Felvettek az SZTE-TTIK mérnökinfromatikus szakra

Tegnap elmentem a Pont Ott bulira, hogy a barátaimmal izguljam végig a ponthatárok kihirdetését. 7 óra után már érezhető volt a feszültség, aztán 8-kor elindultak a számok. Persze a "SZ" betű elég a végén van, így mire hozzám értünk már minden barátom (szerencsére :) ) őrjöngve ünnepelte, hogy bekerült. Ekkor aztán jött elsőre egy hideg zuhany: nem volt fent a mérnökinformatikus szak, egyszerűen lemaradt. Ekkor rögtön mind nekiestünk a felvi.hu-nak, hogy mi a pék van, nem indult el?! Miután az 500 hibakódon átverekedtük magunkat, megnyugodva konstatáltuk, hogy simán bejutottam. De a végső megnyugvást az SMS hozta. Úgyhogy nagy izgalommal és (remélhetőleg alább nem hagyó) ambícióval vetem neki magam. Bár ténylegesen még nem tapasztalom, de fejben már tudom, hogy eddig volt könnyű, innentől lesz a neheze. Eztán' kis csapatunk, ki-ki az OE-KVK/NIK-et és BME-VIK-et (igen, csak én voltam olyan őrült aki nem akart Budapesten maradni egyetemre) éltetve elindultunk mulatozni. :DD

U.I.: Aki esetleg jövendőbeli szaktársam, dobjon egy kommentet :U

  • vimes

    senior tag

    Én is gratulálok!

    A programozás témához annyit, hogy mi van azokkal, akik mondjuk 10-11. osztályban ébrednek rá, hogy ezzel akarnak foglalkozni? Ott már nem olyan egyszerű szerintem átmenni egy szakközépbe. Főleg, ha valamilyen teljesen más profilú iskolába jár az ember. Én is ekkortájt jöttem rá, előtte nem tudtam, h mi legyek, így tengődtem a nyelvi előkészítős osztályban (emiatt most +1 évet kell tanulnom, most kezdem a 13. osztályt :( ). 10.-ben letettem a közepet, most tavasszal az emeltet. A tanár, aki az infó fakultációt tartotta, gyakorlatilag nem tudott programozni, én fejlesztettem fel magam. Azt se tudta, mi az a struktúra, stb. Szóbeli szintén saját felkészülés. Végül 86% lett. Lehet, hogy (sőt majdnem biztos) nem tudok olyan jól programozni, mint aki kifejezetten ezt tanulta, de ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy ne lenne esélye.

    Szerintem Szeged jó hely, én is oda akarok menni, bár én programtervező informatikus szakra. Télen voltam haverral nyílt napon is, jó hely az :)

    "Ole, ole, ole, ola, der FCK ist wieder da! Ole ole, ole ola, die roten Teufel sind ganz wunderbar." Let's go Bezte!

  • Petyyyyy

    addikt

    válasz Zoli0726 #8 üzenetére

    Na, az első mondatod utolsó részében le is írtad a lényeget.

    Szemed az úton, pedál a padlón || Whatever, Im the star

  • Zoli0726

    aktív tag

    válasz Petyyyyy #7 üzenetére

    Akárhogy próbálom megfogalmazni a mondanivalóm, mindig felháborodás a vége, számomra összességében nagy csalódás volt az egyetem, nem mindegy hova jelentkezik az ember. A jobbakat csak hátráltatják, a tanárok zöme sem követ semmi új irányvonalat, így aztán az egyetlen járható út az önszorgalom(vagy kényszer).

