Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb  »  A szerzői jog jövője

Hozzászólások

(#1) Batman


Batman
őstag

A szerzői jog jövője:digitális jogkezelés vagy díjigények kiterjedt rendszere?
A ''DRM'' vs. ''levy system'' probléma feldolgozása az alábbi szempontokból:
- A DRN fogalma, céljai ,lehetőségei pro és kontra érvek a DRM szerzői jogi alkalmazásával kapcsolatban
- a díjigények rendszerének jövője pro és kontra érvek
-DRM és díjigények a digitális magánmásolatok összefüggésében az InfoSoc irányelvben


A barátnőm jogásznak tanul és erről a témárol kell neki majd egy beszámolót tartani és ezért minden segítséget örömmel várunk, minél több véleményt hallunk tőletek annál tágabb képet kaphatunk a témárol.

Köszike
Üdv

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#2) TheVeryGuest


TheVeryGuest
senior tag

Gondolom a kiadók álláspontját nem kell részletezni, az az ArtisJus, ASVA, MPAA, RIAA oldalain bőven elérhető (az ArtisJus oldalán vannak cikkek, tanulmányok is a szerzői jogokkal kapcsolatban).

Rengeteg tényező befolyásolja a médiaipar és a felhasználók küzdelmét. Szerintem nagy szerepe van annak, hogy a szerzői jog védelme alá eső jószágokat futószalagon ontják. Egyszerűen akkora a mennyiség, hogy az embereket már nem lehet fanatikus rajongásra rávenni egyes darabok iránt. Sőt lassan már egyes műfajok iránt sem. Nagy hatása van a divatnak, pár évig fut csak egy banda/színész, aztán váltani kell, ez is erősíti a hatást.
Aztán ott van a globalizálódás, az emberek már követhetik mi történik a világban, és ilyenkor felmerül a miért fizessek én egy tál rizsért a belemet kidolgozó szaros malaysiai munkás egy CD/DVD-ért ugyanannyit (vagy többet), mint az zsíros amerikai disznók. Ráadásul aezekben a keleti régiókban (Oroszország, Kína) elég lazán kezelik a szerzői jogi érdekek érvényesítését.
Másrészt mihelyst digitális dolgokról van szó bejátszik az is, hogy sok olyan ember foglalkozik számítógéppel, akik egy-egy újabb DRM rendszer megjelenését ellenálhatatlan kihívásnak tekintik, és ezért igyekeznek feltörni azt. Nem feltétlenül azért, hogy a kiadóknak kárt okozzanak, inkább csak, hogy megmutassák mekkora fasza gyerekek is ők.
Ráadásul ugye a kiadók meg sem próbálnak az alapokon változtatni, hanem inkább példát statuálnak, erőből. Erre általában életbe lép a másik oldalon a ''juszt se'' elv. Ez már csak ilyen gerilla-harc, vagy illethetjük a manapság diavtos terrorizmus szóval is. ;]

Igazából nehéz megmondani hol a határ a jogos és jogtalan felhasználás között. Az illegális terjesztés büntetendő. Ha odaadom a CD/DVD-t a barátaimnak, hogy lemásolhassák az illegális? Ha együtt nézzük/hallgatjuk az illegális? Vagy a barátok számától függ? Dúdolni, beszélni róla lehet (persze azt biztos lehet, elvégre az reklám)? Egyáltalán milyen jogaim vannak azon kívűl, hogy hazavihetem magamra zárhatom az ajtót, és nézhetem/hallgathatom. Tiszta nevetséges a DVD-n az a szöveg, hogy iskolákban, olajfúrótornyon lejátszani tilos.

“Perfection is attained not when there is nothing more to add, but when there is nothing more to remove” Antoine de Saint-Exupéry

(#3) Batman válasza TheVeryGuest (#2) üzenetére


Batman
őstag

Köszönöm szépen a hozzászólásod már kezdtem aggodni hogy ph-n csak a hülyeség megy és értelmes témákhoz nem tudnak szolni az emberek!

Napjainkban ez a téma szerintem nagyon aktuális és elöbb utóbb drasztikus lépéseket fognak tenni szerintem a kiadok, mint például most olvasható is egy hírben.

