Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  HDR

Hozzászólások

(#1) Cancer


Cancer
senior tag

Sziasztok!!

Még nem találtam a témával kapcsolatos topicot, így gondoltam nyitok egyet.
Talán az állványok toicban volt egy hozzászólás, hogy valaki HDR képet akar csinálni, de a 3 kép kevésnek bizonyul. Illetve én is láttam már több képet, amit 5-7 képből raktak össze. Vallom én is, hogy egy stabil állványon, ha fonoman megváltoztatjuk a blendét/záridőt(inkább utóbbit), akkor nem szabadna bemozdulnia.
Viszont! Erre nekem van egy megoldásom! Canon és USB kábel + Laptop! :)
Kinyitható kempingfotel/horgászfotel az állvány mellé felállítva, laptop az ölbe USB-kábel bedug és computer controll! :) Hozzá sem kell érni a géphez, mindent laptopról lehet működtetni! Érintés nélkül lőhetünk akárhány képet! :C

De, komolyra fordítva, akkor ide várnám a kérdéseket, ötleteket, tutorialokat a témával kapcsolatban.
Köszönöm.

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#2) johnjohn válasza Cancer (#1) üzenetére


johnjohn
addikt

Expósorozat is van a világon, és akkor nem kell hozzáérni a géphez.

(#3) Cancer


Cancer
senior tag

ITT lehet találni a témáben egy-két korrekt képet.

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#4) Cancer válasza johnjohn (#2) üzenetére


Cancer
senior tag

Én úgy tudom, hogy az expo sorozat, (amit én is használok) 3 képből áll...

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#5) S e t h válasza Cancer (#4) üzenetére


S e t h
nagyúr

Úgy tudom vannak olyan gépek, amelyek expo sorozatban 5-7 képet is tudnak is csinálni.

This signature is completely useless! Don't waste any time by reading it!

(#6) Cancer válasza S e t h (#5) üzenetére


Cancer
senior tag

Melyek?

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#7) sto1911 válasza Cancer (#6) üzenetére


sto1911
veterán

Egy csomo Canon tud ilyet, legfeljebb CHDK-val :)

(#8) johnjohn válasza Cancer (#4) üzenetére


johnjohn
addikt

Az szerintem rengeteg dologhoz elegendő. Mihez kellene több ?

(#9) S e t h válasza Cancer (#6) üzenetére


S e t h
nagyúr

[link]

A több expozíció esetében viszont gondolom hatványozottan csak statikus szituációkat ajánlott megörökíteni, elkerülve a szellemképesedést.

[ Szerkesztve ]

This signature is completely useless! Don't waste any time by reading it!

(#10) Peethy


Peethy
őstag

Nikon D50 3 expozíciós sorozatot tud, de oda 2,5 fps van írva, viszont amíg elsütöm a gépet 3szor, az sokkal hosszabb idő.. lehet, hogy én nem értek valamit, kisegítenétek egy ilyen sorozat elkészítésében?

http://ungvaripeter.hu - brand, arculattervezés, marketing

(#11) Cancer válasza S e t h (#9) üzenetére


Cancer
senior tag

Engem a Canon-ok mozgatnak, bár Nikonban is inkább a felső kategóri képes ilyenre... :(
Mondjuk engem nem zavar.

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#12) Cancer válasza Peethy (#10) üzenetére


Cancer
senior tag

Nem ismerem a D50 menüjét, de be kell tudnod állítani az expozíció sorozatot, és sorozatfelvételre állítva, csak rá kell tenyerelni az elsütő gombra. 3 Gyors kattanás és kész is.
Csak arra figyelj, hoy utána vedd ki, hogy expó sorozatot nyomnál (ha már nem kell), mert utána függetlenül az elsütés helyétől idejétől úgy fog exponálni a gép, hogy (normál expo, túl expó, alul expó, normál expó, túl....stb..stb..)

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#13) Peethy válasza Cancer (#12) üzenetére


Peethy
őstag

Köszönöm, próbálkozom :)

http://ungvaripeter.hu - brand, arculattervezés, marketing

(#14) dfdfdf válasza Cancer (#3) üzenetére


dfdfdf
őstag

csodaszép képek eddig azt hittem ezek rajzolva vannak :B

(#15) leeate


leeate
senior tag

Nem értek valamit. Az új Iphone szoftverben is van HDR mód, de eddig semmi nyomát nem láttam annak, hogy "állványt" vagy legalábbis stabil helyzetet igényelne. Akkor most hogy van ez? A telefon a kézmozdulatok ellenére valahogy össze tudja illeszteni a képeket? Ha igen, akkor elég impresszív cucc..
[link]

Soha többet nem vitatkozom DSLR témában!!

