Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-06-05 17:04:55

LOGOUT.hu

Ez a topik beleolvad a Tudományos Pandémia Klubba!
Köszönünk minden hozzászólást és érdeklődést !

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2901) syberia


syberia
veterán

9 mutáció a sars-cov-2 (UK) tüskeproteinjén.

https://howbad.info/

(#2909) koncsik válasza #30786816 (#2902) üzenetére


koncsik
MODERÁTOR

Meggyi kollégával egyetértve:
Az eredeti linkek (index cikkben is bent vannak, én krómfordítóval olvastam)
Welt: Israeli falls ill with Covid-19 for the second time and dies
YNET: For the first time in Israel: 74-year-old died after a second infection in Corona

Két különböző törzzsel történt, kérdés, hogy beszélhetünk-e újrafertőződésről. Remélem a védőoltások ügyesebbek lesznek, mint az immunrendszerünk. 74 éves volt, idősotthonban élt, valószínűleg krónikus társbetegségekkel.
Már az is jó, hogy az elsőt túlélte, ha másik szempontból nézzük.

Már korábban is volt beszámoló Izraelből (az egyik legátfertőzöttebb ország) újrafertőződésről.

[ Szerkesztve ]

Eladó játékaim (LEGO, Switch, PS4): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/koncsik/index.html

(#2910) zsocy válasza koncsik (#2909) üzenetére


zsocy
őstag

"74 éves volt, idősotthonban élt, valószínűleg krónikus társbetegségekkel.
Már az is jó, hogy az elsőt túlélte, ha másik szempontból nézzük."

Kétszer kezdtem ezt leírni, kétszer töröltem ki, de annyira jó hogy rámutattál erre. Az újrafertőződés nem egyenlő a halállal, szegény bácsinak az is csoda volt hogy az elsőt túlélte.

(#2911) Aryes válasza koncsik (#2909) üzenetére


Aryes
nagyúr

Kékes525 kolléga 2877 hozzászólása alapján feltételezem, hogy ha nem egy teljesen új törzs támadta meg, akkor az első fertőzés lokális immunválasz lehetett, egy igen gyenge fertőzés után, a második pedig egy erősebb.

(#2912) Kékes525 válasza Aryes (#2911) üzenetére


Kékes525
félisten

Így van. Ez az egyik lehetőség. A másik, hogy az újrafertőzéskor esetleg beteg volt, ami legyengítette az immunrendszerét. Ez is elősegítheti az újrafertőződést. Az első variáció talán a gyakoribb, de a második sem kizárt.

Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

(#2913) #30786816 válasza koncsik (#2909) üzenetére


#30786816
törölt tag

En is hasonlot gondolok, csak nem akartam hosszu kommentart irni. Elso hullamot meg tuleli, ez maradando karosodasokat okoz a tudejeben, korantsem nyeri vissza korabbi erejet sem, ezert masodszorra egy enyhebb lefolyasu fertozes is elvihette.

(#2914) LanyUs válasza koncsik (#2909) üzenetére


LanyUs
senior tag

Én már hetekkel ezelőtt eldöntöttem, hogy kérem a védőoltást! De elég sok "érdekes" vélemény kering a neten. Itt van pl. egy mikrobiológus [link] ( Dr. Sucharit Bhakdi ) Ez esetleg volt már itt? Illetve mi az álláspont ilyen helyzetben? Mi a helyes döntés? :F

[ Szerkesztve ]

(#2915) Z.É.T. válasza LanyUs (#2914) üzenetére


Z.É.T.
őstag

Őt engedd el, az egyik kiindulópontja a konteósoknak.

(#2916) LanyUs válasza Z.É.T. (#2915) üzenetére


LanyUs
senior tag

Köszi! Akkor viszont dühítő! Mi a sz.rért engedik nyilatkozni? Miért hívják egyáltalán meg egy műsorba? A frászt hozza az emberre... Na ezek után a gyerekek nem kapnak belőle az tuti. Max. én és a feleségem...

(#2917) koncsik válasza koncsik (#2909) üzenetére


koncsik
MODERÁTOR

Bár itt két törzsről van szó, nem ez az eset, de más vírusok sem pusztulnak el a heveny tünetek megszüntével, a mennyiségük lecsökken és ott maradnak megbujva bizonyos szövetekben. Ha az immunrendszer meggyengül, újra szaporodnak és jönnek elő. Pl. a herpes vírus mindkét formája, az influenza, a cytomegalia, EB vírus. 20-30 év után is előjöhetnek egész más tünetet okozva. Pl. az influenza vírus szeret szemüregi-szemhéj gyulladásokat okozni. A gerincvelői idegekben megbújó herpes zoster kihat a belekre - gyulladást okozva stb. (egy doktornő tapasztalatai alapján tettem ide)

Eladó játékaim (LEGO, Switch, PS4): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/koncsik/index.html

(#2918) Kékes525 válasza koncsik (#2917) üzenetére


Kékes525
félisten

"herpes zoster"

Sajnos ezt 2 hónappal ezelőtt saját magamon tapasztaltam. A combomon jött ki. Szerencsére nem volt súlyos.

Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

(#2919) Jablocskov válasza syberia (#2884) üzenetére


Jablocskov
tag

Ez egy nagyon érdekes tanulmány, ha ez emberben is megtörténik, akkor az sok kérdést felvet.

(#2920) Kékes525 válasza Jablocskov (#2919) üzenetére


Kékes525
félisten

Átjuthat a vér-agy gáton, mivel egyes ritka esetben központi idegrendszeri tüneteket okozhat a koronavírus. Például tudatmódosulást, zavartságot, eufóriát.

[ Szerkesztve ]

Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

(#2921) Kékes525


Kékes525
félisten

Az új angol variánssal szemben is nagy valószínűséggel jók a vakcinák, mivel a tüskefehérjében számos régió ellen termel a szervezet antitesteket, így nem valószínű, hogy egyetlen változtatással kevésbé lenne hatékony az oltóanyag: Covid-19: New coronavirus variant is identified in UK

"Will the vaccine still work?
The new variant has mutations to the spike protein that the three leading vaccines are targeting. However, vaccines produce antibodies against many regions in the spike protein, so it’s unlikely that a single change would make the vaccine less effective."

[ Szerkesztve ]

Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

(#2922) Jablocskov válasza Jablocskov (#2919) üzenetére


Jablocskov
tag

#2921 Kékes525
Azért érdekes, mert a tanulmány szerint a tüskefehérje önmagában is okozhat hasonló idegrendszeri tüneteket mint a vírus. Eddig a tüskefehérje biológiai hatásairól nem nagyon lehetett hallani.

[ Szerkesztve ]

(#2923) syberia


syberia
veterán

Conversation

between @SamCoatesSky, @flavinkins and @MrQuantity.

Ez az egeres teória viccnek túl rossz lenne, de nagyon úgy fest a Covid-19 nem poénnak szánja a "karácsonyi változatát".

(#2922): Félő hogy fogunk még hallani róla. :(((

[ Szerkesztve ]

https://howbad.info/

(#2924) Aryes válasza syberia (#2923) üzenetére


Aryes
nagyúr

Akkor lefordítom magyarra, ha jól értem, az új vírusmutációt maguk a tudósok kezdték kifejleszteni, amikor a vakcina kifejlesztése során egerekbe adták be, aztán a mutáns egér megharapott egy tudóst? Tehát nem is a nyércek tehetnek róla.

(#2925) OPiiPO válasza syberia (#2923) üzenetére


OPiiPO
addikt

#2891 koncsik - ezt elolvasnád légyszives és betartanád? Köszönöm :R

[ Szerkesztve ]

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#2926) syberia válasza Aryes (#2924) üzenetére


syberia
veterán

Akaratlanul tették ha tényleg így történt. A laborokban tenyésztett egereknél, miért nem vették figyelembe a vírusmutáció lehetőségét? Jó kezekben vagyunk akkor...

OPiiPO: Sokat fordítani már nem lehet ezen. Az oltóanyag fejlesztése során, a kísérleti célra használt egerekben módosulhatott a SARS-CoV-2 tüskeproteinje, ez a változat most már a lakosságot boldogítja. Állítólag 1-2 héten belül meglesz a vizsgálat eredménye, hogy az UK variáns az eredetivel szemben szerzett immunitást ignorálni tudja e.

[ Szerkesztve ]

https://howbad.info/

(#2927) Aryes válasza syberia (#2926) üzenetére


Aryes
nagyúr

Az világos, hogy akaratlanul tették (kivéve, ha nem a következő generációs vakcina-üzletet akarták így megalapozni ;] ).

(#2928) OPiiPO válasza syberia (#2926) üzenetére


OPiiPO
addikt

köszönöm :R

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#2929) Jablocskov válasza syberia (#2926) üzenetére


Jablocskov
tag

Figyelembe véve azt, hogy a SARS-CoV-2 vírussal csak 3. biológiai biztonsági szintű laborban lehet dolgozni ahhoz, hogy ilyesmi megtörténhessen nagyon komolyan meg kellett sérteni a biztonsági előírásokat.

(#2930) Jablocskov


Jablocskov
tag

A BioNTech vakcina hivatalos magyar nyelvű alkalmazási előírása és betegtájékoztatója, ha még nem volt. [link]

(#2931) gelbelex


gelbelex
őstag

Lehetséges, hogy egy Pfizer vakcinával oltott személynek az oltás után valamilyen covid-tünete legyen?

