Hirdetés

Ladies and Gentlemen... Introducing... Xbox 360!

Mivel is nyithatnám alábbi bejegyzésemet, mint az Xbox One elhíresült bemutató mondatával. Talán fél éve vagyok benne a casual konzol gamingben. PS2 és PS3 játékokkal nyomultam a nyáron, lassan kezdek a gép elé is oda ülni. Viszont előkerült ismét az exkluzívok iránti érdeklődés. Az Xbox One és PS4 címek 90%-ban már megjelennek PC-re, viszont van olyan játék, amit még mindig csak a 2005-2006-ban megjelent konzolokon lehet játszani. PS3 alatt jelenleg az Uncharted 2-nél járok, talán az egyik legjobb választás volt exkuzív címek terén (...el fog érkezni a Last of Us ideje is). De mi a helyzet a Microsoft háza táján?

Miért pont az Xbox 360?

Halo, Forza, Gears... Sorolhatnám. A visszafelé kompatibilitás miatt miért nem az újabb tagok választása mellett döntöttem? A válasz egyszerű: A redmondi cég játéksorozatainak újabb címei vagy újra kiadásai 90%-ban már jön PC-re, Game Pass-ba, Xcloud-ra. Pont emiatt választottam a régebbi kozoljukat. A PS3 esetében is PS4-re Remasterelték a játékaikat, de a Playstation Studios mostanában kezdte kiadni személyi számítógépre is portjaikat. Az eredeti PS3-as játékok szintén elérhetőek streaming platformon, offline nem lehet játszani velük. Kihúzzák alólam a platformot és volt-nincs régebbi játékok. Van, mikor 1 hétig nem játszok, így az összeg kidobását nem szeretném.
Érdemes figyelni a használt konzolok árait is, egyre inkább megy felfelé az áruk. Nyáron 1-2000 Forint értékben lehetett használt PS3 játékokat vásárolni, megfigyelésem szerint azóta már 2000-rel drágábbak lettek a címek. Az Xbox esetében még mindig ki van tartva a 2000-es határ, így érdemesebb erről az oldalról is begyűjtenem néhány címet. Visszafelé kompatibilis a classic Xbox szoftverekkel is, több cím működik vele, mint az újabb szériáknál. Ez sem elhanyagolandó.

Konzol gaming PC-s szemmel

Keresztszüleim lomizásából előkerült unokatestvérem PS2 FAT és Slim modelje, tartozékukkal együtt megváltak tőle. A FAT modelről tudtam, hogy nehezen olvassa be a lemezeket, a Slim modell pedig Myth chippel van ellátva. 2021. májusában előkerült a korábban hibásnak hitt 70 cm-es CRT TV-nk, melyet TV okosítóval használok manapság. Ekkor jött elő a gondolat, hogy meg kellene nézni a konzolok működését. Beszereztem a NFS Underground 2-t, Most Wanted-et, Burnout 3-at és Revenge-et, és a Black-ek. A lendület alábbhagyott, egészen 2022. áprilisig.

Megvilágosodás

Meglepődve láttam bemutató videókon, hogy a Hot Pursuit 2 PS2 verzióját az a Black Box csapat készítette, akiktől a 2000-es években a tuningolós versenyjátékokat köszönhetjük. PC-n emulátor alatt ki is próbáltam, csak a jelenlegi gépemben lévő videókártya nem a legerőssebb, így kis felbontáson tudtam kipróbálni. Itt kezdődött minden. Tavaly már gondolkodtam PS3-on, viszont a kontroller használata sosem állt kézre több 10 éves PC-s múltam miatt. Megnéztem a játék kínálatot, melyek miatt használt PS3-at vásároltam. A cél az volt, hogy olyan konzol exkluzív játékokat szerezzek be, melyek nem jelentek meg PC-re: Red Dead Redemption, The Last of Us, Uncharted trilógia, Battlefield Bad Company...
Megnéztem a használt játékok árát, meglepődve tapasztaltam, hogy fillérekért dobálják a teljes áru játékokat, 1500-5000 Ft értékben. 2002 és 2013 között jelentek meg azok a játékok, melyeket tizen éves koromban játszottam gyenge számítógépes hardveren és ez az az időszak, amikor el voltunk halmozva rengeteg új IP-kkel (magam ezt a gaming reneszánszának hívom). Nem mellesleg a rendszergazdai munka miatt nem szívesen ülök le már otthon a gép elé játszani, bőven elég 8 óra gép előtt munka közben. 3 hét alatt jelentős játék csomagot vásároltam:
- Need for Speed: The Run
- South Park - The Stick of Truth
- Far Cry 3
- Syndicate (Bontatlan csomagolású volt)
- Bioshock Infinite
- Saints Row The Third
- Uncharted 1-2
- Call of Duty Modern Warfare Collection (MW 1 és MW2)
- Resistance Fall of Man
- Rayman Origins
- Call of Duty Modern Warfare 3, Black Ops, Black Ops 2, Ghosts
- Grand Theft Auto V
- Red Dead Redemption

