Hirdetés

Gtx 660 vs Gtx 1660 Ti vs Titan X Pascal

Sziasztok!

Sikerült szert tennem egyik álom videókártyámra: egy Titan-ra :) Még pedig a Pascal alapúra, mely 2016-ban debütált a piacokon a Gtx 1080 Ti előtt. Egy Gtx 1660 Ti-t váltott és mivel régebben már teszteltem ezt a videókártyát, gondoltam összeeresztem őket egy kicsit, hogy mégis, mekkora is a különbség? Illetve kiváncsi voltam, hogy a Gtx 1660 Ti az előző tesztben mennyire is volt cpu-limites a húzott 2500k-val.
A mostani tesztkonfig:

cpu: Ryzen 7 2700
ram: 16gb G.Skill DDR4-3000mhz
alaplap: Asus Prime B450M-K

Először a videókártyák adatai:
(szerk: laceszgamer említette, hogy a tranzisztorszám nem jól szerepel, így javítottam, ezúton is köszönöm neki :R )

Lehet látni, hogy az 1660 Ti a 660-ra majd mindenbe rádupláz, a Titan pedig többnyire tripláz rá. Az 1660 Ti-hoz képest pedig a Titan dupláz, meglátjuk ez majd mennyire jön ki a való életben.
Mivel sajnos a rendelkezésre álló idő korlátozott volt, ezért nem az összes játéktesztet csináltam végig, hanem csak négyet, de a különbségek így is látszódnak. Az alaptesztek 1080p-ben voltak futtatva, minden más beállítás a grafikonokon szerepel. Minden teszt kétszer futott le, s ezen futtatások átlagai vannak a grafikonokon feltűntetve.

Hirdetés

Első játékteszt az Assassins Creed Odyssey:

A Gtx 660-as kevés ehhez a játékhoz, a Gtx 1660 Ti szépen helyt áll de látszik, hogy a 2500K nagyon visszafogta, mint ahogy a linklet tesztben utaltam is rá. A Titan nem hozta azt amit vártam tőle, valószínűleg már kevés neki ebben a játékban az alapórajeles 2700-as. Mint a grafikonon látható, a Titan s az újabb 1660 Ti tesztek már más driverrel futottak, sajnos nem tudtam felrakni a régi drivert, ez is közrejátszhatott az 1660 Ti teljesítmény növekedésében, bár szerintem elhanyagolható mértékben. Mivel zavart a kis különbség az 1660 Ti s a Titan között ezért csináltam egy cpu limitet kizáró tesztet, 4k felbontásban, maximumra állított presetet alkalmazva:

Nos, amint kizártuk a cpu-limitet, egyből kijön a Titan ereje, bár így sem annyira mint a puszta erőkülönbségből adódna. Minimumok terén 41, míg átlagos fps terén 55 százalék az előnye, így már majdnem játszható is.

Következő teszt játék egy régebbi kedvencem, a Batman Arkham Knight:

A Gtx 660 korrektül teljesített, a Gtx 1660 Ti pedig vissza volt itt is fogva a 2500K által. A Titan ismét nem tudta kifutni magát, viszont a minimumok terén jelentős volt az ugrás, főleg az átlag fps-ek tükrében. Valószínűleg a memóriabusz sebessége limitálhatta a Ti-t, vagy esetleg valami más, de az átlag fps-ekre nem volt nagyon hatással.
4k teszt eredménye:

A Titan 28 illetve 37 százél előnyre tesz így szert szemben a FullHd-s 27 és 13 százékkal. Érdekes, hogy minimumok terén maradt az arány, míg az átlagos fps-eknél majdnem triplázódott a különbség. Biztos valamely része limitálja az 1660-ast, de más tippem a memória részen kívül nincs. Kicsit nagyobb különbséget vártam, de így ez a ,,kis" különbség pont arra elég, hogy 4k-ban kis optimalizálással teljesen játszható lesz.

Harmadik játékom a F1 2018 volt:

Szegény 660-as valószínűleg kifutott a 2 gb memóriából(ami valójában csak 1,5...), így nagyon belassult. Érdekes viszont a 1660 Ti viselkedése. A 2500K kicsit visszafogta, de nem gyorsult jelentősen az erősebb procival. A Titan minimumok terén nem tudott ellépni, viszont átlagok terén jelentős előnyre tett szert, ami ismételten cpu limitre utal.
4k teszt:

Itt van a kutya elásva. Az 1660 Ti szépen tartja magát, de a Titan megszabadítva a cpu limittől, szinte szárnyal, minimum terén 44 míg átlag fps terén 52 százalékos előnyre tesz szert.

