Előző telefonom történetét bizonyára sokan ismeritek már: május végén beadta kulcsot, szervizbe került. Én pedig elkezdtem bújni a Mobilarénát, hogy megfelelő készüléket találjak magamnak. Egyetlen gyártó jöhetett szóba, a Nokia, neki is a felsőkategóriás készülékei, S60-as oprendszerrel. Lényegében az összes tesztet elolvastam, ami ebben a témában megtalálható volt, így 3 készülékre szűkítettem látoköröm: E65, N73, N80. Az E65 mellett szólt a nagyon jó összeszerelési minőség és a WiFi, ellene pedig a gyenge 2 megapixeles kamera és a QVGA kijelző. Az N73-ban nagyon tetszett a 3.2-es autófókuszos kamera, valamint a szintén jó összeszerelési minőség, azonban nincs benne WiFi, nem is túl szép és a kijelző is csak QVGA. Az N80-ban van WiFi, 3 megapixeles kamera, amely bár nem autófókuszos, de kapcsolható makró azért van benne, továbbá 352*416-os kijelző, hátrány azonban a lötyögős slide és az elég nagy vastagság. Mivel utóbbi szokható, előbbi pedig orvosolható, ezért az N80-at választottam, hosszas gondolkozás után ezüst színben.
Szerintem így jobban néz ki, azonban lehet, hogy a feketével jobban jártam volna, ugyanis a csiszolt fém előlap gyűjti az ujjlenyomatot és tisztítani sem könnyű a gombok körül. Picit lötyögősen kaptam, a hátlap viszont nagyon laza volt. Az N80 fórumtéma és Pompi hozzászólásai alapján a hátlap két pöckére celluxot raktam, így már nem lötyög, masszívan bekattan. Ez amúgy tervezési hiba, a két pöcök kisebb, mint amibe be kéne pattanniuk. Szétcsúsztatva a telefont meglátjuk a slide sínjét, amikbe fogpiszkáló segítségével szintén celluxot ragaszthatunk, így minimalizálva az összecsukott állapotban történő lötyögést. Szétnyitva masszívan „áll” a készülék. A bekapcsológomb a telcsi tetején van, ez egyben a profilválasztó is. Eleinte szokni kellett, most már rááll a kezem. Az ötirányú gomb jól kezelhető, nekem nagy kezem van, de nagyon-nagyon ritkán navigáltam eddig félre. Mellette található a két softkey, a hívásindításra és befejezésre szolgáló gombok, valamint az S60-as készülékek sajátjai: ceruza gomb (ennek értelmére a mai napig nem jöttem rá, egyedül a képlopó programokban tudtam hasznát venni, de a fórumtéma alapján már tudom, hogy szövegkijelölésre, beillesztésre, kivágásra, valamint több elem kijelölésére alkalmas), a kék Symbian gomb, amit röviden megnyomva a menü, hosszasan pedig az éppen futó alkalmazások listája jelenik meg. Tőle jobbra a multimédia gomb, amit egyszer kipróbáltam, aztán annyi, látványosan hozza be ugyan a multimédiás lehetőségeket, de az aktív készenléten úgyis minden elérhető… Végül pedig a „C” gomb, amely egyértelműen a karakterek törléséért felel. A számgombok jól használhatók, gyorsan írható az SMS. Ha már az SMS-nél tartunk, megjegyzem, hogy a T9 szótár meg sem közelíti a Motorola iTap-ját, utóbbival sokkal kényelmesebb írni, valamint jóval tanulékonyabb is. Mielőtt rátérnék a szoftverre, megemlíteném még a kijelzőt is, amely tényleg fantasztikus, azonban mivel csak néhány Nokia modellben található ilyen, így támogatottsága viszonylag alacsony, főleg témák terén.
Elsőként tudjuk le a telefonkönyvet: rengeteg információt tárol, nem hiszem, hogy bárkinek is kevés lenne. Az üzenetírásról már beszéltem. Lássuk, hogyan állja meg a helyét az irodában! Gyárilag jár hozzá Acrobat Reader, és Quickoffice, előbbivel PDF fájlokat, utóbbival Office dokumentumokat tekinthetünk meg. Utólag telepíthető olyan Quickoffice is, mellyel szerkeszteni is tudjuk a dokumentumokat, hasznos kis program. A számológép alapfunkciós.