FX-8370 vs Ryzen 5 1500x - Videó renderer sebesség teszt

Fél éve elég jutányos áron jutottam hozzá az alábbi fél konfighoz:

CPU - AMD Ryzen 5 1500x 4c/8t 3.5GHz
Alaplap - Asus Prime B350-PLUS

Az alábbi konfigot használtam 2 éven át előtte:

CPU - AMD FX-8370 8c/8t @4.5GHz
RAM - 2x8GB HyperX Fury DDR3 1600MHz
Alaplap - Gigabyte GA-970A-DS3P AM3+
GPU - AMD Radeon RX 560 4GB
SSD - Silicon Power (SP) A55 Ace 128GB SATA3 SSD
HDD1 - WD Blue 2TB 5400RPM (WD20EZAZ)
HDD2 - Toshiba 4TB MD04ACA400
PSU - FSP Hyper 600W

Ha már megvettem a Ryzen alapot, vásároltam 2db G.Skill Aegis F4-300C16S-8GISB 8GB DDR 3000MHz-es ramot. Belőttem az XMP profilt mellé, OC-ztam a procit 3.7GHz-re, a tápegység és a háttértárak maradtak. Huffyuv AVI (576i) és H.264 AVC (1080i) kamerafelvételek rendelerélését próbáltam ki mindkét konfigon.

Eredmények:

FX-8370

TMPGEnc Plus-2.58.44.152
MPEG2 10000kbps
A videót körülbelül mindig az adott videó teljes idejének fele annyi ideje alatt renderelte ki. Pl. 3 perces videót másfél perc alatt.

Intel Celeron N3350 vs. Intel Celeron Dual Core T3300 - Vitafórum

Egy kis agyalásra invitálok mindenkit, aki olvassa a bejegyzést.

Szerintetek melyik processzor az erősebb, jobb processzor?

Intel Celeron N3350 vagy a Intel Celeron Dual Core T3300

Ár/érték arány, Teljesítmény, Órajelek, Cache méret, alaplapra forrasztott vagy a cserélhető processzor... Bármibe bele lehet kötni.

Egy kis közvéleménykutatást mérnék ezzel a következő blog bejegyzésemhez. Szabad a pálya, indulhat a komment háború! :DD

Új PC építés 0,5/?. rész

Testvérbátyám megkért arra, hogy állítsak össze egy Asztali Számítógépet, ugyanis kinőtte a Laptopját. Videovágásra használja, így a HP EliteBook 2540p felszabadul a videóvágások gyötrelmei alól. Egyébként kifogástalan állapotban van, SSD-vel felszerelve, így netezésre, filmnézésre, utazásra kiválóan alkalmas.

A cél az volt a konfig összeállításban, hogy új alkatrészek kerüljenek bele és kiemelkedően fontos az, hogy fejleszthető legyen. Így alaplapból a Gigabyte Z370M DS3H-ra esett a választás. A processzor támogatási listájából kiderül, hogy ez a deszka a 8. generációs Intel processzorok fogadására képes. Ehhez mérten kerül bele egy Intel Core i5 8400, amit a későbbiekben lehet majd cserélni i7-re (persze, ha lejjebb megy az ára). Memóriából 2x8GB DDR4 2400MHz kerül, marad két slot a bővítésre. M.2 SSD 120 GB bőven elég az Operációs Rendszernek, ajándékba kap tőlem egy WD Blue 1TB az adatainak (4TB-os vinyót tervezek venni, kell a hely a gépházból). Tápegységből az FSP Hyper 500W kerül beépítésre (Hyper 600W-osom van a gépemben, nincs probléma vele). Direkt nem írtam a videokártyát, ugyanis elsőként nem fog bele kerülni. Az Intel QuickSync gyönyörűen képes hardveresen kódolni a videóanyagokat.

