Műholdas helymeghatározás az okoseszközökben

Alapok

Ma már minden valamirevaló okoseszközben (mobiltelefon, okosóra, fitneszkarkötő) van „GPS” vevő, a kifejezetten belépő szintet kivéve. Mire jók ezek a mérések? Milyen pontosságra számíthatunk? Milyen korlátokkal kell együtt élnünk? Hogy mindez miért lehet lényeges? Egyrészt a megtett táv, másrészt az ebből számolt sebesség miatt. Annyit és olyan tempóban futok, mint amit terveztem? Vagy majd a versenyen ér meglepetés, hogy „De hát ilyen tempóban már oda szoktam érni x km-hez!”

Ezt az írást 2022. január 10-én töltöttem fel a Logoutra. Pár nap alatt el is végezte korrektúrázását egy szerkesztő. Azóta (jelenleg 2,5 hónapja) Kalandorra várt a megjelenése. Mint a korábbi írásaimnál is. Ezúton is szeretnék hangot adni annak az elégedetlenségemnek, hogy a tartalmat – olvasottságot – bevételt létrehozó szerzőkkel ennyire tiszteletlenül bánik. Nincsen akkora torlódás a címlapon, nem pörögnek úgy a cikkek, ami ezt indokolná. OFF vége.

Google Cloud segítségkérés

Sziasztok!

Futnak mindenféle projektjeink a GCP-n, VM/Docker, SQL, Storage stb.
Múlt hónapban hirtelen megugrott a számlánk 56 dollárral. Amikor ennek igyekeztünk utánajárni, a Billing Reports alatt annyit látni, hogy egy "Network Internet Egress from Finland to EMEA" sor adja ezt az összeget, 464 GB adattal.

Az egyik "érdekes" dolog, hogy a mi előfizetésünkben elvileg régión belül ingyenes a forgalom a Google cuccaink között.
A másik maga az adatmennyiség: Ekkora forgalomhoz az összes fent levő adatunkat és adatbázisunkat kb. naponta tízszer kellene letölteni valahová.

Kérdés: Hol lehetne jobban utána nézni, pontosan kiből kibe (melyik szolgáltatás/konténer/VM stb.) megy a forgalmunk? A Reports-ból nem tudok ennél jobban alátörni, vagy ebből megnyitni egy részletesebb bontást. A Cost Table szintén ilyen részletességgel nem árul el semmit.

Hasonló a problémám amúgy az SQL disk foglalásával. Maga az adatbázis 320 mega. Volt VACUUM stb. is. A Google szerint mégis 4 GB környékén van a helyigénye. Hogy Fluimucil Ábelt idézve: "De miért?"

Windows-Intel egymásra mutogatás alsó emésztőrendszeri inzultussal

Időnként ránézek a Windows Update-re. Mostanában kicsit gyakran (értsd: mindig) jött fel az Intel Extension, ami zavarni kezdett. Különösen, hogy pontosan ugyanazzal a verzióval:

Mivel a Windows Update-ben a frissítés mindig gyanúsan gyorsan végzett (ennyi idő alatt általában a rendelkezésre álló frissítésekről szóló képernyő sem jön be), kezdett gyanússá válni, hogy a fenti kép ellenére igazából nem is történik meg a frissítés.

A Windows Update Troubleshooter "természetesen" mindent rendben talál. (A Startup Recoveryhez hasonlóan hallottatok már olyan emberről, aki látott már valakit, akinek ez megoldott volna bármit is?)
De a Feedback lehetőséget választva inkább váratlan hibába menekül. (Ez is olyan tipikus microsoftos dolog, nehogy beszólhass.) A szokásos körök (pl. sfc /scannow) letudva, semmi gond.

Végül az Event Logben találtam meg ezt:
Installation Failure: Windows failed to install the following update with error 0x8024200B:
Intel - Extension - 2129.62.62.0.

Előválasztási támadás

Ímhol egy szakmai cikk, ami a szombati leállás lehetséges technikai hátterét boncolgatja.