Gyárilag két játékot kapunk, a 3D-s Snake-t és egy kártyajátékot. Utólag rengeteg izgalmas és gyönyörű grafikájú játék telepíthető, de megoldható olyan klasszikusok futtatása is, mint a Duke Nukem 3D, vagy a Doom 2. A készülék simán futtatja ezeket is, még a nagyfelbontású kijelző ellenére is. A menü néha kicsit lassan reagál, ez S60-as tulajdonság, az újabb készülékek már gyorsabbak (pl. N95). Mielőtt rátérnék a multimédiára, ami a telefon fő ütőkártyája, beszélek az aktív készenlétről. Ezek pici ikonok a készenléti kijelzőn, melyek között váltogatva gyorsan elérhetjük a különböző funkciókat: telefonkönyv, új SMS, naptár, Internet, galéria, zenelejátszó. Az utólag telepíthető WLAN varázsló is kirakja magát ide, így egy gombnyomással kereshetünk hálózatokat a környéken.
Kezdjük a kamerával! Tehát: 3 megapixel, fix fókusz, makrókapcsoló. Jó fényviszonyok mellett élvezetes képeket csinál, nemrég voltam Horvátországban, sokat használtam, nem csalódtam benne. Van benne vakunak csúfolt led, ez még egy kisebb szobában, vagy 1 méteren belül lévő témánál ér valamit, amúgy teljesen használhatatlan. Az optika megérdemelt volna egy xenon vakut. A galéria látványos, szép animációk közepette váltogatja a képeket, de néha előfordul, hogy egyes képeket nem jelenít meg, ilyenkor a galéria újraindítása segít. Elképzelhető, hogy egy szoftverfrissítés is megoldaná a dolgot, de a Nokia Software Updater nem működik Vista alatt, bármennyire is állítják. A zenelejátszó jó, van hangszínszabályzó, ID3 tagek alapján is kereshetünk, lejátszási listákat hozhatunk létre, természetesen fut a háttérben is. Ilyenkor az aktív készenléttel egy gombbal elérhető. A gyári HS-23 sztereó füles nem rossz, nyakba akasztható, viselése kényelmes, elég szépen szól.
A telefonnal DivX videók is nézhetők, ha feltelepítjük a SmartMovie-t. Ennek a PC-s konvertere átalakítja videónkat úgy, hogy optimálisan fusson a telefonon is. Egy-egy sorozatrészt simán meg lehet rajta nézni, még a feliratok is jól olvashatók.
A jó kijelző miatt élvezetes internetezni, gyorsan 3G kapcsolattal, vagy WiFi-vel tudjuk elérni a világhálót. A WiFi támogatja a WEP, WPA, WPA2 titkosításokat is. Hatótávolsága nem rossz, de nem bánnám, ha kapható lenne POP portba dugható antenna hozzá. Sajnos ilyen nem létezik.
Vettem hozzá egy LD-3W GPS vevőt, amihez adtak autós töltőt is, így a telcsi is töltődhet az autóban. Elég gyorsan talál pozíciót. Navigációra a legjobban a TomTom Navigator 6 használható. A legújabb térképcsomag rendkívül részletes. Hasznát vettük a nyaraláson, olyan címekre vitt el, amit magamtól sosem találtam volna meg (pl. Zárda utca Nagykanizsán, stb.). A hangokat válogatni kell, Marika nyelvtanilag helytelenül beszél, azonban fellelhető az iGo női navigátorának hangja is, ő már kellemesen terelget utunkon.
Végül az akkumulátorról: a nagy kijelző bizony szívja rendesen az akksit, átlagos használat mellett két napot bír, ha többet beszélek vele, vagy filmezek, akkor hamarabb lemerül. A navigáció azonban nem szívja látványosan.
Mindent összevetve, én nem bántam meg az N80-at, remélem ez nem dobja be a kulcsot és még legalább 1 évig hűségesen szolgálni fog.
Hirdetés
Nokia N80
Megvolt: III. PH! tábor, Vadna-park
Immáron harmadik alkalommal került megrendezésre a nagysikerű Prohardver! tábor. 2005-ben Nyékládházán, 2006-ban úgyszintén, idén pedig Vadnán ütöttük el az időnket. Az első két tábor vadkempingezéseit felváltotta a kultúrált zuhanyzással, büfével, horgászással, strandolással kecsegtető vadnai tó. Még 230-as csatlakozó is volt, ennek jelentőségéről később.
A szervezést Oly és ngabor2 fórumtársaknak köszönhetjük, ismét fantasztikus munkát végeztek, természetesen elkészült a szokásos tábori póló, volt nagyon sok, illetve nagyon-nagyon-nagyon sok sör. Az előkészületekről nem írnék többet, bárki átolvashatja a tábor topikját.
