Hirdetés

Egy kérdés története

Gabo SFF-nek volt egy pályázata, az év science fiction történetei címmel, melyre ezt a pályaművet adtam be. Sajnos nem nyerte el a tetszésüket, viszont nem szeretném az ,,asztalfiókomnak" megtartani, jobb, ha kapok visszajelzést. Remélem tetszik :R

Mi legyen?
,,Szeretne a csillagos ÉGBEN száguldani? A Föld kavargó légkörében a hullámokat meglovagolni? Akkor Önnek a Huntsman Űr-Ski kell!”
Persze, majd szkafanderben fogok egy mini űrhajón repülni, és majd jobb lesz nem?
,, Horgászat a Nyugalom tengerén! Méretes űrpontyok egész holdévben!”
Most is unatkozom, pont a horgászatnak kéne izgalmasnak lennie? Csak nem süllyedtem ilyen mélyre?
Roland felkelt a kiterjesztett valóságot lehetővé tevő AR-csatlakozó mellől, s a szürke pléddel letakart ágyába ledőlt arccal előre. Hosszú percekig csak feküdt ott, várva valami csodára, mely megmutatná neki, mi is lenne jó hobbinak.
,,Unalom ellen legjobb a Mars háború! Szimulálja le századunk legnagyobb háborújának legnagyobb csatáit IGAZI hadihajókkal! Csak a MarsBattle szolgáltatásában!”
Csak húsz év telt el, de már most pénzt akarnak belőle. Szánalmas…
Nem szereltetett fel reklámblokkolót még, mert nagyon drágállotta. Éves jövedelmének a fele? Sok nagyon. Inkább elviselte, hogy a BrainChip-en keresztül folyamatosan zaklatják, az adott hangulatának épp megfelelő reklámmal. Programozóként, abból is a jobbik fajtából, persze tudott volna rá tervezni egy algoritmust, de a csipeket fizikailag elérhetetlenné tették, a kommunikáció pedig kvantum csatornákon keresztül folyt, pontosan a harmadik fél elleni egyik legfőbb védelemként.
Sóhajtott egy hatalmasat, s látva az aktuális időzónáját, tudta, dolgoznia kell. Felkelt az ágyból, és a munkacsatlakozója elé ült. Pár kisebb céges feladata volt, jellemzően rendszerjavítások, ezekkel végzet hamar. Éppen készült volna a napi rendszeres sétájára, mikor a látóterének jobb felső részén egy kis hívóikon jelent meg, beleírva pedig ,,Anya” volt.
Pillanatig gondolkodott, hogy fogadja a hívást, vagy sem, végül kiadta az utasítást a chipnek.
Az anyja hangja mindig kicsit elszomorította. Húszas évei elején nem voltak jóban, s most, majd tíz évvel később igyekeztek javítani a kapcsolaton, de nehezen ment.
- Szia fiam, csak érdeklődöm, hogy vagy?
- Szia Anya, megvagyok, köszi. Ti?
- Jól vagyunk, éppen Zsoltival voltunk egy holozimen. Nagyon jó volt, a háborúról szólt…
Nagyon sokat beszélt. Jellemzően lényegtelen dolgokról, de azt legalább percre pontosan. Roland ilyenkor be szokott zárni. Elméjében elképzelte sokszor, hogy valaki bajba kerül, és megmenti, akár az élete árán is. Ott majd akkor köszönetet mond neki az illető. Mit illető, egy szép hölgy! Akkor majd érzi is, milyen az igazi köszönet.
Robotok megirigyelték volna a gépies mozgását, miközben elhagyta a társasházat, ahol lakott Győrben. Közben édesanyja mondókájára reagált egy-egy hangulatszóval vagy közhellyel, mint a jól bevált ,,OHh” vagy a ,,Nem mondod? Hihetetlen!”-el.
Sétálni viszont szeretett. Megvolt a szokásos útvonala, egy park körül tett egy kört, majd elment a kedvenc kávézójába. Ott ivott egy kávét vagy tejes kakaót, amihez éppen kedve volt, aztán bandukolt is haza. Szerette, hogy egyedül lehet a fejében, nem kell lényegtelen dolgokról beszélgetnie.
- … de persze nem lesz jó neki, ezért mondtam, hogy lassítsunk, hát, mi mást mondhattam volna? Szerinted?
- Tessék?
Pár pillanatnyi csönd a csatorna másik végén. Majd jött az édesanyja számonkérő kérdése:
- Nem figyeltél?
- Kicsit elbambultam Anya. Eléggé fáradt vagyok mostanában, bocsi.
- Te mindig fáradt vagy! Lehet nem kellene annyit az AR csatlakozón lógnod! Vagy egy hobbi? Miért nem futsz össze a haverokkal?
- Dolgozom Anya.
- Algoritmusokat építesz, nem pedig űrhajót kezelsz! Azért abban könnyebb elfáradni. Na de épp a Zsoltit meséltem, hogy…
Persze, nem lehet. Akkor mégis, mibe fáradok el?
Beért a kedvenc kávézójához. Több is volt a környéken, de ez volt az egyetlen, ahol nem volt emberi felszolgáló. Pár robotpincér, meg egy raktári egység alkotta a teljes személyzetet, ha pedig gond adódott, az ügyfélszolgálatnak jeleztek, s már intézkedtek is.
- Jó napot uram! Kérem engedje meg, hogy megdicsérjem a pulóverét, igazán jól áll Önnek ez a szürke szín! Mit adhatok? - köszöntötte az egyik robot, ahogy leült.
- Kérem a csendes kiszolgálást, valamint egy capuccinót szeretnék inni. Cukorral.
- Értettem. Csendes kiszolgálás aktiválva. - válaszolta a robot, majd elnémult.
Jó dolog ez a néma funkció. Minek kérdezzen, mikor a válasz úgysem érdekli? Lényegtelen.
- …és körülbelül ennyi történt a héten. Eddig! Na jól van, megjöttek a hugodék, fogadnom kell őket, tudod milyen érzékenyek a kosztra! Jó legyél, szióka!
- Szia Anya, ti is.
Persze, hogy érzékenyek, de én nekem bonyolult az ízlésem a lasagne-val…
,,Fáradt? Ideges? Akkor Önnek egy nyaralásra van szüksége a vénuszi La Fieta lebegő hotelben! Gyönyörű vulkánkitörések, villámlások, tökéletes hely a kikapcsolódásra s dühöngésre! Ha magányos pihenésre vágyik, irány a Vénusz!”
A cappuccino finom volt. Óvatosan itta, mert közben keresgélt ismét. Kell valami, amivel el tudja ütni az időt, ami jó kifogás lesz majd…