Egyébként ma is voltak kisebb (10 körül) és nagyobb (13 óra körül) akadozós időszakok, de alapvetően simán mentek az adatok. Szóval azért még most is próbálkoznak némi DoS-szal.

Visszanyal a fagyi

A legjobb sztorikat az Élet írja.

Egy ismerősünk régóta birkózik a zsidó felmenői jelentette teherrel. A családi emlékezet része például, hogy nagyanyját Győrnél gyalog terelik nyugat felé, amikor az ország keleti részét már elérték a szovjetek. (A nagymama túlélte, különben ismerősünk sem létezne.) Mindig is visszahúzódóbb, "minket mindenki bántani akar" hozzáállással élte életét, noha ők már nem tartják vallásukat, szokásaikat. A jobbikos-mihazánkos-fideszes kampányoktól fenyegetve érzi magát.

A múlt héten viszont a másik nagyapjáról került elő egy fénykép, amiről óra-perc pontossággal lehet tudni, mikor ért földet a repülőgépük. Bár az ismerős csak "vadászgép"-ként említi, a négyszemélyes mivolta, és hogy a nagyapa géppuskás volt benne, inkább a Junkers Ju 86K-2 bombázót valószínűsíti. A háborúnak ebben az időszakában már őket is a Dunántúlra vezényelték át, Győr felé is repültek. Ahol akkor a másik nagyanya gyalogolt...

Galaxy Fit 2 - elúszott pénz ez is?

Előjáték

Diszklémer: Írásom december 2-án töltöttem fel. Az árak azóta jelentősen változhattak. És arról sem én tehetek, ha a karácsonyi ajándékvásárlást lekéste a megjelenése. :(

Ott hagytam abba a múltkor, hogy a Xiaomi Mi Band 5 kb. játszani jó, de sportolásra nem. A hozzászólások között volt, aki az enyémhez hasonló tapasztalatokról és gondolatokról írt, de volt, aki körülbelül lehülyézett, hogy milyen irreálisan magas elvárásokat támasztok (ti. sportolásra szeretnék használni egy sportoláshoz eladott bigyót). „Az alapelképzelés volt a hibás, jelenleg nincs olyan eszköz, ami pár ezresért tudná, amit te szeretnél.” Hogy most egyértelműbb legyek, megpróbálok leegyszerűsítve specifikálni.

• Nem várok el profi élettani, energetikai és mozgásanalitikai elemzéseket ebben az árkategóriában. (Nyilván meg sem fizetném azokat a rendszereket, amiket az elit úszók használnak.)
• Annál azért tudjon többet, hogy „Emeld meg a löttyedt hátsód, mert egész héten meg sem mozdultál!”. Nem tohonyóra kell. (Elnézést a szóviccért.)
• Olyan eszközt keresek, ami [B]hobbi[/B]sportolók számára használható visszajelzéseket ad az aktivitásról, és követni tudom a fejlődésem. (Már ha van ilyen.)

Mi Band 5 – nem úszok a boldogságtól

Előzmények

Nem vagyok egy nagy kütyübuzi, aki kizárólag mellkaspántos pulzuskontrollal képes futni. Megosztási kényszerem sincs, hogy mindenki lájkolja, amiért 10 másodperccel gyorsabban futottam a háztömbkört, mint Mari néni a járókeretével. Szakmai ártalom, hogy a „GPS”-es (igazából GNSS) terepfutó méréseken is csak röhögni tudok – összevetve egy precíziós vevővel kimért útvonallal.

Na jó, de akkor mégis mit akarok? Elsősorban úszni. És ez alatt nem ezt értem, hogy az első csepp víztől ne pusztuljon meg a készülék, hanem hogy az uszodában hozzon olyan adatokat, amiket a futók megkapnak a szárazföldön. Na, hát ez jelenleg a készülékgyártóknak eléggé melléküzemág. Nagyon sok típust néztem végig, kb. háromnegyedük kiesett a nulladik selejtezőn, amikor kiderült, hogy a „for swimming” számukra kizárólag az 5 ATM-os minősítést jelenti, de aktivitás tekintetében nem ismerik ezt a mozgásformát. Meglepő volt számomra, hogy még a Garminnak sincsen úszásra kitalált karkötője. Persze, 90ezer forint körül már kapni úszásra kitalált órát (pl. Swim 2), de az teljesen más kategória – eléggé hasonló specifikációkkal.

Hiszti

Kereken egy hónapja írtam egy címlapos írást. Azóta vár, hogy egy moderátor "korrektúrázza". (Erősen meglepődnék, ha találna benne helyesírási hibát, de hívjuk így ezt a lépést!)

Azóta – jobb híján – írtam a "Logout.hu észrevételek" és a "Moderátort keresek" topicokba is. Semmi válasz; még annyi sem, hogy túlterheltek a moderátorok, és várjak türelemmel (tudjátok, mint a UPC telefonos ügyfélszolgálat, ahol még egyszer sem sikerült 10 percnél hamarabb ügyintézőt kapnom). Vagy hogy tré az egész iromány, és soha nem rakják ki. Lehetek valamennyire türelmetlen?

Tippek? Ötletek?

Elvileg mi csináljuk a logout.hu-n a tartalmat, ami miatt olvassák. Ennyire van megbecsülve egy tartalomgyártó?

Orosz slágerlista

Volt szerencsém(?) éveken át az orosz könnyűzenei kínálattal szembesülni, így most érdekesség gyanánt összeállítottam ezekből egy fiktív toplistát, kb. 10 évvel ezelőttről. Azért fiktív, mert nem pont ugyanakkor érték el a csúcsot, és azért is, mert néhány helyen a dramaturgia kedvéért az előadó egy másik számát tettem be. Az viszont garantált, hogy mindegyik rendszeres szereplője volt a zenei csatornáknak, a csapból is folyt a maga idejében. Az előadók neve is érdekes, így lefordítottam őket. Jó szórakozást!

Figyelem! Az alábbiak a nyugalom megzavarására alkalmas képi és hanghatásokat tartalmaznak!

Kezdjük egy számmal, ami a kívánságműsoroknak olyan kötelező része, mint nálunk a Petőfin hétfő 2-től 5-ig az Egy szál harangvirág a névnaposoknak. „A bátyám ma megnősül, most az egész életünk megváltozik.” Ennek klipjében némileg skizoid módon az énekes a menyasszony, viszont a húg szerepéből énekel. Az érzelmi terror után a klip végén váratlan fordulattal öribarik lesznek.

Megerőszakoltak!

Ez alapvetően egy szakmai portál. Csalódni lesz kénytelen, aki a cím alapján valami zaftosabb témára számított.

Lassan vége a tanévnek, vele együtt a digitális távoktatásnak is. Erről lesz most szó. Nem fogom boncolgatni az állami fenntartású intézményekben kötelező Kréta rendszert és használhatóságát – igazából ezt az IT café újságíróinak kellene megtennie, mint az ország többségét érintő informatikai problémahalmazzal, és feltenni kérdéseket az illetékeseknek, valamint a fejlesztőknek. Nem is arról írok, hogy a tanulók nagy részének nem áll rendelkezésére a távoktatáshoz szükséges technikai háttér (okos eszköz, internetkapcsolat, informatikai tudás), ezzel foglalkozott eleget az országos nemkormány-média.

Az már valamivel izgalmasabb kérdés, hogy sok milliárdnyi EU-s pénzt költött el a kormány az elmúlt években digitális tananyagok fejlesztésére címkézve. Ki látta ezeket? Hol vannak ezek? Miért nem kapták elő őket, hogy a központi egyentankönyvek helyett ezekből legyen a központi egyentávoktatás? Miért a tanároknak kellett saját eszközökkel, saját idejükben előállítani oktató anyagokat (amikért aztán lehet cikizni, vagy büntetni és megszégyeníteni őket)? Nomindegy, ez is a komoly újságírók dolga lett volna, bár néhány milliárd ellopásának manapság már tényleg nincs akkora hírértéke.