(#2932) fatal` válasza gelbelex (#2931) üzenetére


fatal`
titán

Előfordulhat pl. láz. Konkrétan covid nem. Nem vírust tartalmaz a vakcina, csak egy messenger RNS-t, amivel a szervezet elkezdi termelni az antitesteket a tüskefehérje ellen (a megfogalmazás nem tökéletes, nem vagyok szakember a témában).

(#2933) syberia


syberia
veterán

Nevadában új covid-variáns bukkant fel...

https://howbad.info/

(#2934) Kékes525 válasza fatal` (#2932) üzenetére


Kékes525
félisten

+1
Az a messenger RNS amit a vakcina tartalmaz az a koronavírus tüskefehérjéjét (antigén) kódolja. Így az emberi sejtek fogják termelni a vírus tüskefehérjéjét, amire a szervezet immunválasza reagál, antitesteket kezd el termelni ellene. Azért is jobb ez a módszer mint ha közvetlenül a tüske fehérjét juttatnák be a szervezetbe, mert a sejtek sokkal többet tudnak gyártani belőle, mint amennyit képesek lennénk a vakcinával bejuttatni. A több antigén (tüskefehérje) erősebb immunválaszt vált ki.

Másrészt, ha megváltozik a tüskefehérje, akkor gyorsan ki tudják cserélni az mRNS-t és már megvan az új mutációhoz az új, hatékony vakcina.

[ Szerkesztve ]

Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

(#2935) #22743424 válasza Kékes525 (#2934) üzenetére


#22743424
törölt tag

*Másrészt, ha megváltozik a tüskefehérje, akkor gyorsan ki tudják cserélni az mRNS-t és már megvan az új mutációhoz az új, hatékony vakcina.*
Ez így van csak azt is engedélyeztetni kell utána ami eltart megint egy darabig :((

(#2936) Kékes525 válasza #22743424 (#2935) üzenetére


Kékes525
félisten

Az engedélyeztetés gyors, most is gyors volt. Sőt valószínűleg még gyorsabb lesz, mert már van tapasztalat vele. Olyan ez mint az újabb és újabb influenza vakcinák. Azok engedélyeztetése is nagyon gyors, pedig még veszélyhelyzet sem volt amikor legtöbbször alkalmazták.

Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

(#2937) Ringman


Ringman
nagyúr

arról van adat, hogy a lappangási időt mennyire befolyásolják az egyes mutációk, illetve a tavaszi értékekhez képest hol járunk?

szerk:
ez elég érdekes táblázat, az egyes országokban mennyire vizsgálják az eseteket, usában gyak. semennyire: [link]

[ Szerkesztve ]

(#2938) emvy válasza Ringman (#2937) üzenetére


emvy
nagyúr

Ez egyebkent egy nagyon megteveszto tablazat szerintem, mert a szazalekos arany nem jo indikator. A szekvenalas ebben az esetben kicsit olyasmi, mint a kozvelemenykutatas, ha egy 1 millios populaciobol 10000-et szekvenalsz, az nem biztos, hogy rosszabb, mintha egy 100e-s populaciobol 2000-et (pedig az elso 1%, a masodik 2%), sot, valoszinuleg jobb. Vegig kene szamolni, de a brit arany szerintem akar reprezentativabb is lehet, mint peldaul a dan.

while (!sleep) sheep++;

(#2939) Ringman válasza emvy (#2938) üzenetére


Ringman
nagyúr

ez teljesen jogos kiegészítés.

(#2940) fatal` válasza Kékes525 (#2936) üzenetére


fatal`
titán

Nekem egyelőre az nem tiszta, hogy többfélét tudnak-e egy vakcinába tenni? Vagy minden egyes tüskefehérje mutációhoz külön oltás kellhet?

(#2941) Rive válasza fatal` (#2940) üzenetére


Rive
veterán

Tudnak, lásd influenzaoltások.
Bár túl sok már probléma lehet.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#2942) fatal` válasza Rive (#2941) üzenetére


fatal`
titán

Flunál oké, de azok nem mRNS vakcinák, ezért érdekődtem. :) Rengeteg mutáció, amire külön oltás kell reméljük nem lesz.

(#2943) Kékes525 válasza fatal` (#2940) üzenetére


Kékes525
félisten

Én nem így értettem, de szerintem ezt is lehet. A Pfizernél egy lipid burkon belül van az mRNS. Miért ne lehetne beletenni többfélét is? Ahogy bejut az 1 mRNS a sejtbe, úgy be tud jutni az összes bele tett mRNS is. Mivel egy sejtbe egyidőben nagyon sokféle fehérje szintetizálódik, úgy ezek az mRNS-ek is áttudnak íródni. Ilyet azonban még nem csináltak. Amiről beszéltem az más vakcina lenne. Mindegyik mutációhoz 1. Azonban ne feledd, hogy 1 oltás az összes mutáció ellen véd nagy valószínűséggel, csak legfeljebb nem olyan hatékonysággal. Azaz biztos, hogy nem kell mindegyik mutáció ellen más vakcina.