A vonat

A kalauz léptei egyre közeledtek. Tudta, hogy nem sok ideje maradt, ezért igyekezett annyira összehúzni magát, amennyire csak tudta. Tele volt a kabin, hiszen rajta kívül még három egyetemista is helyet foglalt benne. Nem tudta, hogy történhetett, de a jegye eltűnt. Még soha nem fordult ez elő, így azt sem tudta, mit csináljon.
Kopp. Kopp.
A kalauz cipőjének a sarka érdekes kopogó hangot hallatott. Mintha nem rendes fasarkú cipő lett volna, hanem más anyagú. Netalán maga a vasúti kocsinak a padlójának szerkezete miatt lehetett ez az eltérés? Az irodában nem ilyen hangot adnak a cipők. Pedig ott nem is zakatol a vonat. Szövetkabátja zsebeit újból átkutatta, hátha szerencséje lesz.
Kopp. Kopp. Kopp.
Az egyetlen változás, amit eddig elért a jegykereséssel, hogy a három egyetemista fiatalember egyre furcsább tekintettel pillantott felé. Enyhe pír jelent meg az arcán, érezte a melengető, kellemetlen érzést. Biztos csak pótjegyet vetett vele. Vagy leszállítja a vonatról, de akkor, hogyan fog munkába érni? Ha pedig nem fog beérni időben, oda az előléptetésnek, akkor nem kap nagyobb havi javadalmazást, így pedig szíve hölgyét sem veheti el! Egy ilyen szerencsétlen emberhez ki menne hozzá?
A kollégái arca ugrott be, amint belép. Ugyanaz az ember, mégis más: bukott. Megvető pillantások kereszttüzében vonul át a folyosón, egészen a felettesi iroda ajtajához, ahol mellkasnál keresztbefont karokkal várja a menedzser: Hát maga meg mit akar itt?
Kopp. Kopp. Kopp. Kopp.
Már csak egy kabinnyira van. Vagy talán kettőre? Hang alapján nehéz megállapítani. Borzasztó lassan halad ez a vonat! Ilyenkor már rég az állomáson szokott már lenni. Félve pillantott le az órájára: Még csak öt perce indultak! Félelmetesen lassan telt az idő. A három egyetemista duruzsolása is fokozta idegességét. Ők még nem tudják, de jön a kalauz! Szerencsések, hogy van jegyük! Megkérdezhetné őket, mit kell ilyenkor tenni, de akkor megtudnák, hogy neki nincs! A nevetésük pedig egyáltalán nem hiányzik neki. Van elég baja amúgy is. A bérlakásában eltört az egyik radiátor csöve, így most nincs fűtés, pedig már október közepe van. Persze, hogy a szerelő is ilyenkor betegszik le, influenza, mondta a telefonba. Amilyen szerencséje van ezekben a nehéz időkben, biztosan el is kapta volna. Akkor aztán jelentkezhetne betegállományba, aminek a felettese nem örülne, tehát nincs előléptetés.
Kopp. Kopp. Kopp. Kopp. Kopp.
Azt sem tudja, melyik megálló következik. És ha leszállítják, mit csinál? Soha nem tudta feltalálni magát. Fiatal korában is már dolgozott, kellett a pénz. Gyerekként persze játszott, de utána… Kinek van arra ideje? A három egyetemista sem tudja, mennyire jó nekik, még most könnyű ám! Na de majd a munka, mikor rettegve tekintenek a főnöki iroda ajtajára. Mikor jön ki, mit akar, miért így akarja? S ez napról napra, hétről hétre, időről időre. Hisz ez az élet, ez az élete! Be kell érnie a munkába, most már látta, mert kell!
Kopp-Kopp-Kopp.
A kopogás után benyitott a kalauz. Hideg tekintetét végig hordozta a kabinban ülőkön, s érzelemmentes, majdhogynem unott hangon mondta:
- Jegyeket, bérleteket kérem szépen!
Itt a vég. A három egyetemista szó nélkül vette elő a jegyét, átnyújtották a kalauznak, ő leellenőrizte, majd visszaadta nekik. Mindez némán, gördülékenyen zajlott, s a fiatalemberek ugyanúgy csevegtek tovább.
Most már határozottan izzadt. Homlokáról is verejték folyt, a háta pedig egy kisebb tónyi vizet árasztott magából. Mikor a kalauz rá emelte tekintetét kérdőn, érezte az égető sürgetését: ne kelljen még egyszer mondanom!
Kinyitotta a száját, de hang nem jött belőle. Megpróbálta újból, s a szája kinyílt, de a torka nem akart működni. Már az egyetemisták is érdeklődve pillantottak felé, ő pedig érezte, ahogy tagjaiból egyre inkább szalad ki az erő.
- Nincs jegye, uram?
A kérdés egyszerre volt nyugodt, s követelő. Hideg, és borzongató. Teste már teljesen lefagyott, mozdulni sem bírt, levegőt sem tudott venni. Egyre sürgetőbb szemek vették körül, ezért minden erejét beleadva, egyszer elfordította a fejét balra, majd jobbra.
- Értem. Akkor uram, sajnos meg kell kérnem, hogy szálljon le.
A kalauz belefújt a nyakán lógó sípba, mire a vonat hirtelen fékezéssel megállt. Nem értette mi történik, hiszen ez nem is az ő állomása! Éppen csak elindultak!
- Uram, kérem szálljon le a vonatról! – mondta a kalauz emeltebb hangon.
Engedelmeskedett, maga sem tudta miért. A kabintársai némán néztek utána, mintha valamiféle műsort néztek volna, de tenni nem tettek semmit. Mit is tehettek volna?
Elbandukolt a kocsi végén található ajtókig, a kalauz közben követte csendesen. Leszállt, körülnézett, s látta, hogy tényleg a puszta közepén álltak meg. Minden bátorságát összeszedte, és a kalauz felé fordult, aki az ajtóban megállt:
- Mondja csak uram, biztosan itt kell leszállnom?
- Igen. – felelte a kalauz.
Ismételten körülnézett. Egy sínpár volt csak, semmi épület. Még csak egy erdő sem.
- S mikor jön a következő vonat? Hol tudok rá jegyet venni? Magánál nem tudok jegyet venni?
A kérdések csak úgy jöttek. A kalauz arcán semmi sem tükröződött, sokszor kapta már meg ezeket a kérdéseket.
- Kedves uram, több vonat már nem jön, magának ez a végállomás. Volt jegye, de elvesztette, újat pedig már nem kap, nem is kaphat.
Aztán becsukta az ajtót. Füttyenés hallatszódott, s a vonat, amilyen gyorsan megállt, olyan gyorsan el is indult újra.
Ő pedig nézte, ahogy elmegy, mást már nem tudott tenni.

