Bevezető
Mostanában egyre többször fordul elő, hogy régi számítógépeket hoznak javítás céljából. Ezeken a gépeken legtöbbször Windows XP operációs rendszer található. Milyen lehetséges megoldások lehetnek erre a problémára? Szubjektív írás következik.

1. Hardver átvizsgálás
Amint meghozzák a számítógépet, az első feladatom megnézni, hogy milyen komponensekből van össze állítva a számítógép. Alaplap típus, memória foglalat, processzor tokozás, videokártya foglalat, merevlemez csatolófelület...
Ezek után megnézem, hogy az alaplap támogat-e olyan processzort, amiben 2 mag található. Ha csak 1 magos processzort támogat, azzal a számítógéppel már nehézkesen tudunk videót nézni interneten. Szövegszerkesztésre, weboldal olvasásra, offline SD filmnézésre még tökéletes lehet.
A memória tokozás is segít eldönteni azt, hogy érdemes-e rákölteni a számítógépre. Az újabb operációs rendszerek (Windows Vista, Windows 7...) minimum 2 GB memóriát igényelnek úgy, hogy ebbe bele tartozik az egyéb programok futtatása is. Jó, lehet hogy 1 GB memóriával is elfut a rendszer, de az egyéb feladatok elvégzéséhez kevés marad ebből. Szerencsére van olyan Linux operációs rendszer, aminek az a célja, hogy kevés erőforrásból is megelégedjen, ezek kitolhatják a számítógép élettartamát (Puppy Linux, Lubuntu, Q4OS...)
A videokártya foglalatnak köszönhetően képesek lehetünk a videokártyára terhelni a videók dekódolását, ezzel a terhet levéve a CPU-tól. A PCI csatoló felültettel felszerelt videokártyák nem képesek erre. Az AGP port már kihalt az alaplapokból, de szerencsére használtan lehet venni igen erős VGA-t ebbe a foglalatba (Ati Radeon HD3850, GeForce 7600 GS..). Ezek képesek lehetnek 720p videó lejátszásra is (függ a CPU-tól is!).
A HDD csatolófelület is fontos. Ha az alaplapon található SATA csatlakozás, akkor a mai leggyorsabb merevlemezt is bele tudjuk tenni a régi számítógépünkbe. Igaz, ha az alaplap nem támogatja a gyors adatátvitelt, akkor vissza fogja a merevlemez teljesítményét. Viszont! Ha egy új számítógép összeállítását tervezzük, eggyel kevesebb eszközt kell venni az új géphez, ugyanis a merevlemezt be tudjuk tenni az új számítógépbe. Mellesleg a csatolófelülettől fel is gyorsulhat az adatátvitel. Aki nagyon a sebességre hajt, akkor az SSD-vel is meg lehet próbálkozni (fontos a modern operációs rendszer és az ACHI mód az alaplapban). Ha végeztünk a hardver átvizsgálással, jöhet az operációs rendszer kiválasztás. A régi merevlemez állapotát a Hard Disk Sentinel programmal ellenőrizhető.