Az első fecskék már szerdán dél körül megérkeztek, jómagam 4 órakor értem oda. Néhányan már felverték a sátrukat, amit megnehezített az erősen fújó szél, továbbá a néhol igencsak kemény talaj. Utóbbiról xuldar fórumtárs tudna szépeket mesélni. Az nulladik nap tehát főleg sátorállítással és összerázódással telt, amire egyébként nem volt szükség, a jelenlévők 90%-ka már a tavalyi táborban is ott volt, vagy valamilyen más PH!-s találkozóról már ismerte egymást. Már a nulladik napon kiderült, hogy ki volt a rejtélyes anonymous, továbbá még este tízkor is érkeztek lelkes kockák, illetve postaládák. Fakultatívan kajáltunk, kipróbáltuk a Winner_hun egérkamionját, aminek az lett az eredménye, hogy a Kroki alatt szépen kicsúszott a szék, amit nem sikerült visszabarkácsolni.
Másnap a csapat nagy része korán felkelt, ami a hűvös éjszakának volt köszönhető. Feedoo kollégával már hajnali ötkor zuhanyozni indultunk, méghozzá a női zuhanyzóba, a férfi ugyanis zárva volt. Testőrként jött velünk estie. Aki esetleg nem ébredt meg a hidegre, az sem élvezhette sokáig a hálózsák melegét, a brokodil tett róla, hogy mindenki felkeljen: ráfeküdt Winner_hun kispolákjának dudájára. Ha erre sem sikerült felébredni, akkor sikerült a motkány kopácsolására, megpróbálta ugyanis visszatenni a széket az autójába. Délután Feedooval, Samyvel és estievel a Tescoba mentünk bevásárolni, így este elkészülhetett a finom sült husi. Nem szabad elfeledkezni arról, hogy Esmein kollégát megnyírtuk, kopasz lett, másnap le is égett kissé a fejbőre.
A péntekre virradó hajnal ismét igen hideg volt. Pénteken voltunk teljes létszámban. Slambucot és sült húst ettünk, ngabor2 jóvoltából. Ezen a napon kezdett körvonalazódni, hogy túl sok sört rendeltünk és nem úgy fogyott, ahogy kellett volna. 10 tálcának még nem volt gazdája, ez 120 liter pluszt jelent. Antimatrix sztorijait még a túlparton is hallhatták, amennyiben így volt, akkor bizonyára nem sajnálták, dőltünk a röhögéstől.
Szombat volt sokak számára a tábor csúcsa, ugyanis ekkor volt a paintball, amit egy elhagyatott kazincbarcikai irodaházban rendeztek meg. Az elmesélt történetek alapján fantasztikus élmény lehetett. Néhányan csúnyább sérüléseket is szereztek. Jani71-nek köszönhetően isteni babgulyást ehetett a csapat. Megtartottuk ngabor2 és pussy_cat szülinapját is, valamint Esmein bevezette a csapatot a tömeges pozzingolás rejtelmeibe. A szarvas mazsolás pálinkája jól fogyott. Anti ma is sztorizott, hajnali fél öt körül szinte már mindenki aludt.
Vasárnap sátrat bontottunk és hazafelé vettük utunkat. Megbeszéltük, hogy jövőre is találkozunk, hogy még jobban érezzük magunkat.
Panasz a Motorola Magyarországhoz
Tisztelt Motorola Magyarország!
2006. októberében vásároltam a miskolci Media Markt üzletben egy V3i típusú készüléket, 64990 forintért. Viszonylagos megelegédettséggel használtam egészen május közepéig, amikor is a telefon úgy döntött, hogy ezentúl sem a külső, sem a belső kijelző nem fog képet adni.
Bevittem tehát a vásárlás helyére, ahol kedvesen átvették és közölték, hogy várhatóan június 6-ára lesz megjavítva a telefonom. Cserekészüléket természetesen nem kaptam, de nem is a Media Markt hibája, hogy a világ második legnagyobb mobiltelefongyártójának nincs Miskolcon szervize, így egy pici szoftvermódosításért is Pestre kell fuvarozni a telefont.
Ma délben értesítettek, hogy a készülékemet megjavították, befáradhatok átvenni azt. Boldogan mentem, hisz végre visszakaptam, amiért kifizettem egy csomó pénzt. Azonban a tisztelt szervizes kollégájuk volt kedves úgy összeszerelni a telefonom, hogy azon 3-4 milliméteres lyuk tátongott, könnyű hozzáférést biztosítva a nyomtatott áramkörhöz, nehogy bármi is védje a portól, vagy nedvességtől. Vagy csupán ez lenne a V3i továbbfejlesztett változata, látható NYÁK-kal? Majd az ilyen változatokat is komoly felárral fogják árulni, mint a Dolce and Gabbana-s remekművet? Esetleg a szervizes úrnak túl sok a fizetése és már a munkájával sem törődik? Vagy annyi munkája van, hogy nincs ideje rendesen összerakni egy telefont? Akármi is a válasz, büszkék lehetnek a teljesítményükre.
