Hirdetés

2024. június 2., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (téma lezárva)

Hozzászólások

(#42701) Kendek válasza vilmaboy (#42700) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Add ki a parancsot, majd add ki a

sudo apt-get autoremove --purge

-t. Ha nem szedi le azokat amiket feltett, akkor azok vagy nincsenek automatikusan telepítettnek jelölve, vagy még függőségei valaminek.

<-ƘƘ->

(#42702) vilmaboy válasza Kendek (#42701) üzenetére


vilmaboy
őstag

így már tuti... köszönöm. a --purgfe helyett kiadható a sudo apt-get autoclean is? az is ezt csinálná?

A világ legveszélyesebb dolga az, amikor a tudatlanság szorgalommal párosul!

(#42703) Kendek válasza vilmaboy (#42702) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Nem, az egészen mást csinál, közük nincs egymáshoz.

man apt-get

<-ƘƘ->

(#42704) vilmaboy válasza Kendek (#42703) üzenetére


vilmaboy
őstag

ezeket a súgókat lehet magyarrá tenni?

A világ legveszélyesebb dolga az, amikor a tudatlanság szorgalommal párosul!

(#42705) Kendek válasza vilmaboy (#42704) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

A manpages-hu csomag telepítésével kapsz pár magyar nyelvű manuált, de korántsem mindenhez, plusz a legtöbb elavult információkat tartalmaz. Sokkal biztosabbak az eredeti angol nyelvűek, mert nemcsak, hogy naprakészebbek, de teljesebb információval is szolgálnak. Az informatika világában pedig úgyis csak úgy tudsz mélyebb tudást szerezni, ha megértési szinten tudsz olvasni angolul.

<-ƘƘ->

(#42706) bobalazs


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog

LXDE alatt 100%-os CPU terheléssel fut az lxpanel. Ez azután lett hogy kiléptem LibreOffice-ból. Nem értem az összefüggéseket. Beléptem MATE-re ugyanaz a probléma. Kilőttem folyamatkezelőben, azóta minden helyreállt. Ez egy régi bug, Mint-nél is, nem lett ez kijavítva?

(#42707) fradi81 válasza bobalazs (#42706) üzenetére


fradi81
veterán

Ezek szerint nem, mint még sok más bug :)

moto g72, Ninebot d28e

(#42708) bobalazs válasza fradi81 (#42707) üzenetére


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog

Tegnapi bug sem volt egyszerű, kb frász kerülgetett. Rar-t nyitottam meg, ami szintén be volt csomagolva. Ki akartam húzni asztalra, erre kiirta hogy nincs jogosultságom és a feldobott üzenetablakot nézegethettem... :( Egér működött, de sehova nem lehetett kattintani. Ami a legdurvább hogy néztem ahogy fél óra munkám eltűnik Libreofficeban mert nem csináltam mentést. (az automata mentést meg kikapcsoltam mert fene lassan menti le, és 5 percenként)
Próbáltam ugyan megismételni ezt a kisérletet, bezzeg másodszorra megcsináltam hibaüznetet nélkül. Fene se érti...

(#42709) Pano


Pano
addikt

Sziasztok!

Már egyszer megköszöntem, de újra szeretném az eddigi segítségeket. Sajnos a problémát a felajánlott megoldásokkal sem sikerült áthidalni.

Feldobtam az Ubuntu 10.4 LTS verziót és ez csodálatosan működik, nem lassú és az "effektek", HD videók is remekül mennek a kártyám zárt meghajtójának hiányában is.
Most, hogy van viszonyítási alapom, bátran tudom kijelenteni, hogy az Unity teljesítménye tényleg eléggé kifogásolható.
Hihetetlen, hogy mennyire érződik a teljesítmény különbség, nem tudom mit rontottak el ennyire :S
Szerintetek lesz lehetőség a későbbiekben ezt a felületet választani az Unity helyett? Vagy lesz az, hogy ha más kell akkor Xubuntu?

