Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Videokártyák  »  ATi Radeon X1950 PRO / GT - Archívum III. (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) Racecam


Racecam
MODERÁTOR

ATi Radeon X1950Pro

A kártya az RV570-es magot kapta. Ez azért jobb az elődnél, mert már 80nm-es gyártási technologiával készítik, így sokkal kisebb lett a GPU, s ezért olcsóbb az előállíthatósága. Szintén pozitívum még, hogy a kisebb GPU-nak, és csíkszélességnek köszönhetően kevesebb a fogyasztása, és a hőtermelése.
Sokak örömére az ATi ezzel a kártyával követte az Nvidia példáját, és már nem kell külön egy ún. Master kártyát vásárolni, hanem a kártyákat már 2 nyákkal tudjuk összekapcsolni. Ez azért előnyös, mert nem kell megvásárolni egy Master kártyát, ami jelentősen drágább volt a sima Slave kártyáknál, és nem kell egy nagy kábellel összekapcsolni a két kártyát. AGP-s változatot is készítettek belőle, ami jó választás lehet a régebbi platformmal rendelkező tulajoknak, hiszen a legerősebb AGP-s kártya ami itthon beszerezhető. Ellenfele a 7900GS, de alapórajelen rendre erősebb nála. Sajnos igen kevés tuningpotenciállal rendelkezik, ellentétben a 7900GS-el.

ATi Radeon X1950 GT:

Ugyanaz mint a PRO, csak 580/700Mhz órajelek helyett 500/600Mhz a referencia órajel.
Tesztekben a magórajelek közötti 80Mhz-es eltérés, ami a teljesítménykülönbséget okozza ez ~15%-os pluszt jelent a PRO javára.

A kártya:

Tehát a kártya az RV570-es mag köré épül ami 36 pixel shader-t, és 8 vertex shadert tartalmaz. A 256 vagy 512MB memória 256 bites sávszélességen kapcsolódik a GPU-hoz. Általában 1.4 ns-os RAM-okkal szerelik, de néhány gyártó 1.2 ns-os RAM-okkal szereli Pl. a HIS Az 512Mb-os változat, már nem csak fölösleges pénz, mert az egyre újabb játékoknak már hatalmas mennyiségű memóriára van szükségük, a nagy felbontás, és szűrők együtt való használatához. Viszont az 512MB-os kártyák drágábbak társaiknál. Referencia órajelei: GPU: 575Mhz Memória: 690MHz (effektíve 1380MHz)
Tesztek közül érdemes elolvasnia mindenkinek a PROHARDVER!-es tesztet, ahol szépen kivesézik a kártyát.:[link] Még egy teszt amit érdemes megtekinteni.:[link] Elég jól látszik, hogy a mérnökök jó munkát végeztek, a kártya teljesítményben alig marad el egy 256MB-os X1900XT-től, míg árban jóval alatta helyeszkedik el.

Gyártók:

Sapphire: A fórumozók tapasztalatai alapján a hűtése hangos, és többnyire nem megfelelő. Készült belőle Ultimate változat amin egy Zalman VF900Cu található. Sima: [link] Ultimate: [link]

MSI: A kártyán egy két slotot elfoglaló hűtés található, hűtési teljesítménye jónak mondható. Referencia órajelekkel rendelkezik. [link]

Powercolor: Szintén létezik belőle sima, és Extreme változat. Az Extreme-nek a különlegessége, hogy gyárilag AC Accelero X2-vel szerelik, és magasabb órajelekkel rendelkezik. Órajelei 600/700 (effektíve 1400MHz) Sima: [link] Extreme: [link]

Asus: A hűtése eltér a referenciától, mert egy hőcső is található benne ami a meleg elvezetését szolgálja. Cserébe elfoglalja az alatta lévő slotot. [link]

HIS: Két verzió készült belőle. Egy IceQ3-mas amin egy nagyon jó hűtő található, és egy sima. Az IceQ3-masnak magasabbak az órajelei. GPU: 590MHz/620MHz Mem: 702MHz/740MHz 1.2ns-os RAM-ok. [link]

Gigabyte: Gyárilag Zalman VF700AlCu hűtő. [link]

Gecube: Turbo kártyája 680/810-re van húzva. [link] A sima változat hűtése az X800-as kártyákéra hasonlít. [link]

Palit: Gyártja ugyanazt a fajta 512MB VRAM-mal szerelt kártyát mind AGP-s, mind PCI-E-s csatlakozóval szerelve, azokon belül pedig GT és PRO változatban is. A memóriák az eddigi tapasztalatok szerint Quimonda típusú 1,4ns-es RAM-ok, ez főleg a GT tulajoknak jó hír. A hűtése egyedi tervezésű 2 slotos hűtés, ami mind hűtési teljesítményben mind csendesség tekintetében a legjobbak között van.