A telefon május 21-én lett leava a vásárlás helyén. Az IMEI kódja:35891********.
Valóban ilyen szolgátatást várhatok el egy ekkora cégtől ennyi pénzért?
Az Önök megnyugtatása érdekében közlöm, hogy a büdös életben többet Motorola készüléket nem fogok vásárolni és a lehető legtöbb Internetes fórumon, valamint személyes ismerőseim körében is kőkemény negatív reklámozást fogok végezni, amennyiben az eset nem lesz kivizsgálva és a felelősök semmilyen szankcióban nem részesülnek. Hogy szavamnak súlyt adjak, a Logout.hu magas látogatottsági adatokkal rendelkező portálra kiteszem ezen levél másolatát, hadd lássák mások is, milyen a Motorola Magyarország terméktámogatása.
Persze mit is várhatok én attól a cégtől, akinek egyik munkatársa az Unicode-os karakterhasználati problámámra is olyan választ adott, hogy ne használjak ékezetes betűket SMS írásnál és nem lesz semmi gond. Köszönöm, hasznos tanács volt.
Kérem az ügy mihamarabbi kivizsgálását és az eredményről való értesítésemet, maradok tisztelettel egy csalódott, dühös vásárlójuk:
Budai Balázs
Az eredeti levélben természetesen a teljes IMEI számot leírtam...
Nyugi...
Fáradt vagyok, hosszú napom volt, ráadásul még mindig dögmeleg van... Mellettem egy kétliteres Tesco ásványvíz, a monitorra nem nagyon tudok koncentrálni. Mégis írok. Hogy miért? Mert megígértem és szokásom betartani az ígéreteimet. Térjünk a témára!
Van ez a Logout nevű akármi, ahová bárki leírhatja gondolatait, majd azokról beszélgethet másokkal. Népszerű, szereti a nép, az a nép, akit sokan szidnak akár a való életben, akár a monitor mögül. Hisz mennyi írás született már a magyarokról, akik lopnak, csalnak, gyilkolnak, tahó módjára viselkednek. Bezzeg a nagy nyugat, na az ott élőktől lehetne tanulni. Naná, van mit. Íme néhány kiragadott negatív élmény külföldi utazásaimról. Megint szomjas vagyok... Képeket is kéne keresni az agymenéshez...
Ha már elsőre az Eiffel tornyot linkelem, akkor kezdjük Franciaországgal! Leszögezném, hogy egyik kedvenc országomról beszélek, ezidáig három nyaralást és még egy egynapos kiruccanást töltöttem itt. Tapasztalat tehát van. Rossz is. Megtudhattuk az írásokból, hogy a magyarok pofátlanul lopnak. No de mi a helyzet a franciáknál? Egy bayeuxi kempingben töltöttünk el pár napot, igaz több is lehetett volna, azonban: egyik reggel arra ébredtünk, hogy a sátor cipzárja félig felhúzva. Vicces srácok ezek a franciák. Olyannyira, hogy Anyám táskájának lába kélt, benne a kocsi pótkulcsával. Mint kiderült, a kempingben több embert is kiraboltak. Még aznap hazautaztunk... Majdnem olyan meleg volt, mint most.
Windows Vista - tapasztalataim
Sokat gondolkoztam azon, hogy megírjam-e ezt a cikket, hisz manapság a csapból is Vista folyik, sokaknak bizonyára tele van a hócipője a Microsoft új operációs rendszerével, ráadásul a Logouton is több írás született már a témában. Hogy ennek ellenére miért írtam meg? Azért, mert úgy éreztem, hogy az 1-2 hetes (rosszabb esetben napos) tapasztalatok alapján nem lehet józanul megítélni egy ennyire összetett szoftvert. Leírásom tapasztalatokon alapul, nem a rendszer felépítéséről írnék, mert vannak olyanok, akik nálam sokkal jobban értenek ehhez témához.
Én a Home Premium változat mellett döntöttem: ebben minden számomra fontos összetevőt megtaláltam, ezért felesleges pénzkidobásnak tarottam az Ultimate verzió megvásárlását. Március elején 30000 forintért vettem. OEM verzióhoz hűen egy DVD tokot kaptam, benne vékony használati útmutatóval, valamint jó hosszú licensz-szerződéssel. Az egyes változatok közti különbségeket itt nézhetitek meg: [link]
Az OS telepítése viszonylag gyorsan megtörténik, szép, grafikus felületen, természetesen magyarul. Kissé meglepő, hogy a forradalmian újnak beharangozott operációs rendszer telepítése közben az ismerős marketing szövegekből nem volt (?) elég és csupány néhány dolgot sorol fel a telepítő, végtelen ismétlési ciklussal váltogatva őket.