Lenne egy kérdésem még, amiben a segítségeteket szeretném kérni.
Olyan problémám akadt, hogy az Emphaty nem jelentkezik be az MSN fiókomba. Csak kapcsolódik, kapcsolódik, kapcsolódik és nem történik semmi. Ez a gond megvolt az új esetében is, viszont ott update segített. Van erre valami megoldás?

Valamint valahol be lehet állítani, hogy az új ablakok a képernyő közepén és ne a bal felső sarokba nyíljanak?

Előre is köszi a válaszokat.

Pano

(#42710) neverDell válasza bobalazs (#42708) üzenetére


neverDell
tag

Ha legközelebb ilyenbe botlasz, amit érdemes kipróbálni:
Alt-Tab, hátha csak nem látszik az a dialógus ablak, amire kattintani kellene.
Ha ez nem, akkor Ctrl-Alt-F1 - ezzel az 1. szöveges konzolra váltasz, majd Alt-F7, ezzel visszamész a 7.-re, ahol általában az X szokott ülni.
Nem állítom, hogy biztosan segít, de nálam volt már olyan, hogy ez utóbbival egy lefagyott egeret sikerült feléleszteni.

(#42711) PuMbA válasza bobalazs (#42708) üzenetére


PuMbA
titán

Nekem is volt ilyen párszor. Sehova se bírtam kattintani Lubuntu alatt, a CPU meg pörög 100%-on. Várnom kellett fél órát, mert webről töltöttem és addig nem csinálhattam semmit a géppel. Lubuntu-nál se viszik túlzásba a tesztelést. Most már feltettem egy Windowst, mert azon legalább nincsenek fatális hibák. Az én gépemen egy disztró sem tud úgy működni még friss telepítéssel se, hogy egy bug miatt ne legyen használhatatlan.

[ Szerkesztve ]

(#42712) fradi81 válasza Pano (#42709) üzenetére


fradi81
veterán

Szerintetek lesz lehetőség a későbbiekben ezt a felületet választani az Unity helyett?

Nem mivel már nem fejlesztik. Ha mindenképpen a gnome 2 kell akkor ott van többek között a Linux Mint debian változata, vagy az ubuntura épülő Linux Mint 12 amiben van több gnome2-höz hasonló felület.

moto g72, Ninebot d28e

(#42713) sh4d0w válasza PuMbA (#42711) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Akkor a hardverrel inkább lesz gond, mint a Linuxokkal, nem jutott eszedbe?

https://www.coreinfinity.tech

(#42714) neverDell válasza sh4d0w (#42713) üzenetére


neverDell
tag

Nem feltétlenül, pláne, ha a windows gond nélkül megy neki.
És hát vannak extrém hardverek is, amikkel nem biztos, hogy a linux tökéletesen boldogul (különösen, némely VGA kártyák voltak régen izgalmasak :) )

(#42715) sh4d0w válasza neverDell (#42714) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Windows működött nekem hibás RAM-mal is, csak belassult. Linuxon meg sem éreztem a problémát.

https://www.coreinfinity.tech

(#42716) Auratech


Auratech
őstag

Üdv. hátha egyszerű... Telepítettem az ubuntu 11-et Nvidia gtx260 kari van a gépben. Minden rendben ment, magyarítottam is, amit felkínált a rendszer. Viszont a képernyő felbontást nem vagyok képes beállítani. Feltettem az nvidia drivert. Aktiváltam. Jelzi, hogy fenn van. Újraindítottam. Jelzi, hogy fenn van de képernyőfelbontást nem enged ismeretlen eszközre hívatkozva. Hátha?..

