Hirdetés

2024. május 18., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) Dr.F.E.R.I. válasza bandus (#97) üzenetére


Dr.F.E.R.I.
addikt

Nem tartanám valószínűnek. A Higgs-bozon is csak egy elmélet része, az elméletekről pedig mindezidáig bebizonyosodott, hogy 1:azok is maradnak, 2:repülhetnek a szemetesvödörbe. Kezdve a görögök tömör-atommodelljétől a húrelméleten át a sarkokban felcsavarodott dimenziókig elméletek egész tárháza látott már napvilágot, igen kevés az esély rá, hogy valaki álmában meglát egy bizonyos utat, ami később a szent grálhoz vezető ösvénynek bizonyul.
A valóságban az anyag nem adja könnyen a titkait. A cern tudósai is beismerik, elsősorban nem az a reményük, hogy igazolva lássák a saját, többszálon futó elméleteiket, hanem hogy olyan jelenségekkel találkozzanak az LHC gyomrában, amelyek újabb kérdéseket vetnek fel bennük, szétzúzva a korábban felállított teóriáikat. Ez kicsit paradoxul hangzik, de a kutatók többsége - megbízható forrásból íródott cikksorozat szerint - ezen az állásponton van. Visszatérve kérdésedre, lehet, hogy megtalálják ezt a Higgs-bozon részecskét, amely egy csapásra megold mindent, és egymaga szétbontja és egymás mellé teríti a már jócskán egymásba gabalyodott elméletek szálait, de az is lehet, hogy a valóság egyáltalán nem olyan 'szép és rendezett', mint azt Einstein hinni szerette volna.

Két lehetőség közül mindig a harmadikat válaszd

(#102) Dr.F.E.R.I.


Dr.F.E.R.I.
addikt

És végül (de talán) nem utolsósorban a topiknyitásra is reagálva:

"Én mindíg elámulok az embereken, hogy milyen szépen tudja pusztítani magát. Atombomba, biológiai fegyverek, stb. stb.. Most itt az új kedvencem a részecskegyorsító! Mi a büdös ráknak kell ilyet építeni (már bocsánat a kifejezésért)?"

Azért, kedves barátom, mert megtehetjük. Nem úgy, mint évezredekkel ezelőtt, mikor mammutra vadásztunk, igen kockázatos módszerekkel. Akkor azt sem tehettük meg, hogy egyszerűen altatólövedékkel leterítsük szegény párát. De ma már ez is megy. És ha csak a közelmúlt eseményeire szorítkozunk, a kérdésedben már eleve ott rejtőzik azon gondolat csírája, amit továbbgörgetve ráébredhetsz, mi a különbség teszemazt az atombomba, ill. a részecskegyorsító közt. Magam részéről örülök, hogy végre beléptünk abba a korba, ahol kiváló tudósok és mérnökök serege szabad akaratából dolgozik egy olyan komplex projekten, aminek közvetlen célja nem a tömegpusztítás, vagy emberek bármilyen célú hátrányba taszítása, éppen ellenkezőleg. Sőt, ha jobban megnézzük, itt nincsenek is közvetlen célok. Az LHC gyakorlati haszna, az anyag - így az univerzum - mind jobb megismerése, talán csak emberöltők múlva fog érződni mindennapjainkon. Esetleg ha idős korodra mozgáskorlátozott leszel (ne legyél), még megérheted, hogy tolószékben ülés helyett egy lebegésre alkalmas öltözékben élhesd tovább aktívan a hátralevő életed (csak egy ötlet, amit a Dűnéből merítek).

ui.: a "büdös rák" és az avatarod szándékos fordulat volt, vagy csak véletlen?

Két lehetőség közül mindig a harmadikat válaszd

(#104) Wolverine válasza brownus (#103) üzenetére


Wolverine
félisten

Lásd #16 :P

"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice." (Wolverine) / "Hello, I'm the Doctor. Basically... run." (a 11. Doktor)

(#105) hexagon válasza Dr.F.E.R.I. (#99) üzenetére


hexagon
csendes tag

Ha felgyorsítasz relativisztikus sebességre egy testet, akkor az mozgásirányban összemegy. De a tömege nagyobb lesz.