Hűtés:

A kártyára ajánlott a Zalman családból származó VF700 és VF900, továbbá még a Powercolor káryáin megtalálható Arctic-Cooling Accelero X2. Ennél arra kell figyelni, hogy kell hozzá egy ún. Voltage Regulator Heat Spreader Module ami a kártya hátulján található feszültségszabályzó áramkörök hűtésére szolgál. Többen tapasztalták, hogy ez modul önmagában nem elég, mert nem hűti le eléggé az áramköröket. Ezért ajánlott rátenni pár memóriahűtő bordát, hogy ne melegedjen túl.

Kapcsolódó linkek

EQMontoya összefoglalója: [link]
3DMark tuningeredmények: [link]
toplista: [link]

/C4mp3r,rauschie,pisti/


Előzmény:
ATi Radeon X1950PRO - Archívum I.: [link]
ATi Radeon X1950PRO / GT - Archívum II.: [link]

Com'è diverso il mondo visto da qui

(#2) barnam_


barnam_
nagyúr

első ;]
Jó kis első hsz. :)

(#3) C4mp3r válasza barnam_ (#2) üzenetére


C4mp3r
addikt

Mi is most frissítettük. ;)

(#4) cettlee


cettlee
őstag

hali. 3200+ om és 66gt-m van.most ugy alakult hogy videokátyát kéne böviteni.mindenképp ati-ra gondoltam. érdemes megvárni a dx10 es kártyákat? 1950pron gondolkoztam mer azt még pont kihajtja elvileg a 3200+. viszont ha muszály akkor tudnék venni egy 939es x2 3800+ -t is.de ugy már elég drága lenne.1950 xt-ket is nézegettem de sztem felesleges olyan eröset venni a 3200+ miatt. ha 1950 prot ajánlatok akkor milyen márkát?a gigabyteot néztem zalman hütéssel.esetleg asus..aza lényeg h halk legyen mer a mostani is heatpipe-os

[Szerkesztve]

(#5) STC Speed


STC Speed
őstag

4. ;] :))

(#6) C4mp3r válasza cettlee (#4) üzenetére


C4mp3r
addikt

Hali!

Ezzel a procival nem érdemes várnod a DX10-re. Az X1950Pro jó választás, de meg kéne húznod a procidat. Márkából meg Asus-t tudom ajánlani.

(#7) ollie válasza cettlee (#4) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

ASUS jó, de kell hozzá az X2 egy ilyen kaliberű kártyához. A mostani procidhoz bőven jó lenne egy X1650XT is, még talán az is sok lenne.

***

(#8) Hun'reeth válasza cettlee (#4) üzenetére


Hun'reeth
őstag

Nem hajtja ki. Az én 2450-en járó egymagos A64-esem se hajtotta ki. Bezzeg a mostani...;]

''Öregember nem gyorsvonat!''

(#9) barnam_


barnam_
nagyúr

Az AGP-s X1950GT-hez milyen proci kell, hogy kihajtsa? Nekem egy 3.2 Ghz-es Prescottom van, és 1GB ram. Többnyire 1024x768-ban játszom, mert CRT-m van.

(#10) C4mp3r válasza barnam_ (#9) üzenetére


C4mp3r
addikt

Meguntad a 7300GT-t? ;]

(#11) STC Speed válasza barnam_ (#9) üzenetére


STC Speed
őstag

Sztem ekkora felbontás nem vészes,de nem fogja maximálisan kihajtani.

(#12) ollie válasza barnam_ (#9) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Olyan 4 giga felett tudná kb kihajtani. De szerintem így is megéri betenni a konfigba, mivel csak 1024-ben használod. A felbontás miatt lesz elég ereje AA és AF-hez még az újabb játékokban is.