Az installáció után fekete boot-képernyő fogad, csupán egy zöld csík megy végig a kijelzőn. Valóban így kell indulnia egy olyan OS-nek, aminek alapvető része a design és az ebből következő kellemes használat? Az üdvözlő- és bejelentkezőkép már sokkal barátságosabb. Bootolási időt telepítés után nem mértem, azonban két hónap használat után is kevesebb, mint 1 perc (~55 másodperc) alatt válik használhatóvá a Vista a betöltőképernyő megjelenése után. Az igazsághoz hozzátartozik az is, hogy nagyon kevés azonnal induló programot használok.
Sok felhasználó réme a Windows telepítés utáni drivervadászat. Nos, a Vista alapból nagyon sok eszközt ismer, az én konfigurációmon egyedül a hangkártyát nem sikerült életre keltenie automatikusan a rendszernek. Még az Aero grafikus felület is zökkenőmentesen futott az első indítástól kezdve a gyári Microsoft driverekkel. Kellemes élmény volt, amikor csatlakoztattam Canon nyomtatómat, majd 1 perc múlva a teljes értékű Canon driver fogadott, aminek feltelepítése egy kattintás nélkül zajlott! A digitális fényképezőgépek kezelése is hasonlóan jó, a rendszer észleli, hogy mely képeket töltöttük már át és csak az újakat másolja a winchesterre.
A képek kezelése egyébként is nagyon egyszerű, a mappák villámnézetének hála könnyen navigálhatunk albumaink között.
A Vistában kulcsfontosságú szerepet kapott a keresés. Ez valóban minden eddiginél gyorsabban történik, csak gépeljük befelé a betűket és máris dobja ki a találatokat. Nagyon hasznos dolog. A keresés természetesen a megújult Start Menüben is azonnal elérhető. A Start Menüről annyit, hogy jóval logikusabb, mint az XP-é, ez már megérett arra, hogy a jó öreg Windows 95/98-as struktúrát leváltsuk vele.
További jópofa dolog, a Windows Oldalsáv, amelyre mindenféle alkalmazásokat ''dobálhatunk'' órától kezdve, RSS-olvasót, időjáráselőrejelzőt és sok mást. Igazából csak az alkotói fantázia szab gátat a dolognak, bárki elkészítheti a saját minialkalmazását, sőt a [link]en felvehetjük a kapcsolatot a Microsoft szakembereivel, akik a legjobb javaslatokat el is készítik nekünk.
A Vistában megnövelték a biztonsági arzenált, amely egy áll egy immáron a kimenő forgalmat is szűrő tűzfalból, egy kémprogramirtóból (Windows Defender) és az UAC-ból, ami az ismeretlen programok futtatását megerősítéshez köti, még rendszergazdai jogosultságú profillal is. Ez szerintem nagyon jó dolog, csak zavaró, hogy olyan programokat is veszélyesnek ítél, amik szerintem nem azok, például a WinRar-t, vagy néha a DivX kodeket.
Olyan hasznos programokat kapunk a rendszerhez, mint a beépített DVD-író és készítő, a Windows Movie Maker, amivel egyszerűen készíthetünk élvezetes filmet a családi videóinkól, fényképeinkből. Nem szabad elfeledkezni a Media Centerről sem, ami ideális HTPC konfigurációkhoz, erre sem kell külön költenünk. A beépített játékok közül kiemelném a Golyóstoll nevű példányt, ami neve ellenére igen szórakoztató, akár hosszabb ideig is. Ha már a játékokhoz értünk, akkor el kell mondanom a Vista jelenlegi legnagyobb hátrányát, ami a grafikus meghajtóprogramok gyengesége. Sajnos sem az ATi, sem az NVidia nem volt képes normális sebességű meghajtóprogramot írni, pedig a Vista tesztverziói már közel 1 éve nyilvánosak voltak.
Zárszóként annyit mondanék, hogy a Vista beváltotta hozzá fűzött reményeimet: gyorsabb, mint az XP, bár a játékok esetében egyelőre nem, kellemesebb a mindennapos használata, szemet gyönyörködtető az Aero felület, valamint egyszerű a használata. Nem mellesleg jegyezném meg, hogy a biztonsági arzenálnak hála nem szükséges külsős programokat használnunk: én csak a gyári biztonsági szoftvereket használom (lásd fentebb) és semmilyen problémám nem adódott még, a rendszer nem lassul, nincs kémprogram és vírus sem. A lassulás amúgy sem szokása az új Windowsnak, 15-16 nap folyamatos menet és processzorterhelés után sem érzékeltem lassulást, minden pöccre indult, mint egy jó japán autóban.