[ Szerkesztve ]

Auratech Field Recording

(#42717) PuMbA válasza sh4d0w (#42713) üzenetére


PuMbA
titán

Laposom: Toshiba L30-134 : Intel Core Duo T2050 - 1.5GB DDR2 - ATI Radeon Xpress 200M - Realtek ALC861 - WD Scorpio Blue 320GB

Összeírom, hogy miket próbáltam rajta:

Debianok: túl régiek a csomagok és a kernel, ezért itt is fennállnak a 10.04 LTS körüli hibák meg a 3D is rossz.
10.04 LTS: jól fut, de néha egy versenyhelyezet miatt kernel drm error-ral elszáll bootolás közben meg túl régi és mivel ATI drivert már nem tudok felrakni, ezért a 3D egy nagy semmi
10.10: jó, de netezés közben többször elszáll a kernel drm hibával
11.04: Unity tiszta lassú. GNOME 2 se valami gyors már és a videók szakadnak a Unity-s belemókolások miatt.
11.10: Unity használhatatlan, venti szétpörgeti az agyát, a videók szakadnak, értékelhetetlen az egész desktop. Win95 desktopja jobb.
11.10 KDE: Akonadi, Nepomuk felesleges lassítók, de a tálcán néha bent rekednek az alkalmazások, hiába zárom be őket(nem csak az én gépemen, egy ismerősömnél is felraktam és ugyanez van ott is). Az összes ablak átméretezése szaggat kikapcsolt effektekkel, Win95 már tudott smooth windows resize-t.
11.10 Lubuntu: minden jó, csak néha az lxpanel behülyül és használhatatlan lesz a gép, hiába lövöm ki meg indítom újra a folyamatot.
Windows 7: Már 1 hónapja van fent, de minden megy jól (úgy, hogy a gépem 6 éves és a VGA nem is támogatott Win7 alatt).

[ Szerkesztve ]

(#42718) neverDell válasza PuMbA (#42717) üzenetére


neverDell
tag

Ati drivert miért nem tudsz felrakni?
Itt elvileg megvannak a régi driverek is, ha az a baj, hogy a rendszered régi a friss Catalyst-hez.

[ Szerkesztve ]

(#42719) bobalazs válasza neverDell (#42710) üzenetére


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog

Ezeket akkor is próbáltam. Persze nem változott semmit.

(#42720) neverDell válasza bobalazs (#42719) üzenetére


neverDell
tag

Egy még kimaradt: megkeresni az utoljára indított programot és egyesével kiirtani valamennyi processzt, ami belőle indult. (kill -9)
Persze ilyenkor előfordulhat, hogy kapsz egy v. több zombie-t és akkor ...hatod. ;)

(#42721) PuMbA válasza neverDell (#42718) üzenetére


PuMbA
titán

Az a baj, hogy én tettem már fel ilyen régebbi drivert Debian 5-re meg Ubu 9.10-re is, de akkoriban még az ATI driverek egyenlőek voltak a semmikkel. Felraktam a drivert aztán 5mp-enként elment a kép 2mp-re meg ilyenek, szóval halál volt az egész. Leszedtem a drivert akkor egyből megjavult. Amikor a 8.10-nél még a DRI1 infrastruktúra volt, akkor a 3D jó gyors volt az open driverrel is.

Amúgy az a poén, hogy a Linuxnak elvileg régebbi gépeken kéne jobban működnie, mert azon már minden kitesztelt meg megvannak a doksik hozzá, aztán nálam csak a használhatatlanságig fajult a helyzet. Régen pedig úgy örültem, hogy a 8.04 LTS-en megy minden normálisan és ennél már csak jobb lesz, de sikerült mindent elrontaniuk és azt elérni, hogy muszáj egy Windowst feltennem. Régi disztrónál meg nem maradhatok, mert nem támogatott és a progikhoz sincs PPA.

[ Szerkesztve ]

(#42722) Auratech


Auratech
őstag

Tehát a kérdést ismételve. Hogy tudom rávenni az ubuntut, hogy a képernyő felbontást be tudjam állítani a panel 1920x1080-as natív felbontására? A képernyő beállítás ismeretlen eszközt mond. A drivereknél viszont telepítve, aktiválva van az nvidia meghajtója és rendben van látszólag. Hol kell állítanom a felbontást? Vagy van valahol egy Nvidiás beállító panel is?

