Hirdetés

2024. június 11., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (téma lezárva)

Hozzászólások

(#14801) #16820480 válasza 30z.Samu (#14800) üzenetére


#16820480
törölt tag

billentyűzetkiosztás nem volt más az installkor? kis és nagybetűk rendben vannak (caps lock)?
bár ezeket félve jegyzem csak meg, de gyakran a legegyszerűbb megoldás az igazi.

(#14802) 30z.Samu válasza #16820480 (#14801) üzenetére


30z.Samu
félisten

A Caps Lock nem volt benyomva. A billentyűzetkiosztás pedig jó ötlet, meglesem. :))

Sic Parvis Magna

(#14803) monti20


monti20
tag

Haly!

Ha első sorban netezésre használom az Ubuntut (9.04), akkor kell telepítenem vírusírtót??

Köszi előre is a segítséget! :R

NeSszeeeE!!!!! :)

(#14804) 30z.Samu válasza #16820480 (#14801) üzenetére


30z.Samu
félisten

Meglestem és tényleg más volt a kiosztás! Köszi a segítséget! Majd tanulmányozom a Linuxot is. :R

Sic Parvis Magna

(#14805) #16820480 válasza monti20 (#14803) üzenetére


#16820480
törölt tag

dehogy kell...

30z.Samu: nincs mit. :) van pár dolog, amit meg kell szokni, de szeritnem nagyon jó kis rendszer.

(#14806) monti20 válasza #16820480 (#14805) üzenetére


monti20
tag

Ubuntura nincsenek vírusok egyáltalán, hogy nem kell írtó?
Nekem is ilyen jelszó gondom van indulásnál, mit kell állítani, mert nem magyar betűk vannak, hanem vmi ilyesmik: 关公??

[ Szerkesztve ]

NeSszeeeE!!!!! :)

(#14807) monti20 válasza #16820480 (#14805) üzenetére


monti20
tag

Bocsi a sok kérdés miatt, de most használom életemben először ezt a fajta op rendszert és nehezen megy egy kicsit a kezelése. :D Amikor először berakom a CD-t, akkor kidob egy ablakot, hogy hogyan akarom telepíteni. A középsőt választottam, mert nem akarom, hogy CD-ről bootoljon, de a legalsó változatot meg nem mertem, mert vmi tanulás volt oda írva és nem tudtam, hogy az mi.
Így a középső választottam: telepítés Windows mellé, ha jól emlékszem. Melyiket érdemes amúgy választani?

NeSszeeeE!!!!! :)

(#14808) negyedes válasza monti20 (#14806) üzenetére


negyedes
addikt

Vani vannak,de nem kell paraz nyugi. Ha megy az angol [link]

Három dolog biztos az életben: az adó, a halál és az adatvesztés. - Baráth Gábor

(#14809) #16820480 válasza monti20 (#14807) üzenetére


#16820480
törölt tag

vannak vírusok linxura is, de nagyjából név szerint fel lehetne ide sorolni, annyira kevés. illetve linuxra (ubuntura biztos, de a legtöbb nagy kiadásnál ez igaz) az első és legfontosabb dolog, amit meg kell szokni az az, hogy programot nem úgy telepítünk, hogy levadászunk valami weblapról egy fene tudja milyen verziót, és azt próbáljuk feltenni, hanem a központ tárolóból Synaptic csomagkezelő segítségével (vagy aptitude-dal, de kezdőknek nem szokott tetszeni a terminál használata). így nagyjából kizárod a veszélyeket, ugyanis két kattintással telepítessz dolgokat, nem nagyon lehet elrontani, és ezek mind központilag ellenőrzött szoftverek.

én telepítésnél azt ajánlanám, hoyg egy külön partícióra tedd fel, a saját fájlrendszerére (ext4), az a legjobb. csak ha azt szeretnéd, hogy megmaradjon a vinyód tartalma, akkor ne engedd neki, hogy az egész területet felhasználja, kézi beállítást kell választani a telepítőből, és ott megadni, hogy pontosan hova menjen. érdemes előtte még előkészíteni a helyet, windowsban valamivel leválasztassz egy olyan 10-15gigát, az elég kell legyen.