Autóköltségek 5.év

Új év, új kezdet, óévi lezárás s összesítés. Néha nem kellene, mert komoly összegek látványa elég szívfájdalmat tud okozni :)

Tavaly lett ugye meg a Jetta, jól ki is használtuk, szegény kis Fiesta meg második helyre, az ún. városi törpecirkáló helyre került, de arra tökéletes.
Az idei év bővelkedett történésekben, szóval essünk is neki!
A Fiesta éves üzemanyagköltsége és fogyasztása az év során:

Mint látszódik, teljesen városi a táv és a fogyasztás is, bár volt vele pár hosszabb utunk.
Összes költsége tavaly:

Ez így havi átlag 37 ezer Ft-ba került. Ha belevesszük, mennyire hasznos és emnnyivel kényelmesebb, akkor az a plusz 24 ezer Ft talán könnyebben elmegy a bérlet árához képest. De ez még nem tartalmazza az összes költséget, még egy jó 200 ezer ehhez hozzájönne, de az más miatt, így az külön van számon tartva.

Autóköltségek 4.év

Szép jó estét!

Ismételten eltelt egy év kis autónkkal, Fiestával. S ahogy eddig is, idén is írok egy kis összefoglalót, ugyanmár, mi lett erre a jószágra költve?
Ilyenkor mindig visszaolvasom, hogy mit írtam előző évben, most egy szövegrészlet megfogott, íme: ,,Most kezdenek el fáradni a főbb alkatrészek, viszont szerintem már nagyobb költsége nem nagyon lehet vissza, hacsak nem a szervó vagy a klímakompresszor meg nem adja magát, mert néha a szervónak már hangja van.."
Na ez nem jött össze.... :C Persze nem az lett amire számítottam, hanem teljesen más, de ez van sajnos.
Idén viszonylag kevés táv jött össze kis autónkkal, de ennek oka van amiről majd később írok. Elösszőr jöjjenek az adatok:

Gtx 660 vs Gtx 1660 Ti vs Titan X Pascal

Sziasztok!

Sikerült szert tennem egyik álom videókártyámra: egy Titan-ra :) Még pedig a Pascal alapúra, mely 2016-ban debütált a piacokon a Gtx 1080 Ti előtt. Egy Gtx 1660 Ti-t váltott és mivel régebben már teszteltem ezt a videókártyát, gondoltam összeeresztem őket egy kicsit, hogy mégis, mekkora is a különbség? Illetve kiváncsi voltam, hogy a Gtx 1660 Ti az előző tesztben mennyire is volt cpu-limites a húzott 2500k-val.
A mostani tesztkonfig:

cpu: Ryzen 7 2700
ram: 16gb G.Skill DDR4-3000mhz
alaplap: Asus Prime B450M-K

Először a videókártyák adatai:
(szerk: laceszgamer említette, hogy a tranzisztorszám nem jól szerepel, így javítottam, ezúton is köszönöm neki :R )