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#4) Batman


Batman
őstag

up

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#5) jamez


jamez
senior tag

Úgy gondolom a technika fejlődésével átalakulnak az szerzői művek adathordozói és idővel megszűnik a magaddal vihető formátum, mint CD, DVD stb. Mindent online lehet majd elérni, mint amivel már most is próbálkoznak: letöltöd a szoftvert, fizetsz érte. Ez csak annyiban módosul minden használatért fizetsz majd, mint a telefonért vagy a villanyáramért.
Én ezt nem szeretném, mert annak vagyok a híve, hogy ha megveszek egy filmet legyen a polcomon. Bár így sokkal olcsóbbak lehetnének a művek mert ha valaki csak 1-2 szer akarja megnézni nem kell fizetnie a korlátlan használatért.

Ingatlan eladás-vétel, ingatlan jogi kérdések, bérbeadás kérdésed van? Hívj vagy pü.

(#6) adalbert1


adalbert1
veterán

Lehet,hogy nem vág 100%-osan a témába. Tehát van a legtöbb írható médián (cd.dvd), hologrammos matrica, ami elméletileg azt jelzi, hogy jogdíjat is fizetsz utánna ami benne van az árában.Ergo tudják,hogy az emberek nagyrésze illegális felhasználásra fogja használni.Akkor miért büntetnek meg valakit, ha átír magának dolgokat? Vagy matrica ne legyen és akkor olcsóbbak az árak, vagy boldog-boldogtalan kalózkodhasson.

(#7) Batman


Batman
őstag

up

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#8) Batman


Batman
őstag

up

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#9) LJoE


LJoE
senior tag

down

Ha a kacsa nem tud úszni, nem a víz a hülye!

(#10) Batman


Batman
őstag

Haliho!!!
Egy értelmes témához csak ilyen kevesen tudnak hozzászólni!Szégyen!Csak a hülye topicok mennek éjjel-nappal!:(((

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#11) cucka válasza jamez (#5) üzenetére


cucka
addikt

szerintem a hagyományos, boltban kapható zene nem fog eltűnni. az emberben ott a birtoklási vágy, jól esik kinyitni a cd-tokot, lapozgatni a füzetkét, stb., ezt az érzést nem pótolja semmilyen általad leírt konstrukció. a használatért fizetsz konstrukció előnyös lehet cégeknél, ahol tulajdonképpen bérlik a szoftvereket, de home user szinten nem jósolok neki nagy jövőt.
nyilván a cd-k és dvd-k piaca csökken, szóval biztos kitalálnak majd valamit a nagy kiadók. remélem végre belátják majd, hogy nem a fenyegetőzés/pereskedések miatt fognak növekedni az eladások.

(#12) Batman


Batman
őstag

up

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#13) Batman


Batman
őstag

up

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#14) WN31RD


WN31RD
addikt

Olvasnivaló:
Miért nem szabad, hogy a szoftvernek tulajdonosa legyen?
írta: Richard Stallman
Bővebben: link

[Szerkesztve]

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#15) joghurt


joghurt
addikt

Én ezt ajánlom olvasmánynak:
http://www.hwsw.hu/oldal.php3?cikkid=934&oldal=1
Bővebben: link

A gyakorlati, technikai, etikai stb. szempontokon kívül jogi nézőpontból is megrágják a DRM témakörét.

A tej élet, erő, egészség.

(#16) Batman


Batman
őstag

Köszönöm az elöbbi két hozzászólást ,további hasznos véleményeket és linkeket várok!

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#17) Batman


Batman
őstag

up

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#18) Batman


Batman
őstag

up

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#19) Batman


Batman
őstag

up

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#20) Batman


Batman
őstag

up!Na gyerünk emberek!:(

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#21) Batman


Batman
őstag

valaki mondja mar meg mert nem szol hozzá senki sem ehez a topichoz?:F

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#22) gromble_ziz válasza Batman (#21) üzenetére


gromble_ziz
aktív tag

mert nincs nagyon mit és akik benéznek azok is max a cikkeket olvassák el :) a fő téma már picit magasröptű nekem :)

de pl: a jobb egér klikk szabadalmaztatása üresbe rakja az agyamat :)

Ha meg akarod nevettetni Istent, mesélj neki a terveidről...

(#23) gromble_ziz válasza Batman (#21) üzenetére


gromble_ziz
aktív tag

egye kutya egy kis magánvélemény :)

pénzes művek: mindneki azt vesz meg amit akar, emg ami tetszik neki, de pl a zene szakmában is megvan az ami a szoftberek világában ... azaz van akik nagy pénzeket akasztanak le abból, hogy tudnak valami olyat csinálni, ami másoknak tetszik, és vannak olyanok is, akik pl simán egy egy kórusban vagy máshol zenélnek énekelnek, és ezek a művek is vannak olyan értéküek mint a többi :)

itt talán az a fontos, hoyg az egyensúly ne boruljon fel :)
remélem jó ötletet adtam

Ha meg akarod nevettetni Istent, mesélj neki a terveidről...