Nem csúcsra hangolás kell, hanem csak hogy az adott eszközök alapszinten működjenek. Nem gépészkedni akarok, hanem használni.

[ Szerkesztve ]

Auratech Field Recording

(#42723) PuMbA válasza Auratech (#42722) üzenetére


PuMbA
titán

Terminálba: sudo nvidia-settings. Display configurationnál beállítod a felbontást, Apply és Save to X configuration file. Így jó?

[ Szerkesztve ]

(#42724) rybank válasza Pano (#42709) üzenetére


rybank
senior tag

Virtual box alatt volt a 10.04 LTS boot ideje összz vissz 6-7 sec. nekem. A unity meg dög lassú! Nekem is.

(#42725) Auratech válasza PuMbA (#42723) üzenetére


Auratech
őstag

Ha így menni fog szuper! Kösz.

Auratech Field Recording

(#42726) sh4d0w válasza PuMbA (#42717) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Debian testing esetleg segíthetett volna, frissebbek a csomagok.

https://www.coreinfinity.tech

(#42727) Nowhereman válasza PuMbA (#42721) üzenetére


Nowhereman
őstag

Gyönyörúen kivesézted, hogy milyen módon erölködnek a disztributorok azon, hogy véletlenül se tudjon kilépni a Linux az egy százalékról. Nagy nehezen összejön egy használható verzió, akkor arra a supportt csak a biztonsági frissítések szintjén adnak egy rövid ideig, a féléves kényszerérlelt féléves verziókban meg mindent tönkretesznek, ami addig jó volt.
Különben meg csodálom, hogy a mint-es debiant nem probáltad...

Utánam a kondenzcsik!

(#42728) Pano válasza rybank (#42724) üzenetére


Pano
addikt

Jaja, nagyon gyorsan bootol. Ezen én is meglepődtem, mert első érintkezésem inkább az unity-vel megáldott verziókkal volt.

(#42729) Nowhereman válasza rybank (#42724) üzenetére


Nowhereman
őstag

Nem kell vesézni. Az 10.04-en a TVtime nézése közben ablakban tolom a TORCS-ot gond nélkül(no jo a TORCS veszit egy-két FPS-t). Az 11.10 oneiric alatt meg ha csak magában ment a TVtime az alapmérte megváltoztatásával már kezdte dobálni a képkockákat - mindezt egy 4magos 3,1GHz-es R5770-essel megpakolt gépen... Az ember azt várná hogy majd a window$12 csinál majd ilyet, erre...

Utánam a kondenzcsik!

(#42730) sh4d0w válasza Nowhereman (#42727) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Mondjuk az LTS-ek pont nem féléves kényszerérlelt cuccok, ráadásul senki nem kényszerít a köztes kiadások használatára.

https://www.coreinfinity.tech

(#42731) Auratech válasza PuMbA (#42723) üzenetére


Auratech
őstag

Tehát itt vagyok ezen a fantasztikus felületen. Hol a terminál? Az indítópult? Azt megnyitva További elindítandó programok: Alatta eleve bepipázva az Nvidia X-server settings/configure Nvidia X Server Settings
A hozzáadásra kattintani nem kell gondolom, hiszen nem hozzáadni akarok még valamit, hanem az nvidia Xserver Settinget használni, elindítani. Ez gondolom a járulékos autostart appok konfigurálásának a helye.

Auratech Field Recording

(#42732) Nowhereman válasza sh4d0w (#42730) üzenetére


Nowhereman
őstag

Éppen az LTS-ek lennének a használható verziók, és a drájverek és a többi programcsomag elavulása sajnos eléggé rontják a komfort érzetet már a PPA-k megszűnte elött is. A 10.10-es óta a kényszerérlelt kiadások pedig csak a rack-en kerültek kipróbálásra. Azok mindenféle elavulás nélkül is pont olyan komfortosak voltak, mint egy prosztatavizsgálat...