(#14810) Taki23


Taki23
csendes tag

Sziasztok!

Megpróbáltam újratelepíteni az Ubuntut (Windows telepítésnél is ezt csinálja), beállítottam first boot-nak a CD-t. Minden simán ment, kiírta, hogy Booting from CD/DVD, de utána továbblépett és elkezdte tölteni az XP-t. Miután beléptem az XP-be felismerte a telepítőt, futtatta is, de úgy nem lehet telepíteni...
Először a CD-re gondoltam, kiírtam újra, de megint ez történt. Akkor, hátha a DVD íróval van a gond, megpróbáltam másik DVD íróval, azzal is ugyanez történt. Végül frissítettem a BIOS-t az se használt neki. Teljesen kifogytam az ötletekből, hogy mi lehet a gondja.

BIOS beállítások:
Hard Disk Boot Piority:
1. Ch0 M.: Samsung SP1213N
2. Bootable Add-in Cards (felcserélve se jó)
First Boot Device: CDROM
Secont Boot Device: Hard Disk (Disabled-re rakva se jó)
Third Boot Device: Disabled
Password Check: Setup
HDD S.M.A.R.T. Compability: Disabled
Limit CPUID Max. to 3: Disabled
No-Execute Memory Protect: Enabled
CPU Enhanced Halt (C1E): Enabled
CPU Thermal Monitor 2 (TM2): Enabled

Alaplapom: GIGABYTE GA-73PVM-S2

Légyszíves segítsetek!

(#14811) monti20


monti20
tag

Most telepítettem, de nem tudok belépni, mert a felhasználó nevet és a jelszót nem fogadja el!!! :O Mit kell állítani, mert nem magyar betűk vannak, hanem vmi ilyesmik: 关公??

NeSszeeeE!!!!! :)

(#14812) negyedes válasza Taki23 (#14810) üzenetére


negyedes
addikt

Biztos bootos a cd? CD-re irtad ki az kepet? Winben elinditja mert van benne autorun. Honnan toltotted a cdkepet? Mivel irod ki?

Most ezek jutottak eszembe hirtelen.

Három dolog biztos az életben: az adó, a halál és az adatvesztés. - Baráth Gábor

(#14813) sh4d0w válasza monti20 (#14811) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog (1)

Valószínűleg a billentyűzetkiosztásod nem magyar belépéskor; ilyenkor y és z felcserélve, ö helyén 0 van...

https://www.coreinfinity.tech

(#14814) Major Major válasza monti20 (#14811) üzenetére


Major Major
őstag

telepítéskor véletlenül nem egy távol keleti nyelvet választottál ki magar helyett? így hirtelen nem jut eszembe triviális megoldás, mert gondolom a terminálban nem nagyon vagy otthon...

(#14815) #35104512


#35104512
törölt tag

sziasztok

ubuntu 8.10 van a gépemen, friss telepítés, minden szép és jó, semmi gond a sebességgel sem, de firefox alatt a flash tartalmak nagyon lassúak. nincs szaggatás, egyszerűen be van lassulva. ezzel lehet valamit tenni szerintetek? köszi :R

üdv

(#14816) tlac válasza #35104512 (#14815) üzenetére


tlac
nagyúr

tedd fel a flashblock-ot :D

(#14817) Sanya válasza body007 (#14794) üzenetére


Sanya
nagyúr

na most pedig szépen leírod hogy csináltad, mert nálam megfő állandóan.

A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

(#14818) monti20 válasza Major Major (#14814) üzenetére


monti20
tag

Magyar volt automatikusan telepítésnél, nincs ötletem, nem akar beengedni. A felhasználónévnél minden magyar csak, ha beírok vmit az nem magyar és nem fogadja el a nevet és jelszót. Terminálban nem vok otthon.
Már kiba****** felhúztam magam rajta, hogy nem tudok belépni.
Ja, XP mellé Notebook-ra raktam fel a sima változatot.