A halál hírnöke

Nem az első küldetésünk volt ez már. Nem is a tizedik. Mégis az izgatottság a szívemben majd ugyanakkora volt, mint a legelső alkalommal. Pedig ez a küldetés a szokásosnál is könnyebnek ígérkezett, s pont emiatt még nagyobb óvatossággal jártak el a strategisek a feladat lépéseinek kitervelésénél és előkészületeinél. A megrendelés állítólag egyenesen a király egyik tanácsadójától jött, ez alapján pedig már az egyszerű sequator is tudta, hogy bármely könnyű is legyen a feladat, valami egész biztosan nem úgy lesz, ahogy felkészülünk rá. Máskülönben nem az Anat-Akhannak szólnának, hanem egy századnyi katonának.
Egy Jermadu-tól délre fekvő kisebb várúr a figyelők szerint démonidézéssel próbálkozik, ehhez gyűjtött pártfogókat, tudást és emberáldozatot. Nem volt teljesen bizonyított a dolog, viszont a lehetséges következmények miatt mégis a beavatkozás mellett döntöttek. Félreértés esetén pedig nyomtalanul el kell tűnnünk, ebben az Anat-Akhan a legjobb.
Kis folyóparti erőd volt a célpont lakhelye. Magas kőfalai voltak, kapu körül kisebb földsáncokkal megerősítve. A lakótorony is kőből épült, s kiterjedt pincerendszerrel rendelkezett. A strategisek szerint a legjobb módszer éjszaka a falakon keresztül belopódzni az udvarra, majd onnan le a pincékbe, ott kiiktatni a célpontot, jelen esetben a démonidéző szektát, majd ugyanígy csendben visszavonulni.
- S mindezt lehetőleg minél kevesebb áldozattal, ezért a falakon s az udvaron található őrökkel szemben kábítómérget alkalmazunk, illetve ne támadjatok létfontosságú testrészekre. – mondta meridiánunk, Medir, majd egyenként ránk pillantott s folytatta: - Tudom még kezdők vagytok, bár már túl vagytok pár feladaton, de rossz előérzetem van ezzel kapcsolatba, így kérlek, figyeljetek nagyon.
- Persze Medir. – bólint mindenki.
Medir egy kis bólintással nyugtázta, majd Tyllnor felé fordult:
- Tyllnor, mivel te vagy a démonológiában jártas transcepsünk, kérlek mond el mire kell figyelnünk, ha esetleg összefutnánk eggyel.
Tyllnor egy magas, vékony, őszes hajú férfi volt, elég komor s nyúzott ábrázattal. Összeráncolta homlokát majd lassan, tagoltan beszélni kezdett:
- Ily rövid idő alatt nem sokat tudok átadni, de két lényeges dolgot mindenképpen eszetekbe kell vésni: csak a mágikus fegyverek sebzik őket, illetve maga a mágia, de azoknak sem minden vállfaja, valamint a leglényegesebb, legfontosabb dolog: soha ne nézetek a szemükbe! Különben végetek azonnal! De persze nem lesz itt démon, ahhoz ezek itt nem értenek – fejezte be egy gúnyos mosollyal a száján.
- Szóval akkor Syllinne, Arel áldását kérnénk minden fegyverünkre, biztos, ami biztos. – mondta Medir. – Amadis és Ryella, ti mint sequatorok mentek elöl, a biztonságos, jeleztek nekem, majd a jelzésem után mehetnek a többiek, legvégül én s Anvar.Kérlek Anvar jelezd Giddas strategisnek, hogy elindítottam az akciót.
Izgatottan pillantottam Ryella felé, kis biztatást várva. Ő barna fürtjei mögül villantott is felém egy halovány mosolyt majd újra feszült arccal figyelt Medirre.
- Indulás! – mondta Medir s mi indultunk.
Szokásos felállásban mentünk, Ryella balkezesként ment a baloldalon, én jobbkezesként a jobboldalon. Lassan, bokorról bokorra, árnyékról árnyékre haladtunk előre. Mikor a falakhoz értünk, a cascadisunk, azaz kapcsolattartónk, Anvar hangját hallottuk fejünkben:
- Ártalmatlanítsátok a két őrt fent!
Syllinne valószínűleg mágiája segítségével ellenőrizte, hogy mekkora őrséggel is kell ezene a szakaszon leszámolnunk, hogy biztonságosan bejussunk a várba, így egy cseppnyi kétely nélkül elővettük a mászófelszerelésünket s elkezdtünk óvatosan felfele haladni. Az utolsó pár méteren már hallottuk az őrök halk beszélgetését, ahogy a tűz mellett beszélgetnek. A lángok árnyéka vígan táncolt az oromzaton s a két őr sziluettje is össze vissza táncolt.
Mindketten ugyanakkor értünk fel, majd kis figyelés után egyszerre lestünk át az oromfog közti rések egyikén. Láttuk, ahogy a két őr két, három méterre az oromzattól a gyilokjárón rakott tűznél épp sült krumplit esznek. Figyelmetlenek voltak s vidámak, de hát béke honolt majd egy éve ezen a vidéken, miért is aggódtak volna?
Megvártuk az alkalmas pillanatot, majd csendben mögéjük lopakodtunk. Mindössze két halk koppanás jelezte cselekedetünk sikerét és miután biztosítottuk a gyilokjáró ezen részét, jeleztünk Anvarnak, hogy jöhetnek. Kis idő múlva meg is jelentek. Medir körülnézett, majd egy bólintással nyugtázta az elvégzett munkát s már adta is ki a következő parancsokat:
- Anvars én itt maradunk, felvesszük a két őr ruháját, Syllinne, Tyllnor, Ryella s Amadis, ti pedig elindultok a pincebejárat fele, Syllinne életérzékelése szerint három őr lesz utatokba, miután ártalmatlanítottátok őket, Tyllnor, Ryella és Amadis behatol a pincerendszerbe, Syllinne pedig őrködik a bejáratnál. Világos?
- Világos. – felelte mindenki.
Mivel a gyilokjáró mindkét oldalon egy- egy kisebb toronyban végződött, melyekben valószínűsíthetőleg újabb őrök voltak, ezért ismét a falakat kellett használnunk közlekedésre. Óvatosan leereszkedtünk, majd egy kisebb karámnak a fala mellett rejtőztünk el. Figyeltük a neszeket s miután semmilyen gyanúsat nem hallottunk, átlopództunk a kovácsműhely mögé. Innen már ráláttunk a pinceajtóra, mely előtt a három őr strázsált.
- Egyszerre kell leterítenünk az összeset. Íjat fogunk használni, a parancsomra lőttök. – mondta Syllinne, majd levette a visszacsapó íjját a hátáról, előhúzott egy nyílvesszőt a tegezéből s bemártotta egy kis üvegcsébe, melybe a kábítóméreg volt.
Ryella s én követtük a példáját, majd vártunk a parancsra. Sylline az idegre illesztette a vesszőt, majd feszülten figyelt.
- Célozz. – mondta suttogva s felajzotta az íját.
Céloztunk. Tudtuk nagyon jól, hogy pár pillanatnál tovább nem tudjuk tartani ezt a testpozíciót, így Syllinne pár másodperc múlva halkan suttogta a parancsot:
- Lőjj!
Három nyílvessző egyszerre csapódott be az őrök combjába. Felkiáltani sem volt idejük, hála a méreg gyors hatóidejének s zsibbasztó hatásának. Halk puffanással eldőltek és mozdulatlanul hevertek tovább. Óvatosan odamentünk, majd megmotoztuk őket. Ryelle találta meg a kulcsot, melyet át is adott Tyllnornak. Addig Syllinne s én elrejtettük a három őr testét egy közeli szénakazalban. Miután eltűntettük a maradék nyomunkat is, Syllinne visszahúzódott az egyik árnyékosabb sarokba, mi hárman pedig kinyitottuk a pince ajtaját s elindultunk lefelé a sötétségbe.