[ Szerkesztve ]

Utánam a kondenzcsik!

(#42733) hcl válasza PuMbA (#42717) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Azért a felsorolt problémák jó része elég gyorsan megoldható lett volna :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#42734) rybank válasza Nowhereman (#42732) üzenetére


rybank
senior tag

"Azok mindenféle elavulás nélkül is pont olyan komfortosak voltak, mint egy prosztatavizsgálat..." :DDD

(#42735) Auratech


Auratech
őstag

Ez hülye kérdés? Csak be akarom állítani a képernyő felbontását normálisra. Nem varázsolni akarok. Másfél órája. Türelmesen keresgélek. Szerintem a megoldás néhány kattintás. Most tulajdonképpen szimulálom, hogy átlagos ésszel feltelepítek egy jónak mondott ubuntu Linuxot egy 2 éves gépre. Mit kell tennem, hogy meglegyen a felbontás. Szerencsémnek kellett volna lennie a telepítéskor? Közben a facebookon flash player frissítést kért a a böngésző. Oké. Rányomtam. erre felkínál egy rakat YUM..targz..filet. Kiírja felette, hogy 64 bit linux, meg firefox. Ok. az elsőt leszedem. Lejön. Rákattintok, hogy run, ahogy az instukció mondja, megnyílik de más semmi. Most rosszat töltöttem le?

Ha grafikus a felület, legyen egyértelmű a használat...

Auratech Field Recording

(#42736) MacCaine válasza Auratech (#42735) üzenetére


MacCaine
őstag

Nvidia X Server settings-ben nem találod a dolgot?

A flash player-t inkább terminálból frissitsd, lehet kell neki egy sudo.

(#42737) Auratech válasza MacCaine (#42736) üzenetére


Auratech
őstag

HOL a f@@omba van a terminál.?

A rendszerbeállításokban nem szerepel azonos nevű elindítható konfigurációs alkalmazás, kedves barátom..
Az indítópultban ott van. Ebből azt gondolom, hogy a rendszer látja is, csak nem mutatja...

Auratech Field Recording

(#42738) hcl válasza Auratech (#42735) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Te, nekem pl. fogalmam nincs, Unityben hol van az nvidia-x-server-settings, de egy kereséssel tuti megtalálod. Abban át kéne tudnod lőni. Egyébként a türelmes keresgélésben volt gúglizás? ;)

Amikor utoljára láttam Unityt, akkor a bal oldali eszköztárban volt egy ikon, ami minden telepített programot mutatott, meg terminál is volt a bal oldali sorban... Mondjuk ez régen volt, azóta már biztos másképp néz ki :(

Flash player telepítés : szoftverközpont, flash player beírása keresőbe...

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#42739) fradi81 válasza Auratech (#42735) üzenetére


fradi81
veterán

Senki sem mondta hogy jó az új ubuntu. Telepíteni a flasht, meg úgy általában mindent, a tárolóból kell.

moto g72, Ninebot d28e

(#42740) PuMbA válasza Auratech (#42735) üzenetére


PuMbA
titán

Ubuntu 10.04.3 LTS-t kellett volna feltenned :) Ha az asztalon vagy akkor a Ctrl+Alt+T-vel jön elő a Terminál. Flash playert úgy tudsz feltenni, hogy terminálba beírod, hogy "sudo apt-get install flashplugin-installer". Újraindítod a böngészőt és lesz flashed.

(#42741) MacCaine válasza Auratech (#42737) üzenetére


MacCaine
őstag

Nálam ide telepítette: /usr/bin/nvidia-settings.

Terminált meg már írták, Ctrl-Alt-T.

(#42742) tropico válasza Auratech (#42737) üzenetére


tropico
tag

Az az igazi gondod, hogy a menüben nem találod az nvidia menupontot?