NeSszeeeE!!!!! :)

(#14819) Lenry


Lenry
félisten

meg lehet valahogy változtatni a tálcán a futó programok (elsősorban az aMSN miatt) "villogásának" színét?

tehát amikor valaki ír MSNen, az, hogy vastagabb betűkkel írja az ablak nevét... hát az sok minden, épp csak nem észrevehető... be lehet valahol állítani, hogy pl a Windowshoz hasonlóan narancssárgán villogjon?

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#14820) Sanya válasza Sanya (#14817) üzenetére


Sanya
nagyúr

na van egy gané x1600 pro-m.

Ha ati drivert telepítek az ubuntu telepítő menüjéből, akkor lerohad a rendszer.
ha manuálisan felrakom a 9.4-es ati drivert, akkor lerohad a rendszer
ha manuálisan felrakom a 9.3-as drivert, akkor unsupported kerneltversion-t ír
ha végigcsinálom body007 által leírtakat, és karakteresen telepítem, még jobban lerohad a rendszer

( lerohad = mindenféle hibaüzi nélkül csíkosra fagy amikor betölti az asztalt. megoldás?

A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

(#14821) Lenry válasza Sanya (#14820) üzenetére


Lenry
félisten

biztos, hogy hardverileg jó az VGA?

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#14822) 30z.Samu válasza monti20 (#14811) üzenetére


30z.Samu
félisten

Magyar kiosztásra tedd a billentyűzetet, a képernyő alján van olyan, hogy beállítások és ott megtalálod. :)

Sic Parvis Magna

(#14823) Sanya válasza Lenry (#14821) üzenetére


Sanya
nagyúr

igen

A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

(#14824) negyedes válasza Sanya (#14820) üzenetére


negyedes
addikt

En is igy allok az X1150-el. :O Marad az opensource driver megy vele minden egy kis xorg irogatas utan.

Három dolog biztos az életben: az adó, a halál és az adatvesztés. - Baráth Gábor

(#14825) #16820480 válasza Lenry (#14819) üzenetére


#16820480
törölt tag

meg lehet. System - Preferences - Appearance
ezen belül választhatsz sémákat, illetve telepíthetsz ugye újakat is, namost vagy szerzel egy olyat, ami megfelelő színnel villog, vagy testreszabod, és beállítod kézzel a színeket. (viszont ha valami metacafe témát teszel fel, az lehet, hogy a tálcán meg pár helyen felülbírálja az itt beállított színeket)

(#14826) Vladi


Vladi
nagyúr

dark2!

na akkor jól haladsz! Azt mondja a log, hogy az aiglx nem akar menni. Kell neked desktop effekt? Ha nem kikapcsolahtod. Ezt nem tudom ubuntun hogy kell. Talán composite disable xorg.confba.
Tedd fel azt a mesas csamagot, amit mondtak. Utána teszt. Ha már viszonylag megy a dolog, akkor lehet próbálgatni a videólejátszást.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#14827) Vladi válasza dark2 (#14797) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ja igen, megy a 3d. :K
Javaslom tedd fel valamelyik mplayer frontendet. Mondjuk smplayer. Abban egy csomó videó kimenetet be lehet állítani. Próbálgasd.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#14828) #40553216 válasza monti20 (#14811) üzenetére


#40553216
törölt tag

erről sheratant kérded, az ő aláírása! :D

(#14829) Siriusb


Siriusb
veterán

Felment a Jaunty az asztali gépre kde-vel. Nem véletlenül felejtettem el annak idején ezt az ablakkezelőt, de most futok vele még egy kört, bááár...

Futólag olvastam, hogy az ext4 nem annyira stabil, lehet összeomlás/adatvesztés. Mennyire igaz ez, kérdezném olyantól, aki komolyabban utánanézett?