Utolsó játékteszt következik, még pedig a World War Z:

A Gtx 660-as sajnos nem bírja ezt a beállítást, de hát ekkor már 7 éves videókártya lévén ez igen tisztességes eredmény, főleg az árát tekintve. Az 1660 Ti meghálálta a gyorsabb processzort, míg a Titan meghálálná ha lenne gyorsabb processzor.
4k teszt:

Itt kicsit nagyobb előnyre tesz szert a Titan, de kiindulva a minimum és az átlag fps egymáshoz képesti közelségéből, valószínűleg ez már inkább vga limit mint cpu limit. Így is a Titan 33 és 40 százalékkal húz el a Ti-tól.

Sajnos ennyi teszt fért bele, így következzen a végeredmény, elősször az fps-ek átlagolva, utánna egy százalékos táblázat:

Ezek a FullHd-s tesztek eredményei. A Gtx 660-asnak a High beállítások már sokak, ez látszik, viszont FHD medium-ra, low-ra még teljesen alkalmas videókártya. Az 1660 Ti-ban a 2500K körülbelül 16 százaléknyi teljesítményt hagyott, ami elég jelentős különbség, kompetitívebb játékokban főleg. A Titan nem tudja kifutni magát a 2700 mellett, ez látszik az eredményekből. 7 év fejlődése remekül látszik a két középkategóriás kártyán, a különbségük hárosmszoros, ami évi körülbelül 11 százalékos teljesítmény növekedésnek felel meg. A Titan pedig sosem volt egy liga egyikkel sem, ez látszik is, hiszen 2016-os videókártya lévén még így is közel 20 százalékkal az újabb kártya főlé tudott magasodni, főleg hogy a proci is visszafogta.
Ezért nézzük is a 4k tesztek összesített eredményeit:

Az 1660 Ti már a megjelenésekor FHD kártyaként volt beharangozva, vagy maximum 1440p-ra volt még esetleg ajánlva, így nem meglepő hogy 4k-ban kicsit elvérzik. A Titan-on viszont látszik, hogy végre ,,hazai" terepen játszik, ugyanis a FHD-s különbségeket 4k-n sikerült megdupláznia. VISZONT az erőkülönbségből jóval nagyobb különbség világlik ki, ezért miután az 1660 Ti kiköltözött, további vizsgálódásnak vetettem alá a Titan-t, hogy kiderítsem mi lehet a szűk keresztmetszet. Msi Afterburnerrel el kezdtem monitorozni az órajeleket s a hőmérsékletet.
Arra az érdekes eredményre jutottam, hogy a videókártya egyszerűen nem tud normálisan boostolni, mert a hűtés nagyon visszafogja. Itt nem feltétlenül csak a bloweres hűtésre gondolok, hanem a komplett rendszerre, gépházzal, s a többi légkavaróval együtt.
Ezután megpróbáltam saját ventiprofilt beállítani. Így jó hangos lett, közel 100%-on pörgött, viszont így az 1418 mhz-es órajelről már tudott 1700 mhz fölé boostolni és képes volt afölött is tartani. Viszont itt ismételten egy problémával szembesültem: a nagyobb vga erőhöz valószínűleg több áram is kell, illetve a cpu is jobban pörög ami szintén több kraft s így a gép egyszerűen lekapcsolt. Szóval egy tápcsere is benéz majd lassan, hogy teljes mértékben ki lehessen aknázni a ,,titáni" erejét a kártyának, de ezt még a pénztárcámmal le kell tárgyalnom:)
Így is jelentős teljesítménybeli előrelépés, ha viszont ezen dolgokon sikerül javítanom még(hűtés, táp) akkor majd meglátjuk mennyit fog gyorsulni.
Végére pedig egy kép a két kártyáról:

Köszönöm szépen, hogy elolvastad a tesztemet, remélem tetszett, észrevételt, kritikát pedig szívesen fogadok!
További kellemes napot mindenkinek!

Még van hozzászólás! Tovább