***

(#13) barnam_ válasza C4mp3r (#10) üzenetére


barnam_
nagyúr

Nem, csak már kellene erősebb vga, mert hiába vmoddolom xarrá, a TDU-ban városban lemegy 20fps-re 1024-ben maxon AA nélkül ;]
Néztem van X1650XT AGP-s ~33k körül, de van már X1950GT AGP ~36k (Sapphire).
Gondolom az a +3k megéri még ha nem is hajtja ki teljesen. Mennyin kellene mennie a procinak, hogy teljesen kihajtsa?

MOD: A 4 Ghz dúrva ennek a melegedő (C0 stepping) prescottnak, gyári hűtőm van, azzal használom 3.2-n, egy jó hűtéssel talán 3.6 menne (annyit még bírnak a ramjaim).

MOD2: Akkor ezek szerint nem szükséges még áttérnem PCI-E-re :D
Kösz mindenkinek. :R

[Szerkesztve]

(#14) STC Speed válasza barnam_ (#13) üzenetére


STC Speed
őstag

3,6ghz és 1024 ben teljesen ki lesz hajtva...

(#15) athomi válasza barnam_ (#13) üzenetére


athomi
veterán

HDR nélkül megy 20FPS-t?
Természetesen megér +3k-t, a procidon meg majd egy kisebb tuningot végezhetsz. Ha a lapod engedi, akkor ezzel a résszel nem lesz gond.

[Szerkesztve]

(#16) barnam_ válasza athomi (#15) üzenetére


barnam_
nagyúr

700/700-on megy normálisan, 35 fps körül, de a városban lemegy 20-ra is (AA és HDR off, többi max). HDR-el még lassabb.

(#17) STC Speed válasza barnam_ (#16) üzenetére


STC Speed
őstag

Hát cserélni kell gyorsan:D 9800prom ment ennyivel ami már jó öreg :R

(#18) athomi válasza barnam_ (#16) üzenetére


athomi
veterán

Hát akkor nem csodálom, hogy szeretnél cserélni. Sztem a konfigodba még beteheted a kártyát, bár a procid alapon nem fogja kihajtani, de ez van...jó lesz az azért!

18. :DDD

[Szerkesztve]

(#19) ollie válasza barnam_ (#13) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Ekkor egyértelmű, X1950GT.

***

(#20) barnam_ válasza athomi (#18) üzenetére


barnam_
nagyúr

Igazság szerint menne jobban is, ha nem antituning 1.4ns-os Hynix ramok lennének rajta :W

(#21) athomi válasza barnam_ (#20) üzenetére


athomi
veterán

Igazság szerint húzhatnád 800Mhz-re is...sokat nem számítana.
OFF: Off

[Szerkesztve]

(#22) TomBoy1986 válasza barnam_ (#13) üzenetére


TomBoy1986
veterán

Nekem van egy 3300on futó Pentium D 915 is. Nos ezzel szépen tesztelgettem egyet hogy mit is tud kicsikarni a kártyából. Még annyit se, mint amennyit az X2 alapon.

3DMark'05:
915 @ 3300 : ~8300
X2 4200 @ 2200: ~9200
X2 4200 @ 2600: ~10000

Oblivion:
915 : 37
X2: 45

Szóval húzogathatod a Pentium D-t, akár 4GHz-ig is. Talán akkor eléri, azt amit tud a kártya. (Most nem tudok linkelni, mert nem vagyok otthon)

[Szerkesztve]

AMD FX-6300 ; MSI 970A-G46 ; XFX RX-460 4GB ; CSX DDR3-1600 2x8GB ; WD 1TB ; CoolerMaster RealPower RS-520W

(#23) barnam_ válasza TomBoy1986 (#22) üzenetére


barnam_
nagyúr

Hát 3DMark-ban nem döntögetnék rekordokat ezzel a procival, az biztos :D
De arra is kíváncsi lennék, hogy teljesítene játékokban.

(#24) Hun'reeth válasza TomBoy1986 (#22) üzenetére


Hun'reeth
őstag

Azért arra vigyázzunk, hogy a 3DMark eredmény nem tükrözi híven, hogy kihajtható-e a kártya adott procival. Ahhoz ki/be kell kapcsolgatni az FSAA-t pl. és ha nem esik a pont jelentősen akkor tényleg procilimit van.