(#16) Cancer válasza leeate (#15) üzenetére


Cancer
senior tag

Feltételezem, hogy úgy készül, ahogy egyszer hallottam, hogy RAW-ban kell fotózni. Annyival kell túlexponálni a képet, hogy a hisztogramon a lehető legmagasabban, de még nem túlcsordulva legyen a vonal! Mert ez adja a legtöbb kinyerhető információt a képből.
Talán készít egy ilyen képet a telefon, és abból szoftveresen készít HDR-t...

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#17) Fejo válasza Cancer (#16) üzenetére


Fejo
őstag

Persze, az utolsó képen meg véletlenül lett szellemképes az autó, ugye...?
A 3 expo szinte mindig elég. Egyébként meg egy expo is bőven elég a HDR-hez. ;)

www.facebook.com/JozsefFerenczPhotography

(#18) Cancer válasza Fejo (#17) üzenetére


Cancer
senior tag

Azt nem is figyeltem... Akkor amit írtam, az mégsem fedi a valóságot. Csak tipp volt.

Ki milyen HDR programot használ?

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#19) ISZOLE válasza Cancer (#18) üzenetére


ISZOLE
senior tag

Qtpfsgui. Persze csak próbálkozás szintjén, viszont tisztességes eredményt még nemigen sikerült kihoznom belőle.

Semmi papagája hogy kalibabráljuk az oszcilloszpókkal!

(#20) Cancer válasza ISZOLE (#19) üzenetére


Cancer
senior tag

Azt még nem próbáltam de megteszem.
Eddig Photomatix-oztam, utópisztikus eredménnyel. Nagyon jól kezeli a kisebb elmozdulásokat (ergó kézből is lőhető a 3 expó, ha sikerül kitartani). Csak sajnos a trial miatt csúnya benne a vízjel... :(
Próbáltam még a DynamicHDR-t is, de az elég lassan dolgozott. Szintén vízjel a trial miatt, de legalább nem a kép közepén, hanem az alján egy csík. Ez kiküszöbölhető, ha úgy komponál az ember, hogy beleveszi, hogy az alsó ~10-15%-ot levágja a képből...

Találtam még két programot, Enfuse és Tufuse. Mindkettő érdekes, parancssoros program. De ahogy a fórumaikban láttam meglepően jó eredménnyel. E két utóbbi inkább a realisztikus látványt részesíti előnyben az utópisztikus, festményszerű helyett.

Nekem a tufuse nem akart működni, az enfuse, meg inkább világosít. win7-alatt nem tudom megnyitni a .bat-ot, hogy átírjam az értékeket.

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#21) Fejo válasza Cancer (#20) üzenetére


Fejo
őstag

A Photomatix-val bármikor lehet életszerű képeket csinálni, pusztán beállítás kérdése az egész.

www.facebook.com/JozsefFerenczPhotography

(#22) Cancer válasza Cancer (#20) üzenetére


Cancer
senior tag

A tufuse win7 alatt nekem nem akar működni. Az enfuse elfutogat, bár nem mindig olyan eredménnyel, mint szertném.
Tud valaki költséghatékony forrást jó minőségű HDR szoftverre? (Like Photomatix, etc...)
Előre is köszönöm! :R

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#23) Cancer


Cancer
senior tag

Ez még korrekt programnak néz ki.
Topas Adjust

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#24) Cancer


Cancer
senior tag

A dpreview.com indított egy többrészes HDR ismertetőt.

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#25) Cancer


Cancer
senior tag

Kicsit leült a téma..nem mintha rajtam kívűl túl sokan aktívkodnának. ;)

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#26) SpongyaBob


SpongyaBob
veterán

Szia!

