Avagy "Plain text is beautiful!"
Nos, igen, arról a gopher protokollról van szó, amit 1991-ben fejlesztettek ki a Minnesotai Egyetemen, és nem tudott mást, mint egyszerű szöveges dokumentumokat továbbítani, megjeleníteni és keresni köztük.
Később, a Gopher+ révén képessé vált ugyan PostScript fájlok és multimédiás anyagok átvitelére, űrlapok kezelésére és metaadatok küldésére, de mire a Gopher+ elterjedhetett volna, megjelent a World Wide Web, ami szinte teljes mértékben átvette a gopher helyét. Ahogy a web növekedett, a gopher szerverek száma egyre csökkent, míg nem a kétezres évek elejére kevesebb, mint 200 élő gopher szerver maradt egész internetszerte.
Aztán 2010 után történt valami, és a gopher szerverek száma lassú ütemben növekedni kezdett. A pontos okokat nem ismerjük, de valószínűleg annak köszönhető, hogy egy gopher szerver üzemeltetése eléggé egyszerű és olcsó feladat lett ahhoz, hogy kiváló terep legyen a retro érdeklődésű hobbisták számára kedvetelésük kiéléséhez. A gopher keresője, a Veronica-2 szerint manapság körülbelül 325 aktív szerver üzemel, melyek összesen 5 millió egyedi dokumentumot tárolnak.
"The information superhighway starts here" - A Gopher csapat a Minnesotai egyetemen
Na de miért is kellene nekünk foglalkoznunk egy ősöreg, elavult protokollal, 20 évvel a feltalálása után? Bár gyakorlati haszna aligha van, számítástechnika történeti szempontból egy érdekes utazás lehet ez erre nyitottak számára. Sőt, még az sem kizárt, hogy egy-egy érdekes dokumentumra bukkanunk kutakodásaink során.
Hogy néz ki a gopher?
Hirdetés
Ahhoz, hogy meglátogassunk egy gopher szájtot, célszerű letöltenünk egy gopher klienst. A korábbi Gemini cikkben hivatkozott Lagrange tökéletes erre a célra: https://github.com/skyjake/lagrange/releases
• Ha a Lagrange nem nyeri el tetszésünket, akkor tehetünk egy próbát a Java-alapú, multiplatformos Gophie klienssel: https://gophie.org/
• A legautentikusabb élményt a szöveges gopher böngészők adják, ehhez kiváló választás a Linuxosok, BSD-sek és MacOS felhasználók által is használható, kis méretű Bombadillo gopher (és egyben gemini) klienst: https://bombadillo.colorfield.space/
• A szinte minden Linux disztribúcióban megtalálható Lynx is rendelkezik beépített gopher klienssel (csak kapcsoljuk be a linkek számozását, egyszerűbb lesz úgy az életünk)
• Egyes disztribúciókban elérhető a szög egyszerű "gopher" program is, amennyiben telepítjük a hozzá tartozó csomagot
• Ha mégsem szeretnénk letölteni egy klienst sem, tehetünk egy próbált a Firefox OverbiteWX kiegészítőjével, ami képes gopher szájtokat megjeleníteni: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/overbitewx/
• Valamint használhatunk egy gopher proxyt is, ami képes weben keresztül megjeleníteni egy gopher szájtot. Ilyen például a Floodgap proxyja (https://gopher.floodgap.com/gopher/gw) vagy a Meulie proxyja (https://gopherproxy.meulie.net/).
Hol kezdjük?
• Kiváló kezdőoldal a Floodgap szájtja: gopher://gopher.floodgap.com
• Veronica-2 gopher kereső: gopher://gopher.floodgap.com:70/1/v2
• Gopherpedia: gopher://gopherpedia.com
• Gopherredit: gopher://gopherddit.com:70/1/
• Colorfield.space: gopher://colorfield.space
• Rawtext.club: gopher://rawtext.club
• Cosmic Voyage sci-fi író közösség: gopher://cosmic.voyage
További, részletes információk a gopherrel kapcsolatban: https://mek.oszk.hu/01200/01280/html/2.01/index.htm
A Floodgap kezdőoldala Bombadilloból nézve
Szintén a Floodgap kezdőoldala, a Lagrange böngészőből nézve
A Colorfield.space, szintén Bombadilloból
Megtekinthetjük, hogy éppen hány fok van a Floodgap szervertermében (Lynx böngészőből nézve)
Metafilter, a Bombadillo böngészőből nézve
A Veronica-2 kereső, a Lynx-ből nézve
Végül pedig a Gophernews oldala, szintén a Lynx böngészőből nézve