Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Logoszféra  »  Az élet dolgai.

Hozzászólások

(#10) Wwitch


Wwitch
újonc

Valamelyik nap megütötte fülemet egy szó. Asszem a belső fülem volt az, mert a gondolataimból hallottam meg. :)

Megbocsátás.

A szó hétköznapi értelmében. Semmi vallás, semmi dramatizálás, semmi konkrétum. Mit is fejez ki ez a szó?

Vegyük az alapesetet: ha meg kell vagy kellene bocsátanom, az azt jelenti, hogy valaki elkövetett ellenem (szándékosan vagy anélkül - mindegy) valamit, ami haragot (vagy bármilyen ellenérzést) gyújtott bennem.
Természetesen, ha a haragom elmúlik, úgy érzem, megbocsátottam. Van ennek értelme?

Ha a lábamra léptek a buszon, és egyértelmű, hogy nem volt szándékos, nyilván nem fogok haragudni, persze ehhez legalább egy "bocs" elhangzik. Más a helyzet, ha ezek után le se tojják a fejemet. Zavar. (haragszom?) Ezt itt most hagyjuk nyitva, és nézzünk egy másik esetet...

Legyen egy komoly bajt és haragot jelentő példa a következő. Tegyük fel, a férfi megüti a feleségét. A tett egyértelműen szándékos - még akkor is, ha "nem akartam, drágám!". Mi történik ilyenkor? A nő haragudni fog, a férfi a bocsánatát kéri. Meg lehet-e bocsátani ezt? Ezt mindenki maga dönti el. Egy dolog biztos: megbocsátás semmit nem ér, ha legközelebb is előfordul. Vagyis tök mindegy, hogy megbocsátunk-e ez esetben. Vagy nem? Jól esik megbocsátani - kegyelmet adni a haragunk alól, mert akkor épp a másik meghunyászkodik, így egy felsőbb rendűséget adva nekünk. Ez tetszik, így megbocsátunk. Miért is?

És a buszon miért is zavar, hogy rám se hederítenek? Zavar, mert emberszámba sem vesz. Vagyis amennyiben észre vette, hogy mi történt, egy fajta felsőbbrendűséget sugározva elfordul (rám sem néz), tolva engem lefelé - maga alá...

Tulajdonképpen mindkét esetben azért bocsátottunk vagy nem bocsátottunk meg, mert a büszkeségünket hízlalta, vagy éppen rombolta valami. Akkor most tényleg meg van bocsátva? Van ennek így értelme?

Persze a buszos példában nyilván nincs szó sem mély haragról, sem megbántottságról, de azért mégsem mindegy a kimenetele számunkra. Engem mégis a legjobban az szokott zavarni, hogy legközelebb is ez lesz az illető reakciója.

Még fontosabb ennél az, hogy komolyabb és nagyon komoly esetekben is az emberek egyformán reagálnak. Újra és újra ugyanúgy.

Számomra ez a két dolog létezik, ami előre visz és van értelme:
- Ne kérj bocsánatot, csináld legközelebb másképp!
- Ne haragudj, legközelebb igyekszem másképp cselekedni!

Átölel az élet. :)

Útvonal

Fórumok  »  Logoszféra  »  Az élet dolgai.
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.