Menü --> Egyéb --> (Zöld icon) Nvidia... Elindítod és a második menüpont /X server display config.../

Ha ezt kerested. Amúgy meg sztem az ubuntu-regis..-extras (ezt vki mondja már mi a tejes neve a csmagnak) csomagot kell telepítened, ha friss telepítés.

Kellékek --> Terminal

[ Szerkesztve ]

PM-re 24h belül igyekszem válaszolni, ugyanezt el is várom.

(#42743) vicces válasza bobalazs (#42708) üzenetére


vicces
addikt

nálam is hasonlóa helyzet. x idő után nálam lekapcsol a monitor, majd egér vagy billentyűzet nyomkodásra visszakapcsol, de ekkor már be kell irni a jelszót.
na igen. sokszor csak visszajön a desktop, mozog az egér, de a login képernyő sehol. sehova nem lehet kattintani. ctrl+alt+f1 majd f7-el vissza a grafikus felületre, és ott a várva várt login képernyő... ez ugy látszik a 11.10-es egy bugja..

[ Szerkesztve ]

:)

(#42744) Auratech válasza tropico (#42742) üzenetére


Auratech
őstag

Azt, hogy Menü. Hol találom. A felületen nincs. Az asztal legördülő menüsoraiban nincs. Jobbkattra nincs. Balra sincs. A jobb felső sarok fogaskerekére kattintva sincs. Ződ ikon a Calc-ot kivéve sehol.. :)
A terminálból elindult és leszaladt az x-server. Kaptam is opciókat, de csak 1376-ig kínált felbontást. Kézzel nem tudtam feljebb állítani.
A flasht feltettem a teminálból. Az ok. Köszönöm is!

Auratech Field Recording

(#42745) MacCaine válasza Auratech (#42744) üzenetére


MacCaine
őstag

Rendesen felismeri a monitort? Kiírja a típusát?

(#42746) Auratech válasza MacCaine (#42745) üzenetére


Auratech
őstag

nem Nem ismeri. Crt-nek gondolja. Evvel nincs gond. Analóg csatlakozás. 60hz. Az nvidia panelben. Annyit már elértem, hogy 1920x1080 virtual desktop felbontásom van. Régi ataris idők...

Amúgy a többi eszközt felismerte. A 1220-HP nyomtatót. Tplink- usb wifi eszközt. Net is lett simán. Tulajdonképpen ok a rendszer. Ha a felbontás rendbe jön, ígérem békén hagylak benneteket! De most iszom egy sört a nagy stresszre...

[ Szerkesztve ]

Auratech Field Recording

(#42747) CPT.Pirk válasza Auratech (#42746) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Akkor nem tud kommunikálni a monitor EDID chipjével és nem kapja meg a felbontás adatokat. Ha van lehetőség, mindenképpen kösd be valami digitális úton a monitort, már csak a szebb kép miatt is.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#42748) MacCaine válasza Auratech (#42746) üzenetére


MacCaine
őstag

A Detect displays-re sem ismeri fel?

(#42749) tropico válasza Auratech (#42744) üzenetére


tropico
tag

"Azt, hogy Menü. Hol találom. A felületen nincs."

Értem mi a gondod, de ebben nem tudok segíteni. Bocsi az Unity kezelőfelületét nem ismerem.

PM-re 24h belül igyekszem válaszolni, ugyanezt el is várom.

(#42750) Auratech válasza CPT.Pirk (#42747) üzenetére


Auratech
őstag

Ez egy olcsó asus egyéves fulhd-s 22"os lcd subd csatlakozóval. Jó ötlet. Rádugom a mellette lébő nem használt belinea 20-as CRT-t. Hátha az lássssa.. Aztán ott beállítom lefixálom és visszagyugom... naszevasz 2012
-- régen írtam atarihoz disp-sys-konfig.ini fájlt. A frekvenciákkal felbontással...egyetemben, elérve a 800x600-at 256 színnel...

Auratech Field Recording

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.