PC-n a Single Player játékmód halott... (Rant írás)

Nem rég került bejelentésre a Call of Duty Treyarch által fejlesztett következő része: Black Ops 4. Amikor a régi Call of Duty csapat kiszállt az Infinity Ward-ból, a másodlagos Treyarch csapat elsődlegesként lépett előre kiváló Black Ops 1 és 2 kampányaival. Az Advanced Warfare és Infinite Warfare-ről meg nem is akarok beszélni. Kezdett gyanús lenni a dolog, ugyanis a Black Ops 3-nál nem folytatták a történetszálat, karakterünket Player-nek nevezték. Csak azért, mert könnyebb volt így bele fejleszteni választható karaktert: Nővel akarunk játszani vagy Férfival? Na mindegy.
Black Ops 4. Gondolhattuk volna, hogy a 3 éves fejlesztési ciklus visszahozza a Treyarch hamvaiból egy tökéletes Single Player kampányt. De nem. Dobták a Single Player kampányt. Kapunk egy szabványok Multi Player módot, karakterizált Zombi módot 3, ismétlem 3 pályával, és a hab a tortán: Mikrotranzakciós és Loot Boxal teli Battle Royale módot. A Fortnite ingyen ad egy lehetőséget a Battle Royale szerelmeseinek (Ígaz, lehet fizetni, viszont semmi olyan dolgot nem adnak az előfizetőknek, amiből előnyt kapnának. Nincs sebzés növelés, csak skin. A skinek még nem bővítik az előfizető Pay to Win gondolkodását.)
5 éve... 5 éve kapott a PC-s társadalom egy igazán jó Single Player játékot: Bioshock Infinite, GTA V... PC-n eluralkodott a Multi Player láz. Hiányoznak a jó történetközpontú játékok. Mindent Multihoz kötnek és ebből van a pénz, a kis fiatalok kikönyörgik anyucika/apucika pénzét és széttrolkodják más játékélményét, mert megvett a fejlődéshez szükséges boostot. Manapság már PS4-en érhető el olyan játék, ahol még a történet fontos szerepet kap: God of War, Unharted, Last of Us 1 és 2...
PC-n meghalt a Single Player. R.I.P.

Asztali PC konfigom - 2018.05.

Korábbi Blog bejegyzésekben virtuális géppel és régi számítógép hardverekkel foglalkoztam. Szerencsére nem csak 10 éves PC konfigokkal rendelkezem, így megosztom az asztali számítógépem teljes specifikációját. Ez a konfig 2013 óta folyamatosan bővül és fejlesztve van, kisebb-nagyobb kihagyásokkal. Jelenleg VHS, D8-miniDV digitalizáláshoz használom, így videovágásra van nagyobb részben használva (Sony Vegas, TMPGEnc, Ulead DVD Movie Factory DVD készítéshez). Néha előkerül egy kis Fortnite Battle Royale, de már nem nagyon szoktam játékokkal játszani.

Alaplap: Asrock N68C-S UCC (2x2db DDR2 és DDR3 memóriák támogatása, együtt nem lehet őket használni)
CPU: AMD Phenom II x6 1055T 2.8 GHz 95W TDP
VGA: Sapphire Radeon HD 5770 Vapor-X 1GB
RAM: RAMMAX 2x4GB 1600MHz
HDD: WD Blue 1TB (WD10EZEX) SATA3 - OS, fontosabb adatok és HD filmek
WD Blue 1TB (WD10EZEX) SATA3 - Digitalizált nyersanyagok
Samsung 500GB SATA2 - Játékok
Samsung 400GB IDE - Ideiglenes fájloknak (Telepítők, konvertált és tömörített felvételek)
Samsung 1TB USB3.0-SATA3 - Külső merevlemez
Samsung 250GB SATA2- Linux Disztribúciók tesztelésére, viszont nincs beszerelve a gépházba
ODD: LG HL-DT-ST GSA-H12L DVD-RAM (Kamera felvételeket legtöbbször DVD-n kérik, ezért visszakötöttem a DVD írót)
Monitor: ASUS VW202SR 16:10 LCD (1680x1050) - Csak VGA bemenettel
Tápegység: FPS Hyper 600W (Nem moduláris)
Gépház: Régi 12 éves Mercury
OS: Windows 7 Home Premium 64 bit