Ja és a mutációk száma lényegesen kevesebb lesz, ahogy kezdjük legyőzni a járványt. Most azért magas, mert rettenetesen nagy a kópia szám.

[ Szerkesztve ]

Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

(#2945) fatal` válasza Kékes525 (#2943) üzenetére


fatal`
titán

Tudom, hogy nem így értetted, ez csak egy plusz kérdés volt. :)

"Miért ne lehetne beletenni többfélét is?"
Csak egy kérdés volt, mert nem értek hozzá. :)

"Ja és a mutációk száma lényegesen kevesebb lesz, ahogy kezdjük legyőzni a járványt. Most azért magas, mert rettenetesen nagy a kópia szám."
Ezt tudom. :)

Köszi. :)

(#2946) koncsik


koncsik
MODERÁTOR

Svédországban sem jött be a nyájimmunitás

Eladó játékaim (LEGO, Switch, PS4): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/koncsik/index.html

(#2948) koncsik válasza syberia (#2947) üzenetére


koncsik
MODERÁTOR

Bár nagyon elégedetlen vagyok a WHO-val (gondolom ez borzasztóan zavarhatja őket :DDD ), de már október 15-én leírták a COVID-19 miatt megváltoztatott véleményüket a nyájimmunitásról (nem nov. 13-án):
"Attempts to reach ‘herd immunity’ through exposing people to a virus are scientifically problematic and unethical. Letting COVID-19 spread through populations, of any age or health status will lead to unnecessary infections, suffering and death."
"A "nyájimmunitás” elérésére tett kísérletek az emberek vírusnak való kitétele révén tudományosan problematikusak és etikátlanok. Ha hagyjuk, hogy a COVID-19 a népességen keresztül terjedjen, bármilyen életkorban vagy egészségi állapotban, felesleges fertőzésekhez, szenvedéshez és halálhoz vezet." - a linkelt cikk is ezt támasztja alá az én értelmezésemben.
A WHO Q&A is kifejezetten a COVID-19-re vonatkozik, nem általános definiciókat tartalmaz.

Ez kicsit arra az itthoni fb hírre emlékeztet, amikor a netjogtár változáskövetésére hivatkozva azt terjesztették, hogy az "állam" kötelezővé teheti 2021. januártól a védőoltásokat (a változáskövetés csak a medical device definicót tartalmazta, amúgy a védőoltások kötelezővé tehetőek az egészségügyi törvény megalkotása óta, több, mint 20 éve).

Ráadásul a linkelt cikk bevezetője mindent megkérdőjelez ezen az alapon különösebb hivatkozások és magyarázatok nélkül. Nagyon sok érthetetlen dolog van, sok minden változik, 1-1 új tény 2-3 kérdést vet fel a C-19 kapcsán, sajnos jelenleg még mindig csak "ismerkedünk" vele.

[ Szerkesztve ]

Eladó játékaim (LEGO, Switch, PS4): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/koncsik/index.html

(#2949) Ringman


Ringman
nagyúr

lehet hogy az usában egy jégkrémeket forgalmazó cég fogja megoldani a pfizer vakcinák logisztikájának problémáját, mint az ebben tapasztalt, országos hálózattal rendelkező cég?

Dippin' Dots is the new unlikely hero of the coronavirus pandemic

the "ice cream of the future" may just provide a key component needed for distributing the Pfizer-BioNTech vaccine.

The vaccine must be stored at -94 degrees Fahrenheit to remain effective at fighting the coronavirus, not an easy feat for many facilities. Dippin' Dots operates freezers that dip to -122 degrees Fahrenheit.

PopSci's Maddie Bender first reported that we could learn a lot of tips about allocating this vaccine from Dippin' Dots, who have managed to successfully distribute their pelletized ice cream on a massive scale for years.
:)

[ Szerkesztve ]

(#2950) #30786816 válasza koncsik (#2948) üzenetére


#30786816
törölt tag

Attol meg tudomanytalan, es teljesen atgondlatlan a virusszkeptikus/oltasellenes propaganda kozepette municiot adni az alusisakosoknak. Who teljesen lejaratya magat mostanra.

#2946: epp akartam is kerdezni, hogy mi van a svedekkel. De ezzel is problema, van, masodik hullamban tul korai iteletet mondani, mikozben van ahol mar harmadikrol beszelnek. Ezt majd csak utolag lehet megitelni, hogyan jartak volna jobban.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.