Az 1. nap
A fényképezőgép nagyon egyszerűen működik. Van egy képérzékelő a belsejében, ami az objektíven (az üveg lencse az elején) keresztül kapja a fényt arról, amire irányítjuk. A képérzékelő nagyon gyorsan feldolgozza az adatokat, általában csak a másodperc tört részéig van szüksége a fényre. Erre szolgál a zár az optikában.
Mint egy nagyon gyors függöny, ami épp csak annyi ideig nyílik ki, hogy megfelelő mennyiségű fényt kapjon az érzékelő.
Hirdetés
A másik lehetőség a fényerő szabályozásához a rekesz.
Itt pedig azt tudjuk állítani, hogy mekkora legyen a rés, amin keresztül az érzékelőre esik a fény.
Ha automata üzemmódban használod a géped, vagy esetleg nem is lehet rajta állítani a zársebességet (angol: shutter) és a rekeszértéket (angol: aperture), akkor az olyan szinten behatárolja a lehetőségeidet, hogy nem érdemes vele belekezdened az egészbe (persze egy jó kompozíciót bármilyen géppel le lehet kapni, de remélem, hogy aki ezt végigolvassa, az nem fog megelégedni ezzel).
A zársebesség azt jelenti, hogy a zár mennyi ideig legyen nyitva, a rekeszérték pedig azt, hogy a rekesz mekkorára nyíljon ki.
Tehát az első lépés, hogy átvedd az uralmat a technika felett. Ha esetleg van egy ilyen, vagy ehhez hasonló tárcsa a gépeden, akkor ezt azzal tudod megtenni.
Már pár tízezer forintos gépeken is lehet ezeket állítani, akár tárcsa nélkül a menüből. Természetesen azokat arra találták ki, hogy néha-néha nyúljon bele az ember, így hosszú távon valószínűleg az sem lesz megfelelő.
A betűk jelentése.
P - Program. Ez azt jelenti, hogy a gép továbbra is maga állítja a fent említett két lehetőséget, de más, kisebb beállításba már bele tudsz piszkálni (később lesz rá példa).
A - Aperture priority. Azaz a rekeszt Te állítod, de a zársebességet még a gép.
S - Shutter priority. Ugyan ez fordítva, itt a zársebességet tudod állítani, de a rekeszt a gép állítja.
M - Manual. Az igazi mélyvíz, ahol mind a két érték (rekesz, zársebesség) a te irányításod alatt van.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!