Én csak azt nem értem, hogy miért nem RAW-ban fotózol elsősorban ha HDR képeket szeretnél? Gyakorlatilag korlátlan számú képet ki tudsz hozni belőle + - 2Fé értékkel :)

i11 White 64GB, AirPods 2, Lumix GX7

(#27) Cancer válasza SpongyaBob (#26) üzenetére


Cancer
senior tag

Ezek a képek RAW+L-ben készültek, viszont a Dynamic Photo HDR valamiért megkergül, ha .CR2-t töltök be.. :F

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#28) SpongyaBob válasza Cancer (#27) üzenetére


SpongyaBob
veterán

JPEG-et tegyél bele azt szereti ;)

i11 White 64GB, AirPods 2, Lumix GX7

(#29) Cancer válasza SpongyaBob (#28) üzenetére


Cancer
senior tag

Kénytelen vagyok, csak a hsz-edre válaszoltam...

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#30) SpongyaBob válasza Cancer (#29) üzenetére


SpongyaBob
veterán

Én is ezzel a progival szoktam HDR képeket összerakni (ritkán) de ez a fajta HDR amit belinkeltél 2 képet nekem már nem jön be. :N túl művi.

i11 White 64GB, AirPods 2, Lumix GX7

(#31) Cancer válasza SpongyaBob (#30) üzenetére


Cancer
senior tag

Igen, ezek elég "intenzívek", egyébként jó progi, lehet vele "természetes hatást" is elérni. Most az 5-ös verzió egész jó future-öket kapott..

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#32) expander


expander
senior tag

ezt akartam is kerdezni... van különbseg aközött, hogy lövök egy sorozatot mondjuk 2es közökkel vagy 1 kepet lövök raw-ban es utolag allitgatom el pozitiv es negativ iranyba ? tehat ugyanazt a hatast erem el utolagosan is, mintha ott a helyszinen csinalnam meg a geppel ?

(#33) cOxeR válasza expander (#32) üzenetére


cOxeR
Ármester

Szinte ugyanazt éred el.
Viszont helyben nagyobb az esélye, hogy elmozdítod egy picit a géped, vagy fúj a szél és mozog a táj, akkor nem fogja a három kép teljesen jól fedni egymást.

(#34) JohnyBlue válasza expander (#32) üzenetére


JohnyBlue
őstag

Most így eső után cigizés közben, kézből lőttem egy rawot. Betöltöttem a Dynamic Photo HDR-be. Teljes mértékben jól kezelte a dolgot. Eddig féltem ettől a HDR dologtól, hogy húúú 3 kép stb stb de ez így nagyon barátságos. Kérdésedre válaszolva igen ugyanazt a hatást éred el vagy jobbat.

Cancer és Rubbi uraknak köszönet a tippért :DDD :R

[ Szerkesztve ]

https://ipollo.com/?ref=johnyblue

(#35) SpongyaBob válasza expander (#32) üzenetére


SpongyaBob
veterán

Ugyanaz a hatást érheted el, jobb a RAW.. :K

i11 White 64GB, AirPods 2, Lumix GX7

(#36) expander


expander
senior tag

allvanyrol be tudom allitani idözitövel a 3kepes sorozatot, szoval nem mozdul el. de akkor felesleges ezzel küszködni, eleg kezböl 1 raw es ugyanaz az eredmeny...

(#37) Picturemaker


Picturemaker
őstag

Ne tévesszük meg már a kérdezőket!

Egy képből az életben nem lesz igazi HDR! Kell a (általában) három kép, a technika neve is mutatja, hogy miért. Egy képből csak ezek a már-már rajzos cuccok jönnek ki rendesen.
Egy gép sem tud akkora dinamikaátfogást amiről a HDR szól.

A számítógép rendkívül alkalmas olyan feladatok megoldására, amelyek számítógép nélkül nem is léteznének!

(#38) SpongyaBob válasza Picturemaker (#37) üzenetére


SpongyaBob
veterán

Miért szerinted az expozíciós sorozat hogyan készül? Alul, helyesen, majd pedig túl exponálod..mert ugye most JPEG-ről van szó. Tehát egyetlen egy RAW-ból ugyanezt vagy akárhány képet ki tudsz szedni JPEG-be, és nem mozog az állvány nem fúj a szél stb..