Más: Kmail-ben ha egy templatenél beírom, hogy %CCADDR="blabla", miért nem rakja be az értéket a CC field-be?

(#14830) Siriusb


Siriusb
veterán

Újabb segítségkérés.
Kubuntu 9.04 host , virtualboxban XP. Szeretném megoldani, hogy egy pendrive-ot, egyszerre mindkét helyről elérhessek.
Tudok létrehozni a home-ban egy olyan könyvtárat, mely symbolic link-ként a pendrive-ra mutat? Akkor azt shared folder-ként a vb-ben fel tudnám csatolni.
Vagy valami jó megoldást ha megosztanátok velem. Kösz

(#14831) sh4d0w válasza Siriusb (#14830) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog (1)

Ha jól emléxem, akkor nem lehet, csak kizárólagosan használni az USB-s eszközöket. Tehát pl. azt nem lehet, hogy a hoston is, meg a guestben is nyitva van rá egy-egy fájlkezelő. Egyszerre csak az egyikben lehet használni, ott kicsatolod, másik rendszeren meg be.

https://www.coreinfinity.tech

(#14832) body007 válasza Sanya (#14820) üzenetére


body007
addikt

Elmondom ha akarod :D
Első dolog, h 9.4es driver csak HD radeonokon megyen :U
hup cikk
9.3as drivert ajánlják de azt meg a jaunty nem szeresse :Y (de azért valahogy fel lehet varázsolni)

A csíkosra szétfagyás nekem a zárt meghajtó engedélyezésekor szokot jelentkezi, ilyenkor boot recovery mode, prompt, sudo sh driverneve.run, aticonfig --initial, startx, és már jó is ;) kb. 10x raktam újra

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#14833) Siriusb válasza sh4d0w (#14831) üzenetére


Siriusb
veterán

Hát ez szomorú :( Kösz a választ.

(#14834) negyedes válasza body007 (#14832) üzenetére


negyedes
addikt

Első dolog, h 9.4es driver csak HD radeonokon megyen
Es meg mondja valaki, hogy nem az ati hibaja, hogy nem megy a videokartyam. :W

Három dolog biztos az életben: az adó, a halál és az adatvesztés. - Baráth Gábor

(#14835) body007 válasza negyedes (#14834) üzenetére


body007
addikt

Az semmi, h csak HD radeonon megy, de azon se rendesen :DD Zárt meghajtót aktíválod azt kész az egész :W Ha ezt tudom nem frissítek az biztos

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#14836) body007


body007
addikt

Na fejlemények :))
9.4 driver, zárt meghajtó nincs aktíválva! - compiz megy, 3D megy (wine + serius sam :D )

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#14837) PuMbA válasza negyedes (#14834) üzenetére


PuMbA
titán

Mi a probléma a videókártyáddal? Nekem X200 van ami = kisebb órajelen járó X1150 és gond nélkül működik az open driverrel.

(#14838) negyedes válasza PuMbA (#14837) üzenetére


negyedes
addikt

Most egyenlore semmi, regebben sok bajom volt vele. nekem is az o.s. driver megy eleg szepen, meg beletettem az xorgba par sort es kicsivel jobb az ablakezeles.

Nekem inkabb az ati drivereivel van gondom, spec, hogy nem tudnak normalisat irni.

Most a legegetobb bajom a HDD allando porgetese es ezzel 50 fok fele jar szerencsetlen. Nem igazan tudok ra megoldast.

PuMbA: egyenlore meg ezt az 1 sort, de meg van vagy 5-6 db amit ki kell probaljak

Option "AccelMethod" "EXA"

ezt a device sectionbe tettem be es erezhetobben gyorsabbak az ablakok.

restart vagy logout es remelhetoleg meglatszik az eredmeny.