Kell-e nektek a Vista? Ezt nem én döntöm el, olvassatok utána, mérlegeljetek és döntsetek. Én nem bántam meg.
Test Drive Unlimited
Az autós játékok mindig is nagy kedvenceim voltak. Az etalon a mindenki által ismert Need for Speed sorozat volt, az online Motorcity-n kívül mindegyik részét végigjátszottam. Az utóbbi két rész színvonala azonban nagyot zuhant, kénytelen voltam más autós játékot keresni magam szórakoztatására. Így találtam rá a TDU-ra.
A játék 2007-es kiadású, így természetesen DVD-n érkezik. Feltelepítve közel 7 gigabájtot foglal, ezért készítsetek neki bőven helyet!
Az eredeti példányhoz jár egy térkép is, mely Oahu szigetét ábrázolja, ami egyike a Hawai szigeteknek, nem mellesleg a kalandjaink is itt játszódnak majd. Igazából ez a magyarázat a gigantikus méretre is, hiszen több mint 1600 km-nyi bejárható út van a játékban. Eddig 3000 kilométert vezettem és csupán az összes verseny 40 százalékát teljesítettem.
Amennyiben sikeresen feltelepítettük a TDU-t, elindítván azt egy profilgeneráló ablak fogad, mely után a főmenübe jutunk, ami egyszerű, de nagyszerű.
A játék elején kiválaszthatjuk karakterünket, aki nő is lehet. Ezt követően repülőre szállunk, ahol magunka mélyedünk, ez amolyan második intró lesz.
Landolás után autót bérlünk, majd elmegyünk egy ingatlanügynökséghez, ahol kiválaszthatjuk első lakásunkat. Immáron elmehetünk autót venni, ami igen élvezetes lesz!
A szalonokban lehetséges ugyanis tesztvezetésre vinni a kiszemelt példányt, ami segít kiválasztani a számunkra legmegfelelőbb járgányt. Ne örüljetek előre, nincs pénzed megvenni a legkomolyabb Mercedest, csupán néhány olcsóbb járműre futja. Később olyan autókat is vehetsz majd, mint a Ferrari Enzo, vagy a Shelby GT500.
A bosszantó UNICODE SMS kikapcsolása Motorola telefonokban
Akinek nincs Motorola gyártmányú telefonja, de olvasgatja a Mobilarenát, annak valószínűleg feltűnt, hogy minden új Moto tesztje után megkérdezi valaki, hogy mi van az UNICODE karakterkódolással.
Akinek pedig Motorolája van, az meg szidja a céget, hogy miért használja ezt, illetve miért nem képes a gyári szoftver levágni az ékezeteket. Ugyanis UNICODE használata mellett (azaz a hosszú ékezeteket tartalmazó betűk esetén) az SMS hossza maximum 70 karakter lehet, ha ennél hosszabbat írunk, akkor pedig lánc-SMS-ként lesz elküldve üzenetünk, ami nem épp pénztárcabarát megoldás.
Jómagam is találkoztam ezzel a problémával már az első SMS megírásánál. Váltottam néhány elmés e-mailt a Motorolával, elláttak például azzal a hasznos tanáccsal, hogy ne írjak ékezetes betűket és akkor nem lesz ilyen gond. A másik megoldás az lett volna, hogy felküldöm Budapestre a telefont, a szerviz pedig díjmentesen beállítja az ékezetek levágását. Ebben én nem bíztam, így magam jártam a dolgok végére.
Lássuk tehát, hogyan lehet kikapcsolni az UNICODE-ot!
Első lépések, telepítés
A műveletet egy V3i-n mutatom be, de a többi készüléknél is hasonló módon kell eljárni. Ha esetleg telepítettél gyári szoftvereket a számítógépre, akkor azokat távolítsd el, a gyári modem-driverrel egyetemben!
Töltsd le a P2K Tools nevű programot ([link], ingyenes regisztráció szükséges) és csomagold ki!
A telefonban keresd meg az USB beállításokat a ''Kapcsolat'' menüpont alatt és állítsd ''Data/Fax''-ra!
Ezután csatlakoztasd a telefont a számítógéphez, amikor felismeri az OS és kéri a drivert, akkor válaszd elérési útnak a P2K Tools mappájából a ''Drv'' mappát!