Az Oblivion eredmény már inkább.


Mellesleg az Asus vége: 630/1620 :D

[Szerkesztve]

''Öregember nem gyorsvonat!''

(#25) ollie válasza barnam_ (#23) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Nédda, ott az Oblivion eredmény is. :)

***

(#26) barnam_ válasza ollie (#25) üzenetére


barnam_
nagyúr

Amikor írtam akkor még nem volt ott :D

(#27) SLYM válasza TomBoy1986 (#22) üzenetére


SLYM
veterán

hát ez elég érdekes. nekem az E4300-om 2700 MHz-en csak 60%-os a leterheltsége játék alatt. Test Drive Unlimited és a Rainbow Six Vegas nem is megy max grafikán 1280x1024-be. (mondjuk driverbe is minden maxra van állítva, kivéve a függőleges képszinkron, mert az megöli a kártyát) szóval már most is van olyan game ami nem megy rajta maxon szűrőkkel. pedig jól meg van húzva a kari is. 580 helyett 640 a GPU a mem meg 700 helyett 740. kicsit még húzom, mert bírna többet is, csak akkor már a ventillátor fordulatszámát is meg kell növelni sajna

(#28) TomBoy1986 válasza ollie (#25) üzenetére


TomBoy1986
veterán

FEAR-t is néztem, ami szintén ezt tükrözi. Azaz FEAR-ben:
X2 @ 2600MHz: 69FPS
915 @ 3300MHz: 58FPS

SLYM: Valami ellentmondást érzel? Vagy mi érdekes?

[Szerkesztve]

AMD FX-6300 ; MSI 970A-G46 ; XFX RX-460 4GB ; CSX DDR3-1600 2x8GB ; WD 1TB ; CoolerMaster RealPower RS-520W

(#29) ollie válasza SLYM (#27) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Nincs itt ellentmondás. Egy Pentium D-t 100%-ig leterhelik ezek a játékok, és még ki sem hajtják a videokarit teljesen. Az a jó a C2D-ben, hogy még van bennük tartalék, 2-3 év után is megfelelő teljesítményt fognak nyújtani (húzva), elég lesz a videokarit cserélni.
Az meg, hogy az X1950PRO már kevés egy csomó játékhoz, nem a proci hibája. A fejlesztőknek szállt el az agyuk egy kicsit (inkább nagyon). Sok mostani játék még egy 8800GTS-el sem játszható 1280-as felbontás felett, ha max részletességre állítjuk a játékot.

***

(#30) SLYM válasza TomBoy1986 (#28) üzenetére


SLYM
veterán

hát, hogy egy pentium D915 (az ugye 2 magos?) 3300MHz-en elvileg tökéletesen kihajtja ezt a karit. legalábbis eddig azt hittem
szerk: neked a kari és a proci ugye húzva volt amikor Oblivionoztál? mert most már egy ideje azzal szopok, hogy nem tom elindítani a game-et. pedig már 2x újratelepítettem :(

[Szerkesztve]

(#31) Harti


Harti
senior tag

Van értelem felrakni az ASUS gyári cdjén lévő programokat???

(#32) SLYM válasza ollie (#29) üzenetére


SLYM
veterán

ja én is ezért vettem most ilyen procit. amikor olcsók lesznek DX10-es karik, olyanok amik azért el is viszik a mostani játékokat egyből benevezek egyre. persze nem ilyen 8500GT, 8600GT/S féle szarokra gondolok

(#33) SLYM válasza Harti (#31) üzenetére


SLYM
veterán

nincs

(#34) C4mp3r válasza Harti (#31) üzenetére


C4mp3r
addikt

A drivert szerintem netről szedj le valami újat. Utility-t meg rakhatsz fel, nem árt.

(#35) TomBoy1986 válasza SLYM (#30) üzenetére


TomBoy1986
veterán

Hát a Pentium D architechtúra sajnos nem az igazi ehhez a kártyához.
Amiket csak így beírtam, azok VK esetében nem húzott eredmények.
A processzorok órajelét remélem mellé írtam, de ha nem, akkor 915-3300MHz; X2 2600MHz

AMD FX-6300 ; MSI 970A-G46 ; XFX RX-460 4GB ; CSX DDR3-1600 2x8GB ; WD 1TB ; CoolerMaster RealPower RS-520W

(#36) ollie válasza SLYM (#30) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Rosszul hitted, 4 giga felett kell mennie egy PD-nek, hogy kihajtson egy ilyen karit.
Az Oblivion szomorú eset, nekem simán megy tuninggal.