Azonnal megcsapott minket a jellegzetes dohos szag. A falakat szintén kövekből készítették s simára csiszolták mindet. Szinte tökéletesen illeszkedtek egymásba. A lépcső is kőből volt faragva bár az már jóval érdesebbre lett hagyva. Jó pár métert mentünk lefele, mikor egy gyenge fáklya fényére lettünk figyelmesek. Eddig egyet sem helyeztek el, valószínűleg azért, hogy úgy tűnjön, nincsen itt lent senki. Ahogy elértük a fáklyát, a lépcső is véget ért s egy pár lépés széles folyosón találtuk magunkat. Ryella és én kérdőn Tyllnorra pillantottunk, aki becsukott szemmel koncentrált. Anvarral lépett telepatikus kapcsolatba, majd engedte neki, hogy belépjen az elméjébe ezáltal látva amit ő lát. Bólintott felénk jelezve, hogy megkapta a parancsot. Ryella ment elől, Tyllnor közében, a sort pedig én zártam. Halkan lépdeltünk a kihalt folyosón, mely messzire nyúlt előre és csak néha-néha világította be egy-egy fáklya. A folyosóból egy-két kisebb folyosó nyílt, de azokat nem világította be semmilyen fény, valamint a por alapján, ami a kőpadlón volt, nem is használták, így figyelmen kívül hagytuk őket.
A folyosó a végénél kétfelé ágazott. Balra egyáltalán nem láttunk fényeket, jobbra viszont több fáklya fénye is látható volt, így arra haladtunk tovább. A folyosó eddigi kietlen részéhez képest itt már pár boroshordó is volt, mindegyik mellett egy kis sámli volt, hogy könnyebben lehessen bort vételezni belőlük, valamint volt pár borlopótök is. Csendesen haladtunk, mikor hangokat hallottunk szemből. A hangok messziről szóltak s nem voltak tisztán kivehetők, így megkétszereztük lépteink számát. Kisvártatva ismét egy kereszteződéshez értünk, de ez már háromfelé ágazott: jobbra, balra, s szembe nyílt egy-egy folyósó. A hangok balról jöttek, így arrafele indultunk. Feszülten figyeltünk minden apró neszre, de továbbra sem tudtuk beazonosítani, mik lehetnek a hangok. Ez a folyosó is legalább olyan széles volt, mint az előző, de itt a kőlapok megmunkálása már silányabb volt. Több kisebb kamra nyílt erről a folyosóról, mindegyiket leellenőriztük miközben elhaladtunk mellettük. Jellemzően boroshordók voltak bennük, vagy egyéb alkohol tartalmú üvegek. A hangok egyre erősödtek, ahogy közeledtünk a folyosó végén található kanyarhoz. Kapirgáló, magas tónusú hangok voltak, mintha valamely szövetet tépnének éppen. Pár méterre voltunk csak, mikor a hangok hirtelen abba maradtak. Azonnal megálltunk s aggódva fürkésztük az előttünk lévő kamra nyílását. Hátulról nem láttam Ryella s Tyllnor arcát, de láttam, hogy még a lélegzetüket is visszafojtják. Tyllnor nyakán még egy izzadságcseppet is véltem felfedezni.
- Nem is csoda – gondoltam magamba. – hisz ez csak a harmadik küldetése mióta transceps lett!
Ekkor halk lépteket hallottunk, amint valaki elindult a kamra bejárata felé. Nehéz, súlyos léptek voltak ezek s rendkívül lassúak. Ryella óvatosan előhúzta sequorjait, Tyllnor pedig halkan mormogott valamit s behunyta szemeit. Követtem a példájukat, csak én az íjamat vettem elő, és a biztonság kedvéért pár nyílvesszőt belemártottam a méregbe, majd óvatosan az idegre helyeztem egy nyílvesszőt. Mindig is jobba tudtam az íjakat használni, mint a sequorokat, vagy akár a mara-sequort, bár éppenséggel ügyetlennek se voltam mondható.