Csak én nem látom az értelmét a UWP-nek? (Egy kis elmélkedés...)

Nem vagyok régi motoros PC-s, de Windows 95, 98, XP, Win7 után nem értem a Microsoft gondolkodását az applikációk iránt. A Windows Phone halott, akkor miért erőlteti a felhasználóknak számítógépre az alkalmazásokat? Minecraft Windows 10 Edition? Ja, hogy ebből akarnak pénzt keresni? Tableteken és hordozható érintőképernyős laptopoknál megértem ezt. Miért nem adnak ki egy olyan Windows 10-et, amiben teljesen mellőzik az UWP-t? Az XBOX és DirectX12 miatt ez sajnos sose fog teljesülni. Nem gond. A Windows 7 2020-ig kap frissítéseket. Utána megyek át Linuxra, ott még a régi PC-s gondolkodásmód működik.

Ti mit gondoltok a Microsoft UWP-jéről? Jó-e az, hogy minden félévi frissítésnél érdemes újratelepíteni a Windows 10-et? Várom a válaszokat!

Az elrejtett Windows XP telepítő zene mégis létezik?

Tavaly májusban tesztelgettem Windows 98 és Windows XP rendszerekkel egy Compaq Deskpro EN Pentium 3 számítógépet. A cél az volt, hogy egy DOS gaming PC-t rakjak össze. Nagy előny lett volna, ha a számítógépnek lenne Sound Blaster támogatása a beépített hangszóróban, de ez a projekt besült. Megpróbálkoztam egy Windows XP telepítéssel és ekkor ért a meglepetés:

Hiányzó hangkártya driver

Az interneten terjedt egy "legenda", miszerint a Windows XP telepítésének végénél (felhasználó létrehozásának szekciójában) egy zene szólt. Ez a "title.wma" benne is van egy könyvtárban telepítés után is. Miért nem hallottuk a 2000-es évek közepén ezt a zenét? A válasz egyszerű: Az újabb hangkártyáknak a drivere nem volt beleintegrálva az alap telepítő lemezre. Csak régi illesztőprogramos hangkártyák alatt szólalt meg a hang a telepítés legvégső fázisában. Manapság Virtuális környezetben (VirtualBox, VMware...) szintén megszólal a zene, így a legenda igaznak bizonyult. Az alábbi videóban alá is támasztom az állításomat. Vigyázat, halk a felvétel!

Erősebb számítógépen drágább lesz a Windows 10 licensz?

Az egyik internetes oldalon lehozták azt a hírt, hogy tervezik az erősebb számítógépekre a drágább Windows licensz bevezetését. Sokan így is elég drágának tartják a Windowst, nem hiába sokan illegálisan használják. Most tegyük fel. Van egy 200.000 Ft-os konfigom. Ehhez hozzá kellene vennem egy Win 10-et. Árszabások nincsenek. Ha dupláját kérnék el az erősebb gépre optimalizált Windows 10-ez, akkor 260.000 Ft-ban fog megállni a számítógépem? Gondolom limitálás lesz a butább Windowsban, nem fogja kihasználni a teljes konfigurációt.

Már egy ideje hangoztatom, de nagyon Mac szintre akar lépni a Microsoft, ezzel szépen "elüldöz"... akarom mondani, átcsábít a Linuxra. Nem hiába mondják, hogy a szegények operációs rendszere. De azt mondom, hogy az informatika mindenkié!

Egy kis saját agymenés, nem kell minden szavával egyet érteni...