél) mindenhol a minimum fél órát ( vagy is 1500Ft-ot) kiszámlázzák attól függetlenül, hogy nem volt csak max 5 perces a dolog!
De, ha tényleg ilyen olcsó akkor szuper!
A franc se fog görcsölni tovább!
Már ez is sok volt!
De a jó pap is holtig tanul!

(#32) Flashy válasza Jasper (#30) üzenetére


Flashy
veterán

tulajdonképpen ez csak egy vész-módja a biosnak amit most látsz. van egy olyan terület, amit sosem ír felül, ez aktivizálódott most nálad, mert észrevette hogy a rendes programja sérült. ez a vészprogram arra elég csak, hogy floppyról bebootol és új bios imaget beéget. de lehet, hogy valahogy úgy sikerült neki most a dolog, hogy a vészprogram sem képes bebootolni.
(a rendszerlemezt rendesen megcsináltad, nem csak rámásoltad a rendszerfileokat ugye?)

(#33) eddie303 válasza Flashy (#32) üzenetére


eddie303
őstag

Csak eddig jutottatok? :( Pontosítok, de nem akarok beléd kötni: Felülírja, hogyha te direkt mondod a proginak, hogy írja felül, de alapértelmezésben nem.

Linux.... The choice of a GNU generation.

(#34) Flashy válasza eddie303 (#33) üzenetére


Flashy
veterán

pedig erről mindig óvatosan beszélek, én amikor p2 alaplapomat flasheltem, sosem láttam ilyen vészbootot, minden további opció nélkül felülírta (a rosszal) az egészet... akkor tanultam meg hotswapelni meg tök különböző alaplapokban biost csereberélni :)

(#35) eddie303 válasza Flashy (#34) üzenetére


eddie303
őstag

Erre a részére meg kéne taníts, mert csak elméletben tudom :) Gyakorlatban próbáltam, de nem jött össze, mert nem tudtam még akkor, hogy a flash IC egyforma kéne legyen, gyakorlatilag meg azóta nem volt rá szükségem. Akkor megcsinálta valaki ingyen, rendes volt. De volt egy olyan hülye szerencsém, hogy sosem volt rossz az image az alaplaphoz, amit elrontottam, az attól volt, mert ModBin-el beletúrtam az image-be, gondoltam, jobb lesz. Azóta azzal a progival vigyázok, s max a márkasztringet írom felül :) Akkor sikerült úgy elflashni, hogy az alaplap esetleg bebootolt, de random idõközönként indult újra. Akkor próbáltam ezt a floppys dolgot is, de mikor az awdflash odáig ért, hogy lekérdezze a flash IC típusát, indult is újra...

Linux.... The choice of a GNU generation.

(#36) Flashy válasza eddie303 (#35) üzenetére


Flashy
veterán

volt egy intel chipsetes 1Mbites biosos alaplapom, meg egy VIA-s 2Mbites (ezt rontottam el egy amúgy elvileg bele való image beleégetésével), ezzel kellett gazdalkodni. szerencsere az 1M-s biosos alaplap tudta írni a 2M-st is. úgy sikerült, hogy a 2M-s biosba beleégettem először egy az 1M-s alaplaphoz lehető legközelebb álló Inteles biost, meg az awdflash egyik kapcsolóját kellett használni amire nem emlékszek de arra vonatkozott hogy az égető rutinokat honnan használja, de így is kétszer egymás után bele kellett égetni egymás után és a második lett jó. sajnos a pontos sorrendre nem emlékszek, mert eléggé ideges voltam, de sikerült, mert utána még jó ideig ment az alaplap (amíg el nem romlott de nem ettől :) ). ja és nem mindegy az awdflash verziója sem, régebbi alaplaphoz néha már a weboldal is régebbit ajánl, érdemes próbálkozni többel is, mert az sem volt mindegy hogy melyikkel égettem bele.

(#37) eddie303 válasza Flashy (#36) üzenetére


eddie303
őstag

Nagyjából awdflashból is, s ModBin-bõl is sokszor van olyan, hogy új verzió visszafele nem kompatíbilis (Nem tudom, dolgoztál-e már ModBin-nel, én a logócserekor használtam átírni márkasztringet :) S sajnos, egyébbre is. A mostani alaplapomnak is saját márkasztringje, s logója van (Bár ez nem saját, netrõl szedtem :) www.flazh.de))

Linux.... The choice of a GNU generation.

(#38) Jasper válasza Flashy (#32) üzenetére


Jasper
csendes tag

Bocsi fiúk, hogy nem írtam, sajna dolgom akadt, de közben azért időt szakítottam a bios témára is.
EEPROM égetéssel megoldódott a probléma, csináltattam egy tartalékot is.
Úgy hogy most már bátran garázdálkodhatok, kísérletezgethetek!
Van másik!

Egyébként van komolyabb gépen is csak azon nem merek ''garázdálkodni'' egy kicsit zsebbenyúlósabb téma lenne, ha abban valami gubancot csinálnék.
Másnap rögtön körbecsengettem az ismerösöket, hogy ki tudna estleg EEPROMOT égetni, és sikerült találnom tőlem 5 buszmegállónyira.

Egyébként körbecsörögtem a PC-s szervizeket, mit mondjak, a bios frissítést 4000Ft-ért akarták vállalni!
Hiába mondtam, hogy ne vicceljenek már, hát ennyit ér ez az alaplap, őket ez nem nagyon hatotta meg!
Végül is meg lehet valahol érteni őket is, ebből élnek!

Én így a 2db bios proci beégetését megúsztam egy 1000-ből.
Írtátok, hogy van olcsóbban is, mivel közel volt hozzám kb. ugyan ott vagyok.

(#39) Jasper válasza Jasper (#38) üzenetére


Jasper
csendes tag

Egyébként kérdeztem ismerösöket is ezzel az autoexec beírással kapcsolatban, ők azt monták, hogy a következöket írjam be:
A:awdflash VL6_VZ.BIN /py /sn /cd /cp /cc /cks /R

van aki azt, hogy elég csak a:

A:AWDFLASH VL6_VZ.BIN /PY /SN /CC /CD

Vajon ki tudja a jót?

(#40) PapaMaci


PapaMaci
őstag

Javallom a Mikronikát én is, vagy nézz szét az aproneten az alaplapoknál, és ott is hirdet egy rakat BIOS égetö kisiparos! Rengeteg idöt és energiát sporolhatsz meg vele, ugyanis ez igy Neked nem fog elindulni.

...mint az közismert...

(#41) krystman


krystman
őstag

Én egy kis segítséget szeretnék kérni.Ha tud esetleg valaki angolul az össze tudná foglalni röviden,hogy hogyan tudja elfogadni a ASUS A7S333 a Barton procit?Vagy is én azt következtetem ki belőle.Ugyan is ilyen alaplapom van.És most akarom majd bővíteni.A szorzókkal és a MHz-el tisztában vagyok.Csak amit ír azt nem értem.Ha valaki lenne aki egy egy mindatban le írná meg köszönném.Akkor itt a link.

http://hankfiles.pcvsconsole.com/answer.php?file=550

És bocs az OFF -ért.

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Help me! (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.