[ Szerkesztve ]

Három dolog biztos az életben: az adó, a halál és az adatvesztés. - Baráth Gábor

(#14839) PuMbA válasza negyedes (#14838) üzenetére


PuMbA
titán

Mit irtál be a confba? Én is berakom hátha lesz egy kis javulás,bár így is jó nekem ahogy most van.

(#14840) Major Major válasza negyedes (#14838) üzenetére


Major Major
őstag

Ez azért fura nekem, mert a Jauntyban az EXA lett a default, tehát semmi változást nem kéne tapasztalnod ettől a sortól :)

(#14841) negyedes válasza Major Major (#14840) üzenetére


negyedes
addikt

Tudom, neztem is a fileokat h hol van de nem talaltam meg sehol, gondoltam beleteszem. En legalabbis ugy erzem, hogy gyorsabb. Lehet, hogy csak nalam nem tudom.

Három dolog biztos az életben: az adó, a halál és az adatvesztés. - Baráth Gábor

(#14842) #16820480 válasza negyedes (#14838) üzenetére


#16820480
törölt tag

a hdd pörgést nem lehet, hogy az indexelő szolgáltatás okozza? tracker vagy tracket-applet. nekem még 8.10 alatt az tekert folyton, ki is kapcsoltam.

(#14843) sz0k3e_


sz0k3e_
aktív tag

Sziasztok!

Szeretném a segítségeteket kérni. Először is szeretném leszögezni, hogy teljesen analfabéta vagyok a linuxokhoz. Eddig 8.10es Ubunto volt fent a notimon, azt "használtam" (magyarul 2hetente 1x ránéztem, frissítgettem, aztán vissza win...) Ma frissítettem 9.04-re, és úgy gondoltam, hogy akkor már kipróbálnék pár dolgot, gondoltam felrakom nvidia drivert is. Ezzel már régebben is próbálkoztam, annak mindig reinstall lett a vége, az x server mindig megdöglött, termiálból pedig általában fél óra után meguntam a netről szedett "varázsszavak" beírkálása utáni 0 eredményt. Na a lényeg, hogy most is elkezdtem keresgélni, nézegetni, hogy hogy s mint kéne csinálni a telepítést, és mindenhol azt olvasom, hogy ilyen, meg olyan könnyű, ehhez képest reggel 10óta x@raxok vele, és jelenleg ott tartok, hogy indításnál csomó hibaüzenetet kapok, (összetevő nem található/lefagyott a bejelentkezőalkalmazás stb...) aztán egy kis idő után jön egy kérdés, hogy egy magasabb számú kijelzőn meg szeretném-e próbálni az indítást, és akkor végülis elindul a grafikus rész is. Most már az is csak 800x600-ban. Fogalmam sincs már, hogy mit csináljak. :O
Amúgy egy FX Go5200-t szeretnék telepíteni, 1280x1024-es képernyővel.

ui: megcisnáltam az 1. hsz-beli install-t is, ilyenkor az nvidia x server settings közli velem, hogy: "You do not appear to be using the NVIDIA X driver. Please edit your X configuration file (just run `nvidia-xconfig` as root), and restart the X server. "

amióta pedig futtattam az nvidia-xconfig -ot, azóta van csak 800x600 (addig 1024ben ment, sőt driver telepítés előtt még 1280-at is ki lehetett választani, csak ott ronda volt a kép)

köszi :B

"What next in the parade of constant obstacles?"

(#14844) Lenry válasza sz0k3e_ (#14843) üzenetére


Lenry
félisten

pedig nem olyan nehéz, csak a módját kell tudni...
na akkor sorban:
nyitsz egy terminált, vagy Ctrl-Alt-F1, lényeg, hogy legyen egy terminálod, meg persze legyen aktív internetelérés

sudo apt-get install envyng-core

feltelepül, örülsz

sudo envyng -t a -t kapcsoló a szöveges üzemmód miatt kell, ha KDE-t használsz, akkor a -k kapcsolóval elérheted QT4-es grafikus felületet, GNOME alá sajnos nincs még, így marad a szöveges