[ Szerkesztve ]

i11 White 64GB, AirPods 2, Lumix GX7

(#39) Picturemaker válasza SpongyaBob (#38) üzenetére


Picturemaker
őstag

"Miért szerinted az expozíciós sorozat hogyan készül?"
A kérdésedből látom, hogy ebben a témában nem vagy tisztában az alapokkal. Szerinted az expósorozatnál, akkor is, ha JPG-ben fotózol, a gép csinál egy képet, azután szoftveresen trükközik? A zárat meg a tükröt csak a "fíling" miatt csattintja le még kétszer?
Amúgy miért lenne JPG-ről szó? RAW-ban kell a 3 képet megcsinálni. A túlexponál képen az árnyékos részeken lesznek olyan részletek, amit egy normálisan exponált képről az életben nem hozol elő. Az alulexponált képnél a világos részeken lesznek extra részletek, amit szintén nem tudsz előhozni másképp.
Ha ezt egyetlen képből meg lehetne oldani, akkor meg sem született volna ez a technika!
High Dynamic Range - ha ezt tudná a szenzor akkor az tényleg királyság lenne.
Az egy képből trükközés csak HDR szerű kép elkészítését teszi lehetővé.

A számítógép rendkívül alkalmas olyan feladatok megoldására, amelyek számítógép nélkül nem is léteznének!

(#40) SpongyaBob válasza Picturemaker (#39) üzenetére


SpongyaBob
veterán

Örülök, hogy Te mindennel tisztában vagy.. :))

Üdv!

i11 White 64GB, AirPods 2, Lumix GX7

(#41) JohnyBlue


JohnyBlue
őstag

Én mint igen kezdő kistudású és nem sokat tapasztalt ember az utolsó pár hozzászólásból olvasva magamra levetítve a következőket szűrtem le.

Ha van nállam állvány és minden ideális akkor meglövöm azt a minimum három rawot a megfelelő értékekkel. Viszont ha csak a gép van nállam és már megittam hat sört meg három felest de a látvány azért kiállt, hogy ebből HDR-nek kell lenni majd ha magamhoz tértem akkor biza nincs mese 1db árva rawot lövök és kész.

Vagy rosszul látom? :B

https://ipollo.com/?ref=johnyblue

(#42) Cancer


Cancer
senior tag

A Dynamic Photo HDR szoftvernél kétféle lehetőség van HDR képet készíteni. RAW-ból (min. 1 db) és Jpeg-ből (min. 2 db) Viszont a minimum optimális cél elérése érdekében érdemes legalább 3 képet felhasználni. (bármelyikből) Van, aki 7-8-9, sőt 11-13 képet használ fel.

Én is csináltam már, olyat, hogy egy RAW-ból csináltam három, alul/normál/túlexponált képet és azt "fűztem össze".

Ha mindenki leírja, hogy milyen technikára gondol, akkor összehasonlítom, mert a feltöltött képek alapjai RAW+L-ben készültek, tehát megvan mind a három JPEG és RAW is. ;)

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#43) Cancer


Cancer
senior tag

HDR from a single RAW
Mondjuk szerintem sem lesz annyira jó az eredmény, de ezt majd egy teljes összehasonlító teszt "megmondja". :)

Másik érdekesség. Sajnos mindegyik csak triál verzió az enfuse-t kivéve

Tegyük fel, hogy ez az alapkép. (amúgy 11 felvételből dolgoztam)

Ingyenes, parancssoros enfuse

HDR Darkroom

Dynamic Photo HDR

Photomatix

Persze mindegyik beállítás kérdése...

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#44) Cancer


Cancer
senior tag

Ezen az oldalon van egy példa arra, hogy mi a különbség ha 1, és ha 3 RAW-ból lesz a HDR...

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#45) SpongyaBob


SpongyaBob
veterán

Pl. ez a fajta HDR kép Nekem nagyon bejön. :)

i11 White 64GB, AirPods 2, Lumix GX7

(#46) Cancer válasza SpongyaBob (#45) üzenetére


Cancer
senior tag

:K Jól is néz ki.

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#47) rumos14 válasza Picturemaker (#39) üzenetére


rumos14
nagyúr

ezeket: [link] a képeket mind egyetlen raw-ból állítottam elő. nem értek veled egyet abban, hogy egyetlen raw-ból készült képek mind műanyag hatásúak lesznek. nem ezen múlik.

(#48) paye válasza SpongyaBob (#45) üzenetére


paye
tag

Nekem is ez tetszett....

(#49) Cancer


Cancer
senior tag

A másik már nagyon durva lett volna.. :D

szerk.:

Painttel rámentettem, hogy ne legyen giganagy...de ettől "picit" szemcsés lett.. ;)

[ Szerkesztve ]

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#50) Cancer


Cancer
senior tag

Bringázz a munkába!

Reggel Hajógyári Sziget...

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  HDR
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.