***

(#37) ollie válasza Harti (#31) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Értelem az van, de az ASUS progijait nem ismerem. :DDD

***

(#38) DigitXT válasza ollie (#29) üzenetére


DigitXT
félisten

Az meg, hogy az X1950PRO már kevés egy csomó játékhoz, nem a proci hibája.
Akkor mégis mit jöttök azzal folyton, hogy ''nem hajtja ki'', meg ''X2 kell''?:))

(#39) Gaba


Gaba
senior tag

Üdv mindenkit a régi/új topicban :D

Telszám : Húsz-401-negyven4-hetven7

(#40) ollie válasza DigitXT (#38) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Értelmezd amit írtam. Gyors procikról beszéltünk, ami már kihajtja az X1950PRO-t. Így már nem a proci a szűk keresztmetszet, ezért ha lassú egy játék, az már egyértelműen a kártya miatt van.

Konkrétan Slym kommentjére válaszoltam, akinek C2D-je van.

[Szerkesztve]

***

(#41) pisti válasza barnam_ (#13) üzenetére


pisti
őstag

Könnyen lehetesz, hogy csalódni fogsz mert a CPU miatt van a TDU-ban városban 20 fps. Én azt tapasztaltam, hogy akkor van 28-30fps nálam városban TDU-val, ha 3,5Ghz-n járatom a procit (Pentium D 805), 3Ghz-n már csak 20 körül vagy inkább alatta van, pedig ez 2 magos, amit elvileg valamennyire ki is használ a játék.

(#42) Harti válasza ollie (#37) üzenetére


Harti
senior tag

:DDD

(#43) pisti válasza TomBoy1986 (#22) üzenetére


pisti
őstag

A számok magukért beszélnek. Egyébként saját tapasztalataim is alátámasztják ezt.

(#44) SLYM válasza ollie (#36) üzenetére


SLYM
veterán

4 giga bazze. mennyit kajál azon az órajelen :Y

(#45) SLYM válasza pisti (#41) üzenetére


SLYM
veterán

mi az a TDU egyébként?

(#46) TomBoy1986 válasza SLYM (#45) üzenetére


TomBoy1986
veterán

Test Drive Unlimited

Másik meg, hogy nálam mindegy a proginak, hogy tuningolom-e vagy sem. Megyeget nyugodtan.

[Szerkesztve]

AMD FX-6300 ; MSI 970A-G46 ; XFX RX-460 4GB ; CSX DDR3-1600 2x8GB ; WD 1TB ; CoolerMaster RealPower RS-520W

(#47) ollie válasza SLYM (#45) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Test Drive Unlimited

A PD meg sokat eszik 4 giga felett :)

mod: elkéstem :D

[Szerkesztve]

***

(#48) lúzer válasza ollie (#47) üzenetére


lúzer
veterán

Tudom hogy már volt, stb. de milyen márka a HIS?
Mert egész olcsó.

Valamint van teljesítményben különbség 1950pro-nál az AGP ill. PCIE változat között?
Illetve mekkora ugrás lenne egy 9700-hez képest?

MO. RIP. - az utolsó kapcsolja le a villanyt.

(#49) Larry303 válasza lúzer (#48) üzenetére


Larry303
addikt

nagy ugrás,
viszont ha agps rendszerbe rakod, akkor vmi bitang procinak kell alatta lennie....

https://www.flickr.com/photos/kocsisbalazs

(#50) TomBoy1986 válasza lúzer (#48) üzenetére


TomBoy1986
veterán

X700Pro-hoz képest nekem minden duplázódott. Az meg ugye 9800Pro-val azonos teljesítményű.

AGP és PCI-e-s változat között pedig nincs teljesítménybeli különbség.

AMD FX-6300 ; MSI 970A-G46 ; XFX RX-460 4GB ; CSX DDR3-1600 2x8GB ; WD 1TB ; CoolerMaster RealPower RS-520W

Útvonal

Fórumok  »  Videokártyák  »  ATi Radeon X1950 PRO / GT - Archívum III. (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.