megnyomod az 1 es gombot, miszerint Install the NVIDIA driver
a következő táblázat az elérhető drivereket adja... megnézed, hogy melyik recommended és compatible oszlopában van +, és azt választod ki, ez neked valószínűleg a 173.14.16-0ubuntu1 nevezetű lesz... kiválasztod, a program letölti és feltelepíti neked, más dolgod nincs is, mint a végén újraindítani, és örülni
(ha ctrl-alt-f1-el karakteres terminálba léptél, akkor ctrl-alt-del-el indítasz újra vagy a ctrl-alt-f7 rak vissza a grafikus felületre)

ha minden jól megy, akkor a bejelentkező képernyő előtt lesz egy nagy nvidia logó, ez jelzi, hogy a driver aktív és jól működik, de nem minden esetben jelenik meg (nekem Ubuntu 8.04 és 8.10 illetve Debian 5 alatt megjelent, Ubi 9.04 alatt nem)

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#14845) sz0k3e_ válasza Lenry (#14844) üzenetére


sz0k3e_
aktív tag

thanx for the reply:R
következő:

Hiba:

EnvyNG has detected that the headers for
your kernel are missing and cannot be installed

szerk: viszont ezzel sikerült uninstallálni az eddigi gányolásaimat, és most egyből elindul :)

[ Szerkesztve ]

"What next in the parade of constant obstacles?"

(#14846) Lenry válasza sz0k3e_ (#14845) üzenetére


Lenry
félisten

hiányzik neki a kernel pár darabja? :F
terminál:
gnome-system-monitor

az első fülnél a kernelnél mit ír? elvileg Linux 2.6.28.11-genericnek kell lennie

megpróbálhatod esetleg újratelepíteni a kernelt
sudo apt-get install --reinstall linux-image-2.6.28-11-generic
(a reinstall előtt az két kötőjel)

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#14847) monti20


monti20
tag

Haly!

Ezt már lehet, h kérdeztem, de nem kaptam rá még egyértelmű választ. Ha először telepítem az Ubuntut, akkor az első ablak amit bedob: 3 lehetőség közül lehet választani, h hogyan akarom feltelepíteni. Első: CD-ről bootoljon, csak kiprobálás (nincs telepítés). Második: Windows mellé rakja (van install) Harmadik: na ezt nem vágom, h mire jó (vmi tanulás vagy mi)
Melyikkel telepítsem fel, ha csak netezni akarok és rendes install kell nekem. A második vagy a harmadik??

Köszi előre is a segítséget! :R

NeSszeeeE!!!!! :)

(#14848) Major Major válasza Lenry (#14846) üzenetére


Major Major
őstag

megpróbálhatod esetleg újratelepíteni a kernelt
ha azt azért nem is, a header fileokat fel kéne tenni ;)

sudo apt-get install linux-headers-generic

monti20: az első a live üzemmód, a második a wubi nevezetű, amikor a windowson belül installálsz, a harmadik pedig a full contact install, partícionálással, mbr felülírással. Ha tudod, hogy mit csinálsz, akkor a harmadik a legjobb, mert az a leggyorsabb, csak az adataidra vigyázz.

[ Szerkesztve ]

(#14849) sz0k3e_ válasza Lenry (#14846) üzenetére


sz0k3e_
aktív tag

najo, akkor további info.
amikor frissítettem, nem akartam hogy elizélje nekem a grub menu.lst-jét, mert xp is van a gépen, beállítottam egyszer, hogy auto arról induljon és biztos ami biztos, arra azt mondtam, hogy azt hagyja. innentől kezdve még a régi kernel fut 2.6.27-11 :B

esetleg egy menu.lst frissítés, hogy az új kernelt indítsa?

"What next in the parade of constant obstacles?"

(#14850) Lenry válasza sz0k3e_ (#14849) üzenetére


Lenry
félisten

na igen... az nem ártana :)
az menni fog?

Major Major: :R

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.