(#24) gromble_ziz válasza gromble_ziz (#23) üzenetére


gromble_ziz
aktív tag

hogy miért is kell egyensúly??? mert a pénzes szoftverek világa átűzi a felhasználók a fomrális kényelemből a tudással megáldott kényelembe :)
pl: windows-os klikkelgetés helyett pár betüs parancsok :)
de ne is menjünk el a win vs. linux ügyig. nézünk csak egy tervező szoftver-t, amit a munkahelyemen használok. olyan is van, ahol az egérrel jobban nehet dolgozni, de azért jól jönne pár bill kombináció, és van olyan is, ahol mindkét eszközzel lehet csinálni, de billentyűkkel gyorsabb :)

ha érdekel még valami, akkor kérdezz és választ is kapsz :) és nem is csak tőlem :)

Ha meg akarod nevettetni Istent, mesélj neki a terveidről...

(#25) Batman válasza gromble_ziz (#24) üzenetére


Batman
őstag

koszi a hozzászólásod, de akkor végülis szerinted minden a userek hibája mert azt használják ami a számukra kényelmesebb és egyszerübb?ezáltal az adott termék egyre népszerübb és elterjetteb lesz.
Mondjuk ez kicsit eltér az adott témától.


Nincs a Ph!-n egy jogasz vagy valaki aki mar kicsit konkrétabban talalkozott a fent említet kérdéssel?

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#26) gromble_ziz válasza Batman (#25) üzenetére


gromble_ziz
aktív tag

nem a userek hibája :)

én is win-en nevelkedtem meg dos-on ... a szívem húz a linux felé, de még nem bírtam igazán beleásni magam ... win-em van ... és csak álmodozom arról, hogy egyszer a linuxot úgy bírjam használni mint a win-t ....
egy kis példa: :)
amikor linuxhoz segítséget kértem mindenki szivesen segített, és órákon át tűrték a nyaggatást és a hülye kérdéseket, valakik számára és értek a win-hez , és ők nem értenek hozzá ... én is lelkesen segítek, és átadom a tapasztalataimat ... ingyen!!! aki megírt egy programot, az mit csinált? tanul valakitől, tanult az embertársaitól, megfigyelte szokásaikat, megkérdezte mire lenne szükségük...
egy egy jó linux-os ötletet a következő window-os generációba is beleépítenek ... és lehet, hogy fordítva is megvan ez a dolog, DE nem kódsorokat másolnak bele, hanem a végeredményt próbálják létrehozni ...

mondok egy másik példát: programozás tárgyból két diák haszonló gondolkozással, együtt gyakorolnak a vizsgára, együtt gondolják ki a dolgokat, és ezek után emgeshet az, hogy majdnem karakterre pontosan ugyanolyan programot írnak!!! rosszabb esetben egymás mellé ültek le (miért ülne az ember olyanok mellé akiket nem annyira kedvel??? ahelyett, hogy olyan ember mellé ülne, akinek az idegesítő tollcsattogtatását már megnyugtatónak tarja :) ), és mi a végeredmény??? hogy csaltak...

a gnu-s cikket elolvasva tényleg van annak értelme, hogy úgy finanszírozzunk valamit, hogy nem kötelezzük az összes felhasználót, hogy fizesen

de továbbra is úgy gondolom, hogy mindkét felfogásnak(ugye a másik az, hogy pénzért készítek valamit) van értelme, mert egymásra pozitívan hatnak.

a másik meg az, bár itt megint csak anyagi(megfogható tárgyi) példát tudok felhozni, de ha valaki a szívét lelkét beleteszi egy bútor elkészítésében, és én úgy gondolom, hogy nekem se tehetségem se kedvem nincs elkészíteni az adott bútort, akkor megveszem... de ha értenék hozzá, és van is elképzelésem, akkor pont olyan bútort készítek, ami nekem kell, és az én igényességemmel valósítom meg stbstb azt a felét teszem jobbra vagy ballra amelyiket akarom...

visszatérve a szoftverek ügyére ... volt már ez is kérdés egy hasonló topic-ban: ha ez ember megvesz egy filmet, akkor álltalában rá van írva, hogy így úgy amúgy nem szabad megnézni ... és pl: egy mesefílmről van szó, és a kisgyermeknek szülinapja van ezért sokan nézik egyszerre az már bűn??? vagy egész évben minden hétvégén megnézik mert tetszik nekik??? mi számít határnak???