Ha sikerült a telepítés, akkor ilyet, vagy ehhez hasonlót kell látnod az Eszközkezelőben:
A szoftver módosítása
Ezután indítsd el a P2K Tools-t, majd kattins az ''Update List'' gombra! Ezt követően a szoftver felveszi a kapcsolatot a telefonoddal és beolvassa az adatait. Kattints a ''Hidden Settings'' gombra!
Itt nyomd meg a ''Read Values'' pöcköt és várj míg beolvassa az értékeket. A Messages résznél keresd meg az Unicode bejegyzést és vedd ki előle a pipát! Kattints a ''Write Values'' gombra!
Ezennel kész is vagy! A telefont kapcsold ki és újra be, majd írj egy ékezeteket tartalmazó SMS-t. Ha minden rendben, akkor kérdés nélkül elküldi a 70 karakternél hosszabb, ékezetes betűket tartalmazó SMS-t. Ha elolvasod az elküldött SMS-t egy másik telefonon, akkor láthatod, hogy a hosszú ékezeteket egyszerűen levágja a szoftver.
Nos ez az, amit el szerettünk volna érni és ez az, amiért halál felesleges felküldened a telefonod Budapestre, a szervízbe!
Jó módosítást!
Erdélyi rokonok után, nehéz hét előtt
Itt járt Anya unokatestvére a családjával.
Jól éreztük magunkat, járkáltunk a városba, a csajok moziba mentek, a férfibanda (mely 2 főből állt) a gép előtt mozizott.
Sokat beszélgettünk, összességében elmondható, hogy ezt bármikor máskor meg lehetne ismételni.
Na a következő hetem nem lesz egyszerű dolog.
Vagy 20 oldal felsőfokú angol feladatlap, egy 15 oldalas előadás a fény szerepéről a biológiában, szemészetre menés és még sok minden más.
Nem fogok unatkozni az tuti.
Most pedig jöhet valami mozizás, csak nem tudom mit nézzek meg.
Jelölt a 8 mérföld, amit Anyának szedtem le, vagy immár negyedjére a Harley Davidson és a Marlboro man. Jó kérdés, hogy melyik legyen.
Tovább a teljes íráshoz...Tovább olvasom...
Bejegyzés
7
Fél óra őrület
280 lóerő, narancssárga bőrülés, cicaszemek.
Kigördülsz a parkolóból, 2500 körül váltogatsz, csorogsz a forgalommal.
Érzed, ahogy a környezeted figyel téged, minden tekintet rád szegeződik.
Várnák az audiovizuális orgazmust, de csalódnak.
A lámpa zöldre vált, te szép csendesen továbbállsz.
Felkanyarodsz a sztrádára, radar után kutatva.
90-es tempóval megkerülöd a várost, a rendőrök biztos meccset néznek.
Lejössz a pályáról, majd a felhajtósávba kanyarodsz.
Piros.
Piros-piros-piros/sárga-zööööööld.
A motor felüvölt, a gumik sivítanak, a váltó fémesen kattog, a sztrádára rávezető kanyart már 170-el veszed, a gyorsulás nem csökken.
180-200-230-248.
4 kilométer 1 perc alatt. Vége, idáig biztos a radarmentes övezet.
Lehajtasz a sztrádáról.
A bevezetőn egy kamion mögé szorulsz be, 70-el battyog.
Vársz, vársz, hátha eljön a megfelelő rés.
Meglátod, váltó 2-esbe, a motor felüvölt, kilősz.
120-nál fémes kattanás, a motor felhörög.
140-nél vége, a teherautó már mögötted.
Visszacsorogsz a parkolóba...
Újabb életre szóló élménnyel lettél gazdagabb.
Penge vagyok!
Mereven bámul, majd bugyután elvigyorodva kipréseli a száján: ''Ugye tudod, hogy betegesen vékony?'' Naná, hisz RAZR!
Régóta akartam venni egy komoly telefont, mert a Sharp GX15-ösöm már kiszolgálta az idejét. Világ életemben Nokia-párti voltam, de rá kellett jönnöm, hogy a finn cég ma már nem ugyanazt képviseli, mint régen. Olvastam a netes teszteket, az egyiken pedig megakadt a szemem: a Mobilarénás V3i cikken...
Első látásra szerelem - nagyjából így tudom jellemezni a reakcióimat. A design telitalálat, szerintem mai napig nem lehet a V3i-nél szebb telefont kapni. Nagyon vékony, szép fémborítás, ezt látni kell, leírni nem lehet.
Elkezdtem bújni az Internetes hirdetéseket, de igazán kedvező feltételekkel nem találtam egyetlen példányt sem. Végül úgy döntöttem, hogy újat veszek, mert annak azért megvan a feelingje, mikor te szeded le a fóliákat az új telefonodról és nem használtan, karcosan fogod először a kezedben. 60 ezer forintot szurkoltam le érte kártyafüggetlenül egy miskolci áruházban. Hazaérve ismét meggyőződhettem róla, hogy valóban penge kis cucc ez.