    [ Szerkesztve ]

  • Petyyyyy

    addikt

    válasz Zoli0726 #6 üzenetére

    A ponthatár dolog előtt én is értetlenül állok. Itt is lehetne magasabb, mert közel sem egy sétagalopp.
    Azt már megénekeltem párszor, hogy mekkora szerencsém volt. Nálunk pl általános suliban is tanították a programozást infó órán. Na én meg akkor nem figyeltem, pedig... :U
    A középsulis elvárásokkal meg szvsz. kerülj tisztába egy egész kicsit. Az egy dolog mit várhatnak el és egy másik, hogy mit várnak el. Egyrészt már középsuliba is úgy jelentkeztem, hogy választani kellett "szakirányt." Ez hozta magával a heti 8 infó órát, és betyárul megtanultunk programozni. Ez alatt nem feltétlen az x nyelvet értem, hanem a gondolkodásmódot. Mindezeknek hála fősulin első félévben egy könyvet sem nyitottam ki, programozás ötös. Másrészt szintén középsuliban voltak már néhányan akik matek órán az osztály másik fele előtt járva deriváltak, meg integráltak vígan. Tehát simán elvárható, hogy tanulj meg programozni középsuliban. A felsőoktatásban ne azzal kelljen vacakolni, hogy mi az a ciklus (pedig megteszik, az első félév erre megy rá), hanem ennél feljebb lépve ismertetnek 5-6 olyan programozási nyelvvel, amelyek jó esetben szerepelnek az álláshirdetések elvárások rovatában felsorolt ~ 20 között.

    Szemed az úton, pedál a padlón || Whatever, Im the star

  • Zoli0726

    aktív tag

    válasz Petyyyyy #3 üzenetére

    Csak szerintem nagyon sokan csak találomra ráböknek, hogy ez jól hangzik, ide megyek. Nincs előre gondolkodás.
    Ráadásul ezeken a szakokon az állami minimum közelében van a ponthatár, ( < 300 ) pedig nem hiszem, hogy könnyebb, mint egy nemzetközi tanulmányok, vagy komédia. Tehát sokaknak gondot okoz piacképes tudást szerezni.

    Az tény, hogy tanácsos úgy választani ezt a pályát, hogy van már valami hozzáértése a témában az illetőnek, de azt sem lehet elvárni, hogy előre tanulja meg a lineáris algebrát még középsuliban, akkor a programozást miért kellene?
    Én is az egyetem alatt(de nem az egyetemen!) tanultam meg programozni. Sajnos nálunk a gimiben az ecdl-t erőltették, hogy milyen jó lesz, meg kell csinálni, aztán azóta is ott hever egy fiókban.

    Az viszont jó, hogy míg egyetem alatt pl a diszkrét matematikáról úgy gondoltam, hogy miért kell ez nekem, sosem fogom használni, most mégis milyen jó, hogy megtanultam, és az egész OpenGL ezen alapszik. Viszont sosem hangsúlyozták ki, hogy mit miért tanulunk, csak úgy van, pedig ha tudom, hogy a dimat az opengl alapja, biztos sokkal-sokkal jobban figyelek, mint ahogy akkor tettem.

  • Zoli0726

    aktív tag

    válasz Zsomx #2 üzenetére

    Van 1-2 olyan tárgy már az elején is, ha az nincs meg akkor kapásból 1 év csúszás, már az első félév után.
    Illetve sokan úgy gondolják, hogy egy mérnök-informatikus azért nem programtervező, mert neki nem kell tudni programozni. Ha csak nem leszel rendszergazda, az életben nem fogsz rendes munkát találni a szakmában, ha nem tudsz programozni. Soha ne hanyagold el, szerintem ez a legfontosabb.(az már rajtad áll, hogy melyik ágát kedveled meg a legjobban).
    Ezt azért mondom, mert rengeteg embertől hallom, hogy arra panaszkodik, hogy nem talál munkát, pedig nem igaz, hogy nincs. Csak elsődleges cél a papír megszerzése volt, és tipikusan ez az a szakma, ahol csak a tudás számít.

    Én nem szegedre jártam, de valszeg ott is a 20 éves elavult technológiákat fogják majd lenyomni a torkodon.(persze kivételek mindig vannak). Tehát ha egyetem után jó állást szeretnél, akkor még az egyetemi éveid alatt vállalj valami diákmelót, még ha rossz is a fizetés, hogy valami naprakész tudást is szerezz, vagy marad az önszorgalom, de arra mindenképp érdemes felkészülni, hogy a diploma nem egyenes út az állás találáshoz.