(#106) hexagon válasza Dr.F.E.R.I. (#101) üzenetére


hexagon
csendes tag

A Higgs bozonra a standard modellnek van szüksége, és nem old meg mindent.
Az a sok elmélet pedig egyetlen egynek a határesetei különböző energiára. Ha az meglesz, levezethető majd mind belőle.
Ahogy a newtoni fizika is a kvantumfizika sokrészecskés határesete.

(#107) hexagon


hexagon
csendes tag

Mekkora a legkisebb lehetséges fekete lyuk? A minimális tömeg, ahol várhatóan létrejöhet fekete lyuk, az a Planck tömeg.

"A Planck-tömeg egy olyan fekete lyuk tömege, aminek Schwarzschild-sugara szorozva π-vel a Compton-hullámhossz. Egy ilyen fekete lyuk sugara kb. a Planck-hossz, aminél a feltételezés szerint az általános relativitáselmélet és a kvantumelmélet együtt válnak fontossá."

http://hu.wikipedia.org/wiki/Planck-t%C3%B6meg

Van egy másik közelítése is a Planck tömegnek. Ha a tömegnek 1 elektronnyi töltést adunk, akkor (majdnem)ennél a tömegnél lesz a gravitációs és az elektromos erő egyforma. Ha a tömeg a Planck tömegnél nagyobb, akkor a gravitációs erő dominál. Ha kisebb, akkor az elektromos erő és a kvantumhatások dominálnak.
Ez az egész csak spekuláció, ugyanis nincs meggyöző kis távolságú gravitációs kisérlet. Nem lehet tudni, hogy a gravitációs erő kis távolságokon hogyan működik.

"Igen kis távolságokon szintén módosulhat a gravitációs erőtörvény, hiszen a távolság csökkenésével egyre erősebben jelentkezhetnek különböző kvantumeffektusok. Olyan jóslatok is vannak, hogy mintegy tized mm alatt a gravitáció a szokásos három térbeli dimenzió mellett további dimenziókba is be tud hatolni, és emiatt ennél kisebb távolságokon az 1/r2-es távolságfüggés például 1/r4-re módosul."
http://www.kfki.hu/fszemle/archivum/fsz0701/kiraly0701.html

A Planck a tömeghez tarozó energia több nagyságrenddel nagyobb az LHC energiájának. (megközelítőleg 1e15 szorosa, ami milliárd szorozva millióval)
Mégis akkor miért várnak ilyen kis energián is fekete lyukat? Ezt csupán néhány kvantumgravitációs elmélet jósolata.

(#108) hexagon válasza Dr.F.E.R.I. (#99) üzenetére


hexagon
csendes tag

A film helyes címe 'Drágám, a kölykök mozgásirányban összementek!'

xd

(#109) hexagon válasza #95561216 (#92) üzenetére


hexagon
csendes tag

Igy van, az ilyen kis fekete lyukak "elpárolognak", szétszakítja a környezete.
Már ha egyáltalán létre tud jönni.
A Hold talán lehetne fekete lyuk, ha minden atomot hirtelen neutronra cserélnénk. De akkor sem biztos. De ha a tömege maradna Hold tömeg, akkor ugyan annyira vonzaná a Földet, mint most. Tehát nem szippantaná be, ahogy írtad.

(#110) RoyalFlush


RoyalFlush
őstag

Nah az LHC már üzemképes, ismét 1,9 kelvines hélium hűti, és október 23-án három napig sikeresen teszteltek több szektort. A teljes újraindítás valamikor november közepén lesz, az első ütközések pedig a december 4-ével kezdődő három napon. [link]

“Mankind invented the atomic bomb, but no mouse would ever construct a mousetrap.” Albert Einstein

(#111) SunMount3r


SunMount3r
nagyúr

.

[ Szerkesztve ]

(#112) SunMount3r


SunMount3r
nagyúr

Mi történik ha epres joghurt-ot öntünk az LHC-be? :U

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.