én úgy gondolom, hogy minden sokszorosítási ügyben vagy egy bizonyos határ...

pl nézük az mp3-akat ... ugye az artisztu ráteszi a jogdíjjat már az alapanyagra... ez egy picit rosz megközelítés.
2 ha valakinek letöltök egy rakat mp3-at és megírom... készítek hozzá listát ... stbstb ... sok sok időm elment vele, de Ő úgy gondolta, hogy a CD áránál többet is megér neki, de nem azért mert eredetinél olcsóbb, hanem azért, mert a CD alapanyag árán felüli munkámat elismeri ... (a jogdíj meg ugye bent van a CD-ben)

ha havi 2-3 audió CD-t megírok a rokonoknak vagy a barátaimnak, azzal senki nem károsul (SZVSZ), mert csak több értelmet nyert, hogy nálam van egy masina, ami erre is jó, DE nem napi 20 CD-t írok meg és irreális pénzekért adom tovább

ennyi erővel egy jó vicc is lehetne szellemi tulajdon nem??? :)
pl a legkedvesebb viccem elmondása elött mindíg megemlítem a mondóját (lehet nem Ő találta ki)
Nagy Bandó András: ''- Tudom, hogy ronda vagyok, de miért van az, hogy oly sokan mégis belémesnek??? .... kérdezte a szakadék''

Ez viszon tényleg saját vicc, azaz inkább találós kérdés:
Mi az tegnap lévett, holnap lévni fog???
Malév

úgy godnolom, hogy a nem kézzel fogható dolgok levédésének és korlátozásának megerősödése tényleg károsítja az emberi közösséget...

lásd megfogható dolgok elkészítése... ezek után az ötlet szabadon tovább feljeszthető, a korábban nem látott hibák javíthatóak... annyi erővel a xy ciráda formát is le lehetne védetni ... meg a köv évi divatot is ...

lehet picit elkanyarodtam :D


[Szerkesztve]

Ha meg akarod nevettetni Istent, mesélj neki a terveidről...

(#27) dabadab válasza Batman (#21) üzenetére


dabadab
titán

Azt hiszem, Cory Doctorow mindent elmondott, ami a DRM ''alternativ'' (v. legyen egyszeruen: racionalis) megkozelitesevel kapcsolatban elmondhato.

DRM is theft

(#28) gromble_ziz


gromble_ziz
aktív tag

mégegy példa ... mi a különbség a köv dolgok között?
1, idős vagyok és emgkérem a szomséd fiút, hogy ha már úgyis emg boltba hozzon nekem is dolgokat, és a végén megjutalmazom egy csokival vagy valami hasoló
2, a kisgyerek mondja, azt, hogy elmegy helyettem, ha kap egy csokit (mértékben megfelelőt ...) /ez esetleg egy picit sérthet, hogy milyen ügyeskedő, de hát ez az élet/
3, valaki ezt mgénagyobban játsza ... esetleg az egész lépcsőháznak Ő veszi a napi anyagot
4, kötelezek valakit, hogy ne menjen boltba, hanem nekem adja le a listát és a jattot is

picit sarkított de biztos lehetsz abban, hogy valakinek már a 2-es is nagy pofátlanság, valakinek meg már csak a 4. ...

ha jól tudom, akkor a törvény pedig valahol a 3.-nál húzza meg a határt ... a közepénél ... ha a résztvevő feleknek megéri, és nem irigykedik senki sem, akkor mindenki jól jár
de vannak olyan esetek, hogy ez már annyira megemelkedik, hogy az állam azt mondja rá, hogy feketén melózik ... és nem adózza le ... most akkor hogy is van ez???

régebbi korokban néhány társadalomban hogy építettek házat??? úgy is, hogy az építtető pénzt adott érte (adó is volt talán benne), és volt úgy is, hogy a falubeliek csak azon dolgoztak, majd később meg másén ...

nehéz megállapítani hogy melyik jobb...

Ha meg akarod nevettetni Istent, mesélj neki a terveidről...

(#29) Batman


Batman
őstag

up

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb  »  A szerzői jog jövője
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.