Ezért is voltunk jó páros Ryellával: ő rendkívül jó volt közelharcban, még a többi sequatornál is, én pedig távolsági harcban jeleskedtem. Mindig együtt gyakoroltunk, ha lehetett. Ez hamar felkelltette a meridiánok figyelmét is, akik ezt jelezték a feljebbvalók felé. Ezt ők előnyként kezelték, így egyre több küldetésre együtt küldtek minket s a küldetések alatt egyre jobban közel kerültünk egymáshoz. Ő volt a nyitottabb, már amennyire a klán szabályai engedték. Én pedig a kis egyszerű legény voltam mellette, aki inkább hallgatott s engedte, hogy ő irányítson. Többiek is kedvelték, és keresték is a társaságát, de ő valamiért az enyémet szerette a legjobban. Talán a hallgatásom imponált neki, vagy talán a fegyverek terén mutatott különcségem. Ezt nem tudom, sosem kérdeztem tőle.
Eközben a léptek zaja megszűnt. Egy árnyék tűnt fel a nyílással szembeni falon. Jóval magasabb volt, mint egy ember s egyben ormótlanabb is. Valamiért rendkívül rossz érzés fogott el.
Hirtelen az árnyék megmozdult, kirontott a kamrából s megláttuk teljes valójában. Egy bő másfél embernyi magas medveszerű lény volt, melynek a feje emberszerű volt, de szőr borította mindenhol. Kezei hatalmasok voltak és izmosak, lábai nem voltak nagyok, de szintén dagadtak rajtuk az izmok. Egyik mancsában egy férfi szétmarcangolt hulláját tartotta, valószínűleg épp táplálkozás közben zavartuk meg. Ahogy megpillantott minket, fél pillanatra megállt, de aztán a keze közt lévő hullát Ryella felé hajította, aki egy ügyes mozdulattal félresiklott a test elől. Azonban a szörny ezt a pillanatot kihasználva lehetetlenül gyorsan Ryella előtt termett és bal kezén lévő karmokat a hasába döfte, majd felemelte és egy hangos üvöltés kíséretében nekivágta a falnak. Ryella gerince nagyot reccsenve eltört, s mozdulatlanul, halkan nyöszörögve ott maradt a földön.
- Ryellaaa!!! – kiáltottam magamból kikelve, majd gyorsan egymás után három nyílvesszőt belelőttem a szörny hasába és mellkasába.
Mindez különösebb hatást nem gyakorolt rá, csak még jobban felbőszítette, így Tyllnor felé fordult, aki köztem s közte állt. Tyllnor pont ebben a pillanatban végzett a motyogással, majd rámutatott a szörnyre s valamely ősi nyelven szavakat kiáltott. Ekkor a kinyújtott mutatóujjából egy tűzgömb csapódott ki egyenesen a szörny bal karjának, s oly erővel, hogy le is tépte azt tőből, majd a folyosó végén becsapódott a kőfalba, jókora lyukat ütve rajta. A szörny ezt már megérezte, így bőszen Tyllnor felé indult. Eközben meghallottam Anvar hangját a fejemben:
- Fussatok!
Sajnos a parancsa későn érkezett, Tyllnor épp előhúzta a sequorjait, de a szörny gyorsabb volt: épen maradt kezével torkon ragadta őt, majd a falhoz vágta. Tyllnor feje nagyot koppant, de eszméleténél maradt, sőt varázsolni kezdett. A szörnyeteg mintha megérezte volna ezt, és újra s újra s újra a falhoz vágta Tyllnort és csak akkor hagyta abba, mikor már a fejéből egy kis húscafat maradt a koponyáján.
Mindez pár pillanat alatt játszódott le, és én csak Ryella arcát láttam, ahogy egyre jobban elhomályosul a tekintete. Végül végleg eltűnt az élet a szeméből. Innentől az emlékeim homályosak. A szörny megindult felém, én nyílvesszőkkel lőttem s közben hátráltam. Végül sikerült az egyik szemét eltalálnom, és a sok elszenvedett sérülés miatt végül kimúlt. Ekkor a kimerültségtől és az elszenvedett traumától elájultam.
Következő emlékem már a várfalon kívül van, ahogy Medir fölém hajolva ébresztget, Syllinne pedig valamilyen imát mormol mellettem, Anvar pedig behunyott szemmel koncentrál, valószínűleg jelenti a történteket. Medir látva, hogy felébredtem, halkan sóhajtott, majd megszólalt:
- Örülök, hogy jól vagy. Most már biztonságban vagy, megyünk haza.