    Sok szerencsét ;)

    [ Szerkesztve ]

  • Petyyyyy

    addikt

    válasz Zsomx #2 üzenetére

    Ó, hát senki nem úgy kezdi a felsőoktatási tanulmányait, hogy nagy ívó lenne, aztán a végére mégis egy szivacsot megszégyenítő képességek birtokába kerül az egyén. :D
    Nem tudom mi egyértelmű számodra, így írom ami eszembe jut.

    - Legalább 6 óra alvás legyen meg minden nap. Szinte minden nap hajnalban van fekvés az éjjel 1-4 közti intervallumban. Első évben a bulik miatt maradsz fent, azt követően a tanulás miatt.
    - Google maps is a barátod, derítsd fel az ellátó egységeket a suli körül - legyen is szó bármiről.
    - if (szállásod != $otthon_sajat_szoba) {
    $sql=" INSERT INTO kapcsolataim (Nev, Quality)
    VALUES ('Portás_néni', 'Jó') ";
    }

    plusz pakolásnál gondolt át háromszor is mit nem akarsz otthon hagyni. Pl. végig gondolhatod hogy telne egy napod és mire volna szükséged.
    - Minden előadásra járj be és figyelj mit mondanak. Eggyel kevesebbszer kell elolvasnod a jegyzetet.
    - Ha nem volt elég a saját gyakorlati órád, menyj be egy másik gyakorlatra (Legalább is nálunk szabad óralátogatás van)
    - Minden elektromos és írott anyagot tarts meg és archiválj félévek szerint!

    A többi szerintem megy rutinból neked is, úgy mint határidők észben tartása, vigyázz a cuccaidra, válogasd meg a barátokat(...), stb. A szülők úgyis ezzel fognak bombázni már gólyatábor előtt két héttel. :D

    (#4) Zoli0726 - Ha az ember tudja előre, hogy mérnökinfót akar tanulni a felsőoktatásban, akkor szerintem evidens, hogy középiskolában/gimiben rendesen odatették nekik a programozást (is). Ennek fényében programozni nem az egyetemen kell megtanulni, itt már csak a programnyelvet kell megismerni és elég a sztenderdeket megnézni, hogy használni tudd őket. A technológiákat tekintve azért csipkedik magukat az intézmények, nálunk pl. erre odafigyeltek nagyon. A diákmeló meg abban az esetben jó ötlet, ha nincs kötelező szakmai gyakorlat az utolsó félévben.

    [ Szerkesztve ]

    Szemed az úton, pedál a padlón || Whatever, Im the star

  • Zsomx

    tag

    válasz Petyyyyy #1 üzenetére

    Köszönöm :)
    Nem vagyok nagy mulatozós (inni nem is ittam), de mivel nagyon szerettem volna bejutni (és sikerült) úgy gondoltam ezt azért megünneplem :DDD Esetleg ha van pár jó tanácsod, szívesen meghallgatnám... :R

  • Petyyyyy

    addikt

    Először is gratula!

    Másodszor is nein, nein, nein! A mulatozásnak helye nincs, főleg ezen a szakon - feltéve, hogy szeretnél is diplomát. Az első félévben még belefér egy kis duhaj, de azt követően mellőzendőnek mondanám. Igaz nem a te úndonsült sulidban, de szintén ezen a szakon hasítottam én is. Az utolsó egy-másfél év folyamán a félév végén nem egyszer éreztük úgy a szaktársakkal, hogy egy-egy tárgyat már tárgy felvétele előtt fél évvel el kellett volna kezdeni tanulni. Az már csak hab volt a tortán, mikor az egyik tanárom pontosan ezt javasolta. Már nyáron meg kell nézni mik az ajánlott/kötelező irodalmak és meg kell tanulni amit lehet.

    A tanulmányokhoz sok sikert, kitartást meg jó ösztöndíjakat kívánok! :D

    Szemed az úton, pedál a padlón || Whatever, Im the star

Még van hozzászólás! Tovább