A telefon specifikácói, a teljesség igénye nélkül:
-1.3 megapixeles kamera
-176*220-as, 252000 színű belső kijelző
-96*80-as, 65000 színű külső kijelző
-512MB-ig bővíthető belső memória (a tapasztalatok alapján az 1 gigás kártyákat is kezeli)
-MP3 lejátszó
-Bluetooth
-és még sok más
Számomra a külső és az MP3 játszás volt nagyon lényeges. Vettem egy gyári Motorola sztereó headsetet és egy fél gigás micro sd kártyát bele, majd jöhetett a számok feltöltése. Itt ért az első hidegzuhany, ugyanis 2006-ban egy 60 ezer forintos telefon nem támogatja az USB 2.0-át, ezért a másolás elég lassan történik.
Miután felmásoltuk a zenét nagy meglepetés már nem fog érni, a hangminőség megfelelő, azonban a számváltáshoz szét kell nyitni a telefont. Erre a kellemetlenségre a mai napig nem található gyógymód. Nagy mínuszpont, sebaj, legalább villoghatunk a telefonnal mások előtt...
A kamerától nem számítottam sok jóra, legalább nem kellett csalódnom. A kijelzőn legalább tisztán látszik a kép, erre nem lehet panasz. Ugyanígy nem érheti kifogás a menürendszert, bár sokan szidják a Motorolákat a menü miatt: egy nap alatt belejöttem a kezelésébe és otthonoson mozogtam az egyes pontok között.
Az SMS írás gyorsan megy, hála az iTAP rendszernek, ami jóval okosabb, mint a T9. Hamar meg lehet vele barátkozni: a lényege az, hogy nem kell az egyes betűkhöz többször megnyomni a gombokat, hanem elég egyszer, a rendszer pedig kitalálja, hogy mit akarsz írni, sőt, kírja az eddig begépelt betűk után a szerinte leglogikusabb befejezést. Akkor sincs gond, ha olyan szót írsz, amit nem ismer, írás közben úgy választod a betűket, hogy a megfelelő szó jöjjön ki. Legközelebb mát ismerni fogja a rendszer, sőt figyeli, hogy mely szavakat használod gyakran és ezeket előnyben részesíti a lehetséges befejezések között. Elsőre bonyolultnak tűnhet, ha csak így olvasod, pedig nem az, pilanatok alatt lehet vele hosszú SMS-t írni.
Azonban van két kellemetlenség: az egyik az UNICODE rendszer, tehát az ékezetes betűket tartalmazó SMS max. 70 karakteres lehet, e felett láncban küldi az üzenetet, ami a számlánkat terheli. A Motorola ügyfélszolgálat nem valami segítőkész ebben az ügyben, idéznék egy részletet a tőlük kapott e-mailek egyikéből:
A készülék Unicod-os SMS kódolást használ, ami azzal jár, hogy az ékezetet tartalmazó SMS-ek 70 karakter hosszúak lehetnek, míg az ékezet nélküliek 160 karakter hosszúak. Ez a probléma azonnal megszünik, ha nem használ speciális magyar ékezetes karaktereket (é,á,ű,ó,ö stb. . .). Ezt a funkciót, mármint az ékezetek automatikus levágását küldés elött, szervizeinkben díjmentesen szoftveresen beállítják Önnek.
Amikor ezt olvastam, azt hittem, hogy a tökömbe döföm a kést. Ennyire hülyének nézik az embert... Tényleg, milyen jó megoldás, gyorsan bepötyögöm iTAP-el, aztán törölgetem az ékezetes betűket és átírom másra. Természetesen csak Pesten van szerviz, Miskolcon csak felveszik és eljuttatják Pestre. Na ilyet nem játszunk...
További kellemetlen dolog, hogy minden egyes üzenetnél külön be kell állítani a kézbesítési jelentést. A külsőhöz kapcsolódik, hogy az ujjlenyomatok nagyon könnyen meglátszanak rajta, gyakran kell törölgetni. Az akkumulátor viszont jól bírja, átlagos használat mellett körülbelül 5 napot bír, ha éjjelre kikapcsolom, akkor 10-nél is többet. Erre nem számítottam.
Összegezve a tapasztalataimat, elmondhatom, hogy nem bántam meg a vásárlást, a telefon jól használható a mindennapokban, a külseje pedig gyönyörű. Jó ideig nem fogom lecserélni, de azért már kinéztem az utódját: egy V3xx-et. Ettől a formától nem akarok megválni soha többé.