Ford Fiesta 1.4 - 3. év

Sziasztok!

Új év, új költségek, újabb szervízek....Beütött nálunk is a koronaválság, ugyanis elég kevés km jött össze kicsi kocsinkkal, lássuk is:

Az előző évek közel ~22-24 ezres évenkinti futása után ez a 15 ezer elég kevés. Mindez persze annak köszönhető, hogy nem tudtunk nagyon rokonokat látogatni s így a hétvégi 3-400 km-es túrák is elmaradoztak. Megnőtt a városi használat, ez az átlagfogyasztáson is meglátszik, ami az eddigi legnagyobb. Ennek más oka is van, de arról később :)
Az összes költség jelentős volt, nem akkora mint tavaly, de egy elég szemmel látható összeg lett:

Ford Fiesta - A második év

Sziasztok ismét!

Tavaly ilyenkor összegeztem a kis kocsinkra költött pénzt, s ezt a hagyományt nem szeretném megszakítani, így idén is összegzek.

Mozgalmas év volt, ugyanis összesen 23115 km-t tettünk meg, ami szintén nem kisautós mennyiség, de becsületére legyen mondva, egész jól bírta.

Az üzemanyagköltség már egy szabad szemmel is látható összeg, ez havi szinten 45e Ft-ot jelentett. Ezt kicsit sokaltuk, így az utóbbi időben kicsit visszább vettük a havi kilométereket, a havi jellemző átlag futás az 1700 km volt. Ez vegyesen alakult, főleg országúti, de most a munkám miatt s a kényelem miatt megnőtt kicsit a városi használat aránya, s ez az átlagfogyasztáson is meglátszik sajnos, ugyanis a tavaly előtti 5,86-ról felment 6,08-ra, ami 0,22-vel több, ami 100km-ént körülbelül 85Ft plusz. Kicsinek tűnik, de ha 23e km-t vesszük alapul, akkor az éves szinten 22e Ft, ami az éves tankolás 5%-a. S mindezt csak azért mert kicsit több lett a városi használat.
De sajnos szükséges volt, munkahelyváltás, - esküvő, - lakás stb. Nehéz lett volna nélküle nagyon.
Szervízigénye szerencsére ebben az évben alacsony maradt, bár évvégére csak összejött egy kis meglepetés, de az már a 2020as esztendőt terheli:

Középkategóriás videókártyák összecsapása

Sziasztok!

Nem régiben sikerült szert tennem egy Gigabyte Gtx 1660 Ti videókártyára, leváltva ezzel szeretett, bár már kissé koros Asus Gtx 660-as vga-t. Mivel a két kártya között 7 év telt el, így nagy előrelépésre számítok, habár félek a régi rendszerem nem fogja tudni teljesen kihajtani, de egyenlőre ez jött össze.
Mivel semmilyen tesztben nem ütköztek meg egymás ellen közvetlebnül, ezért gondoltam csinálok egy kis összehasonlító tesztet, mely bemutatja, hogy mekkora fejlődés ment végbe 7 év alatt a középkategóriában.
A tesztkonfiguráció:

cpu: i5-2500k 4,4 GHz járatva
alaplap: Gigabyte Z77-DS3H
ram: 2x4 Gb 1600 MHz Kingston
OS: Win 10 64 bit

A két videókártya főbb adatai táblázatosan: